KWATTAW Dst'sKWAÏIA DE KWAUIEIÏ ABM No 4099 üm&l reepen Zaterdag 26 Februari 1927 40"a Jaargang Voor d8 bondag. Lijstenfabriek - TEXEL Baekha&üel Parkstraat. Hoest Uw kmd? X DIE. NOOIT VERVEELTX Texelsche Berichten mm ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: Slechbseén merk kan't beste zyn 3 tn b 1- m. 8 7,3 TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 reeols: 50 ct. ledoro rogel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekond. BIJ abonnement lagere rogelprlle. ADVERTENTIÉN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Over boeken. Boeken zijn vaak onsterfelijk. Van alles wat de mensch tot stand heeft gebracht, blijven zij het langst bestaan. Tempels vallen in puin, schilderijen en beelden worden van hun heer lijkheid beroofd; maar „de boeken" blijven. De vernielende tand des tijds knaagt zich stomp op de groote gedachten, welke zij bevatten. Zij zijn heden nog even frisch als ecuwen geleden toen zij oprezen in de geest der groote schrij vers, aan wie wij ze te danken hebben. Hetgeen zij gezegd cn gedacht hebben, spreekt met onverminderde kracht tot onze geest uit huil werken. Het eenige, wat de tijd ten opzichte van boeken vermag, is: het slechte uit te ziften en le doen verdwijnen. Op het gebied der let terkunde blijft alleen bestaan, hetwelk waar achtig schoon en goed is. Emerson zegt in zijn werk „Society and Solitude": „Wat de hedendaagsche schrijvers aangaat het is niet gemakkelijk onderscheid te maken tussciien algemeene bekendheid en gevestigde roem. Daarom zorg er voor, geen onbeduidende boeken te lezen. Schuw de pro ducten, waarmee de pers van de dag ons zoo kwistig bedeelt, schuw het nietig gepraat, dat één dag leeft en dan spoorloos verdwijnt. Met het oog op de keuze van lectuur kan ik deze regels gerust ter behartiging aanbevelen: le Lees nooit een boek, dat nog geen jaar oud is; 2e Lees nooit andere dan beroemde werken 3e Lees nooit iets, waarin gij geen smaak hebt." Lord Lytton's stelregel was„Lees op het gebied der wetenschap de nieuwste, op dat der fraaie letteren de oudste werken, De boeken verschaffen ons toegang tot de beste kringen. Zij brengen onze geest in aan raking met de grootste geesten, die er geleefd hebben. Wij hooren, wat zij gedaan en gespro ken hebben het is alsof zij voor ons leven wij zijn deelgenooten van hun gedachten wij stemmen met hen in en genieten en lijden met henhun ervaring wordt de onze en 't is ons alsof wij tot op zekere hoogte handelende per- worden in de tooneelen, welke zij ons beschrij ven. Edele en groote mannen zijn onsterfelijk. Hun geest spreekt ons toe uit hun werken. Nog luistert men naar de uitspraken van hun ver heven verstand. Wij staan nog onder de invloed van „de Grooten" uit de oude tijd. „Nog zwaaien zij vol majesteit de scepter, Al rust hun lijk in 't graf." Samuel Smiles. Tuinbouw- en Pluimvee-vereeniging. Algemeene Vergadering. De algemeene vergadering der Tuinbouw-en Pluimveevereeniging „Texel" op Woensdag 1.1. in café den Burg werd door ruim 50 personen bezocht, een getal, dat naar de heer J. S. Dijt vice-voorzitter, in zijn openingswoord deed uit komen niet zoo groot was als men verwachtte In verband met de ongewone gebeurtenissen van het afgeloopen jaar en de gewichtige on derwerpen, welke deze avond ter tafel zouden komen, had het bestuur gaarne meer belang stelling gezien. Wegens ongesteldheid van de heer Jb. Eel- man Az., secr., leest de heer J. N. Kijk de no tulen welke onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van de heer J. Eelman Az. waarin hij zegt om gezondheids redenen omslag te nemen als secretaris der T.P.V. „Texel". De heer J. S. Dijt betuigt zijn spijt over het uittreden van de secretaris, die van zoo buitengewone belangstelling in het werk der vereeniging steeds vervuld was. Het laatste jaar evenwel was een tijd vol spanning en ook dit jaar zal die spanning zich laten ge voelen. Daarom, zoo besluit spreker, acht ik het tenslotte beter, dat de secretaris zich die niet behoeft aan te trekken. (Luid applaus). Royeering van twee leden. Bij schrijven van Juli 1926 verzochten 17 leden het bestuur een voorstel aanhangig te maken tot royement van de leden C. Boon en C. Ren tenaar. Hun handelwijze toch, aldus motiveerden adressanten hun voorstel, wijst er op, dat beiden hun best doen de vereeniging te benadeelen. Niemand wenscht in deze het woord, waarop eerst het voorstel tot royeering van het lid C. Daar we met orders worden overstelpt, verzoeken wij beleefd, ter voorkoming van teleurstelling, vooral tijdige bestelling van lijsten. Wacht niet tot de laatste dag. ziet nog vandaag onze collectie, welke 52 diverse lijsten telt. V - De Kon. Nederl. Jachtvereeniging hield een slipjacht in de omgeving van den Haag Hierboven de jagermeesters met de meute. i ii 11iiBiii i ■■iiicgg—■«■■mm Boon in stemming wordt gebracht (Een stem: „Eerst B. Ouderdom moet je eeren".) Uitge bracht worden 51 stemmen, waarvan 49 vóór royement—Boon en 2 tegen. Aldus wordt be sloten. De heer Verstegen vraagt het woord, doch tevergeefs, daar hij de vóór de stemming gebo den gelegenheid tot spreken niet heeft benut. Bij stemming over het royement C. Rentenaar worden 53 stemmen uitgebracht; waarvan 42 vóór, 7 tegen royeeren en 4 blanco. De heer Rentenaar verlaat op verzoek van de voorz. de vergadering. De heer C. Boon is niet aanwezig. De v. voorzitter wenscht de vergadering geluk met deze uitslag en brengt de leden dank we gens de betoonde solidariteit. De heeren B. en R. hebben getracht de vereeniging in de grond te boren. Deze avond zal nog blijken, besluit spreker, dat ik niet te veel heb gezegd. Bestuursverkiezing. De heer J. S. Dijt treedt af volgens rooster (doch is herkiesbaar), de heer N. Duinker we gens verlrek naar elders en de heer J. Eeiman Az. om gezondheidsredenen. Door het bestuur worden voorgedragen de heeren Jn Bakker D.Pz D. Bruin Hz., P. Dros Nz., Jb. Hoogenbosch, T. Huisman, Jn. Kager, J. Keijser Az., N. Kik kert Jnz., Jb. Mantje, Joh. D. Roeper, M. J. Veeger en M. Zuidewind. Deze lijst dient om versnippering van stem men te voorkomen, doch is niet bindend. Be noemd worden met groote meerderheid van stemmen de heeren J. S. Dijt, J. Bakker D.Pz. en |n. Kager. Zij allen nemen hun benoeming aan onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen. (Luid applaus). Rekening en verantwoording. Daar de regeling der boekhouding veel tijd in beslag nam, is deze vergadering zeer ver traagd, aldus de voorzitter. Moeilijkheden met de ex-boekhouder zijn hieraan niet vreemd. De controle van rekening en verantwoording ge schiedde door de heeren J. Bakker D.Pz. en C. Keijser Hz., en ging met moeilijkheden gepaard Eerstgenoemde brengt daarover verslag uit en zegt dat.de commissie voor nauwlettende con trole der uitvoerige en ingewikkelde admini stratie de tijd heeft ontbroken. Ze sloeg een blik in de boekhouding van de heer J. C. Koorn en kreeg daarbij een onverdeeld gunstige in druk. De rekening van de heer R. zal eerst na langdurig onderzoek kunnen worden beoordeeld. Bij volledig onderzoek van de boekhouding van de heer Koorn zal zeker tot goedkeuring gead viseerd kunnen worden. De voorzitter vestigt er nog de aandacht op dat over de laatste 7 mnd. van 1926 f 900 winst werd gemaakt en dat, terwijl 1926 toch geen goed eierjaar was. De daaraan voorafgaande 17 mnd. leverden een winst van f 1100 op. Hier over valt te denken, zegt de voorz., maar ik wil er niet over spreken. Ik heb reeds gezegd blij te zijn, een lid te hebben geroyeerd. Daarop doet de heer J. C. Koorn voorlezing van rekening en verantwoording. Wacht dan niet tot het pijn in de keel cn op de borst krijgt. Bescherm de tecre lon gen door het onmiddellijk Abdijsiroop in te geven, die een zware verkoudheid of rrger bijtijds voorkomen kan. Akkers Abdijsi roop is een onschadeiijk en toch krach tig werkend kruidesmlddel dot II gerust rr.oogt geven. Het helpt prachtig I ij bron chitis, influenza, kinkhoest of verkoudheid In flacons vanaf 230 gr. a f 1.50 O t De balans op 1 Juni 1926 sloot in debet en credit met een bedrag van f 10372,88. Het kapitaal bedroeg f 2160,55. De balans op 31 Dec. 1926 sloot in debet en credit met een bedrag van f 12176,82. Het kapitaal bedroeg f 3054,23. De netto winst van 1 Juni—31 Dec. 1926 f 894,18. De boekhouder voegt hieraan toe, dat hem door zijn voorganger voor de samenstelling eener balans op 1 Jan. 1926 onvoldoende ge gevens zijn verstrekt. Bovendien had hij er weinig hou-vast aan en konden de kassaldi door hem niet worden gecontroleerd. Na deze mededeelingen wordt de boekhouder bij acclamatie door de vergadering gedéchar- geerd. Jaarverslag 192 6. Aan het jaarverslag ontleenen we: Op 31 Dec. 1926 telde de ver. 223 leden (thans meer, door de ophaaldienst.) EIEREN. In 1926 werden 953050 eieren ge veild, het meest op 6 April, 36111, het minst op 15 Nov., 2603. In totaal 168164 minder dan in 1925, hetgeen voor een klein deel aan de veiling van Rentenaar is toe te schrijven. Na Mei 1926 werden er 419900 geveild, na Mei'25 44986 meer. Over de 5 mnd., dat R. nog boek houder was, bedroeg die vermindering 168164 44986, dus 123178 stuks, of bijna 3-maai zoo veel, wat dunkt me (d.i. de boekhouder) wel iets te denken geeft. De hoogste veiling in 1925 telde 45613 stuks, dus 9502 meer dan de hoog ste in 1926 en bij die hoogste van 1926 was R. nog boekhouder. De opbrengst bedroeg f62878,31, of 6,60 per 100. In 1925 f7,15 per 100. PLUIMVEE. Aanvoer 24 p. kippen, 139 stuks 77 p. hanen, 676 stuks, 6 p. eenden, 42 stuks, 15 p. konijnen, 72 sluks, 3 p. duiven, 12 stuks Prijzen: kippen 35—220, hanen 10 - 240, eenden 40—80, konijnen 20 250, duiven 5—17 Rede lijke prijzen, thuis of aan de markt wordt beslist niet meer betaald. Opbrengst in totaal f414,65 of f844,93 minder dan in 1925. GROENTEN. Opbrengst over 39 veilingen f 1623,65, per veiling plm. f40,—. Gemiddeld dus f2,provisie, hetwelk te weinig wordt geacht. Overwogen wordt kleine partijtjes te weren of anders minstens 5 c. p. partijtje pro visie te heffen. Ook zou de afname aan een minimum gebonden kunnen worden. („De vei ling is geen winkelVoor opgehouden par tijtjes wordt 't heffen van 3 pet., minstens 3 c, provisie overwogen. De totale opbrengst ging met f288,54 achteruit. Prijzen in doorsnee goed. OCHTENDVOER. Omzet 64323 KG., dus plm. 1237 KG. per week, (tot Juni 1040 p.w.) Ven die tijd gestegen tot 20CO KG. per week, wat aan de kwaliteit van het voer wordt toegeschreven. STALLEN. Alle werden verhuurd en bract - ten hun lente wel op. Een hield het bestuur voor de vereeniging open. v/art een merk rooktabak 13 meer waard dan fraaie ven Als Ge een kwalife •pakking felt will r rooken r""*U gei' IXWUIMCII wm njcjrxci» ju neem dan dined de beste van alle BRANDSTOF EN GLAS. Omzet f 1000, waarop nog een winstje overschoot, terwijl de leden goedkoop brandstof kregen. CONCLUSIE. Over het geheel lijkt het me dan ook toe, dat de vereeniging, gezien ook de winst-en verliesrekening, over de laatste 7maan- den niet slecht werkt en dat ze alle moeilijkheden waarmee ze de laatste tijd te kampen had, goed te boven zal komen. Het verslag is van de hand van de heer J. C, Koorn. De voorzitter merkt op, dat het verslag geen gewag maakt van de strubbeling met de thans geroyeerde leden, doch besluit met als zijn mee ning uit te spreken, dat het wellicht beter is er maar zand over te strooien. Hij brengt dank aan de ijverige boekhouder voor zijn aardig jaarverslag. Een financieele strop voor de T.P.V. door liquidatie van de Aalsmeersche T.A.C. Aan de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht is opgedragen de liquidatie van de Aalsmeersche Tuinbouwaankoopcentrale, waarvan de T.P.V. „Texel" lid is. De strop zal vermoedelijk hoog stens f2000 bedragen, welk bedrag de bank de vereeniging voorstelt te leenen 3 en drie vierde pCt. en af te lossen binnen 6jaar. De voorzitter vraagt de leden het bestuur tot het aangaan dier ieening te machtigen. Ter verduidelijking wordt opgemerkt, dat eenige jaren geleden door de algemeene ver gadering tot toetreding tot de T.A.C. besloten werd, opdat de vereeniging kolen, glas, etc. voordeelig koopen kon. Thans blijkt speciaal die steenkoolhandel de vereeniging een strop te hebben bezorgd. De voorzitter stelt voor royaal voor de dag te komen en de schuld te betalen. Op een vraag deelt hij mede, dat de T.P.V. niet van meerdere dergelijke instellingen lid is. Wij nemen thans 3 pet. provisie, verkoopen het voer met winst, maar zijn daardoor in staat gemelde schuld te delgen en nog geld in kas te houden. Gezien de winst over de laatste 7 mnd. van 1926 vertrouw ik dat we binnen weinig tijds de voerprijs met een halve gulden, de provisie met een half of heel procent ver lagen kunnen. Wanneer we eikaar steunen, kunnen we dat zeker bereiken. Deze schuld kwestie is plotseling voor de dag gekomen, kon niet meer op de agenda worden vermeld, doch behoeft dringend afdoening. Verleent ons uw machtiging. Bij de Raiffeisenbank is de liqui datie in goede handen. Zij bereidt ook onze statutenwijziging voor, waarvan liet resultaat spoedig onder uw aandacht wordt gebracht. Het Bestuur is we! eens nalatig geweest, maar spant thans a'le krachten in om de T.P.V. een paar sterke beenen te geven. De voorz. herhaalt zijn voorstel en vestigt er de nadruk op, dat geen beroep op de portemonnaie' der leden wordt gedaan. De heer H. K. W. Verstegen stelt voor de T.P.V. te liquideeren. Dat geeft financieel voor deel, zegt spr., maar hij vindt geen instemming GeroepDai zou op z'n C. B'sch gaan. 't Gaat hier om de eer. N.a eenige discussie wordt het bestuursvoor stel bij acclamatie goedgekeurd. De voorzitter dankt voor de solide houding in dezen. Geroep: „Eensgezindheid". Hieruit blijkt, vervolgt dc voorz., een groote mate van solidariteit en eerlijkheid. Ik vertrouw dat de T.P.V. binnen 2 jaar gemakkelijker en goedkooper zal werken. Allerlei. Op een vraag van de heer T. Huisman wordt geantwoord, dat de rechtbank zal uitmaken of de heer C. Rentenaar nog recht heeft op week loon tot 1 Jan. 1.1. De heer D. Mets roep! in het belang v.tn de Texelsche eierveiling d: medewerking der leden

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1