30 ct. LUNCHROOM CENTRAAL Ais de Zuiderzee is afgesloten Schrale Enid PUR0L brengt lange avonden Rustig gezellig zitje. MIJNHARDT'S Hoesttabletten tegen hoest en verkoudheid Bij Apoth. en Drog. Doos „Concert Texelsch Fanfare." Bekroond pluimvee. M. H. A. Staring. Sjoerd Kuperus. verzacht en geneest men met Texelsche Electriciteitsmaatschappij. K«« Brengt tijdens de feestdagen eens een bezoek aan DEN BURG. X )c Mast over boord gezeild. Wagen omgeworpen. Goed werk. Tweede Nutsavond. „De Gevolgen van een Leugen." INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunne veroorzaken. Eurgemeester en Wethouders der gi meente Texel brengen ter openbai kennis dat ter Gemeentesecretarie te inzage ligt een verzoek met bijlagen vb K. Bakker te Oosterend om vergunnic tot het oprichten van een bewaarplaat voor benzine en petroleum nabij Ooste end op het perceel kadastraal bekend Sectie B, No. 1712. Op Dinsdag, den 4en Januari, 1927 de3 middags te 12 ure zal ten Raadbuiz der gemeente gelegenheid bestaan oi bezwaren tegen dit verzoek in te brei gen en deze mondeling en schriftelij toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die b< zwaren hebben, kunnen gedurende dn dagen voor het bovengemelde tijlsti op de Secretarie der Gemeente kent nemon van de ter zake ingekome schrifturen. De aandacht van belaDghebbendi wordt er op gevestigd, dat volgens d bestaande jurisprudentie riet tot beroe gerechtigd zijn sij, die niet overeen ken stig art, 7 der Hinderwet op den bspaa B V percentage van de gewone omslagte beperken, hetzij althans door van een beschikking van Qed. Staten hooger beroep op de Kroon mogelijk te maken. Een ander lid meende te moeten herinneren aan de omstandigheid, dat de gronden in Eier- land in 3 klassen verdeeld zijn, in verband waar mee hij uit art. 12 al. 2 meende te moeten afleiden, dat het jaarlijks in het reservefonds te storten bedrag, bundersbundersgelijk per H.A. berekend, vervolgens naar de bestaande klassen moet worden omslagen, waaruit zou voortvloeien dat, voor de eerste klasse, een hooger bedrag zal worden betaald dan het bedrag door Qed. Staten dooreengenomen per H.A. vastgesteld. Wat deze laatste opmerking betreft, werd echter, door het lid van Ged. Staten in het midden der commissie, verwezen naar art. 12 al. 3, waar uitdrukkelijk vermeld wordt, dat ook op dit artikel de verdere bepalingen van het reglement van toepassing zijn, inzonderheid dus ook die van art. 2 3e lid, inhoudende, dat waar in dit reglement van H.A. gesproken wordt, telkens wordt bedoeld een H.A. der le klasse of zulke uitgestrektheid land der 2e of 3e klasse, als, naar de in dit artikel bedoelde verhouding gelijk staat met een H.A. der le klasse, zoodat de uitlegging, door bedoeld lid aan de nieuwe bepaling gegeven, niet uit de redactie daarvan mag gelezen worden. In het reglement de beperking vast te leggen voor de door Ged. Staten vast te stellen omslag, zou bedenkelijk zijn. daar niemand alle omstan digheden kan voorzien en er gevaar in zou kun nen gelegen zijn, wanneer Ged. Stalen door eenige reglementaire bepaling beperkt zouden worden in het nemen van noodige maatregelen. Aan de hand (dezer opmerkingen meent de commissie Prov. Staten thans te kunnen voor stellen tot aanneming der voordracht te besluiten met dien verstande evenwel, dat zij het van veel belang zou achten, wanneer de bevoegdheid tot hooger beroep bij de Kroon ock uitdrukkelijk in de verordening zelve wordt vastgelegd ten opzichte van besluiten, door Ged. Staten met betrekking tot de vaststelling van de extra omslag te nemen. Over waterstand, stroomen en d ij k e n. Naar u zich herinneren zult, werd van staats wege een commissie ingesteld, welke tot taak had te onderzoeken in hoeverre afsluiting der Zuiderzee op waterstand en stroomingen aan de waddeneilanden en aan de Friesche kust van invloed zou zijn. Berichtten we onlangs, dat haar rapport ter perse ging, thans ligt het voor ons en zullen we er uitlichten,hetgeen u't meest interesseeren kan. De commissie-Lorentz (prof dr. Lorentz trad als haar voorzitter op) kwam tot de conclusie, dat onder boven omschreven omstandigheid langs de binnenzijde van Texel verhooging der hoogste stormvloedstanden kan worden ver wacht tot een hoogte van 20 tot bijna 80 c.M. Ter vergelijking volgen hier: Piaam, aan de Friesche kust. i30 c.M. N. Wieringen 110 c.M. van Ewijcksluis 80 c.M, Helder 45 cM. Vlieland 30 cM. Terschelling 10 cM. In de zeegaten tusschen Helder en Ameland zullen de waterstanden en de golfoploop grooter zijn. De getijbeweging zal in de Waddenzee sterker zijn, bij Zurig b.v. zal het getij verschil stijgen van 105 tot 165 cM. De tijstroomen door de zeegaten zullen na het leggen van de afsluitdijk verstrekt worden. Tusschen Texel en Helder zal deze versterking 'n derdezijn van de stroom,dieerbij open Zuider zee doorgaat. Zoo de afsluitdijk niet bij Piaam, maar bij Zurig aan de Friesche kust aansluit zal deze versterking een vierde bedragen. De versterkingen van de getijstroom door het Eier- landsche en Amelandsche gat zullen resp. een tiende en een vijftiende bedragen. De stroomen die bij stormvloed door de zeegaten gaan, zul len na afsluiting der Zuiderzee minder krachtig zijn. In hoeverre het resultaat van dit onderzoek aanleiding zal geven tot een verhooging of ver- sterk.ng van Texel's zeewering zal nader worden uiteengezet. Dir. G. Smidt. Beide malen voor een geheel gevulde zaal gaf „Texelsch Fanfare" onder leiding van zijn diiecteur, de heer G. Smidt op Vrijdag en Zater dag 1.1. in hotel Texel een welgeslaagde uit voering. Het programma was met zorg samengesteld goed voorbereid en werd over het geheel op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. Met een pittige marsch, „L' Audacieux", werd geopend, en daarop werden we getracteerd op een ouverture van Jos. Baumann „Milanesse", een nieuw nummer, dat we met genoegen heb ben aangehoord Op de aardig-fantasie .Myrtha' van Mourque volgde „During the Battle," ouverture van Gadenr.e, een krijgshaftig muziek werk dat extra insloeg. „Le Trouvère" (II. Tro- vatore) van de ltaliaaasche opera componist Giuseppe de Verdi werd zeer gewaardeerd, de potpourri viel bij het publiek goed in de flank en oogstte in het bijzonder een dankbaarapplaus. .The Gladiators Farewell" van Blankenburg is een zwaar stuk: het loopt nogal hoog en stelt de spelers niet geringe eischen. Wanneer we nu opmerken, dat het corps zich door al die moeilijkheden kranig een weg heeft gebaand en een flinke, behoorlijke marsch aan zijn in strumenten wist te ontlokken, maken we ons zeker niet schuldig aan overdrijving. Nadat in de pauze gelegenheid was gegeven z'ch lafenis te verschaffen voor droge kelen en ieder de muziek k-m genieten, die door mej. Corrie Dros en de heeren G. en K. Smidt op piano viool en cello onderv/ijiten ge ïoore werd gebracht, werd met uitvoering van het tweede en laatste deel van het programma ee.t aanvang gemaakt. Eerst een welgekozen nummertje voor viool cello en piano, op knappe wijze door het mu zikale klaverblad, bovengenoemd, verklankt Een daverend applaus was hun loon. Daarna werd ter afwisseling een blijspelletje opgevoerd, „De Macht der Vrouw," waarbij wij ons danig hebben geamuseerd, in het bijzon der wegens het uitmuntende spel van de heer N. de Jong die de rol van rentenier Stamper vertolkte. Wijl dit slukje slechts bij wijze van dessert aan de muziek'Chotel werd toegevoegd zullen we ons niet op zijpaden begeven en ons van een nadere beschouwing onthouden. Slechts willen we opmerken in de heer N. de Jong een kracht te hebben ontdekt,een tooneelman, die in een onzer tooneelvereenigingen een eerste plaats zou innemen. Gaarne zien we hem nog eens weer op de planken. De spelers met elkaar zouden we op het hart willen drukken van het tooneel ietwat meer werk te maken. Een portret hier, een kleed daar enz..., met luttel moeite, in weinig tijds schept men er een aantrekkelijke sfeer waarin het prettig spelen is niet alleen, maar waardoor het stuk ook meer tot zijn recht komt. Hei doet zoo kil en koud, zoo ongezellig aan, wanneer het voorhangsel wordt weggetrokken en je ziet een kamer, waaruit de schoonmaakster juist alle boel schijnt te hebben weggenomen. Wie zal dat ontkennen? Maar, lezer dat is maar Njzaak, niet waar, op een muziekavond als deze, welke dat herhalen we kostelijk geslaagd is. In zijn openingswoord gewaagde de voorzit ter, de heer Jb. Schrama vandegroote belang stelling waarin het corps zich mag verheugen: 500 donateurs, alleen in den Burg, is ook geen peulschilletje. Welnu, Texelsch Fanfare heeft getoond, die sympathie op hooge prijs te stellen door haar contribuanten op een goede muziek avond te onthalen. De uitvoering werd door een aantal leden van het Hoornder corps bij gewoond, die speciaal werden verwelkomd Een geanimeerd bal sloot beide avonden. Op de Heldersche pluimveetentoonstelling, gehouden van 17—20 December l.l. in het gebouw der R.K. Volksbond aldaar, behaalde de heer S. D. Keijser, Schoonooid, in de klasse Red Islands met het hoogst aantal punten de zilveren wisselbeker. Ziet hij kans ook het volgend jaar deze prijs te bemachtigen, dan wordt de beker zijn eigendom. Op dezelfde tentoonstelling verwierf de heer Keijser nog een 5-tal prijzen, waaronder een verguld zilveren medaille. In no. 10 van Elsevier's Maandschrift (36e jaargang) treffen we eenige bijzonderheden aan omtrent de schilder M. H. A. Staring en de teekenaar Sjoerd Kuperus, beiden op Texel bij velen bekend. De heer Staring vertoefde eenige tijd op Texel om met het intieme vogelleven meer van nabij kennis te maken, schilderde, hield hier lezingen en maakte zich menigeen tot vriend. De heer Kuperus telt zijn vrienden en ken nissen speciaal onder de ouderen, die hem nog kennen als de zoon van Ds. Kuperus, de be minde predikant, die geruime tijd hier zijn her derlijke arbeid verrichtte. Hier volgen een paar citaten „Sjoerd Kuperus, stille, rustige werker, be zocht een jaar de avondcursus der Academie, had daarna als leermeesters Albert Hahn en Jan Sluijters en ging toen op raad van C. Spoor in Artis werken, waar hij talrijke schetsen en krabbels maakte van allerlei dieren, typische hoekjes van de tuin zelf en van het Artlsleven. Teekenaar van het onopzettelijke. ,het natuur lijke van menschen, dieren- en tuintafereelijes is Sjoerd Kuperus. Slechts zwart op wit teekent hij ze en deze sobere kunstvorm hoort bij hem, spreekt uit zijn wat beschroomde trekken, zijn verschanste natuur. Boekenillustrator voelt hij zich en zijn lange oefentijd, zoowel in Artis als cp de Amster- damsche straat, beschouwt hij als voorbereidend werk voor deze kunst. In Artis teekende hij de hokken met hun dieren achter de tralies, de dierentuin op de voorgrond stellend, in plaats van hem te verdoezelen. Veel schetste hij vogels en apen Apen voor al, onbewust misschien hun handelingen met die der menschen vergelijkende, teekende hij in alle standen, jong en oud, in hun geheel en hun afzonderlijke deelen; bavianen en lampong- apen Raak, erbarmingwekkend brengt hij hen in beeld. Leerling van Herbert van der Poll is de schil der M. H. A Staring, een nauwgezet dieren- kenner, deelend de meening van zijn meester, dat de dier-schilder ook wetenschappelijke ken nis moet hebben van dier psychologie en biologie Staring is ornitholoog en verbracht eenige tijd op Texel om er het vogelleven van nabij te bezien In de laatste tijd voelt hij zich meer tot het maken van grootere zoogdier doeken aangetrokken, olifanten en roofdieren; misschien is zijn visie nog niet geheel apart en doen zijn doeken te veel aan die van zijn meester denken maar ook heeft hij van van der Poll eerbied voor, en kennis van het dier, getrouwe weergeving, typische standen en romantische achtergronden geleerd" Doos 30 Tube 80 ct In een vergadering van de Comissarissender Texelsche Electriciteitsmaatschappij, in hotel Bellevue te Helder op 16 December 1926 ge houden, werd besloten om lo. de bouw van het hoog-en laagspannings- kabelnet te gunnen aan de Heemaf te Hengelo (O) als zijnde verrewi g de laagste inschrijver. Het juiste bedrag van de bouw zal nog nader moeten worden vastgesteld in verband met en kele kleine wijzigingen. In Februari zal met de bouw een aanvang genomen worden. 2o. De 26e Januari a.s. zal weer een verga dering van commissarissen plaatsvinden, waar op gunning van de bouw van de electrische centrale en van de electrische inrichting daar van zal plaatsvinden. De aanbesteding van de electrische centrale zal openbaar zijn. Voor laatstgenoemde aanbesteding zullen een 10-tal firma's worden uitgenoodigd. 3o. De stroomleveringstarieven werden vast gesteld. Aan de verbruikers zal de keuze gelaten wor den tusschen a. een vastrechttarief, steunende op het aantal vertrekken, dat in de woning aanwezig is, en b. een vastrechttarief in verband met het aan tal lichtpunten, dat in elke woning aanwezig is. In beide gevallen is de stroomprijs per K.W.U 15 cent en onafhankelijk van het te betalen vastrecht. 4o. De voorwaarden voor de levering van electriciteit, alsmede de installatie-voorschriften, eerstgenoemde ter bediening van het publiek, laatstgenoemde voor de installateurs, werden eveneens vastgesteld. 5o. Een verzoek van de N.V. Electr. lnst. Mij. „Noord-Holland" te IJmuiden om het monopolie voor de aanleg van de gratis-lichtpunten te verkrijgen, werd afgewezen. Dinsdagavond 1.1. had in het raadhuis een bij eenkomst met de leden van de Raad plaats om hen nader in te lichten, zoodat zij thans op de hoogte zijn. Hier volgen de vastrechttarieven, zooals deze door de T.E.M.-bestuurderen werden opgesteld We maken er u op attent, dat de volgens deze staten per jaar verschuldigde bedragen worden verhoogd met een bedrag, dat van de stroomaf- name afhankelijk zal zijn. LICHTPUNTEN-TARIEF. Wie dit tarief kiest betaalt per jaar aan vast-recht voor 1 lichtpunt f 14,— 7 lichtpunten f 48,— 2 22,- 8 52,- 3 28,- 9 56,- 4 34,- 10 60,- 5 40,- 11 64,- 6 44,- 12 68,- VERTREKKENTARIEF. Wie dit tarief kiest betaalt per jaar per wo ning aan vast-recht voor 2 vertrekken f 19,— 11 vertrekken f 52,50 3 23,— 12 55,50 4 28,- 13 58,— 5 31,50 14 61,- 6 35.— 15 63.— 7 38,50 16 65,- 8 42,- 17 67,50 9 45.50 18 70,— 10 49,- 19 71,50 20 vertrekken f73,— Voor elk vertrek boven de 20 is per jaarf 1,- vastrecht verschuldigd. Bovengenoemde totaalbedragen per jaar zijn over 10 termijnen«.n verdeeld en ontleenen hun grootte aan de in die tijdperken te verwachten stroomafname. Zoo zal men, wanneer het ver- trekkentarief gekozen is, voor drie veitrekken in de maand December f3,30 en in Juli f 1,30 vastrecht moeten betalen. Over het heele jaar zal een bedrag van f23,— verschuldigd zijn. Toelichting bij het „vertrekken"-tarief Het begrip „vertrekken"-tarief behoeft eenige omschrijving. Met vertrekken worden in dit geval namelijk slechts de bewoonbare be doeld. Ruimten als gangen, portalen, bijkeuken, kelders, W.C's, zolders, etc. worden dus buiten gesloten. Zolders, die als slaapplaats worden benut, worden geacht bewoonbare vertrekken te zijn. Alle ruimten kleiner dan 4 vierk. M, blijven buiten beschouwing. Wat zal de stroom nu kosten? Nu zult u ons tegenwerpen: Dat is allegaar goed en best, maar kom nu ereis met dingen voor de dag, waardoor je een vergelijking trek ken kunt tusschen het G.E.B. van heden en de T.E.M. van de toekomst! Kan ik nu een lager rekening verwachten of betalen tot't mooie licht mij groen en geel voor de oogen schemert? Beste lezer, laat ons dit mogen opmerken Aan de hand van de bovenvermelde staatjes kan ieder onmiddellijk uitmaken welk bedrag aan vastrecht per jaar verschuldigd zal zijn. Kiest u bv. het tweede tarief, dan zult ge, wanneer uw huis drie bewoonbare vertrekken telt (woonkamer, slaapkamer, keuken) jaarlijks f 23,— vastrecht moeten voldoen. Brandt ge nu in uw woonkamer gedurende 1000 uur per jaar een lamp van 50 kaars, dan hebt ge 40 Kilowatt-uur gebruikt en dus te be talen, boven uw vastrecht f 23,—, 40 maal 15 e is f 6,— per jaar. Kiest ge een tweemaal ster kere lamp of brandt ge haar tweemaal zoo lang dan zult ge het dubbele bedrag moeten betalen Kortom aan de hand van dit voorbeeld kunt ge gemakkelijk diverse berekeningen uitvoeren: (Zie ook Bijblad). Meterhuur. Boven vast recht en stroomprijs is nog me terhuur verschuldigd, f3,60, 4,80, 5.40 of 6,— per jaar al naar de klasse waarin men op grond en Ku 0. I van het aantal vertrekken en lichtpunten ingedeeld. Ziehier, lezer, wat tot heden in dezen worden gepubliceerd. Ons oordeel zoo wij daartoe bevoej mogen heeten zullen we tot een volgei nummer opschorten. De volledige gegevens zi nog niet alle in ons bezit. ÜUDESCHILD Maandagmorgen is tijdens een zware van de blazerschuit T X 25. schipper J. Henln de mast gebroken. Hij knapte bij het dek ale ging met zeilen en touwwerk over boord. dreg welke men had uitgeworpen, ging ve loren. Meerdere schuiten waren in de nabijhe zoodat spoedig hulp kon worden gebodr De T X 84. nam de mast op sleeptouw, terw de schipper van de T X 43. de mastlooze schi behouden in de haven binnenbracht. De o varenden van de TX25. hebben geen lel* !u bekomen. H;t geval heeft belangrijke schaü veroorzaakt ook al doordat de schuit eeni dagen uit de vaart moet worden genomen. DE WAAL Ten gevolge van de hevige wind is Maand: de wagen van de heer P. Roeper Mz. omve geworpen, toen hij bij de heer Poot over dam zou rijden om beschutting te zoeke Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, schade bleef tot de wagen beperkt. Zaterdagavond bracht het gezelschap dam 3i en |heeren uit Oudeschild een bezoek aan oi dorp om ook hier onder hun gezang een eollee te doen houden voor de nabestaanden der bij i laatste storm omgekomen Katwijker visschei De tweede nutsavond, op Zaterdagavond 1 in het café van de heer Bruin alhier belegi mag in ieder opzicht geslaagd heeten. De hei N. Vermeulen sprak een kort openingswoot en vertrouwde, die leder zich uitnemend zi amuseeren. Door de Oosterender Vereeniging werd ee blijspel „De gebroeders Kalkoen," op de pin ken gebracht dat een gul onthaal heeft gevonde )i Een gezellig bal onder leiding van de hti W. Boon (Helder) ^besloot de avond. DE KOOG De tooneelvereeniglng „Tot leeringhe end vermaeck" hield Zondag in café- den Brava haar eerste uitvoering. Er waren plm. 70 sonen opgekomen. In zijn openingswoord memoreerde de voo zitter, de heer A. Kooiman, dat aanvankelijk de bedoeling lag de oprichting van een muziel gezelschap, wat vooral in de zomer de Ko« ten goede zou komen. Door de weinige kracl ten, die zich voor dat doel hadden aangemel viel er voorshands niet aan te denken en wer besloten een tooneelclub op te richten Sprek hoopte, dat het boompje, nu geplant, mo| groeien en werkelijk moge strekken leeringhe en de vermaeck. Het stuk, getiteld „De gevolgen van leugen," een blijspel in 4 bedrijven, werd go« gespeeld. Vooral de rol van koster en domim werden zeer goed vertolt Een daverend appla na ieder bedrijf bewees, dat hetstuk goed insla - Aan het slot sprak de voorzitter nog kort woord, waarin hij de wensch uitte, nog menig avondje volgen zal. Een prettig bal volgde.

Texelsche Courant | 1926 | | pagina 2