Ben 4 Juli a. s. Notaris Mulder hooigewas en nagras van Notaris Mulder hooigewas en nagras van Notaris Mulder Noteering C. R. Keijser Co, Texelsche Courant ADVERTENTIEN Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap Bnitengewone Ledenvergadering over: Vakbelangen. hooigewas en nagras van Adverteert in de lerelsclie Eosranf, Ondergeteekende abonneert zich met ingang van 1 Juli a.s. op de en wenscht de tot die datum ver schijnende nummers gratis te ont vangen. Naam Adres (toezenden in open enveloppe met 2-cents postzegel. Kermis of niet Ford over „Liefdadigheid." Examen. Hoofdingeland Waal-en-Burg. Texel's Polders en Waterschappen. RAADSVERGADERING Dc Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art.»41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 25 Juni 1927, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 21 Juni 1927'. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling 3 Ontslag directear-leeraar zeevaart school PREDIKBEURTEN Zaterdag 25 Juni. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, 'smidd. 12 uur Huwelijks inzegening door ds. Raabe. Zondag 26 Juni. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, v.m. 10 uur ds. van 't Hooft. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Brümmer. Oosterend, vm. 10 uur ds. Janzen. Maandcollecte. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Cocksdorp, vm. half elf ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. Datema van Driebergen. Maandcollecte. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg vm. 10 uur de heer J. J. G. Wuite proponent van den Haag. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. half 11 uur ds. Smidts. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 17 Juni. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 454 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 15,— a 16, Haver 12.— a 12.80 Gerst chevalier 14,75 a 15, Groene erwten groote 32,— a 41 Grauwe erwten 32, a 43, Texel, 20 Juni 1927. 2057 lammeren 14,— a 18, - 11 koeien 250,— a 350,— 8 Pinken 75,— a 125, 6 nuchtere kalveren 10, a 16,- 60 Schapen 24,— a 30,— 32 Schrammen 25,— a 35, 11 Biggen 14, a 17,50 19 korf jonge hanen 0,10 a 0,63 Eierveiling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 18 JuDi. Kipeieren. Aanvoer 120.000. 56/58 K.G. 5,60 a f 5.70 58/60 K.G. 5,70 k 5,90 60,62 5,90 a 6,20 62,64 6,— a 6,40 t ruin 6,10 a 6,80 Eendeieren. Aanvoer 30000. 4,70 k 0,- Eierveiling Texel, 20 Juni. Aangevoerd werden 273 partijen, 51128 stuks Kipeieren Bruin ongew. f 5,40 a f 5,90 p. 100 stuks Wit f 5,20 a f 5,60 Extra zware eieren f0,a f—,0 per 100 Eendeieren: Aanvoer 602 stuks 12partijen Prijs f 4,50 a f 5,60 13 kalkoeneieren f8.50 a f8,60 Eierveiling C. Rentenaar. 20 Juni. Aanvoer 19300 stuks. Bruine f5,40 f6,--. Wit f5,30 k f5,60 Eendeieren f 4,50 k f 0,—. de lOOstuks K. LEIJEN en R. LEIJEN—Bremer geven hiermede kennis van de geboorte van hun zoon SIMON. Helder, Gravenstr. 17. De Heer en Mevrouw GROENEWOLD- Van der Woude geven kennis van de ge boorte van hun dochter SJOERDJE. Bolsward, 18 Juni 1927. hopen mijn geliefde Ouders C. Tuinder Nz. en J. TUINDER—Vlas hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog Jang gespaard mo gen blijven is de wensch van hun dankbare zoon NANNE. Oudeschild, Texel, 1927. Afdeeling TEXEL. op Donderdag 23 Juni, 's avonds 8 uur in café „De Oranjeboom". Sprekers de Heeren W. v. d. LAAN en P. WARMERDAM, Namens het Bestuur, S. J. FLENS, Secretaris. zal op Zaterdag 25 Juni 1927 des avonds 7.30 uur (oude tijd).in het café „Loods manswelvaren" te den Hoorn publiek verkoopen en verhuren A voor de Kerk Ned. Herv. Gemeente te den Hoorn 206 50 HA Boterstuk van Slijboom in 2 perc. 1 26Kostersland a.d. Westen 1 25— Heeren Jans Akker aldaar 150De groote Haling B voor Diaconie Ned. Herv. Gem. te den Hoorn 210 20 HA Butterstik in 2 perc. C voor Mevr. Wed. S. P. Kuijper 2 64— HA Benedenstrook in Hoornder Nieuwland D voor den heer IJ. Lap Az. 2 30 - HA de Strook E voor den heer Pieter Bakker Tz. 1 57 50 HA Bertjesland in Hoornder Nieuwland. zal op Dinsdag 28 Juni des 'avonds 8 uur in het café „den Burg" te den Burg publiek verkoopen en verhuren A voor den heer S. G. Everts 6 82 22 HA Groote Stuk, Walenburg in 4 perceelen. 3 59 70 De Kaarsemaker aldaar in 2 perc 6 78 Waardstuk aldaar in 2 perc. B voor erven v.d. heer A. Dalmeijer 3 3940 HA Geelvink, Walenburg ±2Kooistuk aldaar. nagras van 4 HA Kooistuk. C voor erven v.d. hedr M. Kooiman Az. 2 54 90 HA Voorste Zaad, Walenburg in 2 perceelen. 2 20 20 Middelste Zaad aldaar 2 08 Achterste Zaad aldaar nagras vana voorste zaad en b middelste en achterste zaad. D voor mej. I. Mentz ±7HA Kooistuk, Walenburg. E voor mevr. wed. S. P. Kuijper, IJmuiden 686 60 HA Jan Reisland aldaar in 2 perc. F voor den heer H. Over 2 41 96 HA Het Riedige stuk aldaar. G voor den heer Adolph Keijser 1 91 20 HA Langwaal bij de Kaai 1 75 40 Lange Waterbak Walenburg H voor den heer W. G. Bakker, Apeldoorn 2 6910 HA de Secretaris. I voor de Armenkamefs i.d. Waalderstr. 1 5880 HA de Schaar in de Hemmer 1 4930 de Kamp a.d. Hoornderweg. J voor den heer E. C. Thomassen 349 40 HA het Waardstuk in Walenburg in 3 perc. vanaf Westerboersweg. zal op Woensdag 29 Juni 1927 des avonds 8 uur in „het Wapen van Amsterdam" te Oosterend publiek verkoopen en verhuren voor mej. C. E. Gollards 1 93 50 HA Dijkstal in polder Oosterend 1 93 50 Dukoog aldaar in 2 perc. 0 79— Lageveld A. Keijser 095 24 Onder de Fan aldaar 0 85 20 Ootjes Lageveld. van AF OUDESCHILD Maïs Lapl. Prima Maalgerst Chev. Gerst N. H. Paardeboonen Gemengd kippenvoer. Haver Tarwe Witte erwten Éaansche Voorslaglijnkoeken Am. koek Grondnotenkoeken, blanke zachte Grondnotenschilfers incl. Bertels Suikerkoekjes Murwe lijnkoek W.L. Tarwezemelen Tarwegrint Pelmeel Vischmeel Kippenrijst Paddi Delftsche Phosphorzure kalk Carnarina vleesch-diermeel Turfstrooisel fijn Voorradig gebroken mais, ken tarwe. Bewaar deze advertentie en vergelijk die met Uw nota. Den Burg, Texel 23 Juni 1927. gebro- Ook de handel in wcidelam meren was prijs houdend. o— Texel heeft zijn zes grooteIammerenmarkten weer achter zich en ziet daarop niet met onver deeld genoegen terug. We zijn teleurgesteld al waren we ook op lager prijzen wel ietwat voorbereid. De ongunstige weersomstandigheden hebben tot een beter verloop bedroevend weinig bijge dragen. Ongewoon koud en guur waren de dagen van Mei, die „heerlijke maand" door dichters groot en klein in alle toonaarden be zongen. Juni dreigt het niet veel beter te maken uitgenomen een enkele dag, die wat zomer'ig aandoet maar tevens met tropische regen of hemelvuur dreigt. In ons door overvloed van schoone dagen toch al niet verwende land wordt ons geduld ditmaal wel zeer op de proef ge steld. We hadden gisteren al weer de langste dag des jaars en 't is nog steeds „Zuster Anna, ziet ge nog (de zomer) niet(s) komen Doch nu ter zake. We schreven boven ons schrijfsel een paar woorden, die ons nopen meer andere kost hier een plaatsje in te ruimenDe wolveehandel. In de loop van de verstreken periode van 6 lammerenmarkten werden in totaal aangevoerd 26931 lammeren. In 1926 26907 stuks. Gemiddeld werd dit jaar een gulden minder ontvangen dan het vorige jaar. En 1926 viel reeds zoo tegen. De markt van Maandag 1.1. kenmerkte zich door een wat levendiger handel, de beestjes gingen voor een paar kwartjes meer, de prijs kwam op het niveau, dat gemiddeld dit jaar werd bereikt f 14 f 18. Hie/mee willen we ons overzichtje besluiten. Met belangstelling mag thans worden uitgezien naar de prijzen, welke de wolmarkt ons straks noteeren zal. Reeds trekt de voorhoede van de kermis- karavaan op naar den Burg, naar óns ruime marktplein, dat reeds jarenlang in de laatste week der maand Juni een tooneel van groote bedrijvigheid en uitgelatenheid placht te zijn. Er zijn er, die vuriglijk hopen, dat Texel met spoed van deze plaag zal worden verlost, over tuigd als zij, zijn dat van „feesten," als hier bedoeld, geen verheffende, ja een foci-leelijke, een onbetwistbaar slechte invloed uitgaat. Er zijn e» ook, die zich vierkant tegenover hen stellen en de meening verkondigen, dat zoo'n pretje aan een plattelandsbevolking niet mag worden onthouden, daar het menigeen een aangename afwisseling is in het veelal een kleurig dorpsleven. Zoo is de publieke opinie ook in dezen schro melijk verdeeld en een niet gemakkelijke taak is het elkaar van het al of niet steekhoudend zijn dier argumenten te overtuigen. Onderwijl rolt het kermisgewoel al nader aan: binnen een week vertoonen spellen en kiamen, poppenkast, orgels en draaimolen zich binnen onze muren met „hoofd van Jut" en oliebollen, noga en Jan Klaassen, en wat verder tot dat spul behoort. De „anti's" zullen zich troosten met de ge dachte, dat het wellicht voor het laatst zal zijn, dat koning kermis koning kraait en de scepter des verderfs zwaaithun bestrijders zullen zich extra tegoed doen aan al wat de kermis-disch oplevert, op gevaar af ]van meer oliebollen en zure haring met noga te consu- meeren dan een behoorlijke maag belieft te ontvangen. We zullen ons wijselijk buiten iedere beoor deeling houden, bepalen ons slechts tot de taak, ons opgelegd en welke gedeeltelijk be staat in van het leven en bedrijf op Texel's bodem u getrouwelijk verslag uit te brengen. Mochten er in onze uitgebreide kring van lezers zijn, die zich geroepen voelen deze kwestie nader uit te spinnen, tot op de laatste vezel, gaarne zullen we hen. hooren. Laat Texel weten wat er leeft onder zijn volk. o— Texel zal dit jaar vermoedelijk „van een koude kermis" komen. We hebben hier de letterlijke beteekenis van het woord op het oog en denken aan het stormachtig en guur Juni-wcer, dat weinig lust vertoont tot vertrek ken. Juni heeft beter dagen gekend. o— Zij, die belangstellend informeerder. naar het repertoire, dat door leden van de N. V. „Het Schouwtooneel" in de Nieuwe schouwburgloge alhier zou worden afgewerkt, vinden in dit nummer elders een antwoord op hun vraag. Aan beoordeelingen der stukken ontleenen we het volgende „Om 10000 Dollar" De leden van't Schouwtoo neel hebben dit alleramusantste blijspel bijzon der geestig en vlot ten tooneele gebracht. Maar vooral Ezerman heeft'n bijzonder mooie creatie gegeven en men heeft hem daarvoor aan het slot van de avond hulde gebracht. Over 't geheel een zeer amusante voorstelling die overal volle zalen zal trekk&n. „De Wraak van de Treinmachinist" Vooral het spel van Ko van Dijk als de treinmachinist en Stinc v.d. Gaag als zijn vrouw is zeer mooi en buitengewoon aangrijpend geweest. De ver tooning heeft veel ontroering in de zaal gebracht, het publiek heeft de spelers dan ook hartelijke hulde gebracht en hen aan 't slot vele malen teruggeroepen. „De Geldkoning". Robert Strafford heeft zich door energieke arbeid tot millionnair opgewerkt doch daar het hem ontbreekt aan een vrouw, die hij kan liefhebben, is zijn geluk niet vol maakt. Na een eenzaam leven treedt hij in het huwelijk met een eenvoudige telefoniste. Het huwelijk is gelukkig. Dan dreigt de drankduivel en volgt een tijd van onbeschrijfelijke ellende en nameloos leed. Ezerman en Ko van Dijk muntten hierin uit door prachtig spel. We genoten van schitte rende en aangrijpende staaltjes van tooneel- spelkunst. Ook de anderen waren uitstekend. Een bijzonder mooie, boeiende voorstelling met luid applaus aan 't slot, terwijl de artisten herhaalnelijk werden teruggeroepen. Op verzoek vestigen we verder uw aandacht op de kindervoorstellingen op Woensdag en Zaterdag, te geven door hetzelfde gezelschap dat hier voor 2 jaar met zoo'n groot succes optrad. Door een 'ander tooneelgezelschap zullen worden opgevoerd „Schellevisch-Mie" en „De Spaansche Vlieg" resp. op Zondag 3 en Maan dag 4 Juli a.s. Men schrijft ons Er wordt de laatste tijd op Texel over lief dadigheid geschreven in verband met het ver schijnsel van de zoogenaamde kistjeskerels. De bekende automobielenfabrikant Ford schrijft daar over het volgende „Wij meenen dat zoogenaamde liefdadigheid een zeer lage vorm van zelfverheerlijking is laag omdat zij feitelijk kwetst, waar zij voor geeft te helpen. De liefdadigheidsman geniet een zekere goedkoope voldoening doordat hij als een vriendelijk en edelmoedig mensch be schouwd wordt Dit zou op zichzelf onschade lijk zijn indien het ongeluk niet wilde dat de genen, die de liefdadigheid genieten meestal ten gronde gaan, want als ge eenmaal iemand iets gegeven hebt voot niets, dan hebt ge hem tevens een aansporing gegeven om anderen te gaan opzoeken, die hem mogelijk iets voor niets zullen geven. Liefdadigheid schept „niet-voortbrengers" en er is heelemaal geen verschil tusschen een rijke parasiet en een arme parasiet. Beiden vormen een belasting op de productie. Er zou op zijn minst een generatie noodig zijn om de invloed van de aalmoes op de volkeren van Europa op te heffen." Onze plaatsgenoote, mej. Agatha Witte, is Zaterdag 1.1. te Oudenbosch aan de R.K. Kweek school voor Onderwijzeressen geslaagd voor het examen nuttige handwerken l.o. Maandag l.l. had in café „den Burg* de ver kiezing plaats van een hoofdingeland ter voor ziening in de door het overlijden van de heer M. Kooiman ontstane vacatuie. Uitgebracht werden 73 stemmen (aanzienlijk meer, dan anders werd uitgebrachtwaarvan 2 ongeldig. Op de heer P. Eelman Jbz. werden 25 stem men vereenigd, op Jac. Roeper Kz 27 cn op K. W. Roeper 19. Alzoo herstemming tusschen de heeren P. Eelman Jbz. en Jac. Roeper Kz., welke zal plaats vinden op Maandag 5 Juli a.s. Ingevolge hel gewijzigd provinciaal reglement waaraan polder- en waterschapsbesturen zijn onderworpen, zullen vergaderingen dier licha men binnen afzienbare tijd openbaar zijn. Ver slagen hunner algemeene vergaderingen zullen in ons blad dan niet langer ontbreken, hetgeen velen zullen toejuichen. We zullen ons beijveren ook van deze besprekingen een duidelijk, zoo mogelijk uitvoeiig, beeld te geven, vooral daar velen met Texel's polderwezen niet of onvol doende bekend zijn. Door foutieve overname van de tekst door een advertentiebureau te Helder is in de adver tentie aanmelding leerlingen H.B.S.-Helder als uiters'e termijn de datum van 14 Juni genoemd; dit moest zijn 15 JUNI. De advertentie was daar de directeur H.B.S. aan dat bureau goed opge geven. Welbegrepep, eigenbelang, gepaard aan gezond altruïsme, moeten een iegelijk nopen zicli de zwemkunst eigen te maken. Minister J. it. KAN. 1 Ondarzoek geloofsbrieven. 2 Mededeelingen Ingekomen stukken. 4 Vergoedingen bijzonder lager onderivijs 5 Wijziging besluit aangaan tijdelijke leening. 6 Vernieuwing havenhoofd te Oudeschild. 7 Vaststelling vermenigvuldigingscijfer gemeentelijke inkomstenbelasting 1927 —1928. 8 Vaststelling minimum vetgehalte van melk. 9 Financieels regelingen dierst 1926. 9,25 13,50 15,— 13, 13,75 12,50 17,- 14,- 12,25 12,75 13,- 13,25 14,50 14,75 9,50 9,50 15,50 24, 16,75 17,75 12,50 24,50 2-

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2