iWA' Re epen met CddGdÜ 'W&heïïi vóór 1 AUGUSTUS 1926 KWATTA SOLDAATJES blijven ALTIJD geldig Inzenders van 250 Sterretjes Ingezonden De Fordson-tractor. UITKNIPPEN EN BEWAREN geknipt uit de achterzijde der 5 cents KWATTA Reep-etiketten en met deze advertentie ingestuurd ontvangen gratis en franco 1 prima verzilverd Vulpotlood merk „Marquise". Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f 3, Koopt een HEELE DOOS Kwatta s 5 Cts. Reepen (Melk- of Javareepen) en gij zult daarbij nog een verrassing verpakt vinden bestaande uit V, KG. PRIMA KWATTA CACAO. Deze advertentie wordt 6 maal geplaatst. Inzendingen met opgaaf van juist adres aan KWATTA - BREDA. Afdeeling RECLAME. ^XableffeR tegen hoest Burgemeester W. B. Oort. Sportnieuws. Waarschuwing. Lijk aangespoeld. Ton opgevischt. Goede melk. „Zou er te Oosterend niets gedaan wor den voor de gevolgen van de overstroo ming?" hoor ik dikwijls vragen en hierbij breng ik die vraag onder het publiek op hoop van succes. Een Oosterender. Stremming verkeer. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis van be langhebbenden, dat het vervoer van zware vrachten over den Oosterenderweg nabij de Waal op Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Maart a s. in verband met het leggen van een duiker eenige hinder zal ondervinden. Texel, 9 Maart 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. PREDIKBEURTEN HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 10 Maart Burg, 's avonds 8 uur in de Ned. Herv. Kerk Zendeling v. Hasselt. Collecte voor de Zending. Geen Bijbelbespreking. Donderdag 11 Maart. Waal, 's av. 7 uur de heer van Hasselt Zendeling op N. Guinea. Oosterend, 's av. half acht Bijbellezing. Zondag 14 Maart 1926. HERVORMDE GEMEENTE Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. van 't Hooft, den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, v.m, 10 uur ds. Broekcma. Oosterend, nm. 3 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Janzen. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes Voorbereiding H. Avondmaal. n.m. 3 uur ds. Buskes Biduur voor het gewas. Collecte Evangelisatie op ons eiland DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis. Burg, 'sav. 7 uur ds. Vis. bloemen prijkten. In ademlooze stilte werd het programma aangehoord, de stemming onder de vele aanwezigen was prachtig, zoodat de avond ongetwijfeld aan zijn doel beantwoord heeft Het was al laat, toen de autobussen de bezoekers weer naar alle windstreken van het eiland terug brachten. Concert Dubbel Mannenkwartet „Inter Nos." DirecteurA. J. Leewens. Zaterdag 1.1. trad in hotel Texel voor een eeheel gevulde zaal Helder's Dubbel Mannen kwartet op, dat naar we reeds voorspelden de aanwezigen een zeer genotvolle avond heeft bereid. .Inter Nos" slaat onder leiding van de heer A. j. Leewens, die zeker op't gebied van vocale zoowel als inst umentale muziek zijn sporen reeds lang heeft verdiend En 't lijdt dan ook geen twijfel, of het kwartet heeft aan veler hoog gespannen verwachtingen ruimschoots beant woord. De heer Leewens beschikt over uit nemende krachten, zoodat bij stalen vlijt en volharding gepaard met liefde voor de zang bevredigende resultaten niet kunnen uitblijven H:t programma vermeldde een veertiental nu i.u.ers, die met stijgende aandachten onde diepe slilte werden aangehoord. Door het ont breken van een tekstboekje vermochten de Duit sche liederen en't Fransche „Sur les Remparts' van A. Sait lis, evenwel minder degewenschte Indruk te wekken, al zullen zij op voor muziek ontvankelijke naturen mede hun uitwerking niet hebben gemist. Over 't algemeen konden de liederen goed worden gevolgd, daar aan arti culatie en voordracht de noodige zorg was be sleed en de acoustiek weinig te wenschen over liet. Aangevangen wordt met een tweetal gewijde liederen: „Jesu dulcls memoria', van B. Kothe en „Ecce quomodo moritur", van J. Handl (1540—1591) en dus niet te verwarren met de hekende componist Handel). Belde hebben be trekking op de Lijdensweek van Jezus en wor den uitnemend uitgevoerd, z >odat al dadelijk door het kwartet een goede indruk wordt geves tigd. Een spontaan en luid applaus breekt daarop los, dat zich na ieder nummerheihaalt Vervolgens krijgen we te hooren „Onsgenaket die avontstar", een overbekend lied uit de mid- deleeuwschc geestelijke lyriek, dat 't is een Kerstlied op eenvoudige, realistische wijze de moeder Gods met het Christuskind voorstelt Zooals uit 't refrein blijkt, „Susa ninna susa noe Jesus minna sprac Marien toe", is dit Kerstlied tevens een wiegelied. B. Dia mant componeerde daarbij een melodie, zoozeer met het naïeve licdeke in overeenstemming, dat het wel tot zijn recht komt. Vooral het ge- deeit.e, gezongen „h bouche fermée", maakt een juiste indruk, Dan volgen .Bede" van G A, Heinze waarin de heer van Weelde op ver dienstelijke wijze ons op een baritonsolo ver gast„Abendlied" (.Uber allen Wipfeln 1st Ruh'"), van F. Kuhlau en .Muttersegen' („Teuere Mutter, segne mich") van J. Opladen Een Fransch lied van A. Saintis, „Sur les Rem parts" besluit het eerste deel van het programma „Sur les Remparts" een opgewekt soldatenlied een lied van vreugd en wijn en „amour". Na de pauze volgt „Landsknechtstandchen", beter bekend als „Serenade van een Landsknecht van Orlando di Lasso (oftewel Orlandus Las sus), de befaamde Zuidnederlandsche componist de „Vorst der Muziek", die naist Palestrina de grootste componist der 16e eeuw wordt ge noemd. Een rijkelijk verdiend applaus barst los zoodra de zangers hun lied hebben beëindigd Daarna wordt ten beste gegeven „Een vrouw" tekst uit Biem Visser's „Stille Geluiden', op muziek gezet door 01 Koop, en „Bruidsvaart in Hardanger", van de Noorsche componist Halfdan Kjerulf. Vooral „Vrijage" ('t Schippe- rinnetje) waarbij Isr. J. Olman een pittig, friseh leutig melodietje schreef, valt bijzonder in de smaak. (Was 't niet, als voerden de zangers je mee op de deinende plas?) Op dit nummer volgt, van dezelfde componist „Meiliedje", dat ons spreekt van de tijd der seringen, van groei en bloei in de Mei-dagen, een los, zangerig wijsje dat goed inslaat. Met een otid-Hollandsch liedje .'tHaaske" bewerkt door P. Martin Zijderlaan, en .0, Pepita", een komische serenade van A Müller, die op ver zoek herhaald wordt, zijn we aan 't eind van het programma gekomen Dan neemt een der aanwezigen namens hen het woord om „Inter Nos" en in 't bijzonder, de heer Leewens, de directeur, hartelijk en op recht dank te brengen voor de kunst-en genot volle avond die thans werd geboden. We twijfelen er ook geen oogenblik aan of het is veler wensch Helder's Dubbel Mannen- kwartet nog meermalen hier te zien optreden. We hebben genoten (I) en velen met ons. Een gezellig bal besloot de avond. Maandagavond werd op iniliatief van Dros' Ingenieursbureau en Autocentrale alhier in ho'el Texel een lezing met fi mvertooning georgani seerd, die ten doel had landbouwers en verdere belanghebbenden nader met de Fordson-tractor te doen kennismaken. Ze werd bijgewoond door een betrekkelijk groot aai,tal personen, leden van de Holl Mij van Landbouw, L.T.B en li,eerdere land- en tuinbouwers. In zijn openingswoord zet de heer Bestebroer chef van de afd. verkoop Fordson-tractor te Rotterdam, het doel van deze bijeenkomst uit een waarop hij meedeelt, dat belangstellenden gratis in de gelegenheid zullen worden gesteld een cursus te volgen, die kennis zal aanbrengen omtrent de constructie en behandeling van Ford-motoren Vervolgens wordt een aanvang gemaakt met de vertooning van een film, die ons het Ameri- kaansche landbouwbedrijf v or oogen voert, waarin van de tractor een goed gebruik wordt gemaakt. Verder maken we kennis met allerlei andere toepassingen als: 't kort houden van sportterreinen, 't spannen van ijzerdraadheinin gen, 't zervoer en afwikkelen van telefoonkabels, aanleg en O'der oud van wegen, de tractor als locomotief op smalspoor, enz. Vooral echter in de landbouw is de tractor zeer op zijn plaats, waar hij dienst doet bij pioenen, zaa'en en eggen, inzamelen en ver voeren var. de oogst, dorschen, terwijl hij ook 72 bij irrigatiewerken met succes kan worden aan gewend. Ook bij het ploegen op hellende akkers doet de tractor goed werk. Doordat het zwaarte punt laag en in 't midden ligt is de kans op omslaan gering. De film voert ons door Noordamerikaansche katoenplantages, rijstvelden in Florida, waar de tractor de ploeg trekt en vervolgens de bibit wordt geplant. Zelfs in de boomkweekerij is de tractor zijn plaats waard, waar hij de vloei stoffen mengt, die de insecten zullen verdelgen. Vervolgens behandelt de heer Bestebroer de geschiedenis van de tractor, die we hier kort samenvatten. Toen in 1870 de stoommachine werd uitge vonden werd zij spoedig in toepassing gebracht In 1784 kwam James Watt met de stoomloco motief op de proppen en in 1813 deed de stoommachine haar intree in de Engelsche landbouwwereld. Toen in 1840 de staaldraal- kabel aan de markt kwam kon de machine techniek hooger vlucht nemen. Terzelfdertijd maakte de locomobiel al meer opgang in Nw. Zeeland, Australië, Argentinië en N. Amerika. In die streken toch was menschelijke ar beidskracht duur of niet Ie bekomen. In Europa was 't Engeland met zijn beroepsploegers, -eggers. -dorschers. en boerderijen van niet grooter omvang dan in ons land, waar de stoommachine een goede ontvangst werd bereid ook al, daar in Engeland de machinebouw energiek werd aangevat. Later volgden Frank rijk, België en Duitschland. Door het groote gewicht (8-16 ton) kon de stoommachine in het landbouwbedrijf evenwel geen stand hou den. En zeker was het een uitkomst, dat de explosiemotoren werden uitgevonden en Mr. Ford zich wierp op de constructie van een lichte tractor, die aan deze t-ischen zou beant woordenbedrijfszekerheid (hulp en onderdee- len gemakkelijk verkrijgbaar) licht gewicht, ge makkelijk bestuurbaar, economisch in 't gebruik betrekkelijk geringe aanschaffingskosten, ge makkelijk onderhoud. Zulk een tractor te bou wen was geen kleinigheid, doch in 1917 14 jaar na de fabricatie van de eerste Ford-motor kwam de Fordson-tractor gereed, die vooral in de oorlogsjaren in Nederland in vele bedrijven werd ingevoerd. De scheurwet maakte de aanschaffing vaak noodzakelijk, terwijl de hooge benzineprijs belemmerend werkte. Zoodra deze evenwel daalde en Ford service-stations door 't heele land verrezen stonden de invoering weinig hinderpalen meer in de weg. Met behulp van gegevens, spreker vanwege het Centiaal Bureau voor de statistiek te den Haag verstrekt, toont hij aan, dat de landbouw een tijd van depressie, van malaise tegemoet gaat. mede door de fatale invloed van de Duit- sche tariefwet. De jaren 1880—1890 staan bij de boeren in een kwaad blaadje. Amerikaansche granen overstroomden onze markt en drukten de prijs van het inlandsche product, Toch acht Dr. Mansholt, Inspecteur van de Landbouw („London Times" 14 Nov. '25) die jareninzoo verre gunstig, dat zij de boeren deden omzien naar middelen, die hun lot konden verbeteren machines en kunstmest. Toch beleven de b.eren ook thans een alles behalve rooskleurige lijd, die hun de oogen moet openen voor de groote voordeden, die tractors en andere landbouwwerktuigen voor hen afwerpen. Vergeleken met 1913 zijn de pro ductiekosten met bijna 70 pet, toegenomen. Dit spreekt boekdeeien. Door de Friesche en Groninger Mij. v. Land bouw is een onderzoek ingesteld naar de voor- üeelen van de tractor in vergelijking met die van het paard, dat ten gunste van de tractor is uitgevallen. Spreker, een boerenzoon uit de Hoeksche Waard vestigde zich eenige jaren in Canada, waar hij zijn werkkring vond in een Scottish Settlement en kennis maakte met de tractor als een economisch werktuig bij uit nemendheid. Later, in dienst van de „Ford Motor Comp.", propageerde hij in Duitsch land en België het gebruik van de tractor waarop tenslotte ook Nederland volgde, maar overal trof hem de ulteenloopende wijze waarop de kosten van paarden werden berekend. De bedragen liepen van f 150 tot f 7(0 per jaar. Aan het resultaat van bovenbedoelde enquette zijn de volgende cijfers ontleend in een ge mengd weidebedrtjf kost een paard f 335, in een zuiver weidebedrijf f 270 p. j. Of:'in 't eerste geval moet l,!7 HA, in 't tweede0,81 HA land per jaar voor de voeding van een paard worden gereserveerd. Voor bediening wordt voor 4 paarden 1 man gerekend, terwijl verder tot de onkosten behooien kosten aan beslag, veearts stalling, enz Totaal ruim f603 p. j. per paard Hierbij bedenke men dat een paard in die tijd plm. 124 dg. werkten in deze som de afschrij ving niet begrepen is. Toch is men niet al gemeen de idee toegedaan, dat door jaarlijks een veulen bij te fokken afschrijving niet noodig is. Een Fordson kost par dag (10 uur) 60 L brandstof f6,-, 3 L olie f2.40; afschrijving f2,—, reparatie f0,50, cardanolie, enz fC.50 bediening f3,50. Totaal f 14,90 p. d. Een tractor, die meer dan 4 paarden ver vangt, kost in 124 dagen f 1847, zoodat per jaar op een vierspan, dat naar gegevens, ont leend aan officieele bescheiden van de Friesche Mij. van Landbouw, f 2514 kost, f 667 wordt uitgespaard. Bovendien doet een tractor vlugger en beter werk en wanneer hij niet gebruikt wordt, kost hij niets. Opmerking verdient verder, dat bovengenoemde gegevens door de fiscus worden aanvaard. Tenslotte wordt nog een tweetal films ver toond, opgenomen op het landgoed „deEese", onder Steenwijk, eigendom van de minister van Buifenl. Zaken Jhr. v. Karnebeek. Eerst deelt spreker evenwel nog mee dat proef nemingen in de Zeeuwsche Wilhelminapoider hebben uitgewezen dat een tractor twee-en-een- half-maal zooveel ploegt in gelijke tijd als een vierspan en bovendien breeder en dieper. De film vertelt ons hoe met tractor en bij passende werktuigen in twee jaar tijds 95 H.A heide werd gecultiveerd. Met Olivierploegen zien we schier Onge looflijke resultaten bereiken, terwijl tractors met pulley of „White hoist" uitgerust zich uitnemend laten gebruiken. Bij het rooien van boomen zien we zelfs een tractor aangewend, die boomen bij drietallen omtrekt en uit de grond scheurt. Met een pompmachine ver bonden wordt per minuut 12000 L. water uit geworpen. Ook bij het verrichten van graaf werk, gecombineerd met Iaden en vervoeren, kan de tractor met „loader" met succes wor den aangewend. Daarmee neemt de interessante en leerzame film een eind, echter niet zonder de aanwezigen op het hart te hebben gedrukt een gratis demonstratie aan te vragen. De heer burgemeester W. B. Oort heeft na een ongesteldheid van eenige weken Dinsdag 1.1. zijn werkzaamheden hervat. Van verschillende zijden mocht hij als blijk van belangstelling bloemen in ontvangst nemen. De match, Zondag gespeeld tusschen Bata vier I—Texel I, had 5—0 tot uitslag in het voordeel van Texel. De Burgemeester van Schagen waarschuwt tegen de praktijken van 2 jonge scharenslijpers, die voor scharen en messen, die ze geslepen hebben, onevenredig hooge prijzen vragen. Zij loopen met een roode scharensiijperskar met een groen bordje. Een dier lieden trekt met het been. Hun optreden is zeer brutaal. Rapport bemaling Waal-en-Burg. De commissie, belast met het onderzoek der voordracht van Ged. Staten van Noord-Holland tot bemaling van Waal-en- Burg, heeft dezer dagen haar rapport uit gebracht, waaruit blijkt dat zij met groote belangstelling koDnis heeft genomen van de door Ged. Staten ontworpen plannen. Als een bijzonderheid melden we, dat het bezoek van de Commissie aan Waal- en-Burg aan een der leden (de heer A.Colijn de ontboezeming ontlokte, „dat hij zich niet had kunnen indenken, dat in de twin tigste eeuw nog dergelijke toestanden op poldergebied konden voorkomen." Het ligt voor de hand dat we het geheele rapport, dat 13 blz. telt geen plaats kunnen iDruimen, terwijl we daarmee bovendien meermalen in herhaling zouden vervallen van hetgeen reeds in ons biad aangaande de ideeën der commissie werd opgemerkt Wat het behoud der broedplaats op Waal- en-Burg betreft, laat de commissie weten, dat hieraan vermoedelijk onoverkomelijke bezwaren kleven. Wel zou het misschien mogelijk zijn, door omdijking van de 14 HA. grond, welke de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten hier bezit, de water staatkundige toestand te doen voortbestaan maar by het in cultuur brengen der om liggende gronden zou toch de eenzaam heid verloren gaan en de vogels toch naar een andere broedplaats doeD omzien. Aan het slot deelt zij de Prov. Staten mede, aan de hand van haar bevindingen en gehouden discussie, zich met de ge geven inlichtingen te kunnen vereenigen. Zy stelt voor de onderhavige voordracht ongewijzigd aan te nemen (zie ons blad van 20 Jan. 1.1.onder het uitspreken van de wenschelijkheid, dat d6 mogeiykheid van combinatie van polders, eventueele nadere classificatie van gronden en het behoud der broedplaats nader zullen wor den onderzocht. Woensdagmorgen. Een geweldige storm woedde gedurende de nacht. Tijdens het afdrukken van ons blad bereikt ons het bericht dat een stoomschip achter Eierland hulpeloos ronddrijft en om sleephulp seint. Te even half zeven sloeg de bliksem in de hofstede „Plassendaal" die tengevolge daarvan geheel afbrandde. 19 koeien werden gered, 42 lammeren kwamen in de vlammen om. De eigenaar-bewoner, de veehouder Jb. Witte Pz. werd eenigszins door de bliksem bedwelmd, overigens kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. DE KOOG Zondagmorgen plm 11 uur is ter hoogte van -paal 46, op 130 pas afstand van de plaats, waar de „Alesia" strandde, een in staat van ont binding verkeerend lijk van een manspersoon aangespoeld. Naar schatting moet de man 55 60 jaar zijn geweest. Hij droeg groote zee manslaarzen, die met een moltonnen broeksband voorzien van groote bretelknoopen, het eenige waren, dat van zijn kleedij nog restte. Met zulke vage gegevens zal wel moeilijk licht kunnen worden gebracht in een zoo moeilijk geval. 's Middags is 't stoffelijk overschot aan de schoot der aarde toevertrouwd. OUDESCHILD Door schipper Krijnen van de schuit TX 19, is een ton opgevischt, welke in het „Westgat" thuisbehoort. Er hing een lange ketting aan, die onder de kust op de grond sleepte zoodat de ton op de Schanzerwaard liggen bleef. DE WAAL Als een bijzonderheid deelen we mede, dat de veehouder D. Bruin Cz dezer dagen bij melk van een koe, afkomstig van de boerderij van de heer de Wolf te Eierland, een vetgehalte van 4,25 constateerde. Aanbevolen wordt het houden van jong vee. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2