Sanapirin-tabletten EEN BELEEFD VERZOEK. De Administratie. Gemengd Nieuws in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd-en kiespijn, worden zeer snel verdreven door in buisjes van 75 en 40 ct.proefbuisje 25 ct. Binnen enkele dagen worden de bedrukte omslagen, waarin de postabonnees ons blad ontvangen, weer voor een heel jaar gereed gemaakt. Wij verzoeken thans beleefd, doch drin gend, ons nog heden te willen berichten, of men verandering wenscht- van het daarop thans vermelde adres. Stelt dit niet uit, want vertraging der bestelling kan daarvan het gevolg zijn. Uitslag aanbesteding. De bouw van het woonhuis te Nieuweschlld, Woensdag 1.1. voor rekening van de heer J. Duinker door de bouwkundige N. Schermer aanbesteed, is opgedragen aan de laagste in schrijver: de heer Jb. Drijver te Oosterend (f 3165.-) Benoeming. Onze plaatsgenoot, de heer Henk Bruijn, werd dezer dagen benoemd tot monteur in dienst van een zusterinstelling van de bekende „Radiola"-fabrleken te Parijs en is bereids naar Frankrijk vertrokken. Examens. Onze plaatsgenoote Martha Rab werd aan de Vakschool voor Meisjes te Helder bevorderd tot de 2e klasse van de cursus voor .Huishoudsters". Naar Enkhulzen. De pleziertocht van Sportvereeniging „Texel" met Texelsch Fanfare over de Zuiderzee naar Enkhuizen is thans definitief bepaald op Zon dag 14 Augustus. Vertrek uit Oudeschild te half negen v.m. Nadere bijzonderheden volgen. We maken u opmerkzaam op de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin de directie van de T.E.M. bericht, na 15 Sept. a.s. geen vergoeding in de kosten der huis aansluiting (f 14,—) te zullen verstrekken. Attentie 1 Op verzoek zal er voor worden zorg ge dragen, dat de katholieken, die Zondag a.s. per „Dageraad" Terschelling willen bezoe ken, na voldaan te hebben aan hun kerke lijke plichten uiterlijk om 8 uur den Burg kunnen verlaten. De H. Mis begint op gewoie tjjd, dus half acht. Verjaardag—H.M. Koningin-Moeder. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder woei gisteren van eenige gebouwen de vlag. Spoorwegraad. De Minister van Waterstaat heeft in ver band mei het overlijden van het lid van de Spoorwegraad J. G. Metselaar, in diens plaats tot 14 Dec. 1929 als zoodanig be- no md M. A. Kolster, voorzitter van de afd. grootbedrijf in de K. v. K. en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier, wonende te Helder. De Wlnterdlenst der Spoorwegen. De winterJienstregeling op de Neder- landsche spoorwegen zal 2 October in werking treden. Met „de Dageraad" naar Alkmaar. Men deelt ons mee In de Stede'jjke Muziektuin te Alkmaar is Zondag 1.1. van wege de afd. Alkmaar van „Volksonderwijs" een landdag gehouden De heer Jb. Cloeck, voorzitter van het comité, opende met een krachtig pleidooi voor de openbare school, waarop de koor- klassen van de heer eorn. Jonker enkele liedjes zongen. Daarna trad als eerste spreker op het Tweede Kamerlidmr. P. J Oud uit Den Haag, die uitvoerig aantoonde, hoe de be zuinigingen op het onderwijs de volkskracht en de -welvaart voor de toekomst belaagden. Na gemeenschappelijk gezang was 't woord aan de heer W. van Diesen, admi nistrateur van het hoofdbestuur van „Volks onderwijs" die o. m. de aanvallen op de openbare school uit de laatste tijd na ging, ontzenuwde en laster noemde. De heer Cloeck sprak een kort slotwoord. Door de afd. Helder was „de Dageraad" afgehuurd, waarmee ook Texelsche geest verwanten naar Alkmaar konden reizen. Veertig hunner maakten van deze gelegen heid gebruik. OUDESCHILD Waarschuwing. Op 10 en zoo noodig op 11 Augustus a.s. zal worden geschoten met geschut van de werken Erfprins, Kijkduin en door een batterij nabij de vuurtoren aanvangende 9 uur voormiddag. Op het werk van waar wordt geschoten zal van één uur voor de aanvang tot aan het einde der schietoefeningen een roode vlag worden geheschen. Onveilig is dan de zee: voor Erfprins in de richting Noord tot Zuid-West tot op een afstand van 6000 M voor Kijkduin in de richting Noord tot Zuid tot op een afstand van 4000 meter voor vuurtorenbatterij in de richting Noord tot Zuid-West tot op een afstand van 4000 meter. EIERLAND De oudste Inwoonster van Texel. De oudste inwoonster van Texel, mej. de Wed. M. Bakker v. d. Linden, wonende alhier, is Zaterdag 1.1. in de leeftijd van 96 jaar en 8 maanden overleden. Zij was tot op deze hooge ouderdom nog steeds ielder van geest. Thans geniet de heer Jan Janszoon Smit wonende in de Waalderstraat te den Burg de eer Texel's oudste inwoner te zijn. Hij werd geboren 29 October 1835 en is thans derhalve 91 jaar en ruim 9 maanden. Examen. Tot de tweede klasse van de 3-jarige cursus aan de Vakschool voor Meisjes te Helder is bevorderd onze plaatsgenoote A. Breesnee. DE MOK. Van de Mok naar Noordwljk aan Zee. Een vliegmachino op 't strand is altijd iets waar het publiek belang in stelt. Zoo ook Maandag te Noordwijk aan Zeo. Nadat zij eenige tijd boven zee hadden gezweefd daalden twee vliegtuigen uit het Texelsche kamp ter hoogte van „Gösta Berling" op het strand neer. In minder dan geen tijd omringd door honderden nieuwsgierigen. Op een gegeven moment begonnen de me talen vogels, die zich in dit milieu moeilijk thuis vonden, vervaarlijk te brommen. De omstanders weken uiteen, waarna de machines wederom van het strand opvlo gen om even later in zee neer te strijken, een demonstratie die met groote belangstel ling werd gevolgd. Toen kwam een schip per in een zeilbootje de veroveraars der lucht zijn diensten aanbieden, waarvan de piloten gaarne gebruik maakten. In het bootje werden zij aan het strand gebracht. Later zijn de machines weer naar hier teruggekeerd. Binnenland. Buitenlandsch oordeel over ons Zuiderzeewerk. Het spreekt van zelf, dat het reus achtige werk, dat de droogmaking der Zuiderzee is, ook in het buitenland de aandacht trekt, maar nog lang niet ge noeg en daarom deel, zooals het „Vad 0 opmerkt, de Holland Express zoo goed werk door ook uit het oogpunt van vreemdelingenverkeer een in het Eogelsch geschieven hoofdartikel aan de droog making te wijden en de vreemdeling naar deze bezienswaardigheid van Holland te trekken. Het meest lypeerend oordeel gaf o. i. La Justice door te schrijven „De goede God schiep de wereld behalve de Neder landeD, die door de Hollanders zelf wer den geschapen". De Kölnische Zeitung sprak van een werk „zoo eenig en grootsch als geen ander tultuurvolk heeft aan te wiizen." De Tim' s noemt de droogmaking een der grootste ingenieurswerken van deze eeuw en het blad kan slechts de stout moed gbeid en de ondernemingslust be woudeien van hen, die hot plan ont wierpen, terwijl het alle succes bij de uitvoermg toewenscht. Hemy Havard, de vriend van Ned.-rland schreef o a. „Het is noodig, dat heel Europa nog maais de oogen vestigt op dit kleine hoekje grond veroverd op de elementen, geschapen door het genie van de mensch, behouden door zijn onvermoeibare vol harding". „Ingez - Do hoed. Ds. Vreugdenhil van Bruir-isse zou oplroden in de Doitsch Geref. G'tn. te RLjssen. Daags daarvoor sprak hij in Wierden, waar eenige leden der gemeente Rijssen alvast met domké gingen kennis maken. Zij namen aan stoot aan de slappe zwarte hoed dio domké droeg en gaven de welgemeende raad, als bij in R. wilde optreden „dat ding" te verruilen tegen een behoorlijke hooge hoed. Niettemin kwam domiué met zijn eigen hoofddeksel naar R. Daar werd hy in zijn logies door kerkeraads- leden opgezocht die hem met aandrang vroegen die „wereldsche" hoad niet op te zetten en hem een passende hooge hoed in leen aanboden. Domké wilde hiervan geen gebruik maken. De kerke- raad wilde hem zoo niet laten optredeD 't Slot was, dat dominé afreisde zonder gepredikt te hebben. Geuzenpenning Te Klundert is bij het afgraven van een stuk vesting wal op 75 c M. diepte gevonden een mooi exemplaar Geuzenpenning. In het midden de beeldenaar van Filips II, randschrift „Fidéle au roi jusqu'a la besace" aan beide zijden een bekertje en onderaan oen bedelnap, waarop: „Wivel die Geus." De penning moet verloren zijn ca 1583 daar in dat jaar Klundert door Prius Willem van Oranje met wallen en grachten is omringd. Op de penning staat het jaartal 1566. Broeders. Te Merkelbeek bij Sittard is een zekere L. M. door zijn broeder bij een twist met een jachtgeweer doodgeschoten. De dader heeft nog een tweede schot gelost op zijn schoonzuster maar dit schot heeft zijn doel gemist. De dader is gevlucht en is nog niet opgespoord. Het geweer is in het veld gevonden. Smokkelhandel. Achter Rolduc is op een avond een smokkelauto door Duitsche beambten aangehouden. De auto bevatte 760 K.G; uit Nederland ingevoerde cacao, koffie, thee, tabak enz Smokkelwaar en auto werden in beslag genomen. De chauffeur, een Duitscher uit Dusseldorf, is gearresteerd. Door hooibroeiisde boerderij van H. de Jong te Ijerkgaast totaal afgebrand. De bewoners haddon zich reeds ter ruste begeven op de vrouw na, die de brand echter eerst ODtdekte, toen alles in lichtelaaie stond. Alleen eenige papieren van waarde konden worden gered Leerzaam. Een onbekend ge bleven dame waagde zich 2 K.M. ten Zuiden van Egmond aan Zee te ver in zee. Daar zij niet kon zwemmen ver keerde zij spoedig in levensgevaar. Op het stille strand, waar zij zich in zee begeven had, was niemand, doch op haar hulpgeroep schoten twee jachtop zieners uit de duinen te hulp. Terwijl de een naar Egmond aan Zee snelde om de reddingboot mocht het de ander gelukken met behulp van een inmiddels passeorerde schelpenvisscher de drenke linge, die reeds bewusteloos was, op het droge te brengen en de levensgeesten weder op te wekken. Vondelingen. In het gemeen telijk kinderhuis te den Haag zijn onder gebracht twee kinderen van resp. drie en een en half jaar. De vader bad deze kit deren eenige dagen geleden bij zijn moeder gebracht. I)e kinderen werden ook haar te lastig en zoo heeft zij hen maar in de straat neergezet en onver zorgd achtergelaten. Tegen de grootmoe der is procesverbaal opgemaakt. Eenhotelrat. De laatste tijd werden uit verschillende hotels te Rot terdam telkens voorwerpen van waarde gestolen. Het personeel van een hotel in de binnenstad ontdekte dezer dagen een man die het kantoortje doorzocht. De politie werd gewaarschuwd en in afwachting van haar komst, werden de uitgangen bezet gehouden. De politie stelde een onderzoek in en vood de man tenslotte in» een kast verborgen. Het bleek de 23-jarige Belgische handels reiziger C. J. V. te zijn, die zich aan talrijke diefstallen van voorwerpen uit hotels heeft schuldig gemaakt. Hij is opgesloten. Recorddag Het is dit jaar op het Centraalstation Dog niet zoo druk geweest als op de zomersche ZoQdag van 31 Juli. Iu totaal zijn niet minder dan 41000 plaatskaaiten afgegeveD, waarby niet meegeteld zijn de abonne menteu en vrijkauten. Zand voort heeft wel de meeste passagiers getrokken Voor de reizigers naar en vaoZardvoort zijn twintig extratreinen ingelegd. Naar Zand voort zijn 8000 en terug naar Amsterdam 10,0' 0 passagiers vervoerd. Tot laat in de avond bleef het drukke reizigersverkeer aanhouden, zonder dat eenige stagnatie is ingetreden. Schiphol. Hedenavond zal do nieuwe verlichtingsinstallatie op het vliegveld Schiphol ten behoeve van het landen en starten bij nacht, officieel in gebruik worden genomen. Voor de aanwezige autoriteiten zal vooiaf een korte technische uiteenzetting worden gegeven van de bouw en werking der installatie. Daarna zu len enkele Dacnt vluchten worden uitgevoerd. Buitenland. De tragische verjaardag. Morgen wordt de schending van de Belgische neutraliteit dcor de Duitsche troepen in heel België weer herdacht. In al de kerken zal te halt 10 's mor gens de noodklok worden geluid terwijl de stoomfluiten der fabrieken en schepen bun scherpe stem in het lugubere con cert zullen mengen. Brussel-Congo. Tot dekking der kosten van de vliegtocht zonder tusschenlandiDg Brussel—Lé poldville (Congo) zijn tot dusver aan g ften frs. 105,OjO ontvangen. Er is, voor deze onderneming, in totaal ongeveer 800000 frs. noodig. Monte Carlo. Een Zuid Slavic die reeds tot de stamgasten van het Casino behoorde, probeerde klaarblijkelijk iu een aanval van waanzin, nadat hij ernstige verliezen geleden had, een der speeltafels in brand te stekeD, nadat hij alle geld en speelgerei door elkaar had gesmeten Toen bedienden trachtten in te grijpen hield hij zich dezen door V3rschillende schoten van het lijf, waarop hij door een raam sproDg en zwaar gewond naar een ziekenhuis werd ge bricht. De man is overleden. Eender bedienden is niet ernstig gewond. Brenner-pas. Aan de zuid kant van de Brenner is vallend ge steente neergekomen, waardoor de Bieunerpas versperd is. Het autover keer wordt over de Jauffmpas geleid. Militairen verrichten da opruimiDgs werkzaamheden. Te Boedapest is inde woning van een bakkersknecht een geheime communistische drukkerij ontdekt. Ei- hebben verscheidene arrestaties plaats gehad. Te Beuthen zijn 4 schooljongens van 12 tot 14 jaar gearresteerd, die zich aan een reeks inbraken hebben schuldig gemaakt. Zij drongen tijdens voetbalwedstrijden de kleedkamers van de spelers binnen en roofden daar geld en horloges. Het geld werd versnoept. Zij worden gesnapt toen zij poogden een aantal horloges te verkoopen. De kunst in Italië. Men wil van hooge zijde aan de Italiaansche kunst een eenvoudige tucht opleggen. Dit heet een der voornaamste onderdeelen van de taak van het Fascisme. In de kunst moet de orde worden hersteld. Bij de kunste naars en critici is daaromtrent een ecquete aan de gang. Ontploffing. Aan boord van eon mijnlegger had gedurende vloot- manoeuvres onder de kust van Kyeesjoe een noodlottige ontploifiog plaats. Drie mynen op het middendek ontploften, waardoor twintig der opvarenden werden getroffen. Een brand werd door matro zen van in de nabijheid vertoevende oorlogsschepen gebiusebt. Oorlogspeqsioenen. De kos ten van de Eüg. oorlogspensioenen en de aiministratie daarvan in het locpendejaar hebben 66,142,000 pond bedragen, het geen de grootste post van eoDig depar tement van algemeen bestuur is, die bij haar parlement wordt ingediend. Dit brengt de geheele uitgave van de natie voor oorlogspensioeneu sinds 1914 op 786 millioen pond, hetgeen bijna 20 pet. meer is dan de geheele openbare schuld bij het uitbreken vaD de oorlog, bedroeg. Koning Boris. Volgens de Arbeiterzeitung een in deze niet al te betrouwbare bron dus zou Koning Boris reeds incognito te Weenen ver toeven. Een vliegprijs uitgeloofd. De Kamer vau Koophandel te ~C ovelaud (N. Am.) heeft een piijs van 30,010 pst. uitgeloofd voor de eerste vlieger die, zo- der tusschenlanding van Parijs naar Cleveland vliegt, en die daar tusschen 6 Augustus en 28 Augustus (de duur der nijverheidsten toonstelling aldaar) aankomt.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2