Bij Scheren Zcononiischc JCrctiiek Van de Landdag vande Bijzondere Vrij willige Landstorm te Barneveld. Z.Ex. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine hield een rede over „Onze nationale goederen". Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam (19 inz.) 1 P. Keijser, Harkebuurt 2 C. Bruin jbz., de Waal 3 P. M. Mantje, hoeve „Rembrandt" Schapen met twee ramlammeren (10 inz.) 1 Jb. Eelman Gz., Eierland 2 P. Keijser, Harkebuurt 3 L. C. Keijser, de Waal Vier ooilammeren (6 inz.) 1 Jb. Eelman Gz., Eierland 2 M. Zuidewind, de Kamp 3 S. C. Eelman, den Burg Vier eenjarige ooien (4 inz.) 1 Jb. Lap Kz., den Hoorn 2 niet toegekend 3 Jb. Lap Kz., den Hoorn Vier oudere schapen (1 inz.) 1 W. S. Keijser, de Waal B. Niet-Geregistreerd. Eenjarige rammen (10 inz.) 1. A. Brans Pz., Oost 2 niet toegekend 3 A. J. Keijser Rz., den Burg Tweejarige rammen (10 ine.) 1 Wed. C. van Heerwaarden, Eierland 2 M. Witte, Oosterend 3 W. Bremer, Oosterend Oudere rammen (12 inz.) 1 G. Zijm, de Hal 2 Gebr. v. Heerwaarden, den Burg 3 A. Zijm, Driehuizen Schaap met één ramlam (34 inz.) 1 niet toegekend 2 H. W. Keesom, den Burg 2 A. Eelman Jbz., den Burg 3 Jb. Eelman Dz., Oosterend 3 C. Dijt, den Burg Schaap met twee lammeren, waarvan één ramlam (7 inz.) 1 Gebrs. Bakker, Spijk 2 H. J. Keijser Dz., Molenbuurt 3 W. S. Keijser, de Waal Schaap met 2 ramlammeren (6 inz.) 1 H. Boon, Spang 2 Wed. Hopman, Ongeren 3 niet toegekend Vier ooilammeren (8 inz.) 1 H. W. Keesom, den Burg 2 Gebrs. Bakker, Spijk 3 C. Witte Pz., 't Noorden Vier éénjarige ooien (6 inz.) 1 H. W. Keesom, den Burg 2 T. Smit, Zevenhuizen 3. H. W., Keesom, den Burg. Vier oudere schapen (3 inz.) 1 niet toegekend 2 Jn. Kikkert Nz., Westen 3 Jn. Kikkert Nz., Westen Uitslag Wolkeuring. Ingezonden waren 68 vachten. Over het algemeen Varen de vliezen iets lichter dan het vorige jaar, terwijl het rendement menigmaal door rëgesweer tijdens het scheren geleden had. De uitslag van de keuring is als volgt. Onder letter a wordt vermeld het rendement, onder 1) de waarde per KG. gewasschen (prima wordt aangeduid door 100), onder c het verhoudings- cijfej, vaTf het vlies. Ie prijs1-jarig ram no. 658 met een vlies var. 7,7 KG. van prima kwaliteit, van Jb. Lap Kz, den Hoorn, (Een voor Texel buitengewone vacht, a 60 pCt,b 104c 480 Driemaal is een 2e prijs toegekend, en wel aan: Jb. Eelman Gz. Eierland, voor een vlies van 6,9 KG. van tweejarig ram no. 544. a 59 pCt.b 92c 385 (toeslag leeftijd 10) C. Keijser Hz., den Burg, voor een vlies van 6,9 KG. van 4-jarig ram no. 388. a 56,7 pet.b 90c 382 (toeslag leeftijd 30) IJ. Lap, den Hoorn, voor een vlies van 6,5 KG. van 4-jarig rant no. 373. a 60 pCt.; b 90; c 381. (toeslag leeftijd 30) 3e prijs: A. P. Dalmeijer, Oudeschild, voor een vlies van 6,6, KG. van 1-jarig ram no. 646. a 61 pCt.b 93,3c 376. Eervolle vermelding: C. Keijser Sz, den Burg voor een vlies van 7 KG. van 2-jarig ram no. 643. a 58 pCt.b 89c 370. De eenige collectie vliezen van ooien, welke was ingezonden, was het eigendom van de heer H. C. Dijt, Westergeest. Ze werd be kroond met de 2e prijs. Wanneer men let op de leeftijd der dieren, welker vliezen bekroond zijn, zal men opmer ken, dat oudere exemplaren jongere de loef afsteken. Hoofdzakelijk moet dit worden toe geschreven aan het feit, dat de eenjarige dieren een slechte winter hebben doorgemaakt. De 2-jarigen daarentegen hebben het beter ge troffen. Foto's. We maken belangstellenden opmerkzaam op een paar foto's van de schapcnfokdag, aan ons bureau-Parkstraat geétaleerd. Tot een beperkt getal zijn ze op briefkaartformaat i 20 cent per stuk in Boekhandel Parkstraat verkrijgbaar. Een praatj'e over afbetaling. II Iu ons vorig artikel over bovenstaand onderwerp, dat werd opgenomen in het nummer van 20 Aug. jl. hebben wjj in 't kort de maatschappelijke werking van het afbetalingssysteem onder de oogen gezien, en enkele variëteiten aangegeven, waaron der dit stelsel in onzen tijd voorkomt. We hebben daarbij onderscheiden het type van afbetaling dat absoluut nadeelige gevolgen heeft, omdat hierbij artikelen wor den aangeschaft, waarvan bij het koopen reeds vaststaat, dat eerlang de benoodigde middelen te hunner betaling niet of zeer slecht aan andere behoeften kunnen wor den onttrokken. Een andere soort was het koopen op ter mijn, waarbij door deze afbetaling 'n zekere aanpassing wordt gevonden tusschen den tijd waarop men het inkomen ontvangt en het tempo waarin de uitgaven worden ge daan doordat slechts hoeft te woiden betaald, wanneer men zeil zijn salaris ont vangt zooals dit het geval is bij doctoren en ook bij kruideniers die iedere week „op 't boekje' verkoopen. B(j de derde vorm waaronder dit systeem viel waar te nemen, werd een verband gelegd tusschen de grootte van het inkomen en die van de uitgaven - immers hierdoor wordt aan kleine luiden gelegenheid gege ven bepaalde nuttige voorwerpen als bv. naaimachines of andere goederen, die tot groote bezuiniging leiden, te koopen, zonder dat daarbjj hun inkomen direct voor dit doel toereikend is. Na deze korte aanduiding der waarneem bare feiten is het niet van belang ontbloot om na te gaan de feitelijke werking, die zjj in onze samenleving teweeg brengen. Moge het eene type een meer voordeelige werking hebben dan het andere, toch kan men alleen aan deze soortelijke verschillen het werkelijke belang van deze zaken niet afmeten, omdat men moet waarnemen in welke mate en onder welke omstandigheden zjj hun toepassing vinden. Het is bekend dat een zeer groot deel van alle afbetalingszaken leidt tot „het leven boven den stand" en dat dit niet is te onderschatten, blijkt uit de toenemende hoeveelheid dubieuze vorderingen, die de kleinhandel in zijn boeken heeft, terwijl ook de zaken der incasseeringsbureaux een zeer goeden tjjjd doormaken door de groote menigte opdrachten der laatste jaren. Het verlies dat hiervan het gevolg is, wordt niet alleen door den handelaar maar voor een goed deel ook door de afnemers gedra-r gen, doordat vele zaken zich genoodza kt gaan zien, bij den inkoopsprijs ook een bepaalde marge voor de slechte vorderingen te voegen en de verkoopsprijs dus wordt verhoogd. Dezen toestand ziet de winkelier als een noodzakelijk kwaad hij verkoopt liever tegen lagere prijzen en ook het koopend publiek is er niet mee gebaat, de goeden moeten ook hier voor de kwaden lijden. Hierbij komt, dat tegenwoordig de bedra gen der termijnkoopen de tendenz hebben zich nog steeds te vergrooten. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat zeer veel wiDkels, die voorheen hun zaken slechts tot een bepaalde groep van artikelen be perkten, nu ook in andere goederen gaan handeldrijven. .Zeer sterk is dit waar te nemen bij de manufacturenzaken, die dik wijls dames- en heerenconfectie, zeilen, tapijten, bedden en matrassen en meubelen erbij verkoopen. Het gevolg is dat het publiek, dat niet contant weuscht te betalen zooveel mogelijk die zaken opzoekt, waarin ze een zeer groot deel van hun kooplust kunnen bevredigen, omdat zij dan slechts iedere keer op een enkele rekening hoeven af te betalen terwijl als zij bij verschillende zaken hun inkoopeu deden, het aantal re keningen en daarmee het totale wekelijk- sche afoetatingsbedrag ook grooter wordt Hiervan is het gevolg, dat de zaken, die hun gebied tot ééu enkel artikel bepalen, hun aantal klanten zien verminderen tegenover de vergroote omzet bij hun con currenten, die meer artikelen verkoopen. Anderzijds is ook de duur der afbetaling en hierdoor ook het renteverlies grooter. (Slot volgt.) J. A C. Het kamp van de Nederlandsche Jeugdbond voor Natuurbescherming. (Van onze kampcorrespondent) Uit vele streken des lands zijn ze gekomen, de jonge natuurliefhebbers, naar Texel met z'n duinen en stranden, en z'n ziltige kwelders en wadden. De meesten van hen komen uit de stad waar ze zich dikwijls slechts met moeite kunnen losmaken van het drukke stadsleven, dat zoo geheel anders is dan de heerlijke vrijheid en rust, die je buiten vofop kunt genieten. Zoo kampeeren ze dan een anderhalve week op 't schoone Noordzee-eiland. waar ze door de be volking gastvrij werden ontvangen. De kampeer ders leeren ar kennen de Natuur en de men- schen van het platteland. En waar zij door de bevolking met zooveel hulpvaardigheid worden ontvangen, leidt die kennismaking tot waardee ring. Evenzoo leeren Texel's bewoners de stc- géén Rijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80ct. PÏÏÜOL delingen iets meer van nabij kennen en ik hoop van harte, dat ondanks veel eigenaardigheden, die de plattelandsbewoners bij hen opmerken, toch ook die kennismaking tot waardeering zal leiden. Als de wil èn bij Texel's inwonersèn bij de kampeerders hiertoe aanwezig is, zal ongetwijfeld de gewenschte vriendschappelijke verhouding tot stand komen en zullen, ook als 't kamp voorbij is, zoowel de stedelingen als de plattelanders een aangename herinnering aan de kampeertijd bewaren. Zoo helpen ook der gelijke kampen mee om de wederzijdsche waar deering der menschen te bevorderen. M. J. A. De toestand der Landarbeiders. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft in overleg met de Minister van Binnenlandsche Zaken en L. aan de Hooge Raad van Arbeid verzocht, een onderzoek in te stellen naar de toestand van de landarbeiders en naar de midde len, welke kunnen worden aangewend om in die toestand verbetering te brengen. Er zal een bijzondere commissie uit de Hooge Raad van Arbeid worden ingesteld, die met die opdracht zal worden belast en die aan de Raad prae-advies zal uitbrengen. Waarschuwing. Men verzoekt ons te plaatsen De commissaris van politie te Zutphen geeft in overweging voorzichtigheid te betrachten met het sluiten van een advertentie-overeenkomst met Johannes Hermanus Peters, 22 jaar, adver tentiereiziger, wonende te Zutphen Hij vervoegt zich veelal bij hotelhouders voor het leveren van tariefkaarten, waarvan echter in de regel niets komt, hoewel hij de kosten der op de achterkant te plaatsen advertenties int. Kantongerecht Helder. Aan het verslag der zitting van Dinsdag 1.1, opgenomen in de Held. Crt van Donderdag 25 dezer, ontleenen we het volgende, hetgeen tot leering moge strekken. Geen rijbewijs! Arbeids wetovertreding. De Texelaar J. D. had zonder rijbewijs ge reden, wat hem een boete kost van 2 gulden, terwijl hij voor een overtreding van de Arbeids wet 4 maal 5 gulden zal moeten betalen of 4 maal 2 dagen zal moeten zitten. Hard - gaat - ieMaar dat mag niet. In het midden gelaten of een Ford al dan niet een auto is, een vaart van 50 K.M. gaat hem wel eenigszins boven zijn macht en niet ongestraft kan men hem op deze wijze mis handelen. Eenige opgeschoten Texelaars meenden echter eens te moeten probeeren hoe hard hun wagentje wel kon loopen, voor hij zich doodliep. Ze donderden achter elkaar den Burg binnen, toen de voorste, E. voor een kind moest remmen en uitwijken. Zijn vriend, die kort achter hem was raakte hierdoor vermoedelijk eenigszins in de war en reed een wagentje aan van de heerV. dat heel onschuldig in destraat stond. De zoon van V. doet een omslachtig verhaal van het gebeurde en zijn vader verklaart mins tens vijftig gulden schade te hebben aan z'n karretje. Hem wordt aangeraden eerst zijn wagentje te laten repareeren, waarop hij een civiele vordering kan indienen. De hardrijdende jongelingen worden ieder veroordeeld tot 50 gulden boete subsidair 10 dagen hechtenis, met ontrekking van het rijbe wijs voor de tij 1 van 6 maanden. Nog een hardrijder. Een ander jeugdig Texelaar, de electricien J. kwam op een goede dag op het onzalige idee een tochtje te maken met de auto van zijn patroon. J. had nog nooit in een auto gezeten en het verging hem op zijn eerste tochtje als bootsman Arie op zijn eerste fietstocht. Met groote vaart reed J. langs Texels'schil derachtige boerderijen, waarvoor hij evenwel op dat moment geen oog had. Dit was op zich zelf niet zoo erg, maar erger was dat hij ook geen oog had voor een paar werklieden, aan de kant van de weg. Hij reed over de schop van een der werklieden heen en ging de arbei der zelf rakelings voorbij. Hij hobbelde toen over een kabel en torpedeerde tenslotte een hek. Hierdoor kwam aan zijn autotocht een roemloos einde. Het slot van het drama kwam echter eerst Dinsdag voor J. die door de ambtenaar van het O. M niet minder dan 60 gulden boete of 60 dagen tegen zich hoorde eischen. De kanton rechter vroeg 60 gulden of 1 dag, die J. half September uit mag zitten omdat hij van zijn „9 harde guldens" die hij in de week verdient zooals hij zeide, nooit en te nimmer de hooge boete zou kunnen betalen. DE MOK. De officier van de marine-stoomvaartdienst 2e ki. C. A. Vos is met ingang van 1 October a.s. bij het vliegkamp alhier geplaatst. DEN HOORN Hooibroei Op de hoeve St. Donatus nabij ons dorp, bewoond door Gebrs. Witte, is Woensdag 1.1. een ernstig geval van hooibroei gecon stateerd. Doordat zich een verdachte geur verspreidde werd men aan hooibroei her innerd. Ook was de bewoners niet ontgaan dat het hooivak anders 48 wagens en nu wel 51 wagens bevatten kon. Een boring bracht Woensdag aan het licht, dat in het binnenste een temperatuur heerschte van niet minder dan 89", terwijl, naar men bij ervaring weet, bij 80" reeds brandge vaar ontstaat. Eerst Donderdagmiddag 1.1. heeft men plm. vijf wagens hooi uitgereden. Bij onder zoek bleek, dat de broei op sommige p aat- sen reeds tot op 45 cM. atstand van de omtrek genaderd was. Had men derhalve nog wat gewacht, stellig was de hoeve een prooi der vlammen geworden, daar in een groote voorraad hooi het vuur gretig voedsel zou vinden. De brandspuit was bij het uitrijden van hooi aanwezig, opdat men b(j vlamvatten van het zeer verkoolde hooi onmiddellijk zou kunnen ingrijpen. Gisteren hield men n )g steeds een oogje in het zeil. De borin gen hadden evenwel geen verontrustend ïesultaat meer. Een droom in de duinen. Een proeve van rijmlooze poëzie. Niet ver van 't frissche strand en half in 't [duin verscholen, Aan 't stille plekje, dat een elk tot rusten lokt En dat zoovelen met begeer'ge blikken zoeken, Ligt kalm een badgast ongedwongen uitgestrekt Terwijl zijn blikken onbestemd door d'omtrek [dwalen, De middagzon werpt breede stralen over 't [zeevlak En ieder golfje is als schitt'rend diamant. Dichtbij de badgast in het wit geverfde huisje Daar staat de stoere boot, die redding bracht [aan velen, Die in de woeste kamp met storm en onweers vlagen, Een wisse prooi zich waanden van de wreede [dood. De dommelige man ontwaart iets van een [opschrift Aan 't huisje. Naderbij gewiggeld ziet hij daar Het roode kruis, waarbij een bus is aangebracht En leesthet werk der liefde en het redding- [wezen. „Zelfs hier aan 't verre Noordzeestrand" dus [spreekt hij morrend, „Aan 't duin op 't eiland, dat als kranke men [bezoekt, „Vervolgt ons nog de beedlarij I" En [wreev'lig mom'plend Omklemt hij als een vrek zijn welgevulde [beurs En keert met norsch gelaat terug naar d' eigen [plek. De zon schijnt warmer en de lucht wordt [immer lauwer, De zeewind streelt met lieflijk suizen slaap [en wang En speelt genotvol met de lokken van de badgast Die moede en verblind door't licht, de oogen [sluit En na 'n poos zich overgeeft in Morpheus' armen Toch hoort hij in de droom het gonzen van de [zee En ziet zijn oog de rustig kabbelende vlakte, Tot, plotseling, met donderend geweld, de [golven Opslaan, vernielend alles wat hen tegenstaat En, uit elkander spattend, immer hooger stijgen. Ginds aan de horizont, verschijnt een donk're [vlek Een mast een schip, in strijd met voort- [gezweepte golven 't Gelaat des slapers toont in wilde bange trekken Wat ak'lig schrikbeeld in de droom hem kwel». [Wie is 't Die op vaneengereten planken, handenwringend, Dan in vertwijf'ling aan het boord zich klem- [mend, stom Reikhalzend staart naar 't duin Die man [hij is het zelf I Hij hoort in 't noodweer slechts het bonzen [van zijn hart En voelt elk oogenblik het schip al dieper zinken. Daar nadert redding I Pijlsnel op'nen zich de [deuren Van 't onaanzienlijk huisje achter 't kale duin. Een boot wordt uitgezet, door tal van forsche [mannen En voortgesleept naar 't wilde golfrumoer. Met zielsverlangen hangt zijn blik aan 't roode [kruis Dat met de vlag der reddingsboot verzinkt en [opduikt Doch nader komt aan 't wrak met elke riem- [slag meer. „Heer!" bidt zijn hart, „laat toch die mannen (het gelukken Die met verachting van het doodsgevaar mis schien Ten koste van hun eigen leven, alles wagen, Mij weg te voeren van de rand van 't open graf." Doch voor hij nog die beê heeft uitgesproken (vallen Reeds mast en stengen neer. En met een (schrille kreet Stort ook hij in de vloed en worstelt met de (golven Te laat!... zijn aim verlamt, hij wijkt (hij kan niet meer! Daar is de reddingshoot i Hier help I En hij (ontwaakt. Verbijstert ziet hij om zich. Ha, hij ligt nog rustig Op 't veilig plekje in het duinzand, en de zee Is stil, de lucht is helder en-de golfjes krullen Zich even slechts alsof ze spotten met zijn angst En lachen als hij zelf om al 't benauwde droomen En toch hij siddert. O, hoe vreeslijk zou het zijn Als wat hij daar straks droomde, aan hem (werd bewaarheid, Zooals, helaas I te dikwijls Neenl weg met die droom, Geen mensch bespiedt hem, slechts de meeuwen (die rondzweven Door 't luchtruim waren levende getuigen van (zijn angst Bij 't dwaze droomen, en nog zijn ze er. (Doch die dieren Verraden 't niet, waarom zijn hand de geldbeurs (zoekt. Hij treedt op't huisje toe en onder't roode kruis Valt in de bus „voor't reddingswerk" e.n rijke (gave Terwijl de beê gefluisterd wordtAlmachtig (God, „B hoed een ieder in de kamp met stroom en (golven „En leer ons eerbied hebben voor het reddings- (werk.~ (Vrij naar het Duitsch.)

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 2