Sportvereeniging Texel. ïooneelvereenipg TEXEL p e hoinm sz. TOOK DE VSt0UW. Texel I-Batavier I. Vluchtelingen Bal na met vol orkest Maandag 8 ftovsmber a.s. stemming van twee Hoofdingelanden en P. BAHHER Az. een zoo goed als nieuwe bictensnijder. Vermist twee schapen, een versche afgekalfde tweejarige koe. Hais te haar of te koop gevraagd Texelstroom naar Purmerend. een aaozetslinger en afsloitdop Ingezonden ADV E RT E NTIN De Haagsche mode vakschool L.A.B.O.R. 5 p.k. lister-motor. een graskaif. tot het knippen van hoornvee en^het slachten van varkens. Verloren MIJNHARDT's ^(Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten .60* Hoofdpiin-Tabletten 60* Visscherij. de Oude Zwolsche van 1895 te 's Gravenhage. Texel, 18 October 1926. Het College van Dagl. bestuur vnd., J. S. DIJT, Voorzitter. Jac. KIKKERT Nz., Secretaris TE KOOP K. van der WERF, Koog. merk roode streep over de schoft en roode stip op de staart. H. SMIT Jz., Westen. TE KOOP vaart Maandag a.s. Vertrek 1 uur D. METS A. POOT, Labora. Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan Inlichtingen verzoekt M. D. DIJT. den Burg. Bij Apoth_ en Drogisten. moeten de quitantiën op bepaalde formulieren gesteld en op daarbij behoorende borderels ingeschreven worden. Beide formulieren zijn tegen betaling van 1 cent aan de postkantoren verkrijgbaar. De quitantieformulieren bevatten de eigenlijke quitantie en een stortingsformu lier. Het recht, bij vooruitbetaling door or- plakking van een frankeerzegel op de quitantie te voldoen, bedraagt 15cent, boven f 5G'U f 10G0 20 cent. Deze quitantiën worden slechts eenmaal aan de schuldenaars aangeboden, v/aaroin in sommige gevallen aanbeveling verdient dezen omtrent de afgifte van quitantiën in te lichten. Schoener gestrand. Van Terschelling wordt gemeld: Het schip, dat hier Woensdagmorgen 1.1. in de Noordergrondenf strandde en waarvan de bemanning, 14 koppen, door de reddingsboot Brandaris gered is, isde Estlandsche viermast- motorschoener Altair, kapt. Weltbach, geladen met hout van Reval naar Londen bestemd. Met groote moeite hebben de hier gestationnëerde sleepbooten Texel, Neptunus en Bornrif van de combinatie D r o s-D o e k sen verbinding weten te verkrijgen en het schip heden behouden bin nengebracht. De heer burgemeester Oort is tot Woens dag 3 November met verlof. De heer wethouder Kcijser treedt als loco-burgemeester op. Men deelt ons mee, dat de feestavond onzer Sportvereeniging een week uitgesteld en derhalve bepaald is op Zondag 21 November. Te Helder is de melkprijs Zondag 1.1. opnieuw met 1 c. verhoogd, en dus gebracht op 16 c, per liter. OUDESCHILD Gedurende deze week zijn in de haven aan gebracht ruim 4900 Kg. garnalen en ruim95C0 Kg. wulken. Te Helder was men in 't begin van de week weer met sardienvangst bezig, met tot resultaat meest middelmatige vangsten. Wel eigenaardig is het met deze vangst, dat, al« er veel sardien gevangen wordt, er bijna geen andere visch in het net zit; wordt er echter weinig eevangen, dan zit er veel bliek in. Dit is eenzelfde soort visch als sardien, doch waardeloos. Deze worden dan ook over boord geworpen en dan kan men heele zwermen meeuwen achter de schuiten zien aanvliegen, welke op deze visch azen. Veevervoer. Gedurende deze werk zijn van Texel ver zonden: 50 varkens, 12 kalviren, 5 koeien, lammeren, 11 schapen, 8 paarden. 15 Keurige Middag- en Avondjaponnen. Deze herfst zullen de avondjaponnen veel bewerkelijker van uitvoering zijn, dan verleden jaar. De japonnen welke men overdag draagt, blijven nog steeds eenvoudig, doch avondtoi letten zullen een opmerkelijk contrast opleveren «e.m'et de eenvoud van overdag en zullen gemaakt worden van buitengewoon aardige stof, terwijl model en snit zooveel mogelijk zullen verschil len van de „overgooiertjes" van verleden jaar. Lamé-stoffen zijn buitengewoon in de mode voor het vervaardigen van dergelijke japonnen en sommige der laatste vindingen op het gebied van zijden stoffen worden afgewerkt met'zware randen van goud-en zilverdraad. Ook japonnen met ingeweven bloemen, enz. zullen veel ge dragen worden en deze zullen voornamelijk van taffetas of organdi in fijne tinten worden gelan- reerd. Deze laatste stof zal, tusschen twee haakjes, zeer in de mode zijn. De rokken zullen voor avondjaponnen een weinig langer zijn, terwijl de taillelijn iets hooger valt. De eerste, hierbij afgebeelde japon, No. 1173 is bestemd voor namiddagdracht en voor hui selijke partijtjes en is gemaakt van crêpe maro- caine met eeri rand van onderen en de kleuren zijn goud en blauw op een ondergrond van licht geel-bruin. De rok is ruim en bij de taille door eenige rijen plooi'ies ingeregen waardoor hij leuk vait. Het nauwsluitend lijfje is afge werkt met een kraagje en een das, die vlak bij de hals onder de stof verdwijnt, om een eindje verder weder te voorschijn te komen. Knippa tronen zijn uitsluitend voor onze abonnees ver krijgbaar in de maten 42-44-46-48 one er opgave van no. 1173. Kosten 55 cents. Het andere toilette is gemaakt van gebloemd georgette. Dit is uit een stuk gesneden van de schouders af, maar de taillelijn wordt aangeduid door een zachte sjerp var) crème ninon, met aan de linkerzijde een groote strik. Ook de ver siering aan de onderzijde van de rok is van crème ninon. Hiervan zijn voor abonnees knip patronen verkrijgbaar in de maten 42-44-46-48 onder opgave van No. 1174. Kosten 55 cents. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Wegens plaatsgebrek eerst heden opgenomen. Geachte Reductie Nogmaals wegenbelasting. Naar aanleiding van het ingezonden stuk .wegenbelasting" wenschte ik gaarne eenige opmerkingen te maken. Zeker, ieder mensch heeft het land aan be lasting betalen, hoe gering deze ook mag zijn, tenminste als ze onrechtvaardig zijn. Doch weet mijnheer Dijt wel, dat de beurtschipper van Harlingen op Groningen ruim f2900, zegge negen en twintig honderd gulden betaalt per jaar aan brug-, sluis-, tol-, kade- en havengeld ten behoeve van verschillende gemeenten en waterschappen, die hij moet passeeren jom zijn bedrijf uit te oefenen en dat er ook een spoor rijdt op hetzelfde traject en dat de Ned. Staat de aandeelhouders van dat spoor hun 5 pro cent rente garandeert, ongeacht een sluitende exploitatie of niet. Op datzelfde traject zullen hoogstwaarschijn lijk ook autodienslen bestaan, die overal gratis rijden, gaan en staan, waar hun dat gelegen komt. Als een Nederlandsch schipper met zijn vaartuig, groot 100 ton, door de stad Haarlem vaart, betaalt hij 6 cent per ton plus 25 cent voor iedere brug. Dat is pin», f 7,50 per reis. Ook als men terugkomt al is het dezelfde dag. Als men een wekelijksche dienst onderhoudt, dan kost dat de schipper 52 maal f 15,—, dus f 780,— per jaar, zoo zijn er gemeenten te veel om op te noemen, waar overal de schip per moet betalen. In Zeeland is het heel gewoon, als men in de meest piimitieve haven 6 tot 8 cent per ton betaalt per reis en dat gaat tenslotte toch allemaal met -goedkeuring van Gedeputeerde Staten en Ned. regeering. Ik kom dan ook tot de conclusie, dat het al heel treurig gesteld is met de nationale economische begrippen van onze Ned. vroede vaderen tegenover een zeker aantal Ned. inwoners, die lOevallig op het water hun brood moeten verdienen, ongacht of Ize aan alle plaatselijke belastingen in hun woon plaats verder mee moeten betalen. Dus zoolang de vele onrechtvaareige belastingen, die door de schipper in het aUemeen betaald moeten worden, bestaan en ze bestaan al zoolang er water is en schepen zijn is er niets tegen dat de auto ook iets in liet billijke betaalt en tenminste als de auto's ook werkelijk op het oogenblik het meest schuldig zijn aan het dure onderhoud van de wegen. Ten slotte vraag ik mezelf wel eens af, welke nationale economische rechtvaardiging bestaat er toch om de waterwegen te belasten en de landwegen vrij te laten? Doch ten slotte, mocht de wegenbelasting er komen, dan zijn de Ned. inwoners, die er een auto op na houden, hetzij om er brood mede te verdienen, hetzij voor genot, voorloopig nog niet de eenigen die onrechtvaardige bela ting betalen. Jn. ZU1DEW1ND Dz. Wegenbelasting. Geachte Redactie! Vorige week naamt U van mijn hand op een ingezonden stuk over het ontwerp wegenbe lastingwet, welk stuk ook opgenomen werd door het andere Texelsche orgaan en door de Nieuwe Rotterdamsche Courant terwijl ik vernam, dat een enkel ander blad dit stuk heeft overgenomen. De strekking van het stuk was tweeledig. le. beweerde ik, dat het ontwerp uit econo misch opzicht in het algemeen onredelijk was. 2e. vestigde ik er de aandacht op, dat Texel vergeten zal worden bij de verdeeling van de baten, die de belasting zou opbrengen. De lieer Zuidewitid merkt nu naar aanleiding hiervan op, dat er giooter onbillijkheden be staan op het gebied van bruggen en andere gelden, die het verkeer te water belasten en het daarom niet zoo erg zou zijn, als het autover voer ook belast werd. ik kan het volkomen eens zijn met den heer Zuidewind, dat er onbil lijkheden bestaan voor het verkeer te water ik kan hem zelfs mcdedeelen, dat ik vernomen heb, dat het verkeer te water nog zwaarder getroffen zal worden ik zou met hem willen protesteeren tegen die onbillijkheden dit neemt niet weg, dat ik er tegen moet opkomen, dat de eene onbillijkheid de andere rechtvaardigen zou en vooral, dat Texel adergelaten zou worden ten behoeve van de centrale streken. Volgens het raadsverslag achtte ook de heer Burgemeester van Texel mijn betoog 'zwak. vooral, omdat het toch wel eens voorkomt, dat er een auto van Texel de groote wegen aan den overkant berijdt. Het lijkt mij eenigszins vreemd, dat de Burgemeester in dezen in den raad zich niet aan de zijde van mijn betoog stelde. Intusschen schijnt het mij echter over bodig dit oordeel van den burgemeester over mijn stukje te bestrijden, daar ik op verzoek van verschillende college's op Texel deze week de Tweede Kamer bezocht heb, ter overhandi ging van een stuk. mede-onderteekend door den heer Oort, waar o.a. in stond, dat er meer vreemde auto's op Texel komen, dan er Texel sche auto's op den vasten wal rijden. Dat mijn geschrijf althans eenige uitwerking heeft gehad, mag hieruit duidelijk worden, dat bij de algemeene beschouwingen op Dinsdag 26 dezer, 3 verschillende kamerleden (De heeren van den Heuvel, Bakker en Braat) op de te verwachten onbillijkheden tegenover Texel heb ben gewezen. Het stemt eenigszins vreemd, dat men voor Texelsche belangen opkomende, alleen Texe laars tegenover zich ziet. Naar een verklaring l.iervan zal ik niet zoeken. Den Burg-Texel, 27 O-t. 1926. M. D. DIJT, l.i. Hoestende Kinderen geeft men de verzachtende, hoeststillende Mijn'nardt's Thijmsiroop Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hierop. Nierkwalen, maken u spoedig oud 1 133 Het komt in den middelbaren leeftijd en daaroa maar al te vaak voor, dat men last krijgt van rugpijn, duizeligheid, zenuw pijnen en urinekwalen. Dit is gewoonlijk een gevolg van overspanning der nieren, het zijn waarschuwingen der nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven. Want gedurende uw heele leven, dag en nacht, werken de nieren om de vergiften uit uw bloed te filtreeren. Als zij hierin falen, kunnen ernstige en diepgaande kwalen zich ontwikkelen. Urinezuur zouten hoepen zich dan in het bloed op en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken of wel wordt een onvoldoende hoeveelheid water aan het bloed onttrokker, waardoor zich waterzuchtige zwellingen kunnen vormen. Ook kunnen ontstaan blaas- stoornissen, niersteen, niergruis, blaasont steking, ischias, spit, vermagering, zenuw achtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer verschijn selen. Wek de nieren op en versterk ze met Foster's Rugpijn Nieren Pillen Dit specifieke niermiddel werkt rechtstreeks op de oorzaak van uw kwaal, reinigt en versterkt de nieren, lenigt de urinekanalen en regelt de werking der bhas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van Foster's Rugpjjn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) b(j apotheken en drogisten A 11 75 per flacon. 36 H) an k betuiging Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de blijken van deelneming on dervonden tijdens de ziekte en het over lijden van onze geliefde Vrouw, Moeder, Dochter, Zuster en Behuwdzuster GEERTJE KIKKERT geb. Rezel. Inzonderheid aan dr. Prakken en Zuster Meijer voor hun onvermoeide hulp, aan Ds. Vis voor de troostwoorden tot ons gespro ken en aan buren, dragers en kleedopleg- sters voor de laatste eer de overledene be wezen. Uit aller naam, Koogerveld, Texel. P. KIKKERT. Voor de coulante uitbetaling voor de voor de ligging en operatiekosten door de N.V. Ziekenhuisverpleging, agent de heer B. COEVERT, te Texel, betuigen wij onzen hartelijken dank. K. DE RIDDER, Eierland. Aanvang 2 uur. zal op Zondag a. s. 31 Oct. des avonds 8 uur in Hotel „Texel" opvoeren Blijspel in drie bedrijven door Henry 't Sas Entree f0,75 Plaatsbespreken op den dag der uitvoering vanaf 12 uur. Kaarten vanaf heden verkrijgbaar bij Henk Bruijn en aan de zaal. Kinderen beneden 16 jaar hebben geen toegang. Het Bestuur. Allen die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of onder hunne be rusting hebben van nu wijlen den heer C. METS Wz. in leven te Oudeschild en laatst te den Burg gewoond hebbend, wor den verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van Notaris Mulder, voor of op 15 November a.s. Ondergeteekende verklaart, dat op 4 Oct. j.l. een hem toebehoorend paard met voer tuig in botsing is gekomen met een auto van den heer F. D1JKSEN, te de Cocksdorp welke met deze auto tegen wettelijke aan sprakelijkheid is verzekerd bij Deze Maatschappij heeft op vlotte wijze en tot mijn volle tevredenheid de schade geregeld. Jb. WETSTEEN. Eierland, 26 October 1926. Het Dagelijksch Bestuur van het Water schap de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel, brengt ter kennis van de Stem gerechtigde ingelanden, dat op van voormiddags 10 uur tot namiddags 3 uur in café „Den Burg" aan den Burg zal worden overgegaan tot de voor het bestuur van het Waterschap, waar toe alsdan aan de kiezers hunne stembriefjes zullen worden uitgereikt. Deze stemming behoort te geschieden ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding volgens den rooster van Hoofdingelanden, de Heeren J. G. FLENS, Eijerland. zal bij genoegzame deelname een cursus te den Burg openen Woens dags van 3 -5 en van 7—9 uur in Hotel „de Lindeboom". Zij, die deel wenschen te nemen, kunnen zich schriftelijk aanmelden bij de directie A. v. BLANKEN-VAN KUIJK, Heerengracht 39, LeideD. Het in hotel „de Lindeboom" gedemonstreerde knipsysteem is aan bovenstaand adres ook ver krijgbaar voor zelfstudie, geheel compleet f 5.onder rembours met verhooging der porto. TE KOOP een gebruikte goed onderhouden Dros' Ingenieursbureau en Auto- centrale. TE KOOP G. JANSSEN, P.H. Hotel 't Noorden, Texel. geschikt voor winkel, of een winkelhuis, met Mei 1927 of eerder. Brieven onder no. 94 aan het Bureau van dit blad. Ook aan huis te ontbieden. Voor net werk wordt ingestaan. Aanbevelend, P. MOSK Pz. Gediplomeerd Veeverloskundi).e Oosterend, Texel.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2