Quick Quaker Schoonmaak Texelsche Berichten SPROOKJESPUDDING gaar in 3 tot 5 minuten. - PREDIKBEURTEN Citer-avond. Op uitnoodigine van de heer Ju. Kikkert gaf de heer J. L. Hayden op Zondag 1.1. in hotel .Texel" een muziekavond. Het spreekt vanzelf dat onze citer-virtuoos weer velen een genoeg lijke avond heeft bezorgd. Een flink orkest zorgde overigens voor bal- muziek, waardoor de feestvreugde niet weinig werd verhoogd. Texelsche Algemcene Wijkverpleging. Ingekomen giften over de maand Maart 1927: N. N. Oosterend f 2, J. M. Oosterend f 4, G. de V. Oostcrend f 2. Een zilveren jubileum. De heer A. Witvliet, magazijnchcf vandefa. C. R. Reijser <5 Co, herdacht Zateidag 1.1. de dag waarop hij voor 25 jaar bij gemelde firma in dienst trad en werd deswege op 2 dezer ten kantore in tegenwoordigheid o.m. van de vennoo- ten en het personeel van Texel en Helder op hartelijke, van groote waardeering sprekende wijze gehuldigd. De jubilaris werd allereerst gecomplimenteerd door de heer R. P. Keijser, wiens toespraak we hier laten volgen Waarde Arend, Het was mij persoonlijk het aangenaamste misschien geweest, je niets te zeggen op deze, voor jou en mij zoo merkwaardige dag. Wij hebben elkander niets te zeggen, omdat datgene, wat wij elkander te zeggen zouden hebben, ons allebei bekend is. Maar toch heb ik je in het bijzijn van je vrouw en kinderen en wie je in je dagelijksche be drijvigheid hebben leeren kennen en waardceren, iets willen doen gevoelen van de groote waar deering, die ik in mij omdraag voor al datgene wat jij als vriend en trouwe helper in onze zaken voor ons hebt gedaan. De mensch is een mensch en hij ziet gaarne, wat hij wel weet, ook eens openlijk bevestigd. Vijf en twintig jaren heb ie je trouwe diensten aan ons bedrijf gegeven. Je hebt dat al gedaan toen mijn vader nog mee aan het roer zat en toen de harde strijd, waarmede iedere opko mende zaak te kampen heeft gehad, al onze energie en onze attentie opvorderden. In die tijd vielen de slagen, die de patroons te dragen kregen, ook mede op hun ondergeschikten. Je veroorlooft mij een beeld te gebruiken uit het schippersleven, dat je nog wel bekend is. „Als wind en getij de schipper gunstig zijn, is het niet moeilijk de harmonie met de knechts te bewaren, maar moeilijk is het,als de elementen tégen zijn. Dan wordt op ieders energie ge rekend, op ieders zelf-beheersching, en op het beste wat in de mensch is gelegd, een uiterst beroep gedaan, wil de eendracht ook naar buiten bewaard blijven. Jij hebt die dagen als een trouwe makker meegeleefd. |e hebt als een goed vriend mijn belagers de deur gewezen en zag je in onze rzaak sen vertrouwenspost toegewezen, die niemand anders beter zou kunnen vervullen dan jij. Als onze firma-naam meetelt in den lande en cok daarbuiten, dan- heb jij je deel daarin bijgedragen. Dankbaar kan ik en kunnen mijn familieleden zijn, dat wij thans met deze gevoelens jegens jou bezield kunnen zijn. Ik overhandig je als stoffelijk blijk van die erkentelijkheid een gouden horloge. In zekere zin schijnt dit niet bij je te passen Het goud is in onze materialistische maatschappij ge worden het symbool van de stofvergoding. En dit past gelukkig niet bij jou. Doch je moet dit anders opvatten. Dit hebben de menschen er van gemaakt. De oorspronkelijke beteekenis van het goud is groote zeldzaam heid en zijn onvergankelijkheid. Juist om die eigenschappen hebben de menschen dit als waardemeter bij hun verkeer gekozen. Het goud heeft dus oorspronkelijk een goede repu tatie en de slechte hebben de menschen het bezorgd. Welnu, je moet dit gouden horloge van deze zijde opvatten, als een symbool van onvergankelijkheid uwer bewezen diensten en ook (als men om zich heen ziet) als de zeld zaamheid van uw karakter. Aan de andere kant is het horloge het symbool van de ver gankelijkheid van de tijd. Tijd is orde en regelmaat. Ook die behooren bij jou. Zoo symboliseert dat horloge de eenheid der tegen- deelen. De tijd zal je ^eenmaal ontvlieden, maar als ik je kinderen in de^oogen kijk, dan weet ik, dat, als eens het horloge je zal hebben overleefd, zij het als een kostbaar pand zullen bewaren. In de oude tijd werden trouwe dienaren „Domus Pais" genoemd, dit is „deel van het huis". Jij bent in letterlijke en in figuurlijke zin, dit van ons huis geworden. Je kinderen zijn als het ware onder ons dak opgegroeid en je dochter doet het hare om de zaken hier zoo goed mogelijk te laten loopen. lil je wel en wee hebben wij gedeeld, gelijk jij in het onze. Terwijl ik je hierbij een enveloppe met inhoud overhandig, spreek ik de hoop uit, dat wij nog lang elkanders genegenheid en trouw mogen behouden. Namens het personeel der fa. Keijser Co. sprak daarop de heer A. v. d. Meulen, procu ratiehouder, die gewaagde van de uitnemende samenwerking, waardoor de bloei van de zaak geen tnkele hinderpaal in de weg werd gelegd. Hij bood hem uit hun naam een fraaie leun stoel aan. Geruime tijd bleef men nog in gezellige stemming bijeen, ook de vertegenwoordigers der pers, van wie de heer Jac. Daaider Dz., als oudste, de heer R. P. Keijser dank bracht voor zijn gastvrijheid. Hij sprak tevens zijn beste wenschen uit voor een nog grooter bloei van let bedrijf der fa. Keijser.Co, waartoe de jubiltris zulk een ruim deel bijdroeg. Verzuimen we niet te melden dat de heer Ocqeé, schipper, op origineele wijze de afge- loopen 25 jaar de revue deed passeeren en met die korte boeiende causerie veel bijval oogstte, Naar zich laat denken heeft het de heer Wit vliet ook buiten deze kring aan groote belang stelling niet ontbroken en zal deze dag tot in lengte van dagen in aangename herinnering bij hem en de zijnen voortleven. R. K. Kiesvereeniging. De algemeer.e vergadering d. r R. K. Kies vereeniging alhier, op Maandagavond l.l. in 't St, Janshuis belegd, werd bijgewoond door ruim 30 personen. De voorzitter, de heer Willemse, heetle hen welkom en uitte z'n teleurstelling over de ge ringe opkomst. Verder zette hij het doel der besprekingen uiteen: vaststelling van de offi- cieele ca didatenlijst. De notulen werden gelezen en onveranderd goedgekeurd en vastges eld met dankzegging aan de secretaris. De voorzitter drong er met klem bij de R. K. kiezers op aan 6 Apr. testemmen op no I. van de R. K. lijst, dus op Burger. Door op een ander van die lijst te stemmen zou men zijn partij eenig nadeel kunnen berokkenen, Er wordt wel gezegd, vervolgde spreker, wat kan mij het schelen, of ik door de hond of door de kat wordt geneten. Maar weet, dat onze politieke tegenstanders er niet steeds zoo over denk< n. Spreker zette duidelijk de groote beteekenis ian de le Kamer uiteen en toonde aan hoe R. K. Nederland op de samenstelling daarvan invloed kan uitoefenen. Thans staat spoedig [de gemeenteraadsver kiezing voor de deur en moeten we alle krach ten inspannen, zoo zeide spreker, om onze drie zetels in de Raad te behouden. Wanneer wij allen trouw stemmen en onze stem geven aan de R. K. lijst, dan hebben we onze plicht gedaan. Blijkens een advertentie zouden tien personen één candidaat voor de Raad mogen voordragen Twee tientallen hebben van die gelegenheid gebiuik gemaakt: te den Burg werd de heer G. Witte Pz, te Oudeschild de heer P. M. Boom candidaat gesteld. De voorzitter heeft de zittende leden gepolst en mocht van de heeren M. W. de Graaf cn S. Keizer onmiddellijk vernemen, dat zij tegen aanblijven geen bezwaar maken. Na eenige bedenkingen verklaarde ook de heer H. W. Ktesom zich daartoe bereid. De R.K. candidaten bij de a.s. gemeenteraads verkiezing zullen derhalve zijn, in alfabetische volgorde P. M. Boom, Oudeschild M. W. de Graaf, de Cocksdorp W. v. Heerwaarden, den Burg; H. W. Keesom, den Burg; S. Keizer, Oosterend; H. Leber, Elerland en G. Witte Pz. den Burg. Na langdurige discussie werd besloten de leden der kiesvereeniging te doen beslissen over de volgorde der candidaten op de officieele candidatenlijst. Met dit doel zal Zondag a.s. na de kerkdienst, 's morgens tot half tien en 's middags tot 1 uur de leden der R. K. kies verenigingen te den Burg, de Cocksdorp, Oosterend, Oudeschild en den Hoorn gelegen heid worden gegeven hun wenschen dienaan gaande kenbaar te maken Daar zullen hun bil jetten worden uitgereikt, waarop de namen der zeven candidaten in alfabetische volgorde voorkomen. Ter onderscheiding wordt achter de namen der aftredende raadsleden het woord .aftredend" vermeld. De leden worden uitge- noodigd ueze candidaten een rangnummer te geven. Naar bekwaamheid geeft men dus no.'s 1 tot en met 7. Wie slechts de nummers 1 en 2 toekent en dus vijf candidaten geen rangnummer geeft, levert een ongeldig stembiljet in. Geeft men slechts drie van de zeven candidaten een nummer, dan lelt het biljet wel mee maar de bestuurderen der Kiesvereenigingen zullen gaarne zien, dat ieder zich de moeite geeft alle candidaten met zorg een rangnummer toe te kennen. Dus moeten minstens 3, doch liefst 7 nummers worden neergeschreven. De heer Jn Smit meende dat de eerste drie candidaten van de officieele lijst de thans zittende raadsleden moes'en zijn, doch trok zijn woorden in, toen hij vernam, dat op het alfa betische lijstje aan hun naain het woord .aftredend" wordt toegevoegd. Over de wijze, waarop na de stemming op a.s. Zondag de volgorde voor de officieele lijst wordt vastgesteld, deelde de voorzitter mee, dat aan candidaten met nummer 1 zeven punten worden toegekend, aan candidaten met no. 2 zes punten enz. Uit het totaal dier punten wordt afgeleid hoe de volgorde zal zijn. Bij deze telling, die Zondagavond a s. 8 uur in 't St. Jan^huis plaatsvindt, mogen belangstellenden tegenwoordig zijn. De heer H. J. Reij meende, dat de zittende leden bij dit systeem een klap in het gezicht zullen krijgen, doch de voorzitter bleef bij zijn meening, dat de leden vrij moeten zijn en niet aan eenig advies van het be tuur- gebonden. De weleerw. heer kapelaan vroeg nog, hoe bij een gelijk aantal punten werd gehandeld. Op voorstel van de heer Jac. v. Heerwaarden werd besloten dan het lot te doen beslissen. De voorzitter zeide, dat de heeren Boom, van Heerwaardeh, Leber en Witte onvoorwaardelijk in hun caiididatuur hadden toegestemd, hetgeen de heer Jac. van Heerwaarden deed vragen: Hebben we nu één R K. raadsfractie, of 3 of 2? Zijnde ihans zltiende raadsleden voor hun be noeming geen voorwaarden gesteld? De voorzitter merkte op, dat hij zijn bedoe ling duidelijk begreep, maar daarop liever nu niet inging. De voorwaarden, bovrnbedoeld, zijn door de candidaten nog niet geteekend. Zij houden voornamelijk in, dat zij de beginselen der R.K. Staatspartij zullen huldigen. De heer H. J. Reij meende uit de vraag van de heer van Heerwaarden te moeten begrijpen dat hij wenschte, dal de R K. raadsleden meer voeling met e kaar hielden. Spreker achtte het evenwel onmogelijk hun voor te schrijvtn hoe zij precies hadden le handelen. De R.K. raadsleden gaan toch niet tegen de Kiesvereeniging in hernam de voorzitter Ik wil geen nan en noemen, maar begrijp de kwestie volkomen. We zullen trachten de eenheid in de R.K. fractie zooveel mogelijk te bevorderen, in het bijzonder onmiddellijk na afloop van de a.s. gemeenteraadsverkiezing. Dan zal door de gezamenlijke bestuurderen der R.K. kiesver eenigingen met de R K. raadsfractie een bespre king worden gehouden met het doel deze R.K. vertegenwoordigers zoo veel mogelijk tot elkaar te brengen. Er wordt wel gezegd, dat onze vertegen woordigers in de raad onvoldoende voeling hielden met elkaar en men wees op de uitslag van eenige stemmingen in de raad Wie van hen heeft de partij echter nadeel berokkend Die kleine kwesties leggen geen gewicht in de schaal. In dingen van principieele aard zou dat zwaarder wegen, 't Beste zal zijn, dat we onze candidaten een verklaring laten teekenen waarbij zij beloven in gewichtige dingen rugge spraak te houden. De heer Jac. van HeerwaardenWaarom wordt met ar dere partijen wel geconfereerd? De voorz.Er wordt wel van gesproken, maar geef acht op de verdachtmakingen. Er zou worden geconfereerd met de politieke vij and. Is dat echter nadeelig voor de R.K.-belan- gen 't Ware te wenschen. dat „onze drie" zelf de groote dingen konden bekijken, dan had den zij anderen niet noodig. Men kan van zijn vijanden trouwens veel leeren en, zonder de verrader te spelen, een kijkje achter de coulissen nemen. Bewijzen, met de stui ken in de hand, kan ik niet geven. Ik meen echter, dat onze verte genwoordigers met elkaar moeten spreken ;dan vallen die andere conferenties vanzelf weg. Voor wat zij in de raad hebben gedaan, hebben zij recht op onze dankbaarheid, want weetraads leden hebben een ondankbaar baantje. Op Texel hebben velen gelijke belangen en dan kan het goed zijn, dat onze Roomsche raadsleden bij anderen hun licht gaan opsteken. Hun gedragslijn is niet af te bakenen. Wanneer zij de groote lijnen van het program der R.K. Staatspartij volgen, doen zij hun plicht. Klachten heb ik nooit over hen gehoord. De kwade ver moedens zijn vaak sterker dan de kwade daden Voor het teekenen van die meergenoemde ver klaring voel ik veel. Destijds is dat ook gebeurd maar alle menschen hebben hun gebreken. En we mogen dankbaar zijn personen te hebben gevonden, die bereid zijn het hondenbaantje te aanvaarden. Met deze woorden sloot de voorzitter na de gebruikelijke Christelijke groet, waarmee ook werd aangevangen, de bijeenkomst. In de loop van de avond voldeden de aan wezige stemplichtigen aan het verzoek van 't bestuur de officieele candidatenlijst met hun handteekening te bekrachtigen. De Statenverkiezing. Vandaag is het de dag van de Statenverkie zing, waarnaar velen naar we mogen ver onderstellen met belangstelling uitzagen, zij het ook, dat de a.s. gemeenteraadsverkiezing in meerdere mate in het centrum onzer belang stelling zal staan. Voor hen, die niet te vast in hun stemschoenen staan, mogen deze wenken nog een plaats vinden Geef u goed rekenschap van de plaats wihr en de t ij d waarbinnen gij ter stembus moet gaan. Dat voorkomt tijdverlies en teleur stelling. Verzuimt niet, uw oproepingsbiljet mee te nemen. Maakt op het stembiljet, dat u op het stem bureau wordt uitgereikt, slechts één vakje, en niet meer dan één vakje, rood. - We doen hier nog eens volgen de lijsten naar hun rangnummer en met vermelding van hen die no. 1 zijn geplaatst 2. Michels, A. W. Haarlem. S.D.A.P. 3. Kaan, R., Wieringerwaard, Vrijheidsbond 4. Wijnkoop, D. Amsterdam. Communisten. 6. Staalman, J. H. Huizen (N.H.) Chr. Dem. 8. Gravestein, A. U/k, Anti. Rev. 9. Joustra, H. Helder, Anti-Stemdwangpjrtij 10. Weiss, A. Amsterdam, Neutraal bloc aller Middenstanders. 14. Kernkamp, W. J. Edam. Chr. Hst, 15 Burge', J. Harenkarspel Ruomsch-Kath. 16. Kostelijk Pzn., P. Heerhugowaard. Vrijzinnig Dem. 17. Kuyk, E. Amsterdam. Wie zich aan zijn plicht als kiezer(es) ont trekt, stelt zich bloot aan de boeten, bij de wet bepaald. We brengen in herinnering, dat de uitslag van de stemming over Texel met spoed per bulletin op alle dorpen wordt gepubliceerd, als mede aan ons bureau-Parkstraat, waar ook de gedeeltelijke uitslagen onmiddellijk na ontvangst worden bekend gemaakt. Ambachtsschool Helder. Tot de le klas-timmerlieden werden toege laten M. Koornjz, en P. Eelman tot de le klas electriciens F. D. Wierengatot de 2e klas smid bankwerkers werd bevorderd J. H. Boekel, tot de 3e klas smid-bankwerkers M. fKoorn D. Pz., J. Roeper en A. N. Lap, tot de 3e klas-electri- ciens G. Schmidt. Het diploma smid-bank werker verwierf M. Zegel. Radio-distributie. Naar u weet, werden de uitvoering van het plan tot radiodistributie alhier moeilijkheden in de weg gelegd welke thans overwonnen schijnen. Aanvankelijk werden allerwege radio-centrales opgericht, doch, waar bleek dat men daarbij niet steeds oordeelkundig te werk ging, stak de minister daar een stokje voor om vervolgens met technici de zaak nader onder de oogen te zien. Deze besprekingen waarmee drie dagen verstreken en welke door de directeur-generaal der P en T werden geleid, hadden een zeer gunstig resultaat. Onoverkomelijke moeilijkhe- denjzouden de regeling dezer materie althans niet in de weg staan. Een practische oplossing van VLUGKOKEND HAVERMOUT het distributieprobleem zal zeer wel mogelijk zijn. Nog deed de directeur-generaal toezegging, dat verdere behandeling der aangelegenheid zijnerzijds zooveel mogelijk zal worden bespoe digd. U ziet, Burgenaars. uw radio-centrale is niet in de doofpot gestopt. Tariefverlaging T. E. S. O. De prijzen van enkele-reis-biljetten le en 2e klas worden ingaande 1 Mei a. s. resp. met 15 en 10 cent verlaagd. De goedkoope dagretours blijven onveranderd. Kabelaanleg. In de richting van de Waal is men met de kabelaanleg tot „de Ruitersplaats" gevorderd. De kabel langs de Zeevaartschool is bestemd voor de Cocksdorp. Hij ligt reeds door een ge deelte van Weverstraat en Parkstraat en gaat verder door Nieuwstraat en Binnenburg naar de Koogerweg. De postverbinding m. Vlieland. De postverbinding Texel-Vlieland is 31 Maart opgeheven. De postgemeenschap met Vlieland wordt voortaan alleen door middel van de stoom bootdienst Harlingen-Vlieland-Terschelling onderhouden. Als de Zuiderzee wordt afgesloten. Zaterdag 1.1. bracht de Min. van Waterstaat een bezoek aan de zeewering bij Helder en Cal- lantsoog in verband met de verhooging, welke zij in verband met de afsluiting van de Zuider zee moet ondergaan. Namiddags werd ook aan Texel een bezoek gebracht, daar ook hier met de afsluit dijk Wieringen—Zurig rekening dient te worden gehouden. U herinnert zich toch wat we des tijds ontleenden aan het rapport van de Staats- commissie-Lorentz Het bezoek gold voornamelijk de haven Z. Exc. was vergezeld van de hoofding-directeur ir. Gelinck, de hoofding. in'tarrondiss. Alkmaar ir. Scharp en de administrateur van zijn depar tement ir. Rosenwald. DE COCKSDORP Zangvereeniging „Apollo." Zaterdagavond gaf de zangvereeniging „Apol lo" haar eerste uitvoering onder haar nieuwe directeur. Het moet gezegd, dat de aanwezigen zeer hebben genoten van hetgeen ten gehoore werd gebracht. Het rijke programma, bestaande uit een 12-tal zangnummers en een blijspelletje werd vlot afgewerkt. Met groote aandacht werd naar het zingen geluisterd. No. 10 van 't programma „De spijskaart" viel, om de komische inhoud, een ware ovatie ten deel. We hopen, dat Apollo ons nog vele genotvolle avonden zal kunnen verschaffen. OOSTEREND Kerknieuws. Cand. A. A. v. d. Leer, van Hei en Boeicop beroepen in de Geref. Gent. alhier, werd ook beroepen te Baambrugge en Meliskerke. S1 a v e i' c ij. Bij een expeditie naar de Doordeiijke driehoek van Birma tot afschafing van de slavernij zijn drie militairen wo een officier, gedood Ver der wordt er éór lid van ch expeditie vermist en zijn er drie gewond. Verdronken. Volgens een be richt uit Moskou zijn bij het overzetten over de rivier de Torez veertig menschen verdronken. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol Woensdag 6 April. Zuid-Eierland, 'sav. 7,30 uur Bijbellezing. Zondag 10 April. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Bevestiging nieuwe leden. Maandcollecte. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Bediening H. Avondmaal. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Bevestiging v. nieuwe leden. Extra kerkcollecte. Oudeschild, 'vm. 10 uur ds. Broekema. Voorbereiding H. Avondmaal, Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen Bevestiging van nieuwe leden. Voorbereiding H. Avondmaal. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. Bevestiging van lidmaten. Collecte generale kas. 'sav. 7'/3 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur Prof. Dr. Waterink van Amsterdam. Biduur voor het gewas, n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Ocsterend, vm. 10 uur ds. Vis.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2