Woensdag 29 Juni 1927. No. 4134 BIJBLAD van de Texelsche Courant Texelsche Berichten van Kermis—jool. Wij, verregende en verwaaide zeeklima- ters, laten ons, wanneer een extra schotel regen en wird op ongelegen tjjd wordt op gediend, niet spoedig van de wijs brengen. We slikken dat wel, maar desalniettemin werd het ons de laatste dagen toch te bar en snakten we harteiyk naar verandering van spijs. Toch zag bet er Zondag niet rooskleurig uit. 's Morgens vroeg plaste een flkscbe bui neer, voor de leden onzer Burger zang- vereeniging het sein geen gevolg te geven aan het aanvankelijk voornemen altegaar naar Friesland op stap te gaan De „Assendelftenaren", voetballers, die zich ernstig voornamen Texel I klop te geven, bleven wijselijk thuis. Voetbalsport kan immers met waterballet niet op één lijn worden gesteld. We zwijgen maar van de andere plannen en plannetjes, die stellig in grooten getale in 't water vielen of, wat op hetzelfde neerkomt, „onder water raakten." Onze eerste kermisdag heeft het beter gemaakt. U weet, dat dan te klokke twaalf in de middag de kermis „naar aloude zede" in tegenwoordigheid van een talrijk zeker kermismicnend publiek wordt ingeluid en omstreeks die tijd zij, die ons in de kermisdagen op muziek meenen te vergasten, gelegenheid vinden van hun muzikale begaafdheid blyk te geven, of, wanneer zij in die muziekfabricatie minder deel hebben, aan te toonen, dat hun instru menten, i.e. het orgel oftewel „pierement" niet mank gaan aan ernstige oorkwetsende gebreken. Als regel heeft dat examen eeir vlot verloop en worden alle candidaten tot kermismuzikanten gepromoveerd. Stellig hebben we geboft, nu we na zooveel zon-zuinige en regenrijke dagen bij een aardig zonnetje die „plechtigheid" mochten bijwonen. Een bonte opgewekte menigte was het, die met belangstelling het reper toire het oor leende, dat Texel straks in verrukking brengen zou door zijn veelheid en zijn verscheidenheid. Wel eens wrong een melodie zich moeite- vol door verminkte orgelpijpen, maar de nauwgezetheid plus onvermoeidheid, waar mee de orgelist de vereischte maat er in hield, vergoedde veel. Trouwens, laat ons gedachtig zijn aan 't schoone woord „Men rekene de uitslag niet, doch telle het doel alleen." De kermis liep zoo met wimpelgala van stapel. Het grauwe voorhangsel van ver scheiden tenten werd opgenomen, opdat -kermislekkernijen als oliebollen, nougat en „zure stokken", altemaal appetijtelijk uit gestald, de gewenschte bekoring zouden uitoefenen, welke aanlokt tot koopen. Koek- hakkraamklanten kregen gelegenheid zich de kampioenstitel op het hakblok te ver werven. De zweefmolen zette z'n wieken in be weging, vond gretig aftrek en deed goede zaken. De draaimolen, in de oogen van het jonge volkje wel het meest geliefd kermis vermaak, volgde niet lang daarna, telkens meevoerend een schare kleintjes, wie men de verrukking van de oolijke gezichten las. Tegenover de draaimolen staan op een paar pas afstands de luchtschommels op gesteld, speciaal tot verheugenis van de ou deren, die elkaar de eer betwisten, de steven van hun schuitje door het dekzeil te jagen De avonden brachten meer leven in de kermisbrouwery. Meer publiek op de been, alle tenten en kramen ontsloten, schouwburg en bios coop trekken een talrijk publiek, ook uit de omliggende dorpen, dat na afloop der voorstelling voor een groot deel op het kermisterrein verstrooiing zoekt. Maandagavond brachten leden van het N.V Schouwtooneel in de schouwburg aan de Koogerstraat voor het voetlicht „Dokter Klaus," het geestige blyspel van Adolphe 1' Arronge, welke opvoering door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond. We hebben ons kostelijk geamuseerd en zijn er stellig van overtuigd, dat van deze voorstelling een zeer goede roep uitgaat. Ko van Dijk muntte als dokter Klaus uit door vlot en ongedwongen spel, 'Co Balfoort kweet zich als diens zwager Grie- singer niet minder uitnemend van zijn taak. Beiden hebben trouwens hun sporen sinds lang verdiend. Ezerman zouden we in dit stuk ongaarne missen. Moeilijk zal men voor de rol van dokter's trouwe dienaar, de be jaarde Lubowski, een beter vertolker vinden dan Ezerman blijkt. Een droog komiek is-ie, die door onverbeterlijk spel onze bewondering afdwingt. Verder noemen we mevr. van Dijk Riec- ker, als het charmante vrouwtje van Max van Boden, Baron van Haberniks, welke rol bij Beu Groeneveld in goede handen is. De rol van Marie, de zachtmoedige gade van dokter Klaus, wordt door onze actrice Lena Kley zeer goed vervuld. Het studentje Paul Gerstel wordt knap uitgobeeld door Carel Rijken. Als zijn toekomstige eega, mej. Emma Griesinger, geeft mej. M. v. d. Lugt Melsert goed spel. Kortom een keurig verzorgde opvoering waarvan door het meerendeel der aanwezi gen best genoten is. Gisteravond is in de Schouwburg met veel succes opgevoerd „Om 10.000dollar," Amerikaansch blijspel in 3 bedrijven van James Montgomery. In de Jong's Bioscoop ging „De Bran dende Locomotief" met in de hoofdrol Harry Carey. Naar we vernamen werd de film door sen groot publiek met spanning gevolgd Ook het bijprogram viel zeer in de smaak. Voor latere voorstellingen verwijzen we naar de advertentiekolommen van ons blad. Zeilwedstrijden. Naar we vernemen zullen H.M. de Koningin en Prinses Juliana op 8 Juli a. s. de zeil wedstrijden der Kon. Marine Jachtclub ter reede van Texel bijwonen. De visscherij op ansjovis. De vischtijd op ansjovis, welke volgens de wet 30 Juni eindigt, is door de minister tot 15 Juli verlengd. Texel 2e klas gemeente. Uit den Haag wordt bericht dat de re geering zich vereenigd heeft met het advies der „Centr Comm. voor Georganiseerd overleg in Ambtenarenzaken" om o.m. Texel van de 3e naar de 2e klas te ver- hoogen De niouwe regeling zal op 1 Au gustus a.s. van kracht worden. Zonsverduistering. Wanneer ge leest dat vandaag Woens dag in do vroege morgenuren een „zons verduistering valt waar te nemen, hebben we dit woord op te vatten in zijn weten schappelijke beteekenis. Op haar loop om de aarde toeft de maan een oogenblik tusschen onze planeet en de zon met het gevolg, dat zy het zonnelicht onderschept en een deel van Europa geheel of gedeelte lijk verduisterd wordt. In ons land was de zoneclips gedeelte lijk en waarneembaar hedenmorgen Woensdag van 5,41 u. tot 7,38 u. Te 6,39 u. vm. was 92 pet. van de zon be dekt en was slechts een smalle zonno- sikkel te zion, die de horens opstak. Radio-lezing prof. Keesom. Prof Keesom zal Maandagavond a s. te 8.10 u. voor de Hilversumsche microfoon een voordracht houden over „De gedragin gen der stof by uiterst lage temperaturen, waargenomen in het cryogeenluboratorium te Leiden." Stormramp-steun. De stormramp collecte heeft in onze ge meente in totaal f 8052,74 opgebracht. OUDESCH1LD Vliegtuig binnengebracht. Dinsdagmorgen werd het watervliegtuig W 51 met defecte schroef onder groote belangstelling de haven binnengebracht. Met het watervliegtuig werden oefeningen gehouden bg Oudeschild. Toen de bestuur der dicht by de haven zou dalen zag men toen het vliegtuig juist op het water lag, stukken hout de lucht in vliegen, welke van de schroef bleken te zyn, zoodat het vliegtuig onbruikbaar werd en aan wind aan stroom was overgeleverd. Schipper Tuinder van de TX 20 kwam met zyn schuit hulp bieden, kon een lyn opgooien en nam het vliegtuig mede naar de haven, waar het by de helling op het droge werd gezet Ook één der dryvers was biykbaar lek geslagen Bestuurder was Korpl. vl. Visser en waarnemer officier Dop, die geen letsel hebben bekomen. Fancy fair. De fancy gehouden ten bate van de be waarschool behoort al weer tot het verleden en. vergissen we ons niet, dan zal het be stuur over de resultaten wel tevreden zijn, hoewel het slechte weer op het bezoek zijn invloed ter dege deed gelden. Zaterdag middag ruim 5 uur hield de heer Schaap zijn openingsrede. Hij bracht in herinnering dat de school op 29 Juni 35 jaar bestaat en hoopte dat zij als symbool van samen werking en burgerzin nog jaren zal moge blijven. Tal van artikelen waren cadeau gegeven, waarvoor de gevers(sters) dank werd ge-

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 5