Texelsche Courant van Zaterdag 13 Nov. 1926. TWEEDE BLAD 30 cent per foalfpond Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Kostelooze Vaccinatie. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van hen, Burgemeester en Wethouders, ge licht aan Gedepifteerde Staten van Noord- Holland om vergunning tot oprichting van een shchterij op het perceel ge legen aan den Hallerweg nabij den Burg op Texel en kadastraal bekend in Sectie D, No. 2930. Op Vrijdag, den 26en November 1926, des middags te 12 ure zal ten Raadhuize der gemeente gelegenheid bestaan om b'zwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, dio be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemon van de tor zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art, 7 der Hinderwet op den bepaal den dag voor bet gemeentebestuur zija verschenen teneinde hunne bezwaren mondeling too te lichten. Texel, den 12 Nov. 1 r26. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKET. W B. OORT. Teraardebestelling Dr. W. W. van der Vegt. Buslichtingen. Sportnieuws. Hoeveel radio-ontvangtoestellen zijner op Texel in gebruik? Hoeveel rijwielbezitters telt Texel Uitslag verkooping. Inter Nos. Vervolgonderwijs—den Burg. Bij do Bo Over (jsel.scha legwodstrijd bedroeg de gemiddelde pioduetie per ben 149 over 1 jaar. Mot witte leghorns weruon de beste resuita ten bereikt (gemiddeld 168'/,) Te Enschede werd door ver scheiden Twentsche burgemeesters een bespreking gevoerd over de vestiging van een luchthaven in Twente Te Rotterdam werd tegen een tweetal kippendieven uit Gouda resp. I jaar en 6 mnd gevangenisstraf g( öi^clit. Te Westervelde (Drente) zullen 88 zeer lange eiken waarbij vele zware, worden gerooid. Te Nieuwe Pekela is 's avonds kassier Oosting overvallen door twee mannen, die hem z(jn boeken ont stalen Hij raakte geen geld kwjjt. Buitenland. De Poolexpeditie der Russische Academie van Wetenschappen heeft verscheiden vrijwel onbekende eilanden onderzocht en trof o.a een eiland aan, waar zeer voel rendieren buiaden. Te Zeebrugge werd sinds 1918 ruim 30 miljoen frs. aan de haven ten koste gelegd 'en nog steeds eischt zij alle zorg. Te Londen werden de 55 jarige miliionair Brunner en zjja viouw, een begaafd schrijfster, met schotwonden dood aangetroffan ten huize van prins Licbtenstein, die voor een jaar met hun dochter gehuwd was. Op last van de Australi sche regeering zal kap. William die een vliegtocht over de Stille Zuidzee maakt, over Nw. Brittannië vliegen Daar wsonen n.!. menscheneters, uie z'ch aan hun medemenschen vergrepen en nu hoopt men hun door zoo'n vlieg ieraon- stratie tot andere gedachten to brengen Ot het lukken zal? De vlieger moest op hun gebied maar geen landing W3gen. To Weonon liep dezer dagen Je eersto zesmotorscboerer van s'apel Het schip is modern uitgerust en bestemd voor de Staalsvisscherijschool te Bulgarije Te Hannover wordt in verband met typhusgevallen aldaar een onderzoek ingesteld naar de waterreservoirs a daar In hetSaar-gebied dreigde een mijn werkersstakiug daar de eigenaars niet in een looosve hooging willen toestemmen. Het geschil werd bijgelegd. Te H i 1 d e s h e i m (D) zijn de beide daders van de spoorwegaanslag bij L ifoide ter dood veroordeeld. Vlaanderen lijdt ernstig ko't n- gebrek door de opgehouden invoer van Engelsche kolen Do Belgische regeeriug besloot de mijnvoorradee op te eischen en over de noodlijdende gemeenten te verdoelen. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat gelegenheid zal opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen die zich daartoe aanmelden op Woensdag 17 November 1926 des middags 12 uur ten huize van Dr. Boswijk te den Burg. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze gelegenheid tot inenting meer in het bijzonder wordt gegeven ten behoeve van kinderen, die men in den loop van den winter tot een bewaar school wenscht te zien toegelaten. Texel, 11 November 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. VEEINVOER. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen ter openbare kennis, dat zij, gelet op het heerschen van mond- en klauwzeer aan de vasten wal, met ingang van 21 November a.s. den invoer van herkauwende dieren, paarden en varkens in deze gemeente zullen verbieden. Texel, 12 November 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Onder buitengewone belangstelling werd Donderdagmiddag 1.1. het stoffelijk overschot van de heer dokter W. W. van der Vegt op de Algemeene Begraafplaats alhier ter aarde besteld. - Groot was het aantal dergenen, die zicli ge roepen voelden de geachte overledene naar zijn laatste rustplaats te geleiden, belangstel lend hadden velen zich hier endaar opgesteld; en veler eerbiedige groet gewerd hém, die zijn leven de lijdende menschheid had gewijd en, tot zijn krachten hem begaven, van trouwe zorg voor haar steeds was vervuld. Onder hen, die in de lijkstatie de gang naar de doodenakker gingen, merkten we o.a. op: het dagelijksch bestuur van onze gemeente, collega's, bestuurderen der afdeeüngen Texel van Wijkverpleging en Witte Kruis en tal van verwanten en intieme vrienden. Nadat de kist onder indrukwekkende stilte in het graf was neergelaten en de groeve met tal van bloemstukken was gedekt, werd door de Weleerw. heer Ds. Vis als volgt gesproken: In dit oogenblik, waarop wij afscheid nemen van hem, die velen uwer lief was, staan we onwillekeurig even stil; en weemoed is er in ons hart. dat er weer eer. menschenleven uit de breede kiing zijner vrienden is weggerukt. Maar als altijd, wij moeten het overgeven, want wij hebben het leven niet in onze eigen handen. Moe geleefd, ja, moegestreden, is deze dienaar der lijdende menschheid opge roepen, heengegaan naar de Eeuwige, die hem riep tot zijn levenstaak, een taak, waaraan hij tut 't eind trouw is geweest. Want ik kan het niet anders zien dan zóó: wie, als hij, zijn leven geheel stelt in dienst van de naaste, en wie die taak zoo trouw en onbaatzuchtig volbrengt, dal hij zeifs zijn laatste levensdagen geheel vervuld was van zijn werk, zijn patiënten, hij moet bewust of onbewust, geweest zijn een geroepene Gods, die door het leven ging, de weg, die God hem wees. Hij heeft geweikt, voor anderen, zoolang het dag voor hem was, nu is gekomen de nacht, waarinhij niet meer werken kan. Wij willen hem hier een laatste groet brengen, een laats'e woord van dauk, voor wat hij, voor zoovelen is geweest. Hier heeft hij niet kunnen vinden, de rust, die hij zocht, omdat hij zijn beste krachten gegeven had aan zijn levenswerk. Het moge u allen, verwanten en vrienden, tot troost zijn, dat wij hem vol vertrouwen mogen overgeven aan de Eeuwige, die hem tot zich riep, als een goede en gelrouwe dienstknecht Hij ruste in vrede I Daarop werd het woord gevoerd door onze burgemeester: Spreker zeide, Dokter van der Vegt zijn rust niet te misgunnen. Ze is ruimschoots door hem verdiend. We mogen treurig gestemd zijn, van weemoed zijn vervuldhet heeft niet anders kunnen zijn. Wij allen zijn sterfelijk, ons allen wacht eens de dood. Eens gaan we allen van hier. Er is een tijd van komen, er Is een tijd van gaan. Het is slechts de vraag Hoé gaan we De overledene was bemind, geëerd, een braaf, een goed mensch een man die een goed en welbesteed, nuttig leven achter de rug heefl. Als wij dokter van der Vegt een laatste groet wijden, dan doe ik dat, omdat hij als medicus hoog stond en veel voelde voor zijn medemenschen, voor zijn patiënten, voor dit eiland vooral. Als ik de vrijheid neem hier een oogenblik te spreken, dan doe ik dat, omdat Texel en de Texelaars hem dankbaar mogen zijn. Moeilijke uren braken aan, voor de weduwe en nabestaanden in het bizonder, maar we mis gunnen de overledene zijn rust niet. Als ik hier het .rust in vrede" uitspreek is dat geen-holle fraze, maar wel gemeend. Dank breng Ik aan de overledene, die voor Texel zoo veel heeft gevoeld. Vervolgens sprak de heer M. D. Dijt, als vriend van de overledene: Onze dokter van der Vegt is heengegaan, onze dokter; hij zal zóó bij ons blijven voortleven. De herinneringen aan dokter v.d.Vegt zijn talloos Ieder zal die blijven bewaren als die aan het leven zelf. Spreker verhaalde eenige voorvallen uit doktei's piaktijk: Ik herinner mij een geweldig onweer in Augustus 1924. Er werd een kind getroffen. Zoodra dokter bericht kreeg, ging hij er met zijn chauffeur heen, als een reus, als een held door het geweldige onweer naar de plaats, waar hij een taak te vervullen had. Niets kon hem weerhouden. Het was in zijn laatste dagen. Ons dochtertje was ziek en hoewel hij zich met moeite op de been kon houden, geheel vermoeid was, gaf hij ons het laatste op het gebied van de wetenschap En hij heeft ons dochtertje genezen met zijn zieke lichaam, doch met zijn klare geest. En spreker verhaalde van een patiënt uit de Waal, die bij dokter van der Vegt heul kwam zoeken, doch een vergeefsche reis deed. .Ik mag je niet meer helpen," was dokter's be scheid en leed teekende zich op zijn gezicht bij deze woorden. Dokter van der Vegt was voor ons een groot vriend, vervolgt spreker. Ik spreek hier als jonge vriend van nauwelijks 30 jaar van een man van 76. Hij kon een vriend van jonge menschen zijn, want zijn geest bleef jong. Ais vriend herinner ik mij eenige zijner laatste woorden; .Ja, kerel', zoo sprak hij, „de wereld is vol strebers. Heb liefde voor je vak, want dat kan de wereld redden." De heer Notaris Mulder bracht namens de afdeeling Texel der Algemeene Wijkverple ging warme dank aan de overledene, die deze instelling een warm hart toedroeg en haar met raad en daad bijstond. Namens de afdeeling van het Witte Kruis werd gesproken door de heer Dr. Hellema, die de overledene herdacht als de man, die in de arbeid van het Witte Kruis zulk een werkzaam aandeel had. Op zijn initiatief toch werd hier een moedercursus opgericht en tot vorming van een ziekenautofonds de eerste steen ge legd. Als spoedig hier een ziekenauto rijden zal, besloot spreker, zal dit een zichtbaar teeken van zijn belangstellende werkzaamheid zijn. De heer Noorduyn, stiefzoon des overledenen, bracht dank aan allen, die bewijs van deel neming betoonden. Ik ben er van overtuigd, aldus spreker, dat u allen hier niet gekomen zijt uit plicht, maar uit genegenheid en dank baarheid jegens hem, die verlichtte uw smart, uw angst, uw pijn. Ik erken, dat een enkel woord van hem voldoende was om mij op te beuren of terecht te wijzen. Als hij 's avonds rustig thuis kon zitten, als hij 's morgens op stond, steeds hielden zijn patiënten zijn geest bezig, in gedachten was hij steeds bij hen Ik dank u allen zeer. Hij ruste in vrede" Hiermede nam de aangrijpende plechtigheid een eind. Zóó eerde Texel zijn doode, Op zijn weg langs dokter's oude woon hield de rouwstoet een wijle stil. Dit in spireerde een bevriend Texelaar tot het volgende IN MEMORIAM Houd stil weer voort 't Omfloerste tweespan Wordt even in zijn tred gestoord Voor 't huis van de oude veteraan Een stonde slechts trilt door de schare Zijn levensloop houd stil weer gaan V Houd stil weer voort I 't Was dokters lust en leven Voor 't menschdom 1 Zuid tot Noord Te voet op fiets, opkar en auto Leefd' hij voor zijn patiënten Houd stil weer voort zijn motto Houd stil weer voort Naar 't schaduwdak der boomen Uw rust verdiend wordt niet gestoord. Toch zeker komt vriendin of vrind Uw plekje soms bezoeken Want dokter werd omwijd bemind Vaste wal 7,30 vm. 10.35 rm. 1,55 n.m. (den Burg) (Zondags 7,3C vm.) Öudeschild 7,30 vm. 1,55 nm. (Zondags 7,30 vm.) Overige dorpen 11,— vm. 5,15 nm. (Zondags 10,20 vm.) Vlieland 5,15 nm. (Zondags 10,20 vm) KNIP DIT UIT, lezer. Het kan u van dienst zijn. St. Maarten. Met opgewektheid is de lie dezer door de Texelsche jeugd St. Maarten gevierd. Reeds vroeg in de avond doken allerwegen jongskes en meisjes op met lichtjes in lantaarns van allerlei vorm en kleur. De een plantte zijn licht in de duisternis van een uitgeholde koolraap, niet zelden kunstig besneden, de ander, minder kunstzinnig aangelegd, stelde zich met een simpel sigarenkistje tevree. En daar ging het bij groepjes met wiegende lantaarntjcs van deur tot deur, onvermoeid zingend van de goede Sint Maarten, van koeien die staarten en meisjes die rokjes dragen en telkens weer besluitend met de geruststellende mededeeling „Geeft een appel of een peer, Het heele jaar komen wij niet meer." We houden op Texel St. Alaarten in eere en volgen dit spel van de jeugd met haar zang, licht en pret met plezier. We zijn immers ook jong geweest? De wedstrijd Texel I—S.V. Sparta I, eindigde met een 21 overwinning voor de Texelsche sportbrocders. Dat hebben jullie 'm kranig ge lapt, vrienden. Houdt je nu taai en duldt met jullie Texelsch sportbloed in de aderen geen nederlaag meer. Op onze informatie deelt men van betrouw bare zijde mee, dat het aantal op Texel in gebruik zijnde radio-ontvangapparaten 73 be draagt. Op iedere plm. 99 inwoners wordt blijkbaar één radio-toestel gehouden. Met begrijpelijke belangstelling hebben we een antwoord op deze vraag gezocht en wel met dit resultaat Tot heden werden op Texel sinds 1 Januari 1.1. 2861 rijwielbelastingmerken verkocht, het geen tegenover een aantal inwoners van 7281 een aanzienlijk bedrag mag heetcn. Op iedere 5 Texelaars plm. 2 rijwielen, dat mag een bijzon derheid heeten. De boerenhofstede met 15.32,46 H.A. bouw en grasland, gelegen in Ongeren en Waalenburg van de heer W. G. Bakker Sz., is Vrijdag 1.1. ten overstaan van de heeren notarissen Mulder en Brouwer (Apeldoorn), bij toeslag publiek geveild. Kooper van de perceelen 1 tot en met 7 is de heer Jac. Hin Jacz. voor f 25435,—. Perceel 8 werd opgehouden. Alhoewel schier onnoodig na het groote suc ces, door Helder's Dubbel Manuenkwartet de vorige maal hier geboekt, willen we met deze woorden nog even op de desbetreffende adver tentie in ons blad de aandacht vestigen. Het verdrag Nederland-België aanvaard- In haar vergadering van Donderdag 11 November 1926 heeft de Tweede Kamer met 50 tegen 47 stemmen het veelom streden verdrag Nederland—België aanvaard. Een drietal leden konden wegens ongesteldheid niet aan de stemming deelnemen, hetgeen even wel aan het resultaat weinig zou hebben afge daan, daar slechts 2 hunner zouden hebben tegengestemd. Alvoiens over het verdrag werd beslist werd in stemming gebracht de motie-Marchant welke schorsing der beraadslaging en nadere bespre king met België bedoelde. Met 53 tegen 44 stemmen werd de motie evenwel verworpen. Tegen het tractaat stemden 11 Chr. H., 10 Soc. Dem., 8 Vrijh.b., 7 Vrijz. Dein., 5 R.K., 2 Anti Rcv. en verder de heeren Kersten, Zandt Lingbeek en L. de Visser. In ons wekelijksch overzicht komen we op het tractaat, voor ons land van zoo groote be- teckenis, nader terug. Door bemoeiing van de afd. Texel van Volks onderwijs, die bij huisbezoek op het nut van vervolgonderwijs de aandacht vestigde, zal aan de openbare l.s. toch een cursus kunnen wor den geopend. De aanvang is bepaald op Dins dag a.s. namiddags 5 uur. De cursus zal 14 leerlingen teilen. De Gemeente Texel In een hoogere salarisklasse Namens de gezamenlijke rijksambtenaren op de Waddencilanncn zal eerstdaags een afgevaar digde, de heer Bakker hoofd der o.l.s. te Nes (Ameland), bij de Min. van Financiën hun be langen bepleiten. ÖUDESCHILD S.S. Marsdiep. Na een verblijf van eenige weken wegens reparaties te Amsterdam is de Marsdiep Vrij dagmorgen weer in de vaart gebracht. Forensenbelasting—Helder. In aansluiting op ons vorig bericht moeten wij meedeelcn, dat het T.E.S.O. bestuur zijn beslissing niet doet afhangen van de houding welke de gemeente in dezen zal innemen, doch van de vraagHoeveel moet door het betrok ken personeel van T.E.S.O. nu w e r k e 1 ij k betaald worden? Zoolang dit niet definitief is uitgemaakt, zal het bestuur geen beslissing kunnen nemen.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 5