Ingezonden Bemaling van Waal-en-Burg. ADVE RT ENTIËN „Plassendaal" in asch. Sportnieuws. Nut en Genoegen. Jaarvergaderingen. „Wilt gij den vrede, PREDIKBEURTEN fóABKTBERlCHTEN steentje schuift tot meer of minder genoegen van de tegenpartij. Naarmate de stukken meer verstrooid raken en de situatie deswege minder gemakkelijk te overzien, verslapt het tempo waarmee de simultaanspeler zijn wandeling langs de tafeltjesreeks afdrentelt. Maar de spanning neemt toe, bij de spelers, maar ook bij de toeschouwer, wiens hart voor damspel klopt. En eindelijk, als de torenklok reeds lang met dreunende slagen, die doorklinken in het clublokaal, het middernachtelijk uur heeft gemeld, neemt het concours een eind, althans voorloopig. De heer Dijker heeft dan gezegevierd op de heeren D. Q. Bakker, Joh. Bakker Dz., N. de Graaf, Joh. Hillenius, W. Hillenius, Joh. Keij- ser Pz., D. Keijser, H. J. Kikkert en J. Rijk, terwijl de heeren M. Dalmeijer, S. Hin, C. van Heerwaarden, J.C. Koorn, Joh. Koning, P. Kuij- per, D. Lap en G. Wortman hun partij wonnen. Remise speelden de heeren Jac. Bakker Jbz., C. Boon, E. M. Kerkhof, G. P. Koorn, H. Witte en J. IJ. Witte. Een drietal niet-O.K.K.'ers nam aan deze wedstrijd deel. Ter vergelijking merken we hierbij op, dat in het afgeloopen seizoen ieder speler gemid deld ruim 42 punten verwierf. De heer C. Dijker verwierf er 78, 1. IJ. Witte 70, Jac. Bakker jbz. 68, C. v. Heerwaarden 66, J. C. Koorn 63 en H. Witte 62. Maandagavond 1.1. werd tusschen de winners onderling gespeeld, met het resultaat, dat de einduitslag nog niet verkregen werd. Die kun nen we wellicht Zaterdag bekendmaken. Herziening jaarwedden. In het Prov. Blad van Noord-Holland treffen we aan het besluit van 6 Januari j.l., houdende herziening der jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers in Noord-Holland. Alleen Amsterdam valt daarbuiten. We brengen in herinnering, dat we in ons nummer van 5 Dcc. 1.1. melding maakten van een rondschrijven van Ged. Staten van Noord- Holland aan de gemeentebesturen in deze pro vincie ten einde hun meening te vernemen, of er aanleiding is, hun gemeente al of niet in 'n hoogere klas te plaatsen voor de bepaling van de jaarwedden van burgemeesters, secretaris sen en gemeenteontvangers. Naar ons uit bovenbedoeld besluit blijkt, blijft onze gemeente met haar 7271 inwoners (op 1 Jan. 1925) in de 7e klasse ondergebracht, zoodat voor de gemeente Texel de burgemees- tersjaarwedde bedraagt f 3600—f 4500 en die van de gemeentesecretaris f3200—f4100. In aansluiting op ons vorig bericht omtrent de toestand van de eigenaar-bewoner van „Plassendaal", de heer Jac. Witte Pz, die door de bliksem werd getroffen, deelt men ons op onze informatie niede, dat eenige verbetering valt te constateeren. De patiënt voelt zich meer op zijn gemak, maar is zich van hetgeen die Woensdagmorgen voorviel nog niets bewust. De Schoonheidscommissie in 't gedrang. Het is sinds lang een publiek geheim, dat de „Schoonheidscommissie", of duidelijker gezegd de „Adviescommissie voor Bouwontwerpen en uitbreidingsplannen in Noord-Holland" lijdende is aan een groote mate van impopulariteit, die wel duidelijk wordt gedemonstreerd door de protestvergadering welke door Texelsche be langhebbenden, architecten en aannemers op Zaterdagavond a.s. in café den Burg wordt bc Iegd. Als felle reactie op de zorgeloosheid van weleer, die dorp en stad met allerhande bouw sels van minderwaardig allooi verfraaide, heeft het de Commissie bij haar pogingen de bouw plannen te beschaven aan medewerking niet ontbroken, maar we mogen niet verhelen, dat haar bemoeiingen niet zelden veel stof opwier pen en miskenning meermalen haar deel was. Voor eenige tijd verschenen in de Telegraaf 'n reeks artikelen, waarin de Commissie er niet zon der kleerscheuren af kwam en die we met groote belangstelling hebben gevolgd. Zonder aan de goede invloed harer adviezen te kort te doen, was men van meening dat zij haar wapens, waarmee tegen „bouwkundig gepruts" te velde wordt getrokken, beter moest hanteeren. Soms werd een ontwerper genoodzaakt tot tienmaal toe een gewijzigd plan bij haar in te dienen, waarop hij tot de verbluffende ervaring kwam, dat zijn eerste project eindelijk toch de goedkeuring der „kunstrechters" mocht ver werven. Zou men onder zulke omstandigheden de moed niet verliezen We geven hier, zoo meenen we ons te herinneren uit bedoelde artikelen, geen grappig bedoelde fantasie, maar goed bedoelde werkelijkheid. We wenschen over een en ander niet uit te weiden, nog minder ons een oordeel over de Commissie aan te matigen en zien met be langstelling het resultaat van voormelde be sprekingen tegemoet. s. s. „Margarete." Het heeft het gestrande s.s. Margarete vooral Zondag 1.1. aan groote belangstelling niet ont broken. Van alle kanten kwam men opzetten, om eindelijk aan boord te klauteren en het schip eens op te nemen, hetgeen bereidwillig werd toegestaan. Om een minder aanlokkelijke wandeling door de Slufter uit te schakelen, werd tegui vergoeding van ccnpaardubbeltjes gelegenheid geboden per boerenwagen, getrok ken door 'n 2-tal paarden, dat traject af te leggen. Daarvan werd danook dankbaar gebruik ge maakt en meer dan eens werd ruim twee dozijn Texelingen ineens over de Slufter gevoerd, wat een interessant schouwspel opleverde. Naar kapitein Zipplitt ons verzekerde, maakt de schepeling, die met een gebroken been naar Helder werd vervoerd, het uitstekend. Van afzetten van het been is geen sprake. Aangaande het bergingswerk vernemen we, dat de sleepboot „Drente" van Bureau-Wijs- miiller te Helder Dinsdagmorgen de haven al daar verlaten heeft om in combinatie met de Neptunus van Stoombootmij. „Texel" (fa. Dros) de bergingswerkzaamheden aan te vangen. Zaterdag zijn met de Neptunus allerlei benoo- digde materialen, trossen, pompen, biokken enz. te Oudeschild aangebracht om vand lar per as naar de plaats van de stranding te worden vervoerd. Dinsdag werden twee aik .rs uitge bracht, In verband met de hooge ligging van de „Margarete" wordt overwogen het schip vlot te brengen op dezelfde wijze als waarop de „Alesia" destijds uit haar benarde positie werd verlost. We brengen in herinnering hoe toen medio April '24— een stevige schutting om het schip werd geplaatst, waarop daarbinnen zand werd weggegraven. Texel I speelde Zondag op eigen terrein een match tegen H.R.C. III, dat met 0—3 nederlaag naar de vaste wal mocht terugkeeren. DE WAAL Nut en Genoegen gaf Zaterdag 1.1. in het café van de heer Bruin alhier haar laatste uit voering in dit seizoen. Te omstreeks half acht opent de voorzitter met een hartelijk welkom, waarop met behulp van eigen krachten werd opgevoerd „Jonge Harten" en „Burgemeester van Pimpelen, die dansen leerde." Op het spel viel niets aan te merken en duidelijk was te zien, dat er vlijtig is gestu deerd. Er werd hartelijk gelachen. Omstreeks elf uur sloot de voorzitter de bijeenkomst met een woord van dank aan hen, die voor deze avond hun medewerking hadden verleend. Dat de voorzitter door de leden werd gewaardeerd bleek, toen hem een fraai bloemstuk werd aangeboden. Een gezellig bal, geleid door de heer Boon van Helder, besloot deze avond. OOSTEREND Zaterdagavond j.l. werden in het lokaal van de heer Koppen drie jaarvergaderingen gehou den en wel van het Begrafenisfonds, het Zieken fonds en van de Vereeniging Dorpsbelang. De directeur van eerstgenoemd fonds sprak het welkom uit, inzonderheid tot de leden van zijn fonds en zinspeelde er op, dat men na de reorganisatie, zooals de Verzekeringskamer het wilde hebben, al een aardig stapje in de goede richting is vooruitgegaan. Men had aan vier voorwaarden te voldoen en reeds 3 ervan waren voldoende bereikt. Deze voorwaarden waren de volgendede leden moesten getrouw blijven aan het fonds, het geheele jaar door moest contributie geheven worden, er moest minstens 3,75 pCt. rente gemaakt worden en de admini stratiekosten moesten beneden 15 pCt. blijven. Aan de derde voorwaarde had men niet geheel kunnen voldoen, doch men heeft goede hoop, dat dit in 1926 wel zal' gelukken. De secretaris gaf een kort jaarverslag over 1925 en hieruit bleek, dat het ledental juist op 700 was gebleven. Hierna deed de penningmeester rekening. Aan contributie was ontvangen f 1412.67, aan uit- keeringen was voldaan f490. aan bodeloon f 80 aan rechtskundig advies f75. en verder eenige kleinere uitgaven. De bezittingen bedroegen op 1 Januari 1926 f 3839.42, of f 906.26 meer dan een jaar te voren. De rekening werd goedgekeurd, nadat de directeur nadere toelichtingen omtrent eenige posten had gegeven. Men heeft hiermede ge toond in leven te kunnen blijven en zich niet bij een andere vereeniging te behoeven aan te sluiten, zooals de Zustervereeniging te den Burg had gemeend en gewild. Afgekeurd werd, dat Den Burg zelfs onder de leden van Oosterend gaat werven en dat men heeft geweigerd, een staatscourant ter inzage te geven, zoodat Ooster end daarvoor onkosten moest maken. Dat getuigt niet van zusterlijke liefde. Men betitelde dit met „de kift". Volgens rooster moesten aftreden de commis sarissen de heeren A. Vonk en C. Timmer Pz., die beiden bij acclamatie werden herbenoemd en de herbenoeming aannamen. Nadat nog betoogd was, dat de Kon. goed keuring op de statuten als gewenscht moest worden beschouwd, werd aan het bestuur vol macht gegeven, hiervoor te zorgen, als men de tijd gekomen acht. Hierna werd deze eerste vergadering gesloten en nam de directeur van het Ziekenfonds de leiding over voor de jaar vergadering van dit fonds. Na een kort woord van welkom, werd het volgende aangaande de finantieele aangelegen heden meegedeeld de ontvangsten over 1925 hebben bedragen f 1281,25, waaronder f 1236 aan contributiën. De uitgaven waren f 1284,45, zoodat er een nadeelig saldo was van f 3,20. Voor geneeskundige hulp was voldaan f 1192,25, aan bodeloon f 40,— en aan steun f 36,—, terwijl aan Witte Kruis en Wijkverpleging ieder f 7,50 was bijgedragen. De bezittingen bedroegen op 1 Januari 1926 f 749,60 of f 28,10 minder dan in het vorig jaar. Ook deze rekening werd goedgekeurd. Tot directeur werd herkozen de heer J. Daal der Dz. en tot commissaris de heer D. Brouwer. Besloten werd aan een paar leden vergoeding van operatiekosten te verstrekken, hoogstens tot een bedrag van f 20 per lid. Een aanvraag van een lid om van geneesheer te veranderen, kon niet toegestaan worden men moet zich hiervoor aangeven voor 1 Januari. Gevraagd werd of men het fonds niet in andere banen kan leiden, zoodat men kon wer ken, zooals dit te Oudeschild gebeurt. Na eenige bespreking werd aan het bestuur opgedragen, hiernaar onderzoek te doen, en dan het resultaat daarvan in een nader te be leggen vergadering voorteleggen. Volgdeslui- ting van deze vergadering. Hierna kwam Dorpsbelang aan de beurt. Er was geen enkel lid van het bestuur aanwezig, zoodat de boekhouder van de melkbeweging de vergadering leidde en een overzicht gaf van zijn gehouden beheer. Er is in 1925 verbruikt 28365 L. melk, waar voor betaald is f3056,11 en ontvangen f 3342,76. De geheele rekening sluit in eindcijfer op f 3542,90 met in kas f 196,99'Alles goed gekeurd. Bestuursverkiezing had niet plaats. Aan de boekhouder werd een gratificatie verleend van f 50 en aan de melkslijtster een van f 20. Hierna sluiting. OUDESCHILD Cabaret-voorstel lin Zaterdagavond trad in de Zeven Provinciën op, de heer Alb. Boelens van Helder, bijgestaan door de jonge dames E. v. d. Kuijl en R. Pape. Een oud spreekwoord zegtRegent het op de één, het drupt op de ander, of met andere woor den, het gaat de visschers de laatste tijd niet voor de wind en zoodoende was de Zeven Pro vinciën maar matigjes bezet. Dit deed de caba- rettisten echter niet de moed verliezen, want het uitgebreide programma werd met animo afgewerkt. De verschillende zangnummers, duetten, enz. konden het aanwezige publiek zeer goed voldoen en er werd dan ook smake lijk gelachen. Ook de pianiste mej. Fabeling. was goed op haar plaats. Jammer, dat de piano in niet te beste conditie verkeerde. Zooals wij al vermeldden, was het een uitgebreid program ma en zou het te veel plaats innemen, dit uit voerig te bespreken. Ook van de costumeering was veel werk gemaakt, zoodat de heer Boelens de aanwezigen een aangename avond heeft bezorgd. De jaarlijksche torpedolanceeroefeningen wor den in de Texelstroom gehouden vanaf de reede tot voorbij Oudeschild. De baan ligt vrijwel midden in 't vaarwater, doch afwijkin gen tot 700 M kunnen voorkomen. Belangheb benden wordt een en ander met nadruk onder de aandacht gebracht. Wanneer gelanceerd zal worden, wordt een sein geheschen op het ha venhoofd alhier of op fort Erfprins te Helder. (Buiten verantwoordelijkheid der Kedactiel M. d. R. 1 Verzoeke voor onderstaand een plaatsje in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Graag zou ik langs dezen weg B en W in overweging geven een maatregel, door hen ge troffen, te herzien, en wel wat betreft het op schrift op de borden aan de Schilderweg, bij de Keet en bij den Burg. G zien het bekende voorbeeld van Drake, die naar de geschiedenis meldt, de aardappelen in Europa ingang deed vinden, door het gebruik te verbieden ware het zeker goed op de voorgemelde borden te ver zoeken in het midden van den weg te rijden, misschien dat het gevolg dan is dat men rechts gaat rijden. Uw abonnee K. Geachte Redactie! Men heeft in den laatsten tijd in de couranten verschillende verslagen kunnen lezen betreffende reddingen, waarbij de bemanningen van diverse schepen zich als helden hebben gedragen en hun leven in de waagschaal stelden om dat van hunne collega's te redden. Enkelen hebben hun menschlievend streven met den dood moeten bekoopen. Ook in de nabijheid van onze kust hebben zoo nu en dan scheepsongevallen plaats. Ik noem slechts het vergaan van de motorreddingsboot „Bran- daris" en de Terschellinger loodsschoener, waarbij alle opvarenden verdronken. Wanneer het lijk van zoo'n zeeman, wiens heldhaftigheid terecht in tal van verslagen eer vol werd vermeld, op Texel's strand aanspoelt wordt met het vaststellen der identiteit en de teraardebestelling weinig omslag gemaakt. Het stoffelijk overschot van zoo'n held wordt, meestal zonder gekist te zijn, zonder verdere formaliteiten in of nabij de duinen begraven. Verleden week had daar weer zoo'n begrafenis plaats. Het valt niet te ontkennen, dat op die wijze moeite en kosten tot een minimum wor den gereduceerd en het inderdaad praktisch en goedkoop is, doch van eenige fijngevoelig heid getuigt het allerminst. Ik zou aan hen, die hebben te zorgen dat drenkelingen niet als beesten doch als menschen begraven worden, in overweging willen geven om daarvoor nabij de duinen een stukje grond te reserveeren waar de lijken, behoorlijk gekist, kunnen worden begraven. Ik dank u voor de plaatsing en teeken Hoogachtend, P. DROS Albz. Texel, Maart 1926. Mijnheer de Redacteur In uw blad van Woensdag wordt door een Oosterender te kennen gegeven, dat hij zoo dikwijls hoort vragen „Zou er te Oosterend niets gedaan worden voor de gevolgen van de overstrooming? A's antwoord hierop kan dler.en, dat de per sonen, die zijn aangezocht voor dit doel gtlden in te zamelen, hebben gemeend met die actie ee iige tijd te moeten wachten, daar het voor v.len op financieel gebied een zeer ongunstige winter is geweest. Nu ook met name de arbeidei werk heeft en dus weder iets verdient, zullen er weldra fan de ingezetenen lijsten ter teeke- ning worden aangeboden. Want niet alleen de bijdrage van de rijke, maar ook die van de arbeider, zoowel als het penningske der weduwe zal gaarne in ontvangst worden genomen. Aangenaam was het ons te kunnen conclu- deeren, dat er reeds velen zijn, die wachten op de komst der collectanten. De collectanten voor Oosterend en .Omstreken. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 17 Maart Burg; 's avonds 8 uur Bijbelbespreking Gebouw van Chr. Belangen. OnderwerpDe Apostel Paulus en zijn zendingsreizen. Donderdag 18 Maart, den Hoorn, n.m. half 1 Huwelijksinzegening Zondag 21 Maart 1S25. HERVORMDE GEMEENTE Burg, v.m. 10 uur ds. Raabe. Koog, v.m. 10 uur ds. v. 't Hooft, den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümmer. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Broekema. Oosterend, nm. 3 uur ds. Raabe. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Zuid-Eierland Geen Zondagsschool, 's Middags 3 uur ringvergadering der Chr. Jongelings-Vereenigingen. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes H. Avondmaal. n.m. 3 uur ds. Buskes DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Koster. Alkmaar, 12 Maart. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 905 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 13,a 16,— Rogge 9,50 a 9,75 Haver 10.50 a 12, Gerst chevalier 10,75 a 12.25 Groote groene erwten 30,a 45,- Kleine groene erwten a Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 13 Maart. Kipeieren. Aanvoer 165.000. 56/60 K.G. 5,70 ft f 6.30 100stuks 60/64 K.G. 6,- 7,20 ae luustuKS Bruin 6,50 a 6,80 Eendeieren. Aanvoer 36000. 5,50 a 6, Texel, 15 Maart 1926. 6 koeien 275,— a 400,— 28 nuchtere kalveren 8,— a 15, 10 schrammen 25,— a 45, - 5 korf oude kippen 1,25 a 2, Eierveiling Texel, 15 Maart. Aangevoerd werden 205 partijen, 30600 stuks Kipeieren f 5,60 a f6,60 per lOOstuks m.jj„ wit f 6,10 Mldden bruin f 6.25 Aangevoerd 1250 Eendeieren. Hoogste f5,60 Laagstef5,10 per lOOstuks Uit Haarlem wordt ons gemeld, dat de Pro vinciale Staten het voorstel van Ged. Staten tot bemaling van Waalenburg, nitvoerig be sproken in ons blad van 20 Jan. 1.1., hebben aanvaard. Nadere bijzonderheden volgen. KORRESPONDENTIE De opname van een paar „Ingezonden stukken" moet tot een volgend nummer worden uitgesteld. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed, enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden en versterken zoodoende uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0,65 in apotheken en drogistzaken. 310 Heden overleed tot onze diepe droef heid onze geliefde Echtgenoote en Moeder, ANTJE ABBENES, in den ouderdom van ruim 57 jaar. S. Westra. S. S. Westra. G. J. Westra. Den Hoorn, Texel, 12 Maart 1926. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig lijden, onze innig ge liefde Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, JANNETjE HEMELRIJK geb. Schagen, in den ouderdom van 71 jaar. Allen, die haar gekend hebben, zul len beseffen wat wij in haar verliezen. Namens Echtgenoot en Kinderen, D. Hemelrijk. S. Hemelrijk. A. Hemelrijk-Bruin en kinderen. M. Backer-Hemelrijk. T. Backer en kinderen. Jan Hemelrijk. A. Hemelrijk-Bas en kind. {oh. Hemelrijk. 1 Hemelrijk-Krijnen en kinderen. N. Bruin-Hemelrijk. Jac. Bruin en kinderen. Wed. G. Duinker-Hemelrijk. Oudeschild, Texel, 13 Maart 1926. Heden overleed onze geliefde Zuster en Tante, JANTJE SCHAGEN, Echtgenoote van Dirk Hemelrijk, in den ouderdom van 71 jaar. Wed. KI. TUINDER en Kinderen. Oudesc iild, Texel, 13 Maart 1926.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2