Texelsche Courant van Zaterdag oO Oct. 1926. Eieren in den Winter - 11332 Eieren. P. Sluis' Ochtendvoer mmmmm TWEEDE BLAD SiSËiSI «H8 NA DE OORLOG. Schipper C. KOOPMAN Cz. !P Texelsche Berichten Gemengd Nieuws HI Daarom gaat het tenslotte bij eiken kippenhouder! Kiest eieren voor Uw geld! VjM» MARKTBERICHTEN Grootste Lagen eierproductie prijs! 'IF Dc dooden, ze slapen. Noemt ge dat slapen j Ze liggen dooreen in een massagraf, Misschien ceteld, maar niet gekend: 't Waren kinderen, die God aan de niensclien [eens gaf. Di don dijne, kindeke kleit:, Slnap zach', mijn jongske mijn, Slaap zacht, in grijze nacht Mijn jongetje klein, Mijn liefste, liefste kindeke mijn. Nu ligt hij in 't grootc massagraf Tusschen vreemden, zoover van zijn moeder af En hij was nog zoo jong Nu ligt hij daar ver in de vreemde aarde, Het kind, dat zijn moeder in smarten eens [baarde. Slaap kindeke mijn, Het is me als ben je nog 't jongetje klein. Slapen Slapen In het graf, waar men ze [nederwierp, allen te zaam Misschien zijn ze geteld, maar niet zijn ze [gekend, en geen weet hun naam. Waar rust mijn kind Hoor moeder, hoor het lied van de wind Over de gansche zieltogende aarde; 't Is een lijkzang, ook voor het kind, dat gij [baarde Reeds gingen jaren over 't wreed wereldge beuren. En kleiner werd 't aantal van hen, die nog [treuren, Omdat machtig door tijd het vergeten waart Als een vloek of een zegen over de aard. Maar we moeten gedenken ln het kenterend heden De duistere dagen Van het geganc verleden. Opdat de kinderen, die God aan de menschen [du gaf, Niet weer worden geworpen in wreed [massagraf. Brussel. Nine Minnema. Losloopen van honden. De Burgemeester der gemeenteTexel brengt in herinnering dat het krachtens artikel 90 der Verordening van Politie in deze gemeente ver boden is buiten de kommen der dorpen, of, zonder behoorlijk toezicht, in de kommen der dorpen, honden te laten loskopen van 1 Novem ber tot 1 Mei. Overtreding wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f25,— of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Texel, 30 October 1926 De Burgemeester voornoemd, R. P. KE1JSER Cz Lo.-B. Hot verheugt ons de lezers van de Texelsche Courant bierby een foto te kunnen aanbieden van de beer C. Koopman Cz dio Woensdag I I. by zijn afscheid als schipper van do reddingboot „Koog" op treffende wijze weid gehuldigd. Het is de foto, die ook in het gedenkboek der N Z R M. werd opgenomen. Schipper Koopman moge nog jaren van welverdiende lust gonieton. Prof. Keesom in Engeland. „Men steeckt geen keerse aen, ende set die onder een korenmate, maer op een kaDdelaer, en sy schijnt allen, die in den buyse zyn. Laet uw licht alsoo schijnen voor de menschen." Deze woorden, althans zulke gedachten, zullen onze professor door het hoofd heb ben gespeeld, toen hem uit Engeland het verzoek bereikte, daar aan een vijftal uni versiteiten van het Britsche Rijk hethelium- vraugstuk en deszelfs oplossiDg te komeD bespreken. Prof. Keesom heeft aan de uitnoodiging gevolg gegeven en mocht gedurende de 14 dageü van zijn verblijf in Engeland j veel eer inoogsten. Zijn colleges aan de universiteiten te Londen, Cambridge, Bir mingham, Dublin en Oxford viel buiten gewone belangstelling ten deel. Te Oxford was de groote gehoorzaal geheel gevuld en moesten van alle kanien zeiéis worden aangesleept om de vele belangstellenden een plaats te kunnen geven; verscheiden hoogleeraren konden nauwelijks een priats bemachtigen. Is het te verwonderen, zoo vraagt de Condensche correspondent van de Telegraaf zich af, dat Da ieder college een knette rend applaus losbrak, waarin de toehoor ders en vooral de jeugdige studenten al het enthousiasme uitteD, dat het simpele relaas van de strijd tegen en de overwin ning op de materie bij hen had opgewekt? Prof. Keesom heeft tijdens zijn verblijf in Engeland verschillende laboratoria bezocht en zich van de stand der onderzoekingen van verscheidene zijner collega's op de hoogte gesteld. O.a ontmoette hij Ruther- ford met wie hij over verschillende weten schappelijke onderwerpen van gedachten wisselde. We zijn innig verheugd 'over het feit, dat een oud-Texelaar in het buitenland zulk een eer te beurt is gevallen. Bergingswerk. De lading van het bij Terschelling ge- staande Poolsche stoomschip „Wisla" is thans geheel gelost en te Terschelling op geslagen. Het s.s. is reeds plm. 65 meier zeewaarts gebracht. Giften Witte Kruis. V. d. S. E;eiland f2-, Wed. K. de Waal f 10—, H. den Burg f 10,-, N.N. f 0,25 Texel en de Wegenbelasting. Geljjk een grintweg in nydzomer heeft het ontwerp wegenbelasting in deze natte najaaisdagen algemeen veel stof doen op waaien en het heele land door, niet het minst op Texel, tot uilvoerige gedachten- wisseling, pro en contra, aanleiding ge- ge veD. Het lag nogal voor de hand De voorstellers beramen immers een aanslag op onze portemoonaie, of wilt gy het ietwat nauwkeuriger uitgedrukt op die van auto-bezitters, die toch weer in de meeste gevallen die extra kosten op anderen zullen verhalen. En, nu mag men zich met de idee, die aan dit belastingplan ten grondslag ligt, goeddeels kunnen ver- eenigen, bij meer nauwlettende beschou wing springen ons bijzonderheden in het oog, welke door velen als even zoovele onbillijkheden worden gequalificeerd. Of zij, die zich hiermee bezig houden, de juiste toon aanslaan, wagen we niet uit te maken. De behandeling van het veel besproken ontwerp is in volle gang en niet gemakkelijk vait te voorspellen in welke vorm de gewraakte wet ons tenslotte wordt voorgeschreven. Een der grootste bezwaren, welke door velen op Texel de laatste dagen tegen het ontwerp naar voren zijn gebracht, bostaat hierin dat Texel met,z(jn plm. 150 auto's een niet onbelangrijk bedrag in 's rijks schatkist storten zal en daarvan zeil voorloopig in bet geheel niet of slechts in geringe mate kan profiteeren Uit hot kapitaal, dat de regeering zoo in het laadje kr\jgt, worden eerst bestreden de verbete- ringskosten van de primaire en secondaire (le en 2e rangs-)wegen, zoodat Texel met zijn tertiaire (3e rangs-) wegen vooreerst niet in de termen valt uit dat fonds voor deel te trekken. Dit moest wel tot onte vredenheid aanleiding geven en verscheiden corporaties op ons eiland staken de hoofden bjjeen om dit punt nader onder de oogeu te zieD. Onder voorzitterschap van dc heer Lurge- meester werd op Maandag 1.1. in café den Burg alhier gezamenlijk een vergadering belegd, waarin een verzoekschrift aan de Tweede Kamer werd opgemaakt, dat lot strekking had, bij totstandkoming vao de wegenwet met spoed Texel in haar voor- deelen te doen deelen. Het request werd namen3 de gemeente Texel onderteekend door de heer W. B. Oort, burgemeester en verder door bestuurderen van de polders Eijerland, Waalenburg, Burger Nieuwlaud 30 Gem. Polders en de Texelsche afd. van de H.M. v. Landbouw. De heer M. D. Dijt, l.i. alhier, heeft het adres aan de Tweede Kamer aangebodeD. Naar u elders uit dit Dummer blijkt heeft een 3-tal Kamerleden ten bezoek aan 'L'exel gebracht om zich met de Texelsche be zwaren nader op de hoogte te stellen. We deelen nog mee, dat de Min. van Financiën de Geer in de Kamer de ver wachting heeft uitgesproken, dat Texel spoediger aan de beurt komt, dan wordt verwacht. Althans wanneer het plan vlug wordt afgewerkt en technische en econo mische moeilijkheden een en ander niet in de weg staan. Ierwat vaag en ruim van begrip, zouden we meenen. De heeren v.d. Heuvel, Bakker en Braat vestigden in de Kamer de aandacht op de bijzondere positie, waarin Texel met zijn vele auto's verkeert. Geen hunner kon zich vereenigen met het ontwerp, dat van ons eiland wel zware offers dreigt te vra- We hopen u over deze kwesrie nader n ti lichten. DEN HOORN 'n Blijk van waardeering. De he:r Wilner, postbode alhier, had Vrijdag 1,1. een goede dag, welke zeker nog jaren ln aangename herinnering bij hem zal voortleven. Officieren, onderofficieren en verdere leden van de bemanning van de Mok boden hem, die jaar en dag als Mok-bode op nauwgezette wijze zijn plicht vervulde .door storm en sneeuwjacht heen," als blijk van waardeering een fraai gou den horloge met inscriptie aan. Ontroerd dankte de bescheiden man voor dit bewijs van sym- pathie. Een niet alledaagsche onderscheiding, Wllnei! DE KOOG „Tot Lecringhe ende Vermaeck". Woensdagavond werd in café den Braven alhier onder voorzitterschap van de heer C. Kooiman een vergadering belegd met het doel tot oprichting van een tooneel- en muziekclub te komen. Een 20-tal personen was tegenwoor- dig. K,Na de zaak van alle kanten te hebben bekc- ken, werd de eerste steen voor de tooneelver- eeniging gelegd en lieten 16 personen, dames en heeren, zich als werkend lid inschrijven. Besloten werd met bekwame spoed een tooneel- stiik in studie te nemen. Omtrent de oprich ting van een muziekclub zal nader worden beraadslaagd. Naar we later vernemen zal de nieuwe vcr- eeniging tot naam dragen .Tot Leeringhe ende Vermaeck." Moge zij groeien en bloeien, opdat vele Koo genaren zich met ons lil onze nieuwe club mogen verheugen. Binnenland. By Schellingwoudois c en groot Juncker-viicgtuig tydens de marine demonstratie aldaar tegen een looda en vervolgens te water goslort. De piloot word naar hot dichtst bijzynde zieken huis vervoerd en maakt het tamoljjk goed Als [oorzaak wordt geuoomd hot t rit, dat de vlieger te voel uit hot toe stel wou halen en daardoor de vleugels brak. Te Roermond zullen de nieuwe gebouwen van de coöp. eiermijn aau do spoorlijn worden gebouwd. De mijn zet van heel Europa het grootste weekquan- turn om Soms meer dan 3 miljoen por week. Geen peulschilletje 1 Te Barneveld wordt begin November een pluimveetentoonstelling gehouden, waarvoor reeds 900 inzendin gen inkwamen. Te Enschede viel een architect van z(jn flets mot hot hoofd omlaag in een sloot. Hij vond de dood in de modder BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 23 tot en met 29 Oct. 1926. GEBOREN Johanna Cornelia, d.v. Bcrnardus Barhorst en Maarfje Slulsman, Pleter z.v. Gerrlt AHe Splgt en Cornelia Dijt. ONDERTROUWD: Jan Adrlam Duinker en Wijntje Moojen. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1 porte-monnale. 1 rijwielplaatie, 1 tafel kleedje en 1 alpacca beursje. Schagen, 28 Oct. 0— Gelde koeien 48 Vette koeien 100 kalfkoeien 62 Vette varkens 572 Schapen vette 98 Biggen Boter 120 a 250 a 200 a 0,66 a 28,- 12,— 260 400 350 0,70 a 35, a 20,— De Heer H. de Vlugt, Nutfokstation „Qaaslerland" le Wijkei (Ft.) schrijft dato 8-10-'26: Dezen zomer berichtte ik U reeds de schitterende uitkomsten verkregen met Uwe voeders. Nu het legcijfer Van October 1925 tot October 1926 van mijn 50 Wit Wyandotles bekend is, Wil ik U dat ook nog mededeelen. De eierproductie was boven verwachting, waarbij ik er gaarne de aandacht op vestig, dat de hennen in de wintermaanden regelmatig hebben doorgelegd. Van 1 October 1925 tot 1 October 1926, raapte ik: geeft thans dubbel voordeel: Men lette op verzegelde verpakking! N. V. P. Sluis' Pluimvee- en Vogelvoederfabrieken, Weesperkarspel Gevestigd 1823 Méér dcfn 700 Medailles

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 5