No 4149 Zaterdag 20 Augustus 1927 40ste Jaargang Voor de Zondag. Voor hoofd en hart. Texelsche Berichten Cconomische JCroniek, ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 De Sacco-Vanzettl affaire. Het huis van het Amerikaansche Consulaat te Amsterdam, gelegen aan de Keizersgracht nabij de Leidsche straat, wordt dag en nacht bewaakt met het oog op mogelijke onrust over de Sacco-Vanzetti affaire. De Duitsche Oceaan-vlucht mislukt. Al spoedig na de start keerde het Junker-vliegtuig „Europa" naar Dessau terug en zoo ook de „Bremen", daar het weer boven de Oceaan te ontstuimig was. ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ S DEN BURG OP TEXEL Als men gelooft! Kampeer-Geneugten. TEXELSCHE COURANT Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct. Dezelfde advortontle 4 maal goplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnoment lagere rogolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Daar gaat een onberekenbare kracht uit van geloovenen dat niet alleen op godsdienstig gebied. We kunnen ook gelooven in ons zelf, in onze medemenschen en ten slotte in de onkreukbaarheid van de idealen, die we steeds hebben hoog te houden. Ook in die opzichten is jgelooven een onmisbare grond, waarop in ons binnenste eenheid wordt ge schapen en de noodige vastheid om te vol harden bij wat we ons eenmaal hebben voor genomen. Maar het is niet zoo gemakkelijk voor een ieder te bereikenhet eischt aan de eene kant een kinderlijke overgave, aan de andere kant een ernstige onwrikbare w i I. En hetzelfde geldt op nog menig ander ge bied. De herstellende kranke, die niet gelooft aan zijn beterschap, onthoudt aan het proces van zijn genezing het meest werkzame ele ment, datgene, wat hem als een wellicht ver, maar toch bereikbaar ideaal toestraalt en tot zich wenkt. De arbeidende, die zich dag in dag uit inspant om een doel te bereiken ter wijl hij al zijn moed noodig heeft om over de beletselen heen te komen voelt zich die moed ontzinken zoodra hij niet meer aan de goede uitslag durft gelooven, zoodra hij begint te twijfelen aan eigen kracht. Wat anders dan ons onwrikbaar gelooven in vader en moeder kon onze eerste voetstappen schragen en een begin van eenheid scheppen in de verwarring om ons heen En, zoo er onder hen, die later ons leidden, één was onder velen, in wie we konden gelooven, wiens woord voor ons een evangelie was, dan is er van die ééne, meer opvoedende kracht uitgegaan en hebben we aan hem of haar meer te danken dan aan alle anderen samen. En omgekeerd. Hoe goed, hoe weldadig is het besef dat een ander in ons gelooftHoe stijgt de moederliefde lot zalige verrukking, wanneer zij in de oogjes van haar kind mag lezengeloof in haar. Hoe menige knaap, wiens ontwikkeling niet wilde vlotten, is eerst voor goed daarmede begonnen toen er iemand kwam, die in zijn vermogens en zijn aanleg geloofde. En hoe keeren we ons, als de bloem naar de zon, naar diegenen onder onze mede menschen, die aan het goede in ons gelooven Hoe openen zich alle knoppen, die in ons aan wezig zijn, onder de koesterende invloed van die zonneschijn! Hoe hebben zelfs misdadigers, schipbreukelingen op de wereldzee, opnieuw moed gevat toen er iemand was, die in de herleving van het goede in hen kon gelooven! In vast gelooven ligt een geweldige macht. Maar opdat die macht er van uit kunne gaan moet het op een kern van waarneming be rusten. En dit is daarom in vele gevallen zoo moeilijk te verkrijgen, omdat er zooveel tegen strijdigs, zooveel dat niet meer is dan schijn in ons menschen voor de hand ligt, terwijl de kern der waarheid diep daaronder ligt ver borgen. Ook onze idealen worden zoo vaak omlaag gehaald en met het slijk der wereld besmet. We moeten ze telkens opnieuw hoog houden en in hen blijven gelooven. Door ongeloof heeft nog niemand zichzelf vooruit- gebracht, noch zijn medemensch geholpen. Maar wel door te dragen en brandende te houden de toorts van een moedig geloof 1 MAA'NDAO 22 AUGUSTUS Geen wil, die recht wil, kan vernietigd [worden Hij zal, als 't vuur, zijn eigen oerdrift toonen om ondanks zware druk toch los te breken. Dante. DINSDAG 23 AUGUSTUS Heb geduld bij teleurstelling, bij verlies, bij beleedigingen en verwijten heb geduld, wan neer u het hart zwaar is, of wanneer gij neerzit bij de gedoofde vuren uwer hoop. WOENSDAG 24 AUGUSTUS Arbeid en volharding scheppen bloeiend leven, welvaart en voorspoed, waar dorheid, armoede en verlatenheid heerschten. DONDERDAG 25 AUGUSTUS Het valt veel moeilijker vergiffenis te vragen dan vergiffenis te schenken. VRIJDAG 26 AUGUSTUS Ernstige arbeid zet over leed en kommer heen en verzoent zelfs met een leven, dat arm is aan zonneschijn. ZATERDAG 27 AUGUSTUS Een blijde blik is zonneschijn, Die soms het donkerst hart doet gloeien Wil toch, waar zooveel traneiFvloeien, Niet zuinig op een glimlach zijn 1 Ten Kate. (door onze Kamp-correspondent) Het V.C.S.B.-Kamp. Even voorbij de Koog, aan de rand der dui nen, staan de tenten van het Jongens-Kamp van de Vrijz. Chr. Stud. Bond. Veilig beschut tegen de in dit seizoen overigens niet veel voorkomende Noordenwind, keeren zij hun met badgoed en handdoeken rijk getooide aange zichten naar de zonzijde en zeggen zooveel als: „Treed binnen, vermoeide kampers, en strek uw leden uit, wij bieden plaats voor velen en ventilatie zonder lekkage." In het houten gebouw aan de weg heerscht leven en bedrijvigheid de jongens schillen er de aardappelen tot allerlei schoone vormen, soms zelfs tot kubussenzij zingen vreemde liederen, in allerlei talenwant van heinde en ver zijn zij gekomen, en het gemeenschappe lijke, dat hen bindt, berust wellicht voorname lijk hierop, dat zij de aardappel waardeeren als een kostelijk voedingsmiddel, dat, oor spronkelijk min of meer rond, onder hun han den de wonderlijkste gestalten aanneemt. Eenige exemplaren van het genre kip loopen gezwind in en uit, en trachten in zenuwachtige haast een graantje te pikken en wijken altijd verkeerd uit. Terzijde van het gebouw verheffen zich op statige wijze de schoorsteenen, zij doen terdege hun best om bij alle windrichtingen te trekken, en veelal gelukt hun dit. Zij hebben aansluiting op evenveel voederketels, waarin de spijzen met zorg worden toebereid, in hoeveelheden die uiteraard berekend zijn op magen van jonge menschen, wier honger tengevolge van het beuken der golven en het draven langs Texel's landouwen, uitermate groot is. Het is dan ook met de snelheid van de branding, dat deze knapen, door fluitsignalen uit hun bezig heden gehaald, zich spoeden naar de groote tent, midden op het kampterrein. Daar wordt de maaltijd gekruid met levendige conversatie over de onderwerpen van de dag, en dat zijn er^vele, want het schoone eiland Texel biedt vreemdelingen alle mogelijke bezienswaardig heden. Zijn het niet de Dennen met hun sierlijk aangelegde fietspaden, dan is het wel de zee, die altijd weer boeit, en die zulk een goede gelegenheid biedt om alle zorgen van proef werk en eindrapport, van overgang en herexa men volledig weg te spoelen, en te vervangen door een „gezouten" levenslust, die lange tijd van kracht blijft. Zij genieten volop, deze kortgebroekte jongens, en daarbij, zij leeren veel I Het wordt hun duidelijk dat je, behalve op bloote voeten, ook op kousen kunt pootje baden dat het niet geraden is om de duinen door te trekken in een al te wijd omzwerven buiten de padenen langzamerhand beseffen zij, dat ook duinen zonder doornen zeldzaam zijn. Zoo gaan de dagen onder de vreugden van het gezamenlijk kampeeren met rassche schre den voorbij. Reeds nadert weer de dag, dat de koffers worden gepakt en de reis weer wordt aanvaard naar verre streken van ons vaderland. Spoedig loopt de vacantie ten einde en blijft van het kamp nog slechts de herinnering. Dat deze dankbaar zal zijn, daar aan twijfelt niemandwat de kampjongens hopen, is, dat ook de bewoners van het gast vrije eiland in vriendschap zullen denken aan hun jeugdige logé's met wie zij in deze dagen het hun geschonken natuurschoon wilden deelen. Wij bannen de buigings-n uit al onze redactioneele kolommen. Red. Naschrift: In de loop van deze morgen wordt het kamp ontruimd. In de schuur van Staatsboschbeheer, in de nabijheid waarvan de tenten zich verhieven, zal de kampinventaris gastvrij onderaak worden verschaft. Prijzens waardig: zulk een welwillendheid van autori teiten jegens gasten, die op Texelsche bodem hun vacantie-home inrichten en zullen in richten. Het ligt namelijk in de bedoeling meerdere jaren naar deze plek terug te keeren. Sport Texel-comb.—Jongenskamp: 5—2. Voetbal-lingen wachtte Woensdagavond 1.1. op ons Sportterrein een ongewoon schouwspel: een match, in welker aankondiging abusievelijk van een studentenelftal werd gewaagd. Welis waar is het onderhavige kamp door studentenhan den en -hoofden voorbereid en geleid, 't meeren- deel der inwoners werd gevormd door leerlingen van inrichtingen voor hooger onderwijs. Met het S.V. „Texel"-bestuur werd een afspraakje gemaakter zou een voetbalwedstrijd worden gestreden. Alhoewel het 'de kampers tijdens hun verblijf op Texel aan lichaamsbeweging niet zal hebben ontbroken, blijft een dergelijk ontspanningsmiddel altoos een gewild artikel. De aanvang werd bepaald op kwart over negentien. Nauwelijks was de bal aan het rollen gebracht, of het werd ons duidelijk, dat de gasten er niet licht in zouden slagen de palm der overwinning in triomf naar 't Koogerkamp mee te voeren De Texel-voorhoedc mocht er wezen en deed zich geducht gelden. Voor de rust wist Texel tot driemaal toe de bal in het net te plaatsen. Daarna kwam het kamp eenigermate op dreef, gevaarlijke aan vallen op het front der „Texelingen" (op zijn Speenhofsch) bleven niet uit, met tot resultaat twee tegenpuntenstand 4—2 voor Texel I Daarmee was der gasten „spirit" schijnbaar uitgeput. Texel kwam nog eens fiks uit de hoek, aan gevuurd door courage-kreten van eiland-ge- nootcn, en wist met 5—2 de schaal naar zijn kant te doen overslaan. Na afloop trad de leider van het Jongenskamp de heer Mr. A. A. J. Rijksen, binnen de lijnen om de winnaars een krans aan te bieden, eigen handig met veel vernuft in elkaar geflanst, welk zcgetceken onder welsprekende bewijzen van dankbaarheid werd aanvaard. De plechtigheid werd verhoogd door een vurige toespraak, van gemelde leider, waarin met waardeering werd gewaagd van Texelsche sportiviteit en hoe kon het anders van het Texelsche schaap. Met levensgroote instemming van allen is men tenslotte overeengekomen het volgend jaar dit sport-experiment te herhalen. Onder het motto „Kun je zingen, zing dan mee" werd de kampplaats verlaten. Studentikooze liederen waren een wijle niet van de lucht. Een hartelijk „tot weerziens" tot slot en daar trokken de gasten af in N.W. richting, naar hun vacantie- verblijf aan de voet der Koogerduinen, waar zij in alle behaaglijkheid hun ietwat vermoeide leden rust bezorgden na een heete strijd. „'t Kan verkeeren", zong Brcêro. 't Volgend jaar beter. Van harte „tot weerziens." Een praatje over afbetaling. Wanneer men met zakenmenschen of anderen, die op de een of andere wijze by den kleinhandel zyn betrokken, spreekt over den tegenwoordigen st ind der dingen dan duurt het meestal niet lang of' het gesprek gaat over de wijze, waarop de con sumenten tegenwoordig hun verplichtingen voldoen en het is dan vooral het systeem van afbetaling, dat meestal aan ee« scherje kritiek wcrlt onderworpen - en van com- mercieele zijde heeft men in dit opzicht vaak geen or.gilyk. Wanneer een handelaar aan iemand goe deren levert, die bv. over den tjjd van een jaar moeten worden afbetaald, dan zal deze winkelier, wanneer bjj denzelfden prjjs voor zyn artikelen vraagt, zyn winst aan merkelijk verminderd zien - door het ont- stan i renteverlies. Immers aan den eer st ju maandiermyn derft bij reeds 1 maand rente van het kapitaal der geleverde pro ducten, bij den twielen termijn 2 ma; n- deu rente van het geheele bedraz minus dat van den eersten termijn.... en van den twaalfden termijn een heel jaar. rente Bi) elkaar kan dit, wanneer het bedrag der bestelling aanzienlijk is, etn vrij groote som uitmaken. Voegt men nu de hierdoor zeer verkleinde winst bij de vaak zeer moelyke. inbaarbnid der betredende vor deringen, dan zal men deu handelsman

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 1