No 3965 39s,e Jaargang 'ëm li wÊMmm Zaterdag 7 November 1925 Vertrouw en Waak. FEUILLETON QEEN GEWETEN. Texelsche Berichten Handen ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: Bezoek Commissaris der Koningin. Een goed geslaagde radio demonstralie. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers; 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogols: 50 ct. Iedere regel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnomont lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de Heer Commissaris der Koningin in deze provincie voornemens is op Woensdag 11 November a. s. een bezoek aan deze gemeente te brengen. Zij, die Zijn Hoogedelgestrenge alsdan over de belangen der gemeente wenschen te spreken, worden verzocht hiervan kennis te geven ter gemeente-secretarie uiterlijk Dinsdag lONovem ber a. s. des namiddags 1 uur, onder opgave van het te behandelen onderwerp. Texel, 5 November 1925. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Is vertrouwen of rechtskundige mugge- zifterij de grondslag van ons bedrijfs leven Op Texel wordt veel handel gedreven, en dikwijls op goed vertrouwen. Veel contracten worden afgesloten, er wordt veel verzekerd. Nu werd ons wel eens de opmerking gemaakt dat het goed vertrouwen langzamerhand plaats be gon te maken voor allerhande formules en al zulke rechtskundige haarkloverij. De vraag doet zich nu aan ons voor: is dit juist? Heeft inderdaad de rechtskundige spitsvondigheid en muggezifterij het vroegere vertrouwen verdron gen en vervangen Of is de opvatting misschien een sentimenteel terugverlangen naardiegoede oude tijd, toen „alles" op goed vertrouwen ging wat, behalve dit nobele van 't vertrouwen, ook nog als hoogst aangename keerzijde had dat't zoo gemakkelijk, zoo half duttende weg, zou gaan Op 't eerste gezicht is er wel wat voor de opvatting als zou ons zaken- en bedrijfsleven aan een overmaat van ambtenarij en juristerij lijden, te zeggen. Om ons, wat deze kant van het bedrijfsleven betreft, tot enkele voorbeelden te bepalen. Wan neer men als gewoon burgermensch een kist ter verzending meegeeft aan een beurtschipper dan wordt daarmede een heele overeenkomst aangegaan. De schipper zal, althans in groote trekken, hiermede wel op de hoogte zijn, maar ook hij kent de diepzinnig rechtskundige voet angels en klemmen hiervan niet. De eigenlijke verzender weet er niet meer van dan dat hij „zoo'n kaart" moet invullen. Een enkele, wat wantrouwige, voorzichtige of zakelijk aanlegde, zal misschien nog weten dat „alle vervoer ge schiedt op de ter arrondissementsrechtbank te Rotterdam gedeponeerde binnenbeurtvaartver- voerconditiën enz. enz." maar wat er allemaal in deze befaamde conditiën staat?Toch komen de meeste goederen nog wel veilig waar ze zijn moeten. Wanneer men met een groote, als goed be kend staande, firma een handelstransactie afsluit, dan verbindt men zich daardoor als regel aan allerlei bepalingen en regelen,die, in de meeste gevallen, de verkooper vele, zoo niet alle, rech ten in handen geven en de "kooper weinig meer overlaten dan het recht om 't gekochte, zóó als het uit zal vallen, en op de tijd die de leve rancier of verkooper schikt, te ontvangen. Betalen daarentegen moet de kooper wel, en op tijd, anders.... Toch worden er nog dagelijks zaken gedaan. roman van (j REINHOLD ORTMANN. Editli kon ongeveer 25 jaar zijn en on getwijfeld moclit zij een zeer bekoorlijke verschijning genoemd worden. Zij had een groote voorliefde voor eenvoudige kleedij, hetgeen haar schoonheid nog meer tot ha ir recht deed komen en waarvan zij zich maar al te zeer bewust was. Tusschen haar en haar moeder was juist op het punt van kleeding een klein mee ningsverschil ontstaan. De weduwe van den raadsheer, een dame van nauwelijks middelmatige grootte wier klein persoontje naast de trotsche figuur van haar dochter bijna in het niet zonk, scheen namelijk in het geheel niet tevreden met de keuze, die Edith uit verschillende op de tafel liggende stalen getroffen had. Zoolang de modiste aanwezig was, had zij slechts don eenige zachte opmerkingen getracht haar keuze ingang te doen vinden en tdkeDs als haar dochter haar tatnelyk kortaf geantwoord had, berustte zij in de keuze harer dochter met eer vriendelijk „Zooals je wilt, beste Edith." Zoodra de deur zich evn wel achter de modiste gesloten had, veranderde de goedhal tige uitdrukking op het gelaat der it n in Uw rug, lendenen of spieren. Pijn door rheumatiek, jicht, podagra, ischias, stram heid, stijven nek en rheumatische zenuw pijnen, Probeer eens Akker's Klooster balsem. Hij maakt uw spieren lenig, geneest alle ongemakken en lijden, die door boven genoemde ziekten ontstaan. Neem heden eens een proef. Morgen zijt gij verbaasd en tevreden over de uitwerking er van. Nog erger wordt het „in de verzekerings branche." Wie en wat is tegenwoordig niet verzekerd? Tot in de armoedigste volksbuur ten der steden ziet men elke week de agenten rondgaan om het geld voorzieken- en begrafenis fonds op te halen, door de zegeltjesplakkerij, al wordt deze dan ook door de patroon betaald, is ook de werkman tegen invaliditeit, en ziekte waaruit deze zou kunnen voortvloeien verzekerd. In het particuliere en bedrijfsleven vindt men dagelijks nieuwe verzekeringsobjecten uit leven, brand, diefstal, koeien, varkens, schapen en lammeren, stormschade, aansprakelijkheid tegenover derden, aardbeving, vliegrisico, en wat dies meer zij. Hoevelen van al deze ver zekerden zouden echter weten wat er in hun polis staat Elk van deze verzekeringen is een formeele, door knappe rechtskundigen in elkaar gezette, overeenkomst tusschen eenerzijds de rijke en machtige verzekeringsmaatschappij, geruggesteud door geld en verstand andererzijds de eenvoudige en argelooze verzekerde, die zich tot van alles en nog wat verplicht, in hoofdzaak echter tot geregeld betalen 1 En toch worden er dagelijks nieuwe verzekeringen ge sloten en ook niettegenstaande deze scherp ge formuleerde contracten, tot volle tevredenheid van de verzekerden, groote bedragen aan ge leden schade uitbetaald of vergoed. De tevreden heidsbetuigingen dezer verzekerden vindt men geregeld in ons blad. De stelling dat in het bedrijfs- en handels leven de juridieke spitsvondigheid het vroegere zakendoen op de basis van „goed vertrouwen" heeft verdrongen is dan ook te eenenmale on juist. Zij heeft haar ontstaan te danken aan een onvoldoende gevoel voor verhoudingen. Het werken voor van aangezicht tot aange zicht bekende klanten, bestaat vrijwel niet meer en het groot-zakenleven eischt dan ook meer, beteren vooral omvangrijker kennis dan vroeger. Het valt dan ook niet te verwonderen dat, bij deze veel grootere omvang der werkingsfeeren van handel, bedrijf en bankwezen, meer aan dacht aan juiste formuleering van correspon dentie, contract en overeenkomst wordt geschon ken, ook al omdat men zich tegen mogelijke rechtsverdraaiïngen en uitvluchten van nog oude dame op opvallende wijze en zij sprak op geprikkelden toon Een armzaliger vod dan dit kon je je zeker niet uitzoeken Dat zal werkelijk een zeer passend toilet worden voor de bruid van een wereldberoemden geleerdeJe maakt het den menscben inderdaad ge makkelijk om hun aanleiding tot spotter nijen te geven. „Ik heb een japon gekozen in overeen stemming met onze omstandigheden,* antwoordde Edith met koele onverschillig heid. „Wie tenslotte Deiging gevoelt met de armoede van een ander den spot te drijven die heeft daartoe wat ons betreft, zeker reeds vroeger gelegenheid genoeg gevonden" „Onze armoede natuurlijk! Jouw lievelingsonderwerp, omdat je weet, hoe ondraaglijk het voor mij is dat gehate woord te hooren. Het is al erg genoeg, dat wij niet altijd in staat waren voor de menschen te verbergen, hoe of het met ons gesteld wasnu is het toch waarachtig niet meer noodig ons als bedelaarsters aan te stelleD en tot boosaardige praatjes aanleiding te geveD. Je hebt gezien hoe de modiste, die mij acht dagen geleden nog geen eenvoudige japon meer op crediet wilde levereD, haast niet vlug genoeg met haar stalen kon ko men opdagen, nadat ik haar van je verloving in keDnis had gesteld. Er is geen enkele zaak in de slad, die het zich niet tot een bijzondere eer zou rekenen voor ons te werken." onbekende afnemers moet dekken. Maarvan liet werkelijke, zakelijk opgevatte bedrijf, vor men vertrouwen en handhaving van een goede naam nog steeds onwrikbare grondslagen. Wanneer een firma, ondanks of door een rechtskundige spitsvondigheid in een orderbe vestiging, u niet „reëel" bedient, dan is zij uwe klandizie voorgoed kwijt; wanneer een verze keringsmaatschappij een eerlijke cliënt zijn geleden schade niet coulant vergoedt, dan zal liet geschokte vertrouwen en later de concur rentie wel zorgen dat zij van de aardbodem verdwijnt. Vertrouwen blijft de eerste voorwaarde voor de mogelijkheid van het bestaan van weike maatschappelijke orde dan ook, maar daarnaast kijk uit uw oogen, vertrouwen behoeft nog geen stompzinnige berusting en laksheid te bctee- kenen. Onderscheiding. De heer A. J. M. van Lohuizen, vroeger ont vanger der registratie en domeinen alhier, later te Amsterdam, werd dezer dagen op verzoek eervol ontslag verleend. Verder vernemen we uit de Staatscourant, dat de heer van Lohuizen bij Kon. Besluit tot ridder in de orde van Oranje-Nassau werd benoemd. Het petroleumbedrijf op de film. Uit goede bron vernemen we, dat door hef Nuts-bestuur overwogen wordt begin Januari 1926 een film te vertoonen van de Bataafsche Petroleum-compagnie, welke door een deskun dige zal worden toegelicht. Daar menigeen zeker gaarne iets omtrent de winning, het zuiveren, vervoer enz. van petroleum zal willen vernemen, twijfelen we er niet aan, of het Nut zal met deze film succes hebben. Een belangrijke cursus- Bij voldoende deelname zal door de afd. Texel van 't Nederlandsch Roode Kruis te den Burg een cursus worden aangevangen in verbandleer en 't verleenen van eerste hulp bij ongelukken. Leden van 't Roode Kruis zullen daaraan kos teloos kunnen deelnemen, terwijl tevens deze gelegenheid geboden wordt aan hen, die zich in de loop der volgende week als lid van de afdeeling „Texel" doen inschrijven. Het Bestuur is van meening, dat de geringe contributie (fl per jaar) geen beletsel kan zijn, de cursus te volgen, vooral daar de kennis en vaardigheid welke de lessen zullen bijbrengen, menigeen te stade zullen komen. Het Bestuur zal zich met B en Win verbin ding stellen teneinde de beschikking over een schoollokaal te verkrijgen, waar de cursus zal kunnen worden gegeven. Een jaar of wat geleden mocht dr. Wagc- maker hier met veel succes een dergelijke cur sus organiseeren. We hopen, dat ook nu de Als uw handen door een of andere arbeid ruw en beschadigd zijn, wrijf ze dan dadelijk in met 30-60-90 c». PUHGL „Om dan op den dag Da myn huwelijk den professor een ellenlange rekeDing voor te leggen. Gelooft u werkelijk, moeder, dat ik tervville van een japon gevaar zou willen loopen, direct al in een scheeve verhouding tot den professor te komen staan Daar mijn eenvoudige toiletten hem niet belet hebben rnjj zijn genegenheid tetoonen,zai mijn verloofde voorloopig wel niet van mij eischen. dat ik om zijnentwille schitterende toiletjes draag. Alle andere menschen echter zijn mij volkomen onverschillig." „Nu ja, het is waar dat je zoo dol ver liefd op hem bent geworden, dat je voor niets anders oog meer hebt, dan voor hem," antwoordde mevrouw van Manstein spot tend en haar eerst zoo zachte stem had nu een bijzonder onaangenamen, honen den klank. „Ik hoop dat deze overdreven ha rts- tocht je niet voor altijd zal verhinderen ook eenige notitie van je oude moeder te neme n" Edith leunde achterover op de sofa en greep naar een boek. „Het oude liedje! U moest nu tO':h eindelijk: eens ophouden dat ODderwerp aim te roeren, moeder; want a zult toch v?el begrepen hebben, hoe weinig indruk: het op me maakt Mevrouw van Manstein scheen een rjcherp aDtwoord op deze allesbehalve vriendelijke verzekering op de tong te hebben maar nog voor zij iets kon zeggen, werd er Luiten gebeld en haar «loor eerwaardig v dt l aar omgeven gelaat nam met verrasse jde eiel- •V.V.\ ROOKTABAK v. ROODE STER CIMICHEID TntOQORlö NIEMEIJCR ouo.Ttturn belangstelling groot zal zijn, daar wc het nut vaTt zulk onderricht niet1 gering,achten. Voor nadere bijzonderheden zie men de ad vertentie in dit nummer. Woensdagavond gaf de heer H. Bruijn van 8—10 uur in hotel Texel onder flinke belang stelling een radio-demonstratie, waarbij hij zich bediende van een vier-lamps-tocstel van Fransch fabrikaat, waarmee de demonstrant uitnemende resultaten mocht bereiken. Wat dit toestel van andere ons bekende merken onderscheidt is de eenvoudige wijze, waarop het ons hiermee ge lukt af te stemmen op diverse stations, wélke ook de golflengte moge zijn waarmee zij hun beurs- of nieuwsberichten, muziekprogramma's of redevoeringen aan de goede zorgen van de wereldaethcr toevertrouwen: Meestal moeten bij andere fabrikaten z. g. spoelen door andere met meer of minder draadwindingen vervangen worden, wanneer men niet langer^het oor wil leenen aan een Engelsch babbelende meneer in Londen of Daventry en liever geniet van laat ons zeggen Clinge Doorenbos, die ter zelfder tijd zijn levensliedjes uitzingt voor de Hilversumsche microfoon of van een strijk orkest, dat vanuit Königswusterhausen, bij Berlijn, de harten van muziekminnendc luister vinken in verrukking tracht te brengen. Dit toestel vereischt niet anders dan het ver plaatsen van een koperen handeltje en twee condensatoren, ont met het meeste gemak achter eenvolgens op alle gewenschte stations te kunnen aansluiten, of beter gezegd afstemmen, zoeals dat in de radiowereld heet. Voor ieder station wordt een bepaalde stand vereischt. Want,eer. men daar acht op slaat, zal de bedie ning van zoo'n radio-toestel niemand moeilijk vallen. Hef toestel waarmee gedemonstreerd werd, maakt met zijn notenhouten kast en zwart ebonieten bovenplaat een keurige indruk, ter wijl het materiaal, waaruit het voor het overige deel is opgebouwd, zeker ook weinig te wen schen overlaat; redevoeringen en muziek waren uitstekend te volgen. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de heer H. Bruijn alhier, die u ongetwijfeld heid weer de uitdrukking van heraelsche goedheid aan. „De professor!" sprak ztf gejaagd. „En ik heb me nog niet eens verkleed. Mjjn beste kanten muts mag ik toch zeker wel opzetten. Het zal voor jou wel geen bezwaar zija een paar minuten met hem alleen te rtlijven," voegde zij er spottend aan toe. Maar hij die kwam, was niet de professor. Het kleine^ ontsteld uitzien Je dienstmeis je. dat een oogenblik later haar hoofd door de deur naar binnen stak, overhandigde mevtouw vau Manstein evenwel een visite kaartje, waarop de Daum de oude dame klaarblijkelijk allesbehalve vriendelijk stemde. „Doctor Siegmund Artois las zij, naar haar dochter gewend, met gedempte stem „Dat komt nu ook buitengewoon gelegen. Daaraan kun je nu weer zien, welk een onaangenaamheden dergelijke dwaze jeugd- vriendschapsbauden iemand kunnen be zorgen." Ook op Editbs zoojuist nog marmerkoud gelaat, vertoonde zich plotseling een geheel andere uitdrukking. Haar oogen drukten verbazing en ontsteltenis uit, terwijl zy haar lippen vast opeen klemde, alsof zij een uitroep van toom wilde onderdrukken. „Hij moet gisteren al vertrokken zijn," bracht zij eind-lijk na eenige oogenblikkea van pijnlijke stilte met moeite uit, „en bij kan mijn brief dus niet meer ODtvangrn hebben. W.v.v.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1