Texeisclie Courant van Zaterdag 27 Maart 1926. Steeds het nieuwste Zitting TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Ingezonden ADVERTENTIEN Ned. Herv. Kerk Den Burg, voor Japongarneering RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel: Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag 31 Maart 1926, des namiddags te drie uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 26 Maart 1926. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling Commissie van onderzoek „T. P. V." Uit de Burgsche Sportvereeniging. Veevervoer. Ons nieuwe pension. Trouwen in de Bankjes Io Amoeatai is veel ergernis gewekt door het teit, dat voor het huwelijk van een kind van hadji Abdulah i der rubberkoningon aldaar, het trouwpakje geheel van bankbiljetten van 20, 60 en 100 gu'den gemaakt was Een groot aantal biljetten is verknipt en tot een trouwcostuum tezamen genaaid. „Borneo Post." Leer van uio Concurrent Lees aan dachtig de reclame vau uw concurrenten Weet wat zij verkoopen, waarom en boe zij het verkoopen. Van uw concurrenten kunt ge veel leeren. Frana Farrington, „De Kunst van Verkoopen." Het onzalig heden. Wij voeden op tot zalig sterven; wordt daai bij weieets niet vergeten zalig te leven Directeur Rijksopvoedingsgesticht voor Jongens te Boetincbem PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL Hervormden. Oosterend, vm, 10 uur ds. Jansen. Maandcollecte. Voorbereiding H. Avondmaal. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Broekema. Voorbereiding H. Avondmaal Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Buskes Maandcollecte. n.m. 3 uur ds. Buskes DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Avondmaal. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 31 Maart Burg, 's avonds 8 uur Bijbelbespreking Gebouw van Chr. Belangen. OnderwerpDe Apostel Paulus en zijn zendingsreizen. Vrijdag 2 April (Goede Vrijdag) HERVORMDE GEMEENTE Burg,*v.in. 10 uur ds. Raabe Bevestiging van nieuwe leden. 'sav. 7 uur ds. Raabe H. Avondmaal. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. van 't Hooft. Bevestiging van nieuwe leden. Collecte voor de Generale kas. Waal, 's av. 7 uur ds. van 't Hooft. Bediening H. Avondmaal. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümmer. 'sav. 7 uur ds. Brümmer. MARKTBERICHTEN Schagen, 25 Maart. 16 Vette koeien 6 Gelde koeien 35 kalfkoeien 12 Vette varkens 110 Biggen Boter 250 a 450 180 a 300 230 a 410 0,86 a 0,90 22,— a 30,— 1,90 a 2,10 a 0,— ALBERT ADRIANUS, zoon van D. de RUIJTER A. S. de RUIJTER -Visman. Oudeschild, 25 Maart 1926. Hiermede betuigen wij onzen harlelijken dank voor de vele blijken van deelneming, ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden en de teraardebestelling van onzen geliefden Vader PAULUS VOS Dz., weduwnaar van Trijntje Visser. Inzonderheid aan Dr. Hellema voor de liefderijke hulp hem verleend. Uit aller naam, DIRK VOS Pz. Oudeschild, 26 Maart 1926. op MAANDAG 29 MAART, des avonds van 8 tot 10 uur in de Kerkekamer tot het in ontvangst nemen van zitplaatsenhuur le halfjaar 1926 en van nog verschuldigden Hoofdelijken Omslag. Zoo juist ontvangen G. M. PEREBOOffl-KoDiman. 1. Ingekomen stukken 2. Aanbieding begrooting uan het Alge meen Weeshuis uoor 1926 en finan- cieele regelingen ouer 1925. 3. Vaststelling kohier hondenbelasting dienst 1926. 4 Ontslag W. W uan der Vegt als school arts. 5. Benoeming schoolarts. 6. Benoeming onderwijzeres aan de o.l school te Oostereno. 7. Regelingen ter uituoering uan de Pen sioenwet. 8 Grondouerneming te den Hoorn en te de Waal. 9. Verhuring gronden te Oost. 10. Plankenrij strandweg bij de Koog. 11. Bouw bijzondere lagere school te Oos terend. 12. Verstrekking uoorschot en uerkoop grond aan A. Vonk Cz. uoor eer „plaatsje", bedoeld in de landarbei- derswet- 13. Verzoek te Oudeschild een gemoente- uroedurouw te uestigen. 14 Electrificatie. In de vergadering van Donderdagavond 1. 1. werd in tegenwoordigheid van het voltallig be stuur der Tuinbouw- en Pluimveevereeniging „Texel" in café den Burg de commissie gefor meerd, welke zich met het onderzoek van boeken en andere bescheiden der vereeniging zal be lasten. Ze bestaat uit de heeren J. C. Visser, voorz., A. Broekman, secretaris, notaris Mulder A. van der Meulen en C. Graaf, en zal zoo spoedig mogelijk van haar bevindingen rapport uitbrengen. Namens Sportvereeniging „Texel" zal de Directie van T.E.S.O. worden verzocht op de overtochtskosten van haar elftallen reductie te willen verleenen. Dezer dagen wordt tenj overstaan van Notaris Mulder het contract vernieuwd, waarbij onder nader omschreven voorwaarden de vereeniging het sportterrein van de heer Jb. Bakker Jz. in huur ontvangt. Ook dit jaar wordt tegen een vergoeding van f75 het sportterrein van tijd tot tijd door de Vrijwillige Landstorm in gebruik genomen. Kort nieuws. Daar voor de raadsvergadering van Woens dag a.s. de „E 1 e c t r i f i c a t i e" van Texel op de agenda voorkomt staat een belangrijk be sluit voor de deur en zullen we weldra aan „het groote plan" de noodige regelen kunnen wijden. In verband met het komende badsei zoen wordt overwogen te de Koog van het badhotel naar zee over de duinen een plankier aan te leggen. Hopelijk zoowel ter linker-als ter rechterzijde, waarmee het verkeer in de drukke zomersche dagen zeker gebaat zal zijn. Het vlotbrengen vaD de „M arga- r e t e" wordt door de fa. Dros met kracht ter hand genomeD. De zware houtwand, die hetschip zal omringen, nadert zijn vol tooiing, nog 15 M, 't graafwerk is begonnen. De boot heeft stoom op om bij het plaatsen der palen, die in de grond „gespoten" worden, behulpzaam te zijn, niet om de Margarete vlot te brengen. Daarmee toch zijn nog wel enkele dagen gemoeid, vooral daar eerst het wrak van de vroeger hier gestrande „Benbrack" uit de weg dient te worden geruimd. De heer Dr. W. W. v. d. Vegt heeft ontslag aangevraagd als schoolarts. Wanneer dit verzoek wordt ingewilligd zal in de volgende raadszitting een opvolger worden aangewezen. Woensdag a.s. zal de Raad beslissen op het verzoek van het ziekenfonds te Oude schild om aldaar een vroedvrouw te willen aanstellen, welk schrijven 12 Febr. 1.1. in handen van B en W werd gesteld o n prae-advies. L'e „Gids voor Tëxe 1" raakt uit verkocht, nog een 150-tal exemplaren heeft de Ver. voor Vreemdelingenverkeer, voor wiertekening hetboekske werd uitgegeven voorradig. Spoedig zal daarom worden besloten tot de uitgave van een nieuwe gids, die, naar we hartelijk hopen, zijn voorganger zoowel innerlijk als uiterlijk verre zal overtreffen. Naar we vernemen is de heer A. v. d. Meulen bereid zijn prachtige verzameling negatieven gratis ter beschikking te stellen waardoor het niet moeilijk zal zjjn, althans wat de illustratie aanbelangt, het boekje op hooger peil te brengen. Er is natuurlijk meer, wat nader onder de oogen moet worden gezien, maar daar komen we in een volgend nummer wel op terug. OUDESCHILD Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden 30 koeien, 38 kalveren, 11 schapen, 28 varkens, 2 paarden. DE KOOG Met de bouw van het pension van de heer Lolkema, ontworpen door en uit te voeren on der leiding van architect L. Sok, wordt goede voortgang gemaakt. De fundamenten zijn ge reed gekomen, de putten aangelegd. Weldra zal met het optrekken van de muren een begin worden gemaakt. Door bemoeienis van de „Adviescommissie voor Bouwplannen" werd de bouw aanmerkelijk vertraagd. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie. Als lid van de Texelsche Gemeenteraad, ontving ik enkele brieven, anoniem en met onderleekening. Alle behelsden hetgeen d. or de beer P. Dros Albz. in een ingezonden stuk, iii blad van 17 Maart 1926, werd mede- i edeeld, inzake het begraven van drenkelingen aan de voet van het duin zonder kist. De motieven der critiek waren alle gebaseerd op de basis der fijngevoeligheid, welke niet ten volle bij de Texelsche autoriieiten op dat moment aanwezig waren. Door de heer Oort, Burgemeester onzer ge meente. is in een daarop verschijnend volgend nummer, aan de hand der Begrafeniswet aan getoond, dat de wet het verplichtend voor schreef doch zonder meer. Daarom stel ik mij ten doel, indien de Re dactie van dit blad het mij vergunt, even uit voeriger op deze zaak in te gaan, om hiermede niet alleen de aan mij gerichte brieven te beantwoorden, doch ook het Texelsche publiek een overzicht ie geven van de juistheid van het gebeurde en of de critiek, geleverd aan het gemeentebestuur van Texel, in objectieve zin juist is. Want de juistheid in deze geschiedenis kan alleen de verkeerde indrukken wegnemen, die zoo gemakkelijk hei oppervlakkig publiek be ïnvloeden. Voornamelijk, nu de heer Dros in uw blad van 24 Maart weer terugkomt en blijk geeft, niet te weten, wat er alzoo ten opzichte van liet te bespreken geval vooraf is geschied. Wanneer deze geschiedenis hem bekend was geweest, dan geloof ik zeker, dat hij dit stuk niet had geschreven. Het schrijven van de heer Dros, in het num mer v„n 24 Maart, is geheel onjuist, om uit moreel oogpint, die daad van minder fijnge voeligheid in betrekking te brengen tot de Texeische autoriteiten. Die autoriieiten staan hier geheel buiten. Zij zijn slechts de uit voerders der verplichtingen in de Begrafeniswet neergelegd. Niet zooals u schrijft, dat de wet het niet èischt, en dat er juridisch wel geen bezwaar zal zijn tegen een behoorlijke be grafenis, zij zijn abso uut verplicht om te be graven, zooals het in het huidige geval is ge schied. Daarom juist schreef ik dat de heer Dros blijk gaf, niet te weten, wat er vóór deze be grafenis had plaats gehad. Ter illustreeiing van het bewuste geval deel ik het Texelsche publiek mede, dat door de Texeltche autori teiten, voor dit geval twee maal een drenke ling is begraven, in staat van ontbinding ver- keerend, doch in een kist en binnen de duinenrij op een gewaarmerkte plaats. Dit geschiedde uit gevoel, uit piëteit, doch in strijd met de begrafeniswet. Hier kon en wij aan de rechts- kern der zaak. Het gevolg van deze humane, fijngevoelige daad was een procesverbaal, ult- gerci t door de Rijksveiawacht aan het adres der Texelsche autoriteiten, met de boodschap, dat zij zorg moesten dragen, dat zulk een geval niet meer zou gebeuren. Nu vraag ik mij af, wat zou na zulk een ontmoeting met de be schermers der wet de heer Dros gedaan heb ben, als hij autoriteit der gemeente Texel was geweest? Ik neem niet aan dat hij zich op een revolutionnair standpunt zou hebben ge steld, om trots de ontvangen waarschuwing toch tegen de gestelde wet in te gaan. Zelfs de meest uiterst sociaal-democraat niet, dus laat staan de heer Dros. Door deze wedergave zal het dc lezers der Texelsche Courant licht begrijpelijk worden, dat de fout niet bij de autoriteiten, doch bij de wetgever schuilt. Tenminste als het een fout is. Ook daarover geloof ik dat een uit eenzetting wel van noode is ln het ingezon den stuk van 17 Maart 1926 begint de heer Dros gloed aan zijn betoog te geven, door het noemen der helden van de „Brandaris" en de Terschellinger loodsschoener, die op jammer lijke wijze om liet leven zijn gekomen, ja, deze feiten zijn indroevig. Dat een mensch bij het vinden van een lijk zooiets in zijn herinnering brengt en dat zijn mentaliteit of sentiment hierdoor van streek raak», is zeer begrijpelijk. Maar toch moeten wij nuchter blijven. Mijn gevoel spreekt tenminste niet overwegend tot de onherkenbare brokstukken die in staat van ontbinding ons getoond worden. De levende geest, die deze menschen eenmaal heeft be zield, die ware helden, die in tegenstelling met de doode geest, met de kracht des duivels, die inplaats van te redden, de mensch degenereert, dat is het, geachte heer Dros, waar mijn piëteit op gericht is. Zoo wil ik de helden gedenken. Ach, werden zij in hun leven maar wat meer gewaardeeid. Doris Rijkers,Jan Bijl, oude bekenden, overgeleverd aan de philan- tropie eener rotte samenleving. Doch in tegen stelling met het noemen dezer helden, kan het gebeuren, dat het in ontbinding aangespoelde lijk, een mensch is, gestorven aan pokken of andere niet te noemen ziekten. Indien zulk een overschot per as vervoerd zou worden, is besmetting lang niet uitgesloten. Toonen zich later verschijnselen van zulk een ziekte wat dan? Zoudt ge u dan, geachte heer Dros, gedekt voelen als autoriteit tegenover de Texelsche bevolking? Summa summarum. In ons leven moet het verstand de stuurman van het gevoel zijn. Uw schrijven in beide ingezonden stukken heeft mij niet bevredigd, Was er onrecht, was er een misstap begaan door de Autoriteiten, ik stond naast u in het teeken der critiek. Ik voor mij, ik kan in dit geval, noch crltiseeren, noch beschuldigen, neen ik ga verder, en ben ten heiligste overtuigd, dat in uw schrijven een onvoorzichtige critiek schuilt in het nadeel van ons Gemeentebestuur. Ook daartegen dient men als oprecht strijder stelling te nemen. En daarom, geachte heer Dros, gij hebt, mi. schien onbewust, aan het adres der Texelsche Auto riteiten iets geschreven, dat een fijngevoelig mensch kwetst U schreeft Immers: „Het ge tuigt van minder fijngevoeligheid enz Bedoelt gij met deze minder fijngevoeligheid de wet gever, dan was de richting aan het Texelsche Gemeentebestuur geheel misplaatst. Schrijft u de minder fijngevoeligheid toe aan het Gemeen tebestuur, dan wonddet gij de ziel van een mensch die geen schuld heeft. Daarnevens voeddet gij met uw schrijven de gedachtewek- king van het publiek, in deze ten onrechte, zoodat ik in uw critiek niets kan bespeuren dat ten goede komt aan een zoo noodzakelijke zielkundige opbouw in algemeene zin. Dat is immers onze laak als mensch. Wij hebben zorg tc dragen dat de zielkundige kracht gelegen in woord en iu schrfit, staven zal de wil in de mensch tot he'goede Op zulk een wijze als door U is geschreven, ondoordacht, zonder onderzoek, bouwt men niet op. onder graaft ge de fundamenten en het gemeenschap pelijke zielengebouw dat schudt. Daarom, ge achte heer Dros, zet recht wat door u scheef is gezet. Herroep uw schrijven, cn indien er wer kelijk in het belang der dooden iets is te ver richten. laten wij dan gezamenlijk kloppen aan de poort en wellicht zal ons worden opengedaan U, geachte Redactie, dankend voor de vele plaatsruimte, teeken ik, Oudeschild, Texel 25-3-26. A. BOON. We hebben dit schrijven aan de heer P. Dros Albz. ter inzage verstrekt. Red. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van bovenstaand artikel van den heer A. Boon wensch ik slechts op temer ken, dat, wanneer het inderdaad wettelijk ver boden zou zijn om lijken van drenkelingen be hoorlijk te begraven (wat erg vreemd klinkt), mijn grief niet tegen het Gemeentebestuur doch tegen den wetgever gericht behoort te worden. Waar volgens de bewering van den lieer Boon ook het Gemeentebestuur vroeger de door mij gewraakte methode uit een oogpunt van piëteit afkeurde, zou ik beleefd in over weging willen geven te trachten de desbetref fende wetsbepaling gewijzigd te krijgen. Texel Maart 1926. Hoogachtend P. DROS Albz. van 20 tot en met 26 Maart 1926. GEBOREN Adam, z.v. Paulus Cornelis van Exel en Anna Maria van Gaaien. Cor nelia, d.v. Willem van der Vis en Frouwtje Burger. Petronella Gerbreg- dina, d.v. Pieter Dekker cn Adriana Vermeulen. Albert Adrianus, z.v. Dirk de Ruijter en Anna Sophia Visman. GETROUWD: Pieter Daalder en Maria Reinetta Breman. OVERLEDENHendrik Geus, 77 jaar on gehuwd. Zondag 28 Maart 1926. HERVORMDE GEMEENTE Burg, v.ra. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. van 't Hooft. Voorbereiding H. Avondmaal en bevestiging van nieuwe leden. Koog, 'sav. 7 uur ds. v. 't Hooft. Voorbereiding H. Avondmaal en bevestiging van nieuwe leden, den Hoorn, vin. 10 uur ds. Brümmer. Bevestiging van nieuwe lidmaten Collecte voor de Generale kas. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Broekema. Bevestiging van Lidmaten. Extra-collecte voor de Ver. van Vrijz. H. Avondmaal. E i e r v e i 1 i n g Schagen Kipeieren: Aanvoer 49156 Prijs f 5,10 a f 5,80 Middelm. f Bruine f 5,50 a f 6,30 EendeierenAanvoer 9608 Prijs f4,80 a f5,10 GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize). I 1 schaarlje, 1 ring, 2 rijw'elplaatjes, 1 cein tuur, 1 zak steenkool, 1 zak haver, 1 pijp. de nieuwste Kragen en Kanten in batist, broderie, zilver en goud met bijbehoorende Entredeux, Knoopjes en Kwasten. Jabots, Japongarnituurs Galons, Gespen, Tressen, Appliqués, Gitten, Effen en Gebloemde zij. Groote sorteering in Haakzijde. Voor afwerking van kleedjes en ondergoed Wit zijden kant.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 5