Purol bij Ruwe Huid en Schrale Lippen BAL Hotel Texel. Maandagavond 8 uur BAf in de „Oranjeboom" F VOOR DE VROUW. ADVERTENTIEN op Maandag 6 December.;; Entree f 0,50. Vrij dansenlt" PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN ■k, ÏE Dol ha Vol orkest H. H. POLAK. Tuinbouw- en Pluimveevereeniging „Texel." Een eierophaaldienst georganiseerd met voorloopig plm. 100 aangeslotenen, eige naars van plm. 9000 kippen. Onder deze omstandigheid wordt gerekend op 1 miljoen eieren per jaar. N. V. „Pluin.veebedrijf de Veen" verheven tot Fokstation der T.P.V. „Texel" Hoe komt de T.P.V. aan geld? Het bestuur der T.P.V. „Texel" heeft over gebrek aan belangstelling niet te klagen, althans de door haar uitgeschreven vergaderingen valt veelal een druk bezoek ten deel, een verschijnsel dat vergeleken bij de opkomst op andere dergelijke bijeenkomsten als een heuglijk feit mag worden gekwalificeerd. De vergadering op Donderdag 2 December 1.1. in café den Burg belegd werd buiten het voltallig bestuur door plm. 60 personen bijge woond. De vergadering wordt geleid door de heer N. Duinker, voorzitter, die in zijn openings woord o.a. meedeelt, voor de laatste maal hier de voorzittershamer te hanteeren. Hij heeft met 1 Januari a.s. ontslag aangevraagd. De notulen, daarop door de hr. Jac Eelman Az. gelezen, worden goedgekeurd. Bij de bespreking over de eierophaaldienst blijkt, dat plm. 100 pluimveehouders, eigenaars van plm. 9000 kippen zich hierbij hebben aange sloten. Het bestuur gaf zich voor het tot stand komen van deze dienst veel moeite, o.a. door veel kippenhouders te gaan opzoeken. Het meende tot aankoop van een paard en wagen te moeten besluiten. Een auto zou z.i. minder geschikt zijn: lo. de aanschaffingskosten zijn hooger, 2o op zandwegen is een auto minder goed te gebruiken, 3o geeft vervoer per auto grooter breukschade. De vereeniging zal 2 h 300 kisten aankoopen, de eieren worden thuis geteld, afzonderlijk gehouden en op naam ge veild. Een persoon in vaste dienst der vereeni ging zal met oe functie van ophaler en afslager wor den belast. Kan de ophaaldienst zich bij 'n aantal van 100 aangeslotenen niet bedruipen, het be stuur vertrouwt, dat weldra meerderen van deze dienst gebruik zullen maken. Thans wordt ge rekend op plm. 1 miljoen eieren per jaar. Door eenige leden worden aangaande de ophaaldienst vragen gesteld. De antwoorden, hierop door het bestuur gegeven, vatten we hier kort samen De leden zijn niet verplicht de eieren door deze dienst te doen ophalen. Ieder blijft vrij. De heer v. d. Hoek, die eieien ophaalt in Eierland, wordt niet opzettelijk in de wielen gereden. Ieder blijft ook daar vrij. Vanwaar de eieren ook worden aangevoerd, de vervoerkosten zijn steeds gelijk. Hetophaal- loon bedraagt 10 ct. per 100; dat is l'/i pet., berekend naar een gemiddelde van 7'/s per ei. Het komt het bestuur noodig voor zelf paard en wagen aan te schaffen en de ophaal dienst dus niet aan te besteden. De meelhandel neemt gestadig grooter omvang aan. Voor het vervoer haven—pakhuis zal men dit voertuig dan steeds disponibel hebben. De ophaaldienst levert plm. f21 h f 22 per week op. De veiler verdient thans f300,—. Wanneer ophaler en veiler dezelfde persoon zijn wordt zoo een niet onbelangrijke bezuining verkregen. Reeds eenige jaren is het een bekend feit, dat bij het opfokken van kuikens, speciaal waar het betreft het veikrijgen van meer productieve dieren fouten worden gemaakt. De heer Van Asperen Vervenne, Rijkspluimveeconsulent, merkte reeds op, dat het peil. waarop de pluimveeteelt hier staa', zeer onvoldoende is. De eierproductie toch is over het geheel veel te laag en zoo oordeelt genoemd deskundige Texel een van de slechtste pluimveegebieden. Hierin vond het bestuur a inleiding te zoeken naar een geschikte plaats waar een fokstation zou kunnen worden ingericht. Op zekere dag werd het uitgenoodigd door de heeren Joh. Roeper en J. Bakker, directeuren van N.V. „Pluimveebedrijf de Veen", om hun hoenderpark te willen komen bezichtigen. Hieraan gaf het bestuur gaarne gehoor. Ook de heer van Asperen Vervenne behoorde tot de bezoekers. De indruk welke zij van het pluimveebedrijf meenamen, was een zeer goede. Alle dieren zijn er goed gehuisvest. Men trof er aan met een legafstamming van 300 e. per jaar. De Newton-broedcentrale heeft een capa citeit van 1800 kuikens per 3 weken, welke spoedig wordt verdubbeld. Men heeft er cen trale verwarming. In geenendeele vermoedde het bestuur op Texel een zoo goed ingericht pluimveebedrijf te zullen aantreffen. „In alle deelen ziet het pluimveebedrijf er schitterend uit": dat was de conclusie, waartoe het bestuur bij zijn bezoek kwam. Naar aanleiding hiervan en na eenige bespre kingen gehouden te hebben, heeft het bestuur met de N.V. Pluimveebedrijf de Veen de vol gende overeenkomst gesloten. Het bestuur verleent aan N.V. Hoenderbedijf de Veen het predicaat-Fokstation van de Tuin bouw- en Pluimveevereeniging „Texel", waar voor N.V. Hoenderbedrijf de Veen de volgende verplichtingen op zich neemt: 1. Al zijn jonge hoenders, tenminste tot hun tweede legjaar, regelmatig op de leg te zullen controleeren. 2. Aan de leden der vereeniging een korting te verleenen van 10 procent der broedeieren. 3. Bij gelijktijdige aanvraag de leden der veieeniging bij levering te doen voorgaan. 4. Bij elke leverantie van broedeieren, kui kens, hennen of hanen, een certicaa', door de vereeniging te verstrekken, af te geven, waarin is vermeld de aard var. het geleverde. 5. Aan de bestuursleden zoowel gezamenlijk als afzonderlijk toegang te verleenen tot zijn bedrijf. De controle over het fokstation wordt opge dragen aan de heer B. van Asperen Vervenne, Rijkspluimveeteeltconsulent te den l iag. Vervolgens nog enkele toelicht-, -gen aan gaande het fokstation, waaraan wij het volgende ontleenen Van ongeveer 10C0 fokdieren, bestaande uit Barnevelders, Rhode Islands, wit- en patrijs leghorns, kunnen broedeieren, kuikens en jonge hennen worden geleverd. Al deze hennen worden doorloopend op de leg gecontroleerd door middel van valnesten. Van deze dieren bestaat het grootste deel uit henne.i broed-1926, alles eigen fok uit prima contróle-dieren. Deze hennen moeten in het a.s. voorjaar door goede winterleg bewezen hebben goede legsters te zijn en zullen worden gepaard met hanen van een productie niet beneden 200. Van die dieren denkt het fok station broedeieren te kunnen aanbieden h 12 cent. Hierop genieten de leden 10 pet. reductie. Deze prijs is echter alleen mogelijk bij vol doende medewerking van de leden, opdat de afname zoo groot mogelijk isl Bij te kleine afname zou, om het fokstation voldoende in stand te houden, de prijs hooger gesteld moe ten worden. Eendagsku.kens van dezelfde toornen zullen worden geleverd tegen f 45 per 100 tot plm. 1 Mei, na April, dus in Mei en Juni voor f 40 per 100. Bij getallen minder dan 50 stuks ineens, zullen de prijzen met 5 cent per stuk worden verhoogd. Jonge hennen, eveneens van dezelfde toornen zullen bij een leeftijd van 10 weken geleverd kunnen worden voor f2,25 per stuk. Voor hennen legen de leg kan nog geen prijs worden bepaald. Buiten deze toornen kan het fokstation nog aanbieden: broedeieren en kuikens van ruiai 100 hennen, bestaande uit Barnevelders, Rhode is lands en Witte Leghorns, broed 1925 die in het eerste legjaar een hoog legcijfer van gemiddeld 200 hebben. Hennen hiervan zullen niet worden verkocht. Prijzen van broedeieren en kuikens van deze toornen zullen nader moe ten worden bepaald. Deze zal echter beduidend hooger moeten zijn, vooral wat betreft speciale hennen met productie boven 220 en 250. Wat betreft de hoeveelheid aan te bieden broedeieren en kuikens het volgende: Broedeieren zullên voldoende kunnen worden geleverd om aan groote aanvrage te voldoen Ook in voldoende mate voor eventueele aan vrage voor hoenders met een productie boven 220 en 250. De capaciteit der broedcentrale zal in Jan. worden verdubbeld, zoodat dan ver broed kunnen worden 3600 eieren per 3 weken. Alle verstrekte gegevens kunnen door buiten gewone omstandigheden veranderingen onder gaan. Hier volgen de hoogste legcijfers over het jaar 1925 Witte leghorn 276 eieren, Rhode Island 268 eieren, Barnevelders 231 eieren. Het fokstation zal voor leden te bezichtigen zijn op nader per advertentie te noemen data. Het bestuur raadt de leden met klem hiervan gebruik te maken. Eieren, kuikens, enz, kunnen per briefkaart worden besteld bij de boekhouder, de heer Koorn, Koogerstraat of aan de secretaris, de heer J. Az. Eelman. Bestelt vroegtijdig, minstens drie of vier dagen van te voren. Op emballage zal waar schijnlijk statiegeld worden berekend. Tegen billijke prijs kunnen kunstmoeders geleverd worden. De foktoomen worden niet alleen op leg gecontroleerd, doch ook op te groote broedsch- heid, rui, enz. Eventueele inlichtingen omtrent het gebruik van kunstmoeders, de behandeling der kuikens, enz. worden door het fokstation verstrekt. Het bestuur vestigt er de aandacht op, dat het lidmaatschap nu zeer groote voordeelen biedt en raadt ieder, zich zoo spoedig mogelijk als lid te doen inschrijven. Het spreekt de wensch uit, dat dit werk in hooge mate zal bijdragen tot bloei van de pluimveeteelt en verwacht, dat het in het belang van Texel zal 2ijn. Het fokstation is nog niet officieel erkend, doch deze kwestie zal nader worden geregeld. Daar de vereeniging niet steeds voldoende geld om handen heeft, zou het bestuur gaarne zien, dat ieder lid b,v. f 10 renteloos voorschot verleenen wou. Ook kunnen zij er 5 pCt. obligaties voor ontvangen, van f 5 of f 10, die 5 pCt. rente geven. Wie een renteloos voor schol geeft kan iedere dag zijn geld opvragen. Een der leden stelt voor de leveranciers 14 dagen crediet te vragen. Eenandermeent.dat de vereeniging beter een f 1000 leenen kan. Dit doet de voorzitter opmerken, dat de leden niet aansprakelijk zijn, zoodat niet gemakkelijk een leening kan worden gesloten. Wilde men f 2000 leenen, dan zouden b.v. 20 leden zich voor f 100 botg moeten stellen. Een voorstel uit de vergadering voor leden een inleggeld van f5, voor nieuwe leden van f 10 te heffen vindt geen bijval. Het toetreden van nieuwe leden zou daardoor worden be moeilijkt. Na drukke bespreking wordt besloten de leden een kaart toe te zenden waarop zij kunnen in vullen le hoeveel en welke obligaties zij wen- schen, 2e welk bedrag zij als renteloos voor schot ter beschikking stellen. 3e dat zij al of niet bereid zijn bij leverantie aan ,de vereeni ging 14 dagen crediet te verleenen en 4e voor welk bedrag zij zich garant willen stellen. Bij de rondviaag wordt verzocht de statuten in die zin te willen wijzigen, dat niet alleen het b.stuur maar ook alle leden hoofdelijk aansprakelijk zijn. Het bestuur zal, alhoewel hiermee groote koeten gepaard gaan opnieuw moet de Koninklijke Bewilliging aangevraagd worden, hetgeen met plm. f 70 kosten gepaard gaat deze kwestie onder de oogen zien. Op een viaag van een der leden, of de|heer C. B., bij allen welbekend, nog bij de ver eeniging in het krijt staat, volst van de be stuurstafel een bevestigend antwoord. De man is nog f 500 schuldig, welk bedrag hij evenwel niet verkiest te betalen. Naar zijn zeggen zou de vereeniging op hi in geen vordering hebben, waarin hij ijverig ordt gesteund door zijn procureur Mr. Leesbi g. Hij trekt de deugde lijkheid der hem toegezonden rekening in twij fel, aldus het bestuurslid, de heer J. N. Rijk, maar deze is nota bene opgemaakt door de heer R., de man waarop hij zoo roemde. Het bestuur, vervolgt spreker, had met B. een meeningsverschil en dit tracht hij nu te be nutten om ons 'n hakte zetten. Tot een derge lijke handelwijze is mijtts inziens alleen een lafaard van de ergste soort in staat. Het schijnt B. te doen de vereeniging op kosten ie jagen. Op de vraag of B al geroyeerd is, wordt door de voorzitter geantwoord, dat het initiatief hiertoe van de leden moet uitgaan. De heer Jac. v. Heerwaarden brengt het bestuur dank voor de vele moeite welke bet zich gaf. Het fokstation is er thans en beduidt zeker een groote stap in de goede richting. Tenslotte richt de heer J. S. Pyt eenige van waardeering getuigende woorden tot de heer N. Duinker, die om gezondheids redenen het eiland gaat verlaten en daan m het voorzittersschap moest neerleggen. Na dat de voorzitter meedeelde, aldus spre ker, uit de vereeniging te zullen treden volgde een stilte, hetgeen bewijst, dat die woorden insloegen. Ik behoef u dan ook niet te vertellen, dat onze voorzitter steeds met ijver heeft gewerkt Spreker brengt de wordingsgesch'edenis der vereeniging in herinnering. De heer Duinker was de man, die tot de oprichting het initiatief nam. Met voorlichting van de heer C. Jonker, gem. secr., werd door de heer N. Duinker en J. S. Dijt de noodige voorbereiding getroffen. Zoo kwam de vereeniging ter wereld, welke spoedig in omvang toenam en o.a. ook een eierveiling tot stand bracht Al is er in het bestuur wel eens een hard woord gevallenop prettige wijze hebben we meest samenge werkt. Met ij ver en toewijding heeft Duinker zich de 9 jaar die thans achter ons liggen, aan zijn taak gegeven. Jk vertrouw dat alle leden met ons zullen instemmen. We meenden de heer Duinker het eere-lidmaat- schap onzer vereeniging te moeten aanbie den doch oordeelen het beter, dat't initiatief daartoe van de vergadering uitgaat. Ik wensch u, die thans naar een ander oord gaat, met uw gezin een goede gezondheid toe en hoop, dat het de vereeniging waar voor u jarenlang uw beste krachten ge geven hebt, eveneens wel ga. Bewogen dankt de heer Duinker voor deze woorden. Hij brengt dank aan ieder die hem bijstand verleende, aan ieder, die toonde in hem vertrouwen te stellen. Hij zegt niet te weten, zoo goed zijn taak te hebben vervuld. Nadat nog is medegedeeld, dat voor de eieien een goed afzetgebied gevonden is, wordt de vergadering door de voorzitter gesloten. De klok slaat juist tien. Reeds deed een der leden toezegging van een groot bedrag als renteloos voor schot. Gedistingueerde dracht voor buitenshuis. Wij mogen ons dit seizoen gelukkig prijzen wat de mode betreft, want de ontwerpers heb ben zooveel verschillende modellen vervaardigd dat het onmogelijk is, er niets in te vinden naar onze smaak. Als de nieuwe overblousende taillelijn ons niet bevalt, kunnen wij trouw blij ven aan de rechte lijn en omgekeerd. Deze ge makkelijke toestand kan natuurlijk niet altijd blijven bestaan. Het volgende seizoen zal vrouwe mode zeer waarschijnlijk wel weer veel stren ger gaan optreden en zal zij veel hardere wet ten vastleggen voor wat „chique" en wat „niet chique" is, dus laten wij, nu wij er toé in de gelegenheid zijn, gebruik maken van haar lank moedigheid. Het is opmerkelijk, dat men deze winter weer terugkeert naar de rokken met over-rokken, zoodat vele der nieuwe modellen daarvan voor zien zijn en de meeste daarvan zijn hier en daar diep uitgesneden, omdat de ongelijke onderkant erg in trek is. Deze nieuwe lijn wordt niet slechts voor avond- kleeding toegepast. Ook de gewone dagelijk- sche toiletten zijn er van voorzien, zooals men zien kan aan het japonnetje afgebeeld onder No. 1204. Deze japon is speciaal bedoeld voor het dragen op straat en wordt gemaakt van zwart zijden rips. De over-japon wordt in zijn wijdte iets of wat beperkt door het innemen aan de heupen door middel van groepen plooi tjes en aan beide kanten wordt hij afgewerkt met lang uitloopende slippen, die lager vallen, dan de zoom van de rok. Het noodzakelijke vroolijke effect wordt verkregen door de kraag en het vest van zacht rose satijn. Knippatronen zijn alleen voor abonnees verkrijgbaar in de maten 42-44-46-48 onder opgave van no. 1204. Kosten 55 cents. De mantel no. 1203 is van het modieuze cape model en hiervoor neemt men als stof prune- kleurig laken. Het nauwsluitende bovengedeelte heeft even onder de taille een paar uitgesneden punten, welke met knoopen worden versierd en aan kraag en mouwen is een garneering beves tigd van bruin bont. Knippatronen zijn voor abonnees verkrijgbaar in de maten 42-44-46-48 onder opgave van no. 1203. Kosten 55 cents. Woensdag 8 December. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 8 uur Bijbelbespreking in Gebouw v. Chr. Belangen. Den Hoorn, 'sav. 7 uur Bijbellezing. Koog, 's av. 7 uur ds. v. 't Hooft. Donderdag 9 December. Oosterend, 'sav. 7 uur Bijbellezing. Zondag 5 Dec. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Waal, v.m. 10 uur ds van 't Hooft. Oudeschild, 'sav. 7 uur ds. Janzen. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Briimmer. Maandcollecte. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds Plug. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. A. Geuchies, van Assen, n.m. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Vis. Schagen, 2 Dec. 19 Gelde koeien 92 Vette koeien 8 kalfkoeien 57 Vette varkens 154 Biggen Boter 0,- 150 a 260 250 a 425 250 a 360 0,68 a 0,72 12,— a 20,- a 1,80 a 1,90 01 p( kh 1C lei [0i et e E i e r v e i I i n g Schagen KipeierenAanvoer 6540 Bruin ongewogen f 10,90 a f 11,90 per 100 Wit 10,10 11,50 Kleine 7,80 8,60 EendeierenAanvoer 76 Prijs f6,60 a f7,10 BEVRIJD U VAN DIE RUGPIJN! 126 Rugpijn waarschuwt u, dal uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan, dat gjj een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze belangrijke levens organen te versterken. Waag u niet aan uitstelBegin onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe krachten geven, zorg dragen voor goede bloedzuivering, en rugpijn, blaasstoornissen, waterzuchtige zwellingen, pijn in dé spieren of gewrichten matheid, vermoeidheid, zenuwachtigheid, duizeligheid en urinestoornissen doen ver dwijnen. Tal van mannen en vrouweD, diegedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier kwalen en de pynlyke verschijnselen daar van, getuigden, dat Foster's Pillen bun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel nietDe werking van dit specifieke middel is rechtstreeks op de nieren gericht en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig Daarom worden Foster's Rugpijn Nieren Pillen dan ook algemeen aanbevolen legen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andeie ernstige gevolgen van niei zwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geei etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten A f 1,75 per flacon. 31 idt ftij' de ndii We ftiji Brit -z,mi Iroen auv int mroe Jatte Aetwi )ik v ttagei -ome aaar de Burgemeester het noodig fondv acht om één uur te sluiten. HargE

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2