Saknioït taêMfon Ingezonden Kerstnummer GRATIS. ADVERTENTIEN Postbestelling Visscherij. Veevervoer. Ds. Post t Zeilvaart. Havenmeester SlHosslsliüend-Slijmoplossend-Heerlijke smaak Vermindering van het aantal leerkrachten aan de M.U.L.O. school te den Burg. De Koog in late Herfst. PREDIKBEURTEN Zondag 20 December 1925. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft, den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. H. Avondmaal. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Broekema. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes. n.m. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Waal, vm. 10 uur ds. Vis. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 23 December. Burg, 's avonds 8 uur ds. Raabe den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümmer Vrijdag 25 Dec. 1925. (Ie Kerstdag). HERVORMDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds van 't Hooft. De Koog 'sav. 7 uur Kerstfeestviering met de Zondagsschoolkinderen den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. 'sav. 7 uur Kerstfeest van de Zondagsschool Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, nm. 3 uur ds. Janzen. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Janzen. Zuid Eierland, nm. half 5 Kerstfeestviering met de Zondagschoolkinderen GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Vis. Na afloop der godsdienstoefening diakenverkiezing. Waal en Oosterend van 10—11 uur gelegenheid tot stemming. Burg, 'sav. 5 uur Kerstfeest der Zondagsschool Zaterdag 26 Dec. (2e Kerstdag) HERVORMDE GEMEENTE, Waal, 'sav. 6 uur Kerstfeestviering. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Oosterend, nm. 4 uur Kerstfeest Zondagsschool Cocksdorp, 'sav. 7 uur ds. v. 't Hooft. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, 'sav. 7 uur Kerstfeest der Zondagsschool MARKTBERICHTEN Wie zich met ingang van i Jan. op de „Texelsche Courant" abonneert ontvangt de tot die datum verschijnende nummers, evenals ons geillustreerd KORRESPONDENTIE „Radio". In gegeven vorm achten we uw „Ingezonden stuk" voor opname in ois blad niet geschikt. U zoudt daarmee onze adver tentie-kolommen voorbijzeilen. besprekingen. Gaarne zag ik een fonds opge richt als te Oudeschild, maar waarvan heel Texel kan jprofiteeren. Door het instellen eener studie commissie hebben we de meeste kans, dat spoedig de zaak haar beslag krijgt. Laat ons niet zwartgallig, niet zwaartillend zijn. De hooge contributie zal geen hinderpaal blijken. Boven dien zullen Armbesturen financieete steun kun nen verleenen en is de kans op geldelijke hulp van gemeentewege niet verkeken, 'k Hoop, dat we ons doel bereiken, want daarmee zal in een absolute behoefte worden voorzien. Met eenige voorbeelden toont spreker aan dat een fonds als te Oudeschild, niettegenstaande zijn hooge contributie, verre te verkiezen is boven het fonds te de Cocksdorp. Een gezin van 6 personen, onder wie 2 volwassenen en 2 personen van resp. 18 en 19 jaar, betaalt te Oudeschild 90 c. p. week. Is dat gezin boven dien in het verplegingsfonds dan komt daar nog 3 cent p. week bij voor elke persoon van 18 jaar of ouder. Samen f 1.02perweek of ruim f 53 per jaar. Hetzelfde gezin zou te de Cocks dorp per week 48 c. of bijna f 25 in het jaar betalen. In't ongunstigste geval zal 't verschil dus f28 per jaar bedragen, waarbij men gelieve te bedenken, dat het fonds te Oudeschild vol ledig in alle geneeskundige hulp ook van specialisten voorziet. Bovendien wordtdaarbij de huisdokter behoorlijk gehonnoreerd. Spreker besluit met de mededeeling op ver zoek gaarne aangaande een en ander nadere inlichtingen te willen verstrekken. Na een korte pauze deelt de heer de Graaf op een vraag van de heer G. Schoenmaker mede, dat de premie van 90 c. p. week voor 't heele gezin geldt, terwijl de heer Jn. Kikkert op zijn vraag, of ook de transportkosten door 't fonds betaald worden, een ontkennend antwoord krijgt. Getracht zal evenwel worden ook daarin te voorzien. De heer H. Reij vreest, dat de heer de Graaf zich teveel op de liefdadigheid verlaat, waar mee deze echter niet accoord gaat. Wanneer toch, zegt hij, bij de meer gegoeden geen tikje filantropie doorschemert, zou menige in stelling van die aard nauwelijks kunnen bestaan. De heer T. Dogger Cz. stelt de voordeelen van het fonds te Oudeschild nog eens in het licht, wat de heer R. P. Kcijser aanleiding geeft te vragen of het fonds te de Cocksdorp ook bijdraagt, wanneer de patiënt in een zieken huis moet worden opgenomen, 't Antwoord luidt ontkennend. Verder merkt de heer Dogger op, dat bij een verplegingsfonds van een wei standsgrens géén sprake is. Het ziekenfonds kent die wel. Te Oudeschild werd door het fonds het vorige jaar f 4000 geïnd, terwijl de loopende schuld slechts 145 ct. bedroeg. Weet verder, zoo vervolgt spreker, dat toen 13 pa tiënten aan de vaste wal werden verpleegd op kosten van het fonds. Tenslotte meent hij, dat de gemeente aan een fonds-voor-heel-Texel haar subsidie niet zal onthouden. De heer Kraak acht een weistandsgrens een ramp voor kleine zakenmenschen met een wis selvallig inkomen, acht aankloppen bij de Hooge Regeering gewenscht en informeert naar financieele steun van het fonds als de patiënt in een sanatorium moet worden opgenomen of versterkende middelen behoeft. De heer Jonker zegt, dat die zaken later onder het oog kunnen worden gezien. De heer R. P. Keijser merkt op, dat in de verschillende dorpen, zooals te Oudeschild, slechts onderafdeelingen van de Mij. tot Be vordering der Geneeskunde behoeven te worden opgericht, om het gewenschte resultaat te hebben. De heer Dogger licht nader toe, dat volgens het reglement (zie boven) niet ieder buiten Oudeschild tot lid van de afdeeling Oudeschild kan toetreden. De heer J. Dogger Hz. raadt door huisbe zoek de Texelaars het groote nut van een fonds voor heel Texel onder 't oog te brengen, ter wijl de heer P. Lieuwen de aandacht vestigt op de Ziektewet, die het volgende jaar zeker haar beslag krijgt. Op een vraag uit de vergadering deelt de voorzitter mede, dat het mannenziekenfonds te den Burg niet vijandig tegenover een fonds voor heel Texel staat en voor de oprichting zelfs zijn beste wenschen heeft geuit. Naar de heer G. Joh. Duinker meent, is de samenstelling eener studie-commissie het best over te laten aan de heeren de Graaf en Jonker. Wanneer zij haar plannen heeft uitgewerkt, zal de Texel. Crt. natuurrijk bereid worden gevonden daaraan bekendheid te geven. Vervolgens zou dan belangstellenden gelegenheid kunnen worden gegeven zich als lid van het op te richten fonds te doen inschrijven. Succes zal dan zeker niet uitblijven. Tenslotte wordt met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de vergadering zich uitspreekt voor de oprichting van een verple gingsfonds, al of niet verbonden met een ziekenfonds, voor heel Texel. Zij draagt daarbij de heer de Graaf op, zich met het Zieken fonds te den Burg in verbinding te stellen ten einde daartoe stappen te doen. Ziedaar het resultaat van deze besprekingen, die naar we hopen spoedig zullen leiden tot de oprichting van een zieken- (en verple- gings-?) fonds voor heel Texel. Bouwen op de Duinen. Woensdag 1.1. bracht de heer houtvester M Bood, die in dienst van Staaisboschbeheer het opzicht heeftin de .Houtvesterij- de Eilanden" vergezeld van de Rijksbouwn eester, een bezoek aan ons eiland in vernand u.et vele aanvragen om bouwvergunning voor huizen op de duinen Na ter p'aatse een onderzoek te hebben ingesteld, zijn beide heeren Donderdagmiddag weder vertrokken. Twee Hunzebooten gestrand en vlotgebracht. De Hi^nzebaoten II en XV geladen met stuk goederen strandden nabij Zoutkamp Met Doeksen cn Dros werd g- c jntracteerd voor berging van schepen en lading op basis „no cure - no pay" Nadat ccn gedeelte der lading in blazers was gelost werden beide booten Donderdagnacht door de sleepbo ten .Terschelling' en „Storte- melk" vlotgesleept en te Zoutkamp binnen gebracht. De Hunze XV verloor bij de stranding haar roer. Bij Kon. Besluit van 1 Dec. jl. is benoemd tot heemraad van het waterschap de 30 Gem. Polders alhier de heer Jacob Hinjbz. Spang. Op Vrijdag 25 December (eerste Kerstdag) wordt de postdienst uitgevoerd als op Zondag op Zaterdag 26 D.-cember (tweede Kerstdag) ge schiedt overal één bestelling, waarin alle stuk ken worden opgenomen. OOSTEREND Baldadigheid. Deze w ek werd het achterruit eener luxe auto der fa D, die een oogenblik onbeheerd stond, ingeworpen en daarmee aanzienlijke schade be rokkend Ieder spoor van de dad^r(s) ontbreekt De politie zal een onderzoek instellen. OUDESCHILD Gedurende de laatste week is in de haven te Oudesch'ld aangebracht plm. 23700 K.G garnalen plm. 200 K G. wulken en 9 baal kreukels Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 81 varkens, 37 biggen, 16kalveren 7 koeien, 3 schapen, 1 paard. De ouderen onder ons zullen zich ds. Post herinneren, die hier in 1874 als Ned. Herv. pre dikant zijn loopbaan aanving. Hoezeer de ge meentenaren de bescheiden en ernstige ziel verzorger op prijs stelden, bleek ten vorigen jare toen ds. Post op zijn 80ste verjaardag door oud-gemeenteleden, over het heele land ver spreid, op treffende wijze is gehuldigd. Dezer dagen echter is de geachte leeraar op81-jarige leeftijd te Haarlem overleden. Hoewel wij op Texel niet meer aan ijs denken en zelfs in zee heelemaal geen ijs hebben gezien komen nog geregeld, van Helder naar Harlingen en terug, vrachtbooten en sleepen langs de Texelsche wal. De Zuiderzee is, daarnaar te ooi- deelen, nog lang niet vrij van ijs. Voor de zeil vaart alzoo een belangrijke schadepost. De Min. van Waterstaat heeft de heer S. Hemelrijk met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1925 tot tijdelijk arbeider-havenmeester alhier benoemd. Doozen en Flacons 40en60ct Bij Apoth.en Drogisten (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Nog kort geleden is er te den Burg een ver gadering gehouden, om de ingezetenen der Ge meente Texel te wijzen op het groote belang van een goede M.U.L.O. school. Het gemeente bestuur had kosten noch moeite gespaard om die vergadering te doen slagen. Een M.U L O. school met drie leerkrachten, dus voor elke klasse een onderwijzer, kan goed zijn. Een M.U.L.O school, waaraan slechts twee leerkrachten verbonden zijn, zal ongetwijfeld niet kunnen voldoen aan redelijke eischen, die men aan een dergelijke inrichting moet kunnen stellen. Op een afgelegen eiland als Texel mag de bevolking een M.U.L.O school eischen van den eersten rang. Daarom moet de aerde leerkracht worden gehandhaafd, al kost het de Gemeen'e geld. De geldkwestie mag geen overheerschende rol spe len. Het belang der kinderen mag niet worden opgeofferd aan een al te zuinig financieel beheer Daarom mag de bevolking van Texel den Raad met vrijmoedigheid verzoeken het voorstel af te stemmen. De Ttxelsche ruders hebben er bovendien recht op iu bijzonderheden te vernemen, welke motieven, buiten het wettelijke, geleid hebben tot de vermindering van het aanral leerkrachten. Waarom pleit men den eenen dag voor een per fecte Mulo-school, terwijl men den anderen dag deze op een lager peil tracht te brengen Een goed ingerichte Mulo-schoul zal bij stel selmatige propaganda meer leerlingen trekken. Daarom is er maar één weg aan 't werk voor meer leerlingen en gelukt het niet het aantal leetlingen te verhoogen, of op het tegenwoor dige aantal te houden, dan zou er weer te praten zijn. Dankend voor de plaatsruimte, Texelsche Onderwijzersvereeniging Bond van Nederlandsche Onderwijzers Wijze: „Where the silvry Colorado finds its way" De vroege schemeravond daalt op't stille dorpje [aan 't strand Wegzinkend langs de voet der heuvelrij Een lage schaduw zet zich over duin en land Uitschaak'Iend kleur van groen en bruine hei De zomer is verdwenen de badgasten daar [niet meer Verstomd de blijde jubel van weleer. De vroege schemeravond daalt op 't stille dorpje aan 't strand Wegzinkend langs de voet der heuvelrij. Nu ruischt de branding langs liet strand een [lied van eenzaamheid Al mijm'rcnd van wat komt en gaat voorbij Eens gaat de zon weer hooger over Koog's [bedrijvigheid Weergevend kleur aan groen en bruine hei Eens komt de zomer weder, dan keert de bad [gast weer Daarmee de blijde jubel van weleer. Nu ruischt de branding langs het strand een [lied van eenzaamheid Al mijin'rend van wat komt en gaat voorbij. H. B. Purmerend, 15 Dec. 389 Runderen waaronder 210 vette koeien f 0,95 a f 1,25 p. K.G. Geldekoeien 150 a 450 Melkkoeien 150 a 450 24 vette kalveren per Kg 1,50 a 1,70 183 Nuchtere kalveren 15,a 40, - 751 Vette varkens per K.G. 0,88 a 0,93 23 Magere varkens 20,— a 56, 160 Biggen 16, - a 28. Kipeieren a 11,13. Eendeieren f 9,50 Schagen, 17 Dec. 90 Vette koeien 300 a 550 6 kalfkoeien 360 a 500 Gelde koeien 200 a 350 5 Vaarzen 180 a 240 97 Vette varkens 0,86 a 0,92 91 Biggen 18,a 24,— Boter 2,a 2,25 a 0, E i e r v e i 1 i n g Schagen KipeierenAanvoer 2881 Prijs f 10,50 af 12,50 Middelm. f 11,60 EendeierenAanvoer 31 Prijs f a f8,20 Kleine kipeieren: Prijs f 10,— a f 11,20 RUGPIJN EN RHEUMAT1EK. 119 Laat rugpijn en rheumatiek uw leven niet vergallen. Zoek ae oorzaak opZeer waarschijnlijk schuilt deze in uw nieren Inspanning of gevatte kou kan deze gevoe lige organeD verzwakt hebben en hen ver hinderen in hun werk om de schadelijke vergiften uit uw bloed te flltreeren. Deze vergiften veroorzaken rheumatische pijnen en vele andere kwalen, en hoe lar.ger gij de nierzwakte verwaarloost, des te erger worden uw kwalen. Nierzwukte maakt u ook zenuwachtig, duizelig en afgemat zwak, terneerge slagen en vermoeid, en onderhevig aan onaangename blaasstoornissen. Let "op de verschijnselen als bezinksel of zand in de urine, opgeblazenheid onder deoogen, water zuchtige zwellingen in de ledematen, stijf heid of ontsteking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en voorkom zoodoende de ontwikkeling van ernstige nierkwalen. Gebruik Foster's Rug pijn Nieren Pillen om de nieren weder krachtig en gezond te maken. Foster's Pil len hebben duizenden over de geheele wereld baat gegeven. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waar- doo- gij zeker zijt gten verlpgen buiten- landsch goed te ontvaugon. Piys f 1.75 per flacon, 32 GEBOREN: AALTJE, dochter van BAREND V LESSING en JUDITH VAN DER KOP. Alkmaar, Dec. 1925. Heden ontvingen wij 't bericht uit Amerika, dat 21 Nov. j. f. is overleden onze geliefde Broeder en Oom, KRIJN BREEN, in den ouderdom van 61 jaar. Uit aller naam, Wed. S. JONKER-Breen. Den Hoorn-Texel. Hiermede vervullen wij den treuri- gen plicht kennis te geven, dat onze beste Zwager en Oom, TJEBBE REE, in den ouderdom van 50 jaar, in den storm van 25 Nov. j.l. met de loods- schoener zijn leven liet, diep betreurd door P. GROENDIJK G. GROENDIK-de Vries en Kinderen. Den Burg-Texel, 15 Dec. '25. Heden overleed na een smartelijk lijden onze geliefde vader, behuwd- groot- en overgrootvader JACOB Pz. KUIPER in den ouderdom van bijna 92 jaar. Namens de familie C. KUIPER. De Waal, 17 Dec. 1925. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van deelneming, ondervonden zoowel van hier als elders tijdens de korte ziekte en bij het overlijden mijner onvergetelijke lieve moeder betuig ik allen mijn welgemeenden dank, maar vooral aan degenen die mij in die droeve dagen zoo liefderijk ter hulp stonden. D. G. BAKKER. Burg-Texel, 17 December 1925. Voor de deelneming ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Be huwd- Groot- en Overgrootvader de heer DIRK KEIJSER Jz. betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, JOH. KEIJSER Dz. Den Burg-Texel, Dec. 1925. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van belangstelling lijdens de ziekte, bij het overlijden en de teraardebestelling van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader K. JONKER. Az. ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank Inzonderheid onzen dank aan Dr. Prakken en Zuster Meijer voor de onvermoeide hulp en aan Ds. Brümmer voor de troostwoorden tot ons gesproken. Verder aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer den overledene bewezen. Uit aller naam, Wed K. JONKER-Bruin. Den Hoorn, Texel. Dankbetuiging. Met dezen betuig ik mijn hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, zoowel bij de ziekte als bij het overlijden van mijn dierbaren Vader ondervonden Tevens mijn oprechten dank voor de gunst die mijn Vader meer dan 50 jaren van de ingezetenen dezer gemeente heeft genoten ook ik hoop hetzelfde vertrouwen te mogen genieten. C. M. LAMPE. Warmoesstraat, Den Burg. Een goed toestel op 'fc deskundige wijze opge steld, kan u veel genoegen verschaffen. Aires DE WILT-DEN BURG

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2