R Zaterdag 6 Augustus 1927 40ij5 Jaargang No 4145 EERSTE BLAD, Rechtsvragen. Voor de Zondag. „Tot lof der Vogels". Fietstochten Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 et per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moer: 10 ct. Dezelfde advortontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagore rogolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Rechtskundige vragen, door een abonné onderteekend en onder 't motto „Recht" aan ons bureau (Parkstraat) ingezonden, worden door onze rechtskundige mede werker kosteloos beantwoord. in. 1 Het derde geheim. Deemoed acht Lord Beaverbroók de moeilijk ste eigenschap om aan te kweeken In de natuur van iedere gelukkige zakenman ligt iets, dat zich tegen dit gevoel verzet. Zijn carrière is onder tegenspoed en strijd gemaakt en de strijd zelf wekt gemakkelijk een gevoel van trots, wanneer hij is gewonnen. De schrijver geeft toe, niet deemoedig te zijn, doch wil erkennen gelukkiger te zijn, wanneer hij die kon ver werven. Tal van voorbeelden toonen inmiddels aan, dat succes en deemoed elkaar geenszins uit sluiten. Een van Engelands grootste politici is in zijn diepste kern ongeneeslijk bescheiden. De moeilijkheid om deze twee eigenschappen met elkaar te verzoenen ligt in de eeuwige zelfbeschouwing, die bij vele bekwame en eer gierige mannen zoo algemeen is. Er is toch in elk geval een soort deemoed, welke iedereen, die vooruit is gekomen, zich moest eigen maken, n.l. dezeNa te laten neer te zien op jongeren, die in hun voetspoor vol gen. Het zeer verbreide hoogmoedsgevoel, dat weigert de bekwame jongeren te erkennen en hun een kans te geven, is onvergeeflijk. Wie aan dat gevoel toegeeft, dat in werkelijkheid niets anders dan een vorm van jaloezie is, kan niet verwachten gelukkig te worden, want van alle hartstochten is de jaloezie die, welke het hart het meest verbittert. De moeilijkheid bij het vereenigen van succes met deemoed ligt in de bepaling van de grens, waar de deemoed ophoudt en de lafheid be gint. Waar wordt deemoed gebrek aan moreeie moed en waar wordt moed tot hoogmoed Toch, moet men, wanneer zijn moreeie over tuiging iets waard wil zijn, in staat zijn moed te toonen zonder hoogmoed en deemoed zonder vrees. Wanneer dat lukt, zal men onge twijfeld geen wereldlijke belooning oogsten, maar men zal een rijke bron van innerlijk ge luksgevoel hebben aangeboord. Men heeft dan de blauwe vogel van het geluk gevonden, die zich anders zoo moeilijk laat grijpen. Men heeft rechtvaardigheid met barmhartigheid en en deemoed met moed vereenigd en van deze zelferkenning uit heeft men het hoogtepunt van de ware tevredenheid bereikt. V. In Waal-en-Burg. Bij de Gru 11o's. Mijn laatste ondervinding in Waal-en-Burg deed ik op door het kieken van een legsel jonge grutto's, niet ver van de kluit, die ik op de morgen van mijn vertrek van het eiland nam. Om half elf verzette ik de tent om het uit de dop komen eens goed te kunnen zien. Op dat moment waren er twee donzige kuikentjes van een paar uur oud en een ei, zoo kapot, dat de bewoner er van duidelijk zichtbaar wasde oudste van het kroost verborg zich waarschijn lijk in het gras. De oude vogels vlogen rond, maar wilden niet bij het nest komen. In plaats daarvan zetten ze zich op een meter of vijftien afstands neer en begonnen zij hun broedsel zachtjes te roepen. Het tweetal, welks dóns droog was, lag naast elkaar in de zon te hijgen, maar zoodra ze hun ouders hoorden, begonnen ze langzaam en met waggelende pootjes naar hen toe te scharrelen. Om elf uur kwam het laatste ei uit en schudde de nattige nieuweling de stukken schaal van zich af. De oude vogels toonden niet de geringste neiging het arme ding te helpen en schenen zich geen zier om zijn lot te bekommeren. Alleen bleven ze roepen. Na een poosje keerde het zich in de richting vanwaar het geluid kwam, en om kwart over elf had het vochtige, zwakpootige vreemdelingetje zich uit het holletje gewerkt en de moeilijke eerste tocht naar zijn ouders ondernomen. Een wonder iets, dat zoo'n pas geboren kuiken dat nooit zijn moeder gezien of gehoord heeft, zoo plotseling op haar stem kan afgaan, door het warbosch van een hem totaal onbekende wereld I Welke aangeboren wetenschap deed het diertje een kwartier na zijn geboorte haar aansporing begrijpen en de te nemen richting zoo juist schatten, dat het in rechte lijn op zijn doel afging? Bij De Koog en de~Mul. De 24 "Mei namen wij met leedwezen afscheid van het gezin te de Waai en staken het eiland over naar de Koog, een dorp aan de grens der westelijke duinen, dat zich stellig eenmaal tot een badplaats ontwikkelen zal. Vooralsnog bezit het een gerieflijk hoteltje en twee winkels, die tabak verkoopen.(*) Buiten en behalve deze goede dingen houdt de kunstenaar Staring er verblijf. Hij spreekt Engelsch, is een enthousiast onderzoeker van het vogelleven en bewoont een alleraardigst vllla'tje in de omgeving. Wat kan een bezoeker meer verlangen De heer Staring had zich al eenmaal een waar vriend getoond. Bij onze komst te den Burg had ik gebrek aan watten, die ik altijd graag heb om nieuw-ontwikkelde platen af te vegen. Nu zijn „graag hebben" en „krijgen" lang niet synoniem, vooral niet, als gebarentaal het eenige middel is om met elkaar te conver seeren. Mijn metgezelle en ik waren al eens langs de verschillende winkels geloopen en hadden zoo al een veelbelovend manufac- turenzaakje uitgezocht, 't geen ons helaas niet verder bracht, toen de heer Staring als een reddende engel uit de autobus stapte. Hij had groote haast om Oudeschild te bereiken, doch luisterde deelnemend naar ons droevig relaas. „Cotton" was „cotoun" vertelde hij ons. Ge wapend met dit „Sesam, open u" stapten we vol moed de winkel binnen en vroegen na een voor spel van glimlachen en wederzijdsche frases om „cotoun". Ons verzoek had niet de ge- wenschte uitwerkinger werd ons een paar kousen voorgelegd. „Cotoun" herhaalden we nu met veel klemde winkel werd overhoop gehaald en kousen van allerlei soort in rijen voor ons uitgespreid. „Cotoun", riep ik, het gebaar makend alsof ik het bloed uit een wond moest stelpen. Als door een plotselinge ingeving geholpen, wipte het winkelmeisje naar een la en haaide een paar sokken te voorschijn. We begrepen maar niet, wat dat „cotoun dan toch wel moest zijnmaar ge lukkig was mijn gezellin een vrouw van een beslist vindingrijke aard. Ze kreeg, wat we begeerden, door naar de goudsmid in de plaats te gaan, een vingerhoed bij hem te koopen en die zeer deugdelijk te laten inpakken. Zoo schreef Ds. Raven in 1923. We meenen dat de schrijver zich hier wel wat smalend uitdrukt. Red. De heer Staring woont thans te Velser- oord. Red. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tube 80 ct. PUROL Texel, waar de lieden oud worden." Voor ons ligt een oud boekje het dateert van 1789 enjs getiteld „Brieven over Texel" van Pieter van Cuyck. We lezen daarin in de Derde Brief, welke o.m. over de „luchtgesteldheid van Texel" han delt, het volgende „Ik geloof niet, dat er een gezonder landstreek wezen kan de lieden worden - er oud en, de kinderziekte alleenlijk uitgezonderd, de besmettelijke ziekten zyn er zeer zeldzaam. We schrijven nu 1927, maar de toestand is er hier in dit opzicht niet op achteruit gegaan, getuige het belangrijk aantal Texe laars, dat reeds de acht kruisjes passeerde. Trouwe lezers maakten er ons op opmerk zaam, dat ods laatste bericht over Texel's oudste inwoner een kleine aanvulling be hoeft. Texel's oudste inwoner is, zooals gemeld, de heer Jan Jans.zoon Smit, alhier, die 29 October a.s. zijn 92e verjaardag hoopt te viereD. Onze oudste inwoonster is mej. Tr. Schel- linger-FIens te Oudeschild, die 12 Augus tus a.s. haar 93e verjaardag hoopt te her denken. 's Zomers op Texel. Texel wordt de laatste dagen door vreem- neliDgen druk bezocht, op sommige dagen in zoo buitengewone mate, dat Dauwe.ijks voldoende materieel aanwezig is. om hen tijdig naar boot of strand te vervoeren. Dit jaar, althans deze maand, beloi ft ten record te slaan. Dagelijks brengt „de EEN GETUIGENIS Het steeds toenemende gebruik van KING-pepermunt bewijst ten duidelijkste, dat KING door zijn lekkeren smaak in een be hoefte voorziet. Iemand, die geregeld KING ge bruikt, drukte zich daarover op kernachtige wijze (een woord speling makend op een uitdruk king van een bekend Fransch schrijver) als volgt uit: „Indien KING-pepermunt niet bestond, dan moest men het uitvinden." King-pepermunt is h 20 cent per ons verkrijgbaar in speciale King-zakjes en verder in rollen van 5 en 10 cent. Voor H.H. Winkeliers bij J. F. van LIESHOUT, Alkmaar Marsdiep" nieuwe gasten, die grootondeels te Koog en Burg hun bivak opslaan, niet zelden in letterlijken zin ir. de Koogor duinen, noordelijker en meei naar het zuiden worden tal van tenten aangetroffen, toebehoorende aan kampeer-lustige buiten lui. Aan de binnenzy der duinen, ter hoogte van de Slufter strekt zich opeen perceel gronds van de heer v. Scharen- burg een kampement uit, bestaande uit een half dozyn groote met nog wat kleine tenten, toebehoorende aan een regiment Amersfoortscho padvinders, die op Texel's gastvrije bodem op kostelijke wijze hun vacantiedagen versnoepen. Wanneer de kampeerende gasten 's avonds rond het kampvuur zitten geschaard, maakt het geheel een romantisch effect, en vergeet men alle teleurstellinkjes en onaangonaam- heidjes, die het kampleven nu eenmaal in z\jn Jschoot verbergt. Woensdag's is Texel blijkbaar het meest in trek. Doch dan zyn het de „dagjes- menschen", die uitzwermen naar Texel, om daar in de aanlokkelijke koelte van Texel's dennenbosch een uur of wat ver- poozing te zoeken een dorado, vergeleken bij de pufheete stadswijken, waar koelte schaarschen stof zeer rijkelijk vertegenwoor digd is. Of zy zoeken het straDd, waar zij zich ingraven, om geholpen door een eind zeildoek beschutting te vinden tegen ver zengende hitteof de duinen waar men zich nestelt in een met zorg gekozen hoekje ver van alle gedruisch, vergetend alles, wat mocht herinneren aan kantoor of werk plaats, die na 't verlof hen roepen. De eenige bezigheid bestaat nu slechts uit wat eten en drinken van tijd tot tijd. De pro- viandtasch wordt aangesproken, niet zelden aan de vaste wal reeds volgepakt. Ze blijkt in de behoeften van een maag in vacantiestemmiDg meestal wel te kunnen voorzien. Wanneer ze haar bodem laat kijken, is het vijf uur 's middags eu pakt de familie, met achterlating van papieren schillen en meer van die bewijzen van dankbaarheid, haar biezen. Ze spoedt zich weer naar „de bewoonde wereld", waar met moeite een plaatsje wordt bemachtigd in de „bus" naar den Burg. „Overstappen" in de hoofdplaats en dan naar de haveD, waar „de Marsdiep" haar wacht. Woensdag 1.1. trok het druk bezoek ieders aandacht. Met vier, vijf autobussen werden de „zomerlingen" naar Oudeschild vervoerd, alsmede met eenige luxe auto's. „De Marsdiep" werd bestormd, auto's reden af eD aan, fietsen waren er legio. Na „de Marsdiep" is „de Dageraad", juist uit flarlingen weergekeerd, naar Helder vertrokken, aan boord een regiment rij wielen met hun eigenaars en eigenaressen. T.E S.O. maakte goede zaken, maar komt dan ook aan de eischen van het vervoer zooveel magelyk tegemoet. Het is volzomer van Texel gaat een machtige bekoring uit, waaraan ieder jaar grooter scharen geen weerstand blijken te kunnen bieden. Texel is Neêrland's toe- ristenland by uitnemtndheid, dat geen vreemdeling ooit beschaamt. Ieder jaar treedt deze waarheid duidelijker naar voren. Jan Kalis, „Ouwe Jan", op de „delie", die hij meer dan 50 jaar bestuurde. Maan dag 1.1. is hij hier op 83-jarige leeftijd overleden. Begrafenis Jan Kalis. In alle eenvoud is het stoffelijk over schot van de heer Jan Kalis, „Ouwe Jan", Donderdagmiddag 1.1. to twee uur op de begraafplaats der Ned. Herv. Gom. alhier ter aarde besteld. Toen de zwarte kist in do groove was neergelaten, sprak de Weleerw. heer Ds. van 't Hooft, predikant te do Waal, een kort woord tot troost. We staan hier, sprak hjj, aan de groeve van Jan Kalis die meer dan 50 jaar de „delio" bestuurde op haar weg van Burg naar haven en terug. Hoe vaak zal h(j zich in die jaren tot reizigers hebben gewend met de vraag: Waar komt u vandaan? Waar gaat u heen Thans zou ik het bekende woord uit Genesis 168 willen aanhalen „Van waar komt gij, en waar zult gij henengaan Dit is wel een zeer ernstige vraag. Vanwaar uw ziel van God Waarheen gaat gij Er zijn naar 's Heeren Woord twee wegenDe weg van het ge loof, van het behoud en Do weg des doods, van het verderf. Ons leven is slechts een korte reize, heel kort. Hopen wij, dat onze Jau weet, waar heen hij gaat: Naar onze Vader in de Hemel, tot onze Heer. Daarmee was de plechtigheid geëindigd. Texelsche zwemvereenlging. Dc officieele opening van het kleedlokaal der Texelsche Zwemvercciiging is bepaald op Zon dag 7 Augustus a.s., namiddags 2,30 uur, en geschiedt met medewerking van de Heldersche Zwemvereeniging en Tex. Fanfarecorps, nabij de aanlegplaats van de boot. 't Programma is vastgesteld als volgt: 1 Opening. 2 Demonstratie zwemslagen. 3 Demonstratie reddingsgrepen. 4 Een vergissing. 5 Demonstratie springen en duiken. We verwachten dat velen hierbij tegenwoor dig zullen zijn Op excursie naar Texel. Een uitDemend geslaagd bezoek van een vijftigtal lcdemder land- bouwvereeniging „Holland's Noor derkwartier* aan het „schapen- eiland", in het byzoDder aan de bebossching. Het was wel naar het allernc or lelijk'te kwartier, waarheen de voortvarende landbouw- vereeniging Hollands Noorderkwartier ons Woensdag 1.1 op haar jaarlijksche zomerexcursie v .erde, tenzij men ons een volgend jaar naar Vlieland zou willen brengen, waar wel land, maar weinig volk is. Zoo schrijft een der deelnemers. Laat ons voorop stellen, dat de reis in alle opzichten uitmuntend geslaagd is, dank zij in de eerste plaats de goede zorgen van secretaris Nobel. Een bootioclit van Helder naar Oudeschild is bij het mooie wetr, zooals we da! Woensdag

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1