KAfrW Dats.KWAÏïA No 4089 Zaterdag 22 Januari 1927 40s'8 Jaargang Rechtsvragen. Voor de Zondag. V0LLEMELII KEEPEN PUROL Meisjes Texelsohe Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente ïexel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van K Babsor te Oosterend om op het perceel kadastraal bekend in Sectie B, no. 1712 een bewaar plaats voor benzine en petroleum te mogen oprichten door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigl, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor hot Gemeentebestuur zijn versche nen om bunn9 bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 17 Januari 1927. Buigemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER W. B OORT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of binder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat bet verzoek van hen Burge meester en Wethouders om op het per ceel, kadastraal bekend in Sectie D, No. 2920 een slachterij te mogen oprichten door Gedeputeerde Staten der provincie Noord Holland voorwaardelijk is inge willigd De aandacht wordt er op gevestigd dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 19en Januari 1927. Burgem. enWeth voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W B OORT\ Stremming verkeer. Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werker kosteloos beantwoord. „Wat maak ik van mijzelf?" Slechts e'én merk kan aan de spits staan Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat dan Een fokveedag te Schagen Veevervoer, Visscherij. De Haagschc roofmoord. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drlo Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 cL p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogols: 50 ct. Iedere rogel moer: 10 ct. Dezelfde advortontle 4 maal goplaatst wordt 3 maal berokond. Bij abonnement lagere regolprl|s. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat het verkeer met rij en voertuigen over den weg Oudeschild-de Waal (Langewaalsweg) in verband met het maken van de hrug over de Ayesloot, van Dinsdag 25 Januari tot uiterlijk Zaterdag 29 Januari a.s. gestremd zal zijn. Texel, 19 Januari 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Dinsdag 25 Januari 1927, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 20 Januari 1927. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Foi matie uan enkele stembureau*. 3. Vaststelling suppletoir kohier honden belasting dienst 1926. 4. Ontslag-aanvrage Mej fl. Jonker als onderwijzeres aan de o.l. school te den Hoorn. 5. Overplaatsing van onderwijzeressen. 6. Voorstel tot het planten van boomen aan het Schildereinde te den Burg. 7. Restauratie van den toren te de Koog. 8. Concessie in verband met radio-cen trale. 9. Wijziging gemeentebegrootiny voer 1926. 10. Wijziging gemeentebegrooting voor 1927 Moet men zich deze vraag ook als algemeenc vaag'stellen, niet zoo nu en dan ter controle maar aan het begm van zijn levensweg Theoretisch zou men „ja" kunnen antwoorden. Toch ziet/men het niet veel doen. Misschien terecht. Want niet in overpeinzingen ligt onze kracht, maar in handelen. En in dat handelen openbaartl'zich ons streven en begeeren, ons doel kan ons bewust worden uit onze werken. Beteekenis'.'krijgt die vraag, als wij in het ge drang van het leven komen; zin, als de branding om'ons^slaat. Dan kunnen wij er niet buiten, om 1'óns'af te vragen.Wat maak ik van mij zelf? Wat zoek ik? Een betrekking Plezier? Geld? Eer?" Of"zoek^ik het hoogere toewijding van mijn krachten^aan de dienst van een heilig ideaal? Maak ik mij zelf tot een dienaar van mijn lager zelf, of tot een dienaar van ;het hoogste en beste, datjj nt ijn verstand en gemoed kunnen omvamen Het is goed zich van tijd tot tijd af te vragen: Wat maak ik van mij zelf? Het is ook goed, om daar wat hulp van bui ten bij in te roepen. Een ander ziet scherper. We moeten de critiek niet vreezen: we moeten ze uitlokken. Zeker, ze kan wonden. E*r is wil noodig en moed, om ze te dragen. Er zijn slf^pe naturen, die er een ijdel welbehagen in vinden over hun gebreken berispt te worden en die met genoegen het requisitoir hooren, toegeven dat ze zoo zijn en verder leven. Maar de mannelijke mensch, die zijn eer en zijn zelf gevoel heeft, vindt het nooit aangenaam, als hij het voorwerp van scherpe beoordeeling is. Maar toch is hij er dankbaar voor. Hij zal later zien dat er waars in washij zal tot zelfbezinning komen. Gelukkig, wie in zijn leven een liefhebbende ziel ontmoet, die hem zoo liefheeft, dat zij het kwade in hem niet verdragen kan en daarom aanmerkingen maakt. Want hoeveel lichter wordt de uit liefde gegeven critiek verdragen Wij moeten die zelfs in buitengewone vriende lijkheid aannemen, want het is zoo pijnlijk, ze uit te oefenen. Er ligt veel liefde en groote hoogachting in het uitbrengen van critiek op wie wij liefhebben. Maar ook in goede zin mogen we wel bij een ander te rade gaan. We mogen blind zijn voor onze eigen gebreken, we zijn het ook dikwijls voor onze eigen deugden. Wat wij als van nature bezitten, vinden wij zoo natuurlijk en vanzelfsprekend, dat wij niet begrijpen, hoe het iets bijzonders voor andere menschcn kan zijn. Zoo mogen we ons ook onze goede krachten laten ontdekken. Misschien is dit nog wel het beste. Want bij de zonneschijn der waardeering groeit alles zoo voorspoedig en tot krachtige ontluiking komt een persoonlijkheid, niet door haar kracht te besteden aan het overwinnen der fouten, maar door te arbeiden voor het goede. In die arbeid zullen de meeste fouten onder gaan. Zooals er menschen zijn, die geen aan merkingen kunnen verdragen, zijn er ook, die nooit iets goeds van zich' zelf kunnen hooren, En al is dit laatste zeker veel sympathieker, het is ook noodig, dat men weet, waar zijn kracht ligt. En, als in de straten van ons leven op een avond de gestalte verschijnt, die tns vraagt: „Wat maakt gij van uw leven", dan zal het mede van ons verantwoordelijkheidsbesef, dat wij ons leven te maken hebben, afhangen, hoe ernstig wij die vraag opnemen, cn in ons ant woord op die vraag zal zich openbaren, wat wij voelen als onze diepste bestemming. Dat meet in eigen hart gevonden worden, in eigen leven moet er om geworsteld worden. Mij schijnt het, dat die bestemming wijst in een bepaalde richting, waarin wij allen gedreven worden. Zie uitvoeriger in het kostelijke bock van Prof- Casintir „Zelf aan 't Stuur". 30-60-90 ct. Naar we uit Schagen vernemen, overweegt het bestuur der Paaschtentoonstcllingsvereeni- ging aldaar eind September of begin October een tentoonstelling van fokvee en geregistreerd woivee te organiseeren. Het ligt in de bedoeling omstreeks die tijd vooreen groot deel van Noord- Holland te Schagen een flink opgezette fokvee dag te houden. Veel deskundigen zeiden reeds hun medewerking toe. Voor de misdeelde jeugd. Welwillend deelt men ons mee, dat de ver koop van zegels ten bate van de misdeelde jeugd in December 1926 in ons land ruim f 108.000 netto heeft opgebracht. In 1925 kon slechts f77.000 netto worden bijeengebracht. Radio- Centrale—den Burg. In de raadsvergadering van Dinsdag a.s. wordt, 7.ooals u uit dit nummer blijkt, een concessieaanvraag tot het slichten eener radio-centrale in behandeling genomen. Waar het hier een interessante onder neming betreft, die ongetwijfeld veler sym pathie zal hebben, namen we - zooals dat ons betaamt reeds poolshoogte met het resultaat, dat we u thans eenige bijzon derheden kunnen meedeelen Het naadje van de kous weten we weliswaar nog niet doch er zal nog voldoende gelegenheid zjjn u met de finesses op de hoogte te brengen. Wat is dat, zoo'n radio-centrale, vraagt u wellicht? En we antwoorden: zoo'n radio-centrale is een ontvang-station voor draadlooze telefonie, dat de ontvangen muziek, redevoeringen etc. versterkt en dan langs speciale lijnen toevoert aan ieder, die zich bij deze radio-centrale wil aansluiten Wie abonnee wenscht te worden betaalt een zeker bedrag als bijdrage in de kosten van aanleg en schaft zich, om de aether- heerlijkheden deelachtig te kunnen worden, een luidspreker aan. Naar men ons meedeelt - on naar ons ook uit diverse radio-tijdschriften bljjkt bedragen de kosten van aanleg plm. f 15 en zal vermoedelijk een wekeiyksche con tributie van f 0.50. verschuldigd zijn. We meenen, dat velen - en speciaal de bewo- wers van den Burg met genoegen van deze plannen zullen kennis nemen en ver moeden, dat wanneer de proet hier goed slaagt, ook andere dorpen niet lang op hun radio-centrale behoeven te wachten. Waar reeds in tal van plaatsen de radio-centrale in een behoefte blijkt te voorzien, ligt het voor de hand dat zij ook op Texel wel gedijen zal, speciaal in hot stedeke den Burg, dat door ziju ligging de aanleg geen onoverkomelijke moeilijkheden in de weg zal leggen. We wenschen do hoer Henk Bruijn, die deze onderneming op touw zet, alle succes tee. Het woord is thans aan de Raad, die naar wo vertrouwen wel geen bezwaren te berde zal brengen. Do zoo veelzijdige voordeelen van de radio-telefonie zijn reeds genoegzaam bekend, zoodat wij het raads besluit in dez-n zonder „angst of vreeze" tegemoet zien. De opvoedkundige, aesthe- tische, ethische en practische waarde, die in zoo menig radio-program steekt, vindt algemeene erkenning. Hoe meer gelegenheid ons eilanders ge boden wordt om met de buitenwereld zjj het dan langs radio-tolefonische weg in contract te komen, hoe meer Texel daarmee gebaat zal zijn. ZaaDdam, Zaandijk, Purmerend, Koog aan de Zaan, Amsterdam, Haarlem, Schagen Nijmegen, weldra Helder, enz. Bij normale capaciteit kunnen plm. 100') perceelen aan zoo'n centrale worden aangesloten. OUDESCHILD Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 6 kalveren, 20 varkens, 18schapen en 4 koeien. Gedurende deze week zijn'in de haven aan bracht, ruim 3800 KG. garnalen en ruim 2300 KG. wulken. De prijzen zijn redelijk. Mochten we een vorige maal reeds melden, dat bij het Loodswezen stappen jwerden gedaan, om aan het Horntje een lichtbaak geplaatst te krij gen, het heeft in zooverre zijn nut gehad, dat de weggenomen gasboei weer bij het Horntje is neergelegd. Ook schijnt men toezegging te Een ontzettende roofmoord op het Bezuidenhout heeft opnieuw hel deftige Haagje in opschudding gebracht. Boven vindt u he perceel van hef ec'itpaar Wilk, waarin een laffe moordenaar de vrcuw doodde. Inzet de chef der afdecling C., commissaris Kramer, die met groote energie het onder zoek leidt.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1