S6ÈS*® Staatsboschbeheer Beter Pluimvee mg, Uw Lippen l Zaterdag 27 Februari een werkpaard. s s» Texelstroom naar Purmerend. Moteering C. R. Keijser Co. Gemengd Nieuws Ingezonden ADVERTENTIEN HEERLIJKE ROOM voor de koffie. zich als rijwielhersteller vestigt in de Nieuwstraat. Gebruikt ons prima samengesteld OCHTENDVOER Houtverkooping in de Boschwachterij „Texel". een flinke jongen een versch afgekalfde 3-jarige koe met kuikalf. 1-2 prima zwarte Holl. Witkuif PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN Uitslag Verkoopingen Mijn foktoomen zijn saamgesteld. C. R KEIJSER Co. publiek bij afslag zonder beding van onraad verkoopen zyn vogelterreinen te geDieten geeft. Moge zich weldra een goedgeorganiseerd centraal lichaam hebben gevormd, dat de bevordering van het vreemdelingenverkeer krachtig ter hand neemc. Texel vooruit! springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te genezen door Doos 30 ct. PUROL Over bouwplannen, de „Schoonheids commissie" en nog wat. 't Behoeft geen betoog, dat al 'tgeen als „nieuw" inj(de wereld zijn intree doet, niet steeds een gunstig onthaal vindt Wie op 't wijde veld der algemeene geschiedenis hier en daar eens heeft rondgesnuffeld vond daarvan de duidelijkste bewijzen, hoewel ook onze dagen sprekende voorbeelden opleveren. Toen Edward Jenner in 't laatst van de 18e eeuw de koepokinenting, de vaccinatie propa geerde heeft de man heel wat moeten verduren. Velen achtten hem niet toerekenbaar, talloozen behoorden tot zijn felste tegenstanders. Doch Jenner wist van geen wijken en terecht. Na een tiental jaren toch waren de blaadjes omge keerd en ontving „'s menschen weldoener" 20.000 p.st. als „nationale belooning." Een niet minder prettige ontvangst viel de eerste stoomboot ten deel, die zich naar 't oordeel van de eerste jaren van haar bestaan „proestend en snuivend als een hond" door 't water bewoog en zeker geen toekomst zou heb ben. Geldverspilling; roekeloos en dwaas was 't zich met dat stoomgedoe in te laten. Thans weten we beter. We doen hier slechts een greep uit zoo vele voorbeelden, die duidelijk demonstrecrcn met welke moeilijkheden de invoeringof toepassing van een nieuwe vinding gepaard gaat. Gemak kelijk kunt u ze met tientallen vermeerderen. Doch telkens blijkt men eindelijk datgene lof toe te zwaaien, waarvoor men aanvankelijk geen goed woord over had. „'k Kan verkeeren" schreef Breêro en wij her halen 'f De mededeeling, dat de meermalen genoemde „Schoonheidscommissie" van een tiental bouw plannen geen enkel haar „ja-woord" waardig keurde, heeft vanzelfsprekend geen gunstig ont haal gevonden. Niet alleen, zoo wierp men haar tegen, dat de uitvoering van de bouw min of meer wordt vertraagd, maar 't kost je nog geld bovendien. Bovendien is 'f niet prettig, vooral als je meent de bouwkundige wijsheid in pacht te hebben, te moeten ervaren dat er op je zorgvuldig ontworpen plan nog een en ander valt af te dingen. (Wie meent, dat we hier een hatelijkheidje debitceren, vergist zich want niets is minder onze bedoeling.) Hoe het zij, aannemers, architect en toekomstige bewo ner (eigenaar) waren maar weinig in hun schik en lieten niet na ons daarvan te doen blijken We zoudën dan ook trachten 't naadje van de kous te vinden, maar de heer R. P. Keijser, loco-burgemeester, was ons voor en gaf uit eigen beweging ons inzage van de bouwplan nen, welke de laatste weken bij 't college van B en W zijn ingediend. We vonden toen ge legenheid kennis te nemen van de rectificaties door de „Adviescommissie voor Bouwontwer pen en Uitbreidingsplannen in Nd.-Holland" op de oorspronkelijke bouwprojecten aangebracht en, lezer, hoewel we ons niet op een buitenge wone dosis architectonische aanleg mogen be roemen, moet ons de erkenning van het hart dat het bouwsel, waarmee een der dorpen zou worden verrijkt, aan matige aesthetische eischen al bijzonder slecht beantwoordde. Door de „Schoonheidscommissie" gewijzigd maakt het plan thans een vrij wat smakelijker indruk, ter wijl bovendien leest goed de kosten van uitvoering geringer zullen zijn. Ook andere bouwontwerpen werden ons voorgelegd en al duidelijker werd het, dat meergenoemde Com missie haar taak ernstig opvat en, zonder on- noodig vanihet^origineele plan af te wijken, duidelijk aangeeft op welke wijze een woning' kan worden gezet, die uit bouwkundig en aesthetisch oogpunt aan redelijke eischen vol doet. Vaak is 't in hoofdzaak de kap, waarin de commissie wijziging wcnscht te zien aan gebracht. 't Gebouw krijgt dan een royaler, minder gedrongen aspect, terwijl de bouwkos ten er niet noemenswaard door worden verhoogd Naar de heer Tiessen, gemeente-opzichter, ons meedeelde, moest de betrokken architect erkennen, dat een en ander het uiterlijk wer kelijk ten goede kwam. Tevens vernamen we, dat de kosten, aan de Commissie voor haar bemoeiingen verschuldigd, varieeren van f5—10 en de bouw door de inwinning van haar advies hoogstens een week wordt vertraagd. De heer Tiessen adviseert de ontwerpers van bouwplannen deze zelf reeds bij de advies commissie in te dienen, opdat ze daarna „smettenloos" bij B. en W. kunnen worden ingediend. Dat spaart tijd. En weet: We zullen allen te zijner tijd de arbeid der „Schoonheidscommissie" naar waarde weten te schatten. Dat leert de ervaring. VOO!" ZiiijrtnJSj lli" -^in Zondagsschool Ned. Herv. Gemeente. Men deelt ons mede, dat Zondag 1.1. de leer lingen der hoogste twee klassen van de Zon dagsschool der Ncd. Herv. Gemeente alhier, werden verrast met een net uitgevoerd, rijk geïllustreerd boekje „Gezegend en ten Zegen", van Johanna Breevoort, dat de geschiedenis der Koninklijke Familie verhaalt. Ue overige leer lingen ontvingen een fraaie plaat met het Koninklijk echtpaar en dit opschrift „Oranje boven blijft de kreet in nood en dood, in lief en leed. Geen and're ga daarboven Dan daar wij God mêe loven". Burgemeester W. B. Oort. Uit Leiden vernemen wij, dat de toestand van de heer burgemeester W. B. Oort geen reden tot ongerustheid geeft. Van een abcès in de keel is geen sprake, hoezeer 't aanvankelijk werd gevreesd. Rust en versterkend voedsel zijn evenwel noodzakelijk. OUDESCHILD Veevervoer. Deze week werden van hier verzonden 19 koeien, 14 kalveren, 14 schapen, 16 varkens. 1 paard. Visscherij- Met de garnalenvisschery gaat het nog maar steeds niet voor de wind. De vang sten zijn niet groot, terwijl de prijzen ook niet schitterend zijn. Dit laatste heeft wel voornamelijk zijn oorzaak in de lage fran- kenkoers. Veel garnalen toch moeten naar Parijs gezonden worden, om daar te worden verkocht. Als men nagaat, dat de franc welke vroeger 47 cent was, nu haast beneden een dubbeltje staat, kan de prjjs alzoo niet hoog zijn. Gedurende de laatste week is te Oudeschild aangevoerdruim 7800 KG. garnalen, 200 KG. wulken, 4 baal kreukels. Nu de kans op winter (wil len we tenminste hopen) zoo goed als voor bij is, komt er onder de haring- en geep- visschers ook weer bedrij vigheid. Bij gunstig weer zijn zij op do waard bezig de palen te kloppen om er de netten aan te spannen en dan maar afwachten, of zy de haring die weer op komst is, kunnen verschalken. De nieuwe motorspuit. Aan de rede van de burgemeester te N(ergenshuizen gehouden ter gelegen beid van de inwijding der nieuwe motor spuit, ontleenen we het volgende r „En ik spreek de wentch uit, dat onze nieuwe motorspuit baar taak op loffelijke wijze moge vervullen, hoewel ik hoop, dat 't haar moge vergaan geiyk 69n oude vrijster ALTIJD GEREED, MAAR NOOIT GEVRAAGD." (Buiten ve.rantwnordeluklieid der Redaotie) „Doove Jan" Tot beter begrip van de berijmde geschie denis, die onder de titel „Doove Jan" in deze rubriek werd opgenomen, deelen we mede, dat de „held" van het verhaal niet aan de Texelsche dijk, maar aan die te Oosterzee (Fr.) woon achtig was. Wlen de schoen past Het ware te wenschen, Dat alle menschen Hun eigen gebreken Wat beter bekeken Dan zouden ze het praten Van een ander wel laten. Zondag 21 Februari 1926. HERVORMDE GEMEENTE Burg, v.m 10 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. van 't Hooft, den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m 10 uur ds. Broekema. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes. n.m. 3 uur dezelfde. Collecte Art. 13. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis. Burg, 'sav. 7 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Koster. HERVORMDE GEMEENTE. Dinsdag 23 Februari. De Koog 'sav. half 8 Bijbellezing Woensdag 24 Februari. Burg, 's avonds 8 uur Bijbelbespreking Gebouw van Chr. Belangen. OnderwerpDe Apostel Paulus en zijn zendingsreizen. Donderdag 25 Februari. Oosterend, 's av. half acht Bijbellezing. Schagen, 18 Febr. 70 Vette koeien 5 Gelde koeien 4 pinken 55 Vette varkens 98 Biggen Boter 300 a 475 180 a 270 160,- a 225,— 0,84 a 0,88 18— a 28,— 2,40 a 2,60 a 0,— E i e r v e i 1 i n g Schagen KipeierenAanvoer 29965 Prijs f 6,40 a f 7,60 Middelm. f 6,70 Bruine f 6,90 a f 8,10 Kleine kipeieren: Prijs f 5,a f5,80 EendeierenAanvoer 959 Prijs f6,90 a f8,— KORRESPONDENTIE De heer Chr. V. te IJ. Ditmaal kunnen we uw rijmsel geen plaats inruimen. door Notaris Mulder, op Woensdag 17 Febr. 1926 in het „Wapen van Amsterdam" te Oosterend, voor mej. Naatje Kooger en de HH. Gerrit- Cornelis en Reier Vlaming a. Een huis met erf te Oost op Texel, kad. Texel B no. 603, groot 5,90 are voor f 1010,— aan K. Daalder Cz. te Oost. b. Een tuin met weg te Oost, kadastraal bekend Gemeente Texel Sectie B, no. 1338 en 1339, samen groot 3 aren 41 centiaren, voor f 165,— aan P. Vlaming Pz. te Texel. VOOR UW TIJD OUD! 116 Ontwaakt gij 's morgens met pijn inde rug? Zijt gy vermoeid, zwak en ellendig na de minste inspanning Voelt gij u jaren ouder dan gij zijt Zoo kunt gy niet voort gaan Zoek de oorzaak op. Rugpijn wordt vaak veroorzaakt door nierzwakte. Als de nieren door een kouofbyzondere inspanning verzwakt zijn, filtreeren zij de vergiften en onzuiverheden niet uit uw bloed. De spieren in uw rug en ledematen de gewrichten en zenuwweefsels uw aderen en slagaderen worden alle aangetast door het met vergiften beladen bloed. Rheuma- tische aandoeningen, waterzuchtige zwellin gen aanvallen van duizeligheid, hoofdpyn en hinderlijke blaasstoornissen zijn enkele van de te verwachten gevolgen. Gij moogt deze waarschuwingen niet ver waarloozen. Als gij weder gezond wilt wor den moet gij uw nieren te hulp komen Waarom dan niet Foster's Rugpyn Nieren Pillen gebruiktDit speciale niergeneesmid del heeft duizenden nieuw leven verschaft en moet toch ook u helpen. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar) waar door gij zeker zyt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. 30 hopen onze Broeder en Zuster KLAAS HEERSCHAP en NEELTJE BAKELAAR hunne 50-jarige echtvereeniging in stilte te herdenken. Uit aller naam L. HEERSCHAP C. HEERSCHAP—Bruin. Eierland, 21 Febr. 1926. Hiermede vervullen wij dentreurigen plicht kennis te geven, dat heden zacht en kalm is overleden onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, TRIJNTJE ZUIDEWIND, Weduwe van Dirk Bruin Jacz., in den ouderdom van ruim 76 jaar. Uit aller naam, W. BRUIN Dz. Den Hoorn, Texel, 17 Febr. 1926. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de ondervonden deelneming bij de teraardebestelling van onzen ge liefden Man, Vader, Behuwd- en Groot vader. In het bizonder aan Ds. van 't Hooft voor zijn troostvolle woorden tot ons gesproken en aan dragers en kleedafneemsters voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Verder aan allen, die ons behulpzaam zijn geweest. Uit aller naam, Wed. J. VERHOEVE. de Cocksdorp. Vanaf 23 Februari broedeiereti verkrijgbaar. Doordat ik dit jaar weer eerste klas fok- dieren van bekende groote fokkers uit Nederland, Engeland en Amerika impor teerde, is er weer geheel nieuw bloed in mijn stammen gekomen. Ik kan u dus eerste klas broedeieren van alle bedrijfs- rassen leveren tegen billijke prijzen. Fokdieren uit Amerika worden alleen door de „Rhode-Isiand-Reds-club" geïm porteerd en aan haar leden afgegeven. S. KEIJbER, Schoonoord. N. B. Fokhanen uitverkocht. J. P. BAKLE Warmoesstraat C00. Ondergeteekende bericht hiermede dat hij vanaf Maandag 22 Februari Reparatiën solied - billijk - vlug. RIJWIELEN en onderdeden voorradig. Beleefd aanbevelend, Th. RIJK. per 50 K.G. 25 10 f 7,50 4- 1,75 De Houtvester te Utrecht zal op Vrijdag 26 Februari 1926, des namiddags 1 uur, in Hotel „de Lindeboom" te Den Burg, 130 perceelen zware en lichte palen en boonstaken en 85 perceelen takken, liggende aan en bij den Boschweg, alsmede 50 perceelen palen liggende op de Everste- koogermient. Inlichtingen geeft de Boschwachter. Te koop gevraagd C. DE GRAAF, de Cocksdorp. GEVRAAGD voor derde man. WUIS ZOON. Gevraagd te den Burg dagelijks van 8 uur v.m. tot 4 uur n.m. Ruime belooning. Aanmelding bureau Texelsche Courant. TE KOOP Tevens 5000 K.G. Rood Klaverhooi en een zoo goed als nieuwe Waschmachine. Adres„BLAND EN BERG", Eierland. TE KOOP meermalen bekroond met len en eereprijs, of in ruil voor 1—3 Roode Islanders. Wie ruilt zendt eerst. Adres: J. DEENIER, Schagenstraat 83, Helder. vaart M!aandag a s. Vertrek 1 uur D. METS, van AF OUDESCHILD Mais 9,25 Buitenlandsche gerst 9,50 Chev. Gerst 12.50 Paardeboonen 13, Schapenboonen 13,25 Gemengd kippenvoer 12,25 Tarwe 14,50 Haver 11,25 Voererwten 13. Zaansche Voorslaglijnkoeken 13,25 Amerik. lijnkoeken 13,50 Grondnotenkoeken, harde N.P.F. 12,50 Duyvis 13,50 Palmpitkoeken 8,25 Raapkoek 8,50 Suikerkoekjes (incl.) 18, -- Murwe lijnkoek 16,75 Katoenzaadmeel 13,25 Tarwezemelen 8,50 Tarwegrant 7,75 Tarwepuntjes 8,50 Gedroogde Pulp 17!/9% suiker 9,50 Phosphorzure Voederkalk 16, Liebig's Vleeschmeel 32,50 Turfstrooisel fijn per pak 2,75 Alles per 100 K.G. den Burg, Texel, 22 Febr. 1926.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2