No 4115 Zaterdag 23 April 1927 40ste Jaargang TWEEDE BLAD I Onze Duinmeertjes. Nieuwe Boeken. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V. v/H LANGEVELD DE ROOIJ X DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 a POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Op de algemeens vergadering van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten kon meegedeeld worden zoo schrijft dr. Jac. P. Thijsse in „de Groene Amsterdammer" dat vier van de vijf groote duinpiassen van ons land nu voortaan veilig zijn, deels bij de Vereeniging zelf, deels doordat bij ministerieels beschikkicg een groot deel van de Texelsche duinen tot natuurmonument is verklaard. l>e meertjes van de Vereeniging liggen op VoorneKwakjeswater en Breede water. Die van Texel heeten de Muien en de Geul. Het vijfde meertje is het beroemde Zwane water, thans nog in particulier bezit, maar ook zeer veilig. De Geul is een spiksplinternieuw meertje. Tien jaar geleden was de Geul nog een nieuwe duinvallei, pas atgesnoerd van het breede Zuiderstrand van Texel en open naar de Oostkant, zoodat by hooge vloeden het zeewater nog wel eens kon binnen dringen, terwijl het overtollig regenwater langs diezelfde opening kon wegvloeien over 'tstrand. Dat interessante stadium is echter van korte duur geweestde opening is gedicht, de zee kan niet meer naar bin nen, het regenwater niet meer naar buiten en zoo is de Geul een meer geworden, waar we nog de allerplezierigste dingen van kunnen beleven. Ik verheug mij er al op, om in Juni weer eens te gaan zien, hoe dat Geulmeer wit is van de bloeiende waterranonkels. Je bezoekt die Geul het best op Zon- en feestdagen, want bij ligt nog al eens onder het vuur van de schietoefe ningen der marine. Zooals de meervoudsvorm aanduidt zijn de Muien-eigenlijk twee meertjes, maar in de opsomming van de Natuurmonumenten rekenen wy ze voor één. Toch is de Buiten- Mui heel wat jonger dan de Binnen-Mui en ik herinner mij nog wel dat het regen water er uit kon wegvloeien, even goed als voor tien jaren uit de Geul. Ook vormt zich nu al weer een Buitenste Mui in het wild gewoel van de allerjongste duintjes, die zich hier in de laatste twintig jaren op het breede Noordzeestrand gevormd hebben. De Buitenste Mui heeft nog geen plantengroei, maar dat zal wel spoedig ver anderen, wanneer we geen al te droge zomers hebben en wanneer de wind niet een nieuwe geul uitblaast, waardoor het water weer weg kan stroomen Zulke din- heb ik wel zien gebeuren. Maar we willen de Buitenste Mui nu eerst nog eens een paar jaar onbesproken laten. De Buiten-Mui heb ik half droog gekend en toen nogal dichtbegroeid met Engelsch gras, Zeemelkruid en Duizendguldenkruid. Toen het zoete water rees is daar heel snel verandering in gekomen. Die jonge duin- plassen kunnen in enkele jaren opeens een heel andere plantenwereld krijgen en even spoedig wordt die dan ook weer stabiel, zoodat je in 25 jaren tijdsgeen verandering van beteekenis opmerkt. De flora van de Buiten-Mui is op het oogenblik haast even mooi en rijk als die van de Binnen-mui De plas is een paar kilometer lang en van 50 tot 150 M. breed en alles, oevers zoowel als plas, is overdekt met de mooist.e en fijnste bloemen. Hij wordt omgeven door sierlijk belijnde duinreeksen. Duinhelling en duinvoet zijn dicht begroeid roet duin doorns, vermengd met vlier. Een groot deel van het water is begroeid met riet cn daarin huizen de blauwe reigers, de koeten en de futen. Op het open watervlak ver zamelen zich allerlei soorten van eenden en talingen, daaronder ook de prachtige bergeenden, die zoo echt behocren bij duin en strand. De Binnen-mui heeft dat alle maal ook en soms nog veel meer, want telkens probeeren eenige paren van lepelaars daar te nestelen. ('t slot volgt Zaterdag a.s.) Van de Prestatierit Eindhoven- Parijs, uitgeschreven door de motorclub „het Zuiden". HiernaastDe rit in België tusschen de oorlogsruïnes. (voorhanden in Boekhandel Parkstraat) Clément Vautel,'Mevrouw wenscht geen kinderen. De populaire redacteur van Le Journal teekent in deze roman op zijn vlotte en geestige wijze de meest moderne uitingen der vrouwenpsyche en vlecht daar doorheen meesterlijk, zooals tot heden geen be strijder van het neomalthusianisme ver mocht, een pleidooi voor het kind. in ge'ill. omslag f 2,25. J. H. Gunning Jr., Het Kruis des Verlossers. De zesde druk van dit werkje getuigt van de wijde lezerskring, welke schrijver's pennevrucht mocht vinden (ingen. f 1.50). Ch. A. Takes, Hoe werkt toch zoo'n radio-toestel? In dit werkje wordt voor iedereen be grijpelijk gemaakt, hoe we, „zoo maar uit de lucht" radio-muziek kunnen opvangen; hoe een ontvangtoestel werkt en waarvoor de verschillende onderdeelen dienen. In weinig tijds werden duizenden exemplaren van 'dit boekje verkocht (in stevig omslag met 34 afb. f 0,95.) H. Stienstra, Bloementeelt in kleine tuinen. Een aardig boekske, dat aan de hand van 33 foto's en teekeningen eenvoudige en practische kennis wil aanbrengen bij hen, die plezier hebben in bloementeelt, (in geïll. omslag f 0,75 Tooneelvereeniging „Texel" zal op verzoek omstreeks half Mei te Koog het bekende kluchtspel „Pietje" opvoeren. W egenbelastingwet. „S y m'e n betaal!" De bepalingen, in bovengenoemde wet vervat, worden op 1 Mei a s. van kracht en 15 Mei d.av. moeten alle belasting penningen zyn gestort in het vat der Danaïden, dat de Staatskas heet. Wacht niet, gij autobezitters en motor rijders. tot u een aangiftebiljet wordt thuisbezorgd, want dat mocht eens heel lang duren. Begeeft u dus naar het kan toor des rijksontvangers, waar u het ver langde formulier ter hand zal worden ge steld. Vul het papier in en offdr uw dub beltjes, want wie op 16 Mei of later met zijn auto of motorrijwiel op de openbare weg door een van Fiscus' dienaren wordt aangehouden en dan zijn belasting- kaart niet te voorschijn kan brengen, stelt zich bloot aan al de onaangename gevolgen, in de wet genoemd. Uw vcer- tuig wordt dan in beslag genomen, uw portemonnaie door een extra aderlating bedreigd, etc. Aldus: „Sijmen dok!" cn liefst vat gauw 'n Wonderlijk geitje. Naar we vernemen werd de heer Fr. Halsema (Eierland) deze week verrast door een geit, die het levenslicht schonk aan 'n spruit, welke zich in menig opzicht van z'n soortgenooten onderscheidde. Het stumperige dier miste o.m. neus en bovenkaak. Op de plaats waarin normale gevallen de neus zetelt, bevond zich hier één gat, waarin de beide ooger, waren ge plaatst. De tong hing het beest uit de bek Het jonge geitje kon wel drinken maar niet eten. Naar men ons meedeelt werd het beestje gekocht door de beer W. Rijk alhier. Het is de natuurlijke dood gestorven. De heer veearts Noordijk interesseerde zich echter dermate voor het geval, dat hy het gestorven dier opzond naar de Veeart- senykundige Hoogeschool te Utrecht, waar een nader onderzoek zal w rden ingesteld. Het betreft hier een geval van cyclopie, een misvorming, die ook bij menschen wel eens voorkomt De T.E.M.-Centrale. Gis'eren hebben we nog eens een kykje genomen op het terrein aan de Schilder- weg, waar men met de bouw van de electrische centrale goede vorderingen maakt. Naar de opzichter Veldstra ons welwil lend meedeelde, is men met de onderbouw van de koeltoren gereed gekomen. Van de omvang van dit bouwwerk kunt u eenig idee krygen, wanneer ge weet, dat hieraan plm. 23000 metselsteenen en 15 M8 gewapend beton zijn verwerkt. Een der beide locomobielfundamenten nadert zijn voltooiing. Aan ieder wordt plm. 20 M8 gewapend beton verwerkt. Bij het gunstige weer der laatste dagen kan de arbeid gemakkely k voortgang vinden. Een opzienbarende uitvinding. Te Schenectady een plaatsje in de staat New-York heeft men proeven genomen met een zoeklicht-projector, welk instrument in staat is om schrift en beelden in het luchtruim uit te zenden. De uitvinder d'Arcy Ryan behadlde met zijn demonstraties een groot suc ces. Men is reeds begonnen met „kanonnen" te produceeren die een draagwijdte van 8 KM. hebben. Buitenland. Valsche banderolles. Te Aken werd een meneer opgeborgen, die zich schuldig maakte aan de vervaar diging van valsche banderolles voor sigaren. Koning Gustaaf van Zweden vertoeft in Spanje en nam deel aan het feestmaal, dat de Spaansche koniDghem aanbood. Gratie. De koning van Bulgarije heeft ter eere van het Gneksch-ortho- doxe Paaschfeest gratie verleend aan een driehonderdtal gevangenen, voor het meerendeel om politieke redenen veroor deelden. Onder filmhelden. John Gil bert, de hoofdpersoon uit de film De Groote Parade, is te Los Angeles ver oordeeld tot 10 dagen hechtenis wegens ordeverstoring en dadelijk gevangen ge zet. Toen Gilbert, na zijn veroordeeliDg eenige uren in de cel had doorgebracht werd hij vrijgelaten op voorspraak van Douglas Fairbanks, de bekende fltmspeler die gemeenteraads id is van Beverly Hill eo opschorting van Gilberts straf wist te verkrijgen. Gilbert is 32 jaar oud en speelt sinds 12 jaar voor de film. Kleine oorzaak. Drie welop- gevoede olifanten zijn toen zij door de straten van Newark (N,J geleid werden naar een schouwburg, waarin zij hun bunsten moesten vertoonen, zoo geschrok ken van een muisje, dat hun pad kru'Ste, dat zij het hoofd kwijt raakten. In hun opwinding waren zij niet meer te regee ren en een van de jumbo's liep een vrouw ondersteboven en bezorgde baar een schedelbreuk, waaraan zij op slag dood bleef. De hulp van de politie werd ingeroepen om de paniek, die door de geschrokken dieren veioorzaakt was, te stuiten,doch ca tien minuten, toen bet muisje ver dwenen was, waren de dikhuiden al weer tot kalmte gekomen en lieten z(j zich ordelijk verder geleiden. Storm. Sydney ia door een hevi gon storm geteisterd. Zes menschen zijn omgekomon. Ei is groote schade aangericht en de scheepvaart ligt geheel stil. Een wervelstorm heeft te Carro'eton (Illinois) een school omverge- waaid. De onderwijzer werd gedood en 25 leeliogen werden onder het puin bedolven. Vergissing. Bij nachtelijke schietoefeningen van de vloot in de baai van Qiiberon is de sleepboot Hetre be schoten door een torpedojager. De jager zag de Hetre aan voor de schijf, hoewel deze bijna een K M. achter de boot lag Er werden ongeveer 20 schoten op de sleepboot gelost, waarvan er drie de Hetre troffoD, dieernsdg beschadigd word. Hoefijzer-ongeluk. Toen de elfjarige Frank Skelton te Huil op tweede Paasch lag zijn neus uit het venster stak, werd dit lichaamsdeel getroff n door een hoefijzer, dat een voorbijgaand paard juist verloor. De jongen werd zoo ernstig gekwetst, dat hij naar het ziekenhuis gebracht moest worden. LSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekend. Bij abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN M - GafHt **•-

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1