Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding Gemengd Nieuws MIJNHARDT's o Staal-Tabletten .-.9o<* "Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten .60* 1 Hoofdpijn-Tabletten 60* Texelsche Algemeene Wijkverpleging. De Maandagavond l.l. in café den Burg door het bestuur van bovengenoemde vereeniging belegde algemeene vergadering moet slecht bezocht heeten. Buiten het bestuur, de wijk verpleegsters en de pers telden we slechts een drietal belangstellende leden. Regendag. Lammerenvervoer per trein. Zooals bekend geschiedde tot dusverre het vervoer van lammeren, bestemd voor de veemarkten te Leiden en elders, van Texel, uit Groningen, Friesland, enz. hoofdzakelijk per boot. Op de lange reis stonden do dieren veelal dicht opermge pakt, ze werden door dorst gekweld en kwamen dikwijls meer dood dan levend aan de plaats van bestemming. Tnans zullen zoo meldt althans de Leidscüe beiichtgever van de Telegraaf zoolang de lammerenaanvoer duurt door de Nederlandsche Spoorwegen Vrij dags en Dinsdags speciale veetreinen voor het vervoer van lammeren worden iDgelegd. De dieren zullen dan belang rijk vroeger hun bestemming bereiken. Concert in 't Park. Texelsch Fanfare geeft deze avond Woensdag een concert in het Park, .aanvangende te half negen. Uitgevoerd wordt het programma, afge drukt in ons blad van 26 Mei 1.1. s.s. Margarete. Nadat het Duitsche s.s. Margarete, in de stormachtige nacht van 9 op J0 Maart tegenover de Slufter hoog op het strand gezet, de laatste dagen vele meters in de richting van de zee was gekomen werden Dinsdag 1.1. met behulp van een viertal sleepbooten pogingen in het werk gesteld het schip in zijn element terug te brengen. De werkzaamheden werden van de aanvang door de combinatie Dros Wijs- müller met kracht ter band genomen en in het bijzonder de laatste dagen door goed weer begunstigd. Diosdag 2 Juni 11. werd eindelijk de moeizame arbeid met goede uitslag bekroocd. De Margarete werd te kwart voor 12 vlot gebracht en naar Helder gesleept, waar het scbipaan eeu technisch onderzoek wordt onderworpen alvorens het zijn reis zal voortzetten. OOSTEREND j Collecte. De hier in de vorige week gehouden collecte tot leniging van de watersnood heelt opgebracht ruim f346. Fietsongeval. Maandag viel bij het neerrijden vaö een overtoom in Eierland de heer P. S vanhier met zijn rijwiel ondersteboven en wel zoo oügelukkig, dat hij een been brak. Zoo werd bij door de heer G. ge vonden, die er voor zorgde, dat hij per auto Daar huis gebracht kon worden. De inmiddels ontboden geneesheer dr. Bos wijk achtte het noodig, dat de ongeluk kigo Daar Helder gebracht zou worden wat zeer spoedig is gebeurd. Als de Zuiderzee wordt drooggelegd. Op een bijeenkomst van eigenaren van aanverwante bedrijven en leveranciers van visscheiijbenoodigdbedeu voor de visscberij op de Zuiderzee, is met alge meene stemmen een motie aangenomen, waarin op den treurigen toestand van ge- Doemde bedrijven gewezen werd. In de motie werd betoogd, dat deze toestand onmogelijk bestendigt kan blijven, daar aile garaDtie voor ebcige levering weg is. Aan de Regeering wordt ten slotte ver zocht, zoo spoedig mogelijk ingrijpende maatregelen ce nemen, ten einde de neveDbedrijven voor ondergaDg te behoeden. Stcomen en verven. Do Nationale Bond van Stooraers bd Ververs in Amerika, heelt dezer dagen bekend gemaakt dat de Amerikaneu voor een bedrag van 25OUO0ÜUÜ dollar kleeren hebben laten stoomen en verven in het afgeloopen boekjaar. Besloien werd, oen adres van dankn-tuiging te zenden aan de uitvinder van de autospatborden. Het einde G deerden verzekeren dat de aarde stee ie warmer wordt en zij over 33 millioeu jaren gesmolten zal zijn Dat wil dus zeggen uat wij tegen do tijd dat de steenkoolstakingoa zijn afgeloopen geen steenkool meer cooiig zulleu neb ben. Na de vasters een waker. De hongerkunstenaars krijgen een con current, weliswaar geen mau die vasten wil, maar iemaud, die te kennen heeft gegeven 27 dagen lang niet te zullen slapeD. Hy zou zijn proef beginnen in een Berlijnsch restaurant. De politie heeft hem echter tot dusver de ver- eischte verguuumg nog niet verleend. Het record in wakon staat tot dusver op naam van prof. Fischer van de univer siteit van Chicago, die 115 uur onafge broken wakker bleef, zulks om aau den lijve de verschillende pbysiscbe verande ringen te kunnen consUteeren, die daar het gevolg van waren. De geschiedenis van Jean Valjean. De gendarmen te Vergt, eeu dorp in Dordogne, hebben dezer dagen een man gevangen genomen, die in 1599 totdwaDg arbeid was verooideeld. In 19 4, na twee mislukte pogingen, wist de man vau Guyaua te ontsnappen en New-York te bereiken. Hij trouwde er mot een Franscb meisje en keerde met baar naar Frankrijk terug, waar hij zich echter niet veilig vooiae en naar Amerika terug keerde. Na twee jaar, nu kortgeleden was de aantrekkingskracht van do ge boortegrond hem toch weer te sterk geworden. Hij keerde naar Dordogne terug, kocht -er een boerderiji je en leefde er oppassend met zijn gezin. Toen b(j een keer te Pengueux moest overnachten beging hij de onvoorzichtigheid zich onder zijn waie naam in het hotel register in te schrijven. Dat was zijn ondergaDg. De man is gepakt. Na zijn vlucht uit de galeieu bad hij een leven vaa fatsoen lijke arbeid geleid. Ontploffing van een kruithuis. Een kluitbuis en eeu tuighuis met munitievooriadeu zjju te Sau Paulo in Poitugal in de lucht gevlogen. Het heet dat twee officieren en twintig soldaten zijn omgekomen. Omdat hij ontslagen werd. Een verschrikkelijk drama heeft zich dezer dagen op een hoeve onder at. Pons bij Montpbllier afgespeeld. Daar had een boerenknecht, een man van een en-twin tig jaar, zijn ontslag gekregen, waarover hij een diepe wrok koesterde. Tevens maakte hij het de boerin lastig. Een paar nachten geleden nu is de man net huis van de boer, die voor enkele dagen afwezig was, binnengedrongen. Slechts de boerin met haar twee kiudereD. een jongen van veertien en een meisje van zestien jaar, waren op de hoeve. De ontslagen knecht heeft eerst de kinderen afgemaaktde jongen met een bylslag de hals afgehakt, het meisje met revolver schoten gedood. Vervolgens heeft hij do boerin met bij.slagen levensgevaarlijk gewond en daarna zichzelf voor het boold geschoten. Eonger-kunst. De politie te Weenen heeft een hoDgtr- kunstenaar Eilern, die het record van 46 aagen met 16 uur heeft verbeterd, naar een ziekenhuis laten brengen. E. was 2ü K.g. in gewicht afgenomen. Verdere bongei kunstemakerijen zijo te Weenen 'verboden. Goed nieuws voor Radio-liefhebbers. Hat Zweeuoche telegraaf-bestuur heeft een contiact gesloten met de Marconi Mij. te Londen voor de levering der uitrusting vun Zweden's eerste groote omroepstation, dat naar het model van het Eugelscue station te Daventiy zal worden gebouwd, maar grooter capaciteit zal hebben dan Daventry. Uit wanhoop. De weduwe van de te Berlijn vroeger zeer bekende paifumfabrikant- Schwatz- loso had onlangs eeu 23-jarig sludenr, die geheel onbemiddeld was, in huis genomen om hem in staat te stellen, zijn studies voort te zeiteu. Dearudeiu maaato spoedig het hof aan de eenige dochter van mevrouw Scbarzlose, die echter zijn liefde niet beantwoordde. Uit wanneup heeft nu do student hor, 1 jarig meisje in de gang van de womrg dnod-iwsehnien en vervolgens gepoogd zelfmoord te piegeu. Li ij were omsug gewuu u naar het ziekenhuis gebracht. Mevr. Schwarz- Iose heeft, nadat baar beide zoo: sin de oorlog waren eevai.eu. "uor uit drama haar laatste kind verloren. Haar man is verleden jcar owoiinien e student is in het ziekenhuis overriden. Bij Apoth. en Drogisten. De heer W. H. Lap zet als deskundige een en ander nader uiteen. We zouden, aldus spreker, het schip ook te stabiel kunnen maken. De zeeman spreekt dan van een wreed schip. Aanvankelijk was de Marsdiep te rank, doch nu verschillende verbeteringen zijn aangebracht (ook werd een zeker gewicht aan ballast in genomen) meenen we in de behoefte te hebben voorzien. Het crediet van f 120.000,door de vergadering voor nieuwbouw toegestaan, werd door het be stuur overschreden daar in menig opzicht in het belang van T.E.S.O. van het bestek werd afgeweken Reservedeelenen ballast werden aangekocht, de binnenbetimmeringmeeraesthe tisch^ uitgevoerd, verwarming en verlichting meerdoelmatigingerichtenz. Bovendien werd het toezicht bij de bouw opgedragen aan de heer Deutekom, oud-directeur der Amsterdamsche Droogdokmij. Daarmee was geld gemoeid. De heer R. P. Kcijser vraagt, of het bestuur een blanco crediet wenscht, waarop de voor zitter laat weten, dat een paar duizend gulden wel voldoende zullen zijn. In geen geval zal het bedrag de f 10.000 overschrijden. De vergadering verklaart zich daarop bereid de benoodigde som toe te staan. Rondvraag. De heer Dogger dringt er bij T.E.S.O. en gemeente op aan gezamenlijk verbetering van de weg naar't Horntje ter hand te willen nemen. T.ES.O. blijkt bereid daartoe f 1500 subsidie te verleenen, welke som door de heer M. Dijt' behoorlijk, maar door de heer R. P.j Keijser te gering wordt geacht. De gemeente, aldus de heer R. P. Keijser, begroot de kosten van wegverbetering Zeewijk- Horntje op f 6 5 7000,en verwacht van T.E.S.O een grooter offer. De voorzitter zegt f 1500,— een knap aanbod te vinden maar zou persoonlijk het verstrekken van ruimer subsidie wel in overweging willen nemen. De heer Lap merkt nog op, dat het bestuur der P. H. polder de verbetering van de weg Zeewijk—hofstede S. Gieles op het oog had en deze begrootte op f4400,—. Met dergelijke ver betering zou alreeds aan veler wenschen tege moet worden gekomen. Wenscht men de weg over meer dan 1100 M. onder handen te nemen dan is daarvoor een bedrag noodig als door de heer Keijser genoemd. De polder wacht nog steeds, aldus spreker, op een begrooting van deze werkzaamheden door de gemeente, waar tegen de heer Oort inbrengt, dat afspraak was dat de P. H. polder zou laten weten, welk be drag voor wegverbetering beschikbaar kan worden gesteld. Als de bestuurderen deze zaak nader be spreken kunnen we de financieele kwestie tevens nog eens onder het oog zien, aldus de voor zitter. Lappen en loiwerk geeft niets. Er wordt in ieder geval aan gewerkt. Naar aanleiding van een opmerking van de heer T. Dogger deelt de voorzitier nog mede, dat het dividend niet meer wordt aangetast. T E S O, vervolgt hij, is een goudmijn voor Texel, is Texel's levensader, 't Is een financieel krachtige maatschappij, die iedere concurrentie kan weerstaan mits Texel zich, als destijds in de strijd met Bosman, met ons solidair verklaart. Teneinde beter in het verschepen van auto's te voorzien zal aan boord een draaischijf wor den aangebracht. Langs de Texelsche zeewering, zoo vernemen we verder, is plm. 1500 last steenen gestort, wat het aanleggen van de boot bij het Horntje kon bemoeilijken, hetgeen nader zal worden onderzocht. Daarop sluit de voorzitter te plm. 11 uur onder dank aan de aanwezigen en de beste wenschen voor TESO de vergadering. Na een kort openingswoord van de heer G. J B. Mulder, voorzitter, en het lezen der notulen door ae heer W. N. Kelder, secretaris, volgt het jaarverslag over 1925, waaraan we enkele gegevens ontleenen. Jaarverslag. De drie wijkverpleegsters volgen thans allen een curses, webe opleidt voor de verpleging van T.B C.-patiënten. De geldmiddelen s onden er over 1925 niet te best voor. Het nadeelig saldo bedroeg f 813,54'/, tegenover f 708,69'over 1924. De Commissie voor de Wijkverpleging in Noord- Holland oordeelde evenwel, dat de meerdere uitgaven niet waren te vermijden en droeg bij wijze van uitzondering - het geheele nadeelig saldo als subsidie bij, zoodat het jaar 1926 met een schoone lei kon worden ingezet. Tot verbetering van de financieele toestand werd bij een 13-tal corporaties om meerdere financieele steun aangeklopt, met het resultaat, dat een vijftal zich bereid verklaarden hun bijdragen te verhoogen, vijf een afwijzend antwoord gaven en drie niets van zich lieten horren. De linnenkast is welvoorzien en wordt af zonderlijk op bevredigende wijze door Mej. E. Langeveld beheerd. Batig saldo over 1925 f 7,56. Met voldoening maakt de heet Kelder nog melding van het feit, dat de directie der Coöo Boerenleenbank de vereeniging f 1000 renteloos crediet verleende. Het verslag besluit met de beste wenschen voor de bloei van de afdeling. Rekening 1925. De commissie van rekenmgnazieners, be staande uit Ue neeicti P. Lieuwen, C. Dros Pz en A. Wier nga, adviseert, bij monde van de eerste, oe rekening over 1925 bij acclamatie goed te keuren. Zoo geschiedt dan ook. Begrooting 1S27. De inkomsten worden begroot op f 5890, de uitgaven op f 6695,92 vastgesteld, zoodat over 1927 een nadeelig saldo wordt verwacht van f 805,92. Verkiezing bestuursleden. In de vacature-Ds. Buskes te Oosterend wordt op aanbeveling van het bestuur voorzien door benoeming van de heer Ds. Janzen. De vol gens rooster aftredende leden mej. E. Langeveld en de heeren A Epe en IJ. Lap worden her benoemd en verklaren daarop allen hun functie wel te willen blijven vervullen. Rekeningnazieners 1926. Met algemeene instemming wordt de com missie, bovengenoemd, wederom met de reke- ningcontróle over 1926 belast. Rondvraag. De heer A. Wierenga stelt voor zoodra de financieele toestand der afdeeling het toelaat de vergoeding aan de secretaris-penningmeester te willen verhoogen, met welk idee de voor zitter geheel en al accoord gaat. De voorzitter wijdt eenige woorden aan de cursus, welke door de drie wijkverpleegsters met zooveel animo wordt gevolgd en verzoekt verder de pers het volgende wel ter kennis van de lezers te willen brengen Leden hebben recht op de kostelooze hulp van de wijkverpleegster, op aanvrage van de behandelende geneesheer of in bijzondere ge vallen op aanvrage bij het bestuur. Men moet echter eerst een maand lid zijn alvoiens recht te hebben op de kostelooze hulp van de wijk verpleegster (art. 14.) Onvermogenden en armlastigen worden kosteloos door de wijkverpleegster geholpen (art. 15.) Zij, die geen lid zijn en niet vallen onder art. 15 kunnen alleen door de wijkverpleegster geholpen worden tegen betaling volgens dit klasse-tarief A. Leden van het Witte Kruis, niet van de Wijkverpleging: le klasse f 5,—, 2e f2,50, 3e f 1,en 4e f 0,25 per bezoek. B. Zij, die ook geen lid van het Witte Kruis zijn: le klasse f 6,—, 2e f 3,50, 3e f 1,— en 4e f 0,25 per bezoek. Het bestuur besloot in haar laatste vergade ring het reglement vooral op dit punt streng te handhaven. Verschillende leden lieten zich van de ledenlijst afvoeren en meenden toch op de hulp van de wijkverpleegster aanspraak te kunnen maken. Voortaan zal door de wijkverpleegster bij bezoek aan hen, onder A en B genoemd, een kwitantie worden aange boden. Dan wordt, nadat mej. Langeveld dank is gebracht voor het keurig beheer der linnenkast ^e ruim 9 uur de vergadering gesloten. Zondag 30 Mei. Een troostelooze regen uit grauwe lucht en een stevige wind, die je onbehaaglijk door de kleeren waait en gedurig enze woning bestookt, waar de alom bekende zwarte gast reeds lang voor meer zomersche meubelen plaats heeft gemaaktwaar we reeds zoo knap op weg waren, aangemoedigd door de mooie dagen welke Mei op het laatst nog bracht, een of ander uitstapje voor te bereiden. Is ook geen prettige ontdekking, te moeten ervaren, dat al je plannetjes zoo-maar in rook vervlogen om de eenvoudige reden, dat de weersomstandigheden van dien aard waren, dat zij eenig goed resultaat van onze wandeltocht, peddelreis, of wat dies meer zij, onmogelijk konden waarborgen. Nu heeft de een meer, de ander minder met 's levens tegensjroeden te kampen gehad, en zeker houdt de wijze, waarop men op onaangenaamheden als boven aangestipt reageert, hiermede ten nauwste ver band. Maar wie zou zich verwonderen wanneer Jan's moed naar zijn sloffen zinkt, en Piet's stemming daalt tot onder nul of zweeft om het vriespunt Een verstandig mensch blijft evenwel bij zijn positieven en tracht het zich met vrouw en kroost gesteld dat hij zich zoo gelukkig mag prijzen binnensmuurs zoo gezellig mogelijk ie maken. Zondag reisde het gezelschap Rotterdamsche dames (bijna 6 dozijn;, waarvan we in ons vorig nummer schreven, af naar de Maasstad. Een gedeelte logeerde in badhotel „Prinses Juliana" te de Koog en begaf zich 's morgens te fiets onder een groeizaam buitje en een stijve wind in de richting van Texel's havenplaats, waar tegen het vertrekuur van de boot ook haar zusteren uit den Burg waren aangekomen. Hoewel regen en wind haar zümerhoedekes en zomersche japonnetjes nu juist niet in hun voordeel hadden veranderd en haar deels door weekte kleeding er weinig toe kon bijdragen üe moed er in te houden, liet de stemming dank zij een allervriendelijkste tegemoetkomende houding van het bootpersoneel weinig te wen schen over. Hoeden en jassen werd met de grootste bereidwilligheid boven de machines en in de stookplaats een goed plekje bezorgd, zoo dat aan de vaste wal droge spullen konden worden aangetrokken. De lieftallige bezitsters zochten zich meest een warm hoekje boven de machinekamer, ja, een dozijntje daalde zelfs af langs de primitieve trap welke naar de stook plaats leidt en vond voor de vuurplaat een uitmuntende gelegenheid om eens stevig door te warmen. Een pluimpje voor de stoker, die onder deze ongewone omstandigheden toch stoom hield, aan het machinekamerpersoneel, dat zich door al die „indringerige" gasten met van de wijs liet brengen. Een tocht om nooit te vergeten. Van Donder dagmiddag had het gezelschap op Texel door gebracht, maar de laatste dagen hier zeker maar weinig mogen beleven. Je moet 't maar treffen I De afd. Alkmaar van de Nederlandsche Reis- vereeniging verging het niet beter, ja, kwam er Zondag 1.1. nog slechter af daar ze maar een enkele dag op Texel verbleef, en onder zulke omstandigheden al weinig van Texel's natuur schoon genieten kon. Het concert van Texelsch Fanfare ging die avond niet door en ook S.V. „Texel" deelde in de teleurstelling, daar zij zich genoodzaakt zag de beker- en lauwertak-wedstrijd tegen H.R.C. af te lasten. Maar onderwijl zijn we de zomer weer een stapje nader gekomen en klopt sneller ons hart bij de gedachte aan beter dagen, die zeker ko men zullen

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2