ÏQSMML5: Pat's KWATÏA Schrale Lippen JM/A. REEPEN TexeSsche Berichten Gemengd Nieuw en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Rondvraag. Slechts één merk kan't beste zyr» Binnen! Uit Scheveningen ven we dat de logger VL 25, aan terugkomst reeds werd gotwijfe verloren moet worden beschouwd boord waren 12 Scheveningers, v gehuwd. Bij Doggersbank d; ij vend wrak gezien, dat gevaar vert voor de scheepvaart. Gemeentebegrooting. PREDIKBEURTEN Woensdag 27 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's av. 8 uur Bijbelbespreking in Gebouw v. Chr. Belanj Den Hoorn, 'sav. 7 uur Bijbellezing Donderdag 28 October. Oosterend, 'sav. 7 uur Bijbellezing. Zondag 31 Oct. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Koog, v.m. 10 uur ds van 't Hooft. Waal, Geen dienst. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Brümnier Herdenking der kerkhervormi Collecte voor de Gustaaf Adolf Vere Oudeschild, vm. 10 uur ds. Plug. Oosterend, vm. 10 uur ds. [anzen. Maandcollec Cocksdorp, 'sav. 7 uur ds Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. J: Hettinge van Wijt! Maandcollec n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. Doos 30 Tube 80 ct PÏÏROL 3 ^Aanbieding gemeentebegroting uoor De begrooting is met zorg opgemaakt, aldus de voorzitter, en we hopen dat zij door de commissie, met het onderzoek belast, in orde zal worden bevonden, leder raadslid krijgt een exemplaar thuis en in November wordt zij in de raad gebracht. Tot commissieleden worden benoemd de heeren Keesom, A. Boon en Vonk. 4. Aanbieding begrooting Algemeen Arm bestuur uoor 1927. De begrooting werd kloppend gemaakt met een nadeelig saldo van f 53,93. Tot rekeningnazieners worden benoemd de heeren de Graaf, J. Boon en Kikkert. 5. Benoeming lid electriciteifscommis sie. Ter voorziening in de vacature—D. C. Dros is een voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren Roeper, Pisart en Kikkert. Benoemd wordt de heer Kikkert met 7 stemmen (1 stem blanco, de heeren Roeper en Pisart resp. 3 en 1 stem.) 6. Benoeming personeel bij het ueruolg onderwijs. De resultaten van het vervolgonderwijs zijn in vele opzichten gunstig, aldus de voorzitter, Althans het aantal cursyssen is groot. Alleen te de Koog, Oost en o schrik den Burg kunnen geen cursussen worden gehouden. De meeste leerkrachten zijn reeds eerder aange steld. Voor één cursus worden tijdelijk be noemd met algemeene stemmen de dames Jonker (den H.) en Bakker (Oosterend) en de heeren Bosje (Midden-Eierland) en Keijser (de Waal). Wegens ongesteldheid van de heer Keijser zal de heer Abbema (Oost) tijdelijk zijn plaats innemen. 7. Aangaan kasleening. Zooals reeds bij vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer van de gem. ink. be lasting meegedeeld, ligt het in de bedoeling van B en W uit de opbrengst van een leening de kosten te bestrijden van het maken van de weg achter Oudeschild, van de Bijz. L. School te üosterend en van het pakhuis tot berging van materialen. De kosten worden in totaal geraamd op f 40,000. De uitvoering dezer werken zal in 'voorjaar 1927 vallen daarom wordt voorgesteld de lee ning in de loop van het volgende jaar aan te gaan. De weg achter Oudeschild is thans, op be- harding na, gereed. Hierdoor zal behoefte aan kasgeld ontstaan. Het bestuur van 't Alg. Weeshuis is bereid, behoudens goedkeuring van Ged. St., f22000 te leenen h 4'/> pet. 's jaars en heeft er geen bezwaar tegen, dat de gelden voorshands tijdelijk opgenomen worden. Aflos sing geschiedt uiterlijk 1 Juli '27. De rente wordt gekweten uit de gewone inkomsten, de aflossing uit de opbrengst van de in 1927 te sluiten leening. De heer de Graaf vraagt of de koers 100 pet. is. De voorzitter: Ja, dus 't financieele is niet ongunstig. Aangenomen. 8. Ruiling uan grond te Oudeschild. Te Oudeschild behoort de dorpsstraat t.o. de perceelen van de heeren J. H. Slaman en L. v. d. Vlies in eigendom aan deze personen, evenals aan de overzij van de straat gelegen bleekveldjes. De straat is ter plaatse 2,70 M. breed. De heer Slaman is bereid grond met de ge meente te ruilen. De achterweg zal dan wel smaller worden, doch de hoofdweg wint er mee in breedte. De heer v. d. Vlies wil zijn rechten op straatgedeelte en bleekveld voor f 15,— aan de gemeente overdragen. De kosten worden op f 100,in totaal begroot. Tot zoover de M. v. Toelichting. De heer Roeper laat nog volgen 't Is mooi dat we voor zoo'n beetje klaarkomen en dan wordt overeenkomstig voorstel van B en W beslofen. 9 Verzoekschriften uan de heer j. de Jager, hoofd der o I. school te de Cock. dorp. De heer J. de Jager, hoofd der school te de Cocftsdürp, vraagt zijn verzoek om verlof buiten bezwaar van den lande te willen in trekken en vraagt ontslag met ingang van 1 Dec. a.s. wegens benoeming tot onderwijzer in N.O. Indië. Eervol verleend. 10 Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis. Dit punt sto^'d de vorige maal reeds op de agenda, doch de raad bleef toen in de behan deling steken, wijl de rekeningnazieners zièh niet geheel konden vereenigen met de wijze waarop de waardepapieren werden verant woord. De heer Stoepker, vervolgt de voorzitter, stoolte zich aan het begrip obligaties. Deze zijn evenwel die van de gemeente Texel en hierop is voldoende conlróle. B en W hebben thans gemeend er genoegen mee te moeten nemen, wanneer de vijf regenten verklaren, persoonlijk alle stukken in orde te hebben bevonden. De commissie, bestaande uit de heeren Pisart. Stoepker en Keijser, verklaart desgevraagd bij monde van de heer Pisart, zich met deze ziens wijze te kunnen vereenigen. De heer S. Keijzer merkt evenwel nog op, dat het bestuur van het Alg. Weeshuis vol gens de betreffende statuten een afschrift van de inventarislijst ter gemeentesecretarie moet deponeeren. Deze moet telkens worden bijge werkt. Ik vind het grappenn akerij. vervolgt spreker, een commissie te benoemen ont de boel na te kijken, terwijl het Wet huis zoo weinig verantwoording sch< ldig is. De com missie zelf kan uit de overgelegde stukken im mers niet opmaken of alles in orde is. Ik heb geen wantrouwen in het bestuur, geen kwestie van. De heer Pisart: Als die 5 regenten teekenen is dat voldoende. Weth. Keijser tot de heer KeijzerHeeft de commissie de balans met bijlagen gezien? De heer KeijzerJa, maar de volledige in ventarislijst is dat niet. Ik vind, dat het Weeshuis een vreeselijk stijve houding heeft aangenomen, oordeelt de heer Epe. De gemeente wordt ook gecontro leerd. Weth. Keijser stemt hiermee in. De heer Pisart: Meneer Keijser (weth) heeft zelf gezegd, dat 13 personen geen geheim kunnen bewaren. Ik vind het een .slag in het aangezicht van de regenten thans nog niet tevreden te zijn. 't Is alleen maar om in de stukken te neuzen. Ook de voorzitter acht zulk een houding voor de regenten niet plezierig. De heer Vonk: De heer Pisart stelt het voor alsof vroeger door de raad iets van de geheimen is uitgelekt. Kan dat ook niet door een van de bestuursleden zijn geschied De heer Pisart: lk heb niet gezegd, dat de raad de schuldige was. De hr. de Graaf vervolgt Ik zou een grondig onderzoek wenschen naar de verhouding, welke er tusschen Ge meente en Weeshuis bestaat. Wij moeten een onderzoek doen, maar nimmer is dat nauw keurig geweest of het werd door het weeshuis bestuur aan critiek onderworpen. Laat het bestuur de volle macht, maar is het de gemeente verantwoording schuldig, dan behoort de controle scherp te zijn. Brandweer: De heer Roeper oordeelt, dat het de brandweer te de Waal bij de laatste brand aan goede leiding ontbrak, hetwelk de voorzitter hieraan toeschrijft.dat men verzuimde de chef van de brandweer, de heer C. A. Keijser, te waarschuwen. Ook had de brandweer- oefening aldaar nog niet plaats gehad. Hoewel de spuit goed werkte kon niet worden verhoed, dat schuur en hooiberg schoon weg brandden. Wegenbelasting. Is het waar, vraagt de heer Roeper, naar aanleiding van een inge zonden stuk n g. dat de gelden, welke op Texel aan wegenbelasting zullen worden op- gebracht, zullen worden besteed aan wegen op de vastewal De voorzitter antwoordt, dat die gelden in de eerste plaats aan de primaire wegen worden besteed en Texel er dus niet spoedig van profiteeren zal. Aan de andere kant kunnen we Texel's isolement niet als volledig be schouwen. We hebben een boot die 4 auto's tegelijk kan meenemen en er gaan er nogal wat heen en weer. Van de 150 auto's die op Texel gehouden worden, zullen er zeker zijn, die naar de vaste wal gaan. 't Betoog van de heer M. Dijt (de schrijver van het ingezonden stuk) vind ik wel wat zwak. Weth. Keijser zegt de zaak al lang onder de oogen te hebben gezien. Alle geschriften wijzen er op, dat buitenaangelegenheden niet vergeten Worden. Aan de wenschen van een protestvertadering op de Zeeuwsche eilanden bleek de minister evenwel niet bereid gehoor te geven. Wij zullen van de wegenbelasting minder kunnen profiteeren, maar een klein beetje ga ik er toch mee accoord. De regeering zorgt eerst voor de groote centra. (Op Texel voelde men er eerst Immers ook voor alleen den Burg te electrificeeren). Eerst de rijks wegen, dan de provinciale wegen en ten slotte de groote wegen, in onderhoud bij gemeenten en polderbesturen. Resp. komen dus de pri maire, secondaire en teitiaire wegen aan de beurt. Ik stel mij voor, dat 't voor onze gemeente van belang is, dat haar wegen spoedig op de provinciale wegenlegger voorkomen. De heer Pisart: Wij moeten toch ook voor de waterleiding aan de provincie bijdragen Profiteeren wij daarvan De heer Keesom Wij ontkomen de belasting^ niet, maar ik ben voor een krachtige actie om* onze wegen door het Rijk te iaten onderhouden In een desbetreffend schrijven zal de Holl. Mij. van Landbouw de raad vragen zijn adhaesiete willen betuigen. De voorzitter: Er wordt veel over de wegen belasting geschreven, maar veel steekhoudends heb ik nog niet gelezen. De heer Keesom meent, dat Texel het meeste recht heeft iets te vragen. De heer de Graaf: Wij zouden een tol kun nen heffen aan de boot van vreemde auto's. Weth Keijser: Die is er al. De voorzitterWe willen trachten wat te doen. Dankbetuiging. De heer Jb. Boon brengt dank wegens de tot stand gekomen straatver betering te den Hoorn, eveneens voor de spoe dige reiniging van het fietspad aldaar, dat door de storm onberijdbaar was geworden. 't Gesticht van Weldadigheid. De heer Pisait hetinnert aan zijn verzoek vader en moeder van „het Gesticht" hooger salaris te willen toekennen. De voorzitter brengt even wel naar voren le dat het daartoe strekkend verzoek moet uitgaan van het armbestuur, 2e dat de termijn van 2 jaar, waarop beiden zijn benoemd, nog niet verstreken is. Aanbesteding electrise h bedrijf De h er de Graaf vraagt de aanbesteding van kabels en net ten behoeve van Texel's electri- ficatie zoo ruim mogelijk open te stellen. De voorzitter acht dit evenwel niet in het belang van de gemeente: Er is veel'kaf onder het koren en dat mogen we niet riskeeren. Het is een vertrouwenskwestie. We zuilen 9 ver trouwde firma's uitnoodigen, een andere wijze van doen dut ft de N.V. niet aan. De centrale zal wel openbaar worden aanbe steed. Dé" teekeningen komen weldra klaar. Bliksemafleiders. De heer de Graaf vestigt nog de aandacht op het nut van blik semafleiders. Op scholen als die te Oost en in Eierland ontbreken ze, terwijl het niet zelden voorkomt, dat we hier hooren van brand door bliksemslag. De voorzitter antwoordt hierop De meeningen over i'iiksemafleiders zijn ver schillend. Een bliksemafleider is een fijn iets en moet goed worden gebouwd. Spreker wil evenwel kijken, of er in dezen iets valt te doen R o z e n d ij k. ue heer Kikkert acht het ge wenscht, dat de overeenkomst tusschen de Gemeente en de Dertig Polders inzake onder houd van de Rozendijk wordt afgedaan. Deze kwestie zal nader worden bekeken. Volgt sluiting. Taptoe. B(j gunstig weer maakt Texelsch Fanfare Vrijdagavond a.s. een rondgang door ons dorp. Damavond. Op uitnoodiging van de Burgsche Dam vereeniging trad Vrydag 1.1, in hotel Texel de heer J. Wagenaar Jz. als simuitaanspeler op. Een 23-tal spelers vond hij daar tegen over zich. Na een dampartij, die verscheiden uren duurde van kwart over 8 tot ruim 1 uur werd dit resultaat bereikt1 partij remise (met de heer Wortman, Binnenburg), 11 partijen gewonnen en 11 verloren. Tot hen tegen wie de simuitaanspeler het moest afleggen, behooren de heeren Dijker, C Roeper, C. v. Heerwaarden, G. Koorn, S. Heerwaarden, S. Keijser Sz, Joh Hillenius J. Witte, S. Keijser Dz, J. IJ. Witte en (?i S. Hin. Zooals begrijpelijk was de verwachting hoog gespannen en werd zulk een uitslag niet verwacht. De spelet van Ooster-Blokker kon ook niet nalaten zijn verwondering uit te drukken over de wijze, waaropmen vele zyner aanvallen op het Texelsche front afsloeg. Hp kwam er niet te best af, doch voerde als verzachtende omstandigheid aan dat hy een fietstocht van 60 K.M. achter de rug en daarby nogal met tegenwind te kampen had, hetgeen hem niet weinig vermoeide. Wij werden versterkt in onze meening dat onze dammers zich met hart en ziel aan hun spel wijden en nog menigmaal damliefhebbers een genoeglijke avond zul len bereiden. Feestavond S. V. „Texel." De Feestavond van onze Sportvereeniging werd bepaald op Zondag 14 November a.s. Er zal o.m. een tombola gehouden worden. De secretaris verzoekt hen, die kleinigheden voor deze verloting beschikbaar willen stellen, daar van bij hem opgaaf te willen doen. Hij zorgt wel voor de rest. Reddingswezen. Gistermiddag Dinsdag werd ten Gemeectehuize door de plaatseiy ke reddings- commissiën van Texel, Vlieland en Helder met het Hoofdbestuur der N.Z.R.M. een gezamenlijke vergadering belegd om tus schen genoemde stations^tot beter samen werking te komen. Voor de zeelui. De betonning van de buitengronden van Texel is weer betrouwbaar, ook die van de vaarwateren in de Zuiderzee. De licht- brulboei Z. Haaks is weer op haar vorige plaats gelegd en ontstoken. De roode spitse ton met staand kruis „Petten" is weer ge legd. Inter Nos. Helder's Mannenkoor (dir. A. J. Leewens) zal omstreeks midden November hier een concert geven, waarbij mej. Annie Hoogenbosch, sopraan, haar medewerking zal verleenen. - Vandaag wordt te de Koog over de op richting van een tooneel-en muziekclub beslist. OUDESCHILD „Jeugdbond voor Onthouding". Naar we vernemen hebben eenigejonge lui alhier het plan opgevat een „Jeugdbo-d voor Onthouding" te stichten. DE KOOG Huldiging schipper Koopman. Deze morgen Woensdag heeft hier een reddingsdemonstratie plaats, welke o.a door het Hoofdbestuur der N.,Z. R. M. zal worden bijgewoond. De aanvang is bepaald op 9 uur. Het zal de laatste maal zijn, dat de heer Koopman hier als schipper van de reddingsboot dienst doet. Na afloop der oefening wordt naar den Burg gereden, waar in hoteldeLindeboom schipper Koopman zal worden gehuldigd. DE COCKSDORP Onze duinen. Bij de krachtige Z.O. wir.d is in de nacht van Zondag op Maandag 1.1. aan strand en duinen nabij de Vuurtoren weer aanzienlijke schade toegebracht. Een belangrijk deel werd weer weggeroofd. De Volharding prijsgegeven. In eer. onderhoud, dat we met de eigenaar van po>der de Volharding mochten hebben, deelde deze ons mee, zijn b- zit aan de zee te zullen prijsgeven. Na de dijkdoorbt; hem reeds spoedig, dat alle geld en n verder aan besteed verloren zouden wat nog bruikbaar is, wordt weg heiningen, boerderij, etc. en verder polder aan zijn lot overgelaten. Daan Pool in 't Hooge Noor De op Texel welbekende declama Pool gaf Zaterdag een voordrac in het lokaal van de heer Hover zaal was geheel met belangstellen vuld. Het succes dat spr. reeds 0| dorpen op Texel oogstte, viel hem' 'ten deel. Het applaus, dat hij nat mer, zoowel ernst als luim, in oi had te nemen, was dan ook welr OOSTEREND Nut en Genoegen. De Vereeniging „Nut en Genoegei Zaterdag haar huishoudelijke vergade vergelijking met vroeger jaren viel ov komst niet te klagen. De Voorzitter, de Heer J. Daalder üi de bijeenkomst met een welkom aa inzonderheid aan de nestor, de Heer en wees er op, dat men heden begon 65 ste jaar der Vereeniging, zoodat volgend jaar het 13e lustrum zal kunnt Hij sprak de wensch uit, dat aan Genoegen" nog een lang leven bescho zijn, waartoe teder der leden kan mei De Secretaris, de Heer M. Kikker notulen, die onveranderd met dank aan werden goedgekeurd. Wegens afwezigheid van de Pennin] kon geen volledige rekening gedaan Enkele cijfers konden worden overgeleg uit bleek, dat het nadeelig saldo v, was weggewerkt en men nu sloot batig saldo van f 23,35. Besloten werd, dat het Bestuur n inzage van de rekening zou vragen gerekend kon worden, dat de rekenic gekeurd is. Volgde verkiezingen van twee bestui daar de Heeren Joh. Roeper en A. Eel volgens rooster moesten aftreden. Beit den evenwel in eerste stemming bij i meerderheid van stemmen herkozen. Roeper nam de benoeming aan; de Heet zal kennis ontvangen van zijn herbeno Van de lijst, waarop 94 betalend voorkomen, moesten wegens bedanken afgevoerd worden. Slechts een nieuiv aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde het uitn van sprekers. Besloten werd, dat Mej. Challa weder uitgenoodigd zal worden dere namen werden, genoemd, waaronde Doorenbos en verder werd het aan het overgelaten. De Voorzitter sloot de vergadering voor dï belangstelling en met de wen men in „Nut en Genoegen" een mooie zou mogen hebben. DE WAAL Over de afgeloopen maand l de Zuivelfabriek „De Hoop" uit f7, 100 K.G., buiten de wei. Burgemeester en Wethouders van brengen ter openbare kennis, dat de beg. van de inkomsten en uitgaven der gei voor het dienstjaar 1927, van heden tot d der behandeling in den Raad tergemeei retarie voor een ieder ter lezing is nedet en, tegen betaling der kosten, algemet krijgbaar gesteld. Texel, 23 October 1926. Burgemeester en Wethouders voornoi De Secretaris, De Burgemee JONKER. W. B. 00

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2