T life pe r~ Sngezonden 3e er PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN re g G< ev De heer Jb. Reij Mz. (de Boogerd) is met ingang van I April a.s. benoemd tot kommies 2e kl. der Dir. Bel. te Smeulveen, Insp.Emmen Winkelnieuws. Het Tabak- en Sigarenmagazijn van de heer Henk Bruijn werd geheel gerestaureerd. De winkel werd belangrijk verruimd en maakt in zijn nieuwe verfpakje een uitnemende indruk. Het schilderwerk werd uitgevoerd door de fa. Jn. Dekker, alhier. Damsimultaan-den Burg. Damclub „den Burg" organiseerde Zaterdag avond in hotel Texel in besloten kring een dam- avond, waarbij de heer Berghuis, uit Helder, als simultaanspeler optrad. De heer J. P. Standaard, voorzitter, sprak een kort openingswoord, waarna aan de heer Berg huis gelegenheid werd geboden de dammers „uit hun zadel te wippen." Van de 17 partijen wist hij na veel strijds er 5 te winnen en 3 remise te spelen. De heer Berghuis verloor van de heeren Joh. Bakker, O. Dros, C. Dijker, C. v. Heerwaarden, W. Hillenius, S. Hin, A. Kerkhof, Jn. Kikkert en J. IJ. Witte, hij speelde remise met de heeren M. Dalmeijer, Joh. Hil lenius en O. P. Koorn, en won van de heeren D. O. Bakker, N. de Graaf, E. v. Leersum, W. Smit en J. P. Standaard. Met een kort woord werd door de voorzitter gesloten. Hij sprak daarbij de wensch uit, dat eenmaal de clubs den Burg en Helder elkaar op het damterrein ontmoeten zouden. Vastenavond. Het Vastenavondfeest, op Maandagavond 1.1. in „de Zwaan" gevierd, had een buitengewoon gezellig verloop, bracht zang en dans en voor drachten in bonte mengeling en zal bij menig feesteling in aangename herinnering voortleven^ Steunt „Vriendenkring." Of we niet een opwekkend woordje wilden schrijven voor „Vriendenkring"? De kas laat op bedenkelijke wijze de bodem zien. En, om te kunnen voortgaan op de algemeen als goed erkende weg, is financieele versterking dringend noodig. Gaarne voldoen we aan dit verzoek dat ons dezer dagen bereikte, al meenen we ons ge voeglijk tot eenige regelen te kunnen bepalen. „Vriendenkring" is een filantropische instel ling, die speciaal den Burg als haar arbeidster rein kiest. Ze ontleent haar baten voornamelijk aan goedmeenende en goedgcefsche Burgenaars en stelt zich ten doel behoeftige kostwinners die op medisch advies versterkende middelen moeten gebruiken, daarin tegemoet te komen. Nadere toelichting en aansporing tot steun achten we volmaakt overbodig. Burgemeester Cort. Teruggekeerd van zijn verblijf in het buiten land heeft burgemeester Oort 1 Maart 1.1. zijn ambtsbezigheden weer hervat. Sportnieuws. Batavier II moest het Zondag op ons sportterrein met 2—5 tegen Texel II afleggen. Had het de onzen niet aan scherpschutters ont broken, zeker waren de vastelanders er zeer bekaaid afgekomen. De oefentijd voor adspiranten van S.V. Texel is voortaan gesteld op Zaterdags van 2—4 uur; daarna voor ouderen. Het natuurmonument Texel. Men deelt ons mee voor de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie sprak mevrouw Boetje—van Ruyven dezer da gen in een vergadering te den Haag over het eiland Texel. Texel is een van de mooiste natuurmonu menten van ons land, Aan de hand van licht beelden gingen we het heele eiland door en zagen van alles, van de typische schuurtjes tot de schitterende vogelbroedplaatsen in de Muy en bij de Waal toe. Ook enkele zeldzame planten kwamen op het witte doek. Mevrouw Boetje gaf een mooi overzicht van de plan enrijkdoin van onze waddeneilandru. Ook van de geolo gische kant werd Texel bekeken, hoewel het eiland nog „jong" is, worden er toch al mooie vondsten gedaan Mevrouw Bottje wekte alle Jeugdbonders op deel te nemen aan het zomerkamp, dat op Texel gehouden zal worden. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer D G Toolens, legde te Utrecht met goed gevolg het over gangsexamen af van de 2e naar de 3e klas der Nationale Schildersschool van de Bond van Ned. Schilderpatroons aldaar. Zomerdienst T E.S O. We verzuimden de dienstregeling, op de 4e pagina afgedrukt, met de zomerdienst in over eenstemming te brergen. Hier willen we die fout herstellen. Van f Maart is zij als volgt. Op werkdagen Vertrek Texel: fï,-- 8,11,15 2,30 5,30 uur Vertrek Helder:7 9,50 12,15 4,15 6.40 uur Op Zon- en Feestdagen Vertrek Texel: 6,8,11,5,20 uur Vertrek Helder: 7,— 9 12,— 6,40 uur. Dorpsverfraaiïng. Ingevolge het raadsbesluit van 25Januari I.!. werden dezer dagen aan het Schildereind een aantal boompjes, meest iepen, geplant. Waar de breedte van de weg dat gebiedt, worden, met toestemming van de bewoners, de boompjes in de tuintjes voor de huizen geplaatst. Eenige iepen werden geplaatst binten het hek van de Zeevaartschool, een linde, beek, kastanje, berk esch en 'n sierkers aan de weg n. d. Chr. school. De aanplant geschiedt door de fa. Korlen- hoeve en zoon en zal eenmaal zijn uitwerki g niet missen. Chr. Dubbel Mannenkwartet -den Burg, Op initiatief van o.a. de heer O Goënga is 21 Febr. hier een dubbel mannenkwartet opge richt hetwelk onder leiding van de heer Nan Eelrnan Wz. staat. Van dit mannenkoor, dat vcorloopig eenmaal per werk in de Chr. school oefent, maken deel uit de heeren C. Dros Pz., voerzitter, J. A Eel- nan, secr.-penn., O. Goënga, J en J. A. Hillen N. Maat, C. P. Moojen en G. Schotanus. Lunchroom „Sibo". Onder verwijzing naar een in dit nummer voorkomende advertentie deelen we mee, dat Lunchroom „Sibo" in de Hoogerstraat Vrijdag a.s op feestelijke wijze wordt geopend. Het Texelsche Schapenstamboek Noord-Holland. Tn het Landbouwhuis te Alkmaar heeft Za'erdag 1.1. Het Texelsche Schapenstam boek Noord-Holland vergaderd onder voor zitterschap van de heer H. W. Knhn te Naarden, die meedeelde, dat de rtclamein het Engelsohe werk niet zoo geslaagd is, als mtn zich had voorgesteld, aangezien het meer een reclame voor de Engelsche fokkers was gebleken De begrooting voor 1927 werd in ontvangst en uitgaaf vastge steld op f3514. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. Kejjzer Ar. te Texel en de heer A. Bijman te Spanbroek. De voorzitter deelde mee, dat uit Frank rijk vragen om inlichtingen omtrent scha pen wan n ingekomen het ziet er naar uit, dat er handel iu schapen op Frankryk komt. De heer E Govers deelde mee, dat reeds twee koppels schapen Daar Frankrijk waren gezonden, en dat spoedig kan blij keu, of het Texelsche schaap in Zuid- Frankrijk een succes kan worden. Nog deelde de voorzitter mee, dat naar alle waarschijnlijkheid de groote landbouw tentoonstelling in 1928 doorgaat en dan op het Malieveld in den Haag zal worden gehouden Uit het verslag vao de keuring op afstamming bleek, dat de prijzen waren toegekend aan de heeren Jb. Lap Kz. te Hoorn op Texel, en P. Konijn te Venhuizen. OUDESCHILD —Vandaag herdenkt het echtpaar M. Vlas- Schagen zijn 62-jarige echtvereeniging. Beiden zijn nog flink en gezond. —De heer F. Zegel Cz. heeft de zaak van de heer C Kok te den Burg per 1 Mei overgenomen „Neptunus". Het plaatselijk Nut Neptunus hield Zaterdag 1.1. haar laatste bijeenkomst in deze winter. Het programma dat de leden zou worden geboden, werd geheel veizorgd door eigen krachten, welke door de voorz. dan ook in 't bijzonder welkom werden gehevten. De avonden met eigen krach ten vallen in de regel zeer in de smaak. Ze zijn afwisselend en geven in de regel elk wat wils. Eerst werd opgevoerd „Vaders jaardag" door ongeveer alle leden van het Klein Tocneel. Vaders jaardag verplaatst ons in het gezin van een spoorwegarbeider. Vader is jarig en voor die gelegenheid heeft grootvader een wenschje gemaakt, dat de kleine Neeltje zal opzeggen als vader 's avonds thuiskomt. Daar vader over lijd is. maakt moeder zich ongerust; als dan twee andere spooiwegarbeiders binnenkomen met bedrukte gezichten, begrijpt zij maar al te goed, dat er een ongeluk gebeurd is en geeft de moe der prachtig spel te zien. Tot slot komt de kleine Neeltje op, die van het ongeluk nog onk.indig wordt gelaten en die zal haar wenschje eens opzeggen voor grootvader en buurvrouw om te laten zien hoe goed zij het al kan. Aan grijpend was dit laatste tooneeltje. De adem- looze stilte gedurende het spel bewees zeker dat er goed gespeeld werd. Een zangnummertje getiteld „Modewoordje" volgde waarmee mej. M. B. kker veel succes oogstte. Om de voor d-acht door de dames, J. N. Koopman, M. Bak ker, D. Bas en A. Dogger, getiteld „de koffie- krans" werd onbedaarlijk gelachen. De grime was leuk verzorgd. De heer C. Bakker gaf hierna ten staaltje van declamatie en mimiek. Mej. Beumkes-Pool wist met een zangnummer tje „De stoel met de bloemen van blauw" veler gemoederen in weemoedige stemming te bren gen. No. 6 was een voordracht „Zoo de ouden zongen....", door de dames J. N. Koopman en M. Bakker en de heeren Jurr. Beumkes en J. Visman. Een heel leuke voordracht, waarin de jongen al eerder piepten, dan de ouden zongen dat aardif.e tooneelljes te zien gaf en goed insloeg. Hierna droegen de heer C. Bakker en echt- genoo-te „de autobus" voor. Dit echtpaar heeft met tooneelspelen al verscheiden medailles verdii nd we behoeven dus niet te vertellen, dat d.iar niets aan mankeerde. No. 8, een zangnummer „Oome Manus', gezongen door de heer P. Boom. die met het refrein al gauw het publiek op zijn hand had. Met een pot pourri, te zingen door de heer Jac Pool zou het piogramma woideu besloten, doch de mcdedeeling, dat de echtgenoote van de heer C Bakker nog een toegiflje zou geven, ver wekte luid a, plaus zoodat het ruim half elf weid, eer het programma was afgewerkt Zeer zeker was de voorzitter de tolk der vele aan wezigen toen hij dank bracht aan de dames en heeren voor de aangename avond, welke zij de leden van Neptunus hadden verschaft Hij ho pte een volgend jaar weder op hun medewerking te mogen rekenen. Mej Dia Bas en de heer n P. Boom en J. J. Zegel, werd extra hartelijk dank gebracht voor de bege leiding van de zang. Een zeer gezellig bal met een aardig or kestje hield allen nog lang bijeen. De laatste Nutsavond van „Neptunus' is uitstekend ge slaagd. Toen men zich na afloop naar huis zou begeven, wachtte buiten een onaangename verrassing, daar men zoo tot de enkels in het water stapte. Het had 'savonds nogal ge regend en d ar vermoedelijk het rioul verstopt was ch nd heel de straat eenige centimeters onder water. Voeg daarbij een dichte duisternis dan kan men zich voorstellen dat het een onaangename gewaarwording was. De Marsdiep is Dinsdagmorgen uit de vaart genomen en zal enkele dagen buiten dienst worden gesteld om in' de machinekamer de gewone onderhoudswerken Ie kunnen verrich ten. als ketelschoonmaken enz. De „Dageraad is tba s voor het eerst in de dienst na zijn verbouwing. Voor automobielenvervoer is zij zooals b.'kend, zeer verbeteid De tweedeklas- kajuit is door verplaatsing van de kap kleiner geworden en mag zich minder in de gunst van het publiek verheugen. 'n Roode meeuw! Zondagmiddag werd te Helder een meeuw gezien, met roode veeren, gewoon tusschen de andere meeuwen in en ze zwom ook als andere meeuwen. Daar zulk een soort meeuwen hier nog nooit was gezien, meenden we het wel de moeite waard dit te vermelden. Torpedo in 't net. Toen schipper Tuinder van de blazerschuit TX 85 Zaterdag 1.1. zijn net zou ophalen, bleek hem dat met garnalen ook een torpedo was opgevischt. Nu is dit in dc regel een buiten kansje, daar op het aanbrengen van deze tor pedo's een finke belooning is gesteld. Doch hoe langer de torpedo zoek is, hoe minder wordt de belooning. Zoo werd dit een teleurstelling daar de torpedo, zooals we vernamen reeds,in Augustus van het vorig jaar is zoek geraakt. Daar het net nogal deerlijk gehavend is, wil len we voor de schipper hopen, dat de beloo ning nog meevalt. OOSTEREND T ooneeluitvoering. De tooneelvereeniging alhier, voortgekomen uit de vroegere Sportvereeniging, hield Zondag avond j.l. een voorstelling in „Het Wapen van Amsterdam". Niettegenstaande het zeer slechte weer, was de opkomst bevredigend, zoodat de zaal vrijwel gevuld was. De Presidente mej. H. de Kort, heette de aanwezigen hartelijk wel kom, wenschte allen een prettige avond toeen riep een zacht oordeel in.voor de spelers, waar onder er waren, die pas voor het eerst op de planken kwamen. Daarna werd opgevoerd „De Zwerver" tooneel spel in drie bedrijven van Simon Augura. Dit werd zeer verdienstelijk opgevoerd en de ver schillende personen werden uitstekend uitge beeld, dank zij ook de grimeur v. d. fAakster, die was/overgekomen;voor degoede aankleeding. „De Zwerver" is een pakkend stuk, waarin de predikant en zijn vrouw dankbaarwerk leveren, door velen van de drankbegeerte te genezen en zelfs een figuur als Bertus Wijnands, een vol slagen dronkaard en landlooper, die ook „het mijn en het dijn" wel eens niet uit elkander weet te houden, in de pastorie opnemen en weten te verbeteren. Vooral pakkend is het derde bedrijf, waarin de verzoening tot stand wordt gebracht tusschen Bertus en zijn vader, een even groote dronkaard. Het nastukje „De Oom uit Amerika" blijspel in één bedrijf door H. J. Paternotte, werd mede vlot opgevoerd en wekte door de malie grappen van Pek, de schoenmaker, die zich als Oom uit Amerika voordeed, in hooge mate de lachlust der aanwezigen op. Zooals gezegd, werd er zeer goed spel ge leverd, onder de jonge krachten zijn er, die stellig goede figuren op het tooneel zullen wor den. Het publiek heeft Zondagavond genoten en zal de vereeniging gaarne weder zien op treden. Ook wij roepen haar gaarne een tot weerziens toe. Een opgewekt bal volgde. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Gr ach te Redactie Gaarne een weinig plaatsruimte voor het vol gende, waarvoor bij vojrbaat beleefde dank. Hoogachtend C. Rentenaar. In de ledenvergadering der Tuinbouw Ver. „Texel' werden verrassende mededeeüngen ge daan, welke een zeer verkeerd licht werpen op de handelingen van ondergeteekende. ik ben mij absoluut van geen kwade bedoelingen ten opzichte der vereeniging bewust, en vraag bij dezen de steun van ieder weldenkend Texe laar om te trachten inzage der boeken te erlan gen over 1926. Heb bij mij thuis voldoende gegevens voor een andere voorstelling der zaken Zooate nu is gehandeld tracht men mij opeen infame manier het leven op Texel onmogelijk te maken. Heb nog het vertrouwen van velen, welke de mededeeling van het bestuur niet schouderophalen passeeren, doch jzich tevens afvragen, mag dat allemaal maar worden ge zegd, en dat op een manier dat ze voor de aardsche rechters misschien vrijuit gaan. Laat zich een commissie vormen welke deze zaak ter hand neemt en ik zal naar beste weten alle mogelijke inlichtingen verstrekken. Hier is gelogen en gelasterd tegen een niet aanwezige. Zeker er zullen door mij wel eens fouten zijn gemaakt, wie maakt ze niet? Doch tot 10 Febr 1926 was ik nog bestuurslid, en als zoodanig voor alles mee verantwoordelijk De bloeiende meelzaak waarop thans de vereeni ging kan drijven, is door mij omhooggewerkt zonder een cent vergoeding voor de admini stratieve rompslomp. 7 jaar terug werd door mij het voorstel gedaan een eierenveiling te beginnen. Hoeveel uren zijn door mij op straat en in de Vischmarkt doorgebracht voor een hongerloontje. Nu het een goed betaald baantje werd, en alles goed ging, kreeg R.... een schop onder z'n en het baantje voor een ander. R. moest er uit, en om dit te kunnen klaarspelen en goed te praten, moest er schandelijk worden gelasterd, en dat hebben de heeren niet meer te leeren, bah. RENTENAAR. Bovenstaand stukje gaven we (Red.) ter in zage aan de heer J. S. Dijt, voorzitter der T. P. V. „Texel," die antwoordde als volgt: Geachte Redactie. Dank voor de inzage van het stukje van Rentenaar. Er worden geen bepaalde doch slechts vage algemeene beschuldigingen in geuit. Er valt dus niets te beantwoorden. Eene corn missie is er al eens op verzoek van Rentenaar en Co geweest, doch de bom sprong verkeerd voor R. want hij werd veroordeeld. Nu nog •ens probeeren? Hoogachtend J. S. Dijt. Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat mond- en klauwzeer voorkomt in den polder Eierland op de boerderijen „Axel" en „Buitenzorg". Texel, 1 Af aart 1927. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Kostelooze vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Maandag, 7 Maart a.s, des nam. 4 uur in de o. 1. school te Oudeschiid Op Dinsdag 8 Maart a.s. des nam. 4 uur in de o.l. school te Oosterend. op Woensdag 9 Maart a.s. des midd. 12 uur in de o.l. school te den Burg (in het lokaal naast het bra'd^puithuisje) op Dcndeidag, 10 Maart a.s. namiddags 4 uur in de o.l. school te de Waai; op Vrijdag II Maart a.s. des nam 4 uur in de o.l. schoot te den Hoorn. op Zaterdag 12 Maart a.s. des nm. 2'/j uur in de o 1. school te de Koog. op Dinsdag 15 Maart des nam. van 3,33—4 uur in de o.l. school te Alidden-Eierland. op Woensdag 16 Maart a.s. tusschen des nam. 1—2 uur ten huize van den geneesheer te de Cocksdorp; op Donderdag 17 Maart a.s. des nam. van 3.30—4 uur in de o.l. school te Zuid-Eierland. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen moeten trouw boekjes, waarin namen van belanghebbenden vermeld zijn, worden medegebracht. Texel, 1 Afaart 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Woensdag 2 Maart. Burg, 'sav. 8 uur Bijbelbespreking in Gebouw v. Chr. Belangen. Donderdag 3 Maart. De Cocksdorp, WEL Catechisatie. Zondag 6 Maart. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Maandcollecte. Waal, vin. 10 uur ds v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Maandcollecte. 'sav. half acht Wijdingsdienst met Lichtbeelden. Oudeschiid, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. 'sav. 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur de heer E. de Jong Cand. Rotterdam. Collecte Prov. Studiefonds, n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg vm. 10 uur ds. Vis. Doop. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Smidts. in p1< ine Alkmaar, 25 Feb. Op de heden gehouden graanmarkt waren S prijzen waren I aangevoerd 1136 H.L. De per 100 K.G. Tarwe 14,a 15,25 Haver 10.— a 12. Gerst chevalier 12,— a 13,50 Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 26 Febr. Kipeieren. Aanvoer 103.000. 56/58 K.G. 58/60 K.G. 60,62 62,64 truin 5,60 5,70 5,80 6,10 6, 5.80 5,90 6,10 6,50 6,80 de lOOstuks 6,40 k 0, 225,— 12, a 25,— a 25,— a 16,a 10, a 1,— a a 350,— 17,- 40,- 30.- 22,- 14,- 1,50 Eendeieren. Aanvoer 6000. Texel, 28 Febr. 1927. 3 koeien 11 nuchtere kalveren 3 Rammen 11 SchapeD 3 Schrammen 8 Biggen 3 korf oude kippen Eierveiling Texel, 28 Febr. Aangevoerd werden 253 partijen, 36456 stuks Kipeieren Bruir. ongew. f 5,40 a f 6,— p. 100 stuks Wit f 5,- af 5,60 EendeierenAanvoer 531 stuks 3 partijen Prijs f 5,80 a f 6,50 Eierenveiling C. Rentenaar. 28 Febr. Aanvoer 19430 stuks. Bruine f5,80 a f6,40. Wit f5,60 a f6,— Purmerend, 1 Maart. 420 Runderen waaronder 195 vette koeien f 0,65 a f Geldekoeien Melkkoeien 30 vette kalveren per Kg 1273 Nuchtere kalveren 547 Vette varkens per K.G. 92 Magere varkens 296 Biggen 650 Schapen vette Kipeieren ikf rer kp; ite 213 0,90 p. K.G. 120 a 325 120 a 825 o gs B 21 If, Be or tog voc PL 'aa/ 1,30 9,— 0,60 20,- 14, - 18,- 4,75 1,40 33, 0,65 40,- 22- 35, - 5,75 Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en alle voedingsstoornissen moeten spcedig zwichten voor Foster's Maagpil- len, die uw geheele or ganisme verkwikken, ""osier's Aiotn verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. el. N.l rijd ord uimi teert tteu\ ton >orj ord De :bo

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2