Zaterdag 11 Febr. 1926, No. 3995 EU BLAD van d© Texe'sche Courant Texelsche Berichten Gemengd Nieuws van Het Texelsche Schaap. Totaal opbrengst houtverkoop. OUDESCmLD Veevervoer. Visscherij. Rulio-wonder. Enkele weken geleden, hebben Engel sche radioamateurs tijdens nachtelijke ontvaDgproöven een vre md verschijnsel waargenomen. Tegen zonsopgang hoorden zij duidelijk de muziek en hot gesproken woord van een onbekend station op een heel eenvoudig ontvangtoestel. Mot zekerheid weid later vastgesteld dat hac de Japanscbe omroepzender I P.P. was, die zij g boord hebben De normale werkingssfeer van dit station is niet grooter dan van de gewone Engelsche omroepstatioos. Men schrpft dit verschijn sel van buitengewone ontvangst toe aan hef feit, dat de zon ia Engeland op en ia Japan onderging. Moord en roof. De RomeiDsche bladen melden, dat te Ssssari des nacbts een troep bandieten een hoeve is binnengedrongen, de beer, zijn vrouw en twee kinderen vermoord ea twee andere kinderen ernstig gewond hebben 6n er vervolgens met alles wat waards had vandoor is gegaan. Verschei dene verdachten zijn aangehouden, Spotternij of Sotternij. Waar de welvaart terugkeert (nl. in N. Indië) is het niet zonder ontroering dat wij kunnen le zen van de oprichting van een jenever stokerij ia.Iadië. Dit is goed gezien. Tegenover de goudstroom, die thaes, vaa Iadiö uit, iu onze geldkisten vloeit, moe ten wij een andere weldaad stollen en konden wij iets N-iderlandscher beden ken dan de oprichting van een dier instellingen die sinds eeuwen de roem ea de trots van hot vaderland zijn Gaat er iets boven Bols? De eerste jeneverstokerij in het hart van Ind zal binnenkort haar boirels over land en volk uitstorten. Laat ons hopen dat weldra die inrichtingen zich zullen sliugeren om de Evenaar als een gordel van jenever 1„Tel." O, verJicbte eeuwl Een oudje. Te Morlaix (Pris een vrouw van honderd on vier jaar gostorveu Zij laat zeventig kinderen en kleinkinderen achter Een vloedgolf in Engelsch Indië. Een vloedgolf heeft een stoomboot, waarop ongeveer zestig personen aan boord waren, ia de rivier de Sittang, 56 K.M. van de monding, doen omslaan. Er zijn dertig inboorlingen verdronken. Een lawine. Door een lawine vau de rotsen bij Bingham in do buurt van Salt Lake City (N.A.M.), zijn vijftig of honderd menschen bedolveu. Vijftien van hen zijn reeds uit de puinen van een gebouw gered. In Rusland. Naar de Roel meldt, heeft te Woronezj een ernstige botsing plaats gehad tus- schen orthodoxe geloovigen en politietroe pen. Het gerucht had zich verspreid, dat het beeld van de Heilige Maagd in de kathedraal een bovennatuurlijk licht was gaan afstralen. Dit gerucht drong ook door tot de Ge pe-oe, die daarop bevel gaf, het beeld uit de kathedraal te verwijderen. De geloovige trachtten dit te verhinderen, met het gevolg dat politietroepen werden porequireerd, die op de menigte vuurden. Er zouden negen personen gedood en vijftien gewoDd zijn. Amerika slaat alle records. In een harer verslagen klaagt de Metropolitan Levensverzekeringmaatschappij over het overweldigend groot aantal ongeval len dat jaarlijks, iu Amerika plaats vindt ea slachtoffers bij duizenden eiscüt. „Onze spilzucht als volk ia spreekwoordelijk." zegt zij. „eu wji zijn ook niet zuinig met mens'chenleveus." Het ongevallencijfer is iu Amerika tweemaal zoo hoog a s bij voorbeeld iu Eagelaud eu Wabs. Dit surplus is hoofdzakelijk te wyteu aan spoorweg- eu auto- ongelukken, ook gaat men in de Vereenigde Staten veel roeke- loozer om met vuurwapenen (iu Eügeland 80 por lOO.OuO, in Ameiika 2i0 per lüO.OOO inwoners per jaar, dus ongeveer zevoomaal zooveel).Ook de moord frequen tie toont overeenkomstig merkwaardige cijfers (Engeland 0,8 pCt. per 100,000, Amerika 7,1 pCt). „Insurance." Veertien treinen ingesneeuwd. Volgens bericht uit Moskou heeft het spoorwegverkeer de laatste dagen veel te lijden gehad van aanhoudende sDeeuwval. Ia de buurt van Moskou zijn veertien treinen ingesneeuwd, en uit de provincie worden tal van spoorwegongelukken gemeld. Een hongerkunstenaar. Jolly, do Berljjnscbe hongerkunstenaar die het recoid vau de Italiaan Mullati die 43 dagen zonder voedsel is gebleven, wil verbeteren, wordt nu reeds bijoa twee weken iu een glazen kist in een bekend restaurant in de if'riediichstrasse tentoon gesteld. In de eerste week heeft hij daar bezoek van 30,000 nieuwsgierigen gehad De gezondheidstoestand van Jolly schijnt nogal wat te wenschen te laten. Hij heeft last van maagkrampen en ook zijn zenuwen zijn af en toe in de war. Ook slaapt hij slecht, Vandaag zal bij in zijn kist zijn 25ste verjaardag vieren. Een zuigeling door varkens ver slonden. Git Opper-Oostenrijk wordt gemeld, dar, terwjjl de boerin afwezig was, var kens zicu toegang hebben verschaft tot de keuken van de boerderij, waar zij een zuigeling en een vierjarig jongetje aan vielen. De zuigeling hebben de vraat zuchtige dieren geheel en al verorberd het knaapje brachten zij zoodanige won den toe, dat het korte tijd later daaraan overleed. „Berliner Tageblatt". Bij een Engelsche uitgever zal een standaard werk verschijnen, dat alle veerassen ter wereld behar.oelt en rijk met foto's is verlucht. De secretaris van de vereeniging .Het Texelsch Schapenstamboek in Noord-Holland", de heer Sijp, droeg voor d't werk 1000 woorden bij, grootendeels aan 't Texelsche schaap gewijd en stelde allerlei foto's ter beschikking van de uitgever. Van het bekende, zoo mooi geïllu streerde werkje „Het Texelsche Schaap" heeft de secretaris nog plm. 1200 stuks in voorraad Het ligt in de bedoeling ook fokkers in andere provincies zoo'n boekje te doen toekomen. Be langstellenden. die er nog geen bezitten, raden we een exemplaar aan te vragen, dat gratis en franco wordt toegezonden. De houtverkoop in de Boschwachterij „Texel" op Vrijdagmiddag 1.1. in hotel „de Lindeboom" gehouden heeft opgebracht f 1402,50. Palen en boonstaken waren prijzig, naar takhout weinig vraag. DE MOK 't Bommenwerpen wegens mist uitgesteld. Officieel: „Aan de plannen Donderdag 1,1. bij wijze van oefening vanuit een water vliegtuig het oude ramtorenschip „Slier," dat bij de Z.W. punt der Bollen verankerd ligt, met bommen te bestoken, kon wegens mist geen gevolg worden gegeven. Afgaande op eenige groote bladen zou 't bommenwerpen WEL hebben plaatsgehad en zijn bijgewoond door vice-admiraal Zeeman, chtf van 't Departement van Marine, eenige officieren van 't Departement en van de land macht. Een ietwat voorbarig bericht, meenen we. Prins Hendrikpolder. LENTE Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat Woensdag 1.1. op de broedplaats bij de heer N. Lap de eerste kluiten zijn waargenomen, dus twintig dagen eerder dan in 1925. Ook ver- tooneri zich in onze polders reeds duizenden kieviten en tureluurs. Zouden we ons in de komst van een vroege lente mogen verheugen Moge onze gevederde vrienden een goed jaar wachten. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 18 paarden, 15 koeien, 16kalveren, 19 varkens en 10 schapen. Gedurende de laatste week is hier aange bracht: 5400 K.G. garnalen en 700 K.G. wulken. Te Helder is men ook weer met de haring- visscherij begonnen. J.l. Zondag werd een paar last (100 tal) aangebracht tegen een besomming van f 5,50 h f 7,50 per tal. Men heeft onder de haring z. g. volle en leege haring, (volle is de beste) en nu is het opmerkelijk, dat de aan gebrachte visch meest leege haring was. Dit is volgens de haringvisschers een zeldzaam iets. Voor Helder is het te wenschen, dat er met haringvisschen goed verdiend wordt, daar het voor vele menschen 'n hoofdbron van bestaan is DE COCKSDORP Kerknieuws. Tot notabel hij de Ned. Herv. Gemeente weid gekozen de heer M. A. van Liere.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 5