No 4122 Woensdag 18 Mei 1927 40s,e J aargang TWEEDE BLAD Verhuisd Emmastraat 108 Texelsche Berichten Hoest hetzij ten gevolge v«n influenza bronchitis, kinkhoest of verkoudheid geneest men niet met goedkoope middeltjes die hoogstens de prikkeling tijdelijk wegnemen, Als ge spoedig en grondig genezen wilt. neem dan een krachtig werkend en toch onschadelijk kruiden middel te baat ais de beroem de Akker s Abdijsiroop. Ingezonden ADVERTENTIÊN ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTI ÉN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad in de gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat het centraal stem bureau eene voor de kiezers toegankelijke zitting zal houden in het stemlokaal van het eerste stemdistrict, zijnde een der lo kalen van de o.l scholen te den Burg, op Zaterdag 21 Mei 1927, waarin de uitslag van de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad zal worden bekend gemaakt. Deze zitting zal plaats hebben onmiddel lijk na de vaststelling van den uitslag, welke vaststelling geschiedt terstond na afloop van de zitting van het hoofdstem bureau tot vaststelling van het aantal stemmen op ieder de/- candidater, uitge bracht en van de som van de aantallen dier stemmen. Laatstgemelde zitting, welke op 21 Mei a.s. gehouden wordt in opgemeld lokaal, vangt aan des voormiddags te tien uur en is mede voor de kiezers toegankelijk. TEXEL, 17 Mei 1927. De Voorzitter voornoemd, W. B Oort. Vrijstelling van den dienstplicht. De Burgemeester van Texel vestigt de asndacht van belanghebbenden op de aan geplakte openbare kennisgeving nopens het aanvragen van vrijstelling van den dienst plicht, voor ingeschrevenen der lichting 1928. Voor het opmaken van stukken betref fende vrijstelling wegens broederdienst wordt ter secretarie dezer gemeente in het bijzonder gelegenheid gegeven op Woensdag 25 Mei 1927, tusschen 9 en 12 uur voor middags. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken nisgeving. Texel, 12 Mei 1927. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Kiezerslijst. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de op 22 Maart j.l. vast gestelde kiezerslijst, zooals deze thans luidt, tot 15- Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens de wijzigingen daarin ten gevolge van rechterlijke uitspraken, welke wijziging der lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage neder-- gelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Texel, 16 Mei 1927. Burgemeester en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeeeter, JONKER. W. B. OORT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunneD veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bij'agen van de American Petroleum Company te 's Gravenhaga om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzine bewaarplaats met attapinrichtirg vóór het perceel, gelegen aan de Kerkstraat te Oosterend aldaar Kadastraal bekend in Sectie B. No. 39. Op Zaterdag, den 28en M-d 1927, des middags te twaalt uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be- zw iren hebben, kunnen gedurende drie dagm, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens Ie bestaande jurisprudentie eventueel □iet tot beroep van de beschikking van bet Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ton einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 14en Mei 1927. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER W. B. OORT. Mei - weer. .Onze Noordsche Mei, helaas." -De Mei, die om het maar eens de dichter na te zeggen gekomen was .omstuwd door zachte sephirs" en „op wieken van zonlicht gedragen", had reeds weer zoo menige lofzang gewekt en zoovelcr hart van vieugde doen trillen over haar wondere schoonheid. Maar zie opeens was het gedaan met dat alles en ge hooid werd de bittere klacht, lang geleden eens door de Genestét aangeheven over .onze Noordsche Mei," die zoo koud, zoo guur, schier wel November kan zijn. En men kon het hooren en zelfs lezen In het bericht van het Amster- damsche filiaal van het Meteorologisch Instituut dat de IJsheiligen ons met een bezoek hadden vereerd. Zij kwamen van het IJslandsche gebied en ze brachten gure Noordewinden en strenge nachtvorsten met zich mee en de stralende Lente scheen wel ijlings de vlucht te hebben genomen voor hun ijzig geweld. Het teere groen werd gestriemd door felle hagelbuien en de jonge groenten bezweken in de nacht onder de koude adem van de vorst. Het volksgeloof aan de ijsheiligen heeft weer eens nieuw voedsel bekomen, want de naamda gen van de barre sinten vallen op 12,13 en 14 Mei. Men had dus op hun komst voorbereid kunnen zijn. Ze zijn intusschen verder gereisd en in Duitschland hebben ze hier en daar zelfs sneeuw gebracht, maar we mogen verwachten, dat de Lente weldra weer uit haar schuilhoek te voorschijn zal komen De weerkundigen hebben de hoopvolle mededeeling gebracht, dat de hooge druk in het gebied van IJsland heeft opgehouden. En alweer zal dat het volks geloof in de oude weergoden versterken, want het schijnt zoo eenigszins een meteorologische wet te zijn dat er op de eerste schoone dagen van de Mei een korte periode volgt met koude noordelijke en noordwestelijke winden, om daar na voorgoed plaats te maken voor de zomer met zijn warme zonnige dagen. We willen hopen, dat als deze regels in druk verschijnen het bezoek van de minder welkome IJsheiligen tot het verleden behoort. Over Belastingkwesties. Vr\jdag 1.1. heeft de heer Siebesma nameDs het „Nationaal Bureau voor Advie zen" te Leeuwarden voor leden van Smeden- bond en Middenstandsvereeniging alhier in café den Burg o.m. over „De invulling van het Belastingbiljet" gesproken. Door verscheiden omstandigheden zouden we ons thans genoodzaakt zien slechts een resumé van het daarbij besprokene voor u neer te schrijven. Om den wille van de belangstelling, welke algemeen voor dit onderwerp aan de dag wordt gelegd meenen we daaraan niet te moeten voldoen en beter a.s. Zaterdag u uitvoerig verslag te geven van de interessante causerie, waarop de heer Siebesma ons heeft onthaald. Tot Zaterdag dus, lezers. Sportnieuws. De wedstrijd Texel I Haarl. Touringclub eindigde Zondag met 5-2 in het voordeel van Texel. Er werd knap spel geleverd. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van S.V. „Texel" werden door de gasten aan de Texel-captain, de heer Dapper, onder een toepasselijk woord bloemen overhandigd. De door „Texel" uitgeloofde beker werd door de heer A. Dros met een korte speech uitgereikt. De wedstrijd Texel Adsp. Jeugd Elftal Oudeschild eindigde met 4— O voor het eerste elftal. Giften Witte Kruis. fam. B. den Burg f 5,- fam. R. f 2,50 Jb. R. f 5,- N. N f 1.— L. H Eierland f 1,- Wolveehandel. Vangen we ons praatje aan met een over zicht van de wolveehandel in de week van 6-12 Mei. Voor zoover ons blijkt was de handel in vette schapen op de meeste markten van minder beieekeris. Leiden, Rotterdam en Groningen zoudenj bepaald slecht en lager zijn geweest. Leeuwarden stemde tot wat beter gedachten. Ook voor melk-en weideschapembestond over de geheele linie maar zeer matige kooplust. Wanneer] u nu'weet, dat op de meeste markten o.a. Leiden, Leeuwarden Rotter dam, Sneek en Groningen, voor weide-lam meren een gedrukte" stemming moest wor den geconstateerd, zult u toestemmen, dat de handel in wolvee die week niet roos kleurig was. Zwolle]]stond er'wat beter voor en had wat meer handel. Onze Lammerenmarkten. Van het half [dozijngroote lammeren- markten, dat ons ieder jaar wacht, is de eerste reeds achter de rug. Over het geheel mochten we een goede indruk krijgen.Het ongunstige weer der laatste weken in aanmerking genomen viel de kwaliteit niet af. De kooplust was goed waaraan de goede .vooruitzichten voor de weiderij piet vreemd waren. Een flinke regenval is alom het grasgewas ten goede gekomen. Nu wat warmer weer en er is voor onze beestjes voedsel in overvloed. De prijzen varieerden van f 15 totf 20; gemiddeld werd f 17 a f 18 besteed. De aanvoer bedroeg 3943. Een vergelijking met het vorige jaar geeft tot bijzondere opmer kingen o i. geen aanleiding. Ter vergelijking. Jaar Aanvoer Prijzen 1922 2100 f 9-18 1923 4556 25-34 1924 4220 „20-30 1925 3603 26-32.50 1926 4011 14.50-21 1927 3943 15 20 Zakennieuws. De lijstenhandel van de heer J. Vonk is van 4e Nieuwstraat naar de Weverstraat overgebracht en wel naar het perceel, eerder bewoond door de heer P. Kikkert, slager. De voorgevel werd geheel vernieuwd, wat het gebouw als winkel ten goede komt. De heer Vonk, schilder en behanger, legt zich toe op de verkoop van schilderijen, lijsten, etc. en zal daarin op zijn nieuwe stand zeker betèr slagen. Gemeenteraadsverkiezing. Wanneer deze regelen u onder de oogen komen, is de strijd, welke aan iedere ver kiezing pleegt vooraf te gaan, in volle gang. Een enkele blik op de advertentiekolom men van de laatste nummers derTexelsche Courant zal u overtuigen van de felle kamp welke in ons wereldje gaande is en waar van we het resultaat met de beste wil niet kunnen voorzien. In proza er. poëzie worden de kwaliteiten der eene en de tekortkomingen der andere partij met meer of minder schrille kleuren den volke afgemaald. Kolommen lange ver- toogen trachten ons te overtuigen: van de gezonde basis, waarop de propaganda voor zekere beginselen rust oftewel van de twij felachtige verdedigingsmiddelen der be strijders. Met groote belangstelling wordt ook algemeen de uitslag der verkiezing verbeid. Gaarne maken we er u op attent, dat we ons Donderdagavond met de dorpen in telefonische verbinding zullen stellen, opdat het resultaat der stemming zoo spoedig mogelijk kan worden gepubliceerd. Aan ons bureau-Parkstraat zullen we aan de uitslag uitvoerig bekendheid geven. Bulletins wor den de volgende morgen niet de meeste spoed over Texel verspreid. Besluiten we met de oprechte wensch, dat het pleit in geheel Texel's voordeel zal worden beslist. DE KOOG Tooneelvereenlging „Texel". Zondagavond 1.1. gaf bovengenoemde vereeniging voor oen flink bezetie zaal In bet hotel van de heer den Braven een uitvoering. Na opening door de voorzitster der ver eeniging, mej T. Molenaar, wrrd als eerste nummer van het programma opgevoerd „Rosalie," een blijspel in een bedrijf dat blijkens bet daverend applaus aan bet einde zeker wel in de smaak van bet publiek viel en waaraan het uitnemende spel van de glasharde, domme dienstbode zrker Diet weinig bijdroeg. „Pietje", een klucht in 2 bedrijven, vol dolle verwikkoliogen, werd eveneens zeer goed ten tooneele gevoerd. Gegierd, ja ge bruld id er om Pruis, een man van bijoa 50, die ale jongen van 10 jaar moest spelen alleen om Henk de student, die tegenover tante Laura de ijverig studeerenden jongen moest z|jn, uit de penarie te helpen De rollen zaten er zonder uitzondering goed in en bet spel viel mede zeer te roemeD, zonder de andere spelenden te kort te doen moge we zeker Pietje, tante Laura en Henk wel een extra puimpje geven voor hun goed begrepen spel. Een gezellig bal, dat velen tot bet einde bijeen hield, besloot deze welgeslaagde avond We wenschen dan ook de tooneelvereeni ging Texel in het najaar bier nog eens gaarne terug en verzekeren haar bij voor baat een succesvolle avond. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Zwemmers en zwemsters. Verscholen tusschen de vele aanbevelin gen van candidaten voor den raad zult U in dit blad aantreffen een advertentie, waar in het voorloopig bestuur allen, die be lang stellen in de zwemsport, oproept ter vergadering. Thans is het oogenblik gekomen om te beslissen of de reeds lang gekoesterde plan nen verwezenlijkt zullen worden. Aller opkomst is echter dringend ge- wenscht daar aanU de beslissing is, wat tot stand zal worden gebracht 'n Zwemmer. KORRESPONDENTIE Mej. de S. D. te N. Het patroon van een jurkje deed ik u per post toekomen. Schrjjf gerust, wanneer u nadere inlichtin gen wenscht. Manjo De oplaag van de „Tex. Crt." van Zaterdag 1.1. is geheel uitverkocht. Extra nummers van dit blad z|jn tot een beperkt aantal aan ons bureau verkrijgbaar Adm. Van de „Rechtskundige Rubriek* mag alleen door abonnees worden gebruik ge maakt. Verzuimt nimmer uw vragen t6 onderteekenen daar we er anders niet op kunnen iDgaan. Red. In het verslag van onze correspondent te de Cocksdorp van de vergadering der afd. Eierl. v d. H. Mij van L, opgenomen in ons vorig nummer, is een zinstorende fout geslopen. U leze daarin nietKoog en Oost kunnen zonder extra kosten „200 aan sluiten", maar „ZOO aansluiten". De opname van eenige berichten moe ten we tot het volgend nummer uitstellen - Red. van Wiihelminastraat 82 naar L. SOK, architjct TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekend. Bij abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Per flesch vsn 230 gT. f 1.50 550 gr. f2.75

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1