No 3972 398te Jaargang Woensdag 2 December 1925 TWEEDE BLAD Notaris Muldor Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Ingezonden ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Dienstplicht. Inlevering vaD Kijksgoederen. In opdracht van den Minister van Oorlog roept de Burgemeester van Texel de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lichting 191U en van oudere lichtingen op, om de aan hen verstrekte rjjksgoederen-met uitzondering van het zakboekje en van het veldzakboekje in te leveren, voor zoover de inlevering van deze goederen niet reeds heeft plaats gehad. Deze inlevering moet geschie den te den Burg in een der lokalen van de O.L. School aan de Nieuwstraat, op Dinsdag 15 December 1925, voormiddags 11.30 Uur, De dienstplichtige moet by de inlevering verschijnen in Burgerkleeding. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare kennis geving. Texel, 1 December 1925. De Burgemeester van Texel, W B. OORT. De vermiste Ioodsschoener. Zoodra ons Vrijdag bekend werd, dat de te Terschelling gestationneerde Ioodsschoe ner reeds lang thuis werd verwacht, maar nog niet wat teruggekeerd hebben we ons telefonisch met de eilanden Terschelling en Vlieland in verbinding gesteld met geen ander resultaat, dan dat bet bovenstaande werd bevestigd en ons nog werd medege deeld, dat reeds wrakstukken waren aan gespoeld. Evenwel kon toen niet met zeker heid worden vastgesteld, dal zij van de vermiste Ioodsschoener afkomstig wareD. Sedert zijn een paar dagen verloopen, waarin het aan pogiDgen in deze duistere zaak licht te brengen niet heeft ontbroken, maar al geringer blijkt de kans de Ioodsschoener behouden terug te zien. Zondag hebben een viertal vliegtuigen van de Mok nasporing verricht, tot Borkum en 15 mijl benoorden de Noordzee eilanden Verder zijn torpedobooten uitgezonden om de wateren benoorden de waddeneilanden af te zoeken, maar eveneens zonder resul taat. Steeds talrijker worden de wrakstuk ken en andere van de Ioodsschoener afkom stige goederen, die- aan land spoelen. Tusschen Ameland en Terschelling is op de Engelsehmar-plaat een reddingsboei van het vaartuig gevonden, terwijl ook aange spoeld is een stuk van een jol, van de loodsboot afkomstig. Uit de laatste berichten moet worden opgemaakt, dat alle hoop op behouden thuiskomst ij del is. De zee heelt weer haar tol geëischt. Dijkverordening. Nu [de provinciale dijkverordening een aantal jaren in werking is geweest en de zeeweringen over het algemeen in goede toestand verkeeren, is het aan Ged. Staten van onze provincie wenschelijk voorge komen de toepassing der verordening meer dan tot dusverre over te laten aan de be heerders der dijken, die daarop hooge prijs stellen. Bovendien stellen Ged. Staten voor de verordening op het berijden niet zware vrachten van eenige langs de zeedijken in Noord-Holland loopende wegen in te trek ken, omdat die wegen thans in voldoende staat verkeeren. Van St. Nicolaas en meer. Nog een dag of wat en de vijfde Decem ber is daar, die dag van blijde spanning, van intieme vreugd in huiselijke kring, waarnaar niet het minst de jeugd reik halzend uitziet, maar die de ouderen niet minder welkom zal zijn. Een oogenblik hebben we ons ongerust gemaakt. Dat was Maandagavond, toen we in weerwil vau onze nieuwe dj'namo voor de zooveelste maal onze electrische lichtbolletjes hun glans zagen verliezen en we r.og eens weer genoodzaakt waren met gebrekkige middelen de strijd tegen het daarmee ingetreden duister aan te binden. Wie vroeg zich niet angstig af, of het de .Goeie Sint" nu wel gelukken zou door ons den Burg vol donker, en gladheid van sneeuw en ijs de weg te vinden naar onze woning, waar alles reeds voor zijn komst in gereedheid werd gebracht Maar gelukkig, de zaak is weer gezond. De motor was warm geloopen en dat had de boel voor een tjjdje in de war gestuurd De 40 PK. motor had zjjn kracht over schat en meende zich gelijk te mogen stel len met een van 46 PK. met het noodlottig gevolg dat de zaak spaak liep en in licht loosheid eindigde. Maar nu is alles weer in't reine en geen wolkje meer aan de lucht. En vol moed gaan we de vijfde van de maand tegemoet. We smeden gedichten, ellenlang soms, maar ook tientallen kleintjes ieder waant zich poëet in de eerste week van December. Moeder doet inkoopen, vader, omoe, ja, iedereen beijvert zich op St. Nicolaasdag de ander een verrassing te bereideneen eigenschap, die door de neringdoenden hoogelijk wordt gewaardeerd. Onderwijl geniet de jeugd van de sneeuw die vooral in de loop van Maandag zoo overvloedig is neergekomen eo „met open armen* door 't jonge volk aanvaard In een minimum van tijd zijn de sleden groote en kleine van de zolder gesjouwd en naar buiten gebracht, waarde gladde baan wacht en ruimschoots voor die gezonde, onschuldige slee-pret gelegenheid geeft. Ook de ar, lezer, met een of meer paarden bespannen, ontbreekt niet. Maar'tsneeuw- vermaak loopt op zijn eind en morsige straten zullen weldra de plaats innemen van sneeuwbanen, waar nu nog de jeugd haar lusten botviert. HelaasGelukkig Stemming. Gisteren - Dinsdagmiddag werd in de Mulo alhier stemming gehouden ter voor zienk'g in 4 vacatures in de K. v. Koop handel en Fabr. voor Holland s Noorder kwartier te Alkmaar, afd. Kleinbedrijf. De candidatenlijst gaven we reeds in ons vorig nummer. Van de, naar we vernamen 135 kiezers brachten slechts 30 hun stem uit. Eén stem was van onwaarde. Eerst nadat* de verkiezingsuitslagen te Alkmaar zjjn verwerkt, zullen we het resultaat vaD de stemming kunnen meedeelen. Een zielig geval. Zaterdagmorgen had op de Eierlandsche Postweg een droevig ongeval plaats, dat wel geen menschenleven heeft geëischt, maar dat toch een paard het leven kostte. Het arme dier, toebehoorende aan de heer A. v. d. Vis te den Burg, stond voor een groentenwagen gespannen rustig aan de kant van de weg, toen het beest schrok door hetmotorrijwiel waarop de heerN. Rijk kwam aanrijden en plotseling dwars over de weg sprong. Daarbij kwam het met 't motorrijwiel in aanraking en werd het eenige meters voortgeduwd, met het gevolg, dat het dier een poot werd gebroken. Ge lukkig heeft het beest niet lang geleden en werd het spoedig afgemaakt. De motorrijder treft geen schuld. Hij werd niet gewond, de motor liep eenige schade op. Als een bijzonderheid vermelden we nog, dat de eigenaar van het paard dit nog slechts enkele weken in de verzekering heeft. Toch zal de schade, welke hem door dit ongeval berokkend wordt, niet gering zijn. OOSTEREND Zangvereeniging Nieuw Leven. De Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Leven" heeft op 28 en 29 November uit voeringen gegeven in „Het Wapen van Amsterdam" de eerstedag voorouderen.de tweede dag voor joDgeren. Op beide avon den had men een goed bezette zaal en slaagde men naar wensch. De directeur, de heer M. Kikkert, heefi er slag van, ieder jaar een variéerend programma te kunnen geven en zoo heeft by pok thars gezorgd dat men wel voldaan huiswaarts kon keeren. Men heeft genoten by het aauhooren der vierstemmige liederen, die zeer goed inge studeerd bleken te zijn. 14 dergeljjkenum mers werden gegeven en de nummers „De Molenaar" „De twee jagers" en „Bondslied" bleken een schoone aanwinst te zy n. Ook bij de andere nummers werden geen dis sonanten vernomen en zoo werd dan ook gedurig luide geapplaudiseerd. Voor afwis seling werden een zestal duetten en trio's gegeven, meest comisch die wel de lachlust opwekten en waarvan de vertooningen allen lof verdienen. Nog willen wo gewagen van een mooi muzieknummer, door de dames Kortus en Raven op piano en viool vertolkt. Luide waren dan ook de toejuichingen aan het einde er van. We hebben geen aanmerkingen te makc-n alleen zouden we de pianist in overweging willen geven in zijn begeleidingen voortaan wat minder luide te spelen, waardoor zang en spel zeker zullen winnen. Onder de aanwezigen waren Zaterdag de Bestuursleden van „Eigen Oefening" te Oudeschild, waarvan de hepr Kikkert ook tal van jaren directeur is geweest. De Presidente van .Nieuw Leven", mej. N. Bakker, die aan het begin een woord van welkom had gesproken en haar genoe gen te keunen had gegeven, dat zoovelen getrouw telken jare de uitvoeringen komen bijwonen, bracht aan het einde hartelijk dank voor de belangstslling, alleen de heeren die het rooken niet hebben kunnen laten kregen geen pluimpje. Beide avonden volgde een geanimeerd bal, waarvan velen hebben geprofiteerd. We hebben een hartelijk woord van dank aan „Nieuw Leven" voor deze uitvoeringen en spreken den wensch uit, dat ze ons nog menig jaar op iets dergelijks zal onthalen. Stormschade. De Sportvereeniging alhier heeft in de vorige week nogal stormschade opgeloopen, daar de tent op het sportterrein bijna geheel vernield is. Men heeft hierbij te denken aan een hoos, want de tent is over een tuinwal geworpen, terwijl noch aan het land, noch aan den wal te zien is, dat er scburiDg heeft plaats gehad. Dit is voor de vereeniging een financiëele strop, daar het er met de kas niet te best uitziet en men de tent, waarvan de in houd, als schoenen, sokken, vorbandtrom- mei, enz. over het land verspreid lag, niet kan missen. Misschien zijn cr personen, die willen meehelpen de schade te herstellen. Minnenijd. In Kiol heeft een 19 jarige k'eei- makersleerling zijn 17 jarige verloofde, Emma Tbiess, dochter van een werf- meester, in da ouderlijke woning dood geschoten en daarna zelfmoord gepleegd Een Roemeensch oorlogsgedenkteekcn De Roemeensche regeericg heeft besloten tot den bouw van oen godenk- teeken vco do helden vau den wereld oorlog, Het wordt opgericht op een bergtop in de Karpathen en zal bestaao uit eet. kruis van eenige tientallen meters hoogte dat een altijd brandend vuur zal drager, De kosten beloopea eenige millioenen iei Een immigratielist. Immigratie ambtenaren te Honoloelor hebbsn in het ruim van een groot pas sagiersscbip elf Cbiceezen ontdekt di ich dcol bielden. Eik lag in zijn eigen lijkkist met voedsel en bagage naast hem Alle Cniueozen en eenige leden van de bemanning zijn gearresteerd. De ambte naren meenen, dat er een groote samen zwering bestaat om vreemdelingen uil bet Oosten te San Fracci-co binnen te smokkelen. Een natte boel. Te Lissabon beeft het Maandag 20 uur achtereen geregend, waardoor d6 beneden stad geheel oridergeloopen is. Verschei dene buizen zijn ingestort en do schade is belangrijk. (Wegens plaatsgebrek eerst nu opgenomen.) Huidel Hulde aan de kranige bemanning van de Dageraad aan wier doortastend optreden te danken is, dat do boot Woensdag 1.1. in weerwil van de woedende orkaan, zonder ongevallen de reis naar Texel heeft vol bracht. Wie, als ondergeteekende, de reis meemaakte kan beseffen wélke moeiljjk- heuen te overwinnen waren. Alles heeft echter een uitstekend verloop gehad en behouden arriveerde de boot in de Oude- schilder-haven Zeker, onze Oudeschilders kennen stroom en tjj op hun duimpje en weten zelfs ouder de meest ongunstige omstandigheden hun taak naar behooren te vervullen. Een mede-passagier. Uitslag Verkoopingen door Notaris Mulder, op Dinsdag 1 December 's avonds 7,30 uur in hotel „de Zwaan" voor den heer J. H. Zijm Cz. en c. s. a. (wee huizen onder één dak met erven en tuinen te den Burg, Gasthuisstraat. KooperJoh. Keijser Pz. voor f 3385. en b. Een woonhuis met erf en tuin fe den Burg aan de Gasthuisstraat wijk B no 129 Niet gegund. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 69 jaar, mijn beste Man en der kinderen zorgzame Vader, de Heer D. VAN STEENBERGEN Allen, die hem in zijn bijzonder werkzaam leven gekend hebben, zullen beseffen wat wij in hem verliezen. Helder, 30 Nov. 1925. Namens Echtgenoote, Kinderen, Behuwd- en Klein-Kinderen, Mej. de Wed. D. van Steenbergen-Luwens Geen bloemen. Dankbetuiging. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, van hier en elders bij ons 50-jarig huwelijk ons betoond, betuigen wij bij dezen onzen oprechten dank. P. H. ZIJM en Echtgenoote. Burg-Texe!, 2 Dec. 1925. zal op Woensdag 9 December 1S25, des morgens 10 uur op hofstede „Elba" in Zuid-Haffel te Texel voor den heer Reijer Zijm Janszoon publiek verkoopen bruine ket (merrie) oud 6 jaar, 15 lam- schapen, 3 lammeren, kaaswagen, driewielde kar, nieuw hekkenopstel voor driewielde kar, nieuw karlemoen met halve maan, mestkruiwagen, ccmpleet tuig, werkhaatn met gareel, ontroomer, 2 karns, emmers, kaastobben, zoutkist, kaasvaatjes, melk- tobbetjes, rijtuiglantaarns, kribben, ruiven, voerbakken, mesthort, heiningdraad, palen, hekken, schuilen, ruiters, klamp hooi, eenig hooi in huis, houten boet, (waarin stalling voor 6 koeien, 1 paard en 2 rij tuigen). Verder: boeren- en bouwgereed schappen en hetgeen verder gepresen teerd zal worden. Betaling 24 Juni 1926. DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct. DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van l-S rogels: 50 et lodero regel moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnoment lagere regolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN (Buiten vorontwnordeUjkhoid der Kcdfiolie)

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1