Aan onze lezers en adverteerders. In verband met de a.s. feestdagen PUROL VS Pepermunt VS Pepermunt No 3977 Zaterdag 19 December 1925 398,e Jaargang Over humor. OGEN GEWETEN. ifmyjuwixn Abdijsiroop Gesprongen Handen Rechtskundige Rubriek. FEUILLETON Een verplegingsfonds voor ieder over heel Texel. ruwe huid ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Doos 3 O - 60 - 90ct. Tube ÖOct. Bij Apoth.en Drogisten TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagero regelprljs. ADVERTENTIÉN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Evenals vorige jaren bestaat gelegenheid tot het plaatsen van Nieuwjaarsadvertenties. Tegen 40 cent voor hoogstens vijf regels. Voor tijdige inzending houden we ons ten zeerste aanbevolen. Adviseurs Mr. M. V. POLAK, advocaat en Mr. A. K. VINK, advocaat en procureur. Kanaalweg 7 HELDER. Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden kosteloos beantwoord. zal ons blad NIET verschijnen op Zaterdagen 26 December en 2 Januari De Woensdagnummers zullen eerst des Donderdagsmorgens uitkomen. Advertenties daarvoor worden aange nomen tot uiterlijk Woensdagnamiddag vier uur. ii. Een ander vruchtbaar spotterrein is de gierigheid. Soms door zijn knechten, ander- maals door spottende geburen, werd de schraap zuchtige berijmd. Daarop laat de heer de Man deze voorbeelden volgen Janus van Dieren Vret dooie pieren, Ze kosten niet veel 't Spaart vleesch en meel. Die gierig zijn, listig en fel, Trekt de Satan met een tang in de hel. Verder maakt schrijver ons opmerkzaam op het rijmpje, dat een luifel onder Schagen draagt Ziet, hoe de arme duyvel krijt Omdat zijn koei op sterven leyt. Ik wed: hij wis zijn wyf wel voor dat koei [zou geven, 't Wijf doet maar quaetdat koei geeft [melk om van te leven Niet erg vleiend voor 't schoone geslacht, mogen we opmerken. Op tegeltableau's zult u misschien 't volgende rijmproduct wel eens hebben aangetroffen. Hij die was stram van geven, zal een maal da nig beven. In een Duitsch boekje troffen wc aanDe gierigaard heeft nimmer genoeg, maar naarmate roman van 18 REINHOLD ORTMANN. Düringhoffen scheen opeens heel nood zakelijk iets te moeten rangschikken tusschen zijn flesschen en glazeD. „Ik heb de jonge dame eenmaal in m[jn leven gesproken," antwoordde hij, nadat h\j zonderlingerwijze eerst eenige seconden had laten verloopen. „Zij lijkt zeer veel op baar vader." „Nu ja, voorzoover een jong meisje in den schoonsten bloei van haar jeugd kan gelijken op een tamelijk grijs heer van vijfiig jaar- Maar je bezit zeker over 'tal- gemeen geen sterk ontwikkeld gevoel voor vrouwelijke schoonheid?" Düringhoffen scheen den spot in deze vraag niet te bemerken. Hij wendde zjjn gelaat weer naar den doctor en in zijn oogen schitterde iets ongewoons. „Het was nu niet bepaald een lichame lijke gelijkenis, waarop ik zooeven doelde zeide hij, „want ook ik htn ran meening dat juffrouw Ingeborg Wallroth een van de bekoorlijkste en lieftalligste wezens is. duizendmaal beminnelijker dan alles, wat ik ooit eerder gezien Een wolk van misnoegen vertoonde zich hij meer begeert, verliest hij, wat hij heeft. Ook dit: Een vrek en een wild zwijn Acht men eerst na hun dood Nuttig te zijn. We keeren echter weer terug naar hetgeen de heer de Man op 't gebied van „boerenhumor" voor ons verzameld heeft. Aan luie boeren heeft het natuurlijk niet ontbroken, maar hadden zij geweten aan welke gevaren zij zich daardoor bloot stelden, zeker zouden zij dan eerder uit de wol zijn gestapt. Luister maar eens naar de woorden, die een boer liet schilderen op de binnenkant der luiken in 't slaapvertrek van zijn kinderen Slaperige boeren, De duvel leit te loeren. De duvel op een hort, Gij er op vort. De duvel van de helle, Kan knijpen en kan quellen. Want zon is zon en maan is maan: Zalig zij die met de zon opstaan. De achterkratten van de boerenwagens wer den (schrijver meent, dat ieder zich dat nog zal herinneren) vroeger kunstig uitgesneden en onder het loofwerk werden dan niet zelden koddige spreuken aangebracht. B.v. lek rijt van 't wijf weg Den Heere zij dank, een ontboezeming, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat en een weinig vriendelijke indruk geeft van de verhouding tusschen beide echtelieden. Of ieder de vermakelijke historie van de boer uit Bovenkarspel en de Schout van Hoorn kent, betwijfelen we. Als tenslotte, zoo eindigt die geschiedenis (en daar zit'm de knoop), de boer, nadat wel drie van zijn achterkratten om te gewaagde spreuken waren verbeurd verklaard, met een nieuw blauw krat ter markt rijdt, dan beduidt dat'k wil de boel nu maar blauw- blauw laten. Dan is alle drukte ten eind, maar u kunt er u van verzekerd houden, dat zulke boerengrappigheid de schout menige slapelooze nacht heeft bezorgd. Een voermanskrat prijkte met het volgende opschrift Ik ryt vrachten om geldt, Wie niet betaalt Ryt ik dood. Dat 's kras gezegd, maar 't zal bij die bedrei ging wel gebleven zijn. Meer ruimte mogen we ditmaal voor dit onder werp niet in beslag nemen, waarom we nadere bijzonderheden voor een volgend nummer zullen bewaren. „Ieder, die belangstelt in een verplegings fonds voor geheel Texel wordt uitgenoo- digd de vergadering te bezoeken op hedenavond 16 December te 8 uur in hotel Texel. Toegang vrij." Zoo luidde de advertentie, die Woensdag i.l. in ons blad verscheen en aanleiding was, dat die avond in hotel Texel besprekingen konden worden gevoerd met 't doel tot de oprichting van een dergelijk fonds te geraken al of niet met een ziekenfonds gecombineerd. Jammer, dat op het gelaat van doctor Artois. „Zoo zoo" viel hij hem in de rede. „Het was dus slechts een geestelijke ge lijkenis, waarop je zinspeelde' Nu, ik ben juist op het punt ten huize van den pro fessor een soort van zielsonderzoek aan te vangen en het zal mjj genoegen doen, als ik je meening bevestigd vind. Maar, wat ik nog zeggen wilde, beste vriend zou je geen lust hebben je slecht betaalden assistenten- post met een beduidend betere positie te verwisselen? Het zou n.l. kunnen zijn dat ik iets geschikts voor je had." „Jij, Artois? Maar heb je voor jezelf dan al wat gevonden?' „Ik zal bij den aanvang van het nieuwe semester mijn intrede als privaat-docent doen. Tenslotte is de academische loopbaan toch de eenige, die een man met eenige eerzucht kan bevredigen." „Maar het is bekend, dat zij groote offeys eischt, waardoor een zekere welgesteldheid onvoorwaardelijk is." „Dat hangt er van f! Ook met andere hulpmiddelen kan ik mijn doel wel berei ken En bovendien —.zou ik geen voor deelig huwelijk kunnen sluiten?" „Schaam je. Artois, om de verdenking van zulk een neiging alleen al te voorko men, dient men er zelfs niet schertsend over te spreken. Men trouwt, wanneer men zich eeD positie veroverd heeft, maar niet om z;ch een positie te verschaff ■i!.° „Enfin, daaromtrent kunnen de meeniu- niet meerdere personen door hun tegenwoor digheid blijk gaven zich vcor een fonds, als hier bedoeld, te interesseeren, vooral omdatieder Texelaar daar belang bij heeft. Te ruim acht uur opent de heer C. lonker de vergadering met eenhartelijk welkom. Verder gewaagt spreker van het feit, dat de patiënten, die op medisch advies in een ziekenhuis dienen te worden opgenomen, de laatste jaren belang rijk in aantal zijn toegenomen en daarmee dus de zorgen van financieele aard, die daar vaak mee gepaard gaan. Ook elders tenplattelande heeft zich dat verschijnsel geopenbaard en niet zelden is de oprichting van een fonds, dat in de kosten van ziekenhuisverplcging tegemoet komt, daar het gevolg van. Als voorbeelden noemt spreker o.a. Oudeschild, Krommenie, Wormerveer.'Westzaan en Langedijk. De heer de Graaf heeft 't initiatief genomen tot de op richting van een verplegingsfonds, al of niet samen met een ziekenfonds, dat zijn werk over heel Texel zal moeten uitstrekken. Spreker be sluit met de beste wenschen voor het op te richten fonds. Hij meent in de nu betoonde belangstelling een gunstig voorteeken te mogen zien en geeft dan 't woord aan de heer de Graaf. Diens rede laten we beknopt hier volgen: n de eerste plaats, zoo vangt spreker aan. mijn dank aan de heeren Burgemeester, Wet houders en leden van de Raad voor de belang stelling, door hen voor deze zaak aan de dag gelegd, evenals aan de heer Jonker, die de leiding dezer vergadering op zich heeft willen nemen. Verder uit spreker de wensch, dat hij vol doende materiaal verzameld moge hebben, om het gebouw, dat hem voor de geest staat, te kunnen optrekken, 't Is u bekend, dat bij het Gemeentebestuur reeds stappen zijn gedaan om tot de oprichting van een verplegingsfonds te geraken van weistandsgrens of armenzorg Zorg er altijd voor een fiesch Abdijsiroop in huis te hebben zoodat ge die 's avonds bij de hand hebt als ge een verkoudheid voelt opkomen, Want als het eenmaal zoover is zijt ge wellicht te luste loos om nog uit te gaan en een fiesch te halen. Ge behoeft niet ver kouden te worden als ge niet wilt. Akker'» is een beroemd kruidenmiddel bij bronchitis influenza, kinkhoest en verouderden hoest. Per fl. v«n 230 gr. (in koker) (1.50; 550 gr. f 2.75 gen nog wel eens uiteenloopeo. Maar we dwalen van ons chapiter af. Voel je er niets voor om in je eigen voordeel van betrek king te veranderen?" Düringhoffen dacht aan valer Leopard en aan het onderhoud, dat h[j met juffrouw Heieen gevoerd had. Eenigszins aarzelend antwoordde hij: „Ik zou het laboratorium van den professor slechts heel ongaarne verlatenmaar ter wille van zekere ver plichtingen zou ik toch ook geen neen mogen zeggen, indien zich een gelegenheid voordeed, om mijn positie te verbeteren „Dat is verstandig gesprokenJe kent doctor Giersberg, den kleinen zonderliDg, die hier een sanatoruim voor alle mogelijke ziekten heeft ingericht en die bijna even beroemd is wegens z(jn ruwheid als wegens zijn wonderkuren. De man heeft een che- miker noodig voor het aan zijn inrichting verbonden laboratorium. De werkkring is niet bepaald inspannend en voor iemand, die met de pbysiologische en pathologische chemie een beetje op de hoogte is, slechts kinderspel. In hoofdzaak zullen steeds dezelfde soort onderzoeken en di zelfde soort analyses te verrichten zijn. Vrije woning kan de doctor wegens de beperkte ïuimte niet beschikbaar stellen maar hij garan deert volle kost en bovendien een salaris van 150 Mark per maand latere verhoogiog natuurlijk niet uitgesloten. Is dat niet een alleszins aanneembare post?" „Stellig! Maar hoe weet je, dat doctor zou daarbij geen sprake mogen zijn maar die pogingen stuitten af op de meening, dat 't particuliere initiatief moet voorgaan. Hierin vond spreker aanleiding de zaak anders aan te pakken en hij hoopt dan ook, dat de besprekingen van deze avond goed resultaat mogen hebben Met voldoening maakt spreker gewag van de bereidwilligheid, waarmede verschillende ver- plegings-en ziekenfondsen hun reglementen aan hem toezonden. De voornaamste bezwaren, die de vorige week in de vergadering te de Cocksdorp naar voren werden gebracht, betroffen: lodehooge contributie, 2o de weistandsgrens. Leden van het fonds te de Cocksdorp betalen maar een kleine contributie en hebben doorvoor, wat we kunnen noemen „een abonnement bij de dokter" Vergelijken we daarmede de inhoud van art.9 van het ziekenfonds te Oudeschild De bijdragen der verzekerden aldaar bedragen voor hen, die 18 jaar of ouder zijn, 20 c. p. week, voor perso nen van 16 tot 18 jaar 10 c. p. week en voorkinde ren beneden 16 jaar, tot een maximum van 4 kinderen per gezin, 5 c. p. week. Het doel van het fonds is aan personen, die door hun maatschap pelijke toestand niet door eigen middelen op ge wone wijze behoorlijk in geneeskundige hulp kunnen voorzien, te verstrekkenhulp van huisdokters en specialiteiten, brillen, breukban den en verdere artikelen, die tot de genees- en heelkunde behooren. Wat de weistandsgrens betreft is bepaald, dat lid kunnen worden alle bewoners van Oudeschild en zij, die in dc dage- lijksche route van de huisarts wonen, mits het inkomen voor kostwinners niet meer dan f 2250 en voor allecnwonendcn niet meer dan f1500 p. jaar bedraagt. De hooge contributie mag naar sprekers oordeel geen beletsel zijn, tot zoo'n nuttige instelling toe te treden. Leden van het fonds te Uitgeest, beheerd door Dr. Ossinga, be talen 4,6 of 8 c. p. week en daarvoor bij ziekte 4,6 of 8 gulden per dag uitbetaald. Te Burgcrbrug en Langcndijk bedraagt dc wekclijksche contri butie 2 c. Bij afdoening der vcrplcgingskostcn aan het ziekenhuis wordt die som over dc leden tot 50 c. omgeslagen. AI die gegevens kunnen we tot leidraad nemen zoo vervolgt dc heer de Graaf, bij onze verdere BIJ KOUD en NAT weer is niet alleen een gezonde opwekkende ver snapering, doch liet geeft U ook een reine frissche keel niet minder kans op hoesten. Tegen verkoudheid dus dc medicinale Giersberg geneigd zou z[jn, m(j te engageeren?" „Uit zijn eigen mond! Eigenlijk had ik de betrekking voor mezelf aangenomen daar echter ondertussehen mijn toekomst plannen een grondige verandering hebben ondergaan, trok ik mij terug en gedachtig aan onze oude vriendschap stelde ik den doctor voor jou in mijn plaits te engageeren Natuurlijk heb ik bij die gelegenheid niet nagelaten je in alle toonaarden te prijzen De zaak is al zoo goed als beklonken en ook de professor is beieid je op elk ge- wenscht oogenblik je onlslag te verleenen." Met steeds stygeBde verbazing had Dü ringhoffen hem aangehoord. „Ik weet inderdaad nier, waarmee ik zoove.l vriend schappelijke opoffering verdiend heb," zeide hij. „Onze inzichten liepen vroeger zoo dikwijls uiteen en w(j hadden zoo weinig gelegenheid, elkanfier nader te leeren kennen „Och wat, wjj waren toen nog maar echte jongens," weerde Artois haastig af, terwijl hij opstond. „Je ziet immers, dat die kleine oneenigbeden uit dien tijd mij niet belet hebben het eerst aan jou te deuken, loc-n het er op aankwam een van mijn kennissen dezen kleinen d enst te bewijzen. Je memt het natuurlijk aai?" „Ik zou het nog wel eens een pair da. gen in overweging willen houden, A't Wor t verv dg'.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 1