PURGL bij Ruwe Huid, Gesprongen Handen, Schrale Lippen Beo 23stea Januari a s Algemeene Vergadering Jaarvergadering een huishoudster Watersnood. fel ADVERTENT! EN R.K. Kiesvereeniging Deurwaarder C. G. GUDE een partij Scheepssloophout een versch afgekalfde 4-jarige koe met stierkalf. een frisch afgekalfde 2-jarige koe. Damsimultaan Woensdag 3 Febr. cjjescWmt PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN van deelhebbers in Onderl. Paarden- verz. „Draagt Elkanders Lasten". land wel te wieden. (In de Haarl. M. f70, maar daar is de grond „schooner".) Op een vraag van de heer M. D. Dijt deelt spreker nog mede, dat de fabriek alle pogingen zal aanwenden om ten behoeve van het bietenvervoer doelmatig matei iaal beschikbaar te stellen. Misschien dat een of mc-er schoepconveyers, die pet uur een last van 80 ton lossen kunnen in dienst worden gesteld, terwijl het vervoer met auto's ook veel verbeterd zal worden. Wij zijn wel genoodzaakt het transport- vraagstuk ter dege onder deoogen te zit n, daar wegens mogelijke vorst uiterlijk 21 November de bieten verscheept moeten zijn. Spreker doet nog mededeeling in de Texelsche pers eenige gegevens aangaande de bou wresultaten te zullen publiceeren en sluit dan tegen 9 uur met dank voor de welwillende aandacht de vergadering. Bekroond. De heer S Kcijser Rz, „Schoonoord" den Burg, behaalde dezer dagen op de pluim veetentoonstelling „Aves" te Alkmaar met een zwart-wyandotte haan en hen twee eerste prijzen. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kalmeerend en Versterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen gejaagdheid en overspanning weg Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Winterweer. Na dagen vol druilerig, miezerig-kil regen weer was eindelijk de zon door de wolken ge broken en had zij naar 't zich liet aanzien met haar gouden lach een perk van licht eu blijheid ingeluid, waarin zelfs de nieest ver stokte mopperling wat van zijn somberheid liet varen en dat ons een oogenblik in de verlei ding bracht te meenen, dat de wintervorst de aftocht had geblazen. Doch onwillekeurig dwaalde ons oog naar de kalender, die er met zijn plm. 350 blaadjes nog zoo bijzonder wel gedaan uitzag en dus op een juiste voorspel ling onzerzijds weinig hoop gaf. En werkelijk: 't was vreugd geweest vooreen dag, want spoe dig was hij weer voor onze muren, de grimmige wispelturige winter „met zijn pelsjas van sneeuw en zijn booze luimen". Onmeedoogend blaast hij thans rond met zijn ijzige adem, kunstige bloemen toovcrend op onze ruiten, plassen en slooten verstarrend tot ijs, trachtend zich toe gang te verschaffen tot onze huiskamers en werkplaatsen. We hebben ons echter te weer gesteld en in verbond met wollen das en zwart Jan de strijd met de gure gast aangebonden. Wie als overwinnaar uit het veld zal treden valt als regel niet moeilijk te voorspellen, maar zeker is, dat in menige kluis laat ons dat niet vergeten onze koude klant zonder slag of stoot de veste neemt en de overwonnene achter fraai bebloemde ruiten verkleumd, door de ne derlaag overweldigd, doet neerzitten. Ziedaar de sombere kant van het wintervermaak, dat overal in de lande reeds zijn intree deed. Met een variatie op Heyerman's gevleugeld woord zouden we kunnen schrijven Winter- pracht en bloemenweelde worden duur betaald. De verbinding met de vaste wal. Reeds Woensdagmiddag raakte de Oudeschil der haven vol grondijs, waardoor de's morgens uitgevaren visschersvloot 's avonds slechts met veel moeite haar plaatsje aan de kade weer kon innemen. Om invriezen te voorkomen wat ernstige stagnatie zou veroorzaken vertrok „de Dageraad" na de la...ste dienst naar Helder. Inmiddels zette de vorst door, zoodat Don derdag 1.1. „de Dageraad" eerst te half twee n.m. Helder kon verlaten om na een reis van plm. twee en een hatf uur bij het Horntje aan te landen. Herhaalde pogingen om de haven binnen te komen hadden schipbreuk geleden op de ijsmassa die zich voor de hoofden had vastgezet. Daarna is „de Dageraad" weer naar Heider vertrokken. Gisteren Vrijdag heeft „de Dageraad" tweemaal de dienst waargenomen en is zij beide keeren in de haven te Oudeschild aangekomen. Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Ingekomen giften over de maand Dec. '25. A. E. den Burg f2,50. Fam. K. den Burg f 50, W. K. Oudeschild f 2,50. Fam. L. den Burg f 20,™ Fam. K. derr Burg f5.—. D. B. de Waal f4,— J. K. den Burg f 15,—. Uitvoering „Gemengd Koor" Zooals we reeds schreven zal „Gemengd Koor" vanavond Zaterdag in hotel „Texel" onder leiding van de heer Groene- wold een uitvoering geven. Mevr. Lap-Dijt en de heer M D Dijt zullen hun muzikale medewerking verleenen. Tevens melden we op vei zoek van 't bestuur - dat voor deze avond geen toegangsbewijzen meer verkrijgbaar zijn. OOSTEREND O.L. School. Uit betrouwbare bron vernemen we, dat de heer J. Daalder, onderwijzer aan de O.L. school alhier, binnenkort eervol ontslag zal worden verleend. In diens plaats zal een onderwijzeres worden benoemd, zoodat de onderwijzeres van Oost, die hier onderwijs geeft in nuttige hand werken, overbodig wordt. De vorst. De vorst van de laatste dagen, die, naar voor speld wordt, nog wel eenige tijd zal aanhouden heeft allerlei mogelijkheden geopend, waarvan we er enkele onder 't oog willen zien. Bij de thans heerschende oostenwind kan door onze rivieren goed gespuid worden, zoo- duf in deze dagen de overstroomde gebieden van vrel water zullen worden ontlast. Zoodra echter zooals dat van de Rijn kan worden ver wacht, ijsschotsen worden meegevoerd, kan dat tot ernstige gevaren aanleiding geven, daar bij vorming van ijsdammen de dijken, die toch reeds zoo zwaar op de proef zijn gesteld, het zwaar te verantwoorden zullen hebben. Hier en daar is daarom hulp ingeroepen van de genietroepen, die met springstoffen gereed staan eventueele dammen te vernielen. Een anderTgevaar van de sterke vorst bestaat in het bevriezen der dijken, die straks bij het intreden van de dooi papperig zullen worden en maar moeilijk tegen de kracht van 't water bestand kunnen blijken. De algemeene toestand. Meer en meer keert de ontvluchte bevolking terug naar huis en haard, waar met man en macht getracht wordt de huisjes en gebouwen weer bewoonbaar te maken. Niet zelden wachten haar daarbij echter teleurstel lingen hoezeer ze daarop ook was voorbereid de door de slijkerige vloed aangerichte ver nieling overtreft meermalen aller verwachting. Niet zelden zullen huizen geheel moeten worden afgebroken, terwijl meubelen,gordijnen, kleeren werden teruggevonden, vernielden vervuild, en noodig vernieuwing behoeven. Met graan en andere gewassen bezaaide akkers werden be dekt met een sliklaag, die door de vorst tot een harde korst is geworden, waardoor de ge wassen die bij gunstiger weer gedeeltelijk behouden zouden zijn ten doode zijn opge schreven. Curiosa. In een paar stallen in de Weerd bij Roermond welke door de snelle was van het water niet tijdig meer konden worden bereikt en sedert droog gekomen zijn, lagen nog eenige aan de kettingen verdronken koeien. Toen de Maasdijk te Overasselt doorbrak, moest de landbouwer Van Haaren, wiens hoeve daar het eerst in het water stond, zich haasten zijn vee in veiligheid te brengen. Bij dit red dingswerk ging een koe er van door. Ze bleef vermist tot drie dagen later, toen de vluchtelinge op een andere hoeve werd gevonden, staande inhet bed op een opkamer. Hoe 't beest daar is gekomen, is een nog onopgelost raadsel. Bij het overstroomen van een dijkje in de Hoven te Zutphen, is met het IJselwater een snoek van ruim vijf pond in de gelagkamer van een café aldaar terecht gekomen. De plaats waar deze snoek gevangen werd, was wel buitenge woon, evenals het wapen, waarmee hij werd gedood; namelijk een rijwielpomp. Latere berichten. Latere berichten melden, dat de toestand in de overstroomde gebieden e r door de ijsvor- ming niet beter op wordt. De hulpverleening wordt ernstig belemmerd, terwijl verwacht wordt dat tal van huizen de druk van het ijs niet zullen kunnen weerstaan en verloren zullen zijn. Door het afbreken van telefoonpalen is de telefonische verbinding op vele plaatsen ge stoord. Veel levensmiddelen, aardappelen, bie ten en groenten, die op zolders en dijken wa ren opgeslagen, zijn verloren. Uvj \c\ppen in c'en wintertijd door goede beschutting jJlJ tegen vocht en koude b'Sj en door vergrooting S!4«f3 van de hoeveelheid SsÉj PLUIMVEE- EN VSGElVOtCEPÏABKEKfN WEESPESKjMSPEl. Dienstplicht. Oproeping in werkelijken dienst voor eerste oefening. De Burgemeester van Texel roept, ingevolge art 86 van het Dienstplicht besluit, bij dezen op den in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofganger Willem Frans Theodore Brijl behoorende tot het Korps Pon tonniers en Torpedisten, lichting 1917om zich op Maandag 1 Februari 1926 te Gorinchein in werke lijken dienst te begeven tot het volbrengen van de eerste oefening, voor zoover deze nog niet door hem is vervuld. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte openbare kennisgeving. De Burgemeester van Texel, R. P. Keijser Cz Lo.B. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 9 tot en met 15 Jan. 1926. GEBOREN Hendrik Jan Lucas, z.v. Harm Mus- kee en Grietje Penthum, Hendrika d.v. Martinus Keijzer en Veronica Theodora Kersemaker, Jan, z.v. Gerrit Willem Bulder en Hermina Kragt. ONDERTROUWD: Hendricus Leonardus Looijenstein en Martha Maria Cornelisse. OVERLEDEN Jetske Jorna, 76 jaar, gehuwd met Cornell's Broers. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize). 1 fietskap en 1 handschoen. Zondag 17 Januari 1926. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vra. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Bevestiging van Kerkeraadsieden. den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Broekema. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes. n.m. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 13 Januari. Burg, 's avonds 8 uur Bijbelbespreking Gebouw van Chr. Belangen. OnderwerpDe Apostel Paulus en zijn zendingsreizen. Donderdag 14 Januari. Oosterend, 's av. half acht Bijbellezing. Schagen, 14 Jan. 43 Vette koeien Gelde koeien Vaarzen 26 Vette varkens 53 Biggen Boter 470 300 a a a 0,92 a 0,94 14,— a 22,— 1,90 a 2,10 a 0,— E i e r v e i1i n g Schagen KipeierenAanvoer 13003 Prijs f 7,90 a f 9, Middelm. f 8,30 Eendeieren: Aanvoer 184 Prijs f 8,50 a f 8,90 Kleine kipeierenPrijs f 6,— a f 8,30 Bruine f 8,60 a f 9,60 MAAK EEN EINDE AAN DIE NOODELOOZE PIJN. 123 Pijn, pijn, pijn, heel deD dag die ellen dige rugpijnVan dat ge opstaat, tot g(j naar bed gaat, steeds die afmattende pijn. En morgen precies hetzelfde. Zoo kunt gij niet voortgaan Waarom niet een einde gemaakt aan die ellerde Waarom niet de ooi zaak aangetast? Hoogst waarschijnlijk zijn het uw nieren. Die doffe, onophoudelijke rugpijn is vaak de eerste waarschuwing der natuur van een nierkwaal. Meerdere waarschuwingen volgen spoedig, als duizeligheid, hoofdpijn, urinekwalen, stekende pijnen bij bukkeD of overeind komen, zenuwachtigheid, iheu- nratische pijnen, graveel en waterzuchtige zwellingen. De nieren worden van kwaad tot erger bij verwaarloozing. Laat zich geeD chronische nierziekte ontwikkelen, doch kom uw nieren zonder uiistel te hulp Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen voor het te laat is. Foster's Pillen hebben dui zenden blijvend baat verschaft. Gij kunt dit overal om u heep hooren. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. 30 De Heer en Mevrouw H. VOS-Vlessing geven kennis van de geboorte van hun zoon JOSEPH. Coevorden, 11 Januari 1926. Eenigste en algemeene kennisgeving. P. DE JAGER en T. DE JAGERvan der Sterre geven kennis van de geboorte hunner dochter ENGEL1NA CORNELIA. Hoek van Holland, 12 Januari 1926. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders K. LAMPERTS en A. S1JBRANDS hunne 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Namens hunne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. De Cocksdorp, Texel, Jan. 1926. Heden overleed, na een langdurig doch geduldig lijden, mijne geliefde Echtgenoote, JETSKE JORNA, in den ouderdom "van bijna 77 jaar. C. BROERS. De Waal, 13 Jan. 1926. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot en Over grootvader, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens de Familie, C. KUIPER. Waal, Texel, Jan 1926. ontvangtoestel aan te schaffen is goed besteed. DE WILT-DEN BURG HltfTIB Te Eierland op Dinsdag 19 Jan. a.s. bij K. List 's mor gens om 10 uur. Agenda 1 Opening 2 Notulen 3 Ingek. stukken en mededeelingen van het Bestuur. 4 Verkiezing van twee bestuursleden aftredend zijn volgens rooster de H. H. C. J. Geense en G. Leberbeiden her kiesbaar. ö-^erslag v.d. Commissie, die de rekening en verantwoording van den adm. heeft nagezien. 6 Rondvraag en sluiting. te Den Burg. op Donderdag 21 Jan. 1926 's avonds 8 uur in het St. Janshuis te den Burg. AgendaOpening en Notulen Bespreking aanwijzing candidaten voor Hoofd-Bestuur der Rijks- en Statenkies- kring Organisatie. Het Bestuur. te Texel zal op Vrijdag 22 Januari 1926, des 's morgens 10,30 uur bij Vierhuizen te Oost publiek verkoopen alseiken palen, eiken huidsplanken, boom planken van 31 voet lang, schotwerk, een partij brandhout, enz. enz. Alles afkomstig van de T X 56. TE KOOP S. KEIJSER Hz., Molenbuurt. TE KOOP Te bevragen bij H. KOORN, Driehuizen G. D. KOOIMAN vraagt wegens huwelijk van de tegenwoordige, tegen 1 Maart a.s. Zich aan te melden bij J. G. KOOIMAN Parkstraat. op Dinsdag 19 Januari 1926 's avonds half 8 te geven door den heer J. IJ. WITTE in het café van den heer C. Bruin te de Waal. Entree 15 cent. Spelers gelieven hun borden en schijven mee te brengen. begint een nieuwe knip- en naaicursus, wie hieraan nog wil deelnemen wordt ver zocht zich op te geven bij Gravenstraat. J. BAKKER, Leerares. EIEREN. Na vergadering T.B.V. moet C. Boon q.q. eieren koopen tegen hooger prijs dan Schagerveilingj Schagereitjes zijn te licht en Texel, wit 3 pCr. gem. 6 pCt. br. 10 pCt. meer waardig en hooger Verkoopers en koopers allen ter markt. Vee verkoopt men ook niet op marktbericht. Goed geregelde ophaaldienst voor slechts 16000 kip pen kost 8 ct. per 100, alle kistjes evengroct 150 eieren en veelvouden, veilen en breukschade 13 ct. per 100. U allen aansluiten, niemand eieren voor een jaar vast verkoopen geeft veel hooger ontvangsten. Bestuursleden uit de groot ste Kippenhouders, die er een groote Pluimvee- vereeniging van zullen maken en geen tijd verdrijfje aan Den Burg met groote onkosten op eieren door de Tuinbouw Vereeniging, dat ver koop aan huis tengevolge heeft. Komen er niet meer eieren aan veiling dan 1925, dan moet hij ook buiten de veiling koopen tegen veilings- prijs Burg en hooger of als boven, zonder kosten of breukschade. Vergader dus nu reeds op ai.'e dorpen. Stellen ons beschikbaar tegenwoordig te zijn, hoor! hoor! er is meer. Overal con- missies te vormen, candidaat bespreking voer vacatures en meer bestuursleden en reglements wijziging dringend noodig en een Pluimvee- vereeniging P.V.V. geen T.B.V. Allen nu reeds vaststellen en bijdragen om per autobus naar de algemeene vergadering te Den Burg te koment

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2