buiten ons om is gehandeld vóörstemmen. Weth. KeijserIk onderschrijf dat, maar u moet niet vergeten, dat we dagelijks komen voor werkjes, waarbij we meteen moeten be sluiten. Moeten we voor f 25 ons werk dan opbreken Gerust, B en W weten wel, waar ze staan moeten. Principieel geef ik de heer de Graaf volko men gelijk, erkent de voorz. Eerst de zaken hier bespreken is meer correct. Zonder hoofdelijke stemming worden daarop de voorstellen van B en W door de Raad aan vaard. 6. Ouereenkomst niet de T. E. AL in zake de straatverlichting. De TEM zal lantaarns koopcn, de gemeente keert haar daarvoor boven de stroomprijs een vergoeding uit. Wanneer de gemeente zelf lantaarns ging koopen, moest zij niet alleen een leening slui ten, maar ook zich met het onderhoud belasten. Het aantal lantaarns te den Burg met Koo- gerweg tot Buitenlust wordt, naar B en W oorstellen, gebracht van 37 op 51, te den Hoorn van 14 op 15, Oosterend van 20 op 19, Oudeschild van 20 op 22. Oost krijgt er 3, de Cocksdorp, de Waal en de Koog behouden resp. hun 10, 7 en 3 lantaarns. Het totaal komt dus van 111 op 130. Voor rente, afschrijving en onderhoud heeft de Raad van Comm. een bedrag van f 18 per lantaarn vastgesteld, welke vergoeding, verge leken met het PEN en de PGEM, door B en W alleszins billijk wordt genoemd. De stroomprijs, berekend naar f 150 per jaar en per KWU van de grootste belasting, ver meerderd met 10 c. per afgenomen KWU zal overeenkomen met 20 c. per KWU, waarvan bij de exploitatiebegrooting van't bedrijf steeds is uitgegaan. De lantaarns te den Burg zullen branden tot 12 uur, elders tot 11 uur n.m. De lantaarn op de dijk te de Cocksdorp zal heel de nacht moeten branden. Hetzelfde wordt voor een enkele lantaarn te den Burg overwogen. Bij volle maan en 4 dagen daarvoor in 't algemeen geen electrische verlichting. De kosten worden begroot als volgt Rente, afschrijving en onderhoud van 130 lantaarns f2340, stroomverbruik max. belasting 7,5 KWU k f150, dus f 1125,10800 KWU A 10 c dus f 1080. Voor vernieuwing van lampen f 200 Totaal f 4745 met welk bedrag op de begrooting voor 1927 rekening is gehouden. De TEM heeft ten behoeve van de straat verlichting over geheel Texel een afzonderlijke kabel gelegd hetgeen haar op f 8000 kwam. Als tegenprestatie meenen B en W haar een stroomafnanie van minstens voor f900 te moe ten garandeeren. De stroomlevering zal geschieden onder bij 11 artikelen nader omschreven voorwaarden. Op een vraag van de heer de Graaf wie zich met de bediening der lantaarns belast antwoordt de voorzitterDat gaat allemaal van de TEM uit. Weth. Vlaming merkt op, dat Oosterend een lantaarn te kort zal komen, de lieer de Graaf vraagt pp de dijk een krachtiger licht. De heer Vonk komt een getal van 3 lantaarns te Oost te klein voor. Bij Vierhuizen meent hij mag er geen ontbreken." Er wordt nota van genomen. Ik vertrouw, dat de Koog good verlicht wordt zegt de heer Èpe. Nadat de voorzitter nog heeft meegedeeld, dat de overeenkomst wordt aangegaan voorde duur van 10 jaar, hecht de raad zonder hoof delijke stemming zijn goedkeuring aan het voorstel van B en W inzake electrische straat- velichting. ca. Voorstel tot het aanleggen uan elect' ische installaties in gemeente- gsb. uuren. Aangenomen mag worden, dat tegen heta.s. najaar de electrificatie haar beslag zal krijgen. B en W stellen voor in ieder gemeentège- bouw minstens 2 lichtpunten aan te .leggen, omdat de kosten daarvan (f 14) door de TEM worden vergoed. In de ambtswoning van hoofden van scholen, van de gemeente-arts te de Cocksdorp en van de gemeentepolitie te den Burg worden var. gemeentewege 2 lichtpunten aangebracht, of meer, wanneer de bewoners bereid zijn stroom af te nemen volgens het vertrekkentarief. Onder gelijke voorwaarden zouden B en W andere gemeentewoningen van een verdere electrische installatie willen voorzien' Die toezeggingen kunnen zoo merken B en W op, alleen van de inwoners worden gevor derd, voorzoover de omstand gheden zich niet belangrijk in hun nadeel wijzigen. In 't algemeen zouden zij in ieder schoolge bouw één lokaal behoorlijk willen verlichten en verder, in lokalen en gangen ieder 1 lichtpunt doen aanbrengen. Te den Burg zullen in verscheiden gemeente gebouwen de installaties moeten worden gewij zigd. Electrische verlichting van de vischafslag verdient volgens B en W aanbeve ing. De kosten, uit een en ander voortvloeiende, worden begroot op f 2730, waarvan 26 maal f 14 of f 1040 wordt ontvangen als vergoeding van de TEM. Het bedrag van rond f 1700, dat voor rekening van de gemeente komt, stellen B en W zich voor te bestrijden uit de winst van het GEB, die gedeeltelijk aan de gemeente komt. De Raad besluit z.h.s. overeenkomstig prae- advics van B en W en stemt er in toe, dat dezen de aanbesteding regelen. 7. Brief uan Gedeputeerde Staten omtre it opheffing school te Oost- De Hoofdinsp. van het l.o. in de 4e Hoofd- insp. rapporteerde aan Ged. St.Gemist kan worden de o.l. school te Oost. Dezeèènmans- school telt 26 leerlingen, ligt 30 mnt. de o.l. te Oosterend en is daarmee door een uitstekende weg verbonden. Ged. St. zullen nu gaarne het gevoelen van de Raad vernemen omtrent opheffing dier school, waartoe zij volgens art. 22 der L O. wet kunnen bevelen. Samengevat komen de bezwaren van Ben W tegen opheffing hierop neer: De afstand van een half uur gaans langs een onbeschutte weg is te ver om tusschen de morgen- en middag schooltijd naar huis te gaan. De kinderen zullen dus vier dagen per week te Oosterend worden ondergebracht, behoorlijk toezicht zal dikwijls dan ontbreken en het gezinsleven zal er onder lijden. Bovendien zullen de huiselijke bezigheden er door toenemen. in polder 't Noorden zijn 19 gezinnen, totaal met 13 kinderen, op Oost aangewezen. Om Oosterend te bereiken zullen zij 45 k 60 mnt. moeten loopen, eveneens langs een onbeschutte weg. De school te Oost staat in een centrum van 65 huizen. Uit 6 hiervan bezoeken de kinderen de openbare school. - Verder moet niet uit het oog worden ver loren, dat school met woning in 1912 nieuw werden gebouwd, resp. met opoffering van f 37000 en f 16000. Voor school noch woning is te Oost onder de arbeiders- en visschers- bevolking emplooi te vinden. Verder herinneren B en W aan de benoeming eencr assistente, aan het getal van 19 leerlingen dat de school bezocht toen in 1916 plannen voor een nieuwe school ontworpen werden, aan de buitengewone subsidie die boven de gewone rijksbijdrage van 25 pet. werd ver leend. Van bezuiniging kan, oordeelen zij verder, moeilijk sprake zijn, omdat bij opheffing de school te Oosterend een driemansschool zal wo;den, waardoor aanbouw van een derde leslokaal ol van een overblijf— tevens gymna stieklokaal noodig wordt. Toeneming van de bevolking te Oost wordt met het oog op drooglegging van de Zuider zee en meer in cultuur brengen van polder het Noorden niet uitgesloten geacht. Bij in- voerkig van de 7-jaiige leerplicht is bovendien eenige verhooging van het aantal leerlingen te wachten. Op grond van het bovenstaande zijn B en W van meening, dat de te behalen finanéieele voordeelen niet van die beteekenis zijn, dat opheffing van de school te Oost, welke om het aan alle eischen beantwoordend gebouw tot de beste o. I. schoolgebouwen gerekend moet worden, gemotiveerd mag heeten. Derhalve stellen zij de raad voor aan Ged. Staten te berichten, dat opheffing op grond van gemelde motieven ongewenscht wordt ge acht. De voorzitter, het advies nader toelichjend, zegt dat B en W door het bericht overj ver moedelijke opheffing getroffen zijn en isj van meening, dat de raad zich daartegen scjhrap moet zetten. Scherp, zoo vervolgt hij, laten we daarom in ons prae-advies ook uitkomen, dat wa de motieven, welke tot opheffing zouden moeten leiden, niet kunnen deelen, zoowel om de [kin deren, die de school bezoeken, als om hun ouders. Ik zal het op prijs stellen de raad te mogen hooren en zag het punt liever niet dadelijk onder de hamer doorgaan. Ik heb het prae-ad"ies met genoegen ge lezen, zoo opent de heer Pisart de discussies. We moeten tegen die opheffing sterk gekant zijn, vasthouden. We hebben een les gehad a»n de Mulo: Een van de beste leerkrachten weggetrapt, waardoor h.'t onderwijs verslech terd is. Ik zou de inspecteur wel eens wijlen zieniedere dag zoo'u eind loopen. Dat gaat te ver. ik juich het ten volste toe dat plannen worden gemaakt om die school te behouden. Weth. Keijser't Doet mij genoegen, dat u zoo spreekt, maar pijnlijk treft het me, wanneer u spreekt van weggetrapt. De heer Pisart: Nou ja, bij wijze van spre ken, ik bedoelde ontslagen. Weth. Keijser: Dan had ik niets gezegd. Afgetrapt geeft zoo de indruk of er geweld is gepleegd De wet schreef ons voorEr moest er een weg. Dus kiezen voor eigen rekening nemen of op wachtgeld stellen. Bovendien luidde het advies van het Hoofd Liever ben ik met z'n tweeën. M'sschien kunnen we straks weer een leerkracht benoemen. Je heer Pisart: Ged. Staten kunnen dat wel mooi voorrekenen. Maar we hadden het ontslag toch wel kunnen aanhouden. De school is daardoor zeer verslecht. Dat is niet meer aan de orde, merkt de voorz. op De heer de Graaf spreekt er zijn verwondering over uit, dat de school te Oost voor zoo weinig leerling-n kon worden gaande gehouden, 't Is echter een moderne school die aan alle eischen voldoet. Ik twijfel er ook niet aan, of de hoofdinsp heeft zijn gegevens zonder voldoende onderzoek verstrekt. Met het prae-advies ben ik het volkomen eens, zegt de heer Vonk, en het verheugt mij dat er ook in de raad stemmen opgaan tegen opheffing De school te Oosterend biedt nog maar plaats voor 10 leerlingen en zou bij op heffing van die te Oost moeten worden verbouwd Binnen korte jaren zal het aantal leerlingen te Oost van 21 tot 30 gestegen zijn. Een sterk motief tegen opheffing vind ik verder in Art. 13 der L.O. wet, dat bepaalt, dat kinderen, op meer dan 4 K M. van de school wonende, op kosten der gemeente moeten wor den vervoerd. Dat zou veel kosten. Het doet de voorzitter, naar hij zegt, genoe gen, dat de heer Vonk de zaak zoo ernstig heeft onderzocht. De heer Boon Ik zou zeggenbezuiniging is allenh dan mogelijk, wanneer ze niet het leven raakt Deze zaak gaat met het leven ge paard. Er wordt wel meer geld voor minder goede doeleinden besteed. We mogen dit stukje volksonderwijs niet wegnemen. Daarvoor moeten we met alle macht opkomee. Aan het slot der discussies de meeningen samenvattende meent de voorzitter „dat B en W zich namens de raad wel schrap mogen zetten jegens de aantijging van de hoofdin specteur". 8. Gemeente-rekening ouer 1925. 9 Financieele regelingen dienst 1926. Enkele wijzigingen passeeren zonder discus sie de hamer. Op fut saldo oefenenjzij geen invloed uit Alvorens tot de rondvraag wordt overgegaan verzoekt de voorz. de raad na officieele sluiting nog eenige tijd in comité te willen b.jeenblijveir. RONDVRAAG. Werkloozen. De heer Jb. Boon zegt uit goede bron te hebben vernomen, dat de Dertig Gem. polders plannen maken tot beharding van wegen. Nu het kabelleggen gedaan is, zijn er weer veel werkloozen en daarom stelt hij voor de weg Klif-Weverserf van gemeentewege te doen be- harden. De voorzitter is van meening, dat de ge meente speciaal in die slechte tijd die werk verschaffing ter hand moet nemen. Bergplaats. Is er voor die lammerenhekken geen beter plaats dan in de open lucht? vraagt de lieer Pisart. Voorz: Ze liggen in het Park sinds 1 Mei, omdat we in zekere zin, doordat we ons oude pakhuis kwijt raakten, dakloos zijn. Het nieuwe gebouw is nog niet gereed. 'n Persoonlijk feit. De heer Pisart staat van zijn zetel op en vraagt het woord voor een persoonlijk feit. Spreker richt zich dan tot de heer A. Boon, en vraagt of hij de woorden, waarmee hij hem in de vorige vergadering van onwaarheid be schuldigde. intrekt. Ik heb, zoo vervolgt hij, de heer Michels geschreven en van hem daarop een antwoord gekregen. De heer Michels heeft gesproken met de heer A. Wierenga als be stuurslid van het „Witte Kruis". Het gesprek kwam op de werkloosheid, waarbij de heer Michels opmerkte, dat Texel wel voor subsidie voor werkverruiming en werkverschaffing in aanmerking zou komen. De heer A. Boon vult aanAls Texel armlastig is tenminste. In verband hiermee heb ik juist gezegd, dat Michels zoo niet ge sproken kan hebben. De heer Michels moet een groot leugenaar zijn, als hij ^nders sprak. De heer Pisait haalt een brief voor de dag, waaruit hij de raad zal voorlezen om zich te rechtvaardigen. Geroep: Van wie is die brief. De heer Pisart: Van mijnheer Wierenga. Beweging. Weth. K.ijser: Onzin. Wat hebben we te maken met een brief van Wierenga? Ue heer de GraafDat is visschen in troebel water, dat is bestoken. De heer A. Boon Dat's visschen in troebel water. Het bevreemdt weth. Vlaming, dat de heer Pisart bij zoo'n gelegenheid telkens gaat staan. De voorzitter maakt er echter geen bezwaar tegen. De heer Pisart: Hindert u dat, mijnheer Vlaming. Weth. Vlaming: Neen, maar ik vind het zoo eigenaardig. De heer Pisart leest daarop voor(Met de letters W. en M. duiden we de heeren Wierenga en Michels aan. Buigingsuitgangen zijn om prlncipieele redenen weggelaten. Red.) Den Burg 27 Maart 1927. Den Weled. Heer J. Pisait Lid v.d. Gemeenteraad van Texel Den Burg. Weled. Heer I Gaarne voldoe ik aan uw verzoek om u nog schriftelijk de inhoud van mijn gesprek met de heer Michels, lid van Ged. Staten van Noord- Holland, te Haarlem over het door u in de gis teren gehouden raadsvergadering gememo reerde onderwerp mede te deelen. IJc wil u echter niet verhelen, dat ik het op zijn minst vreemd vind, dat uw debater in de Raad, de heer Boon, uw bewering durft liegen heeten, omdat, afgezien nug van het feit dat van niet één ernstig raadslid verondersteld wordt be wuste leugens te debiteeren, hij (de heer Boon) al uw beweringen kan toetsen aan het Prov. Blad no. 32 26 Mei 1926. ik zal trachten zooveel mogelijk de inhoud van het vraaggesprek woordelijk weer te geven. Het spreekt vanzelf, woord-vergissingen te dezen kunnen voorkomen, doch voor de goede weer gave van de bedoelingen van de heer M. sta ik in. Na afloop van het onderhoud over Witte Kruis belangen, waarvoor ik speciaal bij hem was, ontwil-kelde-zich een belangwekkend gesprek over Texelsche wegen. M. Zijn er bij U veel werkloozen? W. Neen, want er wordt veel aan de wegen gewerkt. M. Zoo, ja, mijn partijgenoot Thomassen heeft fiasco geleden met zijn vragen over primaire wegen op Texel. Texel krijgt ze nooit Hij had dat anders moeten behandelen. W. Maar meneer I dat is toch zeer onbillijk voorTexel. Begrijpt U eens goed: Op Texel rijden pirn. 15J auto's (meest vrachtwagens,) welke niet van de wegen op de vaste wal ge bruik maken. Hoogstens eens een ziekenauto en een enkele keer wei eens een particuliere wagen. Maar wel komen er d i k w ij I s par ticuliere wagens, (vooral van Handelsreizigers en vacantiemenschen) op Texel. Nu moet dus Texel eerst betalen voor zijn wegen en ook nog eens voor wegen aan de .overkant" waarvan zij in de profijten niet deelen. M. Maar weet men op Texel dan niet, dat de Gemeenten subsidie voor wegenverbetering kunnen krijgen'uit het daarvoor ingestelde Pro vinciaal fonds W. Wat bedoelt U. M. Wel, in Mei 1926 is op de begrooting van de Provincie N.H. een bedrag van Twee t o n uitgetrokken, z.g.n. voor werk verrui ming. Dit woord is gekozen, omdat, als het woord werk verschaffing ware gebezigd, de gesubsidieerde lichamen waren gebonden aan ininimumloonen etc. en zij oan misschien hui verig waren iets te ondernemen. Uit fo.dsis in hoofdzaak bestemd voor wegenverbetering en keert 50 pet. van de daaraan bestede loonen uit. En na is het wel eigenaardig, dat Texel, waarvan het gemeentebestuur met dit be sluit bekend gemaakt is, nooit uit dat fonds heeft gep ta leen de gemeente Helder heeft zulks gedaan en er haar nieuwe weg onder de duinen mee aangelegd. Wacht ik zal u het besluit even voorlezen. En na het Piovinciaal blad, waarin bet bewuste besluit is opgenomen te hebben gevonden, las hij mij voor. Toen verder M. Begrijpt u nu mijn ontstemming van straks? Ti xel wil primaire wegen om uit de opbrengst der wegbelasting een deel te De Poolster staat aan het firmament juist in het Noorden. Zij blijft daar staan terwijl daarentegen al de andere sterren voortdurend van plaats veranderen. Daardoor is de Pool ster voor den zeeman het meest betrouwbare punt aan den hemel. Wat de Poolster is aan het firmament, dat is het merk KING op uwe pepermunt. De vaste en onveranderlijke kwaliteit van de King Pepermunt maken haar tot de meest be trouwbare pepermunt. In ieder tablet moet voluit staan KING Extra Strong. Voor H H. Winkeliers bij J. F. van LIESHOUT, Alkmaar ontvangen voor wegenverbeteriDg, doch verzuimt gebruik te maken van eeD reeds sedert Mei bestaande regeling om subsidie v.d. Provincie, speciaal voor dat doel, te erlangen W. Mag ik dat bekend maken M. Welzeker Tot hiertoe h* t gesprek voor zoover het beleid der gemeente er bij is betrokken. Hoogachtend, (wg.) A. WIERENGA, Secretaris Witte Kruis. (Spatieering van de heer W. Red.) Ik zou zeggen, besluit de heer Pisart na dit voorlezen, hiermee toch wel te hebben gemotiveerd, dat ik niet heb gelogen. De heer Epe: Hier wordt maar geschermd (spreker rijst van zijn zetel op) met sub sidie. Altijd heb ik mij stil gehouden. Thans is de maat vol. Texel is een van de bevoorrechtste gemeenten van ons land, waar jaarlijks door het rijk (Staatsbosch- beheer) 10, 20, 30. ja wel 50 duizend gld. is ingestompt. Neem daarentegen Helder. Laat Texel toch zjjn bevoorrechte positie begrijpen. Vergelijk het met Helder. Wat hebben we van het rijk boven iedere ge meente niet cadeau gehad? Vergelijk met Schoort, Noordwyk, Petten, Kamp. Daar is toch ook Staatsboschbeheer. Vergelijk met Katwyk. Zou men daar ook subsidie vragen Weth. Kejjser: We hebben hier een ding geopperd, dat op de verkeerde weg gaat. Pisart vroeg het woord voor een persoonlijk feit. Daarbjj komt toch niet te pas te praten over subsidie. Ik sta grootendeels aan de zij van Boon. Dat Michels zich zoo heeft uitgedrukt, kan ik slecht gelooven. Michels is Gedeputeerde, die toch wel de wetten moet kennen. Ik kan 't me bijna niet voorstellen. Alleen noodlijdende gemeenten krijgen subsidie. Waarbjj komt toch die omhaal te pas? De heer Pisart: 't Persoonlijk feit be staat hierin, dat mijnheer Boon mij de vorige maal voor leugenaar heeft gezet. De voorz.De heer Pisart heeft gelijk, dat hij, wanneer hij in 't publiek is aan gevallen, er in 't publiek mee voor de dag komt Jammer, dat die brief van een derde is. We moeten de heer Wierenga als al of niet geloofwaardig beschouwenr De bo 1 loopt dood. De heer Wierenga is hier nic-t en kan zich niet verdedigen. De heer PisartDe heer Wieren a ver klaart dat het absoluut zoo is. Weth. Vlaming: Ik stel voor het debat te sluiten. De heeren moeten met dat ge schrift maar naar de heer Michels gaan. Daarmee komt aan deze diseüssies een eind. Woningbouw. De heer A. Boon stelt voor te Oudeschild en elders van gemeentewege eenvoudige woningen op trekken ontdaan van alle luxe Hij weet wel minstens 6 personen aan te wijzen, die zoo'n woning willen betrekken. De heer Jonker, gem.-secr., verklaart zich bereid dienaangaande een onderzoek m te stellen. Allerlei De heer Vonk brengt namens de be woners van Vierhuizen dank voor de be harding van de weg aldaar. De heer Kikkert zegt aan het hardere en goedkoopere canarst boven .keislag bij wegbeharding dé vooikeur te geven. Weth. Keyser is van tegenovergestelde gevoelens. Keislag gaat niet zoo gauw kapot en koekt niet makkelijk. Er moet nog heel wat voor de wegen worden ge daan, zegt hij. Ik had verwacht dat u een proefneming met teren zou aanbevelen. Ue heer de Graaf kondigt aan een voor stel tot wijziging der heffing van de Gem. Inkomstenbelasting, in 't bijzonder met betrekking tot de aftrek wegens kinderen. Er wordt slechts aftrek toegestaan tot max. 4 kinderen, hetgeen in strijd moet worden geacht met het R.K. program. Volgt sluiting. De raad vergadert nog geruime tyd met gesleten deuren. II asschen is goed, baden is beterzwemmen nóg beter, de kennis van en de vaardigheid in zwemmend redden is het allerbest. Ue Texelsche zwemband verdient daarom in ieder opzicht uw steun.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2