Origineele Foto's van Texel. Fietstochten JUIST PASSEND. A. U9ENS, Opticien, Diverse soorten, Boekhandel Parkstraat. Grondnotenkoek c. R KEUSER ADVERTENTIËN Adverteert in de Texeische Courant, LANDBOUW EN VEETEELT. In lossing te Oudeschild tot en met Maandag a f 13 per 100 K.G. heel uit schip. Het doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met Doos 30,60, Tu be 80 c t. PUROL geen ODgeljjk kunnen geven, wanneer hij tracht, zich zoo weinig mogelijk met afbe talingszaakjes op te houden. Vaak wordt het hem ook onmogelijk om tegen denzelfden prijs te leveren, en veel ziet men dan ook, dat er prijsverschillen ontstaan tusschen direct en op termijn betaalde goederen. Dit heeft op zichzelf weer het nadeel, dat de gebruiker zijn goe deren betrekkelijk duur moet betalen, ter wijl anderzijds, ook onverdiend de repu tatie van een zaak, die wel tegen verschil lende prjjzen moet leveren, minder wordt omdat dit een handelwijze is, die er bij het publiek niet in wil, terwijl ook de zakenman er slechts noodgedwongen toe overgaat. In 't kort zijn dus de nadeelen voor den handeldrijvenden stand: het grooterente verlies, de moeilijke en vaak slechts ge deeltelijke inbaatheid der vorderingen, en een kans op vermindering der reputatie. Hierbij komt nog, dat de voorraad goede ren, die door dezen verkoop vermindert, door aankoop geregeld moet worden aan gevuld, terwijl men geen geld ontvangt voor de verkochte artikelen, en toch zelf wél zijn leveranciers op tijd moet betalen, m.a.w., de hoeveelheid kapitaal voor een dergelijke zaak moet vrij groot zijr. veel grooter dan bij een firma die niet op afbe taling levert met het gevolg, dat ook hierdoor het onkostencijfer hooger is, en daardoor de winst kleiner en de concurren tie moeilijker. Ook voor den consument is deze toestand verre van gunstig. De goederen worden vaak reeds gekocht voordat het inkomen waarmee men ze moet betalen is ontvangen niet alleen, maar ook is ten tijde van den koop dat inkomen vaak nog niet ge vormd nog niet verdiend, eD hier ont staat dan de toestand, dat men door middel van afbetaling, behoeften bevredigt, die men, gezien zjjn financieelen toestand niet kan en mag bevredigen men „leeft boven zjjn stand". Hierbjj komt, dat de voorwerpen, die men op afbetaling verkrijgt, vaak luxe-voor werpen zijn, zooals radio-artikelen, gram mofoon, fietsen (voor zoover ze voor luxe doeleinden dienen( zoodat zij meestal geen andere onkosten kunnen vervangen, en tegenover deze uitgavenvergrooting geen vermindering op andere voorwerpen ont staat. De gewone huishoudelijke uitgaven blijven dezelfde, en ook het inkomen stijgt niet, zoodat het in de toekomst den afbe- taler heel wat zorg zal baren, geregeld aan z(jn verplichtingen te voldoen. Hier ligt dan ook de oorzaak van de slechte inbaar heid dezer vorderingen. Niet weinig komt het dan ook voor, dat men tenslotte geen kans meer ziet, om op den aangegeven tijd de quitantie te hono- reeren, en men zich tot anderen moet wen den om een tijdelijk voorschot. Doet men dit bij familie of kennissen die niet door commereiëele overwegingen worden geleid dan zal bij een geringe of geen rentebeta ling de toestand niet verergeren. Maar ook Zeker niet verbeteren, omdat de schuld, die men vroeger aan den leverancier had, nu aan een viiend of bloedverwant moet wor den terugbetaald. Moet men echter, door omstandigheden gedwongen, zijn hulp zoeken bij hen, die er hun beroep van maken, aan consumen ten voorschotten te verleenen - hetzij bij paiticuliere geldschieters of bij voorschot banken dan betaalt men (vaak onge merkt) zulke hooge tarieven, dat de schuld o.e men aan den winkelier had verdwijnt door betaling met het volgeschoten geld maar v rvangen wordt door een verslecn tering var den toestand dus. De tarieven die men moet betalen, zijn wegens de eigen aardige renteberekening en de vele bijko mende kosten, zóó hoog, dat de naam „woeker" hiervoor een te zachte uitdruk king is. Het kwaad wordt dus vei scho ven en daardoor meestal niet verminderd. Er is echter ook een soort van afbetaling, die niet de bovengenoemde nadeelige gevolgen na zich sleept. Vaak gebeurt het iimners, d.t de kooper-op termijn zijn iukomen reeds heeft gevormd, heeft ver diend, matr het nog mot heeft ontvangen doordat ook hij zijn diensten op crediet verschafte, zooals dit bv advocaten en artsen doen, die eerst aan het einde des jaars hun vorderingen innen. Wanneer z\j dus op afbetaling koopen, bestaat hier weinig kans dat zij boven hun stand gaan leven, met al de gevolgen van dieu, en wanneer zij de door hun gekochte goederen moeten betalen is ouk juist de tijd gekomen, dat hun cliënten bij hen hun rekeningen voldoen. Hier is dus het afbetalingssysteem eer een verbetering, omdat het hun. die zelf crediet geven in staat stelt, ondanks hun nog niet geïnde vorderingen, toch zoo ruim hun ink men hun dit veroorlooft hun dagelijksche benoodigdheden te ver- sch iffen. Ook mag een audere go* de zijde van het en diet op verbruiksgoeder u niet over het hoofd worden gezien. Het betreft hier ook vaak artikelen, die, ofschoon zjj een vrij groote uitgave veroorzaken, in de toekomst dergelijke besparingen zullen teweegbren gen, dat reeds daardoor de middelen kun nen worden gevonden, waaruit later de albetaling zal kunnen geschieden. Voor beelden hiervan zijn de auto, die voor ver van hun werkkring verwijderden, hun door mogelijke uitschakeling van andere ver keersmiddel! n een niet te onderschatten voordeel brengt, terwyl ook huizen, die - wanneer men ze op hypotheek koopt, den eigenaar dikwijls veel minder kunnen kos- t n, dan wanneer zjj hun huis moesten huren, terwijl en huurders zullen dit ondervinden het in eigendom hebben ook wat waard is. Summa summarum heeft dus het afbe talingssysteem zoowel zijn goede als min der goede zijde het komt er maar op aan het eene te bevorderen en het andere zooveel mogelijk uit te schakelen - ofschoon ook hier de groot, re concurrentie der laatste jaren in het kleiDhandelbedrijf een kracht is, die dit financieel en maatschappelijk vaak ongeoorloofde stelsel, nog te lang zal beschermen. J.A.C. Voor opgave en bespreking van deze bijzonderheden wordt verwezen naar „Het vraagstuk der voorschotverleening en woe kerbestrijding. Uitg. door Bureau v.d. Ar menraad. Amsterdam 1926. Witte Kruis. Wed. J. A. E., den Burg f 2.50. N. N., Eierland 1 dollar. C. H. f i._ Het was 7 uur op den avond van een dag in het eind van April. Bernard Dravers zat in de eetkamer zijner kleine villa „Zonne- weelde", een allerliefste woning vlak bij zijn stallen voor renpaarden, op korten afstand bij de zee. Op een tafeltje naast hem lag een stapeltje pas doorlezen dagbladen en tijdschriften. Het licht der lamp viel op de bruine te vreden oogen, die goed konden zien, omdat ze geholpen werden door een fijne juist passende bril. Onze vertegenwoordiger komt over eenige dagen Texel bezoeken. Aanbevelend, Kruizebroederstr. 35-37, SNEEK. Nauwkeurige uitvoering van recepten. Naar de Zuiderzee-werken met het s.s. de Dageraad. De trek naar de Zuiderzeewerken neemt de laatste maanden steeds giooter afmetingen aan Alom in den lande worden uitstapjes georga niseerd naar Wieringen, eenmaal het oord, waar de ex- Kroonprins van Duitschland troonde in de pastorie van Oosterland, naar Harlinten, Friesland's grootste havenplaats en en passant worden de resultaten in oogenschouw genomen van de roemruchte arbeid, die Nederland in het bezit eener twaalfde provincie zal stellen. Terecht worden ook buiten onze landsgrenzen deze werkzaamheden met belangstelling gevolgd Van het T.E.SO. bestuur mag het een goede gedachte heeten op Zondag 28 Augustus a.s. met de Dageraad een tocht te maken naar de dijk- en sluiswerken op de plaats „waar om een oud gedicht *.e varieeren Noord- en Zuiderzee samenvloeien en Wieringen (of Harlingen) rijst van ver*. Menigeen op Texel en aan de vastewal zal deze gelegenheid willen aangrijpen om datgene met eigen oogen te zien, waarover de groote pers dagelijks in woord en beeld allerlei bijzonderheden brengt. Men zal getroffen worden door de omvang van het werk, dat men hier waagde te ondernemen. Veie millioenen eischle het reeds, vele zullen er nog aan ten koste moeten worden gelegd. .De Cost gaet voor de baet uyt." De droog legging van de proefpolder bij Andijk, van 40 bunder gronds, Donderdag 1.1. voltooid, heeft een uitgaaf gevraagd van rond 1,4 miljoen gulden. Een hundertje grond komt dus op plm f 35000.- Dit bedrag komt in een beter licht, wanneer u bedenkt, dat de proefnemingen op land bouwkundig gebied in deze polder te nemen voor de vier toekomstige Zuiderzeepolders (to taal 220,000 bunders) van onschatbare waarde zijn. De tosten voor proefneming komen dan op slechts f6.— per bunder. Met de kosten der cu tuurtechnische proeven zal echter dit bedrag nog moeten worden verhoogd. De ringdijk van de polder werd in elf maan den tijds gelegd en werd medio Juli voltooid, nadat in December een gedeelte van de dijk door storm was weggeslagen, waarna spoedig een begin werd gemaakt met het afmalen vrn het water, ongeveer 1 en een vierde millioen kubieke meter; de pumpen hadden een capaci teit van 1U0 kub. meter per uur. Tenslotte vermelden wij nog, dat de polder gelegen is bij bet inspringend kustgedeelte tusschen het stoomgemaal bij Andijk en de Broekoorderhoek. De lengte van de aangelegen polder is 1.4 km de diepte van de polder is plm. 3 neter beneden LAV. de grond bestaat uit klei- en zavelgronden van verschillende zwaarte H:t nemen van grondmonsters geschiedt on der leiding van dr. Hudig, directeur van het Bodemkundig Instituut te Groningen, waarna zal worden overgegaan tot mechanisch, che misch en bacteriologisch onderzoek der mon sters, mede in vergelijking met die, genomen op kwelders, schorren en ingedijkte slikken. Daarna volgt beproeving van cultuur-tech- n'sche maatregelen als wijze van ontwatering ontzitting, aard en ujdstip der grondbewerking en bezaaiing, gewassenkeuze, vi uchtopvolging enz. briefkaartformaat, per stuk 10 cent. (naast het Postkantoor.) Uitslag loting lichting 1928. Woensdag 1.1. had in een der vroegere loka len van de o.l. school, in 't zg. „Glazen paleis" alhier de loting plaats voor de dienstplicht, voor jongelui van de lichting 1928. De uitslag was als volgt 1 Smit C. H. J. 2 Dekker B. 3 van Leeuwen Joh. v 4 Ran A. N. C. v.v 5 van den Hoek J. K. 6 de Grave A. E. 7 Dros A. v.v. 8 Kuip J. 9 Dros J. C. v.v. 10 Weijdt N. 11 Witte Joh. N. 12 Bakelaar W. 13 Lap E. L. J. 14 Verijzer P. 15 Rijk H. v.v 16 Eel man D. (Koog) v. 17 Keijser H. J. v. 18 Reuvers Jb. 19 van der Kooi C. J. 20 Hin Jb 21 Schraag C. v.v 22 van der Vis G. v 23 Dob J. 24 Bakker G. 25 de Porto P. H. 26 van der Vis J. v 27 Witte Th. J. v 28 Eelman D. (Eierland) v.v. 29 Griek L. W. 30 Boersen P. v.v. 31 Ran J. C. v.v 32 van den Vliet J. 33 Kikkert P. N. W. v.v 34 Dogger C. 35 van Groeningen C. 36 Dijt P. v.v. 37 Zijnt P. J. v 38 Stompff J A. 39 van Houte W. A. 40 Groendijk A. C. v. 41 Koopman M. v.v 42 Lips J. v 43 Daalder S. v. 44 Brouwer Jb. v.v. 45 Hin Joh. 46 Bakelaar P. v.v. 47 Bakker M. v.v. 48 Vlas C. v.v 49 Zijm C. G. v 50 Bakker T. A. v.v. 51 Dros J. A. 52 Boon D. 53 Vermeulen K. 54 Huisman C. J. 55 Langeveld M. W. C. 56 Karsman C. P. v 57 de Graaf Joh. 58 Breman R. v.v. 59 Bijlaard J. D. 60 Molenaar Th. 61 Zoetelief H. v v 62 Kuijper S. P. v. 63 Maas D. v.v 64 Bremer P. v. is voorgoed vrijgesteld wegens broeder- dienst. v.v. is voorloopig vrijgesteld wegens broe- derdienst. De vraag, wie ,'s Konings wapenrok" zal dragen, was na de loting op veler lippen. Toch hebben we geaarzeld met een poging te wagen deze vraag te beantwoorden. Evenwel we zwichtten voor de aandrang van hen, die gaarne weten „wat de krant ervan zegt," doch men aanvaarde bij deze mededeelingen alle voor behoud. Ziehier dus onze voorspelling, welke u met „waarzeggerij" niet op één lijn gelieve te stellen. Van de 57 lotelingen van de lichting 1926 werden er 26 ingelijfd. Van de 55 lotelingen van de lichting 1927 moesten er 25 „in dienst." Aan de hand van deze getallen komen we met een eenvoudig rekensommetje tot het resul taat, dat thans van 64 lotelingen wel 29 per sonen het soldatenpak zullen dragen (6457) maal 26 of (64 55) maal 25] Ditmaal zijn van 64 lotelingen er 32 wegens broederdienst al of niet voorgoed vrijgesteld Van de overige 32 zouden er dus maar 3 vrij- loten en wel de nrs. 64 (P. Bremer) 60 (Th. Molenaar) en 59 (J. J. D. Bijlaard. o— We merken hierbij nog op, dat door de minister van Oorlog bij de Tweede Kamer aan hangig is gemaakt een wetsontwerp tot verlen ging van de eerste diensttijd bij de „Zeemacht" tot 14 maanden. Niet alle, maar toch een groot deel der aan de Zeemacht toegewezen dienst plichtigen zullen dus niet 8, maar 14 maanden moeten dienen. Deze bepaling geldt niet voor hen, die bij de Kustwacht zijn ingedeeld. Gemelde wet zou reeds het volgend jaar van kracht worden. o— Tenslotte vermelden we, dat het 'systeem volgens hetwelk de loting thans plaatsvindt (een goudvisschenkom met lootjes, waaruit de loteling-in-persoun „het zijne" kiest) een verjongingskuur zal ondergaan met tot resul taat een belangrijke vereenvoudiging en winst aan tijd en geld. Er zal naar ons uit het ontwerp blijkt, in het register te Amsterdam door loting een naam worden aangeduid waarna in alle gemeenten van ons land de dienstplichtigen worden aan gewezen in alfabetische volgorde, beginnende bij de naam, door de Amsterdamsche loting bepaald. Een belangrijk voordeel hiervan is, dat de loting geruime tijd te voren kan geschieden en ieder dus volop gelegenheid krijgt in verband met eventueele dienstplicht orde op zijn zaken te stellen. Miltvuur 1 Op de hoeve van de heer W. Dijksen in de Prins-Hendrikpolder is Woensdag 1.1. 4oor de gemeente-veearts bij een koe miltvuur gecon stateerd. Onmiddellijk zijn de vereischte maatregelen ter voorkoming van besmetting genomen. De volgende dag is het cadaver onder politie toezicht verbrand. o— We merken hierbij het volgende op. Geruime tijd behoefden we van miltvuur op Texel geen melding te maken. Nu dit geval weer eens op die gevreesde ziekte onze aandocht vestigt, meenen we aan deze bijzonderheden wel een plaatsje te mogen inruimen. Ze mogen bijdragen tot meerdere kennis van het „miltvuur", waardoor allicht o.m. de nadeelige gevolgen tot een minimum kunnen worden beperkt: I. Door smetstof van aan miltvuur lijdend vee kan bij menschen miltvuur ontstaan. Bij vee is miltvuur een meestal snel verloopende met koorts gepaard gaande infectieziekte, voor namelijk voorkomende bij het rund, het schaap en het paard, Zij wordt veroorzaakt door de miltvuur-bacil en geeft aanleiding tot een zeer gevaiieerd ziektebeeld, terwijl bij sectie een meer of minder sterke zwelling der milt wordt waargenomen en onder de huid alsmede in de slijmvliezen dikwijls bloederig vocht en bloed vlekken (z.g. puntbloedingen) worden aange troffen. 8 De ziekte komt reeds sedert eeuwen voor, maar eerst in de tweede helft der negentiende eeuw werd door Davaine de miltvuur-bacil als oorzaak onderkend, hetgeen ruim tien jaar later door Koch en Pasteur nader werd be vestigd. Miltvuur is niet alleen besmettelijk (van dier op dier overgaande,) maar de smetstof kan onder gunstige omstandigheden ook in de bodem voortleven. De directe besmetting vraagt niet veel slachtoffers; meestal toch be perkt zich het optreden van miltvuur in een koppel vee tot enkele gevallen. Eenigszins vochtig gelegen weiden met een humusrijke grond zijn voor het in het leven blijven der miltvuur smetstof het meest geschikt. De miltvuur bacil is allernietigsthoogstens 1/250 m.M. lang, nauwelijks 1/1000 m.M. dik en onbeweeglijk. Het is een splijtzwam, die zich door deeling en door sporen voortplant. De smetstof is heftig werkend en kan zich buitengewoon snel vermeerderen, doch de mate van directe besmetting is niet groot, ma.w. een dier, dat de miltvuursmetstof in de bloedbaan heeft gekregen, kan in 24 tot 36 uur daaraan reeds ten gronde gaan, terwijl het meermalen voorkomt, dat bij het optreden van miltvuur in een stal met vee de ziekte tot enkele dieren beperkt blijft. Miltvuur heeft zoodoende ge woonlijk een sporadisch (zeer verspreid) voor komen, doch is tevens zeer moeilijk uit te roeien. De bacillen toonen een veel minder taaie levens kracht dan de sporen. Dit heeft ook tengevolge dat de plaats, waar het overblijfsel van een verbrand met miltvuur besmet cadaver is begraven, lange tijd gevaarlijk blijft en dus gemeden moet worden. Aangetoond is, dat de smetstof vooral door regenwormen, maar ook door een bepaalde soort slakken aan de opper vlakte wordt gebracht. Naar de heer E. Noordijk, veearts, ons ver zekert, is van besmetting geen sprake meer, wanneer de ontsmetting volgens voorschrift op de juiste wijze is geschied. Voor een jaar of drie moest de begraafplaats worden omheind en mocht ze een jaar lang door niemand wor den betreden. Deze bepaling is thans echter niet meer van kracht. o— In het eerstkomend Woensdagnummer ver volgen we dit artikel met bijzonderheden omtrent de wijze, waarop vee door miltvuur kan worden besmet, alsmede met vermelding van eenige der belangrijkste bepalingen uit de „Wet op de Veeartsenijkundige Politie." De Dertig Gemeensch. Polders. Voor de functie van secretaris van boven gemelde Polders, weldra vacant door 't uittreden van de heer Jac. Kikkert Nz., hebben zich acht sollicitanten aangemeld. De beslissing valt vermoedelijk in de Loop der volgende week. Eenige kennisgeving voor Texel. Hiermede berichten we de geboorte van een zoontje BASTIAAN MATTHIJS ARY. A. BRAK. E. BRAK-v. d. Vee. Den Burg, 17 Aug. 1927. GETROUWD E. VLESSING en JOHANNA DE MIRANDA die mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dankzeggen voor de vele blijken van belangstelling. Den Burg, 17 Aug. 1927. gegarandeerd gehalte van minstens 55 pet. eiwit en vet en prima zuiverheid 20 Augustus 1927.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2