WOUDA'S MEEL f 3 Mei a.s. Leidsche Kaas ADVERTENTIEN f Heden den Isten Mei Deurwaarder C. G. GUDE Verkrijgbaar goed onderhouden meubilaire goederen leden van de Raad A. Boon, D. C. Dros, Epe, de Graaf, Keijzer, Pisart en Vonk ;en de heeren Smit Kleine en Boom, resp. directeur en hoofd- ineenieur van het P.E.N. Te ruim acht uur vraagt de heer D. C. Dros een oogenblik de aandacht en spreekt dan als volgt Tot mijn spijt kan deze vergadering niet doorgaan. De aanleiding daartoe is een misverstand tusschen B en W en het Bureau v. d. Hegge Zijnen te elfder ure is deze zaak echter in het reine gebracht, zoodat voorloopig de actie stopgezet wordt. Het misverstand blijkt uit het volgende door ons ontvangen schrijven. Spreker doet daarop voorlezing van bedoelde brief, die we hier in zijn geheel afdrukken. (Ter voorkoming van m'sverstand voegen we hier aan toe, dat deze r.iet aan de heer D, C Dros was gericht). „In beleefd a twoord op Uw schrijven van 26 dezer (April) s* ijt het mij U te moeten mededeelen, dat ik op het oogenblik niet mag voldoen aan de uitm odiging, vervat in uw bovenvermeld schrijven (hetwelk wij niet ver- n.ogen te publiceeren. Red.) „Woensdagavond vervoegde zich te mijnen kantore de heer Keijscr, Wethouder uwer Ge meente, welke heer eenige inlichtingen vroeg, waaruit bleek, dat B en W van Texel verkeerd waren ingelicht. Deze nvsverstanden zijn thans toegelicht. „Op het oogenblik staat de zaak zoo, dat ik meen in staat te zijn, een plan te maken voor de electrificatie van geheel Texel onder alle waarborgen van soliditeit en met ruime reserve, waarbij de kosten niet hooger zullen zijn dan f 250,0C0 alles inbegrepen Een rendabel bedrijf zal dan mogelijk zijn bij een stroomprijs voor licht van 35 cents per K.W.U. Ik laat nu aan B en W van Texel, resp. aan de Raad der Gemeente over om dit plan al dan niet aan te vragen. Ik wil niemand iets opdringen en wanneer men meent beter af te zijn met een plan van f 350,000, dan ben ik bereid mij daarbij neer te leggen. Ik merk echter op, dat in mijn plan NIETS (het bureau onderstreept) is vergeten en het m.i. ook GEEN minder waardig plan is. Ik zou dit aai» de beoordee ling van ONPARTIJDIGE deskundigen willen overlaten. „Waar de heer Keijser mij in uitzicht stelde, dat de Burgemeester mij thans op mijne brieven zou antwoorden, hetgeen tot hiertoe door een misverstand was verzuimd, meen ik, beleefd heidshalve eerst het antwoord van het Ge meentebestuur te moeten afwachten, alvorens in het publiek mijne meeningen uiteen te zetten. Het spijt mij zeer dat ik u op het oogenblik moet teleurstellen. Ik verzoek u echter in uw kwaliteit als Raadslid er nota van te willen nemen, dat er niets in ons plan is vergeten en dat wij meenden in het belang van Texel te handelen door ons plan aan te bieden. Wij laten het aan de Raad uwer Gemeente over om te oordeelen of ons aanbod al dan niet overweging verdient en wij zullen ons bij uw besluit in ieder geval neerleggen. Hoogachtend, Technisch Advies-Bureau en Laboratorium B. A J. v. d Hegge Zijnen, (w.g.) A. J. DIJKER." Nu de spreker van hedenavond mankeert, aldus neemt de heer Burgemeester het woord, komt het ons nuttig voor buiten het Bureau v d. Hegge Zijnen om beschouwingen te wijden aan de electr ificalie. De heer Smit-Kleine directeur van het P E.N. wil wel zoo vriendelijk zijn, eenige toelichting te gevten. Wanneer deze heer daarop het woord verkrijgt vernemen we zoo ongeveer het volgende: Ik had niet gedacht, zoo vangt spreker aan, dat meneer de Haan [d.i. de U rechtsche inge nieur, die B en W meermalen sprak van het voordeelieer electrificatieplan Red de treurige moed zou hebben per advertentie in deTexelsche pers een vergadering aan te kondigen, waarin door Ir. Dijker zou worden gesproken „betref fende misleidende cijfers P E N." Dat dc meneer die zulk een advertentie plaatste, hier niet aan wezig is, gaat inijn begrip te boven. Kan een dergelijke advertentie geplaatst worden Ik heb met mijn rechtskundig adviseur de kwestie, of hier geen aanklacht bij de Officier van Justiiie moet worden ingediend, ernstig overwogen. Ik ben uw technisch-adviseur en ste de in coöperatie met B en W en leden van de raad een plan samen, waarbij van zeer bepaalde gegevens werd uitgegaan. Een bepaald gebied van Texel zal worden geëlectrificeerd, welk gede. Ite op kaarten nauwkeurig is aangeduid. We gingen daarbij uit van de veronderstelling, dat polders, die tot elcctrische bemaling besloten zich aan het net zullen aansluiten, in verband waarmede de centrale ook dan aan de behoefte moet kunnen voorzien. Deze wordt daartoe z o 'anig ingericht, dat zij gemakkelijk en met weinig kosten uitbreiding zal kunnen onder gaan. N i ontving ik vai B en W een schrijven, waaruit bleek, dat door de heer R. P. Keijser van het Bureau v.d. Hegge Zijnen bericht was ontvangen, houdende dat dit instituut een electiificatieplan voor heel Texel zou kunnen ontwerpe', waarbij de tolaalkosten van uitvoe ring f z7 ,000 zouden bedragen (P.E N. f 350,000) Toen ik de gespecifiseerde begrooting las viel ik, als technicus, van alle trappen van mijn huis. Want wat las ik? Kosten H.S. kabel plm. 30 K M. f 100,000 L.S. 20 f 60,000" Dit is wel bijzonder weinigzeggend. Wat toch zal de kabeldoorsnee zijn? .Kosten 6 complete transformatorenstations f 15000." Zullen zij zijn van 100, 200, enz. PK. 't Is maar in de ijle lucht gegrepen. „1000 huisaansluitingen f 25000." Deze post wordt niet nader gespecificeerd. Dat doet het P.E.N. wel en dit leveit boven dien gratis lichtpunten, contract, enz. in huis. Dan staat er nog: Bouw en inrichtingeener complete centrale f 75000. Dit moet ook Ben W zijn opgevallenzonder nadere aanduiding zegt ook dit bedrag niets. In totaal koint het Bureau dan tot f 275C00, maar het voelt zich vrij zeker, zoo lees ik verder, dat het heele plan voor f 250,000 zal worden aangenomen. Het komt zoo tot een stroomprijs van 35 ct. per K.W.U. Kon bij behoorlijke electrificatie zulk een prijs worden bepaald, ik zou de eerste zijn om te zeggen Doe dat I want geen een gemeente in N.-Holl is daartoe in staat. Ik ontving onlangs van B en Ween schrijven waaruit ik vernam, dat de Raad ten volle met het plan-Smit Kleine accoord ging, maar tevens mij opdroeg, mij met het bureau v. d. Hegge Zijnen in verbinding te stellen. Vergezeld van mijn rechtskundig adviseur en de heer Boom hoofdingenieur van het P.E N., begaf ik mij daarop naar Utrecht, naar het Burean v. d Hegge Zijnen om nadere inlichtingen, ik kreeg evenwel len antwoord: Van ons plan vertellen we u nuts, dat houden we geheim. Wel willen we op uitnoodiging van B en W aan hen ons plan ontvouwen. Ik zond toen een briefje aan het Gemeentebestuur, waarin ik meldde, dat het Bureau weigerachtig was zich over zijn plan uit te laten. Zulk een briefje acht ik een slag in het aangezicht van ieder adviesbureau Weet verder: het Bureau v.d. Hegge Zijnen is een adviesbureau, geen aannemersbureau Wanneer het een plan ontwerpt, dat naar raming f 250,1,00 van uitvoering kost, hebben we geen zekerheid, dat het voor dat bedrag gereed komt. Doch in ieder geval is toch te vergen, dat die slappe kerels hier aanwezig zouden zijn. Ik had ze gelust, ben er te Am sterdam expres voor uit een vergadering ge loopen en heb 80 K.M. gereisd om op Texel te komen. De heer R. P. Keijser: De heer De Haan is hier. De heer Smit Kleine vervolgt: Na 14 jaren van voorbereiding besloot de Raad onlangs tot electrificatie van heel Ttxel doch wat heeft een actie van dit allooi ten gevolge? Dit, dat het werk stagneert, wordt geëntraveerd. We moeten spoedig tot technisch volmaakte electrificatie van Texel geraken opdat o a. verschillende polders voor hun be- malingswerkiuigen stroom zullen afnemen. Dit komt de welstand van het bedrijf ten goede. We hebben op Texel noodig een ultra-goed bedrijf, zoodat ook bij ijsgang een zeker-function- neerend bedrijf gewaarborgd is. We hebben ons bij de samenstelling van de begrooting op een conservatief standpunt ge plaatst. De rendabiliteit van onze onderneming houdt met het aantal aansluitingen nauw ver band, waarom alle, hierop betrekking hebbende gegevens door uw oud-burgemeester Buysing Damsté en de gemeente-secretaris nauwkeurig zijn onderzocht en opzettelijk hebben we in onze begrooting een gering aantal aansluitingen aangenomen, zoodat zij geenzins geflatteerd is De praktijk moet uitwijzen, of tariefverlaging spoedig m ogelijk is. Dat zulk een project zich in een vergadering van niet-rechnici niet leent voor ingaande be spreking is duidelijk. Maar had ik vermoed, hier een en ander over het electrificatie-plan in het midden te mogen brengen, dan had ik mij met een kaart gewapend, waarop het net in beeld is gebracht Niet iedere woning blijkt daarop aangesloten maar deze kwestie heeft onze volle aandacht. De hier door 't Bureau Bais gehouden acqui sitie welke 1000 huisaansluitingen opleverde, vormde voor onze begrooting een deugdelijke onderlaag. De prijs werd geraamd op 55 ct. per K.W.U. Verder mag gerekend worden op een aantal aansluitingen voor industrieele doelein den. De Dertig Gem. Polders en Waalenburg zullen naar alle waarschijnlijkheid stroomafne- men. alsmede de Eierlandsche vuurtoren. De zaken zullen dus een normaal en bevredigend verloop hebben, maar intense rust is noodig, geen opkikkering, daar dit aan een goede gang van zaken niet bevorderlijk Is. Verder toont spreker uitvoerig aan, waarom de grootste spoed moet worden betracht: lo. om de polders als afnemers niet te ver liezen, die bij lang uitblijven van electrische stroom zeker hun toevlucht tot ruwolie-mo- toren zullen nemen terwijl op hun klandizie zulk een hooge prijs moet worden gesteld, daar zij buiten oe speruren (buiten de lichturen) stroom kunnen betrekken. 2o. om vóór het wintertij gereed te komen. Dan wordt de meeste st.oom afgenomen en zijn de ontvangsten van het bedrijf het grootst. 3o. omdat de zomer zich voor graafwerk beter leent. Wordt datzelfde werk 's winters uitgevoerd, aan komt men duurder uit. Het is dus in het belang van Texel, zoo ver volgt spreker, wanneer de electrificatie zoo spoedig mogelijk tot stand kon.t. Voorts wijdt de heer Smit Kleine in den breede uit over de wijze, waarop de elec:rische stroom kan worden benut en spreekt o.a. van electrisch verwarmde bollenketels, waarin b.v. narcissen worden gesteriliseerd, warmwater- apparaten, electrische verwarming van veevoer (zooals dat in Zwitserland geschiedt), „adea- quate stalverlichting, electrische melkapparaten; welke vooral om hygiënische redenen worden aanbevolen en door spreker nauwkeurig be- chouwd zijn op het World-Power-Congress te Londen, huishoudmotoren voor schoenpoetsen, n.cssenslijpen, stofzuigen; electrische kerkver- warming, enz. Het te stichten bedrijf gaat een goede toe komst tegemoet. De bewoners van Zijpe en Haarlennnem.eer zouden het electrisch licht niet gaarne missen, wat toch geruststellend mag heeten. Bovendien leert de ervaring, dat de stroomafname geleidelijk toeneemt en de renda biliteit dus meer en meer wordt verzekerd. ik nam deze gelegenheid te baat u enkele mededeelingen te doen, maar meen niet, dat 't thans mijn taak is, daar verder op in te gaan. Daarmee eindigt de heer Smit Kleine, applaus volgt en daarop spreekt de heer de Haan als volgt Ik hoorde zoo juist de brief lezen, waaruit u omtrent het Bureau v.d. Hegge Zijnen een en ander heelt mogen vernemen.' Doch laat ik mij eerst aan u voorstellen als de boosdoener, die u in kennis bracht met een electriciteitsplan, dat bij uitvoering f250,000 zou kosten. Op verzoek laat de heer D. C. Dros door de heer de Haan de brief nogeens de vergadering voorlezen en gaat dan verder met de opmerking dat het Bureau v.d. Hegge Zijnen uit pieteits- gevoel hier niet vertegenwoordigd is, niet uit vrees. Er heeft immers een misverstand plaats gehad De heer D. P. Bakker merkt op, dat de heer Smit Kleine te veel heeft gezegdhet gaat hier over een plan, dat f 100,000 minder zou kosten, en vraagt weth. Keijser het misverstand te willen toelichten, waaraan deze voldoet. Deze toelichting komt hierop neer: de heer Keijser nam te Utrecht informatie naar het Bureau v. d. Hegge Zijnen en kwam tot de conclusie, dat het een ,zeer fatsoenlijke, nette firma is, niet verantwoordelijk voorde handel wijze van de heer de Haan, die zich toch naar spreker zegt als haar vertegenwoor diger uitgaf. Deze heer toch heeft werkelijk met het bureau v.d. Hegge Zijnen niets te maken. Naar men de heer Keijser meedeelde, is het bureau ontevreden over het antwoord op brieven, die B en W werden toegezonden en dat nog steeds op zich laat wachten. Ook voelde het zich beleedigd door een uitlating aan zijn adres in de „Texelsche Courant" (voor komende in ons raadsverslag van 3 April Red.) Verder hoorde de heer Keijser, dat het Bureau van Texel een verzoek had ontvangen zijn plan in een daartoe belegde vergadering te komen toelichten. Spreker stelde zich telefo nisch met Texel in verbinding en vernam, wat daar op touw werd gezet. „Mogen wij zwijgen zoo stond er in de advertentie, maar, vraagt hij zich af, wie zijn die „wij" Wie plaatste die advertentie. De heer Ir. Dijker, die spreken zou, wist nergens van, maar is op uitnoodiging van het Gemeentebestuur wel bereid zijn plan te komen uiteenzetten. Ik wist dus vanmorgen reeds, aidus de heer Keijser, dat de vergade ring niet zou doorgaan. Op mijn vraag aan de heer Ir. Dijker wie bedoelde advertentie had geplaatst, kreeg ik ten antwoord, dat hij van de heer Pisart een uitnoodiging had ont vangen in de te houden vergadering zijn plan nen te ontvouwen. Van die brief heb ik een afschrift. De heer D. C. Dros houdt die naam wel geheim, maar ik wist er van (applaus). Verder leest spreker een brief van het Bureau voor, waaruit blijkt, dat de heer Ir. de Haan daarmee niets heeft uit te staan. Voor mogelijk onware mededeelingen en onjuiste voorstellin gen, door de heer de Haan gewekt, draagt het geen verantwoordelijkheid. Het betreurt even wel, dat .bet college van B en W aan het Bureau geen inlichtingen heeft vprzocht. De heer de Haan bood aanvankelijk een gratis project aan, zoo vervolgt spreker, maar zei later daarvoor volgens het tarief van het Kon. Inst, van Ingenieurs te moeten worden gehono reerd. En bovendienmeneer de Haan staat daar nu wel de zaak te verdedigen, maar staat er absoluut buiten. De heer Notaris Mulder vraagt aan de heer Haan, of hij hier het Bureau v.d. Hegge Zijnen vertegenwoordigd en oordeelt het ongewenscht, wanneer dat niet zoo mocht zijn, de vergadering langer bij te wonen. Daarop dringt de lieer Pisart naar voren en spreekt als volgt„I k heb de brief aan 't Bureau v.d. Hegge Zijnen gezonden, en heb dat gedaan in het belang van Texel, 'k Heb geen verstand van electriciteit, maar meen, dat een plan, dat f350.000 bij uitvoering kost, te duur is. Als iemand het goedkooper aanbiedt is het de plicht van de Raad de zaak grondig 'te laten onder zoeken. Gaat naar het kantoor zelf en vraagt inlichtingen. Een ton is heel wat. Daarom heb ik mij zoo voor deze kwestie geinteresseerd. Nu weet u de oorzaak". Daarop brengt de heer Smit Kleine in het midden, dat hij, geflankeerd door ,de heeren Stork, lr. Boom en Mr. Snellen, aan 't Bureau een bezoek gebracht en een vraag voorgelegd heeft, waarop aldus spreker in klinklare tegenstelling met wat de heer Pisart zegt, werd geantwoordwij maken ons eigen plan, dat is heel iets anders dan dat van het P.E.N. InterruptieAls het maar even goed is. Dan verkrijgt de heer de Haan het woord en we vernemen dan, dat deze vertegenwoordiger is van het Nat. Adviesbureau en samenwerkt met het Bureau v.d. Hegge Zijnen. Dit is aldus spreker een fatsoenlijk bureau, dat alleen op uitnoodiging advies verleent. Ik stelde mij daarmee in verbinding, waarop het Bureau aan weth. Keijser een brief dted toe komen met de mededeeling, dat het naar aan leiding van een onderhoud met mij bevestigt een plan te kunnen leveren (alles inbegrepen), dat bij uitvoering de f 300,000 niet te boven zou gaan. Spreker noemt eenige punten uit deze begroo ting, waarover we boven reeds schreven en verklaart meerdere netten, enz. te hebben ge bouwd, o.a. te Giethoorn voor f 50,000. Voorts raadt bedoelde brief, gaat spreker verder, een bespreking met het bedoelde advies-bureau uit te lokken. Wanneer weth. Keijser ontkent, deze brief te hebben ontvangen, antwoordt spreker, dat het Bureau hem Nov. '25 deze deed toekomen hij toont er een doorslag van en later, op verzoek van de heer Dros, een copie aan de burgemeester toezond. Onze begrooting berust niet op vraagteekens maar op feiten, verklaart spreker. Wij willen een firma aanwijzen, die ons pian zal uitvoeren: we hebben niets vergeten. Reeds voor 3 jaar zeiden we: electrificatie van Texel voor f 350,600? Waar moet dat geld inzitten? Ik breek het plan van het P.E.N. niet af, maar we geven eenvoudig onze inzichten. Met die „we" bedoel ik dan het Bureau v.d. Hegge Zijnen en mij zelf, die daarmee overleg pleeg. Het Bureau is bereid een plan te leveren, dat het volle licht kan verdragen Ie klas»machines, goede kabeldoorsneden. enz. Vraagt het Bureau dus om advies en laat zijn plan door de hoogste autoriteiten onderzoeken. De hr. D. C. Dros zegt: Ze beschouwen mij als voorzitter en ik geef daarom het woord aan de heer A. Boon. Zie vervolg 2e blad. KOM UW PIJNLIJKE RUG TE HULP114 Voelt gij u ellendig door doffe, stekende rugpijn Wordt gij gemarteld door rheuma- tiscbe pjjnen, stijfheid en harde zwellingen in uw gewrichten en ledematen Hebt gjj last van de hinderlijke steken van spit Van on aangename urinestoorcissen Voelt gjj u vermoeid, uitgeput eu op, zenuwachtig prik kelbaar en terneergeslagen Pas dan op uw niereD. De nieren zijn de filters van 't bloed, en zoodia zij haar taak niet meer behoorlijk ver vullen, blijven vergiften in 't bloed achter en raakt u w gestel van streek. Rugpijn er, scherpe steken als van een mes beginnen u te kwellen, gij krijgt last van hoofdpijn, dui zeligheid, blaasstoornissen en slapeloosheid. Wacht niet tot zich verdere verschijnselen van nierzwakte voordoen. Help uw verzwak te nieren voor het te laat is. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit speciale nierge neesmiddel cient uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Foster's Pillen hebben duizen den geholpen en kunnen u evenzeer helpen. Let op de verpakkiug in glazen flacons met geel etiket (alom veikrijgbaar) waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. es herdenken onze beste Ouders tC G. J. KUIJPER en <|t J. J. ZWANENBURG 2b den dag hunner 30-jarige echt- vereeniging. ©g jf H C. MAADE SE Fr. H. MAADE-Kuijper. 3® Amsterdam 1926 ^5 ast Barentszstr. 5. jgk hopen mijn geliefde Ouders C. ANDRIES DEKKER IS en ög J. C DEKKER-Hoogerheide ^2 hunne 25-jarige echtvereeniging W te herdenken. M Dat zij nog lang gespaard mo- gen blijven is de wensch van iSr hun liefhebbende zoon 3? G. DEKKER: Oudeschild, Texel, Mei 1926. 3© Hiermede geven wij kennis van het overlijden van onze lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, NEELTJE MOLENAAR, Wed. Abr. GEUS in den ouderdom van 84 jaren. Burg-Texel, C. E. Brouwer-Geus IJ. Brouwer Oosterend-Texel K. Geus IJmuiden, n Alkmaar, i Geus-Kooiman Geus F. Geus-Geus C. Geus A. Geus-v. d. Poll en Kleinkinderen. Den Burg-Texel, 28 April 1926. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Broeder en Zwager, MARTINUS LANGEVELD Alz. in den ouderdom van bijna 76 jaren. M. C. Bakker-Langeveld. W. Bakker. Wed. K. Langeveld-Flens. Den Burg, Texel, 30 April 1926. Voor Texel eenige en algemeene kennisgeving. zal op Dinsdag 4 Mei 1926, des namiddags te 1.30 uur in café den Burg publiek verkoopen als mahonieh. buffet, div. stoelen, leeren 'stoel, diverse tafels spiegels, klokken, emaille fornuis, ledikanten enz. enz. Solide goederen kunnen worden mee bracht. vanaf f0,40 per pond EDAMMER per pond f 0,50, per stuk f 2 Beleefd aanbevelend, JOH. ZIJM, den Hoorn.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2