PÜROL Gemengd Nieuws ADVERTENTIËN Vergeet niet, dat de wet met f 8, boete dreigt voor elk ontbrekend zegel. Daarom raden we: plakt iedere week. Ge zult dan veel narigheid voorkomen. Sport. Mogen we de adspiranten van S.V. „Texel" er even aan herinneren, dat met ingang van morgenavond Donderdag aanvangende te 7.15 uur precies weer gé- oefend zal worden op het Sportterrein Niet vergetenWekt je makkers op present te zjjn o Vanavond, zoo wordt in een adverten tie ter kennis van het sportlievend publiek gebracht, kan op ons voetbalterrein een match worden aanschouwd tusschen eer stevige Texel-ploeg en een Studenten elftal, saamgelezen uit een groot gezel schap derzulken, kam peerend naby de Koog. By knap weer zullen de spelers zich over gebrek aan belangstelling niet hebben te beklagen. o— Naar Enkhfiizen. De vorige week reisde met „de Dage raad" een gezelschap van ruim tweehonderd personen naar Terschelling, het noordeiykst plekje gronds, dat naar de huidige aard- rykskundige begrippen tot onze provincie behoort. Juist een week later vertrok de boot 't was Zondag 1.1. met ruim tweehonderd „man" (de vrouwtjes inbegrepen) naar Enkbuizen, waar Sportvei. „Texel" de gast van West-Frisia" zou zyn. Te half negen 's mo-gens verliet ze onder de opmonterende tonen van Texelsch Fanfare de Oudeschilder haven. Een oogenblik te voren deed een regenbui van belang menigeen de schrik om het hart slaan, doch hoewel de zon slechts met moeite de wolkreuzen de baas kon biyven by de aanvang van de reis waren allen hoopvol gestemd. Omstreeks twaalf uur werd Enkhuizen bereikt, waar een talryk publiek aan de haven de komst van de Texelaars af wachtte. Met het muzibkcorps voorop werd een rondgang door de stad gemaakt, tot groote vreugd van menig Enkhuizenaar. De stoet had veel bekyks, èl meer volk kwam op de been. 's Middags trad Texel J in het veld tegen een West-Frisia-elftal, grootendeels gevormd uit spelers van W.F. I. Wat daarvan terecht moest komen liet zichge- makkeiyk raden, vooral wanneer men wist, dat „Texel" een stel beste spelers miste, welke door minder krachtige figuren moesten worden vervangen. Het resultaat was niet bemoedigendTexel I verloor met 3—9. Texel II, dat tegen West-Frisia III uit kwam, bracht het er beter af: won met 2—1. In de „Poort van Cleef" zetten de spelers zich aan een gemeenschappeiyke maaltyd. Omstreeks zes uur blies men de aftocht, Texelsch Fanfare in letteriyke zin. Onder- wyi pakten onweers- en regenwolken zich boven aller hoofden samen, een onweersbui barstte los en met de klanken der koperen instrumenten meDgden zich de forsche slagen van de donder. Een zware regen sloeg neer. Onder deze verre van aangename omstandigheden koos de boot het ruime sop om koers te zetten naar hel Noorden, waar ze ongeveer te half tien aan de Oudeschilder havenkade meerde. Een extra bus bracht de meeste tocht- genooten naar den Burg waar nog wordt nagepraat over het bezoek aan Eokhuizen, dat by het meerendeel der gasten aange name herinneringen achterliet. Goedkoop reizen. De Nederlandsche Spoorwegen laten goedkoope treinen loopen a. op Woensdag 24 Aug. a.s. van Hel der, Anna-PaulowDa, Scbagen, Noord- Scharwoude, Heerhugowaard, Alkmaar Heiloo, Castricum, Uitgeest, Krommenie A, Wormerveer, Koog-Ziandyk en Zaandam naar Nymegen, Oosterbeek Laag en Arn hem en terug. tfl op Donderdag 25 Augustus van Helder Anna-Paulowna, Schagen N. Scharwoude, Heerhugowaard, Alkmaar en Uitgeest naai den Haag H.S.M eD Rotterdam Maas en terug, met boottocht door do Rotterdam- sche havens met een der booten van de Reedery „Fop Smit Co." Nood-verlichting. Tengevolge van het doorslaan eener zekering is een deel van den Burg de laatste avonden een paar maal in duisternis ge huld. Naar wordt meegedeeld, zou de aan leiding hiertoe niet te zoeken zyn in over belasting van het noodbedryf. Zeker is evenwel, dat de opening van het nieuwe bedryf door menigeen met ongeduld wordt verbeid. Hygiëne en Veiligheid. Aan het verslag van de Keuringsdienst voor Waren in het keuringsgebied Alkmaar over het dienstjaar 1926 ontleenen we het volgende In de gemeente Texel werden in de loop van 1926 bij winkeliers 309 bezoeken alge iegd, by bakkers 86, by melksiyters 182 Doorzitten Stukloopen en by veehouders 110. Van.de 886 brooden die de controleurs wogen, werden er 33 te licht bevonden. De aanta len afgekeurde partyen van de hier te noemen artikelen zijn als volgt azijn 2, brood, koek enz. 5, cacao en cacao poeder 5, conserven, 1, graan en graanpro ducten 36, melkproducten 1, koffie, thee en surrogaten 1, puddingpoeders 13, spece ryen, zout en mosterd 1, spüsvetten vaste'i J, zuidvruchten 15. In totaal werden in het laboratorium 691 partijen van Texel gekeurd. Ter plaatse werden onderzocht 8694 partijen Afgekeurd 81 partyen. Voor het heele district zyn deze getallen resp. 18039-182828 en 1938. Op Texel bedroeg het aantal mondelinge en schriftelijke waarschuwingen 139 en werd viermaal procesverbaal opgemaakt. Voor het heele district zyn deze getallen resp. 2631 en 131 Melkonderzoek. Aan het melkonderzoek is menige blad zyde gewyd. We bepalen ons tot deze samenvatting. Het aantal in deze gemeente genomen straat- en winkelmonsters volle melk be droeg 219. Het gemiddeld soorteiyk gewicht bedroeg 1,0313, gemiddeld vetgehalte 3,10 pet. en de gemiddelde vitvrije droogrest 8,43 pet Over het heele district gerekend zyn deze gemiddelden resp. 1,0314,3,15 en 8.44, Het aantal monsters met een vetgehalte beneden 2.75 pet. bedroeg 18, d.i. 8,2 pet, van het totaal der genomen monsters. Twee monsters (1 pet. van het totaalj werden „iets vuil* bevonden. „Vuil" werd geen enkele maal een monster aangetroffen Het aantal afleverings- en stal- of weidemonsters bedroeg voor onderzoek op vetgehalte 166, op watertoevoeging 17 en op nierziekte 96. Slechts één monster karnemelk werd onderzocht. De vetvrye droogrest hiervan was minder dan 7,30 pet. Vier-en-twintigmaal hoeft men waar schuwingen uitgedeeld. Éénmaal is proces verbaal opgemaakt. In het heele district bedroegen deze ge tallen resp. 390 en 74. Processen-verbaal. In onze gemeente moest procesverbaal worden opgemaakt tegen een slager, die worst verkocht, waarin ongeoorloofde kleur stoffen voorkwamen. Hij werd niet ver volgd. Een collega werd verbaliseerd wegens „het ten verkoop in voorraad hebben" van worst, waaraan een te groote hoeveelheid watervrij zetmeel was toegevoegd. Ook hy kwam er genadig afhet zaakje werd „by schikking afgedaan." Zoo verging het ook een bakker, die brood verkocht met een te laag vetgehalte in de droge stof der kruim. Een melkveehouder echter is tegen de lamp gevlogen hij bezat de verheven moed melk af te leveren, waaraan hy „om der voordeeligheidswille" een ferme dosis aqua oftewel water had toegevoegd. Hy werd gevonnist en moest met be taling van f 20 of 20 dagen „brommen" voor zyn snood bedrijf boeten. Wie er zich aan spiegelen wil, hy late zulks niet na: Een gewaarschuwd man telt voor twee Loting voor de Dienstplicht. De aanvang der loting voor de dienstplicht lichting 1928, is zooals we reeds meld den - bepaald op hedenmorgen half 12. Na afloop wordt de uitslag aan ons bureau-Parkstraat en a.s. Zaterdag in ons blad gepubliceerd. Reddingsoefeningen. De voor gisteren aan<^ekond gde reddings demonstraties, zoo beripht men ons, hadden een vlot verloop. De zee was wat onstuimig doch dit kon de aantrekkeiykheid van het schouwspel slechts verhoogen. Door een talrijk publiek werden de oefeningen met belangstelling gevolgd. Van den Burg werden met vier auto bussen kijklustigen naar de Koog vervoerd. Ophet stnnd werd een belangryk be drag ingezameld ten voordeele van het Dorus Rijkers-F >nds. Centrale—T.E.M. In een kort onderhoud, dat een der mon teurs van de fa. Henschel und Sohn ons toestond, deelde aeze ons mee, dat vermoe- delyk de volgende week de locomobielen zullen proefdraaien. Op excursie. Zondag a.s. brengt een gezelschap leden der Heldersche Pluimveevereeniging een bezoek aan het FokstatioD der „T.P.V.", N V. „Pluimveebediijf de Veen." - Op de Ste nenplaats, hoek Hooger- straat, had gisteravond een aanrijding plaats tusschen een melkauto en een wielrijdster. De dame is nauwelijks aan een ernstig ongeluk ontkomen. De fiets werd vernield, Olympiade-veetentoonstelling den Haag. Met medewerking o. a. van het „Centraal Bureau voor de Schapenteelt in Ned. zal in de dagen der Olympiade, het volgend jaar dus, te den Haag op het Malieveld en in de Dierentuin met steun van het ge meentebestuur een veetentoonstelling wor den gehouden. Het doel der expositie is een beeld te geven van de ontwikkeling van de veeteelt in Nederland. Het aantal ten toon te stellen dieren wordt op meer dan 1000 geschat. De Nederl. regeering moedigt de totstand koming van de tentoonstelling aan en is voornemens met inzendingen afkomstig van rijksinstituten voor de landbouw, deel te nemen, terwijl door de Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw bovendien financieele steun is toegezegd. Op het Malieveld zal een tribune verrijzen voor 1700 personen, welke vermoedelijk door den Haag wordt aangeboden. Binnenland. De opening van de R.K. Han delshoogescbool te Tilburg is thans defiaitbT bepaald op 15 October as. Auto in brand. Van een vrachtauto, welke bussen melk ver voerde, is de stuurinrichting defect ge raakt, waardoor do wagen tegen eeD muur onder het spoorwegviaduct aan Scbiekade Westzijde reed Door de aanrijding werd de wagen ernstig beschadigd, het beczinereservoir geraakte lek, waardoor de auto in branc vloog. De beide inzittende jonge man nen bekwamen zoo ernstige brandwonden dat zij bewusteloos werden weggedra gen door particulieren. Inmiddels toegesnelde burgers zijn met de op de wagen geladen melk begonnen de brand te blusschen, later heelt de brandweer het vuur met een straal op de waterleiding gebluscht. D e k o ff e rdie in een Scheve- ningsch hotel gestolen is ten nadeele van een Amerikaan, is opengesneden terug gevonden in een aangrenzend vertrek, dat wel door de Amerikaan was gehuurd maar niet in gebrnik was. De paarlen sieraden waren eruit verdwenen, even als 160 dollar. Echter was er nog f2300 in blijven zitten. De dief had de koffer weggestopt onder 69n divan. Een autobus voor 27 personen die geheel vol zat, is op weg van Ape doorn naar Hellendoorn - nabij kde Kar wegens een defect aan de stuurinrichting tegen een boom gereden. De chauffeur werd door de voorruit geslingerd en bezeerde zich vrij ernstig. Een kind kreeg een gescheurde tong en een wond aan de kin, een man liep door glas scherven ernstige wonden aan het hoofd op. Op een gemaskerd bal in de Kurzaal te Scheveniogen is een bezoekster het slachtoffer geworden van een handige dief, die haar briljanten collier ter waarde van f 350 rolde. Maandag 1.1. is in da haven van Rotterdam het Duitsche stoomschip _Bodwild" binnengeloopen. Dit schip is het 10,000ste schip, dat deze haven dit jaar heeft aangedaan. Het vorig jaar is het 10,000ste schip op 28 Juli de haven binnengeloopen. De wereldpostconferen- t i e voor het luchtverkeer, weike te 's Gravenhage zal worden gehouden, zal op I September a.s. door de minister van waterstaat iu de Ridderzaal worden geopend. Ontploffing. De 24-jarige M. de J uit de Joubertstraat te Rotterdam zou iu een bhkemlallagefabriek aan de Oudaenstraat aldaar de oven van een mcff^installatie aansteken. In deschotr steen hadden zich gassen opgehoopt, Wblke vlam vatten en ontploften. Op de eerste verdieping is de schoorsteen uit elkaar geslagen. De J. kreeg lichte brand wonden aan rechterarm, linkerpols en hals. Te Vlissingen is een maD overleden, die verleden week bij vergis sing uit een flesch salpeterzuur had ge droukeD. Aardenburg raadloos? De eerste Dinsdag in September treedt de oude gemeenteraad van AarJenburg af Zal er dan al een nieuwe zijn De raad besloot in beroep to gaan bij de Kroon tegen het besluit van Gei Staten tot vernietiging van het raad i- besluit waai bij de nieuwgekozen leden werden toegelaten. Gesteld dus dat ook de Kroon het raadsbesluit vernietigt dan is er ook bij aller medewerking véél kans en bij ge brek aan medewerking zelfs zekerheid, dat het eindpunt bereikt wordt na de eerste Dinsdag in September. Maar dan is de oude gemeenteraad al overleden. Welke gemeenteraad of wie moet de geloofsbrieven dan goedkeuren? Doorhooibroeiis een brand ontstaan bij do heer H. Hendriks Kanaal dijk te Alkmaar. |De brand sloeg over op het woonhuis, dat eveneens uitbrand de. Huis en inboeiel waren verzekerd. PREDIKBEURTEN Donderdag 18 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 's middags 12 uur Huwelijksinzegening. Zondag 21 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur Eerw. Heer Jac. Kortenhoeven. Extra Collecte. Waal, v.m. 10 uur ds. van 't Hooft. Oudeschlld, vm. 10 uur ds. Broekema. Den Hoorn, vm. half elf ds. Brümmer. Voorbereiding H. Avondmaal. Oosterend, nm. 3 uur ds. Brümmer. Cocksdorp, vm. half elf ds. Plug. uit Someren (N.B.) Doop. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend vm. 10 uur ds. A. A. v. d. Leer. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg vm. 10 uur ds. P. Vis. van Arnhem. 15,50 11.- 0- 16,50 14.— 14.50 MARKTBERICHTEN Alkmaar, 12 Aug. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 645 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe Haver Gerst chevalier Groene erwten groote Grauwe erwten Texel, 15 Aug. 1927. 102 lammeren 11 koeien 8 Pinken 28 kalveren 5 nuchtere kalveren 8 Schapen 3 korf jonge kippen 2 korf oude kippen 4 korf jonge hanen Elervelling, Hollands Noorderkwartier Alkmaar 13 Aug. Kipeieren. Aanvoer 101.000. 16,— a 21, - 250,— a 375,— 110 a 175 100,— a 150,— It, a 15,- 22,— a 28,- 2,— a 2,75 0,80 a 1,50 0,15 a 0,50 de 100 stuks 56/58 K G. 6,50 h f 6.70 58/60 K.G. 6,70 7,10 60/62 6,90 a 7,30 62/64 7,10 a 7,50 t ruin 7,— 7,70 Eendeieren. Aanvoer 10000. 5,30 5 0,— Elerveillng C. Rentenaar. 15 Aug. Aanvoer 11360 stuks. Bruine f6,60 5 f7,40. Wit f6,50 5 f6,80 Elerveiling Texel, 15 Aug. Aangevoerd werden 259 partijen, 42560stuks Kipeieren Bruin ongew. f 6,50 a f 7,30 p. 100 stuks Wit f 6,20 a f 6,70 pulleneieren f 3,40 a 4,70 per 100. Eendeieren: Aanvoer 103 stuks 5 partijen Prijs f5,10 a f5,20 9 kalkoeneieren f8.60 a f8,80 Purmerend, 16 Aug.. 835 Runderen waaronder 404 vette koeien f 0,80 af 1,10 p. K.G. Geldekoeien Melkkoeien 94 vette kalveren per Kg 239 Nuchtere kalveren 580 Vette varkens per K.G. 25 Magere varkens 537 Schapen vette Kipeieren 145 a 385 145 a 385 1,15 a 1,30 10,— a 31, 0,64 a 0,68 20,— a 36,— 26,— a 38, - 6,- a 7,- Zondagmorgen nam de Heere van ons weg, in de hope des eeuwigen levens, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, WILLEM LOURENS BAKKER, Weduwnaar van Antje Plaatsman in den ouderdom van 80 jaar. L. Bakker. A. C. Bakker-Eelman N. Bakker. W. Bakker. G. Bakker. T. Bakker-Visser. F. Bakker. T Bakker. W. L. Bakker Gzn. C. A. Bakker. Oosterend, Texel, 14 Aug. 1927.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2