FISK No 4141 Zaterdag 23 Juli 1927 40s,e Jaargang Voor de Zondag. Zomerwarmte SNELHEID VEILIGHEID EERSTE BLAD. Texelsche Berichten {Naar {Palestina EN ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE R001J DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 BAKENS. Wie vooruit wil in de wereld. ©PEN Stop die pijn. PLEKKEN KLOOSTERBALSEM Sport. o— Heeft u al een lot van Sportvereenlglng Texel o— Examens. IN EGYPTE kende men reeds vanaf de oudste tijden jjde gunstige werking van de pepermuntolie op de spijs vertering, zoodat men de peper- muntplanten als een kuituurgewas verbouwde. Daar de KING-Pepermunt bereid is uit dezelfde origineele pepermuntolie, mist ze den scher pen smaak van de later ontdekte kunstmiddelen en heeft zeeven- eens een gunstige werking op de spijsvertering. De smaak en geur van King-Pepermunt zijn niet te evenaren. Vraagt Uw winkelier eens een ons van deze |pepermunt ea U zult het ook erkennen. King-pepermunt is h 20 cent per ons verkrijgbaar in speciale King-zakjes en verder in rollen van 5 en 10 cent. Voor H.H. Winkeliers bij J. F. van LIESHOUT, Alkmaar gaan alléén samen wan neer op een goeden wagen goede banden zijn gemonteerd. FISK is een band, die door materialen en constructie behoort tot het aller beste wat in autobanden te verkrijgen is. FISK geeft volkomen veiligheid en verhoogt bovendien de snelheid. de band, die minder kost dan hij moest kosten. N.v. „R. A. M. I." Hl TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cl per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regols: 50 ct. lodero regol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN De Chef van den Hydrologischen Dienst bij de Zuiderzeewerken deelt mede, dat het in den loop dezer maand eenige malen is voorgekomen, dat bakens, geplaatst in het Scheurrak, Omdraai, 't Oude Vlie en op de banken aan deze vaar waters grenzende, zijn verdwenen. Deze bakens, bestaande uit een zware den nenhouten juffer, op de bank ingespoten en voorzien van een merkteeken van rotan en doek zijn noodig voor het doen van opnemingswerk zaamheden in verband met de Zuiderzeewerken. Vermoed wordt, dat de bakens zijn omgeva ren of op eenige andere ongeoorloofde wijze zijn verwijderd. Aangezien het verdwijnen van deze mericteekenen groote vertraging in het werk veroorzaakt en dikwijls verlies van moei lijk verkregen resultaten tengevolge heeft, wordt met klem een beroep gedaan op de medewerking van de visschers, opdat het verdwijnen dier bakens niet meer zal plaats hebben. Texel, 20 Juli 1927. De Burgemeester van Texel. W. B. OORT. De mensch, aldus Lord Beaverbrook in de „Sunday Express", wordt noch hopeloos lui, noch onnatuurlijk ijverig geboren. Het leven kan, al naar de wil of de omstan digheden meebrengen, in de een of andere richting gaan, maar werken kan ieder. De geschiedenis van de luie en de vlijtige leerling van de schilder Hogarth heeft ongetwijfeld een moraal maar niet de juiste. De voornaamste moeilijkheid bij vlijt is haar goed te gebruiken en daarom is zij de dienares van het inzicht. Het geheim van de vlijt is zich geheel en ge ruime tijd op èén ding tegel ij k te kunnen concentreeren en men kan deze kunst, de groot ste hulp van het succes, op verschillende ma nieren leeren. Vlijt kan worden geleerd, maar moet niet verkwist worddh. Maar de basis van vlijt en inzicht, zoo schreven we reeds, is een goede gezond heid; er behoort gezondheid toe om vooruit te komen. Wanneer men niet vlug is, wordt alles moeilijk. Wie kan op zijn inzicht bouwen wanneer men altijd humeurig is. Wie kan hard werken, wanneer men zich steeds onprettig voelt. De toekomst behoort hem, die beweging neemt en niet te veel beweging. Sport acht Lord Beaverbrook ondeugdelijk als levenspro gram, maar als prikkel kent hij haar groote waarde toe. Geen gewoon mensch kan ver wachten vooruit te komen, wanneer hij niet op zijn tijd beweging neemt. Velen meenen intus- schen, dat zij 's levens strijd gewonnen hebben wanneer zij een goal hebben gemaakt. Zij zien de weg en het doel door een omgekeerde verrekijker. Het komt slechts in Engelsche sportromans voor, dat de helden van de sport ook de helden in de andere gevechten des levens zijn. De werkelijkheid ziet er eenigszins anders uit. De held op de cricketbaan blijkt dikwijls de laatste op 't kantoor. Anderen blijven spelen tot de ouderdom hun zoowel krachten als gezond heid ontneemt. De jacht naar genoegen is al een even korte vreugde. De tijd en de ervarin gen ontnemen zelfs aan de vermaken hun aan trekkelijkheid een vroolijke avond, weegt niet tegen hoofdpijn 's morgens op. Slechts succes bij de arbeid in de jonge jaren maakt de tijd van man-zijn tot de vruchtbare periode, welke hij moet zijn. En als men vroeg gezaaid heeft oogst men ook vroeg. Het is waar, dat verstand alleen dit niet be reikt, geld alleen nog minder, maar tezamen zijn geld en verstand een macht. En beroemd heid, het andere groote doel van de eergierig heid, is alleen een andere uitdrukking voor geld of macht. Nooit is de tijd gunstiger geweest vco: de volledige benutting van al zijn gaven dan die, waarin wij thans leven voor iedere man en iedere vrouw, die de eergierigheid drijft. De onderwijsinrichtingen en curcussen zijn thans zoo dicht bij het volmaakte, dat zoowel hij, die in een hut als de ander, die in een der armen wijken van een groote stad is geboren tot de hoogste trap van invloed kan opklimmen. Dit zijn de drie eigenschappen, die noodza kelijk zijninzicht, vlijt en gezondheid. Inzicht kan worden ontwikkeld, vlijt kan worden geleerd en een goede gezondheid kan, door wie er wat tijd voor over heeft, worden verworven. Dit zijn de drie zuilen, die de gouden koepel van het succes dragen. doorgcloopcn plekken, smetten, de hin derlijke ongemakken bij warm weer, kan men voorkomen door de open plekken onmiddellijk met Akker's Kloosterbalscm in te wrijven, wanneer hevig transpircercn of roodzien op de mogelijkheid van het optreden AKKER's ^cr aanc^ccain9 duiden. De wedstrijd Texel I—West Frisia, de 2e klasser uit Enkhuizen, Zondag hier op het sport terrein, wordt met welwillende medewerking van Texelsch Fanfare door muziek opgeluisterd. Te twee uur wordt afgemarcheerd van de Groene- plaats, dan gaat het door Parkstraat, Wever straat, Warmoesstraat, Gravenstraat. Hooger- straat en Weverstraat naar het voetbalterrein. We verwachten een mooie wedstrijd. Vermoedelijk komt Zondag 31 Juli Assendelft I 3e klas N.V.B., naar Texel om tegen Texel I „van leer" te trekken. o— Het West-Frisia-elftal, dat morgen hier met Texel I binnen de kalklijnen treedt, is sdam- gcsteld als volgt J. van Marle A. Klaassen F. S. van Drooge F. Goos C. Schoen G. Frölich C. Barten W. Krul F. van Es G. Schotsman J. van der Molen Van Es is de midvoor van het eerste en maakte in de afgeloopen competitie de meeste doelpunten van alle spelers der geheele afdee- ling. Ook Goos en Krul zijn spelers van het eerste elftal. De overigen zijn van het tweede. De keeper is zeer goed. Onze vroegere plaatsgenoot Melle Weersma legde te den Haag met gunstig gevolg het eindexamen H.B.S. met 5-jarige cursus af. Onze plaatsgenoote Tr. Roeper J.C. dr. leerlinge U. L. O. alhier, verwierf Dinsdag te Alkmaar het U.L.O. diploma-A. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Aan boord van het s.s. Tjerimai. (Ingezonden.) Het vertrek Het „vredige" fort bij Utrecht Pierke redt Douane wee Onweer te Parijs Opont houd door een gebroken lijn Het Rhöne-dal Marseille bereikt. Nagewuifd door dorpsgenooten verliet ik Maandag 4 Juli Texel. De overtocht over het Marsdiep hoef ik U wel niet te beschrijven, evenmin als de treinreis naar Utrecht. Dit wil ik alleen zeggen, dat het mij op de boot voor kwam, alsof de Onrust, die in de zon lag te blinken, mij een knipoogje gaf, als wilde hij zeggen„Voor het een maand verder is, zul je wel meer zand gezien hebben, dan mijn be scheiden hoeveelheid." Woensdagmorgen verliet ik met een klein lokaaltreintje het kleinste station, dat Utrecht rijk is, nl. het Biltstation, waar één man kaartjes verkoopt, controleert enz. Na tien minuten sporens bereikte ik de kleine stopplaats de Lunetten, waar ik kon beginnen met tien minuten uit te rusten van mijn ver moeiende reis. Ondertusschen had ik van uit de trein de bekende Utrechtsche straten nog eens kunnen opnemen en gelegenheid mij van af het perron te verdiepen in de eigenaardige tegenstrijdigheid, dat een plaats, die bedoelt schrik in te boezemen, juist de vredigste en lieflijkste aanblik biedt die men maar denken kan. Ik had namelijk het oog op het,, gevaar lijke" fort de Lunetten In 'n gracht vol eenden- kroos ligt een met gras begroeide heuvel, de steenen fundeering is sterk verweerd, zelf is er op enkele plaatsen een steen zonder vijandelijke toedoening uitgevallen - en overal in de fort-» gracht, en op de grasheuvel bloeien de bloemen vooral de roode klaproozen vallen bizonder op. Bijna honderd jaar is ons land in vrede gebleven het is duidelijk te zien I Daar komt de sneltrein aan, de roode balk beneden aan de locomotief glanst in de zon (wat steken de Hollandsche toch af tegen de vuile grijze in België.) In stappen en nu vooruit. In Roozendaal even wachten, op het perron staan al families, die, te oordeelen naar het uiterlijk, stellig ook met de Tjerimai mee moeten. Wij naderen Indië al een heel klein beetje. Daar komt de D. trein aangerateld: de eigenlijke reis begint. Een tijdje later zijn wij in Antwerpen. De trein stopt daar zoo krachtdadig, dat een koffer uit het net op mijn hoofd vliegt, gelukkig was hij niet zwaar. Wonderlijk babbelende Vlaamsche treinsmeden kruipen onder de trein, om daar te morrelen aan de reminrichting en werden door een man met een kaasbolletje weer teruggeroepen :Allee Pierke, kom op van daar! zulle I" Wij hopen het beste en houden als wij in Brussel komen voorzichtig onze koffers vast, maarde remmen schijnen door Pierke toch maar goed gerepa reerd te zijn er gebeurt niets meer. Ik heb al ontdekt, dat een jongen van een jaar of twintig, die naast mij zit, ook met de Tjerimai zal reizen. Wij zullen samen door Parijs met een taxi gaan. De douanen visiteeren in de trein, de ellende, dat men met zijn bagage uit moet stappen en uren wacht in vuile grens stations behoort met zooveel meer narigheden tot de oorlogsherinneringen. Wel halen zij mijn hecle koffer óverhoop, maar dat is dan ook alles. Van Parijs zagen wij niet veel meer dan de achterkant, om het zoo eens uit te drukken. Van het Noorderstation reden wij in een taxi naar het Zuiderstation en kwamen daarbij door een rommelige buurt, die erg Fransche bazaar achtig aandeed. Goed en wel waren wij onder de kap van het Zuiderstation, of daar barstte een verschrikkelijk onweer los (het sloeg op verscheiden plaatsen in, zooals wij later in de krant lazen.) Wolken water stoven, door een verschrikkelijke wind voortgezweept, over het asfalt, de neerstortende en weer opspattende regen leek een rookgordijn te vormen boven het plein waarin menschen en auto's verdwenen. De nachttrein naar Marseille staat klaar op het perron wemelt het van reizigers, waar onder vooral de kleurlingen opvallen, een Marok- kaansche sergeant, getrouwd met een Fransche vrouw, en een negerin, getrouwd' met een Franschman, reizen bijv met onze trein. Wa gens met kussens rijden op het perron, die men voor een kleinigheid kan huren voor een reis en die men dan in het eindstation weer afgeeft Eindelijk gaat de trein het zal van korte duur zijn een tijdje gaat alles goed, daar stopt de trein aan een klein stationnetje „Cessons" heet het de naam schijnt een voorteeken te zijn men zou die misschien mogen vertalen met „Laten wij ophouden". Anderhalf uur ratelt er een belletje en anderhalf uur staat een chef met de telefoonhoorn in zijn hand te luisteren, alle reizigers gaan op het station heen en weer loo- pen, maar zonder eenig sein vertrekt plotseling de trein, zoodat sommigen nog haastig in de rijdende wagons geduwd moeten worden. Weer een s'ationnetje, weer een uurlang rinkelde de telefoonbel enz. enz. Wat is er gebeurd Het onweer heeft op sommige plaatsen de lijn ver nield. In de morgen komen wij eindelijk aan een groot station, wij denken, dat het Lyon zal wezen, maar het is een station waar wij 's nachts om één uur hadden moeten zijn. Wij zijn vijf uur te laat. Maar dit heeft ook zijn goede zijcie iiiiiiilimiiiiiiFiiiiniiiimmitmiiiii IIMMHIMIIMIlIHWll LEEUWARDEN i Ruiterekwartier 37-45 Telof. 232 AMSTERDAM N.Z. Voorburgwal 75-77 - Tol. 35397 IIIIIHIIlIHHHIIIIIIimiHIHIIUMIIIIII iHHiiiiiiliiiiiiiuniHimniiHimnti want wij kunnen later op de dag genieten van het uitzicht op het Rhónedal, waar wij anders 's nachts voorbij zouden zijn gespoord. Wat mooi kronkelt zich de rivier door de groene landen, hier en daar ziet men kleine dorpjes tegen de hellingen liggen, gegroepeerd om een kerktorentjeblinkend marmeren gedenkteeke- nen herinnert er aan, hoe jaren geleden vele dorpelingen uit het opgeschrikte plaatsje trok ken, dat daar tot die tijd gelegen had, stil en vergeten zooals ook nu weer en nooit weer keerden. De huizen zijn voor een groot ge deelte van ruwe natuursteen, hier en daar ziet men wijngaarden, het landschap is wel sterk veranderd sinds het vertrek uit Utrecht. Dan komt een kale droge vlakte, waar een uitgedroogde rivier doorloopt; het lijkt wel woestijnachiig te worden, ook staan hier en daar al palmen. Twee groote blinkende meren sporen wij langs, maar ondanks de nabijheid van het water wordt het steeds warmer, hitte en kolen gruis worden door de open portieren naar bin nen geblazen, wij zien zwart als negers het is tegen tweeën, om tien uur hadden wij in Mar- se'lle moeten zijn. Twee groote wallen aan weerzijden van de 'spoorbaan worden hoogcr en hooger en sluiten zich ten slotte boven ons hoofd aaneen de IS5tste tunnel gelukkig nog overvloediger komen rook en kolengruis naar binnen, dan begint het weer te schemeren de zon steekt weer naar binnen en daar ligt de blauwe vlakte van de Middcllandsche Zee te glanzen en in de verte strekt Marseille zich langs de prachtige baai uit, een paar kleine rotsachtige eilanden liggen midden in de golf, met op een er van een mooi kasteel. (Wordt vervolgd) H. JANZEN. In de aanvang dezer maand is de Weleerw. Heer H. Janzen, predikant te Oostcrend, naar Palestina vertrokken. Wij hebben gemeend zijn aanbod, reisbrieven te schrijven voom„de Oude Texelaar", met beide handen te moeten aan vaarden, daar we er van overtuigd zijn velen hiermee niet alleen aangename, maar ook inte ressante lectuur te bieden. Het verheugt ons zijn eerste indrukken hier te mogen publiceeren. Redactie.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1