I .fev*k - m AMANDEITJES No 4123 Zaterdag 21 Mei 1927 40ste Jaargang Vrouwenhanden BANDENPECH? EERSTE BLAD, Voor de bondag. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ !I DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 De Kaagwedstrijden. Een kiek bij de start van de voorwedstrijden voor het 12 voets-jollen-kampioenschap. welke huishoudelijke arbeid verrichten blijven zacht, gaaf en blank door Hier is de band, waarop gij onder alle omstandig heden kunt vertrouwen. Hooge kwaliteit der ma terialen, lange levensduur, betrouwbaarheid en com fort: FISK heeft al deze eigenschappen. de band, die minder kost dan hij moest kosten. n.v. „R. A. M. I." naQKB^ Sportvereenlging Texel. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cl per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere rogol meer: 10 ct. Dezelfde advortentlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekond. BI] abonnement lagere regelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN PRO EN CONTRA. Wel zelden is een titel gelukkiger gekozen, dan indertijd deze voor de bekende serie der Hollandia-drukkerij. Want het was de omschrij ving, de vertolking van een stukje tijdgeest die befaamde geest des tijds, die immers ook waait en gij hoort zijn geluid en gij weet niet vanwaar hij komt, of waar hij henen gaat, die ons met dat al gevangen neemt en in bepaalde richting stuurt en ons laat zeggen en doen, wat hij als waar en gepast en goed en noodig gestempeld heeft. Wat dan zou meer naar de geest des tijds zijn, dan dat alle dingen hun pro en contra hebben, en dat men een gansche stoet van schrijvers uitnoodigde, om, twee aan twee, van elk verschijnsel, van elke kwestie, op de beste gronden het voor en tegen te betoogen Er is niets wat niet binnen dit gebied vallen zoude vereenvoudigde spelling, het droog leggen der Zuiderzee, de geheelonthouding.de reglementeering, de vivisectie, de doodstraf, maar even goed natuurlijk nationaliteitsgevoel, dankbaarheid, waarheidsliefde, schoonheidszin. Er is geen einde, omdat nu eenmaal, niet waar, alles kan verdedigd en alles aangevallen, alles beleden en alles ontkend kan worden, omdat niets volstrekt waar en alles onzeker, alles be trekkelijk is. Dit is het woord duizend maal meer onderwerpen, dan uit Sjaalman's pak kwamen, zijn alle betrekkelijk, er is geen hou vast aan, het ontglipt alles aan uw oordeel, het kan waar en het kan evengoed onwaar zijn. Wat zullen wij dan liefhebben, waarop ons be trouwen stellen, waaraan ons hart verpanden, waarmeê zullen wij het wagen in dit moeilijke levenwat zal tot den einde blijken waardig te zijn onze toewijding, onze vereering, onze aanbidding, opdat het ons vergezellen moge tot aan, tot over de grenzen van ons aardsch bestaan Zóó wordt dan een mensch door de tijdgeest als een riet door de wind heen en weer bewo gen en, wat hij op eenig oogenblik als zeker grijpen wil, wordt hem aanstonds daarop, als aan de arme Sancho Panza zijn spijzen, weder ontnomen. En deze tijdgeest is niet de licht zinnige mode van de dag. En is in deze onzeker heid, in dit zien van het betrekkelijke, in deze weifeling, in dat wanhopen aan iets wat vol strekt waar, volstrekt schoon of goed zou zijn, wel ook modezucht, en decadente slapheid, en ziekelijk vreezen, maar wij zouden ons al (e gemakkelijk van de verschrikking dezer dingen losmaken, zoo wij alleen, ja, zoo wij vooreerst van mode en van ijdel koketteeren met de mode gewaagden. Neen, de tijdgeest is meer, is geduchter, is onverwinnelijker dan een waan van enkele oogenblikken, dan een woede als van de windhandel in de straat Quincampoix. Want hij is het noodzakelijk, onafwijsbaar ge volg van toenemende, niet halve maar wezen lijke, kennis op elk gebied. Het al wijder om zich heen grijpend besef, dat alles betrekkelijk is, de angst tot zelfverloochening zoo goed als desnoods vadermoord hun pro en hun contra zouden hebben, is niet door deze of gene speculant op het zwakke in ons begrepen, maar het grijpt ons vast in ijzeren omvatting als prijs voor toenemend weten. Moge halve weten schap nog roemen, al wie aan vermeerdering van wezenlijk kennen, wezenlijk doorgronden zijn krachten wijdt, wordt stil en beschroomd omdat hij ervaart, dat alle ernstig, geduldig onderzoek slechts de vraagteekens een weinig terugzet. Nooit was wetenschap bescheidener, nooit angstvalliger dan thans, zij behaalt elke dag haar triomfen, maar er is geen overwinnings lied op hare lippen, zij schrijdt van heerlijkheid tot heerlijkheid en tegelijk is het, alsof zij weg wil sluipen in de schaduw der huizen, opdat zij zich aan alle huldebetoon onttrekken moge Want nooit ook drong zich krachtiger aan het modern bewustzijn op, dat er in veel wijsheid veel verdriet is en dat, wie wetenschap ver meerdert, de smart toenemen doet. De geschied- vorsching ontsluiert de verborgenheden van het verledene en wel waarlijk brengt zij, naar haar breede, critische methode het doode tot weder opstanding meteen brengt zij over haar vol gelingen, die naar oorzaak en verklaring zoeken die geleerd hebben, dat zij een persoon, een gebeurtenis, een daad van alle kanten moeten bezien, dat weifelen, dat vreezen om iemand of iets goed of slecht, zegenrijk of noodlottig te noemen, omdat men van allerlei in aanmer king moet nemen, invloeden honderdvoud, om- dat^men dit moet bedenken en dat in rekening brengen, totdat het tenslotte wel onmogelijk schijnt zijn oordeel te vestigen, onmogelijk van vöör- of achteruitgang te spreken, onmogelijk ook maar èén adjectief te gebruiken. Zoo is men midden in de draaikolk van het betrekke lijke, waarin het volstrekte, dat is meteen het vaste en dus het verblijdende en dus het zege nende, naar omlaag gezogen wordt. En wat van deze wetenschap geldt, dat geldt van alle. (Slot volgt.) i - ;4i:> 4 V 1 'T.,. Doos 30, 60, Tube 80 eb PÏÏHGL Over Belastingkwesties. Namens het „Bureau voor Adviezen" te Leeuwarden heeft op 13 dezer de heer Siebesma in café den Burg voor „Smedenbond en Midden- standsvereeniging" alhier „Over de invulling van het belastingbiljet" gesproken. Nadat de heer H. C. Smit als voorzitter van de Smedenbond een welkomstwoord had ge sproken verkreeg de heer Siebesma het woord. Deze wist zijn onderwerp, dat hij geheel be- heerschte, duidelijk uiteen te zetten en werd door de plm. 20 aanwezigen met aandacht ge volgd. Spreker bepaalde er zich voornamelijk toe op de vraag „Hoe vul ik mijn aangiftebiljet voor de belasting in" een bevredigend ant woord te geven. Op de vraag „Ben ik verplicht het in te vullen?" gaf spreker een ontkennend antwoord, maar vervolgde hij ik raad ieder aan de hem gestelde vragen behoorlijk aandacht te schenken en naar waarheid te beantwoorden. Wie zijn beschrijvingsbiljet onverschillig ter zijde legt, doet onverstandig omdat hij het aich daardoor bij eventueel reclameeren uiterst moeilijk maakt. De vragen, op blz. 1 en 2 gesteld, zijn ge makkelijk te beantwoorden. Die op blz. 3 vragen wellicht eenig hoofdbreken. In de eerste plaats geve men er zich reken schap van, dat men het inkomen opgeeft uit bronnen, die op 1 Mei j.l. bestonden. StelIemand verkoopt een zaak, welke hem f 20,000 per jaar winst oplevert, op 30 April. Hij behoeft die winst dan niet te vermelden, omdat die bron van inkomen op 1 Mei d.a.v. niet meer bestond. Koopt men daarentegen op 1 Mei een zaak, die per jaar f 20,000 winst afwerpt, dan-moet dat bedrag wèl op het biljet worden ingevuld. Spreker wees in verband hiermee op het feit, dat het met in zijn bedoeling ligt ons aan te duiden, hoe de wet kar. worden ontdoken. Hij staat, zoo verklaarde hij, tegenover deze gevallen als de fiscus zelf. Mogelijke onbillijk heden moeten zooveel mogelijk uit de weg worden geruimd. We moeten ons verder afvragen, vervolgde hij, of die winst belastbaar is. Over specula tieve winst behoeft geen belasting te worden betaald. Verkoopt gij dus een huis met een paar honderd gulden winst, dan kan deze niet worden belast. Wel daarentegen, wanneer ge er uw beroep van maakt, als makelaars b.v. Ingevuld moet worden: a. zuivere opbrengst van onderneming en arbeid. b. idem van roerende goederen, d.w.z. van kapitaal, van effecten, etc. c. idem van onroerend goed, d.w.z.: huur, pacht, etc. Onderhoudskosten, polderlasten, etc. mogen hiervan worden afgetrokken. Als winst uit ons bedrijf moet die worden aangemerkt, welke over het laatste afgeloopen boekjaar in het laadje is gevloeid. Om dit bedrag nauwkeurig te kunnen vaststellen is een accurate boekhonding noodzakelijk. De vraag „Wat mag ik aftrekken" baart eenige zorg. In het algemeen kan men deze stel regel volgen: alle onkosten welke men niet heeft wanneer men renteniert, mag men aftrekken. Omtrent het percentage dat wegens waarde verlies op gebouwen, machines, etc. mag wor den afgeschreven wordt door de wet niets bepaald. Ze moet echter geschieden „volgens goed koopmansgebruik". Hoe groot dat per centage mag worden genomen kan in het algemeen niet worden bepaald. Dat hangt immers af van de levensduur onzer objecten. Veelal echter wordt op een huis 2 a 3 pet., op machines 8 h 10 pet. afgeschreven. Soms mag op machines wel 20 pet worden afgeschreven, PUDOIN&KMIRIf K'r ~/MP7 YU J fOLAK-MWitlinGent '/VAV b.v. in groote fabrieken, waar van tijd tot tijd nieuwe machines moeten worden aangeschaft. Van belang is het zuiver inkomen zoo zuiver mogelijk mee te deelen. Dat voor komt veel moeilijkheden, want gaat op een kwaaie dag de rijksaccountant uw berekening uitvisschen berg u dan. Dubbel en dwars kunt ge dan aanzuiveren, wat ge te goeder trouw de Staat hebt onthouden. Wie maar zoo'n beetje schippert en achteloos zijn zuiver inkomen neerschrijft kan bezwaar lijk reclameeren, wanneer straks de aanslag hem te hoog voorkomt. Luister dus naar goede raad, houd boek en vul met zorg uw aangifte biljet in. Bij de thans zeer uitgebreide rijks- accountantdienst ontkomt niemand aan het alziend oog van d^ fiscus. Er zijn inspecteurs, die met voorliefde het z.g. „piepsysteem" toepassen, d.w.z. voortdu rend slaan zij de belastingplichtige hooger aan in de veronderstelling, dat hij wel reclameert, wanneer die hooger belasting ten onrechte wordt geheven. Hoe zal het slachtoffer echter protest aanteekenen, wanneer hij geen ordelijke boekhouding heeft om zijn beweringen met degelijke bewijzen te staven. Dus: onder schat de beteekenis eener behoorlijke boek houding niet, houd getrouwelijk aanteekening van al uw inkomsten en uitgaven opdat ge steeds beslagen ten ijs kunt komen. Wie reclameert en zijn bezwaren grondt op de uitkomsten zijner (zuivere) boekhouding, komt op voor zijn recht. Wie daarentegen zijn woorden niet doorzijn boekhouding kan ondersteunen, vraagt een gunst en heeft veel minder kans op succes. Er wordt wel eens, en niet altijd ten onrechte geklaagd over onheusche behandeling dooreen inspecteur. Laten we echter niet vergeten, dat we steeds betrouwbare feiten moeten noemen en alle inlichtingen moeten kunnen verstrekken, welke de inspecteur tot het vormen van zijn oordeel behoeft. Wanneer de inspecteur niet van zins blijkt aan uw op goede gronden rustende bezwaren tegemoet te komen, kunt gij u wenden tot de Raad van Beroep. Toch laat de Insp. het hierop niet licht aankomen en zal uw klacht wel degelijk worden onderzocht. De heer Siebesma sprak, zooals gemeld, namens het „Nationaal Bureau voor Adviezen" te Leeuwaiden, dat zich op verzoek belast met het bijhouden en leeren bijhouden van boeken alsmede met de invulling van aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting. In het bijzonder wees spreker op de centrale boekhouding, welke te Leeuwarden voor zeer veel particulieren overeenkomstig de door hen ingeleverde week- lijsten wordt bijgehouden. De kosten worden berekend naar de omvang der zaak en be dragen gemiddeld f 30 per jaar. Eenige aanwezigen stelden vragen, welke door spreker werden beantwoord. Wij resumeeren: Bedrijfsverlies wegens faillissement van een cliënt mag worden af getrokken. Dubieuze posten mogen tegen ge ringer bedrag op de balans worden gebracht. Afschrijving op verhuurde huizen mag niet geschieden. Assurantiepremies voor huis en bedrijf mogen wel worden afgetrokken. Over herstel van eerder te laag gedane aan giften hebben we dezer dagen uitvoerig ge schreven. Dus kunnen we volstaan met daar naar te verwijzen. Aan het slot van zijn rede gt komen oogstte spreker een hartelijk applaus. LEEUWARDEN: Ruiterskwartier 37-45 - T©lef. 232 AMSTERDAM: N.Z. Voorburgwal 75-77 - Tel. 35397 De heer H. C. Smit bracht de heer Siebesma dank voor z'n helder betoog en sloot, daarop met dank voor de betoonde belangstelling de vergadering. Op Dinsdagavond 1.1. werd door S. V. „Texel" in hotel „de Oranjeboom" een algemeene ver gadering belegd. Geringe belangstelling, openingswoord met jeremiade wegens de slechte opkomst van de voorzitter zouden we met soortgelijke woor den niet ieder verslag eener huishoudelijke ver gadering moeten aanvangen „Texel's voorzitter meende de belangstellen den die klaagzang te moften besparen en be paalde er zich toe te constatceren, dat hun aantal het dozijn niet overschreed. Ir. het kort memoreerde hij het vijftien-jarig bestaan, dat reeds voor eenige tijd feestelijk werd herdacht hoewel S. V. „Texel" eerst 14 Mei 1927 haar 15-jarige leeftijd bereikte. Notulen en jaarverslag, door de secretaris, de heer A. Dros Az. gelezen, werden onveranderd en onder dankzegging goedgekeurd. Het jaarverslag maakte gewag van het uit nemend geslaagd jubileumleest en liet alle in het afgeioopen jaar gespeelde wedstrijden de revue passecren. Conclusie: „Texe." mag tevreden zijn.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1