Texelsclie Courant van Zaterdag 27 Aug. 1927. TWEEDE BLAD „Tot lof der Vogels". Texelsche Berichten Gemengd Nieuws INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Joh Roeper te de Veen alhier, om ver gunning tot het oprichten eener inrich ting voor opwekking vsn electriciteit, te drijven door een benzinemotor van 18 P. K op hst perceel kadastraal be kend in Sectie D, No. 2Ï94. Op Vrijdag, den 9 September 1927, des middags te twaalf uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ton einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 26en Augustus 1927. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. VII. We brengen in herinnering dat we met Ds. Raven en de heer Epe op weg waren naar de Mui, waar we eerst met de vogel wachter kennismaakten en vervolgens zou den trachten meer kennis te verzamelen van de vogels, die op deze plek zoo menig vuldig worden aangetroffen. De Sprinkhdan-rietzanger en de Torenvalk. Het begon al met sprinkhaan-rietzanger, deze keer op een nest flink boven de grond in een warnet van zegge en dorens. Daar na zager, we de eieren van een torenvalk op het kale zand liggen, verscholen onder een dicht struikgewas. De torenvalk, die ik ook in Norfolk op de grond heb zien broeden, schfjnt een dergelijke plaats te prefereeren boven de Dennen op het eiland, langs de kust lagen tenminste vier of vyf zulke nesten. Ik kreeg vergunning een foto te nemen, maar de omstandigheden konden bezwaarlijk ongunstiger zyn ge weest. 't Was uiterst moeilijk de taaie doorntakken vaneen te houden, en zonder een mes te gebruiken kor. ik geen goede opname krijgen, maar mijn kameraads waren zichtbaar voor onze onderneming geïnteresseerd en er zou nog wel meer komen. De Slobeend. Ons volgend slachtoffer was een slobeend die als gewoonlijk heel vast op haar negen eieren in hun warm donsdekje zat. Al was het nog geen vier-en-twintig uur ge leden, scheen het mij toch al jaren, sedert mijnheer Boot een dergelijk nest voor me ontdekt had in een weide by d e Waal een nest midden in een dikke pol gras en nauwelijks groot genoeg om de tien eieren, die het bevatte, te verbergen. In die weide wemelde het van schapen, terwijl een jolig jong boerenpaard het legsel bij onze nade ring met vernieling bedreigde. Toen had de sterke wind mijn foto's bedorven zacht lang gras op een winderige dag is als om geving haast even erg als een hagedoornheg en ik was bly nu met meer kans op succes in de leemte te kunnen voorzien, want aan de Mui was het nest goed zicht baar en duindoorns staan tenminste, ver gelijkenderwijs, stil. De Grauwe Kiekendief. Ten slotte werden we naar de nestelplaats van de grauwe kiekendief geleid. Herinne ringen aan de uren, waarin ik in Engelard de bruinroode jong n had gadegeslagen, terwijl ze voor het eerst hun vleugels be proefden en aan een prachtige zonnige dag, waarop de hen van het nest was gespron gen om haar mannetje in de lucht te ont moeten, had mij gretig naar een nadere kennismaking met de aschgrau we kuiken dief doen verlangen, en mijn gesprekken met mijn vrienden op Texel waren door spekt met de Hollandsche vertaling van zija naam. En opeens, terwijl we onze weg zochten door het dichte gewas der duiodoornstruiken, rees daar de groote vogel onverwachts voor ons op. In een ring van struiken lag het nest. een klein, maar stevig hoopje riet- en grashalmen, met de vier eieren zoo klein in verhouding tot de grootte der moeder er boven op. Met het oog op een mogeiyke mislukking dooi de regen, spendeerde ik er twee platen aan, maar een bescheiden wenk omtrent een dag met een tent mocht geen ingang vinden en in ieder geval kon het toen met gebeuren. Na het bezoek aan dit nest togen we op de duinen af, en na een korte klauterparty lag het duinmeer voor ons waaraan het volgend artikel grootendeels gewyd zal zyn. Ds. Charles Raven „In Praise of Birds. Herijk van maten en gewichten. Wij brengen belanghebbend! n inj herin nering, dat voor 1 October van dit jaar alle maten en gewiohfen, die gebruikt worden of voorhanden zyn op plaatsen vau verkoop e.d. moeten voorzien zyn van de letter C. Voor legene, die tot nu toe in do laatste 2 jaren verzuimd hebben hun maten en gewichten te laten herykec, bestaat daartoe alsnog gelegenheid des Maandags en des Vrijdags van 9 30 tot 3.30 uur aan het IJkkantoor te Amsterdam, Brouwersgracht no. 276. Circus Carl Hagenbeek te Helder. Een extra boot op Woensdagavond a.s. Het circus Carl Hagenbeek zal Maandag ochtend a.s. cyn 10 uur per extra trein te Halder aankomen en, zooals reeds gemeld zal de eerste voorstelling Maandagavond om 8 uur plaats hebben. Gedurende 45 dagen was het ciiousge- bouw te Scheveningen elke dag uitverkocht. Sedert het circus Schumann, dus sedert 1913 is bet nooit zoo druk geweest als dit jaar. Het programma werd met de grootste aandaoht gevolgd, want de nummers zyn werkeiyk van de beste op oircusgebied. Buiten de eerete-range-circussensaties zijn er ook geweldige varie'é-nummers, roofdier- nummers, enz. enz. De directie garandeert dat nooit zoo'n uitgebreid programma ge geven is in Helder. S'echts vier dagen zal het circus Hagen beek io Helder blyveo. Een matinee met onverkort programma zal plaats hebben Woensdag 31 Augustus om 2 uur nm. Na afloop van de voorstelling op Woens dagavond vaart de Dageraad van T.E.SO. te 11.45 uur naar Texel, waardoor Texelaars gemakkeljjk deze avondvoorstelling kunnen bijwonen. Voor nadere bijzonderheden omtrent het circus en de extra boot verwyzen we naar de in dit nummer voorkomende adverten ties. (Ingez.) Groentenvelllng—den Burg. Ter overdenking. Men verzoekt ons te willen opmerken. dat het verre van byg.ë-iiech is groen ten als sla, worteleD, kool, etc. te depo- neeren op de straat, welke Maandags onder invloed van de markt niet zindeiyk mag heeten (om het niet met krachtiger woorden uit te drukken) dat dit euvel gemakkelijk uit do weg kan worden geruimd door dergeiyke tuinbouw producten op een beun of op een zeil uit te stallen dat bet veilen aanzienlijk kan worden bespoedigd door, om een voorbeeld te noe men. kroppen sla niet telkeDS op 15 c. in t6 zetten, wanneer bljjkt, dat men er hoog stens 4—5 c. voor besteedt. Evenmin moet telkens bv. roode kool voor 25 c worden ingeze', wanneer biykt, dat ze eerst by e6n prys van 7 a 8 c koopars vindt enz. Wan neer die sla op 8 c en de kool op 12 c wordt ingezet zal dat de verkooper niet scbaden en wordt tydverspilling voorkomeD. Tenslotte meent men er de aandacht op te mogen vestigen, dat een afaeimng van de veiliDgsplaats, desnoods door eeu stevig touw, wel gewenscht is. Dan komen wor telen en sla, etc. althans onder onzindelijke zolen niet in de verdrukking Zlekenvervoer. De ziekerauto van „Het Witt6 Kruis" is deze week viermaal uitgereden, waarvan eenmaal in de nacht van Woensdag op Donderdag 11. te 2 uur. Een meisje uit het N.J.N.-kamp te de Koog moest naar het ziekouhuis te Helder worden vervoerd, daar de bebaadelende geneesheer operatief in grijpen noodïakelijk achtte. De patiêate maakt het, near men ons gisteren meedeelde uitstekend. Concert Texelsch Fanfare. Het programma, dat door Texeltc'a Fan fare Zondagmiddag a.s. in het Pa-k ten g-to'ire zal worden gebracht, is samenge steld als volgt. De aanvang van het concert is bepaald op 4 uur namiddags. President Steijn-Scheinsberg Une Soireé au Village fantasie D.D. Belleflame Myrtha Fantasie F. Mougue Franche Amitié-Fantasie-Martin Le Trouvère-Potpouri Sur L'Opera de Verdi Pauze. Lustspiel-Ouverture M.J.H. Kessels During the Battle, Ouverture G. Cadenne Voix Roumaines Wals M.J Kessels Voor het Vaderland, Slotmarsch Sam Vlessing Uitslag Verkoopingen door Notaris Mulder. Donderdag 1.1. is in café den Burg door notaris Mulder bij toeslag publiek verkocht voor de heer A. D. |anse de boerenhofstede „Anna Paulowna" met bijbehoorend bouw en grasland aan de Hoofdweg in 't Noorden De veiling geschiedde in 9 perceelen en diverse combinaties. Perceel één en twee gecombineerd voor f 5710,— Kooper J. Buijs q. q. Perceel drie voor f5150,— Kooper A. Govers Rz. q. q. Perceel vier voor f6450,—. Kooper A. Govers Rz. q. q. Perceel vijf voor f4650,—. Kooper A. Govers Rz. q. q. Perceel zes voor f 5000,—. Kooper J. Buijs q. q. Perceelen zeven, acht en negen, gecom bineerd voor f 5045,-. Kooper K. Vlamingjbz. De hofstee met land is derhalve verkocht voor f32005,—. Electro- of ruwoliemotoren. Voor eenige tijd besloot het bestuur van polder Waalenburg bij meerderheid van stemmen de bemaling niet met electro- motoren doch met ruwoliemotoren te doen geschieden. Dat was een niet geringe teleurstelling voor de T.E.M. die zich daarmee een groot- afnemer zag ontglippen. Een voorstander van ruwoliemotoren ver zoekt ons thans er de aandacht op te willen vestigen, dat de Wieringermeerpolder ook met deze motoren zal worden bemalen, aan welk verzoek we hiermee voldoen. Toch achten we het niet onbelangrijk tevens op te merken, dat we willen we hieruit conclusies trekken terdege bekend moeten zijn met de plaatselijke omstandigheden, die al of niet tot het aanwenden van elee triciteit hebben kunnen leiden. Zjjn we wel ingelicht, dan i zouden door de T. E. M. bij Ged. Staten pogingen in het werk worden gesteld om bovengemeld be sluit van Waalenburg niet te doen bekrach tigen. 't Resultaat moet worden afgewacht. De T E. M.-locomoblelen. Een der twee locomobielen, opgesteld in de Centrale van deT E. M., kon deze week in werking worden gesteld. Ze functionneert uitstekend en dwong in het bijzonder onze bewondering af door de bijna geruischlooze gang, welke men bij machines van zulk een omvang niet zou verwachten. We twijfelen er niet aan, of met twee van zulke locomobielen mag onze nieuwe Centrale veilig toegerust heeten. Naar de Zuiderzeewerken. Morgenochtend vertrekt te 8,15 u. vm. de Dageraad langs de Zuiderzeewerken naar Harlingen. Terug 5 u. nm. vandaar. Het drietal watervliegtuigen, dat gis teren ODder bevel van commandant de Jager van de Mok naar Kopenhagen ver trok, is daar te 4 u. nm. gearriveerd. Woensdag 1is in het N. vau ona eiland e6n windhoos waargenomen, die zand uit de dumen en water uit slooten tot meters hoog ophief. OUDESCHILD "rt Volksfeesten op Zaterdag 10 September Woensdagavond had een vergadering plaats in de .Zeven Provinciën" om te be spreken of men volksfeesten zou houden ot niet. Ofschoon de belangstelling veel grooter had behooren te zijn, kon men toch do zaken bespreken, en werd besloten feest te vieren. Door de penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan en daar by bleek, dat er nog een batig saldo was ran f 2.39. Besloten W6rd (na goedkeuring Maandag met lijsten te gaan loopen.enwe zouden naast zeggen, gezien de groote animo voor hot feest het vorige jaar, de heeren zullen niet aan doovomansdeuren kloppen. Ieder moge naar vermogen op de lijsten teekenen. Besloten werd het feest te doen plaats hebben op Zaterdag 10 Sopt. De heer J. Bruin had zyn land wederom gratis beschikbaar gesteld, de heeren Jo. Dekker, Jb. Dekker, P. Kaan en J. Vlas touwwerk, palen en vrachtauto's. du3 mede werking genoog. Na nog over eenige spelen te hebben gesproken, welke echter door het bestuur zulten worden bepaald, weid deze geanimeerde vergadering met daük aan de aanwezigen door de voorzitter gesloten. Visscherij. Deze week is in de haven aangebracht ruim 1700 KG. garnalen. De pryzen biyven goed, Veevervoer. Godurende de laatste.wcek zijn van Tt-xol verzonden: C92 lammeren,412schapen,38 varkons, J2 kalvereD, 2 koeien, 2 paarden en 1 veulen. Windhoos. Woensdag kon men een paar malen hoo- zen ln de lucht waarnemen. Toen de Mara- diep le 's morgens 9,50 uit Helder vertrok zag men op eonige afstand ook een hoos, welke hot water uit zeo opzoog. Hst was voor de vele passagiers een ongewoon schouwspel, dat zleh gelukkig Diettodicbt b{j do boot afspeelde. DE COCKSDORP Schoolreisje. Donderdag en Vrydag 1.1. maakten de leerlingen van de hoogste klassen der.o.I. school alh'er onder leiding van hetonder- wyzend personeel eon schoolreisje naar de vastewal. Te Amsterdam werd een bezoek gebracht aan een paar bezienswaardigheden te IJmuldeD, dat per boot werd bereikt, werden do eluiswerken bezlohtigd. Gisteravond keerde het gezelschap ruim voldaan huiswaarts. Op de binnenplaats van de meelfabriek Smeets te Roermond is de dertigjarige man Halsbergen uit Maasniel door een auto gedood. Hot driejarig zoontje van de beer Riet te Rheden werd onder een zwaar met steenen beladen wagen gedood De dertigjarige mijnwerker A. Kinrab uit Heerlen is in de m()n Oranje Nassau III door een kolenwagen gegrepen. H() is overleden en laat een vrouw en een kind achter. E e n h e e r uit de Berberisstraat te den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan van verduistering van vijl koff irs bijouteriöo, lederwaren en costuums Deze heer had een kruier opdracht ge geven deze koffers van het station naar de Prinsestraat te brongen Tot op heden is echter aan het opgegeven,adres niets bezorgd. B. en W. van Rotterdam besloten gunstig te adviseeren op het verzoek tot opheffing van de Rotter damsche tol aan de Dolftweg te-Over schie. Hiermede zal een berucht obstakel verdwijnen. Geen dames. Op 81 Aug. a.s. zouden te Woerden in de stadsgrachten zwemwedstrijden worden gehouden. B. en W. willen echter geen dames in de grachten hebben. Een zoon van de landbouwer H. Tak, te Nieuw-Beijerland' (Zuidzijde) is met zijn been in een dorschmachiue geraakt en daardoor overleden. Een begin is gemaakt met de aanleg van een hoogspanningskabel van Nijmegen naar Doetinchem. Zoodra de kabel gereed is, zal Doetinchem een centrum worden van de provinciale electriciteitsvoorziening. Voor de Achter hoek zal het dan niet meer noodig zijn stroom uit Duitschland te betrekken. Buitenland. Ongeveer 1260 overlevenden van de slag bij Borgen in 1914 zijn naar de cenotaaf in Whitehall (London) getrokkon waar twee hunner, onderscheiden met het Victoriakruls, een krans neerlegden. Nadien zijn de deelnemers aan do stoet naar het paradeveld van de Horse Guard's getrokken, waar zij voorbij zestig inva lieden uit de regimenten hebben jede fileerd. Dieven zijn do kamer van een rijke Oostenrijksche dame in een jder groote hotels to Oostende binnenge drongen en hebben sieraden ter waarde van drie millioen trancs geroofd. Orkaan. Te Sjamsjoeipo stortte door een orkaan een Cnineesch huls in, waarbij twee kinderen werden gedood, vier vrouwen en een man gewend De grootste snelheid van de wiad was 115 mijl per uur. De regenval was in 12 uur 4.86 duim. In de voorstad Jette is de reparatietabriek van automobielen van het leger afgebrand. De fabriek, die een oppervlakte van twee hectare be slaat, is met de zich daarin bevindende auto's totaal vernield. De schade be draagt verscheidene millioenen francs. De Pruisische regeering heeft tbans de spelen baccarat ea chouette tot hazardspelen verklaard, waardoor oea groot aantal clubs gesloten zullen worden.

Texelsche Courant | 1927 | | pagina 7