dAMXJKEEP No 4036 Woensdag 21 Juli 1926 39ste Jaargang Rechtsvragen. Van Baden en Zwemmen. Hoofdpijn Van week tot week Beter dan Goed: DE BESTE Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 DEN BURG: 50 ct. por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maandon. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels50 ct ledero regol moor10 ct. Dozolfdo advortontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnoment lagoro regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werker kosteloos beantwoord. (Vervolg) In ons vorig artikel zetten we in korte trek ken uiteen, dat ieder zwemmer aan zee wind en stroom alle aandacht moet schenken. Thans willen we meerdere raadgevingen hier een plaatsje inruimen. 3. Als er banken voor de kust liggen moet terdege op de muien worden gelet, (d.w.z. op de plaatsen waar de bank lager is). Bij vallend .water toch trekt daardoor een sterke ebstroom naar zee, die u licht in moeilijkheden kan bren gen. Maakt u dus^met de plaatselijke gesteld heid van het badterrein vertrouwd en ge kunt gerust zijn. 4. Weest niet eigenzinnig en houdt u aan de voorschriften van de badmeester. Hij kent het water op zijn duimpje en verdient derhalve uw volle vertrouwen. De roekelooze zwemmer brengt niet alleen eigen leven in gevaar, maar ook dat van anderen. 5. Waagt u nimmer te ver in zee. Over schat uw krachten niet. Ge zoudt u noodeloos in het gevaar begeven. Ook dichter orrder de kust kunt ge alle genoegens van een zeebad genieten. Bovendien is bij onvoorziene tegen slag hulp veelal gemakkelijker bij de hand. 6. De ervaring heeft geleerd, dat het hoogst gevaarlijk is te duiken onder vletten of plezier- bootjes. De verraderlijke onderstroom kan u gemakkelijk tegen de kiel slaan en bewusteloos maken. 7. Het beste redmiddel is de vlet, die vooral bij landwinden (zeewaarts gerichte bovenstroom die bij krachtige wind de geoefende zwemmer zelfs de baas kan zijn 1) op of bij de zwemplaats liggen moet. 8. Gaat een redder met een zwemgordel om, waaraan een lijn is bevestigd, zee in, waakt er dan voor, dat de lijn niet over de bodem schuurt. Niet alleen bemoeilijkt dat de zwemmer in zijn bewegingen, maar tevens loopt hij kans in het touw te worden verstrikt. 9 Luistert de drenkeling in wanhoop niet naar de voorschriften van de redder en grijpt hij deze beet, zoodat beiden dreigen om te komen, knijpt zijn neus en mond dan dicht en de dren keling zal loslaten. Desnoods duwt men de drenkeling onder tot hij niet meertegenspartelt om daarop snel met hem naar de kant te zwemmen. 10. New Foundlanders kunnen met succes tot het redden van drenkelingen worden afge- richt. In Parijs maakt men er aan de Seine met goed resultaat gebruik van. 11. Het verdient aanbeveling jaarlijks wed strijden uit te schrijven voor het redden van drenkelingen, mits zij op goede wijze worden georganiseerd en niet, als laatst bij Berlijn op de Wannsee, het leven van bepaalde deelnemers de pseudo-drenkelingen, in gevaar brengen. Zooals bekend schoot daar een schoolkind er het hachje bij in. 12. Badend of zwemmend, aldus citeeren we badarts Varekamp, moet men een aangenaam, verfrisschend gevoel krijgen. Dit is een kwestie van huidreactie. Zoodra het zeebad (het bad in het algemeen) onaange naam aandoet, men koud en rillerig blijft, ook wanneer men er eenige tijd in is, moet het nagelaten worden. De huid reageert verkeerd, wordt blauw in plaats van lichtrood. Baders en zwemmers moeten dan onmiddellijk uit zee om flauwten, enz te voorkomen. Wrijf dan de huid met een ruwe handdoek tot ze Hink rood wordt. De rest bewaren we voor het volgend nummer. 10—17 juli. De Eerste Kamer. Met September a.s. eindigt de zittingspe riode van de helft der Eerste Kamerleden en 30 dezer zullen in de betrokken p o- vinciëa de verkieziDgen ter voorziening in de vacatures plaats hebben. Zooals men weet worden sedert 1928 de Eerste Kam£r- leden gekozen volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging. Daartoe zijn de provinciën in vier groepen samen gevoegd die elk 12 of 13 Kamerleden ver kiezen. De vertegenwoordigers van groepen II en IV treden dit jaar a!. G:0^p II wordt gsvormd door de provinciën Gelderland, Ovor(jsel, Drente en Groninger. Groep 'V aileon door de provincie Zuid-Holland. Van de aftredende leden zjjn er 5 katho liek, 5 anti-rev., 4 ohr. hist., 6 soc. dem., 3 Vrijbeideb. en 2 vrijz. dem. Het is vrijwel ondenkbaar, dat in die samenstelling wijzi ging komt. Immers sedert in 1923 de Kamer volgens het nieuwe stelsel werd eamengesteld is er in de Staten geen ver andering gekomen. Men mag dus verwach ten, dat vrflwel alle aftredende leden zul len worden herkozen. Alleen de katholiek dr. Wittert van Hoogland te's Grnvenhage h6eft voor een herbenoeming bedankt, zoo dat voor hem een ander zal worden geko zen, terwijl in Groningen de anti-rev. de heer Col(Ju als nummer één op de lijst heb ben gebracht, zoodat diens verkieziDg vrij zeker is al moet het naar luid der be richten, de bedoeling zijn, dat do oud mi nister als eerste invaller zal optredeD. Dat de uitslag van deze verkiezing met spanning wordt verwacht, kan niot worden gezegd, nu de uitelag reeds by voorbaat vaststaat. De zieke franc. Id België en Frankrijk kent men thans geen grooter zorg, dan die voor de zieke franc. En dat het noodig is bewijst wel het feit, dat de ftancenkoers ook in de afgeloc- pen week nog dalen bleef. MisschieD, dat in België echter thans hot laagtepunt is bereikt, omdat men daar vertrouwen begint te stellen in de dokters die de patiënt be handelen. De regeering pakt de zioke ener giek aan en de volksvertegenwoordiging heeft haar daartoe de handen vrijgegeven Zoowel de Belgiscbe Kamer als de Senaat heefc hot wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan de koning lees aan de regeering buitengewone bevoegdheden worden ver leend om de frano te stabiliseeren. Er stemden slechts een paar leden tegen of onthielden zich van stemming. In Frankrijk is men nog zoo ver niet. Men he6ft er uog niet, zooals in België,'n nationaal Kabinet en het lijkt er ook Dog niet op, dat men spoedig zoover zal wezen En de regeering, die wel, zij het ook pas na harde strijd, van de Kamer een votum van verirouwen heeft gekregen, is er cog lang niet zeker van, dat ze ook de door haar begeerde machtigirgswet er door zal krijgen. Caillauz heeft net desbetreffend wetsontwerp bij de Kamer ingediend. Het bestaat slechts uit twee artikelen. Het eerste daarvan wil aan de regeering de maebt geven, om fmaocieele kwesties bij decreet te regelen, binnen de grenzen, die in de aunexen van de wet zyn vervat, terwijl het tweede bepaalt, dat de decreten asn de par lementaire ratificatie moeten worden onder worpen binnen zes maanden ca hun afkon diging. De fiuancioele commissie uit do Franeche Kamer is dadelijk mot. het onderzoek van het wetsontwerp aangevangen, maar de ont vangst is daar al ni6t erg hoopgevend ge weest. Zy he6ft met 14 tegen 13 stemmen artikel 1 van het ontwerp verworpen en daarna kreeg de rapporteur-generaal de opdracht aan de regeering mede te deeleD, dat de commissie tegen aanvaarding van het regeeriDgevoorstel is. Intusschen meende de Fraueche minis terraad alvast tot daden te moeten overgaan door verschillende bezuinigingsmaatregelen af te kondigen. Maar meteen ook weet men dat dergelijke bezuinigingen in de regel bij de meest belanghebbende kringen ont stemming wekken, zoodat ook daardoor de pcsitie van do regeering stellig niet ver sterkt is geworden. Alles te zamen genomen staat het er met Csilleux en zijn piannen niet al te gunstig voor. En met de zwaar zieke Fjansche franc al evenmin. Een record-staking? De Eogdscbe mtinwerkersstalring duurt du ai meer dan 2Va maard en al-, zo nog een paar wek.n voortduurt zal ze het record op het gebied van de stakingen in EDgeland hebben geslagen. Dit record staat op naam van de mijnwerkersstaking in 1921, welke 3 maanden heeft geduurd. Intusschen schijnt er weer eenige hoop te z(jn, doordat de vertegenwoordigers der kerken een poging hebben ondernomen om een oplossing van het kolenconflict te be werkstelligen, Blijkbaar heeft de aartsbis schop van Canterbury daartoe het initiatief genomen, zoo is er een bespreking geweest van de Anglicaanscbe bisschoppen, eerst met de myneigenaren en daarna met bet bestuur der mynwerkersfederatie. Daarby moet, naar luid der berichten, gesproken z(jn over een voorstel van de vertegenwoor digers der kerken, hierop neerkomend, dat de mijnwerkers gedurende 4 maanden weer aan de arbeid zullen gaan op de oude voor waarden en dat in dez6 tusschentyd zal worden onderhandeld over een duurzame overkomst. Mocht aan het einde der vier maanden geen overeenstemming verkregen zijn, dan zouden de geschilpunten worden verwezen naar een onafhankelijke arbiter. Texelsche Middenstandsvereeniging. Vrijdagavond 1.1. werd door de Alg. Texelsche Middenstandsvereeniging in hotel Texel een algetneene vergadering belegd. De heer I. Vlessing leidt de besprekingen, heet de weinige aanwezigen hartelijk weljfom en stelt voor drie nieuwe leden in de vereeniging op te nemen. Aldus wordt besloten. Electrificatie van Texel. Vervolgens wordt de bespreking van Texel's electrificatievraagstuk aan de orde gesteld. Het bestuur kan zich met de gang van zaken niet vereenigen en geeft als zijn mccningte kennen, dat het bedrijf economisch niet-rendabel zal zijn, dat het Texel een bonk geld zal kosten en, zachtjes uitgedrukt, voor ons eiland een strop zal zijn. De voorzitter deelt een en ander mee uit besprekingen, die hij met belangrijke groepen op Texel had, maar dat brengt de zaak niet verder. De leden zijn van oordeel, dat Texel gebaat zou zijn met een onpartijdig deskundig onderzoek van de thans ten uitvoer te brengen electrificatie-plannen. Waar hiermee evenwel veel geld gemoeid zal zijn en de vereeniging zich zulk een offer niet kan getroosten, is steun in dezen zecrgewenscht. Doch bij wie zal men nu aankloppen Daarmee komen de besprekingen op het doode punt. Een Winkeliersvpreeniging? Een der leden stelt voor de vereeniging om te doopen in een winkeliersvereeniging, doch vangt bot. De voorzitter wil haar grenzen niet enger makenmen zou daarmee een aantal personen uitstooten. De Spoorwegraad. Ingekomen is een schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier te Alkmaar, waarin wordt be richt, dat in September door de Kamer een vergadering zal worden belegd met de besturen der Middenstandsvercenigingen in haar district. 1 October a.s. moet de Spoorwegraad opnieuw worden samengesteld. De Kamer zou gaarne zien, dat een harer leden een plaats in dat col lege werd toegewezen. Ze wendde zich daartoe reeds met een desbetreffend schrijven tot de Hoofdinspecteur-generaal der Spoor- en Tram wegen te 's-Gravenhage. Hctaantal ingeschreven bedrijven in het Handelsregister dezer Kamer bedraagt ruim 5600, wat in vergelijking met andere Kamers met uitzondering der groote steden zeer belangrijk mag worden genoemd en een bewijs levert van de groote beteekenis van het bedrijfsleven in dit gewest. Op voorstel van de voorzitter zal de ver eeniging jegens het adres bovengenoemd haar adhaesie betuigen. De rondvraag levert niets op, waarna de vergadering wordt gesloten. Ziekenhuisverpleging. De Eerste Nederiandsche Mij. voor Zieken huisverpleging belegde op Vrijdagavond 1.1. in hotel de Lindeboom een propagandavergadering waarin de heer G. A. de jong, hoofdvertegen woordiger voor Noord-Holland, de beteekenis van het fonds in een warm betoog uiteenzette. De bijeenkomst teide plm. 30 personen. Spreker heet de aanwezigen hartelijk welkom en legt er de nadruk op geheel belangeloos hier op te treden. Hij is van het groute nut van deze instelling dermate overtuigd dat hij zich belangeloos beschikbaar stelde om haar be ginselen ingang te doen vinden. Door zich bij haar te verzekeren behoedt men zich vuor bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Buisje 60 ct fiuanclecle ondergang wanneer ernstige ziekten ons komen plagen. Tal van tevredenheidsver klaringen worden voorgelezen, waarmee spreker de betrouwbaarheid en de sociale beteekenis van dit fonds aantoont. Vervolgens deelt de heer de Jong mede, op welke voorwaarden men zich als lid kan doen inschrijven. De voornaamste punten willen we kort en bondig hier laten volgen Voor ziekenhuisver pleging (dus geen verpleging in sanatoria, barakken, e. d.) betalen personen boven 12 jaar 5 cent per week, jongeren 1 cent per week. Wie met betalen 3 weken ten achter is wordt ge royeerd. Het fonds vergoedt de 3e klas vcrplecg- kosten tot f 4,-- per dag gedurende 8 weken. Voor eenzelfde ziekte wordt slechts eenmaal per jaar uitgekeerd. In de keus van het ziekenhuis is men vrij. Bij mogelijke geschillen tusschen lid en directie beslist de arbitrage-commissie, op welker samenstelling de contribuant invloed kan uitoefenen. Al deze voorwaarden kunnen slechts met instemming van bedoelde commissie worden gewijzigd. Men kan zich tegen maximaal 5 cent per week voor operatiekosten verzekeren tot een bedrag van hoogstens f 150,—. Voor eenzelfde geval wordt éénmaal per jaar uitgekeerd. Bij verpleging wegens alcoholisme, wan gedrag, e. d. wordt niets uitgekeerd. Spreker gaat op een en ander nader in en zet verscheiden gevallen met voorbeelden duidelijk uiteen. In anderhalf jaar tijds werden in W.-Frlesland 7200 leden gewonnen (Mcdem- blik 36 pet. van de bevolking). De heer T. Dogger betoogt, dat het Zieken fonds te Otideschild bij gelijke voordeden de helft voordeeliger condities biedt en raadt op de overige dorpen een dergelijk fonds op te richten. De vorige spreker merkt hierbij op, dat zulke onderlinge fondsen spoedig inct financi- eele moeilijkheden te kampen hebben, hetgeen de heer Dogger bestrijdt. Op verzoek deelt de heer de Jong nog iets mee uit de oprichtingsgeschiedenis van de maatschappij en omtrent de poliskosten, welke slechts een paar dubbeltjes bedragen. Omstreeks half tien sluit spreker de bijeen komst met dank aan de aanwezigen, speciaal aan dokter Hellema, die deze vergadering heeft willen bijwonen. Nog brengt de heer IJ. Brouwer spreker dank voor hetgeen door hem onder het oog werd gebracht. Hij hoopt, dat zijn arbeid op Texel vrucht moge dragen, voor welke waardecrcnde woorden de heer de Jong spreker dank zegt. Zon—Zang—dag. Wat is de mensch toch een schrikkelijk on dankbaar wezen: Pinkster was ietwat minder warm, dan aangenaam was. Een frissche wind woei om en maakte beide dagen minder ge schikt om eens knus het beter seizoen in te luiden. Het moest warnier worden, veel war mer Nauwelijks werd deze week aan die wensch voldaan, of wederom klachten allerwege over de hitte, die zoo overvloedig de oude aarde kwam warmen, dat geen sterveling aan de komst van de zomer meer twijfelde. Onderwijl trekt onze badplaats al meer lief hebbers, brengen onze hotels al meer gasten onder dak. Nu is 't reisseizoen recht aange vangen. Bij het zonnig-zalige weer op Zondag 1.1. bracht menig eilander en vreemdeling aan het Kooger strand zijn beste uurtjes door. Of hij zocht langs schaduwhclling in het duin een kostelijk plekje, ver van alle menschengedoe, weg van alle aardsche beslommering. Ja, lezer, zulk een genot kan niet elk oord u schenken. Niet, dat Texel daartoe het plekje grond bij uitnemendheid is wil ons asjeblieft niet voor zoo kortzichtig houden maar dat ons wereldje dat Nederland heet (om maar bij huis te blijven), door lawaai van claxon en knalpot langzamer hand het hoofd dreigt te verliezen en de ware rust er naar het schijnt gaandeweg uitsterft, mag toch wel als zeker worden beschouwd. Doch hoe het zij, Texel kent ze nog, de idyllische plekjes, waar geen motorgeronk door dringt of het moest zijn oorsprong vinden in de stalen karkas van een benzine-vogel die overvliegen komt. Texel heeft ze nog, de rus- tige hoekjes waar je eens jezelf kunt zijn, waar je alle zorgen van je af voelt wentelen en wer kelijk „rusten" kunt... Tegen de avond vond men die Zondag velen, van alle windstreken toegestroomd, bijeen in den Burg, waar door de zangvereeniging van Oosterend, Oudeschild en den Burg gezamenlijk een zanguitvoering werd gegeven. Het lust ons niet daarover in den breede te schrijven. Vol doende moge zijn te melden, dat zoowel ge meenschappelijk als afzonderlijk over het geheel een goed stuk muziek ten gehoore werd gébracht

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 1