V s V S Pepermunt No 3971 Zaterdag 28 November 1925 398te Jaargang WTwM I Texelsche Berichten FEUILLETON GEEN GEWETEN. Een pot Kloosterbalsem in huis is een groot gemak ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesec etaiie ter inzage ligt eeu verzoek met bijlagen van K Bakker te Oosterend alhier om ver gunning tot het oprichten van een on- dergrondsche benzine-opslaginricbting met daarop geplaatste meetpomp voor bet perceel gelegen te Oosterend, plaatselijk gemerkt wijk O nos. 96/97 kadastraa bekend in Sectie-B no. 1739. Mede van dezelfde een verzoek met bijlagen om vergunning tot het tijdelijk hebben van een verplaatsbare ben zine bewaarplaats met trottoirpomp voor het perceel gelegen te Oosterend, plaatselijk gemerkt wijk O nos. 96/97 kadastraal bekend in Sectie B no 1739 Op Woersdag den 9en Dec 1925, de? middags te twaalf uren zal ton Raad huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en dez<- mondeling en schriftelijk toe te lichten Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kenni.- nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ton einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 25en November 1925. Burgem en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. W. B OORT. De eerste Nutsavond. Het is zoo prettig goed te kunnen helpen als iemand zich verwondt. Akker's Kloosterbalsem zal de pijn stillen en U snel genezen. OIVMPIADE Klein brandje. Veevervoer. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct. DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN K A Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. BIJ abonnement lagero regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Dinsdagavond trad mej. Menagé Challa van (Nieuwe Niedorp) voor 't Nut op met't bekende tooneelspel van Herman Heijermans „Eva Bon- heur". Daar deze deelamatriee voor ons geen vreemdelinge is en reeds eerder de leden van „'t Nut" een genotvolle avond bezorgde, ver wonderde het ons geenszins, de zaal van hotel Texel, in weerwil van 't minder fraaie weer, geheel gevuld te zien. Hoog was ieders ver wachting gespannen, maar zeker hebben we het niet ver mis, wanneer we opmerken, dat het meerendeel der aanwezigen „dubbel en dwars" tevreden na afloop van het laatste be- roman van 12 REINHOLD ORTMANN. Misschien was het slechts deze uitnoodi- ging geweest, waarop dr.Artois tot nu toe gewacht had; want nauwelijk had pe professor uitgesproken, of hij maakte opvallend veel haast om afscheid te nemen Edith geleidde hem tot aan de deur en daar wisselden zij een blik met elkander, die voor hun beiden veel meer beteekende dan honderd woorden. „Het is toch zonderling dat Je mij over dezen vertrouwden vriend tot i.u toe met geen enkel woord gesproken hebt, liefste Edith," merkte de professor op, toen zii alleen wareD. „Ik bevond mij daardoor tegenover hem in e'.n eenigszins pijnlijken toestand." Zij was naar hem toegesneld en lief- koozend streelden haar slanke vingers zijn reeds grijzend baar. „Kun je boos op mij zijn, Ludwig. omdat ik io jouw gezelschap nergens anders gedachten heb dan voor jou en - voor onze liefde? Stellig zou ik je ook eens bij gelegenheid van hem verleid hebben, want bij - hii is zoo'n b aaf mensch." „Nu, wij zullen zien, wat we voor hern drijf de zaal verliet. Maar laat ons voet bij stuk houden en beginnen, waar dat behoort. Kort na acht uur opende de voorzitter, de heer Pisart, met een hartelijk welkom. Verder constateerde spreker tot zijn genoegen, dat voldaan was aan de wensch van het bestuur zich van hoed en mantel te willen ontdoen, opdat de bijeenkomsten van het Nut een meer gezellig, meer intiem karakter dragen. De heeren werden aangenaam verrast door het verzoek, hun rooklust voor deze keer eens te willen be dwingen. Spreker deelde verder mede, dat menigeen zich tevergeefs van een toegangs bewijs voor deze avond heeft trachten te voor zien, waarin we een bewijs mogen vinden van de goede klank, welke spreekster's naam zoo langzamerhand hier heeft verworven. Toen was het woord aan mej. Challa, die ons met de vertolking van Eva Bonheur een paar kostelijke uurtjes heeft bezorgd en deswege op onze waardeering aanspraak mag maken. We hebben genoten en stellen het op prijs, dat het Nutsbestuur deze voordracht-kunstenares voor zijn eerste bijeenkomst heeft willen uitnoodigen. Wanneer de drie Nutsavonden, welke nog zul len volgen er zoo inslaan als deze, zal het Nut met trots en voldoening op zijn werk mogen terugzien. Eva Bonheur 1 Bonheur is een Fransch woord dat „geluk" beteekent en de naam van de hoofd persoon uit dit boeiend tooneelspel. Maar Eef doet haar naam geen eer aan, is een zeld zaam zure, humeurige, kijfachtige oude dame die, wédr ze komt, de zon achter de wolken jaagt en een sfeer van onbehaaglijkheid om zich schept. Dit „dierbaar wezen" huistop de boven kamer van Jasper en zijn vrouw Mop (letterlijk gesproken) Jasper is handelaar in opgezette vogels en instrumenten, en in hem heeft Heyer- mans willen teekenen de gelijkmoedige, de man met een onverstoorbaar goed humeur. Mop en Jasper zijn de liefdevolle en zorgzame ouders van Miep, hun eenig kind en 't „zonnetje van het huis". Ongelukkig blijft het gezin van finan- cieele tegenslag niet gespaard, waarna Mop zonder haar echtvriend daarin te kennen in speculatie heil zoekt. Dat pakt echter verkeerd uit, de koers loopt met reuzenschreden terug en Mop ach arme ziet zich genoodzaakt haar toevlucht te nemen tot Eef-buur, voor wie Jasper (hij kan niet kwaad en wil niet onaange naam zijn) nauwelijks voldoende mooie maam- pjes schijnt te kunnen vinden. Dan eens is 't cherubijntje, dan weer adoratie, vaak sylphide. Maar dit tusschen haakjes. in kwaliteit de FI|NSTE. gebruik uitslui tend de peper munt met de letters kunnen doen! Alleen zou ik, eerlijk gezegd, graag willen, dat hij je niet zoo veel be zoeken bracht. Niet dat ik naijverig ben, maar het geeft zoo gauw aanleidiDg tot praatjes. Je zult me daarin toch gelijk moeten geven, lieve Editb." Edith legde haar arm om zijn hals en kuste hem. „Ik zou er immers trotsch op kunnen zijn, geliefde, indien ik je op een naijverig gevoel zou betrappen. Want dat zou een bewijs voor mij zijD, dat mijh bezit je werkelijk nog iets waard is." „Vleistertje!" zeide hij glimlachend, ter wijl hij haar liefkoozing beantwoordde. „Verkeer je daaromtrent dan nog in twijfel? Maar ik hou veel te veel van je, dan dat ik je ooit zou kunnen wantronweü. Boven dien zou ik op mijn leeftijd toch wel een heel eigenaardig figuur maken, indien ik den ijverzuchtigen echtgenoot wilde spelen „Och, spreek met och niet van je jaren vleide ze. „Het is immers juist je rijpe manuelijkheid, waarop ik zoo t'otsch ben" Hoewel de plotselinge ontdekking van de tot voor eenige oogenblikken onbekende jeugdvriendschap van zijn verloofde eerst werkelijk een gevoel van misnoegen in professors gemoed had teweeggebracht was het nu echter in ieder geval aan Ediths handigheid gelukt die ontstemming tot op de laatste herinnering te doen verdwijn°p N<'g (■•enigen tijd keuvelden zij schert send met elkander als twee jonge veiliefden :oen vroeg Edith plotseling: „En Ingeborg? Eva is gelukkigerwijs van aardsch slijk niet misdeeld, ja, zit er zoo arm als zij is aan liefde en fijngevoeligheid, warmpjes bij. Ze is wel bereid Mop met eenig geld van dienst te zijn, maar weet daarbij niet, dat de kans er wat van terug te zien, heel klein is. Onderwijl heeft Miep kennisaangeknoopt met Nanning Storm, een musicus, die armoe haat en wiens zeven koepokken, viool en een dosis muzikaal talent zooals Jasper dat kranig bij- eenpakt zijn eenig bezit uitmaken. Tereere van Mop's verjaardag wordt een dinnertje aan gericht, waarbij niet al te vriendelijk over de bovenbuur wordt gesproken en van welk ge sprek Eva op haar vertrek, door een reetin de vloer, getuige is. Op herhaald aandringen van Mop neemt zij ook aan de maaltijd deel, maar laat daarbij onomwonden blijken o.a. van Miep en Nanning's gebabbel weinig gediend te zijn, terwijl ook Jasper en Mop er van langs krijgen. Ze heeft lont geroken en speelt niet zuinig op, nu de kans haar duitjes terug te krijgen ver keken schijnt. Nanning. die zich door Eef in zijn eer voelt getast, pakt zijn biezen en komt in drie volle dagen niet boven water. Dit leidt tot verwijdering tusschen hem en Miep, die er niet meer aan denkt met hem in 't huwelijk te treden al zou zekere omstandigheid dat begrijpelijk maken, en hoe Nanning ook tracht haar over te halen. Het blijkt namelijk, dat de zwakke finan- cieele toestand harer ouders aan zijn plotseling vertrek niet vreemd is. Met Eva Bonheur wordt alles bijgelegd. Het huis wordt haar eigendom en Jasper en zijn gezin zullen de benedenwoning huren. Eef blijkt nu „de reddende engel" aan wier optreden voornamelijk te danken is, dat de levensblijde Miep niet in handen gevallen is van een sinjeur als Nanning Storm. Akkcr'sKloosterbnlsem is door zijn bijzondere eigenschappen onover troffen bij ontvellingen schrammen, brandbla ren, puisten, wonden, zweren, insecten beten wintervoeten. Ook bij spierverrekkingen, spiv spierpijnen, rhcumatiek Per groote pot vnn 20 grr.m 53 cent. Potten van 50 gr. I.— lOOgr. f 1.75. Hoe grojt;r h<»r voor vice I ger Alom vrrkr'ict^"1 Zy is niet met je meegekomen? Hebt je baar dan nog niets gezegd? Professor Wallroths juist nog vari geluk stralend gelaat werd opeens somber. „Ik ben je volledige openhartigheid schuldig lieve Editb. Ja, ik heb met myn dochter gesproken; maar zy heeft de mededeeling van mijn verloving niet met zulk een vreugde begroet, als ik het wel verwacht had Wy zullen haar den tyd moeteD laten zich aan de gedachte van mijn aanstaand huwelijk le gewennen." Om Ediths mondhoeken trilde het ver dacht en zij wendde baar gelaat af, daar zij schijnbaar werktuigelijk voelde, dat haar schoone trekken op dit oogenblik een bijna leelijke uitdrukking vertoonden. „Uit zich haar vriendschap voor mij op deze wijzen?" was alles wat zy vroeg. En na een korte pauze voegde zij er zich beheerschend, aan toe: „Maar ik wil niet tusschen jou en je kind staan, Ludwig! Indien ik geweten bad, dat bet den vrede in je huis zou kunnen verstoren, dan zou ik je nooit mijn jawoord gegeven hebben" „Maar Editb, welk een gedachte!" ant woordde de professor heftig. „Zonden wij soms ons geluk moeten opofferen ten koste van een dwaze gril van een kind? Neen. neen nooit mogen zulke woorden meer over je lippen komen wanneer het nietje bedoeling is mij ten zeerste te kwttseu. Ingeborg zal zich gemakkelijk genoeg aai de veranderde oma'uudigbtdtn aanpassen Wc geven slechts een zeer korte schets, die in juistheid te kort moet schieten, maar ver trouwen dat men hierin aanleiding moge vin den het boek zelve tot zijn eigendom te maken en aandachtig door te lezen. Met benijdenswaardig talent wist mej. Challa al die personen uit te beelden, zoodat liet stuk wel tot zijn recht kwam. Gaarne roepen we haar met de voorzitter een „tot weerziens" toe. Dinsdagmiddag ontstond in de. woonkamer van de heer Lafeber in de Warmoesstraat brand, die ernstige gevolgen met zich had kunnen sleepen, maar door kordaat optreden tot dit vertrek beperkt bleef. De brand was ontstaan door uit een thee lichtje opslaande vlammen, waarbij het vuur zich spoedig aan het behangsel meedeelde en snel rondgreep. OUDESCIHLD Neptunus. Hef plaatselijk Nut „Neptunus" hield Woens dagavond haar eerste bijeenkomst in de Zeven Provinciën. Niettegenstaande het slechte weer was de zaal flink bezet, wat zeker wel te danken was aan het feit, dat mej. Nelly Menagé Challa voor Neptunus zou optreden. Ook hier gaf mej. Challa „Eva Bonheur van Herman Heyermans. Een stuk, dat ook hier heel goed heeft voldaan en door mej, Challa meesterlijk werd vertolkt. Hoe mooi werd Jasper met zijn edel karakter ge- teekend, hoe innig de huiselijke tafereeltjes. Wat een tegenstelling met het gnieperige van Eva Bonheur. Als zulke rollen worden weerge geven met een fijn gevoel als waarover mej. Challa de beschikking heeft, kan het niet anders of alle aanwezigen worden- als het ware mee gesleept. Er werd met onverdeelde aandacht geluisterd. De voorz. was voorzeker de tolk der aanwezigen, toen hij spreekster hartelijk dankzegde en tot weerziens toeriep. Deze weck werden van hier verzonden 58 varkens, 3 paarden, 11 kalveren 3 koeien en 2 schapen. zoodra zy ziet, dat mijn besluit onwrikbaar is en wanneer zy desondanks in baar kop- pigen tegenstand mocht volharden - welnu daD zullen wij een weg dienen in te slaan waardoor bet gevaar, dat zich pynlyke toestanden zouden kunnen voordoen, geheel en al uitgesloten wordt." ,En welke weg zou dat kunnen zijn, Ludwig „Daarover ben ik het op het oogenblik met mezelf niet geheel eens. Ingeborg heeft uit zichzelf den wensch te keDnen gegeven by ons huwelijk of in ieder geval kort daarna, het huis te verlaten en na rijp oveileg schijnt mij dit uitkomstmiddel inderdaad voor alle betrokkenen verreweg het beste te zyn." Met groote vastberadenheid schudde Edith het hoofd. „Neen, mijn vriend zelfs op gevaar af je toorn op te wekken moet ik etrlyk verklaren, dat ik ten koste van zulk een prijs niet gelukkig zou kuunen zijn. Voor mij is slechts een enkele mogelijk heid denkbaar, hoe Ingeborg het vaderlyk huis zou kunnen verlaten, zonder dat daardoor tevens voor my de deur voor altijd gesloten zou zyD." „Ik begryp je niet goed, beste Edith! Wat voor mogelijk itid is het dau, waaraan jy denkt?" „Alleen wanneer zij zelf in het huwelijk trad, zou ik mijn geweten bevryd gevoelen van het onverdraaglijk verwyt, dat ik et n kind van den huis.-lijken haard zcu hebben verdreven." W.v.v.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1