foesi-K (eel pijn ^nqa-bonborr Texelsche Berichten Hygicoa en Veiligheid, Ingezonden voor rookers Holl. Maatschappij van Landbouw afd. Texel. 7. Vermindering aantal leerkrachten aan de o.l. school te de Cocksdorp en uer leening ceruol ontslag aan de onder wijzer P. Zeijlemaker. Het gemiddeld aantal leerlingen, dat over het loopende jaar deze school bezoekt, bedraagt slechts plm. 95, een aantal waarvoor het Rijk met ingang van 1 Januari a.s. de jaarwedden van 3 leerkrachten vergoed, zoodat de jaar wedde van de vierde leerkracht thans nog aan de school verbonden voor rekening der gemeente komt. Dit zou naar het oordeel van B en W met het oog op de bijzondere scholen, die dan ook hun recht op een extra leerkracht opeischen, een te groot offer vragen. Daarom stellen zij voor te bepalen, dat met ingang van 1 Jan. a.s. aan bedoelde school 3 leerkrachten verbonden zullen zijn en de heer P. Zeylemakér met ingang van die datum eervol ontslag te geven wegens opheffing zijner betrekking. Zij hebben hun keus juist op de heer Zeylcmaker laten vallen, daar deze er geen bezwaar tegen heeft op wachtgeld te worden gesteld. De eerste zes maanden maakt hij aanspraak op de volle wedde en verder op wachtgeld, gelijk staande met vol pensioen, terwijl voorde heer Oele de bepalingen beduidend minder gunstig zijn. Het is jammer, zegt de voorzitter, een onder wijzer als de heer Z., die goed aangeschreven staat, ontslag te moeten verleenen. De wet noch onze financicele toestand laten evenwel toe te de Cocksdorp de vierde leerkracht te handhaven. Wij zijn genoodzaakt u één onder wijzer van die sckool voor eervol ontslag voor te dragen. Later moet wellicht nogmaals een leerkracht aan die school ontnomen worden. Ik herhaal, dat het een pijnlijke geschiedenis is, vooral daar het de heer Z. betreft, die reeds plm. 45 jaar aan die school werkzaam is. De heer de Graaf brengt hulde aan de heer Z. voor hetgeen hij voor Texel heeft gepres teerd. Ik geloof niet, zoo vervolgt spreker, dat ooit een onderwijzer zoolang aan een onzer scholen verbonden was, en zooveel sympathie en achting genoot als hij. Van harte zij hem de rust gegund, welke hem weldra wordt ge geven. Verder besluit spreker: Ik ben er zeker van, dat hij het eermetaal, en de lof, hem toe gezwaaid, verdient. De voorzitter merkt op, dat de heer Zcyle- maker de heer de Graaf dankbaar zal zijn voor deze woorden van erkentelijkheid. De heer Stoepker sluit zich geheel bij de woorden van de heer de Graaf aan. Tenslotte brengt deze nog naar voren, dat de Raad met zoo'n uiting van dankbaarheid jegens de heer Z. geen precedent zal scheppen. Het geldt hier een uitzondering. 8. Vermindering aantal leerkrachten aan de school uoor M U.L.O en uerleening eeruol ontslag aan de onderwijzer K. uan der Ham. De wet van 1G Februari '23 bepaalt, dat met ingang van 1 Jan. a.s. aan de mulo bij een leerlingenaantal van 41 op Rijkskosten drie leerkrachten aan die school verbonden mogen zijn. Waar gedurende dit jaar gemiddeld slechts 31 leerlingen de school bezochten, zal met ingang van 1 Jan. a.s. de jaarwedde van een der leerkrachten voor rekening van de ge meente komen. Momenteel tellen negende en achtste leerjaar resp. 7 en 6 leerlingen, terwijl het weinig waarschijnlijk geacht wordt, dat die aantallen het volgende jaar grooter zullen zijn. Zoowel de inspecteur van het L. O. als het hoofd der school achten het aanhouden der derde leerkracht onder deze omstandigheden ongemotiveerd. Naar hun meening zal door het opheffen van de betrekking der derde leer kracht het onderwijs niet behoeven te worden geschaad. B en W meenen aan het advies van het hoofd bijzondere beteekenis te moeten hechten, omdat hij zoo goed als uitsluitend het onderwijs in het 8e en 9e leerjaar zal hebben te geven en daarvoor dus de volle verant woordelijkheid zal dragen en zij achten zich niet verantwoord, wanneer zij voorstellen het aantal leerkrachten te handhaven. Wil het gemotiveerd zijn 3 onderwijzers aan de school verbonden te hebben, dan zal ge tracht moeten worden een grooter aantal leer lingen te verkrijgen. Hiervoor is medewerking van de diverse schoolhoofden onmisbaar. Ver der moet in het oog worden gehouden, dat bij daling van het aantal leerlingen beneden 31 het Rijk slechts de jaarwedde van 1 leerkracht vergoed. Deze bepaling wordt evenwel eerst toegepast, als zich na 1 Jan. a.s. vacatures voordoen. In verband met de bijakten kan de heer Brak, die bovendien gehuwd is, voor de school beter behouden blijven dan de heer v. d. Ham. Het zal u duidelijk zijn, zoo leidt de voorzitter de besprekingen in, dat hetgeen ik zooeven ten aanzien van de heer Zeijlemaker opmerkte, voor een groot gedeelte ook geldt ten opzichte van de heer K. v.d. Ham. 't Is moeilijk een onder wijzer, die geen reden tot klagen of ontevreden heid geeft en zelfs geapprecieerd wordt, te ontslaan. Dat is niet prettig. Niettegenstaande getracht werd, t aantal leerlingen dat de Mulo bezoekt, uit te breiden, kan niet worden aan genomen, dat op 1 April a.s. 't leerlingenaantal beduidend zal zijn gestegen. Bovendien laat de wet geen ruimte. De heer Pisart merkt op, dat op onderwijs terrein, zoo eenigszins mogelijk, geen kosten mogen worden ontzien, om goed onderwijs te waarborgen. Vooral omdat de Mulo te den Burg voor Texel de eenige inrichting voor uitgebreid L.O. is, raadt hij haar met hand en tand te verdedigen en de 3e leerkracht te hand haven. De voorzitter brengt de heer Pisart in her innering, wat de heer Inspecteur en het hoofd der Mulo in dezen adviseerden. De heer D. C. Dros zou gaarne de ontslag- verleening tot 1 April a.s. zien uitgesteld. Onderwijl zou middels een speciale commissie b.v. kunnen worden getracht de Mulo-bevolking té doen toenemen. Misschien zou de gemeente kunnen meehelpen door Mulo-leerlingen van de buitendorpen kosteloos naar school te ver voeren. Voorz.: Ik zou mij met dat uitstellenkunnen ver eenigen, ais die kwestie niet tot 1 April 1927 zou moeten worden verschoven, in zoo korte tijd (van 3 mnd.) kan het leerlingenaantal niet zoo'n vermeerdering ondergaan. Als drie onderwijzers thans weinig leerlingen onderricht geven, merkt de heer Drosop, komt dit bijna met 't geven van privaatles overeen en zal 't onderwijs zeker goed zijn. Dat moet minder worden, wanneer we 1 leerkracht ont slaan. Daarom zou ik het risqueeren en een offer brengen in't belang van onze Mulo-school. De heer Stoepker spreekt in de geest van de vorige spreker. De voorzitter wijst er dan met nadruk op, dat bij besprekingen met de inspecteur en het hoofd al die dingen reeds onder het oog zijn gezien en zeker B en W niet met bovenaan- geduid voorstel waren gekomen, als beide heeren anders hadden geadviseerd. Thans hebben zij ernstig en positief verklaard het langer aan houden eener derde leerkracht overbodig te achten. De heer Keesom meent te moeten opvolgen, wat van hooger hand geboden wordt, wat de heer wethouder Keijser doet opmerken, dat hij de boel ook wel voor eigen rekening kan nemen. Ook de heer de Graaf kan zich volkomen ver eenigen met het voorstel van B en W vooral „daar het hoofd zoo goed als uitsluitend het onderwijs in 8e en 9e leerjaar zal hebben te geven en daarvoor dus de volle verantwoorde lijkheid zal dragen." De heer Roeper is van dezelfde gedachte en meent eveneens de raad van deskundigen niet in de wind te mogen slaan. De heer Pisart zou de 3e leerkracht gaarne tot 1 Jan. 1927 willen aanhouden. Ik loop hoog met de Mulo, zoo besluit hij, en zal gaarne de proef willen nemen. We worden er immers niet armer van Dat „niet armer worden" vindt de voorzitter een rekbaar begrip. Iedere gulden, die nutteloos wordt besteed, is verloren. De heer Epe zal voor de opheffing stem men, maar raadt, de derde leerkracht weer terug te nemen, als mocht b ijken, dat de zaak anders verkeerd loopt. De heer -Dros protesteert. De heer A. Boon ziet in do opheffing geen gevaar, vooral niet, omdat deskundi gen daarop aandringen. Mocht de zaak echter spaak loopen, zoo besluit spreker, dan zullen we voor verbetering moeten stiijden. Ik ben 't, met mijnheer Boon eens, zegt de heer Roeper. We zouden de deskundi gen immers in 't gezicht slaan, ja, ont- eeren als we ons aan hun advies niet stoorden. Waarom hun dan gevraagd De voorzitter acht de zaak thans vol doende besproken en vraagt, of er over de opheffingskwestie stemming wordt ge- wenscht, De heer Dros acht stemming noodig. Met de stemmen der heeren Dros, Pisart en Stoepker tegen wordt dan besloten, dat aan do Mulo kopklassen twi-e leerkrachten verbonden zullen zijn terwijl bij acclamatie de heer K. v.d. Ham eervol ontslag wordt verleend wegens opheffing zijner betrekking. Rondvraag. De heer Vonk dringt nogmaals aan op spoedige uitvoering van de wegomleg bij Vierhuizen. Verbttering van de bijzonder slechte toestand aldaar, aan B en W be kend, is dringend noodig. De zaak heeft, onze volle aandacht, is 't antwoord van de voorzitter. Spoedige uitvoering kan tegemoet w orden gezien. Op voorstel van de heer Pisart zal de chef van 't G.E.B. worden verzocht iedere avond door een lichtsein het einde der licht- verstrekking te willen aankondigen. (De beer J. Boon wil de stoomfluit even in werking stellen. Jammer, dat die bij een motor ontbreekt.) Op voorstel van de heer D. t'. Dros zal overwogen worden op donkere dagen 's morgens tot later dan acht uur licht te verstrekken. Sluiting. Doos60-90cï. bij Apoth.en Drogiste „Texelsch Fanfare". Directeur: de heer G. Smidt. Vrijdagavond gaf „Texelsch Fanfare" in hotel Texel een uitvoering, welke door een klein pu<- bliek werd bijgewoond, maar overigens over't algemeen geslaagd mag heeten. De heer en mevr. Oort gaven door hun komst van hun be langstelling blijk. Behalve een paar marschen, ouvertures en fantasieën vermeldde het programma een trio voor viool, cello en piano en een cellosalo, ter wijl bovendien ter afwisseling een tooneelstukje op de planken zou worden gebracht. Te ruim acht uur heet de voorzitter, de heer J. Schrama de aanwezigen hartelijk welkom. Het doet ons genoegen aldus spreker bij her haling de burgerij en donateuis in't bizonder onze erkentelijkheid te beluigen, wegens de belangstelling jegens onze verteniging beloond Gaarne grijpen we deze gelegenheid aan om onze donateurs te bevoorrechten. Spr. besluit met de beste wcnschen voor het welslagen van deze avond waarop het corps inzet met „U' Hon- neur", een marsch van Aug Eenhaers, die al dadeüj< een goede indruk vestigt van „Texelsch Fanfare" en van zijn direcleur in 't bijzonder. Een nieuw nummertje, met stalen vlijt ingestu deerd en knap ten gthoore gebracht. Op de ouverture ,L& Bruyère" van M. J. H. Kcssels eveneens pas in het repetoire opgenomen, wat moeilijker door 't vaak vlugge tempo en wisse ling in dynamiek, volgen „Myrtha" van F. Mour- que en „La belle Alsaciènne", van Jos Kessels, welke beide fantasieën (waarvan we de eerste al eens eerder hier hoorden) door hun pittige, leutige passages vooral een dankbaar applaus verwerven. De Feestouverture van L. Rügers, waarmede het corps laatst op 't concours de eerste p ijs behaalde, besluit 't eerste gedeelte van de avond een flink uitgevoerd muziekwerk met een feestig slot. Na de pauze wordt een tooneelstukje opge voerd, „De knecht van twee meesters' met vele vermakelijke tooneeltjes, die meermalen de lach spieren in beweging brengen. De opvoering is over 't algemeen in goede handen, zoodat het eenaktertje wel tot zijn recht komt. In het bijzonder mej. M lenaar en de heeren N. Kor- tenhoeve en N. de Jong geven goed spel en zul'en in een onzer plaatselijke tooneelverecni- gingen zeker een goed figuur maken. Een luid applaus brengt na afloop de spelers dank. Daarna worden we vergast op Boris Lenski's „Serenade", trio voor viool, cello en piano, resp. door de heeren G. en K. Smidt en Mej. Corry Dros ten gehoore gebracht. De executanten brengen het er knap af en veel bijval is hun deel. „Among the Gold" (Silver Threads), cello-solo, kan ons minder bekoren. Verder volgen nog: „Huldigingsmarsch" van S. Vlessing, een nieuw nummertje, dat nogal hoog loopt en extra moeilijkheden te overwinnen geeft, en „1' Esperance" fantasie van L. Dervaux een van de minst gemakkelijke stukken van 't programma, al meermalen gespeeld, maar steeds weer aangenaam om te hooren. Na M. J. H. Kessels' „Mosaïque" volgt de slotmarsch, een combinatie van een paar popu laire stukken (o,a dat van de Canadeesche neef), waarop de voorzitter tegen half twaalf dank brengt aan hen, die tot het slagen van deze avond bijdroegen. In 't bijzonder aan de heet en mevr. Oort voor hun tegenwoordigheid. E n geanimeerd bal besluit de avond. Zaterdagavond werd nogmaals een uitvoering gegeven, waarbij een eivolle zaal de muzikanten wachtte. Naar men ons meedeelt had zij ook toen een goed een verloop en heeft het corps aan de verwachtingen beantwoord. Voor de slotmarsch had men een imitatie-ooievaar geëngageerd, die onder 't spelen van „De stoute ooievaar* over 't podium kuierde, voorzoover de ruimte hem dat althans toeliet. Een druk bal volgde. In 't kort: Texelsch Fanfare heeft de burgerij een paar gezellige avondjes bezorgd^ en daar mee velen aan zich verplicht. 'tabletten Maandagmorgen vergaderde onder voorzitter schap van de heer H. W. Keesom in café den Burg de afd. Texel van de Holl. Mij. van Land bouw. Nadat de voorzitter allen welkom heeft ge- heeten en zijn spijt over de slechte opkomst heeft geuit, worden de notulen der vorige vergade ring voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Van de ingekomen stukken noemen we die van het Hoofdbestuur waarin de noodzakelijk heid van goed landbouwonderwijs wordt be toogd en de gelegenheid wordt geboden mid dels het Hoofdbestuur in die behoefte te voor zien. Daar echter op Texel ruimschoots ge legenheid bestaat zich de noodige boekhoud kundige kennis, voor een landbouwbedrijf ver- eischt, eigen te maken, geeft dit voorstel geen aanleiding tot nadere bespreking. Verder stelt het Hoofdbestuur de afd. in kennis met een rattenverdelgend praeparaat, „Rattendood" genaamd, saamgesleld door de Haagsche apotheker J. Blomberg. Dit middel werd reeds met veel succes tegen raitenlast aangewend, levert geen gevaar op voor mensch en nuttige huisdieren, en wordt op verzoek kostelojs aan de afdeelingsleden verstrekt. Gegadigden gelieven zich tot de secretaris te wenden. Ook bevindt zich onder dc ingekomen stuk ken een alschiift van het adres, door het Hoofdbestuur aan de Tweede Kamer gericht, waarin het zijn ingenomenheid betuigt met haar besluit reeds tijdens de afsluiting der Zuiderzee de drooglegging der N.W. polder ter hand te nemen. In dat geval toch zal men spoediger financieel voordeel van die werk zaamheden mogen verwachten. Op voorstel en door bemiddeling van het Hoofdbestuur zal van Mrt.-Sept 1926 een 20-tal Nederlandsche boerenzoons naar Zwitserland kunnen worden uitgezonden, opdat zij daar onder goede leiding grondig met het boeren bedrijf kennis zullen maken. Tevens zal met hetzelfde doel een 20-tal Zwitsers in ons land tijdelijk op divese boerdeiijen worden ge plaatst. Zij, die voor uitzending in aanmerking wenschen te komen, kunnen nadere inlichtingen inwinnen bij de afdeclingssecretaris, die gaarne o a. de voorwaarden zal noemen, waaraan zij hebben te voldoen. Tenslotte is ingekomen een circulaire van de afd. Eierlaud met het verzoek, in samen werking met deze aldeeling Dr. Remmelts uit te noodigen te den Burg een filmavond en een lezing over „Leverboiziekte" te geven De afd. Eierland kan dat alleen niet bekostigen (f 40 voor de spreker, plm. f 20 reis- en ver blijfkosten en plin. f 40 voor zaalhuur en bios coopapparaat). Met algemeene stemmen wordt besloten deze zaak met de afdeeling te bespre ken. Vermoedelijk zal de lezing eind Januari plaats vinden, en van de bezoekers builen de afdeeling staande, entree geheven worden. Tevens wordt besloten, de heer Huisman, algemeen-secretaris, uit te noodigen, opdat hij, overeenkomstig zijn wensch, met bestuur en leden zal kunnen kennismaken. Bij de be:preking der contributie 1926, (vol gend punt) wordt deze met algemeene stem men op f 4,50 bepaald. Volgt: bestuursverkiez;ng. Op voorstel van de voorzifter, wordt de heer R A. Keijser, die wegens ongesteldheid afwezig is, bij acclamatie herbenoemd, terwijl verder na tweemaal her stemmen de heer C. Dijt voor een bestuurs functie wordt aangewezen. C~>e heer C. Dijt verwierf 7, de heer M. Zuidewind 6 stemmen). De rondvraag levert niets bijzonders op, waarop de heer Keesom, met een terugblik op het jaar, dat bijna weer geheel achter ons ligt, de vergadering sh it. 't Jaar loopt ten einde, zoo ongeveer spreekt de heer Keesom, en weldra ligt 1925 achter ons, cfaV als een goed jaar voor Texel in or,ze herinnering zal blijven. De prijzen, voor scha pen en lammeren besteed, waren hoog. Het was echter een druk jaar, door de tentoon stelling, die schitterend geslaagd mag heeten en bovendien met een batig saldo sloot. Texel heeft gelegenheid gehad om ie laten zien wat het kan voortbrengen en heeft haar weten te benutten. Dankbaar en tevreden mogen we zijn en met nieuwe moed zullen we het nieuwe jaar ingaan. Wel zijn er donkere wolken komen opzetten, maar laat ons hopen, dat die voorbij zullen drijven. Het staai er op het oogenblik niet zoo best voor. De prijzen van vee zijn soms lager dan vóór de oorlog. Ik sluit daarom met de beste wcnschen deze bijeenkomst. Voorkom brandgevaar bij uw Kerstboom. Plaats er een emmer water bij, om een begin van brand terstond te kunnen blusscben. Vandaag een schram, morgen bloedver giftiging, indien gij niet elke wond doel treffend voorzorgt. Tracht nooit een uitgedoofde kachel weer met een scheut petroleum te doen opleven. Pas op voor ontploffing. Waar een last worut opgeh-schen, past het zeer bedacht te wezen. Wil dus met uw lichaam wijken, daar de lus licht kan bezwijken. Het Veiligheidsmuseum, Amsterdam. Dienstplicht. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis, dat de Minister v.:n Ooilog, bij beschikking van 15 Dec. 1925, Vile Afd. No. 201 V, aan N. K. Vermeulen, ingeschrevene voor de lichting 1926 uit deze gemeente met ingang van 1 Februari 1926, voor een jaar viij- stefling van den dienstplicht is verleend, wegens kostwinnerschap. Tegen deze uitspraak kan binnen IC dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep wor den gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift. Voor zoover betreft uitspraken, door Gede puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfden termijn in beroep komen. Texel, 19 December 1925. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Openstelling bureau van den Burgerlijken Stand gedurende de Kerstdagen. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen ter openbare kennis, dat ingevolge de be trokken veroidening, het bureau van den Bur gerlijken Stand op de beide Kerstdagen geopend zal zijn des voormiddags van 8,30 tot 9.30uur, doch alleen da", indien op den onmiddellijk voorafgaanden dag door of vanwege belangheb benden de wensch daartoe aan den betrokken ambtenaar van den burgerlijken standschriftelijk of mondeling wordt ter kennis gebracht en daarbij wordt aangetoond, dat de werkzaamheid niet tot den eerstvolgenden werkdag kan wor den uitgesteld. Texel, 19 December 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris JONKER. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactiej Kerstavond. 't Was avond. De knaap kwam haast weenende thuis, Van wrevel en kou in de leden De sneeuwjacht die dag toch w..s hem tot 'n kruis Een vloek was hem bijna ontgleden. Hij had heel dien dag toch naar arbeid getracht, Doch smartvol en hoop'loos op d'uitkomst gewacht. Zijn moeder, een weduw', vertroostte hem zacht; Hoor, sprak ze, mijn zoon, voor de armen Is Kerslfeest geen weeide, geen avond vol pracht Wees stil, licht brengt Godes erbarmen Verlichting, Vertroosting, voor 't huur,voile hart; Wees stil met uw wrevel; iicht vlied! nog cie smart.

Texelsche Courant | 1925 | | pagina 2