Adreswijziging. Van dit en van dat. VOOR DE VROUW. ADVERTENTIEN Wij vestigen er bij herhaling de aan dacht van onze abonnees op, bij adres wijziging steeds ook het OUDE adres te vermelden. De kaarten daarvoor, ad twee cents op alle postkantoren verkrijgbaar, leenen zich voor dit doel bij uitstek. De administratie. Gymnastiek feest. Schoolreisje. Giften Witte Kruis. Monument—Juliana van Stolberg. Kort nieuws. Overgangsexamens. DE MOK. Noodlanding. Schoolreisje. 4 Binnenland. Wegens geheelonthou ding! werden door een z.g. putbaas, die op Wieringen arbeiders aanneemt voor de Zuiderzeewerken, eenige werk lieden ontslagen. Uit jaloezie beeft een Bredasche jongeman zijn ex-liefje met een mes bewerkt. Hij is deswege opgesloten. DeManus-Melkmachine. zou volgens het Fr. Landbouwblad in de practijk zeer goed voldoen. Te Eemne s-B uiten viel een voerman, doordat zijn paard op hol sloeg, van de wagen met bet gevolg, dat hem een oor werd afgeredtn. In ons land wordt voor ruim twee millioen rijwielen belasting betaald. B ij onweer boven Almelo en boven Tubbergen is een persoon door de bliksem gedood. Wegens antimilitairisme is het hoofd der Chr. school te Groot- Ammers ontslagen. 't Hoofd der school te Haring huizen gebruikt tot meerdere gezellig heid en tot zijn groote tevredenheid tafels en stoelen in school in plaats van banken, maar moet wegens ministerieels bezwaren zijn oude meubelen weer in gebruik nemen. De Maasbrug te Maastricht vei keert in vervallen toestand. Weldra zal een noodbrug worden gebouwden de oude versterkt worden. De te Bergen a. Zee gestrande vogel (T. Crt. van 21 Juli 1.1.) zou geen pinguïn, maar waarschijnlijk een zee koet zijn. De concierge eener Handels school te Rotterdam verschafte leerlin gen stikum examenopgaven, waardoor de jongelui in de gaten liepen. Nader ocderzoek is gaande. Door vooraanstaande Nederlanders zullen binnenkort proeven worden geno men op het gebied der „radio beeldover- brenging". Bij wassmelten is een dame te Amsterdam ernstig door brand ver wond Men zij daarbij steeds voorzichtig. Te Bussum drong een vermetel jongmensch de Boaz bank binnen om zich terwijl bij het personeel met een revolver in bedwang hield, f7000 toe te eigenen en daarop pijlsnel op een fiot3 te ontko men. Nasporing had tot heden geen resultaat. Te Haarlem werd een onvoor zichtig chauffeur, die iemands dood ver oorzaakte, tot 5 mnd. celstraf veroordeeld Te Vaals wordt de gasfabriek directeur er door zijn ontslagen kassier van beschuldigd, privé-tuinwerk voor gemeenterekeuiug te hebben laten ver lichten. Een S'/j-j arig knaapje werd te N. Weerd door een maaimacbine ge grepen en afgrijselijk verminkt, zoodat de dood spoedig intrad. Te Idskenhuizen verloor een wagen met hooi een wiel, waardoor hij in 'n sloot kantelde. De voerman raakte er onder en vond de dood. Buitenland Door een valsche cheque werd een bank te Antweipen voor f62000 benadeeld. De dader verdween spoorloos. TweeBerlijners beweerden goud uit zout te kunnen maken en wisten onder mooie praatjes 100.000 Mk. te bemachtigen. Een hunner kreeg 4'A jaar celstraf, de an^er vrijspraak. Te O.Esslingen zijn 2 jonge mannen bij de bereiding van gelatine door brand ernstig gewond en spoedig overleden. Te Danzig is in een cachot door stroobrand een gearresteerde in de vlam men omgekomen. D o o r s t o r m is bij Xanten op de Rijn een vrachtboot gezonken. Een matroos, dia geen zwemmer was, kwam om. TeLemberg (Polen) zijn wegens Russische spionnage 50 studenten opge pakt. - In Joego-Slavië word Rugowo door onweer totaal verwoest. Er zijn meer dan 100 slachtoffers. Door overstrooming in Joego-Slavië werd de oogst wel voor 4 millioen scha toegebracht. Op de scheepswerf te Sunderland (Eng' zijn door het breken van een trap vale arbeiders gewond en een gedood. Blouse en rok voor de vacantie. (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 11 1 witte hoed en 1 nikkelen lucifersdoosje. G. M. B. te T. Bedoeld verslag is niet in de handel. PREDIKBEURTEN Zondag 25 Juli. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, 's av. 8 uur ds. F. A. Visser pred. te Oosterzee Extra collecte voor de Evangelisatie in Spanje. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft H. Doop. Den Hoorn, vm. half elf ds. Briimmer. Oudeschild, geen dienst. Oosterend, nm. 3 uur ds. Brümmer. Cocksdorp, n.m. 3 uur ds. Plug. Bediening H. Doop. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. Hakman van Drachten. Maandcollecte. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Plantenga van Haarlem. Den Hoorn, vm. half eif ds. de Holl van Purmerend. MARKTBERICHTEN Purmerend, 20 |uli. 532 Runderen waaronder 335 vette koeien f 0,80 a f 1,05 p. K.Gl icq Geldekoeien 150 a 385 13 Melkkoeien 150 a 385 123 vette kalveren per Kg 0,90 a 1,20 301 Nuchtere kalveren 8,a 24, 394 Vette varkens per K.G. 0,72 a 0,75 26 Magere varkens 26,a 42, 214 Biggen 14, - a 24 591 Schapen vette 23,— a 32, - 426 Lammeren 19,— a 27, - Kipeieren 5,50 a 6,50 Eendeieren f 4 Schagen, 22 Juli. 71 Vette koeien 275 a 425 15 Gelde koeien 180 a 290 17 kalf koeien 250 a 380 32 Vette varkens 0,72 a 0,76 89 Biggen 13,— a 24,— Boter 1,60 a 1,90 a ,0 E i e r v e i 1 i n g Schagen KipeierenAanvoer 31484 Bruin ongewogen f 5,80af 6,60 per 100 Wit 5,40,, 6,10 Wit 56-58 K.G. 5,70 5,80 Bruin 58—60 KG. ,0„ 0, Wit 5,80 6,10 Bruin 60—63 KG. 6,20 6,70 Wit 6,10,, 6,40 EendeierenAanvoer 1846 Prijs f4,— a f4,30 Voor de vele bewijzen, van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, betuigen wij hiermede onzen hartelijken dank. Wed. C. EECEN-Veuger. A. EECEN.- C. EECEN. Den Burg, Juli 1926. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de zeer vele bewijzen van deel neming, zoowel van binnen als buiten deze gemeente ondervonden, bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, CORNELIS METS. Uit aller naam, D. METS. Den Burg, Juli 1926. andere gezinsleden gelijktijdig deelnemen aan ontbijt en maaltijden laat hen een deel ver vullen van de huiselijke plichten opdat zij ook in het gezin een taak hebben. Hierin ligt tevens een element van opvoeding tot het huwelijk, te meer van beteekenis, daar het aantal echt scheidingen hand over hand toeneemt. Zoo bindt men de jeugd aan het gezin en maakt men haar zelfstandig. Hoewel zij een grondige af keer heeft van allerlei familievisites, moet de band met de familie niet worden veronacht zaamd. Verder wekke men haar belangstelling door haar thuis in kennis te brengen met per sonen van een ander beroep, uit een andere omgeving. Breng de jeugd dus in een andere sfeer. In de kampeerbewcging, in jongerendagen steekt veel goeds. Zorg, dat lectuur in uw huis niet ontbreekt, opdat de jeugd er een goede voedingsbodem vinde voor haar geestelijke ontwikkeling. Uw huis zij een vruchtentuin, waar vruchten de jeugd toevallen, zonder dat zij het zelf wil. Een gezin zonder boeken is geen gezin I Er behoort gelegenheid te be staan voor spel, handenarbeid: teekenen, papier bewerking, handwerken voor meisjes. Kortom schaf het kind bezigheid. Schenk het daarbij uw volle vertrouwen en druk het met uw critiek niet terneer. 't Gezin is en blijft de grondslag van alle opvoeding, de zedelijke ernst blijft daarin het allervoornaamste. Daarnaast staat de tucht. Haal geen familie of vrienden in de opvoeding van uw kinderen. Een Amerikaan zegt: „Alle menschen weten, hoe ze andermans kinderen moeten opvoeden." Stoor u daarom niet aan hen. In een boekje „Oudersen volwassen kinderen" behandelt prof. Gunning de vraag: „Wat te doen als de liefdejzich bij de jeugd openbaart Spreker geeft de raad, het geval niet tragisch op te vatten. Laat ze maar gaan, doch houd een oogje in het zeil. Zekere vriendschappelijke verhouding kan buitengewoon aardig zijn in het leven. Wek nimmer bij de jeugd de ge dachte, dat zulk een verhouding onrein zou zijn. Ge zoudt er veel in haar leven mee kunnen bederven, vergiftigen. 't Gezin kan niet alles bewerken. De jeugd beweging kan daarnaast bij de opvoedingsarbeid uitnemende diensten bewijzen, hoezeer zij ook haar schaduwzijden heeft. Spreker noemt de padvindersbeweging, de A.J.C. „Deze leeftijd (die der puberteit) is het, die het decorum be mint," aldus oordeelt prof. v. Hamel zeer terecht. De jongelui houden van „poeha", prikken zich een lintje op er zijn ook ouderen die zoo'n lintje apprecieeren Er steekt in deze beweging een buitengewoon gezonde kern. De jeugd voelt zich onder haar makkers veilig met haar verstrekkende idealen. Het kampleven maakt haar vaardig, handig en brengt de jonge men schen in aanraking met de natuur. Zij genieten er voor weinig gelds, haar romantiek vindt er een uitweg. Gemakkelijk onderwerpen zij er zich aan zelfgewilde orde en tucht. Met waar deering gewaagt spreker van de A.J.C, geen „schoffies," maar fikse knapen en meisjes, die zich met de jongelui uit onze hoogste standen in menig opzicht kunnen meten. 't Is een verheugend feit, dat thans meer dan vroeger de jeugd in contact komt met de natuur en belangstelling voor allerlei sport aan de dag legt. Kroegloopen en spelen om geld komt minder voor, de tuchtscholen zijn minder be volkt. De jeugdcriminaliteit wordt ook met succes bestreden. Verder brengt de jeugdbe weging de beste krachten naar voren, die later In de maatschappij niet zelden een leidende positie zullen innemen. Aan zulke menschen heeft de maatschappij behoefte. Het voornaamste in het leven iswerken en je plicht doen. Nimmer is goed te keuren, dat iemand door zijn jeugdorganisatie zijn school plichten h.v. verwaarloost. Aanbeveling ver dient zooalsop het Volksonderwijs-congres te Utrecht zoo juist naar voren is gebracht onderwijs te verstrekken aan de jeugd boven de leerplichtige leeftijd. School en huis moeten zooveel mogelijk één zijn. Spreker heeft zich met de Texelsche toestan den eenigermate op de hoogte gesteld en kwam tot de conclusie, dat Texel een rijk gezegend eiland is. Eigenlijk pauperisme heeft men hier niet, geen krotten, geen menschen in lompen gehuld. Hoog-kapitalisme ontbreekt door afwe zigheid van groot-industrie. Er is mij meege deeld, aldus spreker, dat de gemiddelde Texelaar in intellectueele ontwikkeling bij geen streek In ons land achterstaat. Prof. Casimir hoopt door zijn lezing meerdere belangstelling voor het groote opvoedingspro bleem te hebben opgewekt en spreekt de wensch uit, dat de jeugd in de samenwerking van kerk, school en jeugdbeweging moge opgroeien tot gezonde, krachtige werklustige menschen en Texel kan voortgaan de maatschappij de krachten te leveren, welke zij behoeft (Applaus) Daarmee eindigt spreker zijn hoogst belangrijke rede. Gemengd Koor ziet wegens de geringe ruimte en de drukkend ^arme atmosfeer van verdere uitvoering van zijn program af. De heer C. A. Keijser brengt dank aan prof. Casimir en aan de Zangvereeniging, welke op verzoek haar medewerking zoo welwillend ver leende. Spieker sluit zich geheel aan bij het slot woord van prof. Casimir en sluit daarop te 10 uur de vergadering. De gymnastiekvereenigingen O.K.K. en Hygica van Helder zullen in samenwerking met onze Texelsche vereeniging Zondag a.s. op het Sport terrein een groote gymnastiekuitvoering geven. Waar de leiding berust bij de heeren Kiljan en van Loo verwachten we alle goeds. Voor nadere bijzonderheden zie men adver tentie en aanplakbiljetten. De leerlingen der Mulo-school maakten Don derdag onder leiding van het hoofd een wel geslaagd uitstapje naar Bergen en Schoorl. Van Helder tot Schagen ging de reis per trein, ver der met de tram. In de heerlijke natuur van bosch en duin werd volop genoten, zoodat ruim voldaan de terugreis werd aanvaard. Vrijdag gingen de hoogste twee klassen der lagere school op reis naar Amsterdam, waar genoeglijke uurtjes werden doorgebracht. Beide tochtjes vielen bij de jeugd uitermate in de smaak, weshalve we hopen dat nog me nigmaal dergelijke reisjes zullen worden geor ganiseerd. A. B. den Hoorn f 10,—. P.B. Oudeschild f 1,50 N.N. den Burg f 2 50. De collecte, die dezer dagen te den Burg ge houden werd door de leerlingen van de zee vaartschool voor een ter eere van Juliana van Stolberg op te richten monument heeft f 59,60 opgebracht. Voor hetzelfde doel bedroeg de opbrengst te Oosterend f 13,27'/j en te Oudeschild f 10,40. Uit de overige dorpen werden nog geen opgaven ontvangen. Voor hen, die hierbij hun hulpvaardigheid hebben betoond, een woord van dank. Mej. W. Dijt, leerlinge van de M.U L.O. school alhier, legde te Alkmaar met gunstig gevolg het toelatingsexamen af voor de 3e klasse der H B.S. aldaar. —Aan de H.B.S. te Helder werden de leerlingen J. A. Stompff en A. Dros tot de 5e, J. H. M, Stompff en E. F. van Douwen (thans te Helder) tot de 4e klasse toegelaten. Het Donderdag-avondnummer van de N.R.Crt. geeft verslag van de waarnemingen op Texel door de Engelsche ornithologen prof. J. S. Huxley en F. A. Montague inzake „Vogel vrijage" bij kluut, grutto en scholekster. De heer P. Vijn, vroeger leeraar aan de Zeevaartschool alhier, behaalde te den Haag akte Zeemanschap-Practische Zeevaartkunde, N XV, le gedeelte. De heer K. Duinker Pz. (Oudeschild) werd in de vacature D. C. Dros tot raadslid be noemd. Woensdagmorgen was de W 70 van het vliegkamp hier, door het warmloopen van de cylinders 3 en 4 genoodzaakt 4 5 5 mijl van Harlingen een noodlanding te doen. Het malheur was evenwel niet van ernstige aard, zoodat het vliegtuig, zonder assistentie, na 3'/> uur het kamp veilig wist te bereiken. OOSTEREND s Dinsdag 1.1. maakten de leerlingen der laagste 3 klassen van de o.l. scholen te Oosterend en Oost met twee vrachtauto's een tochtje naar de Koog. Ze werden vergezeld door het onderwij zend personeel. Hoewel het weer niet bijzonder mooi was, bleef het droog en heeft men te Koog en aan het strand wel genoten. Daar ook heeft men vliegmachines gezien. Over den Burg werd teruggereden, waar het gebiulkelijke rondje werd gemaakt. Zeer voldaan kwam de jeugd weer thuis. OUDESCHILD Deze week werden van Texel verzonden 845 lammeren, 84 schapen, 25 kalveren, 10 varkens, 4 koeien en 8 paarden. De practische vacantie-uifrusting omvat mede een eenvoudige rok die men gauw even „aan kan schieten" van zachte tweed en een blouse of jumper van waschbare zijde of crêpe de Chine. Het patroon van blouse en rok moet daarom zoo zijn, dat het meisje, dat haar vacan- tie-garderobe samenstelt, het aardig vindt. De rok is van een aardig en vlug model en men kan er het best effen of geruit tweed voor nemen. Hij wordt met aangeknipte ceintuur uitgesneden en de sluiting zit links. Er zijn twee stukken van het patroonde halve voorzijde en de halve achterzijde en men heeft, bij een breedte van 8090 cM., een lengte noodig van ongeveer 1,80 M. Vouw de stof in de lengte in tweeën, leg de patroonhelften met de rechte kant op de vouw en snijd de stof uit met ongeveer 2'/a cM. ruimte voor de zoom. De rok wordt ingerimpeld tot hij gelijk komt met de onderkant van de ceintuur, van boorlint voorzien en een opening van 25 cM. aan de linkerkant opengelaten. Gewoon afmaken, om zoomen en de opening van drukknoopjes voor zien. Spoedig is de rok gereed. De blouse van crêpe de Chine, shantung of kunstzijde kan gedragen worden in wit, crème of rose, zooals de teekening aangeeft. De benoodigde hoeveel heid stof is ongeveer 2 Meter bij een breedte van 80—90 cM. Knippatronen zijn voor abonees verkrijgbaar onder opgave van No. 389B. Kosten tezamen 55 ets. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 17 tot en met 23 Juli 1926. GEBOREN: Emma Jannette, d.v. Willem Bar- horst en Cornelia Bakker. ONDERTROUWD: Johannes Theodorus Witte en Jannette Pieternella Vlas, Willem Tijs Bakker en Cornelia Johanna Witte. GETROUWDJurjen Kuipers en Jannetje Dogger. OVERLEDEN Matheus Hendricus Bakker, oud 16 maanden. GEVONDEN VOORWERPEN KORRESPONDENTIE ff»

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2