HALLO Ziet Etalage. Advsrteeren doet Verkoopen. Mantels, Hoeden en Mantelcostuums. A. COLTOF Keizerstraat Mi HELDER „C H E VliO L E T" Wat zal uw keuze zijn op 19Mei? Ontvangen een groote partij Japonstoffen Aanbevelend G. LOOIJENGA Steenenplaats m Ontvangen de nieuwste Japonnen vanaf f 1,65 tot f22,- Mantels vanaf f9,50 tot f39,50 De auto zoowel voor luxe als vrachtbedrijf. en veel meer lappen, allemaal coupons. Prijzen extra laag. Opnieuw ontvangen groote partij matten van 6 tot 20 els. Alle prijzen. Grootste sorteering. Sedan 4-deurs Prijs f2475,- Sedan 2-deurs Prijs f 2300,- Truck 13|4-2 ton Prijs f1965,- Agent E. BOEKEL. waaronder de nieuwste dessins, pracht kleuren Vraagt zichtzending. Ongekende lage prijzen. Het zal voor u Texelaars wel duidelijk zijn, dat gij mede verantwoordelijk zijt voor de uit slag der-verkiezingen op 19 Mei. De samen stelling van Raad en van het college van B en W, zal geschieden door de personen die mede door uw beslissende keuze gekozen zullen wor den. Hiermede is dus bevestigd, dat de Gemeen schappelijke dingen ten opzichte harer voltooiing afhankelijk zullen zijn, van de maatschappelijke opvatting der menschen, die door uw gedane keuze daar een zetel hebben bezet. Tot nog toe is er niet veel te bespeuren van een positieve propaganda door welke partij dan ook, en het lijkt wel of dit gioote vraagstuk der Gem. politiek zonder openbaarheid zal worden beslecht. Als aangesloten lid der Soc.-dem.-arb.-partij ben ik echter overtuigd, dat openbaarheid in deze Gem. politiek de zuivering kan brengen in de hoofden der Texelaars, zoodat men bij de keuze wel zal begrijpen dat het niet alleen gaat om de belangen van een partij, maar om de~gemeenschappelijke belangen die voorkomen in een gemeente, en die het wel begrepen en alles omvattende gemeenschapsbelang zullen dienen. Zoo moeten wij de zaak zien en wel begrijpen dat als de noodzaak der dingen, die in hoofdzaak praktische dingen zullen zijn, onderzullen gaan in een partijdig verschil, dat dan de gemeen schap daarmede niet gediend wordt. Dit was de grondslag waarop een zevental personen (welke men kan uitbreiden tot negen) zich stelde. Verschillend van beginselen in het groote, sloten zij zich nauw te samen om met eenheid van wil te voltooien wat tot de practische en nuttige dingen der gemeenschap behoorde. Buitengesloten het principieele verschil der partijen moet zulk een samenwerking vrucht dragend zijn. En toch zien wij vreemde ver schijnselen: toch hooren wij vreemde klanken. De voorzitter der vrijz. kiesvereeniging (niet te verwarren met de vrijz. dem. partij)besloot zijn rede in een hunner bijeenkomsten „Eerst zal moeten sneven, het blok van zeven, (negen) om niet te gewagen van zoovele veronder stellingen die in officieuse taal tot onze ooren kwamen. Ook in iedere partij, ontwaarde men een stuwende drang, gegrondvest op de gedachten gang alsof de personen die het zoogenaamde blok van zeven vormden, de meest belangrijke en onmisbare dingen der gemeenschap in verkeerde banen leidden. Waar het mogeHJk was, stelde men, of pro beerde men, de man die deel uitmaakt in dat blok van zeven, op een lagere rang der gros lijst geplaatst te krijgen, ja werkelijk voelde men er is iets gaande waarvan men de oorsprong niet kon zien. Ik wil langs dezen weg dan ook wel verklaren dat men wel intens met de gemeenschapszaken in aanraking moet komen, wil men de goede gang van zaken zien, en wil men de voorko mende politieke slimmigheidjes gaan begrijpen. Het zij dan ook mijn bedoeling, om, ten op zichte van de komende verkiezing op 19 Mei, u een beeld te verstrekken, waarmede ik hoop, dat ik in onpersoonlijke of onpartijdige zin, u dat licht zal verschaffen, waardoor gij beter de zaken zal kunnen beoordeelen dan voorheen. Was ik er van verzekerd, dat in openbare vergadering de juiste elementen zouden ver schijnen, die in tegenstelling met de werken in de gepasseerde periode verricht, en daar zouden aantoonen hun zienswijze in de gemeenschaps zaken, ik twijfelde geen moment of ik schreef zulk een vergadering uit. Hierop behoeft men niet te rekenen en zou dus ijdel werk zijn. Welnu 1 Waar gaat het bij de Gemeenteraads verkiezingen om Ziehier wat volgens mijne overtuiging een ieder weten moet. Het gaat om de macht! Dit staat bij een ieder die aan dien strijd mee zal doen, vast. Kan het gaan in eene kleine gemeente als Texel om de macht van de partij Ik veroorloof mij te verklaren, dat de Gemeentepolitiek van Texel in algemeene zin berust op de voltooiing der practische dingen. In bijzonderheden om ideëe>e of principieele beginselen. Wanneer de Texelaars, getoetst aan de ver richte arbeid der vorige vier jaren, hun begrip en gevoel om die dingen hebben vastgelegd in het voor of tegen van die dingen, dan zijn zij precies waar zij moeten zijn. D° keuze der Texelaars kan dan ook bij deze verkiezingen niet moeilijk zijn, als zij door eerlijke gedachten, dus zonder invloed van anderen, hun stem geven aan het voor of tegen van die verrichte zaken. In hoofdzaak komt het echter hierop aan, of zwakkere geesten niet door sterkere geesten zijn beinvloed geworden, zonder dat zij door anderen weer zijn voorgelicht, en dus een een zijdig inzicht op den gang van zaken hebben gekregen. Dit dient in rechtvaardigen zin te worden weggenomen. Om deze reden schrijft ondergeteekende dan ook deze woorden, omdat onze arbeid, verricht in het belang der gemeente Texel, niet zal wor den te niet gedaan, zonder dat de werkelijke waarde en beteekenis daarvan begrepen is ge- W'^aansluiting dus op de beteekenis dat het gaat bij deze verkiezingen om de macht tot het verkrijgen van het voor of tegen, om met dat voor of tegen te werken in democratische ot in conservatieve lijn, zooals ik hier te voren aanduidde, wil ik u even duidelijk maken hoe of die macht valt te onderscheiden. Texelaars, gij zult u herinneren de Gem. Besturen die gezeteld zijn g^w,eest..v°or,de" verstreken vierjarige periode. Onder die be.s,"^n was de democratische invloed zwak. De eischen die toen op democratische grondslag werden gesteld gingen te veel- verloren in eene zwakke minderheid. Het Gem. Bestuur van die dagen bezat de macht en kon vrijwel zonder slag ot stoot aangenomen krijgen hetgeen ze wenschte. In die da»en beschouwde men bijvoorbeeld den Burg "als Texel en de dorpen wa-en hier van de dupe, ondergingen een stiefmoederlijke behandeling. Evenzoo zou het met de Electri- ficatie zijn gegaan, en evenzoo zouden de dorpen gebleven zijn in haar stadium van verwaar- Joozing en vervuiling. Hiervan zijn up heden de dorpen een levende getuigenis, en de demo cratische geest in het blok van zeven kan zeker wel als de bewerksteller dezer zaak genoemd worden. Jarenlang heeft dezelfde geest daar ge- heerscht, bleef de zetel door dezelfde macht bezet. Dat was hun recht. Doch r.u kwam de raadsverkiezing van 1923 en deze bracht verandering. Er kwamen andere personen, waarvan men verwachten kon, dat zij niet met de vorige gang van zaken tevreden zouden zijnen onafhankelijk van hun econo misch bestaan, zich konden geven aan de zaak, zooveel als in geestelijken zin in hun vermogen was. Dit nu is de onderscheidingsgrer.s der machten in onze gemeentepolitiek. Dit was, wat men noemt de klap op de vuurpeil. Het gezag van voorheen, de eene vroeger, de an dere later, ging heen. Ja er wordt zelfs nog eens gepropeerd in tweede instantie, doch toen door de gedane keuze der raadsieden de wet houderszetel niet kon worden bereikt, bedankte men omdat de atmosfeer hem daar niet beviel. Als ik u, Texelaars, doe herinneren dat een bevestigd lid van een gemeenteraad, wettisch heeft gezworen, beloofd of verklaard, dat hij de belangen der gemeente zal voorstaan in alle opzichten. Vindt u het dan geen politiek spel wat toen door hen werd gespeeld Is het te veel gezegd wanneer ik hier onomwonden en openlijk verklaar dat hun werken ons toen niet getuigde van gemeenschapsliefde, doch dat alleen door hen werd gestreefd naar de macht ten bate van hun persoonlijke meeningen. Had het zoogenaamde blok van zeven dat politieke spel niet begrepen, en was door hen niet ge vormd geworden de macht die in het blok van zeven ten grondslag lag, dan waren demo cratische wensch en verlangens, zoomede de daarmede gepaard gaande voltooiing der dingen ten onder gegaan in hun macht. Nu stel ik u voor de vraag, en verzoek ieder die de werken van het zoogenaamde blok van zeven niet onderschrijft, niet langer te blijven in de politieke duisternis, doch plaats uw licht boven de korenmaat. Kom voor het front. Het blok van zeven heeft de gemeenschap veroverd deze vier jaren, het is uw plicht die niet in stemt met onze werken, haar te bestrijden, doch in het licht. Zijn de werken van ons onvruchtbaar ge weest Kunnen onze werken de toets van eene goede financiëele politiek doorstaan Heeft het zoogenaamde blok van zeven stil gezeten deze vier jaren? Ziedaar vragen die de moeite waard zijn, en die zeer nauw in verband staan tot de komende verkiezingen. Wel nu I De electrificatie is een voldongen feit gewor den, en alles is gedaan om geen inwoners van Texel buiten te sluiten. De wegen, zoover die tot de bevoegdheid der gem. Texel behooren zijn in prima conditie. Ten opzichte van scho len en onderwijs is veel gepresteerd, al zijn wij niet voldaan. Valt hier iets van te zeggen waarmede wij het gemeenschapsbelang niet in zijn volheid hebben gediend? Ten opzichte der Gem. financiën wil ik u mededeelen dat de gemeente Texel in deze vier jarige periode over 150.000 gulden aan belastin gen minder beschikt, dan de vier jaren die daaraan voorafgingen. Het vermenigvuldigings- cijfer, bij de aanvang dezer verloopen jaren gesteld op 2, is in de vier jaren gedaald tot 1,3, terwijl de schulden onzer gemeente heden ongeveer 18,000 gulden minder zijn. Wie deze feiten niet onderschrijft, laat hij, zoo wensch ik uit de grond van mijn hart, naar voren komen, maar werk niet langer op een wijze waartegen men zich niet verdedigen kan. Zulk een strijdwijze behoeft onze gemeente politiek niet, wij eischen openbaarheid en ge meenschapszin. Als er dus gesproken wordt: „Eerst moet sneven het blok van zeven," wat bedoelt men dan daarmee Texelaars, men wil trachten langs verholen paden deze bewuste macht, die in het blok van zeven is neergelegd, te vernietigen. Men wil dat, omdat de machten, die eertijds onbeperkt hebben geheerscht, en alle maatschappelijke uitdragin gen wenschte te vormen naar hun zin in het belang van een kaste weer te doen zetelen in het gestoelte der macht. Maar waarom komt men dan niet in het strijd perk Waarom vergadert men dan met een persoon in een geheim kamertje? Dienen zij hiermede de openbaarheid Neen, Texelaars, zij houden niet van strijd. Zij kunnen niet strijden Zij missen de groote bron van idealen voor een toekomstig werk. Saamgehokt in een vrijzinnige kiesvereeniging,zonder program, een toevluchts oord voor haar harte, een mengelmoes van kleurlooze middenstof, zijn zij overgeleverd aan alle maatschappelijke winden, drijven zij als een speelbal op de golven, als een schip zonder roer op de politieke zee, niet wetende waar zij heen geleid worden. Daarom missen zij de moed in te gaan in openbare strijd tegen een democratische macht. Texelaars, ik vraag u daarom af, heeft zulk een groep kleurlooze middenstof het moreele recht om te dingen naar een zetel der gemeen schap. Geeft u het antwoord op de 19 Mei. Het ligt in uwe macht. Doch alvorens gij door uwe keuze doet beslissen wie de macht zal zijn die deze vier volgende jaren zal regeeren, overtuig u tot in de diepte van uw ziel en uw verstand, van de arbeid die deze vier jaar is verricht. Mocht gij niet kunnen zien de kern van onzen arbeid, dat deze luttele woorden dan tot die overtuiging mogen bijdragen. Want eerst gedaan en toen gedacht? Gij kent de spreuk. Doch Texel wacht al sinds jaren op de krachten die voorstuwen en aan pakken, en die Texel zullen brengen naar de tijdsaanpassing die alleen door democratisch bestuur is te bereiken. Daarom: luistert naar de stem der waarheid, die ook de uwe moet zijn, en zorg dat uit uwe partij, tot welke beginselen u ook moog be hooren, die mannen gekozen worden, waarvan gij weet dat zij in democratische lijn zullen werken, en dat zij zullen zoeken in het ge- meenschapsbestuur naar democratische steun punten, om de eenmaal veroverde macht te handhaven tot welzijn van onze Texelsche ge meenschap. A. BOON. Oudeschild, Texel, April 1927

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 3