assst aiwstsM. No 3997 Zaterdag 6 Maart 1926 39ste Jaargang Beehtsyragea. De Autobus. Hygiëne en Veiligheid Jsmgecs PÜBOL Schoonmaak FEUILLETON Texelschs BericSiten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 liostelooze vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden Voor het huisgezin. Moeders. Bericht aan zeevarenden. Doos 30 ct. De vierde Nutsavond. Aangereden. Stormnacht 3—4 Maart. EXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledoro regel meer: 10 cl. Dezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere regel prijs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZITZIJN Rechtskundige vragen, door een abonné ondeiteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werkers kosteloos beantwoord. Toelating van leerlingen tot de O. L. Scholen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat op 1 April a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toe gelaten tot de openbare lagere scholen in de gemeente. Om te kunnen worden toegelaten moeten de leerlingen vóór dien datum den leeftijd van vijf jaar en zes maanden hebben bereikt. Tevens bestaat er op dien datum gelegenheid om te worden toegelaten tot de 7e, 8e of 9e klasse van de school voor M.U.L.O. te den Burg mits blijkt, dat de leerling in ontwikkeling niet achterstaat bij hen, die met vrucht in alle vakken het onderwijs hebben genoten, hetwelk aan de school gegeven wordt in het leerjaar, onmiddellijk voorafgaande aan dat, waarin toe lating wordt verzocht. De aanmelding behoort uiterlijk Zaterdag 27 Maart a.s. te geschieden bij het hoofd der school onder overlegging van het Vaccinebewijs. Texel, 4 Maart 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. P. KEIJSER Cz. Lo.-B. De Secretaris, JONKER. op Maandag, 8 Maart a.s, des nam. 4 uur in de o. 1. school te den Hoorn; Op Dinsdag 9 Maart a.s. des nam. 4 uur in de o.l. school te.de Koog. op Woensdag 10 Maart a.s. tusschen middags 12 en nam. 1 uur ten huize van den geneesheer te de Cocksdorpen des nam. 3 uur in de o.l. school te Oudeschild op Donderdag, 11 Maart a.s. namiddags 4 uur in de o.l. scholen te Oosterend en Mid- den-JEierland op Vrijdag 12 Maart a.s. des voo'tn. II uur in de o.l. schooi te den Burg (in het lokaal naast het bra- dspuithuisje) en des nam. 4 uur in de o 1. school te Z dd-Eierland. op Zaterdag 13 Maart a.s. des nam. 3 uur in de o.l. school te de Waal Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen, moeten trouwboekjes, waarin namen van belanghebben den vermeld zijn, worden meegebracht. Texel, 2 Maart 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. R. P. KEIJSER Cz. Lo.B. Wegverkorter, dorpsverbinder, Koopjeshaler, fietsenhinder, Karrenplager, paardverdrijver, Zolenspaarder, wegbewrijver, roman van 48 REINHOLD ORTMANN. Dat ik mij desondanks over dit groole nieuws niet van harte kan verheugen, doch mij zelfs op een gevoel van pijnlijke teleur stelling moet betrappen, kan ik waarschijn lijk alleen düaruit verklaren, dat ik mij als den echtgenoot van juffrouw Ingeborg slechts een man van geheel bijzondere deugden en bekwaamheden had kunnen voorstellen zoo'n soort van stralenden held, zooals ze in de Sagen voorkomen. Maar dat is natuurlijk heel dwaas van me, want bet beslissende voor haar toekomstig geluk is toch maar, dat zij hem liefheeft - Het schemerde voor de oogen vau de lezeres. Zij voelde, dat haar wangen brand den en ofschoon er van hetgeen er verder in den brief volgde, geen regel meer tot haar doordring, staarde zij toch nog mi nuteniang kwasi-sewichtig op hei papier, om den anderen maar niet door haar uiter lijk te verraden, hoe zeer zij zich schaamde wegens de onbescheidenheid, waaraaD zij zich tegen haar wil had schu dig gen aakt „Indtrdaad een heel Aardige an lit fde- volle brief," s; rak zij eindelijk met onzeker kunkende stem, terwijl zjj het epistel aan Mooglijkheid tot kunstgenot, Uitkomst in ons eenzaam lot. Morgenschrceuwer, beduithaler, Dagverdeeler, steenvermaler, Brugdoordrukker, wegbederver, Fietspadmijder, prutdoorkerver, Weg tot Wijsheid, Liefd' en Vreugd, 't Platteland hebt ge verheugd 1 Modderspatter, oogverblinder, Stofopwaaier, besjeshinder, Spoorwegplager, stankverspreider, Oorverdoover, snelheidslijder, Die de stad met 't land verbindt, Door een elk wordt ge bemind. Dorpszaakdooder, oliedrinkcr, Hoekomtoeter, lichtenblinker; Bandenslijter, pcchjeslijder, Motorronker, dienstenrijder, Voor de weldaad ons bewezen, Wordt ge nooit genoeg geprezen. Mijlenteller, tijdsbespaarder, Elkeenrijder, volks vergaarder, Vlagjesstoppcr, wijsheidhaler, Kippenjager, boomontkaler, Autobus, gij God van 't stof, 'k Zing u toch den hoogsten lof. „Schager Crt." Mej. F. W. Verwarm nooit was met terpentijn op een open vuur. Wasch niet met benzine in de nabij heid van vuur en zorg voor behoorlijke iucht- verversching. GEZONDHEIDSRAAD. Laat U omtrent de voeding en de verzorging van Uw zuigeling door de dokter voorlichten. Ook als Uw kind gezond is. Zoo kunt u veelal voorkomen, dat de kleine ziek wordt. GEZONDHEIDSRAAD. Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos." Directeur: A. J. Leewens. We brengen in herinnering, dat Helders Dub bel Mannenkwartet „Inter Nos" deze avond Zaterdag in hotel Texel een uitvoering geeft. Voor de liefhebber van goede zang een concert dat hem zeker in zijn hooggespannen verwach tingen niet zal teleurstellen. Het belooft een avond te zijn, die Kunstgenot bieden zal als maar weinige. Het licht van de zwarte lichtboei van de Mok en 't Molengat is gewijzigd in rood onderbroken. stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich clan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos de weduwe teruggaf. „U kunt met recht trotsch zijn op uw zoon." Onder geen voorwaarde zou zij zich thans bekend hebben kunnen maken en daar zij vreesde, dat men haar ronduit naar haar naam zou vragen, nam zij afscheid met een plotselingen haast, die vuor haar vriendelijke gastvrouw stellig iets bevreem dends had. Onder het stamelen van veel woord°D van dank, waarvan de warmte door haar groote verlegenheid wel een weinig beïnvloed werd, nam zij afscheid van Vaientins moederop het voorhoofd van zijn zuster echter drukten haar fris- sche lippen zulk een hartelijken kus, dat Regine vol blijde verbazing naar de schoone jonge dame opkeek, door wie zij zulk een bevoorrechting werd waardig gekeurd. Niet langs den moeilijk begaanbaren weg dien zij gekomen was, doch over den bree- den landweg die recht op den boschrand aanliep, keerdè Ingeborg naar het heeren huis van Lindow terug. De opgewektheid wairmee zij in den vroegen morgen was uitgegaan, was vervlogen en had plaats gemaakt voor een droomerig zachte, pein zende stemming. Voortdurend hielden haar gedachten zich bezig rnet Valentin DüringhofFen, die haar slechts tweemaal in zijn leven had ontmoet tn die toch zoo veel gceoe wensoben voor haar had alsof zij hem door jaren'ange vriendschap dier baar was gewi rden. Nrg steeds voelde zij een brandende schaamte in haar hart, geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Nieuwe autobus. De heer Th. Reuvers, ondernemer van de antodienst den Burg-de Cocksdorp, zal 'n nieuwe autobus, een Chevrolet, in gebruik nemen. Het chassis wordt geleverd door de lieer E. Boekei alhier, de fa. Met te Alkmaar bouwt de carros serie. De auto zal plaats bieden aan 16 4 18 personen en binnen twee, drie weken in dienst worden gesteld, terwijl de andere bus als reservewagen dienst zal doen. In ons verslag van de vierde Nutsavond optreden mej. Bierman opperden we de mogelijkheid datbestuurderen te de Waal of Oos terend 't Nut alhier van advies hadden kunnen dienen inzake 't engageeren van deze spreekster. De heer C. A. Keijser deelt ons in verband met deze kwestie evenwel mee, dat hem van haar optreden hier niets bekend was. Van een vingerwijzing als door ons bedoeld kon dus geen sprake zijn. Ongevallen, waarbij motorfiets of auto een eerste viool spelen, raken zoo langzamerhand ook op Texel aan de orde van de dag. Deze week speelde zich een dergelijke scène af op de Nieuwelanderweg, waarbij een wiel rijder er bekaaid afkwam. Na op pijnlijke wijze met de minder elastische deelen eens auto's te hebben kennis gemaakt, werd de argelooze ped delaar op de grond geworpen om vervolgens getuige te zijn van zijn rijwiel's ondergang. Bij deze materieele schade bleef het evenwel niet. De fietser werd vooral aan gezicht en hoofd verwond en deswege per auto naar den Burg vervoerd, waar geneeskundige hulp werd ver leend. Moge dit bericht tot leering strekken en tot voorzichtigheid aansporen. Wien de schuld treft, vermochten we niet uit te maken. Men zij evenwel gewaarschuwd en ten over vloede herinnerd aan „de regels van de weg", die we zoo vaak een plaatsje inruimden. De Waal-en-Burgsche kwestie. Nog dit jaar bouw van bemalingsinrichtingen? Naar wij vernemen is van de Statencommissie tot onderzoek van de voordracht van Gedepu teerde Staten betreffende invoering van bemaling voor Waal en Burg en andere gedeelten van ons eiland een gunstig verslag tegemoet te zien Verwacht mag worden, dat in de Statenverga dering op 16 dezer de voordracht zal worden aangenomen. Belangrijke wijzigingen zullen er vermoede lijk niet in worden aangebracht. De Staten commissie heeft aan de ingediende bezwaren van belanghebbenden zelf veel aandacht gewijd Zij heeft eerst het bestuur van polder Waal en Burg gehoord, dat een financieele tegemoet koming van de provincie zou wenschen en bo vendien het bestuur van polder Eierland, dat aan Waal en Burg f 40,000 afkoopsom zal moeten betalen van het afwateringsrecht van Waal en wanneer zij aan zijn brief dachtdaarnaast echter werd toch ook een soort geheim zinnig zoet gevoel van geluk bij haar op gewekt door de bijna eerbiedige vereering die zulk een goed en rechtschapen mensch zonder iedere zelfzuchtige nevengedachte voor haar koesterde. En zij was vast be sloten, voor hem van nu af aan, voorzoover de omstandigheden het maar eenigszins toelieten, werkelijk een vriendin te zijn. De oude vriendschap tusschen hem en Artois moest het haar wel gemakkelijk maken, den juisten weg daartoe te vinden en voor haar geest doemden allerlei vrien delijke beelden op, boe z(j later met hun drieën over het gezellige kamertje in het oude huis van den dorpsonderwijzer en zjjn bewoners zouden keuvelen. Toen zij op haar kamer kwam, vond zij een brief, waarvan de envelop het hand schrift van doctor Artois vertoonde. Zij greep er naar, maar zij legde hem weer op zijn plaats terug zonder hem open te ma ken. De woorden van ValeDtin Düringhoffen „want het beslissende voor haar toekomstig geluk is toch maar, dat zij hem liefheeft," waren haar plotseling te binnengeschoten en hadden een onaangenaam gevoel in haar opgewekt, dat zij verbannen en verstikken wilde, eer zij den brief van baar verloofde las. La is moes" zij den volgenden dag met de v.r'eiding wors'eien, de wa-deling naar het dorp te herhaLu biechls de zekerheid ROOKnMA ROOOt.MtR TitroooRui hlEMEUCB Burg op polder Eierland. Ook andere besturen zijn gehoord. Daarna heeft de commissie zooals bekend een tocht over het eiland gemaakt, ten einde de toestand ter plaatse op te nemen. Alles bijeen genomen, moeten de voorstellen van Gedepu teerde Staten, al of niet gewijzigd, zeer in het belang van een groot deel van Texel worden geacht. Eierland zal dan niet nieer het over tollige water van Waal en Burg ontvangen. Waal en Burg, Burger Nieuwland en nog andere ge deelten zullen een bemalingsinrichting stichten waardoor honderden bunders, die nu 't grootste deel van het jaar onder water liggen, in vrucht baar land kunnen worden herschapen. Wordt de voordracht door de Staten aange nomen en spoedig koninklijk goedgekeurd, dan zal vermoedelijk nog dit jaar met de bouw van de bemalingsinrichting voor Waal en Burgc.a en met inrichting van een eigen waterafvoer naar zee kunnen worden aangevangen. „Tel." „Het moet toch Lente worden." Geibel .Hoffnung." In de loop van de derde dag van Lentemaand reeds de symptomen van een naderend stormen, voorteekens die niet bedrogen. Want wie werd tegen half drie in de daarop volgende nacht door lawijt van gierende wind, rammelende pannen en krakende binten niet uit zijn diepste slaap gerukt? Een onstuimig schudden was 't, een rukken aan daken en schoorsteenen en hekken en al hetgeen voor vernieling door storm maar in aanmerking komt. Een loeiend rondgrijpen naar buit gelukkig vaak tevergeefs. Want weinige uren later blies hij de aftocht, de Zuid wester, met geen ander resultaat dan eenige dozijnen dakpannen, die van hun gewone lig plaats waren verjaagd en in brokten op straat neergekomen; hier en daar een schoorsteen, die de druk niet vermocht te weerstaan; maar een menigte verontruste zielen, zoo onlijdig uit hun slaapje gewekt en wie de schrik om het hart dat het onmogelijk zou zpo, ook b(j dit tweede bezoek onbekend te blijven, hield haar tenslotte daarvan terug. Gedurende de rest van de week echter belette het meest onaangename regenweer haar om zulk een verren tocht nog eens te wagen. Op den vooravond van het Pinksterfeest eerst begonnen de dichte wolkenmassa's hier en daar te breken en de voorspelling van weerkundige profeten, dat men van een schitterenden Pinkstermorgen zou kun nen genieten, ging gelukkig in vervuiliDg De oude grondbezitter van Lindow was met zün ecbtge; oote uitgereden, om eenige bezoeken in de buurt af te leggen; Inge borg evenwel had de uitnoodiging zich bjj het gezelschap aan te sluiten, dankend afgeslagen en zonder dat zij zelf zoo pre cies geweten had, waarheen haar weg haar heen zou voerer, wandelde z(j weer moe derziel alleen het bosch in. De richting naar het dorp evenwel trachtte zij zorgvuldig te vermijden maar toen z(j eenmaal uit de schemering van het dichtbladerde woud in het vrije veld trad, bevond zij zich op den welbekenden landweg, aan het einde waarvan ten shnke kerktoren als een wenkende reuzenvinger zichtbaar werd. Nog maar een klein einuje wilde zij langs dezen weg wandelen, voor zij omkeerde. Maar er moest wel de een of andere geheimzinnige macht de. hand tu bet spel hebben. waDt het gebeurde, dat zij opeens voor het witgeschilderde tuinh. k vau bet lage huisje stond, zonder eig Hik te besrijpen, h re ztj in zulk een k ri ten tijd tot hier bad kunnen komcD. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1