WOUDA's J£\£L-.RIXP No 4023 Zaterdag 5 Juni 1926 39ste Jaargang Rechtsvragen. GEEN GEWETEN. MIJNHARDT'S Texelsche Berichten FEUILLETON Beter dan Goed: DE BESTE ABONNEMENTEN: ADVERTENTIEN: Blanke Boekweitgort Hoofdpijntabletten werken terstond. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct- p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN ff 5f A Van 1-5 regels: 50 ct. ledero regel meer: 10 ct. Oezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnomont lagoro regolprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL 1 TELEFOON: N°.11 POSTGIRO POSTBUS: Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werkers kosteloos beantwoord. Als je een contract geteekend hebt, maar- Vraag. Ik heb een schriftelijke overeenkomst met een afnemer aangegaan, terwijl wij monde ling bespraken om van één der voorwaarden, welke op dezelfde acte gedrukt staan, af te wijken. Is deze afspraak bindend Antw. Ten eerste betwijfel ik, of de ver tegenwoordiger van de firma bevoegd was een dergelijke overeenkomst met U te treffen. Doch als deze het wel was wij kennen de verhou ding tusschen afnemer en agent natuurlijk niet kan een dergelijke overeenkomst zeker be wezen worden. Hoewel als algemeene regel geldt, dat men geen bewijs mag leveren nopens hetgeen bij of na het opmaken van een acte is afgesproken (art. 1934 B.W.), mag wel bewijs van een dergelijke afspraak geleverd worden in zaken van koophandel (art. 1935 B.W.), waar mede wij in Uw geval te doen hebben. Over de toepassing der Ongevallenwet. Vraag. Mag een controleerend geneeskun dige van de Rijksverz. bank iemand, die nog ongeschikt is voor werk in een bepaald bedrijf, andere werkzaamheden aanwijzen? Art. 18 der Ongevallenwet 1901 zegt uitdruk kelijk dat een werkman ongeschikt geacht wordt tot werken als hij ongeschikt geworden is tot arbeid die voor zijn krachten en bekwaamheid is berekend en die hem met het oog op zijn opleiding en vroeger beroep in billijkheid kan worden opgedragen ter plaatse waar hij arbeid verricht of het laatst verricht heeft of op een naburige soortgelijke plaats. Hieruit blijkt dus, dat de medicus wiens oor deel in deze de doorslag geeft, het rechtheeft te handelen zooals door U wordt gevraagd. Licht en wolken. Concert in 't Park en nog wat. De mensch wikt en meent wel eens, ieder en alles naar zijn pijpen te kunnen laten dansen, maar wanneer het aankomt op het slagen van openluchtbijeenkomsten is hij zonden pardon aan de gunst van wind en wolken overgeleverd. En hoe dan het pleit wordt beslist van te voren valt daarop moeilijk een peil te trekken, al wagen we wel, ons te verlaten op voorspel lingen van weerprofeten, die zich meer of minder wetenschappelijk op de meteorologie oftewel weer-studie hebben toegelegd. We mogen met ontkennen, dat officiële weervoorspellingen, op grond van jarenlange ervaring en degelijke studie opgesteld, wel degelijk beteekems hebben. Denk slechts, lezer, aan de stormwaarschu- wingsdienst langs onze kust en aan de waarde, door onze vliegdienst aan dergelijke berichten toegekend. Doch laat ons niet te zeer afdwalen en u iets roman van 74 REINHOLD ORTMANN. „Genoeg, genoeg!" viel zij hem meteen verachtelijke handbeweging in de rede en steeds op dien heeschen, hartstoch-elijk opgewonden fluistertoon, waarop dit gansche gesprek gevoerd werd. .Wat Je mij ook allemaal te zeggen hebt, het zou niet in staat zijn mij te overtuigen. Want het is toch niets dan een voorwendsel. Het ergste dat er zou kunnen gebeuren zou zijn, dat de bereiding van dit wonderbaar lijke middel gedurende eenigen tijd moest worden stopgezet. Je geestelijk eigendom zou de ontdekking steeds blijven en je zoude op iedere andere plaats ter wereld de middelen vinden om je ontdekking te exploiteeren. Juist dit gelukkige toeval is het immers, dat ons in staat stelt zelfs onze stoutste droopen in vervulling te doen gaan." Hij zag dat zij onwankelbaar was in haar besluit hem tot het uiterste te drijven en woede en wanhoop maakten zich van hem meester. En als dit alles voor jou nog geen reden genoeg is om je van je waanzinnig plan af te brengen, laat ik je dan zeggen, dat vertellen van het concert, Woensdagavond in het Park gegeven. Een paar stevige buien in de namiddag voor spelden voor de avond niet veel goeds, doch wie hieruit concludeeren mocht, dat het Fanfare nu wel van zijn voornemen zou afzien, sloeg de plank mis. Bezield door een onweerstaanbare blaas-lust en dito verlangen, na het zoo wel geslaagde Wieringer-Concours, eindelijk weer eens in 't openbaar op te treden, wisten de muzi kanten van geen wijken en zij trokken op naar hun heiligdom, de Muzetempel, welke diep in 't Park achter groen verscholen ligt. Onderwijl daalde zachte regen op het blader dak, waaronder zoetjesaan in ongedachte tal rijkheid zich meest Burg's jeugd vergaarde en verder vele ouderen, door de opwekkende ge luiden van bekkens en trompetten de Parkpoort binnengelokt. En als dan de muziek een wijle rust nam, dan was het een gekakel van belang honderd uit onder de jongelui,ziet u, kiplekker met deze muziekdemonstratie, minder wellicht vanwege de prestaties van ons Fanfare die ongetwijfeld uitnemend zijn en meerdere aandacht verdienen, als wel vanwege de bij uit stek gezellige sfeer, die de muze in ons Burg- sche dorado onder deze omstandigheden te scheppen weet. Wen fijne regen zijn droefgeestig lied op zomer-blaren tokkelt en nu-en-dan oplaaiende muziek zijn gezang overstemtals avonddonker het geboomte in half-duister hult... dan wordt de intimiteit ten spits gedreven en stie kempjes verklapt des harten zoetst geheim. Dat verklaart gij zult het toestemmen, lezer voor een niet gering gedeelte de belangstel ling, door „de oudere jeugd' (dat's tamelijk juist uitgedrukt, niet waar?) voor onze Park- concerten aan de dag gelegd. Onderwijl schenkt de bezadigde Texelaar, reeds sinds een aantal jaren, „over pokken en mazelen heen" de muziek alle aandacht, werpt misschien zoo nu en dan een oogje op'tjonge goed, dat aan Venus' bron zijn dorsten lescht en onhoorb're muziek de ooren leentdat niet* weet van gestage regen, die kuiltjes sputtert in de zwarte grond en drassig maakt de paden. Maar de rheumatiekeling ruimt het veld én laat de luitjes blazen, en geeft niet om de jeugd, die zich om strijd vermeit en weet van tijd noch uur. Holland's Isola Bella. Met verheugende snelheid volgt het eene gezelschap het andere op haar vacantietocht naar Texel en verbreidt zich Texel's faam: de vreemdeling te bieden, wat hij maar wenschen kan. Kent ge Haspel's boek lezer, „Vreugden van Holland," waarin hij een alleraardigste schets aan Texel wijdt Zulk een schets onder de oogen eens vreemdelings en het verlangen zal bij hem levendig worden te trekken naar het eiland, door Haspel's met zooveel liefde en ik hier blijven moet, omdat het er in de komende dagen en weken misschien om gaat een strijd te voeren van zulk een ernstigen en vreeselijken aard, als ik nog nooit heb gestreden, een strijd om mijn bestaan, om mijn eèr, om mijn leven 1 Ik mag je niet openbaren, waarom het gaat. Maar ik zweer je, dat ik hier niet zou weg kunnen, al zouden wij daarginds ook het onmetelijkste geluk vinden, dateen mensch ooit ten deel is gevallen." Onbevreesd keek Edith hem met haar vlammende oogen aan, terwijl hij sprak en toen hij geëindigd had, zeide zij scherpen onverbiddelijk„Je moet gaan, Siegmund, je moet 1" Toen wierp hij zich op haar en pakte haar beet, alsof hij haar in zijn handen wilde verpletteren. „Duivelsche vrouw, ben je gekomen om mij razend te maken Ik xan niet hoor je 1 Ik kan niet en ik wil niet 1 Wie zou zich durven vermeten mij tot iets te dwin gen, dat ik besloten ben niet te doen Nog steeds boorden haar onheilspellend vlammende oogen zich in zijn lijkbleek gelaat. Ik Hij 'liet haar los en zijn armen vielen slap langs zijn lichaam omlaag. Hij kende het middel wel, dat zij bezat om hem te dwinge\i en op dit oogenblik besefte hij, dat zij niet zou aarzelen zich uarrvan te bedienen Glazen Buisje 60ct. Bij Apoth.en Drogisten. literaire vaardigheid getéekend En hij zal er vinden de goudlichte duinen, kloek op wacht om de groenende landen, blank en grijs en zwart, stippelend en wemelend van het geluidende vee; het wijde Koogerstrand, waar branding bruist en golven dansen en de zee leunt tegenhoogopgaande.steileduinruggen, wier kam slechts op enkele plaatsen door bouwsels wordt gebroken en waarachter, niet het minst, natuurvrienden een lustoord wacht; hij zal er zich verlustigen inMaar waartoe zouden we verder hierop doorgaan Binnen weinig tijds zal onze nieuwe Gids van Texel het licht zien, die, naar we durven uitspreken, een machtig propagandamiddel zal blijken, om ons aantrekkelijke eiland de bekendheid te verleenen, welke het zoo ruimschoots verdient. Donderdag maakte een 35-tal leerlingen van de Beverwijksche Mulo onder leiding van de heer onderwijzer L. Vonk, oud-Texelaar, een autotocht over het eiland. Eer.ige tijd werd verwijld aan de Koog, waar de jeugd zich dermate in haar knollentuin gevoelde, dat ze maar moeilijk tot vertrekken te bewegen was. Aan alles komt evenwel een eind, ook aan zomersche uitstapjes. Dezelfde dag reisde het gezelschap hoogst voldaan naar 't vasteland terug. De tocht werd door behoorlijk weer begunstigd. Gymnastiekfeest—den Burg. Uit goede bron vernemen we, dat onze Burg- sche Gymnastiekvereeniging in samenwerking met haar zusterclub van Helder, O.K.K. voor Zondag de 25e Juli op het Sportterrein alhier een gymnastiekfeest zal organiseeren. Van tijd tot tijd wordt hier reeds gezamelijk geoefend, waarbij zooals reeds gemeld de heer van Loo, directeur van O.K.K. geheel be langeloos zijn medewerking verleent.S.V.Texel heeft daarvoor belangeloos haar materiaal als kogels en discussen ter beschikking gesteld en zal tegen matige vergoeding haar terrein voor bovengemeld doel afstaan. Het feest zal te aanschouwen geven een groot aantal met zorg gekozen en onberispelijk uit gevoerde vrije en ordenoefeningen, alsmede allerlei demonstraties op het gebied der athle- tiek. Waar de leiding berust in de bekwame han den van de heeren Kiljan en van Loo is het succes, wanneer het weer geen parten speelt, ongetwijfeld verzekerd. Nog deelen we mede, dat de feestelijkheden, welke waarschijnlijk door Texeisch Fanfare worden opgeluisterd, ten doel hebben aan doel en wezen van gymnastiek en athletiek grooter bekendheid te geven. Buslichtingen. Knipt dit uitl Vaste wal 5.30 v.m., 10.35 v.m. 2.05 n.m. 4.55 n.m. Wel een minuut lang bleef het stil, toen ging Edith voort: „Je zegt, dat je niet gaan kunt, omdat het een of ander gewichtigs daarbij op bet spel staat en om dezelfde reden kan ik niet blijven. Ik heb je tot dusver niet gezegd, waar ik het geld weg genomen heb om jou te reddenmaar je moet weten, dat ik 't mij niet op geoorloofde wijze kon hebben verschaft. Ik wist, dat de professor in zijn schrijftafel een bedrag van twintigduizend mark bewaarde, dat h\j binnenkort voor een bepaald doel dacht te besteden. Ik wist ook, dat hij mij b(j zijn vertrek de sleutels zou overhandigen, want hij was gewoon dat altijd te doen wanneer hij voor langer dan een dag sft- wezig was.' Daarom viel het mij zoo ge makkelijk voor het geld te zorgen, datjou voor schande bewaarde. Toen je belofte mij de zekerheid verschaft had, dat ik niet meer genoodzaakt zou zijn mpn man nog eenmaal onder de oogen te komen, nam ik de staatspapieren weg, waarin het geld belegd was en verkocht ze aar een bankier Begrijp je nu Siegmund, dat ik de terug komst van den professor niet meer mag afwachten „Is het anders niets dan dat? Waarom heb je mij deze zakeDkwestie al Diet lang meegedeeld? Het kust mij maar een enkel woord om de som, die je voor my besteed hebt, van den directeur van de chemische fabriek te oatvaDgen. Morgen in den loop van den ochtend zat het benuodigda geld 's Zondags alleen 5.30 v.m. Oudeschild 5.30 v.m., 2.05 n.m. 4.55 n.m. 's Zondags alleen 5.30 v.m. De Waal, Oosterend, j De Cocksdorp, Eierland 11. vm., 5.15 nm. De Koog, den Hoorn I 's Zondags alleen 10.20 v.m. Vlieland 5.15 n.m. 's Zondags alleen 10.20 v.m. Een goed poetsmiddel. Als nmn een eetlepel poetskrijt vermengt met terpentijn zoodat men een papje Iciijgt en men voegt daarbij nog een theelepeltje ammonia, dan zal ra en een uitstekend poetsmiddol verkrijgen. Als men bet mengsel bewaart in een blikken rioosju, dan is het altijd voor het gebruik gereed. De hoogst gesalarieerde teekenares. De Amerikaansche modeteekenares Doris Reir, die van een der groote New-Yorksclie modehuizen een jaarlijksch salaris van maar eventjes 250.000 gulden opstrijkt, vertoefde onlangs ook in ons land, tijdens een reisje door Europa om nieuwe mode-ideeën te vergaren. reeds in je bezit zjjn." Edith's schoon, koud gelaat werd nog somberder en zjj schudde vastberaden het hoofd. „Het is te laatOok als ik de gestolen papieren door andere verving, zou het voor den professor niet verborgen blijven wat ik heb gedaan. Ik weet, dat hij de num mers in zijn zakboekje noteert en ken zijn gewoonten voldoende om zeker tez\jD.dat hij reeds Da verloop van enkele dagen de verwisseling ontdekt zou hebben." „En toch blijft ons geen andere moge lijkheid over als deze. AaDgezien je een zoo veel gevaarlijker onderneming durft wagen, Edith, zal het je ook niet aan moed en s'imheid ontbreken, om dit oneindig veel geringere gevaar het hoofd te bieden. Hoe ter wereld zou de professor cr toe ,komen de nummers te vergelijken, wanneer bij zich met een enkelen oogopslag van de aanwezigheid der effecten kan overtuigen En als dat onwaarschijnlijke geval zich toch mocht voordoen, hoe gemakkelijk zou het je vindingrijke scherpzinnigheid vallen door een of ander geloofwaardig sprookje zijn argwaan te doen verdwijnen?" „Dus leugens leugens en steeds weer leugens! Neen Siegmund, ik ben dat ge- huichel hartelijk moe, ik walg er van. En ik beu in een stemming, die m\j ieder eindo welkomer doet zijn dan het voort duren van dezen onverdraaglijken toesiand Indien je werkelijk mocht weigeren met mij te 'vluchten, dan zal mijn man nog denzelfden dag van zijn thuiskomst alles vernemen." W.v.v.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1