f 7 40ste J aargang No 4125 Zaterdag 28 Mei 1927 TWEEDE BLAD Voor de Zondag. Texelsche Berichten VOOR DE VROUW, Ingezonden ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90" Maag-Tabletlen75 Zenuw-Tabletten .75« Laxeer-Tabletten .60" Hoofdpijn-Tabletten oo« Bloemen collecte voor lijders aan vallende ziekte. Bemesting van hooi- en weiland. Kort nieuws. Visscherij. Geref. Gemeente. Voor de dochter, die grooter wordt. Antwoord aan A. D. Geachte Redactie! BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL PREDIKBEURTEN TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct. p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advertontio 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnomont lagere rogelprijs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN PRO EN CONTRA. Slot. Uit studeerkamer, laboratorium, collegezaal verspreidt zich dat betrekkelijke over hoorders en lezers in al wijder cirkelende kring. Het breidt zich uit over de menigte, als de schaduw van aandrijvende wolken over de landen. Som migen zijn er onaandoenlijk vooronvatbaar voor gevolgtrekkingen, gaan zij voort in oude leer en oude praktijken. Maar voor de meesten wordt het tot.tijdgeest, dus tot de damp kring waarin zij ademen, tot dat befaamde standpunt, vanwaar uit iemand alles beziet. Onder hen zijn dan weêr de hardere naturen, die het onvermijdelijke aanvaarden en over dat betrekkelijke niet treuren, maar ook de weekere, die bedroefd zijn over dat verliezen van zeker heid, van zekerheid, die .een groot en smartelijk gemis gevoelen, omdat zij niet meer kunnen, niet meer durven vóór of tegen zijn, kloek staan aan deze of gene kant. omdat het immers alles zijn licht en schaduw heeft, zoodat op het einde het M onzeker is, of zij zullen lief hebben of haten, zegenen of vervloeken, „Hosanna* zullen roepen of „kruisigt hem I" Neen, hier is meer dan mode, hier is de als onafwendbaar gevoelde tragedie van menige benauwde ziel. Wat zullen wij dan zeggen, en is er iets tot vertroosting aan te voeren? Dit zeker zullen wij niet zeggen, dat die wetenschap, dat is dus die zucht, om de oorzaken der dingen en de beweegredenen der daden op te sporen, valsch is en dat wij daarom onze ooren sluiten en ons aan haar invloed onttrekken zullen. Het zou ons ook niet baten. Maar hieraan zullen wij gedenken en hierin ons verblijden, dat er een wereld is, niet tegen de wetenschap, noch te gen het verstand, noch tegen de ervaring in, maar wel daarboven, waarin niet het betrekke lijke is, maar de heerlijkheid van het volstrekte de wereld van de zuivere, waarachtige liefde. Het woord is versleten, maarzij zelve is eeuwig jong en frisch. Wie lief heeft (maar onzelfzuchtig, maar rein, maar moedig, maar geheel) een mensch een beginsel, zijn land of zijn taal, zieken of ellendigen. eenig groot doel of de gansche ziel vervullend ideaal die heeft met haar, door haar eigen kracht en glorie meteen het betrekkelijke overwonnen. Want hij heeft lief en hij gelooft in wat hij bemint. Hij heeft lief en hij gaat dus uit ten strijde, zonder be denken en onvervaard. Er is ook geen aarze ling, het is alles overtuiging, zekerheid, rust. Want op 't oogenblik zelf der aarzeling, zou de liefde er niet meer zijn. .Dit is de hoogste eenzijdigheid. Er is een andere, de domme, de bekrompene, de stekeblinde, een belachelijk heid, een ergernis. Maar deze is de verhevene, de moed barende, de opperste voorwaarde tot krachtsbetoon. Want zij is immers de vrucht van de liefde, die, naar het onvergankelijk, paulinisch woord (woord van majesteit en teederheid beide) zich zelve niet zoekt, niet wordt verbitterd, geen kwaad denkt, ziqh niet in de ongerechtigheid verblijdt, maar in de waarheid. In wat voor haar, op dat oogenblik waarheid is, waarvoor zij alles offeren zou. En daarin is het betrekkelijke opgelost, opgeheven een wonder en een werkelijkheid nochtans. Lammerenmarkt. Rachel weent om haar kinderen..., Die woorden kwamen mij vanmorgen in de gedachte toen ik de zware boerenkarren met donderend geweld hoorde ratelen over de keien onder mijn ramen, 't Was vandaag de grootste lammerenmarkt, de Pinkstermarkt, 7000 van die angstig blatende, mooie jonge diertjes waren samengepakt op de kleine Groene Plaats. Gis teren nog genoten ze van de frissche weiden en dartelden ze bij hun moeders rond. En nu... angstig hebben hun moeders geblaat, verward en onrustig rondloopend, maar de kleintjes zijn bang en ongelukkig meegenomen, hun droevige stemmetjes hebben nog uit de verte 't geblaat van de angstige moeders beantwoord. Als ze verkocht zijn worden ze teruggebracht naar hun weide om Donderdag nog eens dezelfde marteling' door te maken, maar om dan per boot naar hun bestemming gebracht te worden. Voor de Texelaar is. de Pinkstermarkt altijd een extra feestje, een voorproefje van de nade rende kermis. Alles joelt en juicht dooreen op de toch reeds kleine marktplaats. De schapen, die nu dank zij de bemoeiingen van de dierenbescherming, niet met teer mogen gemerkt worden, zijn nu met allerlei verf be- Bij Apoth. en Drogisten snveerd. Van de teer die In de oogen liep kregen de diertjes bij al hun ellende nog veel pijn en allerlei oogziekten. Maar die potten met verf geven ook aanleiding tot gestoei; de meisjes plagen de jongens tot ze de handen in de verfpot stoppen en ze inwrijven. Vroeger hoorden de dus ingesmeerde meiskes kermis te houden met de jongen die haar zoo toe takelden. Daar ginds is een nieuwsgierige Am sterdammer" aan 't rondkijken en plots smeert een meisje hem verf in 't gezicht. Zich om- keeren, de hand in de pot steken, haar even eens in te wrijven, is 't werk van een oogen blik, maar 't meisje verweert zich en maakt allerlei spektakel tot een veldwachter verbolgen toeschiet, de jongen als een boef beetpakt en naar 't raadhuis brengt om bekeurd te worden. „Een moord", roept er iemand, „menschen er is een moord gebeurd En alles lacht om 't dwaze geval want de meisjes willen wel zoo. 23-5-*27 AH.B. Men schrijft ons: Met groote dankbaarheid jegens het publiek maken de afdeelingen Texel van „de macht van het kleine" bekend, dat de bloemendag op 26 Mei heeft opgebracht te den Burg f 103.88 de Cocksdorp 20.51 '/j den Hoorn 43,I27> de Koog 13,69 Oosterend 16,26'/, Oudeschild 14,69'/« Waal 28,66'/, f 240,837, Er werd door 37 meisjes met enthousiasme gewerkt. Ter aankondiging ontvingen we het verslag van de besprekingen over Bemesting van Hooi en weiland, onlangs gehouden in de kleine aula van het Kol. Instituut te Amsterdam. Behandeld werden o.m. de graslanden als voedselbronnen voor ons vee en de invloed van stiks'ofbemesting op de vermeerdering van de opbrengst van hooi- en weiland. Ir. Spaans sprak over „Meer vee, dus meer melk per H.A. gewenscht en mogelijk." Het boekje, dat £0 blz. telt, wordt verkrijg baar gesteld in de boekhandel. Ter aanvulling van ons verslag van de lezing van de heer Klimp op Vrijdag 20 dezer deelen we nog mee, dat aftrek van studiekosten en loon voor inwonende zoons alleen voor m e e r- derjarige kinderen geldt. Premies voor een levensverzekering mogen worden afge trokken tot een maximum van f 100.—. Het bedrag aan geteelde producten, zoo schreven we, is moeilijk vast te stellen, d.w.z. de opbrengst van die producten per H.A in de loop van verscheiden maanden bezwaarlijk kan worden bepaald o— Zondag a.s. speelt Texel adsp. A tegen een combin. uit dé Waal. 't Texel elftal is als volgt opgesteld. Joh. Bruin A. Dros W. Mets H. Kooger J. Boekei C Mets P.Hemelrijk, G Witvliet, J.Roos, J.D.Blom, D.Rijk De aanvang is bepaald op 12 uur. Oefenen op Donderdagavond. Leidsche Lammerenmarkt 27 Mei 1927. Aanvoer groot. Handel stug. Prijzen fll a f20. Vertrek Directeur Z.V.S. Behoudens ministeriëele toestemming is de heer J. A. Hazewinkel, directeur der Zeevaartschool alhier, met ingang van 1 September a.s. benoemd tot leeraar aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Am sterdam. We brengen in herinnering, dat de heer Hazewinkel reeds eerder aan deze schooi verbonden was, doch om bezuinigings redenen op wachtgeld werd gesteld. OUDESCHILD Veevervoer. Gedurende deze week zijn van Texel ver zonden 6506 lammeren, 65 koeien, 25 kalveren, 45 varkens, 6 schapen, 2 paarden. Gedurende deze week zijn in de haven aan gebracht ruim 13250 K.G. garnalen. Met het rogvisschen ging het deze week niet schitterend. OOSTEREND In het verslagje der lezing, gehouden door de Eerw. Heer Ds. Buskes, is, naar een lid der Commissie ons mededeelt, in de laatste zin een onjuistheid vermeld. 't Ligt niet in de bedoeling der nieuwe ver eeniging, zich in de eerste plaats te onttrekken aan het Synodaal Kerkverband, maar wel, en dat geven ook de statuten aan, orn, zoo moge lijk, de geschokte eenheid weer te herstellen, wat ook in besprekingen door Ds. Buskes ten zeerste werd aanbevolen. De inlichtingen, die onze correspondent ver strekt werden, waren dus niet geheel juist. Jurken en mantels voor het meisje, dat grooter wordt", vormen altijd een min of meer moeilijk probleem, want het is lastig modellen te kiezen die niet te jeugdig en niet te oud zijn, doch juist de gulden middenweg blijken. Men zal echter merken, dat bijna alle bakvisschen met succes jumper pakjes kunnen dragen. Kleine kinderen passen deze pakjes echter niet, doch haar oudere zusjes staat deze dracht uitstekend en, wat meer is, zij voelen zich erin thuis, het geen een groot punt ten voordeele der jumper pakjes is, want jonge meisjes worden altijd sterk door haar* kleeding beinvloed en zijn slechts gelukkig, wanneer zij het er volkomen mede eens zijn, Het aardige jumper 'pakje, afgebeeld onder No. 1349, is speciaal ontworpen vooreen meisje van de leeftijd van 10 of 11 tot 16 jaar, een meisje dus, dat het stadium van „grooter wor den" bereikt heeft. De stof, waarvan het is ge maakt, is beige crêpe en de garneering bestaat uit opnaaisels van rose. Het rokje heeft breede plooien en wordt op een zijden band gezet, waarin een elastiek is genaaid. Het aardige jumpertje bloust lichtelijk over in de taille over een smai ceintuurtje en als garneering zijn er twee zakjes in aangebracht. Boven aan de hals wordt het gesloten door middel van rose knoopjes, terwijl dergelijke knoopjes eveneens worden gebruikt voor garneering aan de man- chette. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van no. 1349 onder vermelding van de leeftijd. Kosten 55 cent. Alle geruite stoffen zijn van de zomer in de mode en, hoewel zij oorspronkelijk slechts be doeld waren voor volwassenen, hebben de kinderen ze eveneens met vlag en wimpel binnengehaald. Het hierboven onder no. 1350 afgebeelde manteltje wordt gemaakt van tweed, geruit in twee kleuren groen met een achter grond van biscuit. Het is van eenvoudige makelij en de afwerking bestaat uit keurig kraagje-en-revers, terwijl de talllelijn een weinig geaccentueerd wordt door een groen lederen ceintuur. Dit manteltje kan gedragen worden door meisjes van 11—16 jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder opgave van no. 1350 en met vermelding van de leeftijd. Kosten 55 cents. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Met veel genoegen heb ik de hartige ont boezeming van de jeugdige A. D. gelezen. Jn tegenstelling met hem moet ik verklaren, de verkiezingsstrijd tusschen de partijen zeer Interessant te kunnen vinden „Omdat een liooger landsbestuur hun strijd [beperkt Tot krant en stembus voor een open [parlement." Waar A. D. zich uitlaat over Volkenbond en dichterlijk talent, wat hij Iets grootsch, iets goddelijks noemt, vergeet hij iels. Wat hij voorbijziet, door jeugdige Illusie gedreven misschien, is de dramatische factor, die in alles aanwezig is. Zoo ziet hij voorbij, dat, in tegenstelling met ons landsbestuur, het volkenbondsbestuur de strijd der internatio nale partijen r. i e t beperkt. Laat ons aannemen, dat het diama zich voltrekt. Misschien vol illusies ook dichters mee vermeien zich in de heerlijke gedachte der Volkenbond. Maar de ontknooping Is oneenigheid tusschen de volken, die er deel van zijn, een strijd door niets beperkt, is oorlog in zijn meest bloedige en alles opofferende vorm. En 't slot? Een ijzeren geest, koud en zakelijk, wars van alle illusie misschien, vestigend een Europeesch Hoofdbestuur, hetwelk de tegenover elkaar staande naties eenvoudig de wapens uit han den neemt, en„hun strijd beperkt, Tot ktani en stembus voor een open [parlement." Weer 't zelfde, A. D., maar op grooter schaal. Niets gewonnen Ik zou zeggen, dat de vechtjassen elkaar geen eroot kwaad meer kunnen doen. Geen druppel bloed loopt er uit. wat ik zeer interessant vind, Laat ze elkaar afkammen ei in 't zonnetje; zetten, en hun eigen dichterlijke gaven in 'tjlicht brengen. Ik vind 't amusanter nog dan voetbal. Dank voor de plaatsing. Een dichter (van zeer beperkt talent.) van 21 tot en met 27 Mei 1927. GEBOREN Anna Cornelia, d.v. Simon Z\jm en Johanna Maria van Heerwaarden, Cornelis Gerrit, z v. Jao Gerrit Schoen maker en Helena van der Weide. Petras Jacobus, 7. v. Willem T(js Bakker en Cornelia Johanna Witte. GETROUWD: Adriaan Barhorst, 19 jaar en Mathilde Maria de Maesschalck, 22 jaar. OVERLEDENWillem Bos 75 jaar, geh. met Anna Kalis; Reindert Smit, 79 jaar ongehuwd Cornelia Clementina Logman, 66 jaar, geh. met Adrianus Johannes van 'tNoofdende. GEVONDEN VOORWERPEN (Gedeponeerd ten Raadhuize.) 1 muts, 1 vulpen, 1 beursje en 1 handschoen. HERVORMDE GEMEENTE Zondag 29 Mei Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, 'sav. 7 uur ds. Janzen. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Briimmer. Maandcollecte. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekenta. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Maandcollecte. Cocksdorp, vm. half elf ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. de Bruin van O. en N.-Biltzijl. Maandcollecte. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. B.trg vm. 10 uur Prof. Dr. W.J. Klifiler van Amsterdam,

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1