rsc&ip er vooral OM p 0 0 B SB V R 0 W. L ADVERTENTIÈN 5 klampen mest, vaart Maandag NIET. Donderdag 's morgens 8 our naar Leiden. Denkt U tlr bekende wmkdiars. „De Concurrent" PUDDING vjr,, met Gaar/s pakje üdf),, OQct/ADIN£SaU5 Visscherij. Een eenvoudig japonnetje met klokrok. Een gerucht-makende arrestatie. 31/ V GEBOREN: CORNELIS ADRIANUS, zoon van A. WITTE en M. B. WITTE-v.d. Gulik. Den Burg-Texel, 20 Mei 1926. Eenige kennisgeving. VERLOOFD DU DROS en B. Ch. J. BROUWER. 2e luit. der Art. Den Burg, Weverstraat. Gorinchem, Arkelstraat. Receptie Den Burg, 23 Mei, 3—5 uur. ONDERTROUWD CORNELIS ROEPER Pz. 'en TRIJNTJE STEENMAN. Ongeren, 20 Mei 1926. Huwelijksvoltrekking D.V. 3 Juni a.s. te Texel. Ontvangdag voor Texel 30 Mei van 3—5 uur te Ongeren. K. EELDER1NK Hoofd Chr. School en D. HUISMAN geven kennis van hun voorgenomen huwe lijk waarvan D.V. de voltrekking zal plaats hebben op Vrijdag 11 Juni a.s. Kerkelijke inzegening in de Ned. Herv. Kerk te den Burg door den WelEerw. Heer Ds. J. A. Raabe. Den Burg, Texel, 20 Mei 1926. ReceptieJulianastr. 31 Mei uur nm. GETROUWD C. H. ROEPER Lz. en M. GARRITSEN die mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dankzeggen voor de blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Spang, 19 Mei 1926. Hiermede betuigea wij onzen hartelijken dank voor de zeer vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, MEIJERT BAKKER. Uit aller naam, Wed. M. BAKKER-Witte. Westermient, Mei 1926. De Gemeente Texel biedt te koop aan aangelegd in 1925. Inschrijvingsbiljetten in te leveren ten ge meentehuize uiterlijk 31 Mei 1926, nm. 1 uur Inlichtingen te bekomen bij den Gemeente- Opzichter. H. KEESOM. en Limonadesiropen U Z8 in de Waalderstraat geeft de noteering van zijn div. Wijnen voor alle feestelijke gele genheden Salana prima zoete Spaansche wijn p fl f 1 Sanj°s. j 1 ,- Portwijn roode en witte 1 Bloedwijn (merk Liefdezuster) 1,30 Malaga n i jjo Kinawijn 20,21 in platte fl R65 Nectarine per Liter fl 1,30 Advocaat halve fl 0^90 Boerenjongens op wijn pot 0,65 Limonade, sinaasappel per fl 0 55 per fl r/5 Aanbevelend H. K. W. VERSTEGEN, Bibliotheek. De secretaris van de Comm. voor de Biblio theek deelt daarop mede, dat f 123,65 werd ont vangen en 'n paargld minder dan dit bedrag werd uitgegeven. Het aantal lezers klom van 118 op 121, terwijl het leesgeld op 50 cent was bepaald Met waardeering wordt melding gemaakt van een schenking van de heer W. H. Lap, groot f38,50, welk bedrag hem voor gehouden lezin gen was toegekend. Verder vernemen we, dat de bibliotheek met een aantal nieuwe boeken werd uitgebreid. De heer Bouman acht het leesgeld te hoog en wijt daaraan het gering aantal lezers. Hij stelt voor het op 25 c te willen brengen wat door de voorzitter in verband met de slechte kasstand wordt ontraden. Toch blijft de hier Bouman bij zijn voorstelhij meent, uat de zaak verkeerd wordt aangepakt: de bibliotheek be hoeft zich zelf niet te bedruipen en kan z.i. uit de algetneene kas worden gesubsideerd. De voorzitter brengt evenwel hetzelfde bezwaar naar voren. De heer H. Reij meent dat de gelegenheid om boeken af te halen ruimer moet zijn, wat de heer Jn. Kikkert doet opmeiken, dat daarmee het beoogde doel, meer lezers te verkrijgen, toch niet wordt bereikt. ik schrijf de kleine lezerskring toe, aldus de heer v.d. Vlis, aan het feit, dat de bibliotheek verouderd is. Boeken van moderne schrijvers treft men er zoo goed als niet in aan. Bovendien moet het aantal beschikbare werken worden uitgebreid. Spreker raadt bij gemeente en (of) Volksonderwijs om subsidie aan te kloppen en merkt op, dat de Haagsche Openbare Leeszaal aan de Toussaintkade ook financieel door de gemeente wordt gesteund. De voorzitter zegt deze kwestie ernstig onder de oogen te zullen zien en brengt de heer W. H. Lap dank voor de financieele steun, aan de Nutsbibliotheek verleend. Volkstuintjes. Uit de bescheiden blijkt, dat over 1925 ont vangen werd een bedrag van f 291,27 en een nadeelig saldo werd geboekt van f 5,58. Hierbij wordt opgemerkt, dat dit jaar allerlei extra uitgaven noodig waren en over U26 zeker een batig saldo zal ontstaan. Rekening en verantwoording van het beheer van bibliotheek en volkstuintjes worden door de heeren Buijs en Wierenga in orde bevonden waarop de heer Jb. Eelman Az. dank wordt ge bracht voor zijn accurate administratie. Bewaarschoo 1. Rekening en verantwoording, toegelicht djor de heer Wierenga, worden door de heeren Jn. Kikkert en A. v. d. Vlis in orde bevonden, ae penningmeester A. C. Rab dank gebracht voor zijn uiistekend beheer. Het fonds omvat in totaal f 3750. een oogen- scnijnlijk aanzienlijk bedrag, doch waaronder begrepen is f 200J hypotheek en f 10.0 legaat- Daalder. Op een vra.g van de heer Bouman, hoe het met de bewaarschool staat, deelt de voorzitter een en ander uit haar geschiedenis mee en laat daarop volgen, dat niet tot oprich ting eener nieuwe school kan worden overge gaan, wanneer de kas niet gedoogt haar naar de ei chen des tijds in te richten. De heer Bonman herinnert aan de uitspraak van de Zweedsche paedagoge Ellen Key die zich zoo vurig tegen de bewaarschool verzette en stelt voor het bewaarschoolfonds voor een ander doel te bestemmen Hiertegen verzet zich de voorzitter, die de school met hand en tand verdedigt. De heer v. d. Vlis merkt op, dat Ellen Key de „bewaarschool" als onderwijsin richting zeker niet afvalt. Meneer Bouman stelt de zaak dus verkeerd voor. Verder verklaart j spr. zich voorstander van gediplomeerde leer krachten, die men voor de bewaarschool zeker op een salaris van f 11 1200 zal kunnen be noemen. De heer Wierenga brengt legen het voorstel van de heer Bouman nog in, dat het legaat- Daalder o.a. uitsluitend ten behoeve van de bewaarschool mag worden aangewend. Schoolreisjes. De heer Pisart die geruime tijd in de Comm. voor de Schoolreisjes de functies van voor zitter, j enningmeester en secretaris in zich vereenigde, wenscht weg. ns drukke '-.ezigheden ui' deze commissie te stappen. Uit zijn verslag over 1925 blijkt, dat ten behoeve van het S'. N colaasfeest in de O L. School alhier f 15 werd bijgedragen en thans nog een batig saldo rest van f 7,55. Een schoolreisje werd t vorige jaar niet ondernomen. De heer v. d. Vlis brengt namens het onder wijzend personeel de heer Pisart dar.k voor de moeiie, zich zooveel jaien vooi de schoolieisjes geveven. In de vacature- wordt voorzien door be. oeming van dheer J Krijner, die zich br reid verklaart, in de commissie zitting te netnvn. In verband met de minder gew ich'ige onder werpen, welke de agenda vermeldt, wordt geen afgevaardigde voor de aigemeene vergaaeiing aangewezen. Bij de rondvraag wordt het woord gevoerd door de heer Bouman. Hij acht het Nut ver ouderd en kan zich n et lezingen als thans door het bestuur worden georganiseerd, i.irt vereenigen. De heer Wierenga wenscht afscheiding van het Hoofdbestuur. Dat brengt financieel voor deel want thans moet ieder jaar f 100 daaraan worden afgedragen. De kas zal dan ruimer ge vuld zijn en onze afd eling meer vrij in zijn doen en laten. Het Ho. fdb' stuur verleent in het geheel geen medewerking aldus spreker, ja werkt ons zelts tegen. De heer Pisart verklaart zich vierkant tegen het voorstel van de heer Wierenga en zegt het algemeen belang te willen dienen Het Hoofdr bestuur richt meer uit dan we hier vermoeden Spreker zegt evenwel toe het voorstel in een bestuursvergadering ter sprake te willen bren gen en het in de najaarsvergadering op de agenda te zullen vermeiden. D lieer v. d. Vlis verklaart zich een vurig voorstander van oe openbare school en dringt aan bij oe oprichting eener „Nulsbewaarschool spoed te willen betrachten. De vootzitier zej bij zekere godsdienstige gemeente steun te willen zoeken. De heer v.d. Vlis hoopt, dat dit goed resultaat zal hebben en merkt op dat door de Clir. Bewaarschool meer leerlingen naar de Chr. School overgaan dan het geval zal zijn, wanneer een neutrale bewaarschool is opgericht. De voorzitter zegt deze kwestie spoedig in behandeling te zullen nemen. Nadat de heer J. Krijser Augz. nog zijn instemming heeft betuigd met het voorstel van de heer Wierenga tot afscheiding van .het groote Nut", sluit de voorzitter tegen elf uur de vergadering. Sportnieuws. Sportliefhebbers wacht op beide Pinksterdagen op het sportterrein alhier, een spannende voet balmatch. S.V, „Texel" organiseert Maandag een wedstrijd tegen Alcmaria (2e klasse N.V.B.)en Zondag tegen H.R,C., oftewel „Racing" van Helder, beide keeren tegen combinaties van zoodanige sterkte, dat een interessante kamp gewaarborgd is. De opstelling der H.R.C.'ers zal, naar ons ver zekerd wordt, zijn als volgt W. Goudswaard. J. Augustein C. Darphorn H. Bak S. Diedenhoven P. Goudswaard Selderbeek Prins Rijkers Schut Beneker (of Looyenga.) Samenstelling Alcmaria-combinatie W. v.d. Abeele Alcm. I G. C. Burger Th. Ooms Ie Klinkhamer Nierop Groot Zijlstra lie lie He J. Elfrink v.d. Pol Doenhop Schermer de Groot Ie Ie Ie lie He Dat belooft dus een goede wedstrijd Het bestuur onzer sportvcreeniging gaf zich voor deze wedstrijden veel moeite. Het legde er veel duiten aan ten koste, doch hoopt door groote opkomst zijn berooide kas te kunnen stijven en door een paar mooie wedstrijden waardeering te wekken voor de voetbalsport. OOSTEREND Het optreden van ds. Buskes. Men schrijft aan het Alg. Hdbl Ds. J. J. Buskes, beroepen predikant der (oude) Geref. Kerk van Amsterdam-Zuid, trad Zondag aldaar in de Parkkerk op, ofschoon de termijn van drie weken, gedurende welke hij zich volgens uitspraak van de classis Alkmaar van alle ambts werk moest onthouden, nog niet verstreken was. De Parkkerk was stampvol. Vele kerkgangers moesten teleurgesteldterugkeeren,daarzij onmo gelijk konden worden toegelaten. Gezongen werd als voorzang, Psalm 84 vers 1, na het voorlezen der wet Psalm 6 vers 1. Ds. B. bepaalde zijn gehoor bij Handelingen 1 vers 13 en 14. Des avonds trad ds. Buskes in de Schinkelkerk weder voor een stampvolle kerk op. Deindruk die zijn beide toespraken op het gehoor maakten was naar het oordeel van wie men later ook sprak uitnemend. De beide diensten waarin dr. Geelkerken op trad waren eveneens goed bezocht. Naar wij vernemen is nader vastgesteld, dat ds. Buskes niet op een der Pinksterdagen zijn intree zal doen, doch Donderdag27 Mei's avonds 8 uur in de Parkkerk. De bevestiging van ds. Buskes op de eerste Pinksterdag 's avonds 6 uur in de Parkkerk gaat wel door. (zie 2e blad) OUDESC'HXLD Gedurende de laatste week is iji de haven aangevoerd plm. 6590 K.G. garnalen. Veevervoer. Het verschepen van'lammeren is weer begon nen. Donderdagmorgen lagen 3stoombooten en 2 motorschepen te laden hetgeen op de haven altijd heel wat drukte geeft, en wel de moeite waard is om vroeg op te staan, Maandag zijn verzonden494 lammeren 70 koeien, 50 kalveren, 7 varkens, 4 paarden, 1 schaap. Donderdag 3697 lammeren. Sapurji Saklatvala, een der communistische arbeidersleiders, die tijdens de eerste relletjes in Engeland werd gearresteerd, Dit aardige, eenvoudige japonnetje, dat heel vlug gemaakt kan worden vóórde mooie vacantie dagen aanbreken, zal zonder twijfel bij alle vrouwen en meisjes in de smaak vallen; zeker bij hen, die gewoonlijk hun kleeren zelf ver vaardigen. Het afgebeelde modelletje is bijzonder geschikt om gemaakt te worden van toile de soie of bedrukte waschzijde. De fijne, geruite vyella's, die dit seizoen heel veel gedragen zullen worden, zijn heel practisch voor gewone daagsche jurken of huisjaponnetjes. Voorwanne dagen zijn dc nieuwe zephyrs en de bedrukte shantungs aan te bevelen. Iedere vrouw zal verstandig doen, dit eenvoudig en toch elegante japonnetje van verschillende stoffen te maken een van shantung en een van vyella, zoodat ze voor iedere weersgesteldheid een jurk klaar heeft. Zonder de lange mouwen, welke echter heel aardig staan bij dit modelletje, kan dit or.twerpje ook heel goed gebruikt worden voor tennisjurk of anderszins (zie het kleine teekeningetje). De aanzetting van blouse en rok wordt gemaskeerd door een ceintuur. Het lijfje wordt aan de voor zijde ongeveer 15 cM. ingeknipt, zoodat men er gemakkelijker in kan komen. Het patroon bestaat uit zeven deelen 'n half voorpand, een half rugpand, twee rokpanden, een mouw, een halve kraag en een halve cein tuur. Het knippatroon kan besteld worden althans door onze abonnees in de maten 42 44, 46 en 48 onder opgave van no. 381B. Kos ten 55 cents. Het doet ons genoegen te mogen constateeren dat deze rubriek bij vele onzer lezeressen een goed onthaal heeft gevonden. Gaarne zullen we ook zooveel mogelijk aan haar wenschen tege moet komen. De bestelde patronen worden met de meeste spoed toegezonden. We merken evenwel cp, dat maat, naam en nummer steeds duidelijk vermeld moeten worden. DIE ELLENDIGE RUGPIJN. 117 Hebt gij onophoudelijk pijn in uw rug? Zijt gij op van de zenuwen door de marte ling \an i heutnatisclie pijnen Voelt gij u oud, ui'geput en ontmoedigd, do1', terneer geslagen en prikkelbaar? Er moet een Oorzaak voor zjjn. Hebt ge ooit aan uw nieren gedacht Dat moest gij gedaan hebben De nieien zijn de filters van het bloed en gij zoudt zouder meren geen dag kunnen leven. Als uw nieren niet behoorlijk werken wordt uw bloed vergiftigd cu deze vergiften versprei dt n zich door uw geheele gestel. Het is tijd om na te denken tijd om voorzorgeu te neinen tegen chronische nierziekten. Gij behoort uw verzwakte nieren te hel den voor zich meer ernstige ziekten kun nen ontwikkelen. Verwaarloozing is gevaar lijk en leidt vaak tot rheumatiek, spit, ischias, nier of blaassteen, en tot water zucht of ongereeslijke kwalen. Gebruik zonder uitstel Foster's Rugpiju Nieren Pil len, het speciale geneesmiddel voor ver zwakte nieren. Zij hebben duizenden ge vallen als het uwe gebeterd. Let op de verpakking in glazen flacons m~t geel etil- et (alom verkrijgbaar) waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landscn goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per liacon. 31

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2