o 3985 Zaterdag 23 Januari 1926 398te Jaargang Rechtsvragen. Bemaling van Waal-en-Burg. Texelsche Berichten Watersnood. ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 dviseurs Mr. M. V. POLAK, advocaat en Mr. A. K. VINK, advocaat en procureur. Kanaalweg 7 HELDER. Rechtskundige vragen, door een abonné Dnderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden kosteloos beantwoord. nHnfoifianden ïümhuKxdcn sefmaie iifip.eti-'mwe huid. Nadere besprekingen. Eerste Hulp bij Ongelukken. MIJNHARDT's Staal-Tabietien .90* Maag-Tabieüen.75 Zenuw-Tabietfen 75« Laxeer-Tablolfen co« Hoofdpijn-Tabletten oo« Let op de Zegelwet. Wolhandei. Muziek en Zang. Een Doopsgezind Zangkoor? Spaar de Dieren. Geldinzameling op Texel. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moor: 10 ct. Dezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagero regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Over enkele punten, die bij de beoordeeling van deze kwestie van belang zijn, wil ik hier gaarne mijn voorloopige meening zeggen of vragen stellen, waarvan de beantwoording waarschijnlijk ook anderen interesseert Bij alle verschil van meening staat dit m.i. als een paal boven water, dat het droogworden van Waalenburg van zeer groote economische beteekenis is. Alleen wie moet het betalen Laten we een andere vraag stellen, n.l. deze: Wie piofiteeren er van, als de waarde van de grond in 5, 6, 7 jaar met vele honderden gul dens per bunder stijgt De eigenaars natuurlijk en de polder zelf, die meer dan 100 H.A. in eigendom heeft. Waarom zouden deze dan ook niet betalen Heel ruim gerekend zullen de lasten der be maling f 15 per H.A. bedragen. De waarde van de grond hoeft dus maai met f 300 te stijgen om, gerekend naar 5 pet. deze meerdere lasten te dekken. Maar, zal men zeggen, als die waardestijging nu niet komt? Ja, dan heeft men een strop, maar is daar nu werkelijk gevaar voor? Het land in Waalenburg kan in het allerergste geval niet slechter zijn, dan de kale velden in de Prins Hendrikpolder vroeger leken. Ik zeg met opzet leken, want sinds deze poldei droog gehouden wordt, weet ieder, dat Prins Armoed nog zoo beroerd niet is en dat de waarde per H.A. niet met f 300 is vooruitge gaan, doch met vele honderden guldens meer. Intusschen gaan daar enkele jaren mee heen en daarom is er zeker iets voor te zeggen, om de lasten van de te sluiten leening te verschuiven tot over eenige jaren, als de droge grond zijn volle vruchten gaat afwerpen. Ook bij een onderneming als deze geldt: de cost gaet voor de baet uit. En dan, zoo er ooit wat durf noodig is om te slagen, dan is het wel in deze tijd. Waarom heeft Waalenburg, zoo vraag ik me af, geen spaarpotje gemaakt voor de bemaling? De kwestie hangt al jaren. Las'en heeft de polder haast niet. In 1923 was de omslag f 2 per bunder. In 1924 ook. Eind '24 was er zooveel geld in kas meer dan f 5100 dat in 1925 zelfs geen omslag geheven is! Als sinds 1915 eens enkele guldens per jaar en per H A. op zij gelegd waren om de zeker komende bemaling te helpen finanancieeren dan had men nu een reservefonds van betee kenis gehad.1) Op de toekomstige lasten zou dat van vrij wat invloed zijn geweest. Waalenburg wordt wel vergeleken met de Horslermeer, dat voor een nieuwe bemaling een renteloos voorschot van de Provincie heeft gekregen. Laat Waalenburg dankbaar zijn, dat het de Horsiermeer niet is en dat het grootendeels zijn eigen lasten kan dragen. Geen enkele polder in Noord-Holland hief zulke zware lasten als de Horstermeer. Dertig gulden per bunder was heel weinig. Het dubbele was geen uitzondering en zelfs het driedubbele kwam voor! En Waalenburg f 2 of nihil Voor de medebetaling van Burger-Nieuwland Gerritsland, Koog en Everstekoog en de Mient- gronden zijn verhoudingsgetallen genomen in verband met het meest gewenschte peil. In de stukken vinden we deze gegevens: Gemiddeld peil in den winter Thans Gewenscht (zonder ben alirg) (met bemaling) Waalenburg 0.40 M.V.Z. 1.50 MV.Z Burger Nieuwl. 0.35 M. 1,— M— Gerriisland 0.30 M. 0,70 M Koog 0,30 M 0,45 M - Everstekoog 0,30 M 0,45 M Volgens de Provinciale Waterstaat is het dus gewenscht, dat het winterpeil daalt tot de peilen van de tweede kolom. Wordt dat ook d or de ingelanden gewenscht? Mij komt het voor, dat het opgegeven toe komstige peil voor de winter uitstekend is. Maar in de zomer zullen dan de hooge gronden het niet Ie droog krijg'n? Zal men dan eenig water in deslooten kunr.en houden Zoowel in Waalenburg als in Burger Nieuw- land is de terreinshoogte 0.6Ü M V.Z. Toch neemt men hierboven een verschil in winterpeil van l/i M. Is dat nuttig en noodig Ik vraag dat, omdat mij verzekerd is, dat Burger Nieuwland vergeleken bij Waalenburg te weinig zal moeten betalen, nl. f 7,63 per HA. tegen Waalenburg bijna f 15,—. Moet hierbij ook in aanmerking genomen worden, dat Burger Nieuwland bijv. in 1925 f 5,— lasten hief en Waalenburg niets Of de afkoop f 40,000 voor Eierland te hoog is, valt heel moeilijk te beslissen H t recht van Waalenburg was haast onbeperkt. Het had de duiker in de Ruigendijk zoo groot en diep en wijd kunnen maken als het wilde en nu Eierland zich zelf droog houdt, zou niet gauw het peil bereikt zijn, waarop de afvloeiing stop gezet moest worden. Is zoo gezien, f40.000 te veel? Waalenburg vindt het te weinig. Maar Waalcn- burg moet toch bedenken, dal de afwatering door Eierland nooit geen zekerheid bood, dat het niet onder zou loopen. Nu was dat niet erg, zoolang men het land toch liet verdrinken. Dat was immers noodig voor het „harendgras? Later echter, als het water zelfs in de winter nog 90 cM. beneden de oppervlakte van het land wordt gehouden, zal het een ramp zijn indien alles zou overstroo- men als nu telkens het geval is. Alleen Waalenburg krijgt iets over de bema ling te zeggen. De andere polders mogen betalen en kijken of de rekening zonder fouten is. De heer C. B :on pleit er voor, om van de bovengenoemde polders plus het Noorden één waterschap Ie maken. M i. is er alles voor te zeggen, als men niet nog verder wil gaan en heel Texel maken tot één hoogheemraadschap. Waarom niet? Ik verklap geen geheimen, als ik zeg, dat er in de Staten veel voor gevoeld wordt om de tallooze kleine waterschappen op te lossen in enkele groote. Zoo iets kost echter jaren van voorbereiding en mij zou het onver antwoordelijk lijken om daarop de bemaling van Waalenburg te laten wachten. Hier is nu gelijkenis met de Hoistermeer. De Staten hebben toen de voorgestelde regeling aanvaard, doch feitelijk onder beding, dat er een groot walerschap zou komen. Waarschijnlijk is in die richting ook hier iets te doen. Meer ruimte durf ik thans niet in beslag nemen Laat ik daarom eindigen en de hoop uitspre ken, dat zij, die mcenen, dat ik de zaken niet goed heb gesteld, of die antwooid kunnen geven op de vragen, die ik deed, daarvan spoedig doen blijken. De Siaten-Commissie, die rapport moet uit brengen over het voorstel van Gedeputeerde Staten inzake de bemaling van Waalenbuig houdt as. Dinsdag 's namiddags om half 2 haar tweede vergadering. Aan de besturen der betrokken polders is bericht gezonden, dat zij dan desgewenscht in de gelegenheid gesteld zullen worden, hun belangen mondeling bij de commissie te be pleiten. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Commissie ook een bezoek aan Texel zal brengen om een onderzoek in loco in te stellen. Dit staat reeds vast, dat de beslissing in deze zaak niet kan vallen in de Staten-ver- gaderirg van 2 Februari as. Waarschijnlijk zal het wel 16 Maart worden, eer het zoover is. Eierland is nu voor een ander doel met het vormen van een reservefonds bezig. Lezing met lichtbeelden door Dr. J. R. Prakken. Woensdagavond 1.1. werd door de afd. Texel van het Ned. Roode Kruis in hotel Texel voor de leden een lezing georganiseerd, betrekking hebbende op 't verleenen van eerste hulp bij ongelukken en door een talrijk publiek bijge woond. In hoofdzaak was zij bedoeld als een aanvulling van het geleerde op de verbandcur- sus en had zij voor de deelnemers(-sters) aan deze lessen de meeste waarde. Toch had ze door de duidelijke uiteenzettingenen niet min der dnor de talrijke lichtbeelden (plm. 80) ook v.or ue andere aanwezigen voldoende beteeke nis om aan haar doel te beantwoorden. 't Heeft geen zin uitvoerig op een en ander in te gaan. Na aan de hand van lichtbeelden allerlei bijzonderheden omtrent geraamte, spie ren en bloedsomloop te hebben medegedeeld, volgde uiteenzetting van de wijze, waarop bij slagaderlijke bloedingen drukverbanden kunnen worden aangelegd. De plaatjes verleenden hierbij een welkome steun, hoewel practische oefening in verbandleer natuurlijk boven al te verkiezen valt. Vervolgens werd aangeduid hoe iemand, die door het ijs is gezakt en een drenkeling in 't algemeen gered moeten worden, alsmede de methode van kunstmatige adem haling (M. v. Sylvester, hartmassage), die we kunnen aanwenden om bij een bewustelooze de levensgeesten weer op te wekken. Verder werd gedemonstreerd hoe een gewonde hand, voet, arm, kin, enz. dient te worden ver bonden en op welke wijze een snelverband moet worden aangebracht. Ook werd op dui delijke wijze verklaard hoe een arm of been, bij al of niet gecompliceerde breuk, kan worden gespalkt en op welke manier de patient opge nomen en vervoerd moet worden. Tenslotte leerden we hoe een vreemd voor werp veilig uit het oog kan worden verwijderd en welke voorzorgen dienen te worden geno- wen bij redding van iemand, die „onder (elec- trische) stroom" staat. Daarmee beëindigde spreker zijn belangwek kende rede, die van begin tot eind met de noo- dige aandacht werd gevolgd. In de korte pauze, welke nu volgde, stelde hij de deelnemers(-sters) aan de verbandcursus in de gelegenheid kennis te nemen van de datum waarop zij worden uitgenoodigd in kleine groep jes de practische lessen in verbandleer te volgen. Als „toegift" werd na de pauze door de heer G. Joh. Duinker, afdeelingssecretaris, een keurige reeks plaatjes vertoond en toegelicht, die ons in gedachten meevoerden op een reis naar ons schoon „Insulindedat zich daar slingert" om de woorden van een bekend schrijver te bezigen „om de evenaar als een gordel van sma ragd We zullen over deze laatste lezing niet uitweiden. Ze viel buiten het kader van de afdeelingstaak, maar werd niettemin met be langstelling aangehoord. Tegen half elf werd deze Roode-Kruisavond die, naar we meenen, wel geslaagd mag heeten besloten. Gaarne brengen we namens het bestuur van de afd. Texel dank aan het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente voor de bereidwilligheid, waar mede het 't projectie-apparaat en een serie lichtbeelden in bruikleen afstond. Bij Apotli. cn Drogisten. Men schrijft ons In verband met het feit, dat de Ontvanger der Registratie en Domeinen te Alkmaar aan 13 zakenlieden in haar District boeten had op gelegd ad. f 100—, voor elk geval, waarin zij in een remboersboekje van een beurtschipper, zonder betaling van 10 cents zegelrecht, voor ontvangst hadden geteekend van bedragen boven f 10.(de afzenders waren van meening dat zij in die gevallen ermede kunnen volstaan een zegel op het beurt vaartadres te plakken, of daarbij een behoorlijke gezegelde kwitantie te voegen,) wendde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier zich, ten behoeve van deze zakenlieden, tot de Minister van Financiën met verzoek de beslis- -sing te mogen vernemen of deze lieden al of niet in overtreding waren subs, indien zij, volgens de opvatting van de Minister, wel in overtreding mochten zijn, kwijtschelding derop- gelegde boeten, waarvoor zij verschillende gronden aanvoerden. Zaterdag 1.1. werd hierop aan de Kamer mede gedeeld, dat bij Ministcrieele Resolutie de boeten zijn kwijtgescholden, mits binnen een maand het verschuldigde zegelrecht wordt betaald. I11 dit antwoord wordt echter uitdrukkelijker op gewezen, dat de bedoelde kwijtingen wel degelijk vallen onder art. 34. la der Zegelwet 1917, zoodat bij wederovertreding de wet in aj haar gestrengheid zal worden toegepast. Wil men derhalve voortaan g een gevaar loopen terzake beboet te worden, dan dient mer, dus bij de bedoelde kwijtingen in het rembours- boekje van de schipper of vrachtrijder voor be dragen boven f 10— een zegelrecht ad. fO.lü. te voldoen. Uit betrouwbare bron vernemen we, dat hoe wel in de laatste maanden de wolprijzen geen verbetering hebben ondergaan, de Federane tot Verbetering van de Wolhandei in N-Holiand j er dezer dagen in slaagde bijna haar gehccle i voorraad wol van de hand te doen'egen S 1.70 j a f 1.75 voor eerste kwaiiteil cn f 1.L0 a f L,97 ROOhlALVUt RPCDlSTÜR meoooRua NlfMEUEP o voor prima kwaliteit. De afnemers schijnen derhalve gezamenlijke gesorteerde verkoop op prijs te hebben gesteld. Naar wc uit Schagen vernemen heeft de Com missie voor de Schagér-Muziektuin de datuni van het Zangersfeest van de Bond van Ge mengde Zangvereenigingen bepaald op Zondag 13 Juni a.s. Op de Zondagen 29 Aug. en 5 Sept. wordt waarschijnlijkeen nationaal concours van Harmonie en Fanfare-gezelschappen uitge schreven. De uitnoodigingen totdeeiname zijn reeds verzonden. In hoeverre onze Texelsche corporaties van de partij zullen zijn, is nog nief met zekerheid bekend. Wil staat vast, dat ons „Gemengd Koor" op 't Zangersfeest niet zal ontbreken. Naar we uit goede bron vernemen wordt over wogen hier een Doopsgezind Zangkoor op te richten, dat door de heer J. de Jager, de Cocks- dorp, zal worden geleid. Aangaande datum en nadere plannen vermochten we geen inlichtingen in te winnen. „Wilt allen gedurende de winterde volgende wenken behartigen en verspreiden Aan de vogels geve men, zoodra de grond bevroren of met sneeuw bedekt is, dagelijks liefst in de vroege morgen, vcrsch voeder hennepzaad, zonncblocmenpittcn, vleeschafval, stukjes talk, enz. indien ecnigszins mogelijk zorge men voor water. Verder zorgen, dat de voedcrplaats tegen katten beveiligd is. Paarden mogen bij koud weder buiten nooit lang ongedekt blijven staan en moeten bij gladheid op scherp worden gezet. De hoef ijzers dienen alsdan dikwijls gescherpt. Het tuig moet op een warme plaats bewaard worden is het aan vorst bloot gesteld en moet't paard een ijskoud bit worden aangedaan, zooals het nog maar al te vaak geschiedt, dan worden het dier zware verwondingen aan lippen en tong toegebracht. Dit kan gemakkelijk vermeden worden als het bit vóór het gebruik in warm water wordt gehouden of met een warme iap gewreven. Dit is ook noodig, als de paarden buiten gevoerd worden en hun het bit uit de bek is genomen. Een hond, die buiten moet liggen, behoort een goed afgesloten en stevig hok te hebben, dat tegen koude en sneeuw is beschuthet stroo, waarop het dier ligt, moet dikwijls vcrverscht worden en behoort een warm en zindelijk leger te vormen. Men mag nooit verzuimen hem enkele uren per dag los te laten, om hem ge legenheid te geven zich vrij te bewegen. Afdeeling Texel van de Ned, Vereen, tot Be scherming van Dieren. Op initiatief van de Edelachtb. heer R. P. Keijser, loco-burgemeester de Edelachtb. heer W. B. Oort is sinds plm. 3 weken genoodzaakt 't bed te houden werd Donderdagavond 1.1. legen 8 uur op het Gemeentehuis een vergade ring belegd met het doel een Watersnoodcomité voor den Burg in 't leven te roepen. Wat de andere dorpen aangaat, berichtten we reeds, dat de aldaar woonachtige raadsleden zich bereid hebben verklaard daar de vorming van sub commissies ter hand te nemen. In het hoofdcomité, te den Burg gevestigd, hebben zitting willen nemen de hecren R. P. Keijser, voorzitter, C. Jonker, secretaris cn W. N. Kelder, penningmeester, terwijl op uitnoodi- ging van het hoofdbestuur van 't Ned. Roode Kruis de heer G. joh. Duinker als afdeelings secretaris var, dit comité deel uitmaakt. I11 zijn openingswoord heet de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom behalve de bo vengenoemde» v.o-dt de vergadering door 10 personen bijgewoond er, deelt fnj mecle, dat het voornemen bestaat, tic geldinzameling op

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1