398te Jaargang No 4033 Zaterdag 10 Juli 1926 Rechtsvragen. Verkeersproblemen. DE WENTELTRAP. Fietsen PUROL JCaagsche JSrieven. FEUILLETON SLAPELOOS MIJNHARDT's Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 ZENUWTABLETTEN TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regols: 50 ct. Iedere regel meor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. Bij abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werkers kosteloos beantwoord. Rijksbetrekking. Iemand vraagt, of een persoon, die een vaste betrekking bij de Posterijen heeft, een zaak mag drijven. Een rijksbetrekking is onvereenigbaar met het doen van koopmanszaken, hoewel het wel eens oogluikend wordt toegelatenvoor infor matie, eventueel beklag, kunt U zich tot de Directeur-Generaal in den Haag wenden; als dat niet helpt tot de Minister -van Waterstaat. Autoverzekering. Iemand stelt een vraag over verzekering van een auto, welke niet duidelijk is. Bovendien moet ik bij verzekering altijd eerst de polis zien, om aan de hand van de voorwaarden daar- van mijn oordeel te kunnen vaststellen. Gij kunt mij dus alsnog de polis inzenden. Koop en verkoop. Iemand heeft een kwestie over koop en ver koop van stroo; hij vraagt, of hij doorde wan prestatie van zijn tegenpartij deze per aange- teekend schrijven kan mededeelen, dat de koop ontbonden is. Volgens de rechtspraak moet gij eerst Uw tegenpartij een redelijke termijn stellen om aan zijn verplichting te voldoen verzuimt hij deze termijn dan is de koop niet van rechtswege ontbonden, maar kunt gij alleen voor de Rechter ontbinding met schadevergoeding vragen. Mr. P. ii. Op gevaar af vervelend te worden, willen we het er toch maar op wagen en ditmaal eens schrijven over een der problemen van den tegen- woordigen tijd„Het verkeer en hoe dit het best te regelen". Het is den lezer bekend, dat vooral in de groote steden door de politie aan 't verkeers- vraagstuk groote aandacht wordt gewijd. Dat dit niet overbodig is, blijkt reeds, als men eens de statistiek opslaat van de verkeersongevallen te 's-Gravenhage over het eerste kwartaal van dit jaar en deze vergelijkt met dezelfde periode van het vorige jaar. Een belangrijke vermeer dering valt te constateeren en deze mag niet alleen geweten worden aan de toename van auto's, rijwielen enz. Deze laatste fout begaat men nog al eens. De oorzaken van de verkeersongevallen zijn vele, doch men kan ze dadelijk terugbrengen tot enkele hoofdgroepen, n.l. die waarbij de schuld bij bestuurders van voertuigen of anders zins, of bij voetgangers gelegen is, en die, waarbij toeval in het spel is. Bijkomende oor zaken zijn o.m. smalle wegen en straten en onvoldoende kennis van de regels van het verkeer. Deze laatste oorzaak is zeker niet de minste, en zou eigenlijk onder de hoofdoorzaken gerangschikt moeten worden. De politie te Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RIN EH ART. 1) )o( HOOFDSTUK I. Ik huur een huis. Dit is de geschiedenis van een oude vrij ster van middelbaren leeftijd, die haar ver stand verloor, haar huisgoden in de stad achter het, buiten een gemeubileerd huis huurde voor den zomér, en toen betrokken werd bij een van die geheimzinnige misda den, die onze kranten en detectives werk geven en gelukkig maken. Twintig jaar lang had ik me heel pleizierig gevoeldtwin- tig jaar lang had ik in den zomer de bloe- menbakken voor het venster laten vullen, de zonneschermen laten ophangen en o'e meubels met bruin linnen hoezen bedekt; evenveel keeren had ik van mijn vrienden afscheid genomen en nadat ik hun warmen uittocht had gadegeslagen, genoot ik van de heerlijke rust in de stad, waar de brieven driemaal per dag bezorgd worden en je, wat de watervoorziening be treft, niet afhanke lijk bent van een iese'rvoir op een dak. En toen kreeg het mij te pakken. Als ik nu nog eens nadenk over de maanden die ik in „Zounehoekheb doorgebracht Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30 cf. s-Gravenhage is hiervan doordrongen, want ze doet alle moeit^ om het publiek in te wijden in de verkeersmoeilijkheden. Toen onze politie gereorganiseerd werd, hebben we een aparte afdeeling, de z.g.n. verkeerspolitie gekregen. Hieronder verstaat men politie-agenten, die niets anders doen dan regelend bij het verkeer op treden. Deze taak is echter zeer ruim opgevat, want tot de verkeerspolitie behoort ook de motor en de bereden politie. Alle staan in meer of minder direct verband met het verkeer. Van deze agenten wordt op sommige uren van den dag, voornamelijk op tijden, dat de kantoren, scholen en fabrieken beginnen of eindigen, enorm veel gevergd. Dikwijls hebben we hun werk gadegeslagen en met ons vele stadsge- nooten, maar ook vreemdelingen, onder wie vooral Amerikanen, voor wie het schouwspel van die honderden fietsers eenvoudig verbluffend is. Want wie in Amerika een auto heeft, is in Nederland in het bezit van een rijwiel. Een zeer markant punt in de residentie is b.v. de hoek Laan van Meerdervoort-Zeestraat. De eerste voert naar de voornaamste woon- ijken, de laatste naar het centrum der stad. De opstopping van voertuigen, rijwielen en trams is soms geweldig, doch één agent heeft hier honderden in zijn macht. Eén teeken en alles rijdt of staat stil. En wil iemand er eens trachten door te glippen, dan komt een tweede agent, die op het kruispunt geposteerd is, tus- schenbeide en wijst den overtreder op zijn fout zeggende, dat hij daardoor het verkeer in ge vaar brengt. Beleefd doch dringend wordt dit onder de aandacht van den overtreder'gebracht. Van deze lessen gaat dan ook een groote op voedende kracht uit. Dit is ook het geval met de verkeersborden welke zoo nu en dan tijdelijk aan een lantaarn paal worden opgehangen, en waarop men o.m. kan lezen: „Voetgangers, loopt niet noodeloos op den rijweg" of „Haalt een voor U rijdend voertuig steeds links in" of „Geeft bij veran dering van richting eerst teekens". Deze borden zijn bekend bij het Haagsche publiek en het is opmerkelijk, dat wanneer iemand zoo'n voor schrift eens vergeten heeft en er later weer op wordt gewezen, hij dadelijk zijn fout tracht te herstellen. Het nieuwste verkeerssnufje, dat we in den Haag hebben, is de stoplijn. Hiermede is op de reeds hierbovengenoemde Laan van Meer- dervoort bij een ander, doch niet minder druk kruispunt een proef genomen. In de hout- blokkenbestrating heeft men op kleine afstan den een viertal rijen gaten geboord en deze opgevuld met een witte substantie. Geeft de verkeersagent, die op het kruispunt geposteerd staat, nu het stopteeken, dan zal niemand het wagen over die stoplijn heen te rijden. Naar we vernemen is deze maatregel zeer goed be vallen en is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hij op meer plaatsen toegepast zal worden. En niettegenstaande alle moeite, welke de politie zich hier en elders geeft, neemt het aantal verkeersongelukken, we zeiden het reeds, nog steeds toe. De oorzaken Er wordt nog maar al te vaak roekeloos gereden. Snelheden verbaas ik er mij over, boe ik het heb kun nen overleven. De sporen van wat ik dien zomer heb doorgemaakt, zijn wel achter gebleven. Ik ben erg grijs geworden. Liddy herinnerde er mij gisteren nog aan, door te zeggen, dat mijn haar zilvergrijs in plaats van geelachtig wit zou worden, als ik het uitspoelde in water met wat blauwsel er in! Ik heb er het land aan om aan'onaan gename dingen te worden herinnerd, en ik snauwde haar af. „Neenzei ik boos, „op mijn leeftijd ben ik niet meer van plan om blauwsel te gaan gebruiken en stijfsel ook niet. Liddy zegt dat haar zenuwen heelemaal op zijn, na dien vreeselijken zomer, maar de hemel weet, dat ze er nog genoeg over heeft. En als ze met een brok in haar keel begint rond te loopen, behoef ik maaf te dreigen dat we naar Zonnehoek zullen terug keeren, om haar uit angst tenminste schijn baar opgewekt te maken waaruit u wel kunt begrijpen, dat de zomer daar nu niet bepaald een succes is geweast. De versiagen in de kranten zijn zoo ver ward en onvolledig geweest een er van noemde mij maar ééns, en toen alleen als degeen cie in dien tijd het huis had ge huurd dat ik vind dat ik moet vertellen wat ik weet. Meneer Jamicson, de detective zei zelf, dat hij het zonder mij nooit had kunnen klaar spelen, hoewel hij er aan de krantenmenschen niets van vertelde. Om mijn verhaal goed te kunnen dot n van 60 d 70 K.M. op breede wegen zijn geen zeldzaamheid. En is het dan te verwonderen, dat er ongelukken gebeuren De schuldige wordt gestraft, natuurlijk, doch en we mee- nen, dat dit een ernstige leemte in onze rechtspraak is deze straffen zijn niet streng genoeg. Een kleine boete of een paar dagen hechtenis is dikwijls alles. Soms wordt de bevoegdheid om motorvoertuigen te besturen voor een betrekkelijk korten tijd ontnomen. De boete wordt betaald en een volgenden keer rijdt men 80 d 90 K.M. We zouden dan ook willen zien, dat wanneer een automobilist met een dergelijke roekelooze vaart rijdt, hem door den rechter zijn rijbewijs werd afgenomen voor een langen termijn, bijv. 10 d 20 jaar, en daarbij een aantal maanden gevangenisstraf, en niet subs, zooveel gulden boete. We geven den lezers de verzekering, dat ongelukken door dergelijke snelheidsmani akken veroorzaakt, dan in veel mindere mate zouden voorkomen. H. A. GENAAR. Onrustig, Nerveus en overspannen Gebruik hiertegen de Z e n u w s t i I- lende en Zenuwsterkende Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Gemeenschappelijke zang. Behoudens onvoorziene omstandigheden zul len de „docht'ren en zonen van 't Texelsche strand', leden van het zangkoor te Oosterend, Oudeschild en den Burg, op Zondag 18 Juli a.s. te den Burg een gezamenlijke zanguitvoering geven. Ook zullen weer, als te de Cocksdorp afzonderlijke nummers ten gehoore worden ge bracht. Prof. W. H. Keesom. Dr. C. A. Crommelin wijdt In de „Tel." een uitvoerig artikel aan de ontdekking van prof. W. H. Keesom, wie het gelukte helium in vaste toestand te brengen. (Zie ons vorig num mer). Voor een gezelschap Amerikaansche stu denten hield prof. Keesom dezer dagen te Leiden een lezing over het vloeibaar en vastmaken van helium en wat daarmee verband houdt. Gymnastiek. Men schrijft ons oezer dagen vergaderden de besturen van de gymnastiekvereniging O.K.K. met damesafdec- ling Hygiea uit Helder en de gymn. ver. „Texel" om de uitvoering te bespreken, welke door deze vereenigingen op Zondag 25 Juli a.s. zal woi den gehouden. Propaganda voer de gymnastiek en het werven van leden voor de gymnastiekver- eeniging „Texel' is het doel. Texelsch Fanfarecorps heeft zijn medewerking toegezegd. De Heldersche vereeniging komt met een 20C-ta! leden, dames, heeren, meisjes en jongens hier. Van Oudeschild naar den Burg zal met moet ik een heelen tijd terug gaan, wel dertien jaar. Toen stieif mijn broer en liet mij zijn twee kinderen na. Halsey was toen elf en Gertrude was zeven. Plotseling kreeg ik alle verantwoordelijkheid van het moeder schap; om een goede moeder te zijn moet men er zich evenveel jaren op toegelegd hebben als het kind oud is, zooals de man die begon met een kalf te dragen en eindigde met rond te lopen met een volwassen stier op zijn schouders. Maar ik deed mijn best. Toen Gertrude den haarlinten-leeftijd voor tij was en Halsey om een dasspeld vroeg en een lange broek aantrok wat mij een heeleboel stopwerk bespaarde - stuurde ik hen naar goede kostscholen. Daarna giDg mijn opvoeding hoofdzakelijk schriftelijk, met drie maanden in den zomer om hun kleeren na te zien en in het algemeen mijn pleegmoederschap, dat negen maanden lang in de kamfer had gelegen, weer eens op te frisschen. Die zomers met hen miste ik erg toen ze een paar jaar later zoover wareD, dat ze een groot deel van hun vacanties b(j hun vrienden en vriendinnen giDgen logeeren 1 Langzamerhand kwam ik er achter dat mijn handteekening onder een cheque, hen nog meer welkom was dan die onder een brief, hoewel ik hen geregeld bleef schiyven. Maar toen Halsey afgestudeerd was en Gertrude de kostschool had afgeloopen was de toestand plotseling geheel aDders gewor den. De winter, dat Girtrude voor bet ctrst trommelslag gemarcheerd worden. In den Burg zullen de medewerkenden zich verkleeden. Dan gaat het om half twee, voorafgegaan door het Fanfarecorps, om den Burg naar het sportter rein. Vervolgens défilé aldaar en aanvang der uitvoering. Deze uitvoering staat geheel onder leiding van de heer J. F. van Loo. Op het programma staanknotsocfeningen voor dames, vrije oefeningen voor heeren, meisjes en jongensadspiranten. Deze worden begeleid door muziek van het fanfarecorps. Verder oefeningen aan brug, rek en paard. Tot slot eenige pyramides. Degenen, die deze winter de uitvoering van O.K.K. bijwoonden, kunnen weten wat deze vereeniging presteert. Wij twijfelen er niet aan of heel Texel stroomt Zondag 25 Juli naar het sportterrein. De toegangsprijs is slechts 25 cent. Voorts verwijzen we naar advertenties en aan plakbiljetten. Loonlijsten. We vestigen de aandacht van belanghebben den op het feit, da», sinds de laatste wijziging der Ongevallenwet 1921, artikel 43 voorschrijft dat de loonlijsten binnen 30 dagen na elke ver valdag (vervaldagen 1 Juli en 1 Januari) moe ten worden ingezonden. Het niet tijdig nakomen dezer bepaling kan met hechtenis van ten hoog ste één maand of geldboete van ten hoogste f 100,worden gestraft. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de desbetreffende annonce in dit nummer. Examen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. J. Bakker, slaagde deze week voor het examen le stuurman groole stoomvaart. Bedreigde kieviten. De Nederlandsche Ver. tot Bescherming van Vogels moest de laatste tijd weer opkomen tegen het vangen van kieviten. Duizenden van deze beschermde en nuttige vogels worden er jaarlijks in ons land gevangen, doch door dien herhaaldelijk zendingen voor de uitvoer naar het buitenlai d bestemd, in.beslag werden genomen, neemt deze vogelverdelging af. Vang netten werden meermalen verbeurd verklaard. Een duurzaam resultaat kan echter pas ver kregen worden, indien jarenlang rr.et zorg wordt toegezien op een juiste naleving der wettelijke bepalingen der Vogelwet. Dierenmoord en gros. Onlangs werd ten Z. van de Koog vanwege Staatsboschbeheer een menigte duindorens en ruigte verbrand, waarbij zooals wc reeds schreven tientallen vogels, hazen en konijnen in de vlammen omkwamen of doorverstikking de dood vonden. Deze dierenmoord op groote schaal heeft veel gemoederen en pennen in beweging ge bracht, en terecht. De Telegraaf breekt in haar artikel „Verbrande vogeltjes" een lans voor dierenbescherming, is diep verontwaardigd over deze ondoordachte brand-partij en ondersteunt het verzoek van de afd. Texel der Ned. Ver. tot Besch. van Dieren, gericht aan „de" autoriteitcr, met het doel zulk een, de mensch onwaardige, daad in de vogel broedtijd te verhinderen Texel, het vógeleiland. Een cirkel van vifur daarbinnen de jonge uitging was een serie van laat opzitten om haar te chaperonneerei., tusschen de dutjes dcor den volgenden dag met haar Daar de naaister gaan, en on verkieselijke jonge lie den op een afstand houden, die meer geld hadden dan hersens, of meer hersens dan geld. Ik leerde ook een heeleboel dingt n. Ik leerde „lingerie" zeggen voor ondergoed, japonnen in plaats van jurken en ook dat baardelooze studenten geen jongens zijn maar mannen! Halsey had niet zooveel persoonlijk toezicht noodig en daar ze dien winttr allebei hun moederlijk erfdeel kre gen, werd mijn verantwoordelijkheid be perkt, tot het mireele deel der opvoeding. Halsey kocht natuurlijk een auto en ik leer de hoe ik een grijze tullen sjaal over mijn hoed moest binden, en na een poosje, dat we nooit moesten stoppen als we een hond hadden overreden. De menschen zijn soms zoo onaangenaam over hun honden. Al deze kleine verbeteringen aan mijn op voeding maakten me langzamerhand een model van etn ongetrouwde tante en tegen het voorjaar was ik al goed vooruitgegaan En toen Halsey voorstelde om in de Adiron- dacks te gaan kampeeren en Gertrude naar zee wilde, werden we het tenslotte eens over een mooi huilenhuis in de buurt van een golf-terreio, per auto van de stad uit te bereiken en waar men tenminste naar een dokter telefoneeren kan. Zoo kwamen we er toe om naar ZonLehoek te gaan. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1