Zomerwarmte CASCADE-DROPS VOOR DE VROUW. Gemengd Nieuws veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijneen paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. wel met de door de comm. ontworpen regeling accoord ging. U b-engt de commissie in moeilijkheden, aldus richtte de Z.Ê. pastoor Nagel zich tot de voorzitter. We waren op uw vraag niet voorbereid. Kunt u ons schrijven niet als leidraad voor uw besprekingen nemen? De voorzitter uitte zijn spijt over de afwezigheid van de heer Oort, die toe zeide nieuwe regeling te zullen toelichten en gaf daarna een resumé van hetgeen de laatste jareD met betrekking tot „de samen smelting" is gepasseerd. Reeds in bet najaar van 1925 heeft de heer Oort pogingen in het werk gesteld om de V.V.V. te de Koog en te den Burg tot elkaar te brengen. Tweemaal zijn die pogingen afgestuit op onwil van de Koog. De Koog wou de baas spelen en dat stond ons niet aanWy hebben meer leden, grooter inkomen, geven een Gids uit, werken voor heel Texel. Toch stemden w(j er in toe, dat in weerwil van ons grooter ledental in de nieuwe vereeniging de Koog en den Burg een gelijk aantal bestuurszetels zouden hebben. Een gemeenschappelijke vergadering op het raadhuis had bevredigend resultaat. De zetel der nieuwe vereeniging zou echter te den Burg gevestigd zijn. De Comm. ont wierp statuten, waarm later op verzoek van de Koog wijziging is gebracht. Blijkens het huishoudelijk reglement zou de nieuwe vereeniging gevestigd zijn te Texel en zou den in haar bestuur aan de Koog en den Burg een gelijk aantal zetels worden toe gewezen. In ons bestuur is thans verdeel- heid 2 ledeu kunuen er zich mee vereenigen en 2 niet. De meening van het 6e bestuurs lid kennen we niet. De hoer Mulder zeide het hiermede niet eens te kunnen zijn. De Comm. wil niet de stichting van eon VVV voor heel Texel maar die van een vereeniging tot beharti ging van de belangpn van heel Texel en zyn bewoners o m door bevorderii g van het Vreemdelingenverkeer. (Texelsch Museum, de verbinding van Texel met de vaste wal, etc) In haar bestuur zullen zitting hebben menscheo uit heel Texel, - dus niet slechts uil de Koog en den Burg. In het leven geroepen kunnen worden een badcommissie voor de Koog en andere commissies waaraan behoefte mocht blijken De heer Stömpff zeide 14 jaar bestuurs lid van de afd. Texel te zijn geweest, waarvan 5 jaar als voorzitter, en als zoo danig steeds voor samensmelting met de Koog te hebben geijverd. AUes stuitte evenw 1 af op onwil van de Koog, waarna in een goedbezochte vergadering van de afd. Texel de samensmelting geheel werd verworpen. Wanneer we thans één ver eeniging zouden vormen, in de geest door de "Koog bedoeld, zouden we veel leden hier verliezen. Bovendien had ik verwacht dat in de commissie zitting zouden hebben zjj, die in vroeger jaren op dit ttrrein bua sporen hebben verdiend. Missch en hadden we dau meer resultaat g-hau. U hebt veel verteld, lichtte de heer Mul der toe maar het gaat buiten de zaak om. Wij willen de 2 bestaande V.V.V. opheff n en een nieuwe vereeniging stichten. Van bevoorrechting is dus geen sprake. De heer S ömpff was van meaning, dal de afd. Texel reeds voor heel Texel werkt en een nieuwe vereeniging dus overbodig is. Wij leggen onze taak gaarne neer, aldus de heer Mulder, wanneer de vergadering zich niet met onze (der commissie) ideeën kan vereenigen. Ik weet niet beter, of de Koog zou wel geneigd zijn de afdeelicg op te heffen om dan de stichting van de nieuwe vereeniging te steunen. De aid. Texel schijnt zoover nog niet gekomen. De burgemeester meende er goed aan te doen, sprak de heer Dijt, drie neutrale per- soi en aan te zoeken om in die Commissie zitting te willen nemen. Getracht moet immers worden buiten alle veeten om tot j munt uit door een heerlijken zuiveren smaak. oprichting te komen van een krachtige ver eeniging, die de belangen van heel Texel zal behartigen. De heer Pisart zeide de woorden van de heer Stömpff te beamen. Ondanks beleedi- gingen en lasterlijke aantijging hebben we getracht tot elkaar te komen. Ik werd er van beschuldigd brieven, voor de Koog be stemd, achter te houden. We hebben de zaak echter uitgepluisd, ook de heerBuysing Damsté heeft daarin een werkzaam aan deel gehad, en toen bleek ons, dat wij bij het Hoofdbestuur valschelijk waren be schuldigd. De inwoner van de Koog heeft echter nimmer zijn excuus aangeboden. Ik ben bereid over die onaangenaamheden heen te stappen en hoop, dat de commissie er in slagen zal voor de nieuwe vereeniging bestuursleden in alle dorpen te vinden. Onze ervaring in dezen opgedaan verspelt echter weinig goeds. We mogen noch kunnen thans tot op heffing onzer vereeniging besluiten, ver klaarde de voorzitter. De heer Mulder was van meening dat het hokt bij „den Burg" en niet by „de Koog", omdat „den Burg" na de laatste veigadering van gedachten schijnt te zijn veranderd, waarvan bij „de Koog" niets bleek. De heer Pisart bestreed deze woor den en wees op het verslag van de V.V.V. te de Koog (opgenomen in de Texelsche Crt.) Wat deed de Koog voor Texel? sprak de heer Stömpff. Niets. Wat voor do Ivojg? Ook niets. Alleen ,een paar ad vertenties. Wat deed „Texel" voor Texel? AUes. Wat voor de Koog Alles. „De Koog" koopt gidsen welke betaald zyn door „Texel". Ik ben van meening, dat de statuten van de nieuwe vereeni- giug maar eens ter inzage moesten wor den gegeven aan de leden. Dan kunnen zy er zich een idee van vormen. Het bestuur van de afd. „Texel" moet de zaak nog maar eens goed onder de oogen zien, oordeelde de heer Dyt en dan haar besluit aan de Comm. meedeelen. We hebben reeds besloten, aldus de heer Pisart, dat het centrum den Burg zal zyn en wy in het bestuur meer leden zullen moeten hebben. Z.E. pastoor Nagel merkte op, dat dit buiten de taak der Comm. omgaat. De vraag is maarIs de afd. „Texel" bereid te werken in de richting, door de Comm. gewezen. Het spyt me, liet de heer Dijt zich nog hooren, dat de opmerkingen slechts van éen kant komen. De heer Jn. Kikkert achtte aan ophef fing der vereeniging geen bezwaren ve - bonden. Samensmelting meende hij niet licht mogelijk. Besloten werd tenslotte een gemeen schappelijke vergadering van de bestuur- deren van afd. Texel en de comm. te be leggen waarin de moeilijkheden nader zullen worden beschouwd. Rondvraag Bespreking van de stichting van een Texelsch museum werd tot een volgende vergadering uitgesteld. Blijkens een schrij ven van het bestuurslid J. Daalder Dz. zou deze het plan toejuichen, zij het ook dat de financieering wellicht ernstige moeilijk heden oplevert. Mocht het plan kunnen worden uitgevoerd, dan zal hy gaarne meewerken aan de instandhouding van het museum. De heer Stömpff drong er op aan voor taan in Maart te vergaderen en niet mid den in het seizoen. Het bestuur verklaarde, hiervan nota te zullen nemen. De kwestie van de samensmelting heeft thans echter eenige vertraging gegeven. Nadat de heer Stömpff als directeur van T.E S.O. nog had opgemerkt, dat hem van een besluit tot subsideering vanwege De Meubelfabriek L.O.V. te Costerbeek is verleden week totaal door brand verwoest. De brandweer stond vrijwel machteloos tegen de vuurzee, waardoor ook een kostbare partij meu belen in vlammen opging. T.E.S.O. niets bekend is en de heer Pisart verklaarde van een bestuurslid van T.E.S.O die toezegging toch te hebben ontvangen, werd omstreeks half elf de vergadering door de voorzitter gesloten met de wensch „dat de V.V.V. bloeie, hoe ook." DE KOOG Van Soesterberg naar 't Koogerstrand. Woensdagavond omstreeks half 6 streek een vliegtuig van Soesterberg, bemand door een luitenant en een sergeant, op het strand hier neer. De landing verliep vlot en tiok ieders aandacht. In korte tijd had zich een aantal nieuwsgierigen om het toestel geschaard. Naar we vernamen gold het geen noodlanding doch brachten de vliegeniers uit eigen beweging een oogenblikje door aan het Koogerstrand om, na met enkelen een praatje te hebben gemaakt, weer op te stijgen. Binnenland. Auto-kerkhof. Er gaat zelden een week voorbij, of een of meer auto's vallen van de smalle dijk, die van Gouda naar Oudewater loopt. Sedert jaren wordt dan ook de benedendijk, waai de auto's terecht komen, „het auto kerkhof'' genoemd. In verband hiermee is aan Ged. Staten van Zuid-Holland het verzoek gedaan, m9t spoed maatregelen te willen voor bereiden, die leiden tot verbreeding van do Prov. wrg Gouda-Oudewater. Op hol. De knecht van de land bouwer Brewers te Scbinnen (L.) kwam mot een mot een paard bespanuen kar uit de fabriek. Op de Heisteibruggerweg zetten eenige jongens zich bij bem op do kar. Opeens brak een stuk van het tuig en het paard sloeg op hol. Met de boomen in de hoogte rende het paard voort. Twee jongens konden tiet meer van de kar. Op een gegeven moment sloeg de kar omver, en beide knapen kwamen er ocder. Buren die op het hulpgeroep toesnelden, vonden de eene jongen reeds dood ouder de kar liggen, terwijl de ander stervende was. Hoog water. Door de geweldige regens ziin de oeverlanden van Berkd Schipbeek en Bolksbeek weer over stroomd. Veel hooi, dat in oppers staat drijft in het water. In de weilanden loopen de koeien tot de knieën in het nat De revolver. Een 19jarige landbouwer uit Nes (Ameland) begaf zich naar Buren om een oude veete met J. Kooiker te vereffenen. Na aanbieding van een sigaar, welke werd geweigerd met de woorden„Ik rook nooit," trok de jonge landbouwer zijn revolver en riep: „Dan rook je deze maar." Hij losto daarna een paar schoten op Kooiker, die in rug en borst gewond werd. Het slacht offer is naar Leeuwarden vervoerd. Zijn toestand schijnt nogal bevredigend. De dader is gearresteerd. Steenkolen. In de buurt van Groenloo zullen weer vijf boortorens worden opgericht. Niet zuiver. De Nijmeegsch- politie heeft een dienstbode aangehoude", die van de familie, waarbij zij diende, geld heeft ontvreemd. Op haar kamer werd ongeveer f KOJ in beslag ge nomen Onweer. In het centrum van Noord-bra'oant heeft een hevig onweder gewoed. De dorpen Oisterwijk, Moer gestel, Esbeek en Oirschot brandden twee boerderijen at, terwijl verder de bliksem sloeg in de wig van een kind, dat slechts enkelo seconden te voren daaruit was genomen. Te Esbeek werd de rcbool getroffen zonder brand t9 veroorzaken. In Moergestel viel een koe als slachtcff -r van het hemel vuur. Ia O.sterwijk branddo een schuur gedeeltelijk uit en werd een boom ge troffen. Hevige regens vergezelden het noodweer, dat geruime tijd aanhield. Een wolkbreuk heeft te Deventer de verschillende spoorwegvia ducten onder water gezet, zoodat bet yerkeer geruime tijd wa3 stopgezet. Op tal van plaat en stonden de straten blank en in verrscbi lende buizen stroom de het water biDnen. Postduivenwet. De's Hert Crt1 verneemt, dat eerlang te verwach ten is een „wet op de postduivenhou derij." Deze zal omvatten een belasting op de voetringen en de bescherming der postduiven. De Koningin is voornemens, met Prinses Juliana, op 8 Augustus naar midden-Noorwegen vertrekkoD, teneinde daar drie weken te verblijven. Vereenvoudigde spelling. „Het Vaderland" meldt, dat de Minister raad zich dezer dagen heeft bezig ge houden met het vraagstuk der Vereen voudigde Spelling. Minister Waszink zou eenige tegenkanting ondervonden hebben uit die Raad. De minister stelde zich in verbinding met de Vereeniging voor Vereenvou digde Spelling en hij confereerde her haaldelijk met de heeren Salverda de Grave, De Vooys en Moller, bestuurs ieden van die vereenigiDg. Men kwam tot overeenstemming en het is dit kompromis, dat door minister Waszink verdedigd werd. Een artistiek Schortje. Leuke schortjes worden tegenwoordig als iets heel gewoons beschouwd. Er worden dan ook veel meer schortjes gedragen, dan vroeger het geval was. Op de eerste plaats vouwen de dames tegenwoordig hun naaiwerk niet meer in een lap goed, al zij ophouden met eraante werken: zij stoppen het in de zak van hun schort, die er speciaal op berekend is, wat de grootte en het formaat betreft, en zoo'n zak in het schortje is voor twee doeleinden geschikt, want niet alleen kan men er verstel- of haak- en breiwerk in bergen, doch het schortje zelf beschermt het werk, dat men onderhanden heeft tegen groezelig worden. Stevig linnen is een goede stof om werk- schortjes van te maken, daar het goed tegen „zwaar werk" kan en men het bovendien kan krijgen in allerlei aardige kleuren. Het hierbij afgebeelde schortje is van dezelfde stof gemaakt. Men lette op de flinke zak aan de voorzijde, die bovendien nog fleurig gebor duurd is, hetgeen het uiterlijk van het nuttige voorwerp nog verhoogt. Men kan ook een aardig schörtje maken door er een neutraal gekleurd stuk linnen voor uit te zoeken en dat te garneeren met randen van hei-gekleurde wol. PREDIKBEURTEN Zondag 17 Juli. HERVORMDE GEMEENTE Burg, 's av. 7 uur ds. van 't Hooft. Waal, v.m. 10 uur ds. van 't Hooft. Koog, nm. 3 uur ds. van 't Hooft. H. Doopbediening. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Brümmer. Oosterend, nm. 3 uur ds. Plug. Cocksdorp, vm. half elf ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur bevestiging van Cand. A. A. van der Leer door Prof. Dr. G. Ch. Aalders van Hilversum, n.m. 3 uur iDtrede ds. A. A. v. d. Leer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur Mej. A. Zeistra proponente te Grouw. Den Hoorn, vm. half 11 uur ds. Smidts.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2