Van week tot week CASCADE-DROPS Uit de landbouwwereld. Texelsche Berichten UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL 2-9 Juli. Ged. Staten verkiezing. Da afgeloopen week heeft in de verschil lende provincies weer verkiesingen ge bracht, doch het gewone kiezerscorps is daarvoor niet in actie behoeven te komen. De kiezers waren ditmaal de leden van de onlangs opnieuw samenstelde Provinciale S'aten, die geroepen werden de leden van de colleges van Ged. Staten te benoemen. Het is b|j die verkiezingen kalm toegegaan en over 'c algemeen werd in de samenstel ling van de colleges ook niet veel gewy- zigd. Bij de „verdeeling* der zetels wordt gewoonlijk getracht ieder zijn deel te geven, m.a w. rekening te houden met de sterkte der verschillende partijen. Wat weliswaar als een billijke regeling moet worden aan gemerkt, maar toch zelden zoo kan worden doorgevoerd, dat er hier en daar niet enkele teleurstellingen overblijven. Wat In rook opgaat I In ons land is in het afgeloopen jaar voor niet minder dan 152 millioen gulden aan tabak, sigaren en sigaretten in rook opgegaan. Dat is per hoofd der bevol king de vrouwen en onschuliige kin deren incluis ruim f 20. In 1923 bleef het by 138 millioen. of ruim f 18 per hoofd, doch in 1924 deden we het voor niet minder dan verleden jaar. Zoo heeft men aan onze zuinige huismoeders weer een scherp argument aan de hand gedaan tegen „het dure rooken". Als deze nu maar nist uit loutere baloorigheid ook naar de sigaar of sigaret gaan grypen. A's't toch op moet... Het gevaar is niet denkbeeldig want er valt reeds by het schoone ge slacht een toenemende neiging te bespeuren om ook in dezen de man na te apeo, zooals dat reeds met de kapsels en de klseding het geval is. De Verovering van de Lucht. Het N jderlandsche vliegtuig dat zoo gelukkig de heenreis naar oas Ned. Iniië volbracht heep, bevindt zich thans op de terugweg. We willen hopen, dat het even voorspoedig de weg van het verr6 Oosten naar onze lauwe West6rstranden moge afl. ggen. Als de vliegeniers na hun tocht behouden in ons land terugkeeren. zal het hen ongetwyfeld niet aan'n hartelyke ont vangst ontbreken. Ooze tyd staat op het oogenb'ik wel zee- in het teeken van de vliegsport en er worden alweer groote en nieuwe tochten op touw gezet. Een der ingenieurs die met Byrd de tocht over dq Oceaan volbracht, is dezer dagen te Amsterdam geweest om met de vertegenwoordiger van Ford te spreken over de inrichting van een vlieg tuig waarmee deze Noordpool- en Oceaan vlieger een tocht naar de Zuidpool wil ondernemen. Verder staat de Engelsche piloot Intosh gereed, om een non stop vlucht Engeland—New-Y ..rk te ondernemen terwyl Lsvine, de partner var Chamberlin, voornemens is, van Parys naar New-York terug te vliegen. Chamberlin heeft ge weigerd aan deze tocht mee te doen, omdat bij ze met het oog op de tegenwinden, te gevaarlijk acht. Hij keert met zyD vrouw per stoomschip naar de Nieuwe Wereld terug, doch Livine, die de eigenaar van de „M.ss Colombia" is, heeft nu de Fran iche piloot Hondrin bereid gevonden het vliegiuig te besturen. Na al de successen op h6t gebiei van h t v 'egwezen van de laatste tijd, doet h it wel smirteiyk aan, dat in de afgeloopen w ek weer twee jeugd ge Nederlanders in de dienst van 'c vliegwezen hun leven hebbea gelaten. Dergelijke ongelukken schijoea ook thans nog niet, ondanks de techni3che voorui'gang, geheel voorkomen te kun ren worden. Maar dat neemt niet weg, dit het vliegwezen m9t energie voort schrijdt op zijn pad dat naar de volmakÏDg zal voeren. Oorlogsmateriaal voor de strijd ter zee. Van de gebeurtenissen der laatste dagen op het gebied der buicenlantche politiek bebbea vooral die te Garève de aandacht opgevraagd. Daar is nog altyd de Maritieme conferentie byeen en zit men ook nog steeds tot over de ooren in de moeilijk beden. De meeningsverscbillen schenen zicb in de afgeloopen week zelfs zoo te hebben toegespitst, dat een mislukking der conferentie gevreesd werd, Ondanks de langdurige onderhandelingen bleek nog slechts overeenstemming mogeiyk op enkele ondergeschikte puntoD, betreffende de duikbooten en torpedojagers, Ernstig meeniDgsverscbil trad eebter aan de dag inzake de kwestie der kruisers. Engeland en Amerika konden het daarover tot nog toe absoluut niet eens worden. De achter grond van het geschii werd voornameiyk gevormd door het feit, dat Amerika voor zich het recht opeiecht eenzelfde tonnen- maat aan kruisers te bezitten als Engeland en dat het zelf wil uitmaken hoe hij die tonnenmaat wil verdeelen, terwyl EDgelacd vooral tegen het laatste bezwaar heeft, omdat bot niet kan toestaan dat een andere mogendheid zich op een bepaald punt ster ker bewapent dan Engeland. Dat toch zou in strijd zyn met de Eogelsche traditie, want Albion heeft zich niet voor niets de positie van beheerscher der zeeën veroverd. Ook achtte Engeland een tonnenmaat vao 550000 noodig, terwijl Amerika niet verder wilde gaan dan 300000, doch dit geleideiyk tot 400000 ton verhoogd beeft. Intusrchen heeft Japan thans een bemid delingsvoorstel gedaaD om de tonnage te bepalen op 450000 voor Amerika en Eogeland ieder en 330000 voor Jrpan, welke tonnage het tevens ook wil vaststellen voor de torpedojagers Daarmee iH echter de moei lykbeid van de verdeeliDg der toDn ige nog niet opgelost en hoewel men ihacs te Genève iets minder pessimistisch gestemd is, dan een paar dagsn geleden, de kaDsen op een spoedige overeenstemming scbynen toch nog niet groot to zijn. DuitschlandKeizergezind of republikein. In Duitschland is stijjd ontbrand tus- schen de Rijksraad en de regeeriog. Eerst heeft de Rijksraad belaDgryxe bepalingen van het nieuwe invoertarief verworpenen nu pas weer besloot het voor te stellen om 11 Augustus aan te wijz-n als de nationale feestdag voor Duitschland. Dat is de dag van de grondvesting der republiek en he ligt voor de hand dat de reebterzyde van een dergeiyke nationale feestdag niets moot hebben. Eo het Kabinet waarin ook de Duitsch nationale zittiüg hebben, acht het niet wenscheüjk. De Ryksdag zal nu over beide kwesties hebben te beslissen en de strijd er over is reeds ontbrand. Chineesche onruststokers. Coina begon in de laatste dagen ook weer •n sterkere mate de aandacht te vragen. TsjiDg Kai sjek heeft in de laatste tyd balangryko imilitaire en strategische voor- deelen behaald. Daardoor is het gedaan met de roode regeeriDgte H.nkau en wordt ook de positie van Tsjang tsi lin in het noorden en van zpu regeeriDg te Peking ernstig bedreigd. Dat wil nog wel niet zeggen, dat T.-jang Kai sj-.k vandaag of morgen zyn intocht te Peking zal houden maar zyn positie is toch wel zeer sterk op bet oogenblik. Brood voor hoenders. Volgens „De Kleinveeteelt" is brood een uit stekend bij voeder voor hoenders. Men verdeelt het daartoe in stukjes slechts zóó groot, dat ze in één hap kunnen worden opgepikt. Een andere manier is, het brood een weinig vochtig te maken, goed uit te knijpen en in een bak of schotel voor te zetten. Ook kan het brood flink gedroogd worden, daarna gemalen en door het ochtendvoer gemengd. In vele goede och tendvoeders in de handel komt gemalen brood voor. Verkeerd wordt de broodvoedering, als er te veel op eenmaal wordt voorgezetdan ontstaat bederf, verzuring en ook tegenzin van de zijde der hoenders. Voorts moet er zeer streng op worden gelet, dat het brood volkomen zuiver is, er zich dus geen groene plekken en stippen van schimmels op vertoonen. Het is dan scha delijk en werkt als vergif. Schapenvleesch naar Frankrijk. Sedert in Groot-Brittanië de invoer van versch vleesch van het vaste land van Europa is ver- 'provirwworw* dmjundrrmoi ^^kooncfi HA IN icoco tablet «Oil VOLUIT STAAK KING EXTRA STRONG KING EXTRA .STRONG Voor H.H. Winkeliers bij J. F. van LIESHOUT, Alkmaar boden, is het Nederland in korte tijd gelukt in Frankrijk meer afzet voor dij product te vinden Met name de Parijsche markt is voor geslachte varkens en schapen een afneemster van betee- kenis geworden. De uitvoer van geslachte schapen naar Fran krijk had vroeger minder te beduiden. Gedu rende de eerste 4 maanden van 1927 bedroeg onze uitvoer van geslachte schapen naar Frank rijk meer dan in de voorafgaande geheele jaren. Het is van belang te weten of onze produc ten aan de eischen van die markt voldoen. En dan zien wij, dat het Nederlandsche product en dit geldt dan in het bijzonder van de schapen, die hier minder dan de varkens als „oude bekenden" mochten gelden aanvan kelijk de Fransche afnemer niet ten volle be vredigden. Iedere markt stelt haar eischen. Langzamerhand echter is verbetering ingetreden Vooropgesteld zij de regelFrankrijk betaalt kwaliteit. Parijs verlangt een mager varken van 60 tot 70 Kg. Men ontvangt nogvooitdu- rend dieren, die aan die eisch niet voldoen, hetgeen de prijs schaadt. Naar zware varkens en in het bijzonder naar oude zeugen, bestaat hier geen vraag. De gezonden schapen waren in het begin te zwaar. Soms is het prijsverschil tusschen de zwaardere en lichtere soort buitengewoon groot. Omstreeks Paschen van dit jaar, toen nog wei nig lammeren werden aangevoerd, brachten Nederlandsche schapen van 23 tot 24 Kg. circa 10 frs. per Kg. op, terwijl de Fransche lammeren van 16 tot 17 Kg. wegende, 15 frs. pe r Kg. op brachten. Op het oogenblik zendt Nederland hoofdzakelijk lammeren van 15 tot 20 Kg, die gemiddeld van 14 tot 15,50 frs. per Kg. opbren gen. Schapen van 20 tot 30 Kg. zijn te zwaar om hooge prijzen te kunnen bedingen. Men heeft ook zuiglammeren van de lichtste soort gezonden, welke waren opgemaakt op de wijze als de Engelsche markt verlangt. Deze dieren bleven goed verkoopbaar, doch op het opmaken stelt de Fransche slager geen prijs. In de afgeloopen week werden te Parijs lam meren aangevoerd, die van uitstekende kwaliteit waren, doch op de rug roode vlekken vertoon den. Hierdoor brachten zij minstens 1 fr. per Kg. minder op. Verondersteld wordt, dat het een gevolg is van het bij de wol oppakken van de lammeren. Het zal van belang zijn hieraan aandacht te schenken. Over het vervoer worden geen klachten ge hoord. De koelwagons zijn in 48 uur te Parijs (La Chapelle), vanwaar het vleesch onmiddellijk in vrachtautomobielen naar de Hallen wordt vervoerd, waar de verkoop des morgens van 6 tot 11 uur plaats vindt. Varkens - ziekten Bij verschillende veehouders in West-Fries land komt onder de varkens de zoozeer ge vreesde vlekziekte en pestziekte voor. Waar het varkensmesten met het oog op de hooge voerprijzen toch al een kleine winst op levert, beteekent dit een groote schadepost. „Gemengd Koor" naar Friesland. Onze zangvereeniging maakte Zondag 1.1. een „uitstapje" naar Friesland, dat mede en zeker niet voor een gering deel door het veriukkelijke zomerweer, uitnemend is geslaagd. Men ging per extra boot 's morgens vroeg naar de Lemmer, verder per tram naar Joure en Heerenveen. Na een kort verblijf in dit vriendelijk stadje werd gewandeld naar 't Oranjewoud, een aanlokkelijk oord, waar het na een min of meer vermoeiende tocht goed rusten is. Onderwijl klom het zomer-zonnetje hooger en werd besloten per autobus naar Heerenveen terug te keeren. Naar Sneek werd de reis per tram, vandaar naar Stavoren per trein voortgezet. Stavoren is een van NCerland's oudste stadjes, eenmaal als 3e Hanzestad de zetel van een bloeiende zeehandel, thans in verval. Naar het legendarisch verhaal van „het Vrouwtje van Stavoren" - dat u vermoedelijk wel kent zou die juffer het verval van de Fricsche koopstad hebben veroorzaakt. De Texelaars hadden geen gelegenheid haar oudheden cn verdere bezienswaardigheden op te nemen. Dat ging beter te Sneek, waar plm.2 uur werd doorgebracht. is verkrijgbaar bij Uwen winke lier in speciale Cascade-zakjes A 18 ets. per ons. i Uit Stavoren bracht 't s.s.de Dageraad het ge zelschap naar Texel terug, waar men te 21'/, uur arriveerde. Behoudens bij enkelen de herinnering aan een lichte aanval van zeeziekte, waartoe op de heen reis de boottocht leidde, liet het Fricsche reisje bij „Gemengd Koor" zeker een prettige indruk achter. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer A. L. Bakker Klz. slaagde 8 dezer te den Haag voor het 2c deel van het Notarieel Staatsexamen. Onze plaatsgenooten de dames E. Keijser en E. Witte slaagden dezer dagen te Haarlem voor het examen-nuttige handwerken. De Wolveehandel De vette schapen en vette lammeren vonden in de afgeloopen week te Leeuwarden, Leiden en Zwolle een iets vlotter markt terwijl de prij zen daar bij kort aanbod nog iets aantrokken. Groningen was voor vette schapen prijshoudend en voor vette lammeren aanvankelijk vlot en hooger, doch liep minder af. Tc Sneek en Rotterdam viel de handel in slachtschapen en lammeren tegen en verliep traag met (lauwer prijzen. De handel in weidelammeren is van weinig beteekenis meer, zooals gewoonlijk in de hooitijd het geval is. Tc Leiden waren er nog ruim 1200 lammeren (echter weinig van goede kwaliteit). De omzet en prijzen vielen tegen I Het raadslid Keesom bedankt. Naar men ons meedeelt zal de heer H. W. Keesom, lid van de raad onzer gemeente, om gezondheidsredenen na September a.s. die func tie niet weer bekleeden. Hij zal dan worden opgevolgd door de heer G. Witte Pz. De heer Keesom leerden wc kennen ais een man, die zijn mecning niet onder stoelen of banken stak, maar er rond voor uit kwam, als iemand die niet over één nacht ijs ging, doch er de voorkeur aa'n gaf de dingen eerst van alle kanten te bezien cn dan te besluiten als een raadslid, twee-, driemaal zijn dubbeltje omkeerend alvorens het uit te geven. Wanneer in de raad het vermcnigvuldigingscijfer op het tapijt werd gebracht, sprong hij zoo noodig op de bres om te trachten iedere poging tot ver hooging der plaatselijke inkomstenbelasting te doen mislukken. De heer Keesom liet zich niet licht van zijn stuk brengen en gaf z'n ideeën zonder zich door anderen te laten influenceeren. Dat hij, die ruim 28 jaar zonder onderbre king op het kussen zat, een gewilde persoon lijkheid was, moge blijken uit het belangrijk aantal stemmen, dat telkens op hem werd uit gebracht. Het bericht, dat ons deze woorden in de pen geeft, verraste ons niet. De heer K. wordt al een dagje ouder in Mei 1.1. vierde hij zijn 78e verjaardag! en hoewel nog een krasse baas, vol belangstelling in hetgeen er rond hem geschiedt, hebben de plagen, waar mee de ouderdom dreigt, hem niet ongemoeid gelaten. Niet in staat zijn taak als raadslid naar behooren tot een goed einde te brengen, althans naar zijn idee, besloot hij de functie die hem lief was, na September niet langer te vervullen. Dit besluit heeft hem moeite ge kost We hopen hartelijk dat de heer Keesom nog jaren genieten zal de rust, welke hij zoo rijkelijk heeft verdiend. Bevordering van het toerisme. Wij maken u gaarne nog eens opmerkzaam op de ledenvergadering der afd. Texel van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer, morgenavond 8 uur in „de Zwaan". Er staan belangrijke on derwerpen op de agenda, waarover we in ons vorig nummer reeds schreven „de vestiging van één steyige organisatie voor héél Texel tot bevordering van het vreemdelingenverkeer" en „de stichting van een locaal Museum voor Texel". Beide voorstellen achten we rechtstreeks in het belang van ons eiland. Het eerstè punt is al eens meer ter sprake gebracht, doch zonder tastbaar resultaat. Laat ons hopen, dat we thans spijkers met koppen kunnen slaan. Locale musea zijn niets bijzondersge vindt ze te Denekamp in het schoone land van de Dinkel, te Marssum in Friesland, te Meppel in Drente, te Epe op de Veluwe. In Duitschland telde men vóór de oorlog reeds 700 „heimat- musea". Stellig heeft zoo'n locaal museum op Texel als middelpunt van hel gewestelijk leven reden

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1