HEEL Pijnlijke Voeten Texelsche Berichten Vaa dit en van dat. VOOR DVROUW. Ingezonden N. V. „BOEKHANDEL en DRUKKERIJ" v/h LANOEVELD DE ROOIJ, gevestigd te den Burg—Texel. De directie van bovengenoemde ven nootschap bericht hiermede, dat in de vergadering van aandeelhouders van 18 Augustus jj. op zijn verzoek eervol ont slag als directeur is verleend aan den heer J. O. KOOIMAN en als diens opvol ger is benoemd de heer JOH. M. DU1NKER zoodat thans als directeuren fun geeren de heeren G. JOH. DUINKER en JOH. M. DUINKER. Stukgeloopen, Geblaard of Branderig, verzacht en geneest men met PUROL. Binnenland. Te Woubrugge is een 28 jarig land arbeider door do bliksem getrc-ffm Zijn h ven loopt ernstig gevaar. En 8-jarig knaapje to Leiden overleed door bot eten van 1 ij a t e r - bessen Dus, lezer? Te Oostorbeek worJt aan de rub berfabriek „Hevea" mot koortsachtige haast gewerkt aan do fabricage van gasmaskers voor oozo staat. Het personeel werkt daaraau nota bene 70 uur per week! Vermoedelijk uit wraak zijn in een bloem- en boomkweekeiij aan 't Brasemermeer veel planten vernield. De politie doet ondeizoek. Op het IJmuider strand zyn door onbekende oorzaak alle badstoelen ver brand. Een 20 jarig jongmensch was in een Amsterdamscbe bioscoop in slaap gevallen, opgesloten en werd de volgende morgen te 5 uur door de politie bevrijd Zija ouders verkeerden in groote onge rustheid. Te Amsterdam is een man, die wegens verregaande dron eenschap werd opgesloten, dood in z'n cel gevonden vermoedelijk tengevolge van hartver lamming. Wegens het afsluiten van de Feij enoordstraat te Rotterdam voor voet gangers is Burgemeester Wytemainde nabgheid gemolesteerd. Mantelpak. Sportpakje. Texelsche Indrukken. Mijnheer de Redacteur. TEXEL'S ELECTRIFICATIE. Mijnheer de Redacteur. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 14 tot en met 20 Aug. 1926. GEBORENGrietje Henderika d.v Jacob Eelman en Sijtske Horjus, Hendrik, z.v. Willem Huizinga en Henderica Boon. (Gedeponeerd ten Raadhuize.) PREDIKBEURTEN Zondag 22 Aug. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur de heer J. Kortenhoeven uit Heemstede. Extra collecte. Waal, 'sav. 8 uur de heer J. Kortenhoeven uit Heemstede. Den Hoorn, 'sav. acht uur ds. Plug. van Cocksdorp. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. janzen. Cocksdorp, vm. half elf ds Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur Leesdienst. Unie-collecte, n.m. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. C. C. de Maar van Winterswijk. Oosterend, nm. 3 uur ds. C. C. de Maar van Winterswijk. Den Hoorn, vm. half elf ds. Barthel van Twisk. MARKTBERICHTEN Bruin 60—63 KG. 0,- 0 Wit 6,90,: 7,30 EendeierenAanvoer 566 Prijs f 5,80 a f 6,— Texel's Electrificatle. De heer burgem ester stond ons Vrijdag middag 1.1. een kort onderhoud toe en deelde ons, naaraanleiding van eenige vragen welke wij ten aanzien van Texel'; electrificatie stelden, mee, dat inderaads vergadering'van Zaterdag 21. Augustus heden het vraagstuk aan een uitvoerige bespreking zal worden onderworpen. Op verscheiden vragen, thans gesteld, zal dan een antwoord worden vernomen. Vast staat evenwel, aldus de burge meester, dat door de in April gevoerde obstructie strubbeling is ontstaan, waar door moeilijkheden niet uitbleven. Doopsgezinde Jongerendag. Blijkens advertentie in dit nummer wordt de Doopsgezinde Jongerendag voor Noord-Holland deze zomer op Texel gehouden. Zaterdag 28 Aug. worden de deelnemers(sters) per fiets van de boot van"5 uur gehaald, waarna gereden wordt naar de Doopsgezinde kerk te den Burg. Om 6 uur opening door de leider, Ds. Alb. Vis waarna gemeenschappelijke broodmaaltijd. Dan spreken P. van Amelrooy (Haarlem) en A. L, Bakker (Texel) tot èn over „Onze Jongeren" afgewisseld door gewijde muziek. Zondag 29 Aug. 10 uur bijwoning der gods dienstoefening, met de gemeente in de Doops gezinde kerk te de Waal. 's Middags half 2 wordt naar de „Dennen" gefietst, waar P. Boon (Amsterdam) spreekt over „de Christen en zijn vijanden." Na afloop van deze samenkomst wordt gezamenlijk gefietst naar de boot van half 6. Voor deelname van jongeren der Texelsche Doopsgezinden, verwijzen wij naar de desbe treffende advertentie in dit blad. (Ingezonden) Giften Witte Kruis. J. S. den Burg f 2.50. DE MOK. Noodlanding. Woensdag maakten de vliegtuigen W. 64, W. 67 en W. 55 een oefentocht van de Mok langs de Waddeneilanden By de haven van tlarlingen kreeg de W 67 een motordefect waardoor deze genoodzaakt was te dalen Het vliegtuig werd door de reddingboot de haven ingesleept. Toen het defect niet onmiddellijk herstelbaar bleek, vertrokken de W 55 en 64 naar hier om gereedschap te halen. Aangezien het te laat werd heeft de herstelling niet meer dezelfde dag plaats gehad. Nader kan worden bericht, dat de W 67 na eenige reparatie Donderdagavond hier is aangekomen. DEN HOORN Vacature D. C. Dros. De voorzitter van hetGentraal Stembureau heeft in de vacature-D. C. Dros de heer Jac. Brans tot raadslid benoemd. Wie zal be weren, dat deze 8e poging, om in de vaca ture te vooizien, met goede uitslag zal worden bekroond OUDESCHILD Veevervoer. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden696 lammeren, 596 schapen, 18 kalveren, 14 varkens, 4 koeien, 2 paar den en 1 veulen Figuur No. 1113 is een keurig mantelpak van wollen ribstof met een lakgordel. In de rok zijn vier diepe plooien, die ook in het manteltje doorloopen. Het geheel is een keurig, gedis tingeerd mantelcostume, dat zeer vlot staat. No. 1114 is een sportpakje van wit linnen met een gemakkelijk, wijd plooirokje. De bij- behoorende jumper heeft aangeknipte pandjes, welke op de heup worden dichtgeknoopt. Beide plaatjes geven practische costuumpjes die zeer waarschijnlijk wel te pas zullen komen. Knippatronen zijn voor abonnees verkrijg baar in de maten 42-44-46-48 onder opgave van de No's. 1113 en 1114. Kosten per stuk 55 ct. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Een vriendelijke hand deed mij heden Inzage nemen van een repliek op mijn ingezonden stuk onder bovenstaand opschrift. Ik twijfel niet, of u zult mij gelegenheid willen geven daarop te repliceeren. De heer of dame R. is zoo vriendelijk mij van kwade trouw te verdenken, secundo mij als „Zwammer" te betitelen, tertio te beweren, dat ik Texel en het V.V.V. het tegendeel van een dienst heb bewezen. Welnu, mijnheer de redacteur, fair play. Uit de boute zinsneden van R. mag men toch afleiden, dat hij of zij, het autobusver- keer van zeer nabij op Texel volgt en het zal dan ook wel niet de eerste de beste zijn, die een vreemdeling met een trap toe weer op de boot zet. Ik maak er een eerezaak van en onderteeken dit epistel voluit in de besliste verwachting, dat R. even punctueel zijn naam en adres zal bekend maken. Dan eerst kunnen de Texelaren uitmaken, of zij in R. ook een onbevooroordeelde(n) pleit- bezorger(sler) hebben. En nu feitenWaarbij wij natuurlijk af spreken, R, dat hij een Zwammer is, die óf met valsch bewijsmateriaal komt (dat zou ik dan moeten zijn) óf hij die dit materiaal niet weerspreken kan. En dat kunt u niet, R. R's bewering, dat het vroeger op Texel zonder autobussen erg slecht was, geen schaap dat 't tegen zal spreken. Dat er veel bussen loopen met nagenoeg geen passagiers, R., ook daarin geef ik u vol komen gelijk. Maar u moet niet zoo staren op den vasten wal. U moet eens veertien dagen 2 of 4 maal per dag per autobus naar Koog—Burg v.v. tuffen. Zooals ondergeteekende dat gedaan heeft. En wat waren mijn ervaringen 7 Dat: 1. Eenmaal een bus van de Koog ver trok met 34 menschen (21 is het maximaal toelaatbare, 6 kinderen beneden de 10 jaar.) 2. Viermaal een bus van Koog vertrok met 30 menschen (waaronder 3 kinderen.) 3. Tweemaal eenzelfde belasting van Burg naar Koog. 4 Zeker tienmaal werd op het bankje van den chauffeur door 5 personen plaats genomen inclusief de chauffeur, (3 volwassen menschen en 2 kinderen De chauffeur kon amper zij stuurinrichting bedienen en er mogen 2 per sonen op die plaats zitting nemen. 5. Eenmaal de bus zoo propvol, dat aan weerszijden op de treeplanken een jongen liggende 30 ct. ook mee mocht I 6. Dat eenmaal zelfs een passagier op het dek is meevervoerd. 7. Dat eenmaal 27 volwassen menschen waren ingeladen en toen er nog maar 2 overbleven, (21 is het maximum) de chauffeur een beroep deed de kleintjes van boven de tien ook maar op schoot te nemen, want nietwaar die t w e konden toch niet blijven staan II 8. Dat eenmaal een bus 3 kwartier vóór. vertrektijd (door regen) was bezet, doch dat tegen vertrektijd a 11 e s er uit moest wat niet met de boot mee moest. Zoodat het schrijnende onrecht geschiedde dat zij, die een uur tevoren een plaats innamen, mochten wachten op een volgende. Mijnheer de Redacteur, dat zijn feiten en ik zou de Texelaren op hun gezicht kunnen aan wijzen die meerdere malen tot het morrende passagierscontingent hehoorden. Ik wil nu afwachten, wat R. daarop af te dingen heeft. Want, 't spreekt vanzelf, met buitengewone belangstelling zie ik iiet ant woord hierop tegemoet. Waarom gaat u dan niet naar de Politie, zegt R. Och, hoe naïef.... Een publiek, open baar etkend vervoermiddel moet de toets der openbare critiek kunnen doorstaan, waarde R, Dat is mijn antwoord. En gelukkig hebben wij in Nederland nog zooveel neutrale bladen die .het vrije woord" met genoegen verleenen. Geen onderonsjes, geen binnenkamer- of doofpotpolitiek aan u is thans het woord, En de waarschuwingsborden Och ja, er staat wat anders op dan ik gemeld heb. Maar is het verbod, dat er dan wel op staat, dan niet op te volgen Trouwens, ik heb dit punt meer als een aardigheid bedoeld, zooals elke goedwillende lezer wel begrepen zal hebben. B. en W. kunnen inderdaad niet helpen, dat dieboomen op de Groeneplaats zoo hard groeien. Solt J. J. DINKELBERG, Stationsstraat 59. Koog aan de Zaan. (niet te verwarren met Zaandam s.v.p Veel wordt er over Texel's electrificatie ge sproken en weinig waardeerends hoort men erover. In het kort samengevat komt het hierop neer, dat het voor Texel een strop zal worden en dat de voorlichters weinig vertrouwen genieten. In hoeverre dit waar is, zal ik hier buiten beschouwing laten, doch ik meen de plannen zooals die door de raad zijn aangenomen, toch wel aan een bespreking te mogen onderwerpen. Ten ruwste berekend zal er voorde verlichting van de dorpen den Burg. den Hoorn, Oudeschild de Waal, Oosterend en het gehucht Oost onge veer twintig K.M. hoogspanningskabel noodig zijn, ter waarde van ongeveer honderd duizend gulden. Hierbuiten vallen dan nog de dorpen de Koog en de Cocksdorp met vuurtoren met iets meer dan naar ik gis, 100 aansluitingen, Teneinde hier licht te brengen, moet er een hoogspanningskabel gelegd worden van onge veer twee en twintig Kilometer, ter waarde van een honderd en tienduizend gulden. Nu moge de vuurtoren een goede afnemer zijn, rente en afschrijving van 110000 gulden zal de stroomafname zeer zeker niet opbrengen. De aansluitingen op de dorpen de Koog en de Cocksdorp zullen niet meer opbrengen, dan de rente en afschrijving van de kosten van aan sluiting, plaatsen van transformatoren en exploi tatiekosten. De raad ga dus nog eens na, of het econo misch gemotiveerd is, de laatstgenoemde dorpen aan te sluiten. Doch bovendien behoeft ze voor de verlich ting van de Cocksdorp niet bang te zijn, daar het rijk de toren wel zal electrificeeren, en in dat geval zeer gaarne de Cocksdorp van licht zal voorzien tegen een redelijke prijs. De ge meente kan hier een overeenkomst maken. M.i. doet ze hier met 20000 gulden al heel wat. Blijft over de Koog. Doch er zijn buurtschap pen genoeg, die met evenveel recht op aanslui ting kunnen aandringen als de Koog. In ieder geval is het niet gemotiveerd om terwille van de Koog, 90000 gulden uit te leggen Mocht de ontwikkeling van de Koog ais bad plaats electrificatie noodig maken, dan kan dat geschieden detfr het leggen van een kabel van 6 KM. ter waarde van 30000 gulden. Besparing dus 60000 gulden. De enkele aansluitingen in Eieriand motivee- ren de uitgave van dit bedrag niet. Ten opzichte van het overige deel van Texel wil het me voorkomen, dat de hoogspannings kabel niet gelegd moet worden langs de weg Oudeschild—den Burg en den Hoorn—den Burg. Een veel betere opzet zou zijn, indien van den Burg de kabel gelegd werd langs „Ons genoe gen", door de slingerwegjes naar hoeve .Ceres" met een zijlijn naar Oudeschild. Van hoeve Ceres* verder naar Prins Hendriksluis en van daar naar den Hoorn. Langs die route zal de leng te v.d kabel niet of niet noemenswaard langer zijn dan langs de Oudeschilder en Hoornderweg, aan welke wegen geen gelegenheid is tot afgifte van stroom. Gaat de kabel evenwel langs de aangegeven route, dan geeft dat de volgende voordeelen: 1. In Zuid-Haffel, Westergeest en de Noord punt van de Prins Hendrikpolder zullen over één transformator ongeveer 25 panden kunnen worden aangesloten. 2. De hoogspanningskabel komt langs het watergemaal, indien de 30 polders gaan bemalen bij de Schans. 3. De kabel ligt ook goed indien de 30 pol ders overgaan tol bemaling bij de P.H. sluis. 4. De kabel ligt eveneens goed, wanneer de P.H. polder later mocht overgaan tot electrifi- ceering van haar bemaling. 5. De gelegenheid zal dïn ontstaan om over een transformator, langs een laagspanningsnet de geheele Prins Hendrikpolder van electrische energie te voorzien. Tenslotte nog een enkele opmerking. Het Texelsche publiek, zou het op hooge prijs stellen wanneer alles, wat met de electrificatie in verband staat, in openbare raadszitting werd behandeld en niet, zooals tot nog toe schijnt door de meerderheid van de raad op 'n andere plaats werd bekokstoofd We willen graag weten, hoe elk der raads leden over de zaak denkt, en ook gaarne in het openbaar hooren, welke argumenten vóór of tegen een zaak, die in de raad moet worden behandeld, worden ingehracht. Ik geloof dan ook niet ver van de waar heid te z(jn, ais ik hier zeg, dat de manier waarop alles is behandeld, de grootste oor zaak is van het verzet, hetwelk de electri ficatie van Texel ten deel valt. Men wijze slechts één plaats aan in 'n verslag van een raadszitting, waar met steekhoudende argumenten is gepleit vóór of tegen electrificatie. Met algemeenheden en scheldpartijen is de zaak tot stand gekomen. U dankend voor de plaatsing, teekent Hoogachtend X. Electrificatie. Geachte Redactie. In de Texelsche Courant van j.l. Zaterdag doet de Heer Dogger het voorkomen, alsof ik met mijn vraag naar voorlichting zou bedoelen oude koeien weer eens uit de sloot te halen; Neen, geachte inzender, dit hebben we alles minst noodig, temeer nu een zaak zijn beslag reeds heeft gekregen, en het dus alleen maar napraten zou zijn. Wat we wenschen is voorlichting wat betreft de voordeelen aan electrificatie van Texel ver bonden b.v. Kostprijs, verbruik, gemak enz Ziehier wat we noodig hebben, voorlichting massa's aansluitingen zoodoende lager kost prijs. Mocht het evenwel voor de geschiedenis van de Texelsche electrificatie noodig zijn, dat er ophelderingen komen, goed, maar dan geen vragen stellen, die verdachtmakingen inhouden Hierop krijgt men immers toch geen bevredi gend antwoord. Dankend, Uw Abonnée Z GETROUWD Hendrikus Hoogeiand en Rempje Kok, Teunis Burger en Cornelia Verseput, Jacob Verseput en Leentje de Bokx.1 GEVONDEN VOORWERPEN 1 zakmesje, 1 rijwielplaatje, 1 damestaschje, 1 sleutel en een kinderschortje. Purmerend, 17 Aug. 593 Runderen waaronder 320 vette koeien f 0,75 a f 9flQ Geldekoeien Melkkoeien 89 vette kalveren per Kg 2C8 Nuchtere kalveren 454 Vette varkens per K.G. 132 Magere varkens 264 Biggen 796 Schapen vette 843 Lammeren Kipeieren Eendeieren Schagen, 19 Aug.. 24 Gelde koeien 25 kalfkoeien 67 Vette varkens 122 Biggen Boter ,00 p. K.G. 125 a 385 125 a 385 1,10 a 1,25 a a a a a a a 8- 0,72 26,— 16, 23,— 13, 6,50 30,- 0,80 46,- 24.— 35, - 18, - 7,50 f 6, 250 a 400 200 a 360 0,72 a 0,80 18,— a 26 1,60 a 1,90 a E i e r v e i I i n g Schagen KipeierenAanvoer 34299 Bruin ongewogen f 7,30 a f 8,30 per 100 Wit 6,60 7,20 Wit 56—58 K.G. 6,60,, 6,80 Bruin 58—60 KG. ,0 0 - Wit 6,80,, 6,90 I

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2